RUCHE lï im Ja, TIMMAN MAA Italiaanse boerenorganisaties propageren „agri-toerisme" „WE VERKIEZINGEN IN VS Dïï JAAR GEEN RAMP VOOR NKONS PARTU? Limburgers niet bij Vissers binnenland buitenland DEZE WEEK O.A. WllLEWl DUYS: EEN VUIST VOOR Q SPECIALE WK-H0R0SC00P: CRU OERKS EN HORN OVER DE ARBiTRAI Boeren te veel Te nat en te droog Autonomie Zieltjes winnen Wereld-super markt van fonkelende stenen Wachten Vijfmaal Zegepraal Geen ramp onthullend kleurrijk altijd In d Woensdag 20 maart 1974 ROTTERDAM (ANP) - Kort na aankomst op h vliegveld Zestienhoveu jl Rotterdam, verklaarde c Tsjechische trainer va Ruch, Michael Vican: ..Ruc heeft niets te verliezen, Na tuurlijk is het gelijke spi van 11 van twee weke geleden een nadeel. Wij zul ïen er tot de laatste minui voor vechten. Tenslotte tl hoeven wij niet te winne om de halve finales te berei hen Elk gelijk spel. dat he ger uitvalt dan 1l. is ge „IK MEI (Van onze s ROTTERDAM Vanavon in het Feyenoordteam makerj UEFA-heker het Poolse Rn keer ontmoet. De kleine h beenblessure de competitiec schap en Sparta noodgedwon teren weer voluit. Jansen: „T gehad van mijn dijbeen. Va bij zijn". «OERMOND (ANP) De nes Limburgse wielrenners Thieu Pustjens, Jan Krekels, Ben Koken, Jo Vranckeh, Wim Keileners en Ger Ba rings zullen dit seizoen defini tief niet rijden voor een ploeg die onder leiding staat van Ton Vissers. Het zestal zal, onder leiding van ploegleider Jeu Joris, als Tim-Oil-ploeg aan wedstrijden deelnemen. Fred Rompelberg zal optreden als eontactman tussen renners en directie. Dinsdag is in Roermond een bespreking geweest tussen vertegenwoordigers van de di recties van Robot (Markslag) en Gazelle (Breukink) ener zijds en Tim-Oil (Rouinan en Van Tuyl en de adviseurs Ed dy Beugels en mr. Van Eind hoven). Na die bespreking meende directeur Theo Tim mermans van Tim-Oil dat het niet in het belang van de ren ners zou zijn een vorm van samenwerking met de Robot- groep aan te gaan. Jan Timman heeft zich na de tweede ronde van de natio nale schaaktitelstrijd in Leeu warden enigszins losgemaakt van de andere drie favorieten. Hij moet de leiderspositie ech ter nog wel delen met Seholl, Van Dop en Vogel, die ook anderhalf punt verzamelden. Gennadi Sosonko en Jan Hem Donner wilden geen ernstige verwikkelingen en besloten al na dertien zetten tot remise. Evenals gisteren dus weer geen duidelijke afscheiding in een partij tussen de kansheb bers, die het „uitlopen" van Timman in deze fase van het toernooi als ongevaarlijk be stempelen. De belangrijkste overwinning van Timman te gen internationaal meester Kick Langeweg kwam tot stand in een partij waar de dames al snel van het bord verdwenen (ADVERT ACTUEEL VOETBALWI er aan hun landbouwpolitiek schort: ze leggen heel duide lijk uit waar de fouten zitten en ze dragen zelf de juiste remedies aan. Maar vanaf dat moment loopt het „op z'n Ita liaans" scheef. Hat in praktijk brengen van theoretische oplos singen blijft in Italië en ook in de agrarische sector bijna een onmogelijkheid. Wat grof gezegd komt het er op neer, dat Italië gewoon te veel boeren heeft. Nog steeds, ook al loopt vooral het Zuid- italiaanse platteland langzaam leeg. In de afgelopen tien jaar daalde het aantal boeren (vooral in het zuiden) met gemiddeld 15 tot 25%. Vooral de jonge boerenzoons laten het erf der vaderen in de steek om in het rijke, ge- industrialiseerde Noord-Italië of nog verderweg in het bui tenland, hun geluk te zoo- ken. Dorpen verloren op die ma nier in tien jaar tijd soms driekwart van hun bevol king! Voor mensen die op 'n koop je uit zijn en in het droge bergland van Zuid-Italië een boerderijtje voor hun vakantie op de kop willen tikken, is er keus volop. Italië telt niettemin nog al tijd zo'n 3% miljoen boeren. Voor het merendeel kleine boeren, zelfstandig werkend op hum miniscuul-kkleine be drijfjes. Zeker 80% van de Italiaanse boeren behoort tot die catego rie en hun bedrijven zijn vaak kleiner dan vijf ha. Samen bezitten ze nauwelijks de helft van het totale nationale (orga- risehe) hedrijfsoppervlak. Saneren is een ingrijpende zaak en bovendien niet zo eenvoudig. Ruilverkaveling zo als wij dat in Nederland ken nen, is in h^t bergachtige Ita lië niet mogelijk. Bovendien liggen de eigendoms- en pachtverhouidingen in Italië heel anders. Behalve de echt zelfstandige, kleine „keuter boeren", zijn er de grote heer- boeren; vaak fabrikanten die als een soort belegging een groot boerenbedrijf hebben waar mensen in loondienst werken. Daarnaast bestaan er de boerenknechten die ook in loondienst werken maar dan op veel kleinere bedrijven, en dan zijn er tenslotte de z.g. „deelpachters". Officieel bestaat de deel- pacht niet meer, maar het sys teem wordt niettemin nog vol op toegepast. De deelpachters moeten op het bedrijf wonen, ze leven vaak van een deel van de oogst, ze mogen zonder toestemming hun grotere wer kende kinderen niet naar de stad laten verhuizen, kortom, het woordje „horige" ligt dan voor in de mond. Voor- en tegenstanders van de deel- pacht komen met de bijbel aandragen om met uiteraard verschillende passages hun ge lijk aan te tonen... Vergelijkingen met b.v. Ne derland en België gaan in de verste verte niet op. Italië kent in eigen land b.v. tussen noord en zuid enorme klimaat verschillen. De afstanden zijn laniger, en omdat er veel vaker gestaakt wordt, hapert er veel aan de afzetorganisatie. Geo grafisch is Italië anders. Het is bergachtig. Misschien dat hooguit een kwart van de landbouwgrond even vlak is als in Nederland. De watero verlast in het noorden en de droogte in het zuiden zijn in vloedrijke factoren en tenslot te is er het totaal andere be stuur. Italië is eigenlijk pas een dikke eeuw een staatkundi ge eenheid. Maar Rome is in die tijd nooit tot een sterk bestuurlijk centrum kunnen groeien, zoals b.y. Parijs dat is voor Frankrijk. Er gaat geen overwicht, geen gezag en kracht van Ro me uit. Men heeft er een uit gesproken „langzame bureau cratie" en bovendien is het merendeel van de Italianen sterk voorstander van een z.g. regionale bestuursvorm. Daar wordt al jaren over gepraat en in theorie betekent het, dat de afzonderlijke ge westen (20) een geweldig stuk autonomie krijgen, óók wat betreft de financiën. Dat geldt nu al, nu er naast het centrale landbouwministe- rie, gewestelijke ministers opereren'met daaronder weer een groter aantal provinciale landbouwinspecotraten. Orga nisaties als onze produkt- schappen zijn in Italië onbe kend. Wel bestaan er de boe- renorganisaties. Drie grote organisaties „be hartigen de belangen" van hun leden. Althans op papier. Paoli Bononi, voorzitter van de ka tholieke en tevens grootste boe renbond ziit tot over z'n oren in de politiek. Zijn stre ven is zoveel mogelijk kleine boeren die christen-demo cratisch stemmen op het platteland te houden. Niet be paald een progressief idee. „Hij doet niet aan agri-cultu- ra, maar aan voti-cultura" wordt wel eens schamper ge zegd, waarbij men er op doelt, dat het Bonomi op de eerste plaats om zoveel mogelijk stemmen te doen is. Voorals nog kan hij op zo'n slordige vier miljoen boerenstem- men rekenen en dat is erg veel. De tweede organisatie in ledental is de communis tische, en tenslotte is er dan een derde partij, die van de liberaal getinte „here-boe- ren". En daarmee openbaart zich het grootste probleem voor de Italiaanse landbouw: de ver wevenheid van politiek en landbouwbelangen. In het vaandel van de katholieke or ganisatie staat nog steeds als devies „de bestrijding van het communisme ten plattelande", maar in de „communistische districten" marcheren de za ken het best. Analfabisme, gebrek aan voorlichting, ge brek aan goed landbouwonder wijs blijven een gezonde voor uitgang van de Italiaanse boe ren in de weg staan. Met hun beperkt gehouden wijsheid zien ze vaak nauwelijks ver der dan het eind van hun akkertje. Zo noemen zich boer als er subsidies te verdelen zijn, en ze zijn de dag erna „winkelier met een lapje grond", als dat beter uit komt... 0 Met koe en kar wordt vooral 'm Toscane de oogst van de hogere en geïsoleerd gelegen hellingen gehaald, waarna het transport in tweede stadium meestal ge- moteriseerd geschiedt. Het is alles bij elkaar niet zo vreemd dat men in Brussel in het goedwillend klop pend EG-hart wel eens erg wrevelig over Italië praat. En de Italianen zélf weten maar al te góed, dat ze véél te weinig slagvaardig zijn in Eu ropees verband. Maar tussen weten en anders gaan doen zit nu eenmaal die Italiaanse mentalitiet. Morgenmorgen zullen we er wat aan. gaan doen... FRANS WIJNANDS (Van een medewerker) IDAR-OBERSTEIN De tot nu toe enige diamant- en edelsteenbeurs ter wereld opende onlangs in Idar-Ober- stein (West-Duitsland) haar poorten. In het nieuwe 22 verdiepin gen teillende gebouw worden niet alleen de prijzen voör di amanten vastgesteld (zoals dit bij andere beurzen geschiedt), maar ook de meest verschil lende soorten van edel- en halfedelstenen verhandeld. „Bij ons is het voor de eerste maal mogelijk, in een gebauw- van de goedkoopste agaat tot de duurste safier alles te ko pen", vertelt bedrijfsleider dr. Max Giinther. In de wereld supermarkt van fonkelende stenen vindt de vakman kan toren, conferentie-, veiling- en tentoonstellingsruimten, een proefstation, douane-magazij nen, bankfilialen, postagent schap, verzekeringsagenturen, reclamebureaus, restaurants en een hotel. De waarde van de sprookjesachtige schatten, die in deze flait zijn opgeslagen, gaat bijna boven de maat van het voorstelbare uit. Niet in de laatste plaats is deze beurs bestemd voor het eigen be drijfsleven. Honderden van slijperijen en vervaardigers van sierraden in Idar-Ober- stein zijn namelijk op de le veringen van landen, die edel stenen delven aangewezen, die voor een groot deel eigen sie- radenindustrieën opbouwen. Om problemen over grondstof fen te ontlopen, maakte men de romantisohe kleine stad tot een centrum van de wereld markt. Want reeds eenmaal in het midden van de vorige eeuw seneen het lot vam het Idar-Obersteinse slijpersvak bezegeld te zijn: de agaten en amethysten, die men tot dan in de omgeving van de stad gevonden had, waren op en vele slijpers moesten elders hun geluk beproeven. Pas toen enige van hen in Brazilië gro te agaatvondsten deden, kon den de begeerde en ruwe ste nen weer betrokken worden en de sieradenmetropool be leefde een onverwachte op bloei. Reeds in 1530 was de eerste „slijperij" van de stad in een oorkonde vastgelegd. Thans vindt de edelsteenslij- perij als moderne hobby steeds meer aanhangers in de Bondsrepubliek. Onder vakkun dige leiding kunnen zij in Idar- Oberstein hun artistiekè vrijetijdsbesteding waarma ken. Ook beroepsmensen, die hun kunst willen vervolma ken. zijn welkom op deze cur sussen. (Van onze correspondent) ROME „We moeten veel meer de boer op". Met die vry vertaalde slagzin willen de Italiaanse boeren- organisaties een groot aan tal van hun min of meer noodlijdende leden wat meer financiële armslag ge ven. Het stadse woord voor dit platelandstoerisme is „agri- toerisme" en het komt er op neer, dat vooral stedelingen Italianen evengoed als toeris ten hun vakanties veel meer op het platteland en bij de boeren thuis moeten gaan doorbrengen. De toeristisch gekleurde aanbevelingen lig gen voor het grijpen: frisse lucht, onbedorven volk, geen auto's, de beste en lekkerste produkten zó van het land, goedkoper dan in de meeste toeristische centra. Er is zonder moeite een fraai ge kleurde folder over vol te schrijven. De Italiaanse sbandsorgani- saties bedoelen het ook goed, en ze hebben gelijk als ze proberen om de boeren een graantje mee te laten pikken van dat massa-toerisme. Maar in een land dat een doorlo pend beroep op de EEG-part- ners moet doen en waar de landbouw grotendeels nog de middeleeuws patroon functio neert, in zó'n land is „agri- toerisme" natuurlijk geen to verformule voor alle proble men. Het gekke is, dat de Italia nen zelf heel goed weten wat 0 Het Italiaanse platteland ten voeten uit: de hand aan de ploeg, een wat trage koe, sleurend en sjokkend op een van de ontelbare berghellingen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Over een halfjara komt in de Vere nigde Staten een verkie zingscampagne op gang om 34 van de 100 zetels in de senaat, alle 345 zetels van het Huis van Afgevaardigden en een groot aantal andere politieke functies. Befaamde neuzentellers in het Congres, zoals senator Robert Byrd van West Virgi nia, zijn er van overtuigd dat er op dit moment geen meer derheid in het Huis van Af gevaardigden kan worden gevonden om de president in staat van beschuldiging te stellen van misdrijven die ernstig genoeg zijn om hem grondwettelijk aan de dijk te zetten via een proces in de senaat. En zelfs als de stemmen er in het Huis zouden zijn, zou het onmogelijk blijken in de huidige senaat een tweeder de meerderheid te vinden om president Nixon te veroorde len. Men zegt dat om die reden de partijgenoten van de pre sident tot haast manen bij de vervolging van Richard Nixon en democratische vij anden van het Witte Huis liever wachten tot na de ver kiezingen in november, die volgens mogelijk wat voor barige profeten een politieke aardverschuiving zullen gaan veroorzaken. Die aardver schuiving zou de democraten voldoende stemmen geven om president Nixon uit het Witte Huis te zetten. Tweemaal na de tweede we reldoorlog en driemaal in de afgelopen halve eeuw hebben zich grote politieke aardver schuivingen in het Ameri kaanse Congres voorgedaan. In 1932 verloren de republi keinen 101 zetels, in het Huis van Afgevaardigden aan Franklin Roosevelt en de de mocraten. In 1946 ging het „New Deal Congres" ten on der in een conservatief getij dat mannen als William Knowland, Joe McCarthy en Richard Nixon in het Con gres bracht. En twaalf jaar later schonk de Eisenhower-recessie de democraten 17 zetels in de senaat, de kern van de huidi ge min of meer progressieve vleugel in dat lichaam. Wat gaat er nu gebeuren? Zullen de Republikeiid door Watergate worden wegl gespoeld uit het Congres eJ het Huis van Afgevaardigde;] en het Congres tot aan hei] jaar 2000 een democratise:, signatuur geven? In het Huis van Afgevast] digden kan de klap haJ aankomen. Vijftien repubiil keinen hebben al laten we-] ten dat zij hun zetel niet] zullen verdedigen.' Maar eed overweldigende democrat;.] sche zegepraal in de senaa] ligt minder voor de hand. De republikeinen hebben ii] de eerste plaats het gelui] dat 20 van de 34 zetels dit] in het geding zijn al in hail den zijn van de democraten] De democraten zullen miJ stens een zetel verliezen wan] neer Walter Hickel de poli] tieke strijdbijl opneemt te gen senator Mike Gravel van Alaska. Twee republikeinen. Charta Mathias en Richard Schwei- ker, zijn nominaal republi- kein, maar zij genieten dt onverdunde steun van dt vakbonden, die Nixon lieve; vandaag het Witte Huis ziet verlaten dan morgen. Vervolgens is het vrijwel on denkbaar dat Arizona Barn Goldwater in politieke bal lingschap zou zenden of Net York senator Jacob Javits zou willen bestraffen voor de zonden van de Nixon-entou rage, die Javits even gevaar lijk acht als Edward Kenne dy. Senatoren als Robert Pact- wood van Oregon en Henri Bellmon van Oklahoma staan volmaakt los van de nationa le republikeinse partij en rij kunnen waarschijnlijk alleen worden gewipt als de kiezers besluiten alle republikeinen als corrupt te beschouwen omdat Nixons regering dooi corruptie is besmet. Koele peilers van het politie ke klimaat denken dat dt republikeinen dit najaar niei van het politieke toneel ral len worden gevaagd: dat zij in de verkiezingen zullen lij den, maar dat het totaalbeeld allesbehalve op een ramp zal gaan lijken. Zii zeggen bo vendien dat Nixon onder geen enkele omstandigheid door de senaat zal worde» veroordeeld, zelfs niet >Js dt stemmen er ooit zouden zijn Waarom niet? De redenering is dat Nixon dan liever op eigen initiatie! het Witte Huis verlaat in ruil voor de belofte dat hij dan niet verder zal worden ver volgd. Hij behoudt dan bel recht op een pensioen vat 75.000 dollar per jaar. BERT VAN VELZEN

de Stem | 1974 | | pagina 14