Van der Stoel teleurgesteld „Olie-boycot discriminatie' NEDERLANDSE VROUWEN LEVEN HET LANGST Doden bij rellen in Bihar Engeland vriendelijk tegen EEG KOERDEN IN DE AANVAL amro-pierson fund amro-pierconfuRl VN-officieren gewond in Golan-heuvels yd Prijscompensatie nog steeds twistpunt in bedrijfsleven binnenland RïïiHiiMiiïHBI commentaar Olieboycot blijft IRAAKS LEGER PARAAT Zweedse bankrovers streng gestraft Resoluties Joods congres wellicht niet in Nederland Regering gaat vissers helpen Opbouwend Energie Pro-junta- onderwijs aan Griekse kinderen in Utrecht Tevreden Wensen Woensdag 20 maart 1774 ii lil— Van der Stoel DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering is teleurgesteld over wat zij beschouwt als de onrechtvaardige discriminatie van Nederland door de Arabische olieproducerende landen, aldus mi nister Van der Stoel van buitenlandse zaken „De beslissing wam. de Ara bische olieproducerende lan den om het olie-embargo tegen Nederland te continueren en daarmee de discriminatie tegen over een lid van de EEG te handhaven, heeft de Neder landse regering teleurgesteld. Immers, de regering blijft van oordeel, dat er voor een derge lijke discriminatie geen gron den aanwezig zijn, aangezien het standpunt van de Neder landse regering in het Midden- Oostenconflict niet afwijkt van dat van de andere lidsta ten. Dit blijkt uit de gemeen schappelijke verklaring dei- negen van 6 november 1973", aldus het ministerie van Bui tenlandse Zaken. NEW YORK (DPAi Ne derlandse vrouwen hebben met 76,6 jaar de hoogste ge middelde levensduur ter we reld, gevolgd door de vrouwen van Zweden, IJsland, Frank rijk en Wit-Rusland, die ge middeld op ongeveer 76 jaar mogen rekenen. Dit blijkt uit cijfefs van liet nieuwste demografisch jaar boek van de Verenigde Naties dat maandag in New Yotk is uitgekomen. Bij de mannen liggen de kansen op de langste levensduur het best in Zwe den, met 71,69 jear. In Neder land, Denemarken, Noorwe gen, IJsland en Israël ligt de gemiddelde levensduur ook boven de 70 jaar. Slechts in zeven landen Nigeria, Op- per-Volta, India, Cambodja, Jordanië, Pakistan en Cey.'nn zijn de levenskansen voor mannen gunstiger dan voor vrouwen. In deze zeven landen zijn zoweil de geboortecijfers als de sterftecijfers voor moc-ders hoog. In de meeste Afrikaanse staten ligt de gemiddelde le vensduur onder de 50 jaar, terwijl dit cijfer in Amerika en Europa, met inbegrip van de Sovjet-Unie, in de meeste landen boven de 66 jaar ligt. Wat de kindersterfte betreft is het Zweedse cijfer van 11,1 sterfgevallen bij duizend le vend geborenen het laagst, ge volgd door Finland, Neder land, San Marino, Japan en Noorwegen. In Liberia en Roeanda zijn de cijfers met respectievelijk 159,2 en 132,8 sterfgevallen per duizend le vend geborenen het ongun stigst. Deze cijfers hebben be trekking op 1971. NEW DELHI (RXR) Bij ongeregeldheden in de Oostin- diase deelstaat Bihar heeft de politie gisteren vijf mensen doodgeschoten en zeker 11 ge wond. Sinds zondag houden vooral studenten betogingen tegen de corruptie, de sterke prijsstij gingen, de voedselschaarste en het grote aantal werklozen. Ook eisen zij hervormingen in het onderwijsstelsel. In totaal zijn tot dusver 17 personen om het leven gekomen, van wie het merendeel door kogels van de politie. Volgens het persbureau PTI geldt in de hoofdplaats Patna op drie uur na een uitgaans verbod voor het gehele etmaal. Een andere plaats waar zich rellen hebben voorgedaan is Monghyr, waar het hoofdpost kantoor door brandstichting werd verwoest. In de omge ving werden een personentrein en een regeringspakhuis in brand gestoken. STOCKHOLM (DPA)' Twee mannen, die vier mensen vorig jaar september in Stock holm zes dagen lang in een bank gijzelden, zijn gisteren tot zware straffee veroor deeld. Erik Jan Erik Olsson, die na een mislukte overval op de bank drie jongie vrouwen en een man in de kluis gijzelde, heeft tien jaar gevangenisstraf gekregen. Clark Olofssom, die op last van Olsson uit de ge vangenis werd vrijgelaten en zich bij hem aansloot, kreeg zes jaar en zes maanden. In deze verklaring zeggen de negen dat een vredesover eenkomst i.n het Midden-Oos ten moet zijn gebaseerd op de resoluties die de veiligheids raad na de zesdaagse en de jongste oktober-ooriog heeft aangenomen, en in het bijzon der op het volgende beginsel: de noodzaak dat Israël een einde maakt aan de territoria le bezetting die het sinds het conflict van 1967 heeft gehand haafd en onafhankelijkheid van elke staat in dit deel van de wereld en hun recht in vrede binnen veilige en erkende gren zen te leven. Libië heeft de intrekking van het olie-embargo tegen de Verenigde Staten als „ver raad" gebrandmerkt, te meer daar de situatie op de hoog vlakte van Golan steeds slech ter wordt. Uit een te Beiroet beluister de uitzending van de Libische staatsradio viel op te maken dat Libië niet zal deelnemen aan de bespreking op 1 juni in Cairo „als de Verenigde Sta ten hün beleid t.o.v. de Ara bieren niet veranderen". Libië en Syrië hebben zich maandag tegen een opheffing van het emibargo uitgespro ken. EEN federale rechter heeft maandag im hoger beroep een vliegtuigkaper tot 50 jaar ge vangenisstraf veroordeeld na dat dle officier van justitie uit hoofde van generale preventie op een voorbeeldige straf had aangedrongen. De 36-jarige garage-bediende had een toes tel van de binnenlandse lucht vaartmaatschappij National AA. VOOR de Arabieren blijft Nederland (met Denemarken) het zwarte schaap. Amerika krijgt weer olie van de sjeiks maar tegenover ons land wordt de olieboycot gehandhaafd. Waarom Waarschijnlijk om de E.E.G.-landen via de oliehaven Rotterdam, waarlangs ook veel olie loopt voor West-Duitsland, Engeland en België, onder blijvende druk te zetten. Tot nu toe heeft ons land niet al te veel last gehad van de olieboycot. Dank zij de verdeeldheid binnen de Arabische we- reld en het hocus-pocusspel van multinationale oliemaat schappijen is de aanvoer vrij constant gebleven. Toch lijkt het niet verstandig schouderophalend voor bij te gaan aan de voort zetting van de boycot. De Arabische banvloek over Nederland speelt in de kaart van landen, die met jaloerse blik de groei van Rotterdam als internationale oliehaven gevolgd hebben. Die afhankelijkheid van Rotterdam stimuleert nu in toenemende mate de plannen om elders (Le Havre en Marseille) grote raffinaderijen te bou wen. Bovendien mag niet vergeten worden dat de verhoudin gen met Iran de laatste dagen verslechterd zijn; het zijn juist de Perzen geweest, die de laatste maanden met hun leveranties het gat hebben gevuld, dat Saoedi Arabië en Koeweit deden ontstaan. Het Nederlands belang is nu meer dan ooit gediend met een gezamenlijke aanpak door de industriële landen van het enei- Qie probleem. En dan liefst via het Amerikaanse recept. De weg die de Fransen voorstaan, leidt tot verdeeldheid in de Westerse wereld, waar nu juist, meer dan ooit, eenheid gebo den is. O Een politieman houdt met zijn revolver een bankrover in bedwang, die samen met twee anderen een bank in het Ame rikaanse Memphis had be roofd. De drie mannen, dii met drie gijzelaars en onge veer 50.000 dollar probeerden te ontkomen, konden snel door de politie worden ingere kend. (Van onze correspondent) LONDEN De nieuwe Britse minister van buitenlandse za ken, James Callaghan, stelt zich de dubbele taak zijn land onder betere voorwaarden te doen deelnemen aan de Europese Ge meenschap en als vredestichter tussen West-Europa en de Ver enigde Staten op te treden. Callaghan hanteerde dins dagmiddag in het Lagerhuis weer de voor de vastelandse mogendheden onaanvaardbare terminologie, die de tegen de EEG gekante meerderheid van DEN HAAG (ANP) Het is niet onmogelijk dat het joods wereldcongres (JWC) dit jaar buiten Nederland wordt gehouden. Dit heeft desgevraagd de heer I. Za- doks, voorzitter van het Ne derlands Israëlitische kerkge nootschap, dat het JWC in ons land vertegenwoordigt, giste--) ren verklaard. Het zou voor de Nederlandse politie uiterst moeilijk zijn om de veiligheid van de deelnemers aan het congres te garanderen, vooral omdat een deel ervan niet in Den Haag kan worden onder gebracht. Het congres is uitge steld tot de herfst. In 't kort IN Italië zijn in de maanden november en december van liet afgelopen jaar 600.000 fiet sen verkocht. Of ongeveer 30 pctl van de jaarproduktie van twee miljoen. Na de oliecrisis is de verkoop weer gedaald. De toeneming van de verkoop viel samen met het begin van de oliecrisis. IN de nacht van maandag op dinsdag zijn op drie verschil lende plaatsen in Amsterdam ruiten ingegooid van particu liere woningen, waarop de da- aers kostbare voorwerpen vasn de vensterbanken wegna men. KONINGIN Juliana en prins Bernhard zullen dit jaar van 3-6 september een officieel staatsbezoek brengen aan Fin land, zo is dinsdag in Helsinki bekendgemaakt. DE Franse zangeres Sylvle Vartan, echtgenote van de zanger Johnny Halliday, heeft dinsdag een miskraam gehad Ze verwachtte het kind in au gustus. DE Sovjet-dissident Favel Lit- vinov en zijn gezin, die maan dag uit Moskou in Wenen aan kwamen, "zijn voornemens na een kort verblijf in Rome door te reizen naar de Verenigde Staten. BEIROET (Rtr) Het Iraakse leger is weer in oorlog met de trotse en woeste Koer- denstammen die leven in de ruige bergen in het noorden van Irak, aan de grens met Turkije. Naar gemeld wordt, hebben Koerdische krijgers Iraakse soldaten verjaagd uit posten aan de 300 km lange grens. De koerden willen zelf bestuur en een aandeel in de inkomsten uit de olie. De jongste actie staat onder leiding van de 76-jarige Moel- la Moestafa Barzani. de legen darische guerrillaleider, zoon van een Derwisj en ere-maar- schalk van het Russische Rone (ADVERTENTIE) Con nr\ r ac Anr Ah faciliteiten en Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. Leger. Barzani, die de Rode Moella wordt genoemd strijdt al 40 jaar tegen het leger en de luchtmacht van Irak strijdt voor een vrij, autonoom Koer- distgn. Het laatste bestand lieett vier jaar geduurd Vreemd ge noeg kwam er een eind aa-.\ doordat de Iraakse regering de koerden autonomie aanbood. De regering stelde daartoe een overeenkomst op zonder dal de koerden inspraak hadden en gaf te kennen dat de koer den twee weken de tijd had den om ermee akkoord te gaan. Barzani, achterdochtig ge worden door de jaren van heilloos onderhandelen met de regering, vond het voorste; niet ver genoeg gaan e:i zi)n Koerdische democratische par tij verwierp het onmiddel lijk. Barzani wil dat er voor ac- instellinig van een autonoom koerdistan een volksteihng wordt gehouden. Verder eist mi een deel van de inkomsten uit het rijke oliegebied Kir- koek. dat de Koerden als deel van hun land beschouwen er, de instelling van scholen waarop de Koerd, sche taal wordt onderwezen. Volgens een Libanese ver slaggever wil de oude Barzani nog eenmaal slag leveren te gen de regeringstroepen. Hij zou meer waarde hechten aan de strijd en het sneuvelen dan aan een overwinning. DAMASCUS-TEL AVIV (AP) Ook gisteren Is op verschillende plaatsen van het front in liet heuvelland van Golan over en weer geschoten door artillerie en tanks. Even als de vorige dagen zeggen zowel Israël als Syrië dat de ander met vuren is begon nen. Gisteren is bekendgemaakt dat tot de gewonden twee of ficieren van de bestanc(macht van de V.N. behoren. Het zqn waarnemers, een Fin en een Deen. Syrië zegt dat hun voei- tuig werd geraakt door eeti Israëlische granaat, en Israël heeft hierop doen weten dat niet kan worden nagegaan van welke zijde het projectiel af komstig was. Een van de fronten waai geschoten wordt ligt slechts 37 kilometer verwijderd van de Syrische hoofdstad Damascus, waar men het gedreun van het gesenut Kan noren. De Israëlische minister van defensie, generaal Dajan, heeft maandagavond gezegd dat de strijd aan het front van Golan de vredespogingen van de Amerikaanse minister Kissin ger in de grond zou kunnen bo ren. De vooruitgang in het overleg met Egypte zou kun nen afhangen van het Israë- lisch-Syrische overleg in Wash ington, althans de generaal dit laatste werd volgens hem bemoeilijkt „omdat Syrië ex treme territoriale eisen stel de". De Israëlische generaal Is rael Tal, plaatsvervangend chef van de generale staf en hoofd van de militaire opera ties, heeft ontslag genomen, zo heeft een militair woordvoer der in Israël dinsdag bekend gemaakt. Generaal Tal besloot ontslag te nemen ondanks de druk die premier Meir, de mi nister van defensie en de chef van de generale staf op hem uitoefenden om aan te blij ven. DEN HAAG (ANP) Mi nister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij zal de ministerraad voorstellen doen inzake hulp aan de door de hoge olieprijzen in moeilijkhe den gekomen visserij. Een woordvoerder van het ministe rie heeft dit meegedeeld na een gesprek, dat de minister gisteren heeft gehad met een delegatie van het Visserij - schap en de Stichting van de Nederlandse Zeevisserij. Op 2 cpril a.s. zullen de minister en de delegatie uit het bedrijfsle ven elkaar weer ontmoeteii. zijn partijgenoten hem heeft opgedrongen: nieuwe onder handelingen over de Britse toetreding tot de EEG! Afgezien van dit absurde woordgebruik voor binnen landse consumptie was de eer ste belangrijke parlementaire rede van de socialistische mi nister echter een toonbeeld van redelijkheid, zowel met betrekking tot Europa als Amerika. Vandaag vergadert „Grote Jim" in Londen met de Britse ambassadeurs bij de EEG-lan den. Morgen reist Callaghan naar Bonn om bij de West duitse kanselier Willy Brandt en diens minister van Buiten landse Zaken Waller Scheel zijn licht op te steken en de Europese bedoelingen van de Labour-regering te verduide lijken „Het wordt geen confrontatie" verzekerde minister Callaghan gisteravond in het Lagerhuis „Wij zijn er niet op uit de Europese Gemeenschap in de war te gooien of kapot te ma ken. Wij zijn niet vervuld van afbrekende kritiek, maar inte gendeel van opbouwende wer kelijkheidszin". Erg veel tegemoetkomendheid van de andere EEG-lanüen heeft Labour met eens nodig, een spiegelgevecht is genoeg. Maar dat kon James Callaghan zich In het Lagerhuis niet ve, oorloven te bekennen. Hij ging zo ver mogelijk door alge meenheden te uiten. Europa hoeft niet op stel en sorong toe te geven, was een van zijn meedelingen. Hij sprak over het beletten van verdere stij gingen van voedselprijzen en de wenselijkheid de Europese markt een meer open karakter te geven door een vrijere han del met de rest van de wereld toe te staan. Welgemoed wees hij vervol gens op de noodzakelijkheid van veel meer dan alleen mili taire banden met de Verenig de Staten. Ook de Europees- Amerikaanse handel, financiën en energie moeten aan elkaar zijn geschakeld, „zonder dat wij satellieten van Amerika zijn of worden", aldus minis ter Callaghan. Zijn voorgan ger, de oude conservatieve po liticus sir Alec Douglas Home, was het in beginsel met hem eens, maar uitte een aantal waarschuwingen en toonde zich vooral bezorgd over de ingrijpende militaire bezuini gingen die de Labour-regering in beginsel voorstaat. -J Jawel, zitten we met een olieboycot maar we merken er zo goed als niets van. Da's een moeilijk iets voor de mensen- van tegenwoordig. Net of de dokter zegt dat je ziek bent, terwijl je je kiplekker voelt. it Maar wat we niet voelen kan er nog wel wezen en kun nen we best eens gaan voe len. it En zo deelde een trouwe lezer me mede Kissinger krijgt nu eindelijk van de Arabieren de olie die hij no dig heeft om almaar op en neer te reizen. it Zou Van der Stoel ook eens moeten gaan doen: almaar op en neer reizen. Deed Luns ook. Die Arabieren denken nu misschien wel dat wij nauwe lijks olie nodig hebben, omdat ze bijna geen minister van Buitenlandse Zaken op en neer zien reizen. Ze zien alleen maar direc teuren van oliemaatschappijen op en neer reizen, en die beta len de benzine wel uit eigen zak. ■fr Intussen is Der Willy wel «fge-Brandt. Hetgeen mij spijt. it In de Belgische badplaats Oostdüinkerke zijn onze zui derburen we Iheel aardig aan het stunten, moet ik zeggen. Daar is een nieuw politiereg- lement, oftewel gemeentever ordening, ingevoerd dat wil dat rijpaarden voortaan een zg. identificatienummer moe ten dragen. it Een soort kenteken dus. En dat moet 2owel links als rechts zitten. Een op d'ene bil en een op d'andere. it Een paardemiddel om Iets van orde te handhaven, denk ik. "ft Ik geef mijn paard de spo ren en ben effe weg. it MERIJN UTRECHT (ANP) Aan de 80 Griekse kinderen op de Bonifaciusschool in Utrecht wordt „pro junta"- onderwijs gegeven. De ge schiedenisboekjes die de kin deren krijgen zijn wat in houd betreft ongeschikt, „niet alleen wegens de anti democratische tendenzen, maar ook wegens de grote nadruk op oorlogen en ge vechten en het „blinde natio nalisme" dat er uit spreekt. Aldus dr. A. F. van Ge- mert, wetenschappelijk me dewerker aan de universiteit van Amsterdam, in een rap port over het onderwijs dat de Griekse kinderen in Utredht krijgen. De kwestie kwam vorig jaar september naar buiten toen de Griek K. Mastorakakis, lid van de Utrechtse migranteniraad, bij de raad een klacht indiende over het lesmateriaal dat de Griekse kinderen kregen voorgeschoteld. Naar aanlei ding van die klacht kreeg dr. Van Gemert van de onder wijsinspectie opdracht een onderzoek in te stellen. (Van onze soc.-econ. DEN HAAG Zoals werd verwacht hebben werkgevers en werknemers geen loonak- koord kunnen sluiten. De be staande verschillende visie op de prijscompensatie, met name een minimum en een zgn. drempel daarin, heeft een overeenstemming over de loonvorming per 1 april a.s. geblokkeerd. Verzoeningspogingen van de werkgevers hebben gisteren geen resultaat gehad. Het vruchteloze urenlange beraad in het topoverlegorgaan van het bedrijfsleven (de stichting van de arbeid) dwong het ka binet gisteren een nieuwe loonmaatregel in het kader van de machtigingswet voor te schrijven. Over het maatregelenpakket Is de vakbeweging redelijk te vreden. De middenstand is bijzonder boos en verwacht, dat vele kleine bedrijven in grote moeilijkheden komen. „Er is geen enkele tegemoet koming in de maatregelen aan de middenstand", aldus een woedende voorzitter Perquin van de Katholieke Midden stand. De werkgevers zijn met ontevreden, maar handhaven hun bezwaar tegen een vloer tn de prijscompensatie van f 160. Zij verwachten, dat hier door vooral de confectie- en textielindustrie en de dienst verlenende bedrijven in moei lijkheden komeii. Overigens kunnen bedrijven dispensatie krijgen van de plicht om mi. nimaal f 160 per procent prijs stijging uit te betalen. Het ruim 4 uur durende be raad ln de Stichting van de Arbeid heeft zich vooral toe gespitst op de loonsverhoging per 1 april, het minimum en de drempel in de prijscompen satie, NVV, NKV en CNV zijn bijzonder blij, dat de drempel in de prijscompensatie (0,3 procent van de prijsstijging wordt voor niemand gecom penseerd) niet wordt gebruikt om de nationale verarming als gevolg van de zeer hoge in voerprijzen tegen te gaan. De volgende wensen hielden gisteren werkgevers, midden stand en boeren enerzijds en werknemers anderzijds ge scheiden: De loonsverhoging per 15 april: De werkgevers wilden een half procent loonsverhoging met een minimum van f 10 per maand. De werknemers wensten een half procent meer loon met een minimum van f 12,50. Het minimum in de prijs compensatie: De werkgevers wilden f 150 per procent prijsstijging, de werknemers wensten f 160 een compromis voorstel van de werkgevers om per 1 juli en eind december a.s. voor elk procent prijsstijging slechts f 155 m de lonen te betaalde haalde het mei. De drempel in de prijscom pensatie: De werkgevers wilden een drempel van een half procent (een half procent van de tota le prijsstijging niet vergoe den) de werknemers hielden vast aan hun uitgangspunt van een drempel van 0,3 procent. De vakbeweging verwacht, dat er niet veel te onderhan delen zal zijn bij de cao-ge- sprekken, die na 1 april star ten. Per bedrijfstak kan nu ook worden onderhandeld over de zgn. immateriële wensen van de werknemers, zoals meer medezeggenschap in de onderneming. Werkgevers en werknemers hebben gisteren elkaar niet kunnen vinden over de immateriële punten.

de Stem | 1974 | | pagina 11