Kruisverenigingen in W.-Z.-Vlaanderen op punt van samenwerking zeeuws Nieuwe versie Matthaus Passion in Aardenburg TAAK VAN RIJKSPOLITIE TE WATER VOOR VELEN EEN GESLOTEN BOEK 4995.- RAYONS WORDEN HERVERKAVELD Nieuwe clubkampioen bij Sebastiaan Aardenburg Gevaarlijk 10ËNA stad Terneuzen Verkiezings bijeenkomst KVP/AR/ CHU in Oostburg NU VOOR 21-STE KEER Hontenisse Aardenburg Kandidatenlijst Gemeentebelangen Aardenburg is nu bekend Herverkaveling Contributies an heten u van harte «positie - zaterdag .[welkom bij alle Citroën- Want in het and om el en blij te maken. Ze ■CV, de Dyane, de Ami, om uw Kin ont- JVaBEEi lu erop een ideale auto voor nat. Een auto die zuinig, |Lis'Z0; /tW •en dat s atten- toor u klaar: een fraaie u óók kunt gebruiken Vrijdag 22 maart 1974 (Van onze correspondent) AAKDENBURG Richard de Wispelaere is de nieuwe kampioen van de schutters- maatschappij Sint-Sebastiaan in Aardenburg geworden. Hij behaalde in totaal 43 punten en heeft daarmee de kampioen van vorig jaar, de heer H. van Iwaarden onttroond. Clubkampioen bij het klep- schieten werd de heet; H. de Rijcke. De nieuwe kampioen behaalde in totaal 27 kleppen. Bij anttroomidie hiermee de heer J. Cattoor die zich een jaar kampioen klepsohieten had mogen noemen. Voor die kampioenen bekend wairen, werd eerst rtog een puntenschietinig gehouden. Hieraan namen 22 schutters deel. De uitslag was als volgt: hoogvogel: J. Cattoor, zijvo gels: R. de Rooze en J. Cat toor, kallen: R. de Wispelaere (2x) en meesite kleine vogels: J. Jansen (6 stuks) De einidsitamd voor het kam pioenschap punten was als volgt: 1 en kampioen R. de Wispelaere, 43 p., 2 H. de Rijcke 43 p., 3 G. Blondeel 41 p., 4 J. Cattoor, 41 p., 5 J. Jan sen 40 p., 6 J. Heyboer 39 p., 7 H. van Iwaarden, 35 p., 8 R. de Clerck, 31 p., 9 H Lippens, 31 p en 10 A. Ballegeer, 28 p. Er werden ln totaal 23 schut ters geklasseerd en er namen gemiddeld 17-18 schutters aan de wedstrijden deel. De eindstand van de klep- schietlnig is als volgt: 1 en kampioen H. de Rijcke, 2 J. Cattoor, 3 H. van Iwaarden, 4 K. de Wispelaere, 5 J. Jansen, 0 R. de Cleork, P. Blondeel. 8 H. Lippens, 9 Rob de Rijcke en 10 Jac. van Iwaarden. In totaal 20 schutters werden ge klasseerd. Uurloop De sportvereni ging Sohöldesport te Terneu zen organiseert a.s. zaterdag (23 maart) in het recreatiege bied de Braakman, een massa le prestatie-'Uiurlioop. De tocht begint om 15.00 uur op de Sparyaardweg, nabij het aqua duct. De deelnemers zijn niet verplicht te lopen, zij mogen ook wandelen. Na een uur krijgen de deelnemers een prestatiekaart. Een archieffoto van één van de vorige uitvoeringen van de Matthaus Passion. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In het kader van de Provinciale Statenver kiezingen op 27 maart zullen de drie christelijke partijen in Zeeland een verkiezingsbij eenkomst beleggen in hotel Du Commerce in Oostburg. Op deze avond, die om 19.30 uur- begint, zullen de drie lijst aanvoerders de heren J. van den Bos (ARP), A.J. Ka- land (CHU) en A.L. van Geesbergen (KVP) als sprekers optreden. Zij zullen voorMchtmg geven over datge ne wat de drie confessionele partijen in Zeeland verwezen lijkt willen zien en hoe zij dat willen bereiken. Na de inleidingen zal een forum worden gevormd, waar in ook de regionale kandidaten zitting nemen. Teeravond De Hulster topbiljartclub Marionette houdit vanavond om 19.30 uur in het caf van Willy van Swaal aan de Grote Bagijne- straait te Hulst de jaarlijkse •teeravond voor haar leden en hun dames. Na het nuttigen van een ge zamenlijke maaltijd zal er een onderlinge oompetitie van ver schillende spelen gehouden worden. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Zondag 31 maart zal voor de 21e keer in successie in de historische Sint-Baafskerk te Aardenburg een uitvoering worden gegeven van de beroemde Matthaus Passion van J. S. Bach. De trouwe bezoekers, en dat zijn er in de loop der jaren velen geworden, zullen echter een andere versie vbor- geschoteld krijgen dan zij zijn gewend. Pleit van Egmomd, grote ani mator van de passie in Aar- dieniburg, heeft om gezond heidsredenen dólt jaar verstek laten gaan. Met medewerking van de familie Van Egmotnd is het actieve Bachcomiité im Aarden- burg erin eslaagd Charles de Wolff meit zijn Nederlandse Bachvereniging uit N aarden (o.m. bekend van de jaarlijkse t.v.-uiltvoeriogen van dit orato rium) naar Aardienburg te krijgen. Het koor van de Nederland se Bachvereniging dat dit jaar concerten zal geven in. Finland ter gelegenheid van het staat- siebezoek van koningin en prins aain dat land, bestaat uit 102 leden en heeft door zyn vertolkingen vermaardheid tot buiten de (enge) landsgrenzen verkegen. ,De opvattingen van Charles de" Wolff zijn mischien anders dan die van Piet van Egmomd maar ook deze uitvoering zal volgens ons aan de hoge ver- wachitimgen aan Aarden- burg gesteld mogen worden voldoen", zo werd tijdens een persconferentie van het comité in het Aardanlburgse stadhuis gezegd. „Hoewel met een nieuwe opzet, hebben wij zoveel mo gelijk onze eigen solisten ge houden", aldus de voorzitter van het comiité, de heer Jans- sens. Nieuw is wel de tenor Hans Jürgen Wachsmuth, die de zware evamgelistenpartij zal zingen. „Het is een jonge tenor die door zijn kristalzui- vere tenor een graag geziene gast is", zo werd gezegd. De overige solisten zijn Max van Egmond (Christuspartij) die onder meer heeft gezangen onder directie vain Bernard Haitiink, Nelly van der Spek, sopraan, Delia Woolford alt, Reimier Schweppe (die al vele jaren naar Aardenburg komt) Ruud van der Mees (bas) en Wim van Beek (orgel). Naast de Bachvereniging zal optreden het Haagse knapen koor, die ook al lange jiaren deelneemt aan de t.v.— en ra dio-uitvoerimgen van de Mat thaus passie. Een andere traditie is even eens verbroken. Tot nu toe werden koorleden onderge bracht bij de Aardenburgse bevolking.Nu reizen de zan gers en zangeressen in één dag op en neer. De Sint-Baafs is verdeeld im twee rangen, respectievelijk 15,- en f 11,-. Raadsverkiezingen Vijf politieke groeperingen hebben ln Hontenisse een verzoek in gediend om geregistreerd te worden als deelnemers aan de komende raadsverkiezingen. Alle verzoeken werden door het centraal stembureau inge willigd. De samenstelling van deze lijsten en van de lijsten, die geen aparte naam hebben, zal na 18 april, de dag dat de kandidatenlijsten moeten zijn ingeleverd bekend zijn. De vijf aanvragers waren: ge meentebelangen (J. Menu Kloosterzande), Boerenpartij (Hoofdbestuur Bennèkom), Partij van de Arbeid (actie centrum Hulst), Algemeen Be lang. 1 (P. J. Everaert Wals oordén), Algemeen Belang 2 (E, J. van Goethem Vogel waarde). Eucharistieviering Zon dagmorgen wordt om 10.00 uur in de parochiekerk een eucharistie gevierd met ritmi sche aanig en muziek. Het mu zikale gedeelte wondt verzorgd door het jongerenkoor Aandien burg. Thema van de eucharis tieviering is „Naastenliefde in veertig dagen tijd". (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Voor de komende gemeenteraadsver kiezingen Is de kandidatenlijst van de groepering Gemeente belangen vastgesteld. Lijstaanvoerder is de heer W. van Helden. Wethouder G.F. Bonte is als tweede man gekandideerd. De lijst ziet er verder -als volgt unit: 3. H. van Iwaarden, 4 R. Pieters, 5 C. Dhoodt 6 F. van Hal, 7 G. Hermie, 8 J. van Waes, 9 H. van Steen, 10 H. Bakkér, 11 F. Vriends en 12 L. de Smet. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In West-Zeeuwsch-Vlaandcren bestaan vergevorderde plannen tot samenwerking tussen de dis tricten van het Wit-Gele en Groene Kruis en het Groene Kruis Breskens. Op een vergadering die volgende weck wordt gehouden, zullen de drie dagelijkse besturen zich buigen over een plan tot herverkaveling van de rayons waarin de elf wijkverpleegkundigen van de drie vereni gingen werkzaam kunnen zijn. „In districtsverband bestaat reeds langer een vorm van samenwerking, zoals het waar nemen tijdens ziektes en de her A. Goossens, bestuurslid van het wit-Gele Kruis. „Die praktische samenwerking wordt nu wat verder uitge diept en zal misschien binnen een jaar kunnen lelden tot in tegratie op bestuurlijk ni veau. U moet dit zien in het kader van de landelijke ontwikke ling, waarin veel over een in tegratie van de kruisvereni gingen wordt gesproken. De volgende week te nemen stap is al een heel belangrijke, want door west-Zeeuwsch- Viaaiwferetn taelf nieuwe ray ons te herverkavelen, ver krijgt men een efficiëntere werkwijze coor die verpleeg kundigen, diiie herverkaveling heeft de instemming van de elf betrokken verpleegsters. „Er wordt al vel samenge werkt en die wil tot verdere stappen is anrwezig, al zuilen er misschien eepaar kleine weerstandjes moeten womdien gladgestreken", aldus de heer Goosseos. Uit een oogpunt van efficiency en ooördiimaitie is die sameniwerkilnjg wel gewenst. „Bijvoorlbeld in Aardenburg. Daar kennen we een grote Wit-Gele Kruisvereniging en een veel kleinere groene kruisvereniging. In andere plaatsen zal dat andersom kunnen zijn. Wat is nu logi scher dan dat je e werkzaam heden over de twee wijkver pleegkundigen verdeeld", zo wprdit gesteld. Een ander plan dat men thans koestett is het gelijk trekken van de contributies in de verschillende afdelingen. „En door als een geheel op te treden kunnen financiële pro blemen die nu bij bepaalde afdelingen misschien optreden, gemakkelijker opgelost wor den", zo zegt men. „Hoewel ik niet sta te drin gen voor eein bestuurlijk sa mengaan, ban ik toch wel voorstander van integratie. Er zijn im de streek wel meer voorbeelden, zoals het maat schappelijk werk. Het is een ontwikkeling die gaande is in West-Zeeuwisoh-Vlaainderen en diaar kuninan we op inhaken. Langzaam maar zeker zullen we elkaar vinden, wat boven dien gemakkelijker wordt ge maakt omdat die bevolking van die streek gemêleerd is en er geen overheersende bevo- bestaan". Dc drie betrokken kruisver enigingen hebben rond 7100 leden in alle kernen van de streek. Komt de integratie, zo als wordt verwacht binnen een jaar tot stand, dan ligt West- Zeeuwsch-Vlaanderen in dit opzicht beslist voor op de rest van Nederland. De R.P. 64 ligt te dansen op het water nabij de oude zeevaartsluis te Terneuzen, als ik ongeveer tegelijk met opperwachtmeester-bootcommandant A. Slingeland aan kom. Ik ben die dag te gast op de R.P. 64, die patrouille gaat varen op het kanaal, vanaf Terneuzen tot aan de Belgische grens, één van de vele (water)-gebieden van het district Dordrecht van de rijkspolitie te water. De motor wordt gestart, aan boord zijn, behalve opper wachtmeester Slingeland, de wachtmeesters P. Schou ten en W. van der Meer. Wij varen langs de werf, die je als landrot nu ook eens van de andere kant kunt bekij ken. Langis de vele binnenvaartschepen, die er verder gemeerd liggen. En als de situatie daar gecontroleerd is, varen wij het kanaal op, langs een zeeschip van rond twintigduizend ton, getrokken door twee sleepboten en één er achter, die richting-grens varen. Wiij komen langs hef naarder- en zuiderdok, waar een Rus ligt te lossen. „Even er langs varen", zegt opper Siimgelaind. De rijkspolitie te water oontroleert niet alleen of de verkeersregels iin acht worden genomen maair ook de veiligheidsregels. „Wij leiten streng op de verkeers regels", zegt de heer Slinger land, die aan het roer staiait. „Kijk, daar heb je or al een, die een overtreding begaat". Wij zijn dan vlakbij de brug te Sluiskil. Een binnenvaart schip vaart door, als de lich ten al op onveilig staan. De RP 64 is zeker niet een van de snelste vaartuigen waaro ver de RP te waiter beschikt. Als de 64 langs vaart, krijgt wachtmeester Schouten op- diraoht proces-verbaal op te maken. Daarbij heeft hij als taak de schipper duidelijk te maken, dat een soortgelijke verkeersovertreding bij zonder gevaarlijke situaties kan scheppen. „Het zal ook voor de leek duidelijk zijn, dat een ongeluk op het wa ter heel ernstige gevolgen kan hebben. Misschien dat er in dit geval niet direct mensenlevens mee ge moeid zijn, maar de schade kan al gauw in de duizen den guldens lopen", zegt de heer Slingeland- Misschien heeft hij geraden wat ik denk: (Moest dat nou, er was toch geen enkel ander schip in de omtrek), want hij zegt: „Als je op het land door een rood licht rijdt, dan ben je toch ook strafbaar, ook als er geen enkel ander voertuig te zien is?" hem varende schip milet op die mamier mag inhalen. Niet als dat andere al een zodani ge snelheid heeft dait de ma noeuvre te veel tijd iin beslag neemt. Bovendien mag op het kanaal niet harder dam zestien kilometer gevaren worden. Als wachtmeester Schouten weer aam boord van de RP 64 stapt, steekt de schipper ziijm hoofd buiten de stuurhut, lacht vriendelijk en groet. Kennelijk heeft de wachtmeester hem op een zeer vriendelijke manier dui delijk gemaakt dat hij iets gevaarlijks deed en begreep de schipoer dat zo iets niet kam worden toegestaan. „Och," zegt de heer Slin- gelarnd, „dat is een kwestie va.n optreden, em de mensen begrijpen meestal wel dat dit nu eenmaal onze taak is en dat het bovendien om hun eigen veiligheid gaat". Hij zegt verder dat er nogal eens schippers zijm die van de vaarreglem enten miet al te veel afweten. Dat ontmoet je heel vaak hij mensen op pleziervaartuigen. „Het »B ei- Het begint te regenen. Het toch al sterk vervuilde ka naalwater wordt er zo moge lijk nog grauwer door. Op het water zitten een paar eenden en je vraagt je af wat die beesten er zitten te doen. Ik zeg dit tegen de bootcommandant, maar die vertelt dat het op het ogen blik nogal gaat. Hij zegt laatst nog een visje te heb ben zien drijven. Met zijn buik naar boven, dat wel. Als we terugkeren wordt wachtmeester Schouten nog eens aan boord van een bin nenschip gestuurd. De schip per maakt zich schuldig aam een verkeerde inhaalmanoeu vre. De heer Slingeilamd zegt me diait de schipper het voor te gek om los te lo pen, dait je, als je zestien benit, Zo maar met een mo torboot b.v. op de Wester- schelde kunt gaan varen, zonder diait je over de nodige ervaring beschikt Een paar dagen later schreef de districtscomman dant mij dat de recreatie vaart een sterke groei ver toont, vandaar dat de rijks politie te water zich ook intensief met dit probleem is gaan bezighouden. „Naar schatting zijn er thans onge veer 110.000 pleziervaartui gen (exclusief kano's, rub berbootjes e.d.). Dit vaartuigeiibestand groeit met tien procent per jaar. De suggestie om een vaarbewijs verplicht te stel len, lijkt daarom wel aan trekkelijk doch een en ander dienit met de nodige voor zichtigheid te worden gehan teerd, wil niet ook de spe lende jongen met de kano op de Braakman daaronder val len. Het district Dordrecht van de rijkspolitie te water om vat Zuid West-Nederland met o.m. de grote internatiio- nale vaarwegen van Rotter dam naar Duitsland en Bel gië, de zeevaartroute naar Antwerpen en zeer belan- grije water-recreatiegebieden als Brielse- en Veerse Meer, Grevelingen en Brabantse Biesbosch. Het district or ganiek 96 man - verdeeld over vier groepen en negen posten, is onvoldoende om aan de behoefte dan politie toezicht te voldoen. Reeds in 1971 werden voorstellen in- gediend om tot verbetering te komen door uitbreiding tot 128 man. Voor de oplei ding wordt bij voorkeur per soneel aangetrokken afkom stig uit de binnenvaart. Na de eerste algemene politieop leiding dienen het schippcrs- diploma en het radardiploma te worden behaald. De taak van de rijkspolitie te water is beslist niet uit sluitend het uitdelen van bon netjes, zo is mij tijdens de tocht op het kanaal - en reeds eerder - duidelijk ge worden. Er wordt zeer veel aandacht besteed aan het preventieve werk, zoals voorlichting aan recreatie- en beroepsvaart, acties' ter be vordering van de veiligheid te water, uitreiken van die folders „wenken voor de wa tersport" en „veilig varen in Zeeland", publikaties in schippersbladen en water sportperiodieken enz. Mr. Mensert Spaanderman heeft over een en ander al heel wat gepubliceerd. Het repressief werken spitst zich toe op het bestrij den van de waterverontreini ging, de controle 'op het ver voer van gevaarlijke stoffen en de visserij, dit laatste me de in het belang van de vis stand. Door. het ontbreken van goede conceptie en het niet kunnen beschikken over goed en op dlilt terrein erva ren personeel, is de crimina liteitsbestrijding op de bin nenwateren, de feitelijke ba sis vam «e dienst, enigszins op de .achitengronidigeraakt. G. WIJNE met het gekapi- Kapitale, •T KLERKX: klasse. Ivoor geheel craquelé 10 cm, tweepersoons, le, grote driedeurs- 3 thuisbezorging rljdag koopavond iot 9 uur eindredactie rein v. d. helm

de Stem | 1974 | | pagina 9