Rangel Parra: vechter voor straatarme boeren van m ie n s tot m ie n s assen voor combinatie van pillen De exeentie van soldaat Eddie Slovik öpp VAKANTIE Abortus gratis in West-Duitslancl Als je als werknemer echt mee wilt praten wéét je toch dat het NW onmisbaar is... binnenland buitenland Friezen slaags met Chinezen Kledingdiefstal in Zevenaar „Fascinerende statistiekuit wereldoorlog papier iw pen Fondspatiënt Verzoek Ministersprivé bij Britse verkiezingen Zaterdag 23 maart 1974 (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De massamoord In het dal van Cochabamba" ju Bolivia is een van dei veie gevallen waarin Latijnsameri- kaanse regimes niet aarzelen ie wapenen op te nemen te-r gen boeren en landarbeiders die protesteren tegen de mens onwaardige omstandigheden waarin zij moeten leven en werken. „Latijns-Amerika wordt in steeds grotere duis ternis gehuld. Het fascisme neemt hand over band toe. De onderdrukking van boeren en arbeiders neemt in veel lan den huiveringwekkende vor men aan". Deze woorden zijn van Jose Ramon Rangel Parra, secretaris-generaal van de La- tijnsamerikaanse boerenfede- ratie, de FCL, en sinds kort voorzitter van de Wereldfede ratie van Agrarische Arbeiders (als opvolger van de Neder landse Yska). Donderdagmiddag was hij in Breda op uitnodiging van pers chef Frans Oudejans van het bisdom Breda. Het project van de Vastenactie voor het hele bisdom Breda is namelijk in gediend door de boerenfedera- tie van Rangel Parra. Dit bisdom moet ruim een half miljoen gulden opbren gen; samen met vastenacties in België, West-Du'ifcsland en Ca nada moeter echter nuim 7 miljoen op tafel komen voor het sociale ontwikkelingswerk van Parra's federatie onder de plattelandsbevolking Sp bijna alle Latijnsaimeiiikaanse lan den. Cijfers: 45 van de bevol- „jig van Lat- Amerika werkt in de landbouw, ma%. daarvan heeft 1% (die, grootgrondbezit ters (60% van de grond'en' 76%. heeft 4,5 van de grond in bez;:. 80% van de kleine boe ren en landarbeiders (de cam- pesinos) krijgt 4% van de to tale inkomsten. Rangel Parna: „In bijna alle Lat.-Amerikaanse landen zijn organisaties („bonden") van ,;oamipasinos", aangesloten bij de overkoepelende FCL. Via diie organisaties werkt de PCL aan het vormen en activeren van vakbonden, boerencoöpe raties en zg. basisgroepen. Er worden cursussen gegeven om de mensen bewust te maken van hun lot, am leiders te vormen en vooral de jeugd te wijzen op de roeping diie ze heeft. In ieder land ontwikkelt zioh dat anders, maar ook ma ken we bij ons vormingswerk onderscheid tussen bv. de land arbeiders die al een loon krijgen hoe klein ook en hen die alleen voor een maal tijd per dag op een „haciënda" van een grootgrondbezitter moeten werken'. Als Rangel Parra een paar zinnen heeft gezegd over de werkwijze van zijn FCL komt hij automatisch weer op de moeilijkheden die zijn mensen bij dit werk ondervinden. „Juist dit werk op het platte land is zo zwaar, omdat de regeringen erop bedacht zijn de mensen niet in beweging te laten komen. De boerenbevol king is n.l. juist de grootste bevolkingsgroep. Daar mag geen onrust komen, maar daar is ook juist de armoede het- grootst. De militaire dictaturen onderdrukken, vervolgen en martelen F,CL-en vakbondslei ders. Die onderdrukking is het sterkst in Brazilië. Paraguay, Uruguay, Bolivia, Chili, Gua temala, Nicaragua, In Brazilië is het zelfs volledig onmogelijk om een organisatie van de grond te krijgen. Daar zijn sociale leiders vermoord, ook vrouwelijke religieuzen en priesters". Piarra vertelt rustig, maar overtuigend over de deze week bekend geworden schiet partij op boeren in het dal van Cochabamba, maar ook over de gevangenneming en marte ling van leiders van zijn be weging in Paraguay, en Uru guay, van een slachting dioor het leger onder protesterende Indiaanse boeren in Honduras, het spoorloos „verdwijnen" van vakbondsleden in Guatemala, de Dominicaanse Republiek, Columbia. Het werk van de PCL be perkt zich niet tot cursussen, Pairra: „Door de FCL gevorm de mensen zijn actief bij be zettingen vaq landerijen van grootgrondbezitters (wij noe men dat geen bezettingen, be nadrukt Parra, maar het te- Een weduwe uit Etten-Leur kan maar niet begrijpen waar om de gemeente, wat het op halen van huisvuil betreft, geen aparte regeling kan tref fen voor alleenstaanden. In Etten-Leur bestaat de re geling dat élke hoofdbewoner van een huis. elk jaar 100 vuil niszakken met het gemeente wapen erep krijgt. Men be taalt daarvoor f 42,- per jaar. Als 100 zakken te weinig zijn, kan men er voor tien cent per stuk zoveel bijkrijgen als men maar wil. Heeft men echter tevéél zakken dan kunnen ze niet worden teruggegeven. Voor de weduwe uit Etten- Ileur blijkt deze regeling erg ongelukkig te zijn. Ze geeft om de drie, vier weken een 'i vuil mee. Van de 100 zak- Ikeii, die ze in 1970 kreeg, heeft ze er nog maar 60 ge knikt. De zakken, die ze van 19" 1 tot en met dit jaar heeft gekregen (400 stuks), heeft ze moeten weggegeven. Ze heeft ze wel steeds moeten beta len. Verschillende keren is de weduwe naar het gemeente huis gegaan om te vragen of zij en andere alleenstaanden niet wat minder zakken voor minder geld zouden kunnen krijgen. Volgens de weduwe is haar in 1970 beloofd dat naar een oplossing gezocht zou wor den. Op de secretarie wordt dat ontkend. Een ambtenaar: „Een aparte regeling voor al leenstaanden is onmogelijk, omdat de gemeente niet kan uitzoeken wie veel of weinig huisvuil heeft. Honderd zak ken is het minimum. Mevrouw is eeu van de uitzonderin gen". We willen bij dit antwoord maar meteen een stevige kant tekening plaatsen. De gemeen te hóeft helemaal niet uit te zoeken of iemand veel of wei nig huisvuil gebruikt. De ge meente kan de inwoners van Etten-Leur zelf laten bepalen of ze veel of weinig zakken nodig hebben. Men hoeft de bestaande regeling slechts uit te breiden met enkele keuze mogelijkheden, die beneden het huidige minimum van 100 zakken liggen. De ambtenaar zei ons desge vraagd dat de weduwe eigen lijk maar twee dingen kan doen: 1. Ze kan V* een winkel andere plastic Aken zonder gemeentewapen van Etten- Leur kopen. Ze moet haar vuilniszak, wanneer die vol is, dan wel zelf naar de vuilnis stortplaats brengen, want de vuilnisophalers in Etten-Leur nemen alleen maar plastic zakken met een gemeentewa pen mee; 2. Ze kan de zaak aankaar ten bij de gemeenteraad. Wat dat punt 1 betreft: dat meent deze ambtenaar natuur lijk zelf niet. En wat punt 2 aangaat: dat doen we dan, uit de naam van de weduwe, bij deze. In de Brandpunt-uitzending van zaterdagavond j.I. heeft dr.. Van der Kuij gewezen op de mogelijke gevaren van het door elkaar gebruiken van be paalde geneesmiddelen. Als gevolg hiervan zouden min stens 500 mensen per jaar overlijden. Een lezer uit Oosterhout schreef ons naar aanleiding hiervan o.m:: „Ik was zeer ge schokt, en met mij waar schijnlijk vele anderen, over het betoog van dr. Van der Kuij. Begrijpt dr. Van der Kuij niet dat vele mensen, die tabletten van hun huisarts voorgeschreven krijgen, het vertrouwen in hem zullen ver liezen?" Uit de rest van de brief Wijkt dat de briefschrijver re den heeft om geschokt of in ieder geval ongerust te zijn. Hij schrijft: „Mijn vrouw jnoet dagelijks vele verschil lende soorten tabletten slik ken.' Ze zijn voorgeschreven door onze huisarts waarin wij net volste vertrouwen hebben, die zijn taak zeer serieus op vat ien die veel aandacht aan ?'jnpatiënten wijdt. Om te beginnen heeft zij al jaren een Inputting van vitamine 3 en Wijgt zij hiervoor vitamine B 'i't^ tabletten welke driemaal ugs moeten worden ingeno- iwen; Een jaar of 15 geleden kreeg zij een kleine bezwij ming en na onderzoek van de huisarts bleek, dat haar al vleesklier niet goed werkte. Hiervoor kreeg zij cotazyin- tabletten voorgeschreven, die zij beslist na iedere maaltijd moest innemen. Intussen heeft zij hevige pijnen in haar nek gehad, hetgeen volgens de arts zou wijzen op slijtage van de neikwervels. Hiervoor werd zij meermalen behandeld do >r middel van bestraling, massa ge en nekoprekking. Het heeft wel iets gegeven, maar de pij nen blijven. Om de pijn te verlichten schreef de huisarts indocit tabletten voor, welke eveneens driemaal per dag mogen worden ingenomen, zij slikt deze pillen alleen wan neer de pijn ondragelijk wordt. Een half jaar geleden kreeig zij opnieuw een bezwij ming, echter veel erger dan een jaar of 15 geleden. De huisarts verwees haar voor on derzoek naar het ziekenhuis. Hier heeft zij een hart-, long-, maag-, gal-, dikke darm-, nier- en pankreasonderzoek ondergaan met het gevolg dat zij nu Mylanta tabletten kreeg voorgeschreven. Zij moest de cotazym tabletten maar laten staan. Na enige dagen Dieek, dat zij niet buiten de cotazym- tabletten kon en na overleg, met de internist moet zij deze er maar bij innemen. Jaren ge leden heeft zij verschillende operaties ondergaan, o.a. blin dedarm, galsteen en vlees boom. Waarschijnlijk is e.e.a. het gevolg hiervan. Zij is dan ook zeer nerveus, waarvoor de huisarts „Librium" heeft voor geschreven. Tenslotte moest mijn vrouw voor haar ogen naar de oogarts, die haar naar de huisarts verwees, omdat hij meende, dat zij hoge bloed druk had. Dit bleek inderdaad zo te zijn met het gevolg dat. weer tabletten werden voorge schreven. Wij hebben onze huisarts gevraagd of het geen kwaad kon wanneer enige van de voorgeschreven tabletten tegelijk werden ingenomen, hetgeen hij ontkende. Zoals gezegd hebben wij het volste vertrouwen in onze huisarts en zelfs de mededelingen van dr. V.d. Kuij kunnen dit ver trouwen niet wegnemen. De eerste reactie van mijn vriuw was, dat zij geen tabletten meer zou slikken. Er zullen meer mensen zijn die dit voornemen hadden, maar bij nader inzien hiervan afzien. Het gevolg hiervan zou kun nen zijn, dat er meer mensen dan 500 per jaar overlijden. Laat dr. V.d. Kuij nu maar eens zeggen welke andere mo gelijkheden er zijn". Tot zover de brief waarin Inderdaad een ernstig pro- De Stichting Pax-Christi Kinderhulp zoekt Nederlandse „vakantie-ouders" die jonge Berlijnse kinderen een fijne zo mervakantie willen bezorgen. Veel Berlijnse kinderen lijden onder de spanningen die het leven in een geïsoleerde miljoe nenstad met zich meebrengt. Mensen uit West-Brabant en Zeeland die bereid zijn de kinderen van 9 juli tot 15 augustus op te vangen, kunnen zich opgeven bij: A. van der Giesen, Zwaanhoefstraat 27, Roosendaal, tel. 01650-43767. De heer Jan Joosten uit de Belcrum in Breda die graag wat meer zou weten over de vereniging „Herwonnen Levens kracht", heeft vergeten om zijn adres onder zijn brief te zet ten. Zou hij ons dat adres alsnog willen geven, zodat wij hem kunnen antwoorden? bleem aan de orde is gesteld. Het probleem wordt in de kring van medici en apothe- kers de laatste tijd duidelijk onderkend. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Pharmacie heeft er vorig jaar zelfs een congres aan gewijd. Deze maatschappij heeft ook een duidelijke visie op de vraag waar de verantwoordelijkhe den met betrekking tot dit punt liggen: „Hier ligt op de eerste plaats een taak voor ae apothekers, niet voor de huis artsen", aldus een woordvoer der van de maatschappij. „Een patiënt, die veel geneesmidde len van vaak verschillende artsen krijgt voorgeschreven, zal die geneesmiddelen in bij na alle gevallen bij dezelfde apotheker halen. Die apothe ker moet ook kunnen beoorde len of een patiënt een onlogi sche combinatie van genees middelen voorgeschreven heeft gekregen". De Koninklijke Nederland- sche Maatschappij ter Bevor dering van de Pharmacie raadt daarom iedereen, die zich on zeker voelt over de combinatie geneesmiddelen die hij moet gebruiken, aan zich in verbin ding te stellen met de apothe ker. Is deze niet in staat een afdoende advies te geven dan kan men zich wenden tot de maatschappij zelf. Die is ge vestigd in Den Haag, telefoon 670—655922. 0 Rangel Parra. 53 j., 7 kin deren, is een kleine boer in Venezuela die op z'n 25e nog analfabeet was zoals nu nog bij na 60% van de Latijnsamenka- nen. Hij richtte een bond op van kleine boeren en landarbei ders, en werd daarmee verdacht in de ogen van de regering. Hij kreeg in 1959 op een nacht be zoek van gemaskerde mannen, die hem neerschoten. Hij her stelde echter van de aanslag al bleven de littekens o.a. op zijn gezicht zichtbaar (zie fo to) en werd feller dan ooit, bewapende zijn groep en be streed dictator Jimenez. Toen er een minder dictatoriale rege ring kwam, borg hij de wapens weer op, maar zijn organisatie groeide en omvat nu bijna alle Latijnsamerikaanse landen. (foto Johan van Gurp) rugnemen van onze grond), bij het afsluiten van wegen en van markten (waar veel men sen bij elkaar zijn). Steedis mat liet dioel iets van -de grootgrondlbezittetr °f d-e rege ring iets gedaan te krijgen". Panra bevestigt dat ook bij de protestactie om rneer voedsel in januari jl. in Bolivia, die eindigde in een bloedbad, mensen van de PCL betrokken waren. Halen dliie acties wat uit? Parra vindt diat de actie in Bolivia toch niet geheel mislukt is „inzovemre nl. dat het nu bekend is geworden. Na zo'n schietpartij op boeren in Honduras heeft de regering grond aan de boeren beloofd. Wij willen niet dat -onze ka meradien worden gedood, maar je weet niet wat een regering terugdoet. .Onze mensen zijn steedis ongewapend." Parra ontkent dat er relaties bestaan tussen de boerenorga- nisaties van de PCL en guer rillagroepen, al Iaat hij wel merken dat hij dat eigenlijk jammer vindt. „Een moeilijke situatie. De giuerrillleros zijn dorgaans gevormd door com munistische denkbeelden en tolereren geen andere op vatting over de bevrijding van de onderdrukte massa's in La tijns Amerika. Zij hebben al tijd gelijk, terwijl wij vinden dat we -gezamenlijk aan die zelfde zaak werken. Wij wil len het geweld niet, maar we staan tegenover toenemend ge weld van -die militaire dictatu ren en hun systeem". Parra noemt het vanzelf sprekend dat zijn beweging christelijk geïnspireerd ls Latijns-Amerika is een chris telijk continent. En verschil lende malen in het gesprek spreekt hij zijn voldoening uit over het toenemend aantal priesters, en ook al bisschop pen, dat solidair wordt met de sociale beweging onder arbei ders en boeren. „Niet alleen Helder Camera, maar veie an deren zetten hun leven op het spel. Een paar jaar geleden was de kerk nog erg conserva tief, maar in korte tijd breekt een nieuwe christelijke visie door. Al is dat natuurlijk wei een proces". Maar dan zegt Parra fel: „Als onze christelij ke regeringen het christendom gebruiken om de onderdruk king te rechtvaardigen, dan zijn zij onzo vijanden De jun ta's in Brazilië en Chili en veel andere landen zijn „im- mensamente christiano", zegt hij kwaad en tegelijk diep verdrietig, „maar ze weten zeer goed wat ze doen". De ontwikkelingshulp moet niet via de regeringen lopen, zegt Parra nadrukkelijk. „Dat geld komt niet bij het volk, maar wordt gebruikt om het systeem van die regeringen te versterken". Wèl bij het volk komt de hulp die, zoals van de Vastenacties, direct naar de organisaties gaan, zoals naar het hoofdkwartier van de FCL in Venezuela. Van daaruit wordt het geld verdeeld en de besteding scherp gecontro leerd om. door een driemaan delijks verslag over de beste ding en ean eindverslag. Rangel 'Parra was ©en paar uur later weer op weg naar Brussel, naar 'west-Duiitsland, naar Indonesië on daar een boeren-beweging leven in te blazen. Zijn portefeuille zat vol vliegtickets, maar over twee weken zit hij weer thuis op z'n gewone boerderijtje er gens in Venezuela. JAN LANDMAN (Van onze correspondent) BONN De kosten van een legale abortus zullen in West Duitsland voorta-an door de ziekenfondsen betaald moeten worden. Zij zullen bovendien moeten opkomen vopr de ver goeding van alle honoraria wegens voorlichting over ge zinsplanning, de verhoeding van zwangerschap en voor de uitvoering van vrijwillige ste rilisatie. in tegenstelling tot de oor spronkelijke bedoeling zullen voorbehoedsmiddelen ten laste van de gebruikers blijven. AMSTERDAM (ANP) Een zevental mannen uit Friesland is donderdagavond in Amsterdam slaags geraakt met de eigenaar en de bedien den van een Chinees restau rant aan de Geldersekade. De Friezen, die een dagje uit wa ren, en volgens de politie „kennelijk nogal wat In-geno men hadden", waren niet te vreden over de bediening en lieten dat luidkeels horen. Er ontstond een vechtpartij tus sen de Friezen en de Chine zen, waarbij met diverse voor werpen over en weer werd geslagen. ZEVENAAR (ANP) Voor f 25.900 aan kleding is in de nacht van donderdag op vrij dag gestolen uit een bedrijf op het industrieterrein Hengelder te Zevenaar. De kleding is vervoerd met een busje dat in het bedrijf stond. Vrijdagoch tend is het busje leeg terugge vonden bij Monnickendam. (Van onze correspondent) Washington soldaat ™die Slovik is een fascine rende oorlogsstatistiek. Tij dens de Tweede Wereldoorlog *erden meer dan tien miljoen Amerikanen onder de wape- »en, geroepen. Rond 40.000 Haakten zich schuldig aan de sertie. Van die 40.000 versche den er 2800 voor de krijgs raad! Er werden 49 doodvon nissen uitgesproken. En één Han werd geëxecuteerd: sol daat Eddie Slovik, Hij was de enige Amerikaanse soldaat die m de Tweede Wereldoorlog wegens desertie werd doodge schoten, de enige Amerikaan He dj,t lot overkwam sedert de Burgeroorlog. jP 31 januari 1945 werd sol daat Eddie Slovik in het Fran ss mijnstadje Ste. Marie aux Phnes, in een ommuurde tuin tooi een vuurpeleton gezet. stierf om vijf over tien in «e ochtend in een grimmig ™ueel in diepe sneeuw. Kort jeyoren had hij gebiecht, de Mra bijgewoond, de H. Com- jnvnue ontvangen en eën aan- rat brieven van zijn vrouw gelezen. Toen het over was zei «e aalmoezenier: „Eddle Slo- vik was de moedigste man hier vandaag". Miljoenen Amerikanen hebben deze maand via het NBC-tele- visieprogramma „The Execu tion of Private Slovik" van het droeve lot van Eddie Slo vik vernomen, ruim 29 jaar na zijn dood. Eddie's weduwe zag i documentaire film in De troit, waar zij vijftien maan de,, met Eddie gelukkig was. Het droeve levensverhaal van Eddie Slovik werd in 1953 door de schrijver William Bradford Huie op papier ge zet. Hij liet toen, tijdens het hoogtepunt van Joe McCar thy's anti-communistische hek senjachten, weten dat het boek niet mocht worden ge zien als een aanval op Dwight Eisenhower, die het vonnis van Eddie Slovik twee dagen voor Kerstmis 1944 bekrach tigde. Frank Sinatra kocht de film rechten van Huie's boek, maar figuren als John Wayne en Hedda Hopper oefenden zware druk op hem uit het verhaal van Eddie Slovik maar te ver geten. John Wayne c.s. vonden dat het verfilmen van het ver haal de communisten in de kaart zou spelen. Nu, 29 jaar na de dood van Eddie Slovik, blijkt het droevige relaas van zijn desertie en executie een verhaal zonder schuld te zijn. Eddie had pech. Eddie Slovik was 17 jaar toen hij ter waarde van 59 dollar en 60 cent aan kauwgom en snoepgoed uit een drugstore stal. Later was hij betrokken bij de diefstal van een auto. Hij zat drie jaar in de gevan genis. Hij trouwde met een boekhoudster, Antoinette, die een betere greep op het leven had dan hij. Eddie Slovik was gelukkig. Zijn recht om de wapenrok van Uncle Sam te dragen was hem, gezien zijn verblijf in de gevangenis, ont nomen. Maar na vijftien ge lukkige maanden werd Eddie in 1944 opgeroepen; er was een nieuwe regeling van kracht geworden en de infan terie was plotseling erg blij met voormalige bajesklanten. Op 14 augustus 1944 verscheen Eddie Slovik, 22 jaar oud, op het oorlogstoneel in Europa. Tijdens een artilleriebarrage verloor hij contact met zijn peloton. Hij sloot zich aan bij een groep Canadezen en meid- de zich op 8 oktober bij zijn divisie. Hij deelde zijn bevel voerende officier die dag me de: „Ik ben te bang en te nerveus om te vechten". Hij legde zijn geweer op het bu reau van de officier en liep weg. De volgende dag keerde hij terug met een geschreven bekentenis: „Ik, soldaat Eddie Slovik, beken moedwillig te zijn gedeserteerd...." Eddie Slovik wist dat er se dert de Burgeroorlog geen en kele Amerikaanse soldaat we gens desertie voor het vuurpe loton was gezet. Hij rekende op een aantal jaren gevange nisstraf. Zelfs de krijgsraad die hem ter dood veroordeelde nam aan dat Eddie Slovik het leven er niet bij in zou schie ten. Eddie stond op 11 novem ber 1944 voor de krijgsraad. Op 9 december 1944 schreef hij een gratieverzoek aan ge neraal Dwight Eisenhower. Twee dagen voor Kerstmis 1944 bekrachtigde Eisenhower het vonnis. En op 31 januari 1945, in een besneeuwde tuin in Ste. Marie aux Mines, stond Eddie Slovik, weesgegroeten biddend, voor het vuurpeloton. Waarom moest Eddie Slovik de „fascinerende statistiek' worden? Er waren grotere schurken dan Eddie, die door degenen die hem kenden wordt omschreven ais een bui tengewoon hartelijke jongen, die dacht van de dienstplicht e zijn bevrijd en die, toen hij van zijn Antoinette werd weg gerukt de overtuiging kreeg dat „ze" het op hem en zijn kortstondige geluk hadden ge munt. Eddie gokte, zoals alle andere deserteurs, op een kor te gevangenisstraf. Maar hij had pech: zijn „criminele ver leden" gold als verzwarende omstandigheid; zijn eigenhan dig geschreven bekentenis werkte in zijn nadeel en het Ardennenoffensief woedde in volle hevigheid. Toen Eddie Slovik deserteerde was onge veer het moment aangebroken waarop in de legerleiding werd gemompeld dat het zo langzamerhand tijd werd dat er een voorbeeld werd gesteld. Maar Eddie Slovik was er van overtuigd dat hij werd dood geschoten omdat hij in zijn jeugd voor bijna 60 dollar aan kauwgom en snoepgoed had gestolen. BERT VAN VELZEN Voor de kosten, die er voor de ziekenfondsen ontstaan, zal de «taat 55 miljoen mark per jaar vergoeden. Deze besluiten werden giste ren genomen door die Bonds dag, die hiermee het sociale terrein voor de volledige vnj gave van de abortus binnen de eerste drie maanden van de zwangerschap wilde afbake nen. De voornaamste zin van ce gisteren aangenomen wet is net, ongewenste zwanger- scnappen te voorkomen. Eind april wi-1 de regering dan de zwangerschappen binnen ae eerste drie maanden voor ence vrouw legaal kunnen la ten onderbreken. De regering wil hiermee geen vrijbrief voor het plegen van abortus verschaffen, zoals zij meedeel cte. m-aar vooral een eind ma ken aan het duistere hand werk charlatans, die in de huidige illegaliteit jaarlijks bij lOO.OOOden vrouwen een abor tus plegen en hierbij veelal ernstige schade aan de ge zondheid en zelfs de dood ver oorzaken. Hoewel de houding van de CDU inzake deze kwestie de laatste tijd soepeler is gewor den, omdat zij thans voor een abortus behalve een medische ook een sociale noodzaak wil laten -gelden, stemde zij giste- en tegen het wetsontwerp van de regering (ADVERTENTIE) Brievan voor deze rubriek moeten met volledige na»m en «dre» worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slecht* bij hoge uif zondering zei van dexa ragei worden afgeweken. Naam en «dre* zijn dan bi| de radactie bekend. Publikatie van brie van (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alfe gevallen **n* i* met Inhoud, c.q. «trekking. We mogen aannemen, dia't de directeur van die medische re gistratie voldoende van de fei ten op de hoogte kan zijn om te kunnen zeggen dat particu liere patiënten minder vaak in ziekenhuizen liggen dan fonds patiënten. Als dit statistische gegeven echter met een grote kop dn de krant kamt, dan i» er al een begin van discrimi natie, w-aar uw krant zo bij voortduring tegen protes teert Deze discriminatie wordt mijns inziens nog erger, als men -aan diit statistische gege ven louter theoretische bere keningen gaan verbinden, die in het nummer van zaterdag 16 maart te lezen zijn. Men moet er wel de indruk uit krijgen, dot de fondspatiënten maar eens wat minder in het ziekenhuis moeten komen, want dat zou een grote bespa ring betekenen. Gelukkig meent de alge meen secretaris van de Unie van Ziekenfondsen, dat het niet komt, omdat de zieken- fondpatiënten lekker lang tn het ziekenhuis zouden blijven liggen! is het dan zo moeilijk om m te zien, dat de ziekenfondspa tiënten het grootste deel van de bevolking uitmaken? Dat zij het zwaarste w-erk moeten doen, dat zij het meest te maken krijgen met bedrijfson gevallen en bedrijfsziekten? Dat zij door al deze factoren en waarschijnlijk nog door andere waar zij meer aan -©loot staan dan zij die zich een p anticuiiere verzekering Kunnen veroorloven eerst In het ziekenhuis en daarna in de W.A.O. terecht komen? LAGE ZWALUWE W.A.VER- VAET Het aantal ingezonden brie ven neemt de laatste tijd sterk toe. Wij verheugen ons hier over want wij stellen een goed contact met onze lezers op ho ge prijs. Maar wel een drin gend verzoek: schrijf kort en bondig. Het is voor u en ons niet prettig stukken te moeten bekorten of met publikatie er van te moeten wachten (re dactie). DEN HAAG (ANP) Uit persoonlijke belangstelling en geheel particulier hebben mi nister Gruijt-ers en staatssecre taris Van Dam de Britse ver kiezingen bijgewoond. Zij hebben de daarvoor geldende regels in acht genomen. Pre mier Den Uyl heeft dit vrijdag meegedeeld aan de KVP-Ka- merleden Van der Sanden en Notenboom, die hierover schriftelijke vragen hadden gesteld. (bedenk bijvoorbeeld maar eens dat achter ieder lid de macht staat van meer dan 665.000 andere leden van het NW!) Ik geef mij hierbij op als lid van de NVV-bond voor mijn beroep: Mijn naam is:.. Straat: Plaats: Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep is: Ik werk bij: Adres bedrijf: Aard bedrijf: - vrouw/man 5-Z-59 Deze BON in gesloten envelop (zonder postzeqel) zenden aan: NW, Antwoordno 5570, Amst.rdam-W

de Stem | 1974 | | pagina 13