klein Rechtswinkel voor dienstplichtigen Van Huiten verkoopt PPR via markt kraam Afspraken college lijkt mogelijk Felle uilhaal van Don naar confessionelen Wereldkampioen accordeon uit Axel zondag op de Belgische beeldbuis 111 1| III cliling Verpleef- lusthuizen rft ei^en Jernemingsraad VOOR UITSTEL OF AFSTEL Zonnig LES VOOR TURKSE JEUGD Structuur onderzoek in Sas afgesloten Vragen over Souburgse brug stad streak iwiw STALLATIE )OR A. J HAND STÜDIE Alternatieve horecain Hulst wordt doorgelicht SLUISENAAR PROMOVEERT WD BIJEEN Woensdag 20 maart 1974 ■IB lei 3 Ill m een onzer verslaggevers) IDOELBURG Dezer t heeft de voorzitter uil gedelegeerd bestuur vr. I richting Verpleeg- en Kust l :en Zeeland de heer A. JI *nd. de ondernemingsraill deze stichting geïnstilj d, e heer Kaland deed ffll| het slot van een rei irin hij er de nadruk i le üat de weg der gelei mid voor het bereiken vsl wel alle maatschappelijk I lemden, de beste weg i| waarschuwde voor 1 schijnsel dat ook aan jnüheidssector niet onop!!1! ■kt voorbijgaat, van Het ïj aamde conf 1 ictinofld ds in het verleden was MI rs de heer Kaland, voiwl „neutrale" vakbeweging via conflicten in de yor'l stakingen en andere a['l verbetering in de socisjjl economische positie van®| kuemers probeerde !il ngen. Van kerkelijke zti^l ft men van het begon ijl voor het harmoniemwjl ozen. Ook in de wet opI ernemingsraden staat, Jl'| de heer Kaland, de WjjJ ïie-gedachte model voor i rleg tussen werkgever i •knemer, waarbij voor M'l het gemeenschappelijk voorop dient te staan. e ondernemingsraad ï!,l stichting Verpleeg- ein Buk' I sen, die over de geM-'l vincie haar vestigWI is samengesteld uit tea® I elke vestiging, respecWj I ik voor elke centrale die:n»l Het is niet zo dat mc' .l tandkoming van de onl'pj!l "mgsraad alles van de e"l andere dag verander™l waarschuwde de Myl and. „Wel slaan wij nl^l wegen in. met hoop "I :es' de pauze kwam het S op het overleg tussen scheidene groepen. De he' stelde een coördina*1 =<rn bepaald contactor?? I bestuursniveau voor. "'.J t moet de bereid" I ut eigen bevolking '!0,I1ofl werd voorgesteld een d" t te vormen bestaati lid per vereniPJJI was het erover eens I en goed vereniging nioest worden gestreefd' sie een ;(Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Met een groepsdiscussie in het wijkcentrum De Rozelaar voor vertegenwoordigers van de KOM Sas van Gent heeft de Stichting Zeeland haar struc tuuronderzoek in de gemeente Sas van Gent afgesloten. Dit onderzoek werd verricht in opdracht van het gemeentebe stuur- De bijeenkomsten, die de Stichting Zeeland onder lei ding van drs. D. W. M. Jamsetn i in de woonkernen Philippine, Zandstraat, Westdoirpe, Zwar- 1 teboek en St.-Albert heeft ge- I houden, kenmerkten zich door een levendige discussie. De klachten van de kom Sas van Gent hadden voornamelijk be trekking op de verspreiding van gassen en stank tijdens de bietencampagne, de milieuver ontreiniging door de Zuid- Chemie en Belgische indus trieën, waardoor schade ont staat aan planten, kleding en vee en de vervuiling van het kanaal Gent - Terneuzen, De resultaten van het structuur onderzoek zullen mettertijd aan het gemeentebestuur van Sas van Gent worden voorge legd. Deze rapportage kam het ge meentebestuur behulpzaam zijn bij het bepalen van het gemeentelijk welzijnsbeleid. Auto over fle kop Te Goes is een personenauto, be stuurd door mejuffrouw M. M. L. B. uit Goes in de Populie- renstraat over de kop gesla gen. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurster die trot toirband raakte en vervolgens met haar auto over de kop sloeg. De auto werd zeer zwaar beschaidgd- De bestuur ster kwam met de schrik vrij. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bul. Later iets kouder. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 0 Min. temp.: omstreeks 3. Max. temp.: omstreeks 10. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 prooent. Kans op een geheel droog etmaal:- 60 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp,: omstreeks 3. Max- temp,: omstreeks 8. Kans op -een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans ?P eer geheel droog etmaal: 60 procent. Konstanz 290 plus 4, Rhei-n felden 254 -13, Straatsburg 252 "18, Plittersdorf 443 plus 3, Maxau 510 plus 72, Plochingen 187 7, Mannheim 314 plus 71, Steinbach 165 plus 15, Mainz -88 plus 24, Bingen 162 plus 41, Kaub_ 201 plus 20, Trier 460 plus 113, Koblenz 254 plus 40. Keulen 215 plus 22. Ruhr ort 340 plus 11, Lobith 980 P us 20, Pannerdense Kop 951 plus 22, Nijmegen 774 plus 22, IJsselkop 855 plus 6, Eefde IJs- sel 400 plus 8, Deventer 276 Plus 5, Monsin 5525 plus 63. borgharen 4133 plus 135, Bel eid 1205 plus 56, Grave bene «en de sluis 515 plus 14. hoogwater Morgen, donderdag 21 maart ?4C5feU °P Zoom 2'31 en Hansweert 1.32 e§ 13.58 J orneuzen 0.57 en 13.23 V issineer. n.32 en 12.53 Wemeldinge 2.21 en 14.44 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Jongeman, ken je rechten". Met dit motto gewapend timmert het inlichtingenbureau voor dienstplichtige jongeren in Zeeland nu al sinds 1970 aan de weg. Het bureau, dat werkt onder auspiciën van de belang rijkste kerkgenootschappen in Zeeland, alsmede van het Humanistisch Verbond, heeft in de loop van 1973 aan 49 jongeren die in dienst moesten persoonlijke en gratis ser vice kunnen bieden. In een kleine dertig geval len hebben de dienstplichtige jongelui, dank zij het bureau, hare majesteits wapenrok niet, of pas op een tijdstip dat hun beter schikte, hoeven aantrek ken. Het „verlies" van diit kleine groepje kan door de westelijke defensie gemakke lijk worden gedragen. Het aantal van 49 cliënten in een jaar is dan ook geen gegeven dat door het inlichtingenbu reau triomfantelijk wordt rondgebazuind. Het aa-ntai van 49 is voor het bureau, d-at over drie maatschappelijk werkers kan beschikken geen omzetcijfer. „Het belangrijkste element van ons werk", zegt de heer L. P. Westhoff, één van de drie maatschappelijk werkers van het bureau, „is het atten deren op het feit dat je als aanstaand dienstplichtige een groot aantal rechten hebt. Rechten, die j-e in je eigen belang mag aanspreken. Wij hebben het vermoeden", aldus de heer Westhoff, „dat veel jongeren in dienst, gaan zonder aan hun recht te zijn toegeko men. Uitstel wegens studie, afstel wegens familieomstan digheden, vervangende dienst plicht wegens gewetensbezwa ren, alternatieve dienstplicht in de ontwikkelingshulp, het zijn allemaal dingen die beho ren tot de rechten van. de jongeman die onder de wape nen wordt geroepen" „Er zit een groei in het aan tal aanvragen om bijstand via ons bureau", zegt mevr. A. J. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Morgen (donderdag) brengt de PPR- staatssecretaris M. van Huiten een bezoek aan Zeeland. Aller eerst treedt de heer Van Hul ten in contact met de kiezers, via een speciaal ingerichte PPR-kraam, die op de Middel burgse Markt zal worden on gebouwd. Daarna bezoekt de heer Van Huiten de voorlichtingsten toonstelling over kernenergie, die is ingericht in de Vleeshal van het Middelburgse stad huis. Om zich van de daar opgedane indrukken weer wat te herstellen, spoedt hij zich vervolgens naar de alternatie ve kernenergietentoonstelling in de Wereldwinkel aan de Kuiperspoort. Morgenavond wordt in het gebouw De Hoeksteen een discussiebijeen komst gehouden aan de hand van een nota die het PPR- actiecentrum heeft opgesteld, en waarin plannen worden ontvouwd om de Roozenburg- laan van kunstmatige hinder nissen te voorzien, teneinde deze weg minder verkeersge vaarlij k te maken. Vrijdag bezoekt de heer Van Huiten de cultuurtechnische dienst Goes om te spreken over de ruilverkaveling Zuid- Beveland en het behoud van het zogenaamde Ganzegebied. 's Middags spreekt de staats secretaris op het Goese ly ceum de leerlingen toe over het onderwerp: „Barsten in de groei". Hetzelfde doet hij s avonds in het wijkcentrum De Pit tijdens een open bijeen komst. Tussendoor wordt nog een gesprek met B. en W. van Borsele gevoerd over bestem mingsplannen, financiële te korten in verband met het Ha venschap Vlissingen, openbaar vervoer en wegenaanleg. Vanaf tien uur zaterdagmor gen zal men in Goes de heer Van Huiten achter de kraam aantreffen. Hij staat ditmaal op de Goese Markt, samen met de provinciale lijsttrekker voor de PPR, C. van Water schoot en de Goese PPR-kan didaat de heer Veldt. Meyer-Brouwer, die namens de Doopsgezinde Broederschap in de begeleidingscommissie van het bureau zitting heeft „Onbekendheid met het be staan van het bureau is .er vaak de reden van dat. men ons niet inschakelt. Wij krij gen de laatste tijd echter; steeds meer cliënten doorge speeld van de wetswinkels in Zeeland", aldus mevr. Mey er. Wika D. Hienseh wiit die onbekendheid van het bureau beslist niet aan een tekort aan activiteiten. Ieder jaar, als er eindexamens aan de middelba re scholen worden afgenomen, ■zendt het bureau, dat zijn ad ministratieve dienst heeft kunnen onderbrengen in het provinciaal kerkcentrum te Middelburg, enorme stapels folders en stencils de provin cie dn. „De jongelui beseffen echter vaak niet van hoe groot belang het is dat zij tijdig informeren welke rechten zij hebben. Onze indruk is dat de jongelui die in dienst moeten, pas gemotiveerd beginnen te raken als zij de militaire keu ringen al achter de rug heb ben. Al ban ons bureau ook diensten verlenen als iemand al het uniform draagt, voorko men blijft beter dan genezen'" aldus de heer Hienseh. De heer Westhoff stelt vast dat vooral in gevallen dat jon gemannen aan een studie be zig zijn, de mogelijkheden om het verlies aan studietijd we gens militaire dienst tot een jaar terug te brengen, niet ge ring zijn. „Je moet alleen we ten op welke knop je moet drukken en welk miummer je moet opbellen om een proce dure in gang te zetten", zegt de heer Westhoff. „De ge- meeratesecretarieen, die ook een afdeling militaire zaken hebben, kunnen zich veelal niet intensief met de dikwijls persoonlijke kanten aan een dienstplichtzaak bezig houden. Een ambtenaar zal b.v. niet gauw requesten voor je schrij ven. Wij doen dat wel". Het bureau, dat zich vrijwel hoofdzakelijk telefonisch laat benaderen, betrok 37 cliënten uit Walcheren en de Bevelan- den, 9 uit Zeeuwsch-Vlaande ren en 2 uit West-Brabant Eén hulpzoekende kwam uit Schouwen-Duiveland. De tijd die door de medewerkers van het bureau aan die cliënten werd besteed varieerde van één tot circa acht a tien uur. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De openbare Ma- ri.ikeschool in Axel krijgt op korte termijn de beschikking over een leerkracht die zieh speciaal gaat bezig houden met de acht Turkse kinderen op deze lagere school. De on derwijzeres die hiervoor is aangetrokken is mevrouw De Groot-Huiszoon uit Terneu zen. Ze moet de jonge Turkies van de Marijkeschool die wat zijn achter geraakt door de taalbarrière gaan bijwerken. Het. gaat om kinderen uit de eerste drie klassen van het lager onderwijs. Naast deze taak om schoolgaande kinde ren van gastarbeiders te hel pen, gaat mevrouw De Groot- Huiszoon ook andere kinderen die wat achterop zijn geraakt helpen om weer bij te komen. In het onderwijs heet een leerkracht met een dergelijke funktie een „remedial tea cher". De nieuwe „juf" is voorlopig aangesteld tot de ko mende zomervakantie. Rond een april zal ze met haar werk in Axel beginnen, vier midda gen per week. Tijdens deze middagen zullen de Turkse en Nederlandse kinderen zoveel mogelijk individueel behan deld worden. Ze is maar voor. lopig aangenomen omdat de subsidie voor deze manier van onderwijs elk iaar opnieuw moet worden aangevraagd. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG In de af gelopen weken hebben onze lezers op deze plaats in de krant de lijsttrekkers van de meeste partijen die deelnemen aan de statenverkiezingen, aan het werk kunnen zien. Aan het werk met het beste, en veelal enige gereedschap dat zij bezitten: hun verstand, hun uitdrukkingsvermogen en hun idealisme. Tien vain de dertien inge schreven partijen waren in on ze kolommen aan het woord. De drie partijen die niet op ons verzoek tot deelname aan de rubriek „Kandidaten stel len zich voor" hebben gerea geerd, waren de SGP. het GPV en de CPN. Het totale beeld van wat men die Zeeuwse politieke opi nie zou kunnen noemen, wordt door de afwezigheid van deza drie niet beïnvloed Bij het opmaken van een balans inzake de politieke opi nie van de Zeeuwse lijsttrek kers valt direct op dat zowel links als rechts het over de belangrijkste hete hangijzers gloeiend eens zijn. T.K. De milieukwesties die mo menteel in Zeeland spelen, en waarvan wij noemden: vervui ling van het kanaal Gent - Terneuzen, en de smeerpijp bij Waarde, worden door alle lijsttrekkers met getrokken rapieren benaderd- „De boel moet schoon, en wel zo gauw mogelijk", vindt iedereen. De kleine woonker nen en hun problemen leveren evenmin verschillen van in richt op. „De woonkernen moeten hun functie behouden, ofwel deze functies moeten worden versterkt", vinden alle lijsttrekkers. Over de werkge legenheid in Zeeuwsch-Vlaan- dieren is het algemene oordeel: een zorgelijke situatie. Maak spoed met de vaste oeverver binding. De nuances in de meningen van de lijsttrekkers treden op waar het gaat over een natio naal atoompark in Borssele. Over actiegroepen, over inko mensnivellering en over de kijk die men heeft op het kabinet-Den Uyl. Om bij het atoompark te beginnen: de progressieve par tijen zeggen keihard: „Nooit, over ons lijk!" De christelijke drie kunnen zich wellicht nog het best vin den op de formulering van VVD-lijsttrekker Sehlimge- mamin: „Wanneer hiermee een groot aantal centrales bedoeld wordt, is dit noch gewenst, noch voor de nationale ener gievoorziening nodig". Geen enkele lijsttrekker is ronduit voor de ontwikkeling van een groot atoompark in Borssele. Van de confessione len en de VVD is er echter ook geen enkele vierkant te gen! De actiegroepen liggen uit stekend in de markt bij de progressieven, die zeggen: ac tiegroepen zijn het geweten van de overheid. Aan de con fessionele kant merkt men op: ze kunnen nuttig zijn, maar ze moeten geen loze kreten sla ken. De WD zegt: je went er aan! Op onze vraag hoe de lijst trekkers staan tegenover inko mensnivellering waren de ant woorden sterker uiteenlopend. Voor de linkse partijen is het motto: eerlijk samen delen- Aan de rechtse kant zegt men: de laagst betaalden moeten meer krijgen. En de extreem hoge inkomens mogen bast wat worden afgeroomd. Letter lijke inkomensnivellering is echter onmogelijk. De polariteit in de Zeeuwse politiek wordt op dit punt het duidelijkst zichtbaar tussen Roodanburg (D'66) en van Waterschoot (PPR) enerzijds en Schlingemann (VVD) an derzijds. De twee eerstge- noemden gaan eenvoudig van inkomensnivellering uit. Schlingemann noemt dat .te gennatuurlijk - het wekken van valse verwachtingen". Don (PvdA) neemt een tus- senstandpünt in. Hij zegt: „De verschillen tussen hoge en la ge inkomens moeten kleiner worden". Het kabinet-Dein Uyl wordt door de Zeeuwse lijsttrekkers nagenoeg gelijk beoordeeld als door de geestverwanten van deze lijsttrekkers in het parle ment. De AR en de KVP (Van den Bos en Van Geesbergen) zeggen letterlijk hetzelfde: „Dank zij de deelname van onze partijen aan het kabinet is een tegenwicht geschapen, dat een meer gematigd beleid mogelijk maakt, d>an iin Keer punt '72 is aangegeven". Ka land (CHU) valt, evenals zijn parlementaire broeders uit de boot, van het CDA, en zegt: „Dit kabinet is op ondemocra tische wijze gevormd, en voert een ander beleid dan de, linkse drie de kiezers hadden be loofd. Zij proberen er iets van te maken, onder moeilijke om standigheden", Schlingemann zegt: „Persoonlijk zie ik liever een kabinet van andere signa tuur"- Hij zegt echter niet welke combinatie hij dan wel op het oog heeft. De progres sieve drie zijn voorzichtig en thousiast. Alleen Van Water schoot zegt: „Gelukkig dat we dit kabinet hebben". DS'7Q laat er geen spijker van heel en de Boeren Partij zit op dezelfde golflengte. Een analyse van de stand punten leert dat het mogelijk moet zijn om uitgaande van de concrete problemen, tot een Zeeuws college van G.S, te ko men, dat op grond van afspra ken de provincie bestuurt. Po litieke ideologieën die ten grondslag liggen aaai 'het den ken van de lijsttrekkers blij ken echter veel moeilijker verenigbaar. Dat het evangelie centraal staat, blijkt nog iets heel anders te betekenen dan dat de mens centraal staat een verschil dat wij overigens persoonlijk subtiel achten. Niettemin: de uitgangspunten voor de vorming van een „af spraken-college" liggen er als wij nog afgaan op hetgeen de lijsttrekkers ons in verband met onze enquête hebben ge meld. De komende verkiezingen worden door de lijsttrekkers met optimisme tegemoet g zien. De PvdA hoopt op 15 statenzetels (thans 13), de PPR op 4 a 5 (thans 2), D'66 op 2 (thans 2), DS'70 op 3 (thans 0), de PSP op 1 (thans 0), de CHU op 6 a 7 (Thans 7) de KVP op 6 (thans 6), de AR op 6 (thans 6) de VVD op 7 (thans 5) en de Boeren Partij op 2 A 3 (thans 1). De SGP, die niet aan onze enquête heeft meegedaan bezit momenteel vijf zetels in Pro vinciale Staten- Telt men alles bij elkaar op dan rekenen de lijsttrekkers samen op 57 ze tels. Er zijn er echter maar 47 te verdelen. (Van onze correspondente) AXEL Als aanstaande zondagmiddag in het popu laire Belgische televisie programma „Binnen en Buiten" de accordeonclub Acconas uit Assenede een staaltje van haar muzikale kunnen weggeeft, doet er ook een echte wereldkam pioen mee. Een Nederlan der nog wel. Een Axelaar om precies te zijn. Het zal die zondag net een week geleden zijn, dat de vijftienjarige Cor' Reminsen, Marijkestraat 20 uit Axel in het Belgische Spa met het stuk „Eglantine" in de klasse semi-professional B het we reldkampioenschap behaalde. Drie zondagen lang hebben vier- a vijfduizend accordeo nisten uit ongeveer 25 landen over de hele wereld gestre den om de beste plaatsen. Maar Cor heeft het allemaal nogal nuchter opgevat. Ik was een beetje zenuwachtig, maar niet zo erg", vertelt hij, als hij na een flinke fiets tocht tegen de wind in van zijn school in Terneuzen naar zijn ouderlijk huis is komen fietsen. „Eigenlijk had ik het nog wel beter gekund". Maar de 96 punten op zijn lijst waren toch goe d voor het certificaat, een mooie be ker, het indrukwekkend rood lint en een fikse schouder klop van zijn leraar. „Nog éen puntje meer dan zijn leraar voorspeld had", zegt zijn moeder trots, „want die zei een paar dagen te voren ai. dat Cor wereldkampioen zou worden als hij het stuk zo zou spelen als hij het op de les had gedaan. Hij krijgt sinds half november van het vorige jaar in Assenede les van een leraar aan het con servatorium van Gent, de beer F. Steyaert. Diens zoon, de heer R. Steyaert, leidt de accordeonclub. Vlak voordat Cor erbij kwam hebben ze zelfs ook al een plaatje ge maakt". En even later klin ken de vrolijke klanken van een Frans walsje door de huiskamer. „De Belgische mentaliteit is heel anders dan de Nederlandse", vertelt mevrouw Reminsen. „Hier was het allemaal droge stof, maar in België mag Cor ook v/at lichtere muziek spe len".. Cor, een leerling aan de afdeling brood en banket van d.e technische school in Ter neuzen, vertelt dat hij trouw iedere dag anderhalf uur stu- 0 De 15-jarige accordion virtuoos aan het spelen. deert, dat hij ongeveer vier jaar geleden begonnen is en al heel wat prijzen heeft be haald. Op het jaarlijkse concours in IJzendijke heeft hij mee gedaan in de klasse jeugd elementair en amateur en daar heeft hij twee eerste en een tweede prijs mee gewon nen. „En dan te bedenken hat het allemaal begonnen is doordat we niet wisten wat we hem met Sinterklaas moesten geven", vertelt zijn moeder nog, „hij was altijd wel gek op een orgel, maar dat was ons te duur. Toen hebben we hem op proef maar een accordeon gegeven. Eerst heeft hij hier les ge had, maar nu zit hij dan in België op les en dat gaat erg goed". Cor is van plan nog aan heel wat concoursen mee te gaan doen. Als deze interna tionale wedstrijden volgend jaar weer worden gehouden komt Cor uit in de klasse Inpedendants A. Maar dat zal nog heel wat uurtjes stu deren kosten. Of de buren er last van hebben Mevrouw Reminsen schudt haar hoofd. „Van Cor niet', zegt ze, „maar we hebben nóg een zoon die in Assenede stu deert, en die studeert slag werk ROTTERDAM De heer Jan Willem M. Binmeveld (31) promoveert morgen atajn de Rotterdamse Erasmus Univer siteit tot doctor in de sociale wetenschappen. De heer Bin meveld, die in Sluis geboren is, schreef een proefschrift over de stakingen in de Rotterdam se metaalindustrie in 1965. Hij is wetenschappelijk medewer ker aan de afdeling economi sche en -soCilale geschiedenis van de Eeconomische Faculteit van de Erasmus Universiteit. BRESKENS De WD houdt donderdagavond in hotel Valk te Breskens een verkie zingsbijeenkomst. De avond begint om 20.00 uur. Op deze avond zullen als spreekster en spreker optreden mevrouw E. Maris-Koster en mr. J.F.G. Schlingemann. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Produktie- centrum voor Horecabedrijf in Den Haag is bezig met het samenstellen van een enquête, waaruit moet blijken hoeveel schade de horeca in Hulst on dervindt van de zogenaamde paracommerciële bedrijven. Volgens een woordvoerder van het produktiviteitscen- trum, drs. J. Vergouwe, zullen omstreeks de tweede helft van1 april de eerste resultaten be kend zijn. De horecasector in Hulst zal gedegen doorgelicht worden. Om te controleren of de vragen op de enquêtefor mulieren juist worden beant woord, zullen er ook zoge naamde crossvnaigen worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heren M. J. van Poelje en W. Don, beiden van de PvdA-fractie in Provinciale Staten, hebben GS gevraagd de kwestie van de Souburgse brug aan te snijden bij het komende gesprek dat GS zullen hebben met de mi nister van Verkeer en Water staat. De beide statenleden vragen GS bij de minister aan te dringen op een oplossing waardoor zoveel mogelijk met de verlangens van de inwo ners van Oost- en West-Sou burg rekening zal worden ge houden. Zoals bekend dreigt de smalle ijzeren brug over het kanaal door Walcheren, die «Oost- met West-Souburg ver bindt, te verdwijnen als ter hoogte van Vlissingen een tweede brug over het kanaal wordt aangelegd. De beide PvdA-statenileden merken op dat de provincie Zeeland een zeker belang bij het bestaan van de Souburgse brug heeft, omidat er op de plaats van de brug een vrij kostbare tunnel onder de weg langs het kanaal is aangebracht. „Zijn GS bereid dit provin ciaal belang te vertalen in daadwerkelijke belangstel ling?", vragen de beide staten leden, die tevens wijzen op het feit dat op grond van het advies van de Oosterschelde- commissie de aanleg van de Dammenw-eg tot in de verre toekomst kan worden verscho ven. Het zou consequenties kunnen hebben voor het we- genstramien op Walcheren. De situatie rond de Souburgse brug zou daarmee wel eens in een geheel nieuw licht kunpen komen te staan, aldus beide statenleden. I (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De fractie leider van de PvdA in Zeeuw se Staten, de heer W. Don heeft gisteravond (zelfs voor zijn doen) ongewoon fel uitge haald tegen de GP V-lijsttrek ker Meyering en tegen twee CHU-opponenten. De heren Ni-euiwkerk en Eversdijk. Op een verkiezingsbijeen komst van de PvdA in Zierik- zee diende de heer Don niet alleen zijn opponenten doch alle confessionele partijen in Zeeland van repliek door vast te stellen d-at zij bij herhaling initiatieven van de PvdA-frac tie de grond in hebben ge boord. Laatstelijk is dat weer ge beurd bij de behandeling van de sociaal culturele on-twikke- lingsschets voor Zeeland. De heer Don citeerde De Stem. Die daarover schreef: „De confessionele verlieten in een soort kreeftenpas de weg waarop zij aanvankelijk wel hadiden willen marcheren". De heer Don sprak zich ook uit tegen een eigen, Zeeuwse keuze voor een tweede kern centrale in Borssele en tegen het SEP-lidmaatschap van de n.v. PZEM, indien dit lidmaat schap inhoudt dat de SEP kerncentrales naar Zeeland toeschuiven. Hij laakte ook het feit dat zelfs de hoogste bestuursorganen van de PZEM niet weten welk stroomtarief Pechiney betaalt. In hetzelfde verband stelde hij vast, dat Pechiney door langlopende contracten voor elektriciteit die met behulp van uranium is opgewekt, veilig buiiten de prijsstijgingen blijft die gel den voor gebruikers van elek triciteit die met behulp van aardgas of olie wordt geprodu ceerd. De confessionelen riep hij toe:' U staat met wijd open armen klaar om een tweede kerncentrale in Zeeland te ontvangen. De PvdA zegt daarentegen: Zeeland vervult nu reeds een recreatieve nati onale taak. De provincie her bergt enkele basis industrieën en speelt bovendien voor vuil nisbak. Laat men ons nu eerst eens andere voorzieningen toe- weijzen, die in de echte wel zijnssector liggen. De heer Don ging ook in op de ko-mende co-llegevorming in Zeeland, waarbij hij de heer Nieuwkerk van de CHU via zijn gehoor liet weten, dat de PvdA niemand bij program- besprekingen voor een nieuw college wil uitsluiten. Ook de SGP niet. Hij voegt daar fijn tjes aan toe: „Hoewel bij mijn weten SGP nog nooit een kan didatuur van een socialist voor een G.S. titel heeft gesteund De heer Eversdijk (even eens CHU) kreeg de vraag toegespeeld hoe zijn eigen lijsttrekker (de heer Kaland, die overigens merkwaardig weinig op verkiezingstournee wordt gesignaleerd) over in dustrie en zeehavenplannen bij Ossen isse denkt. De PvdA, aldus de heer Don heeft met uitzondering van het frac tielid Hol, wethouder van Ter neuzen, tegen het plan Osse- nisse gestemd. De confessionelen in Zee land plaatste de heer Don in het schimmige midden, waar na hij besloot met te zeggen dat gemeenschappelijke rege lingen zijns inziens democrati sche ondingen zijn. De aangevallen medestaten leden van de heer Don zullen te gepaster tijd en te gepaster plaats hun repliek wel weer leveren. Zo komt er wat leven in de brouwerij, hetgeen wel nodig is, nu de verkiezingsbij eenkomsten van de confessio nelen niet meer dan vijftien a twintig belangstellenden trek ken.

de Stem | 1974 | | pagina 3