De wraak van Van Hanegem Belangrijk punt voor KEIHARD WERKEN ENIG PLUSPUNT ZEEUW IN GROOTSE STIJl NAAR ZEGE VAN DE BUNDER IJZERSTERK IN HET MERGELLAND Conflict Coerver tussen en Rrox Feyenoord: geduld met Kreuz Lotto DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 1. KASSIERES K. BEDIENDES n 9.00-18.00 uur. INTE OOSTBURG TOTO 36 X X X X X X X X X X X X X werk-kontakten tekenen de markt. Wilt u graag in zo'n f zoveel mogelijk zelfstandig sgevoel te doen, dan kunnen 'LISSINGEN hebben wij nog alle steun van ons bij de vooruitzichten duidelijk aan- chalen, terwijl ook de overige zijn. it VRIJBLIJVEND op dinsdag —19.00 uur aanwezig zijn in: EIN 7 te VLISSINGEN. gen zijn wij bereikbaar onder n. vrijdag tussen 8.30—17.30 e kleuren en bekleding jebruikte auto's, mogelijk. en Wethouders der gemeentel ;en ter openbare kennis, dat door I smaatschappij Zeeuwsch-Vlaan-1 Biervliet een aanvraag is inge-l ;unning tot het ontzanden vaul eiland, kadastraal bekend ge-1 rg, sectie F nr. 4, gelegen aan de IJzendijke - Veldzicht. aanvraag met bijbehorende bel anaf 19 maart 1974 tot en met 1" I lemeente-secretarie van Oostburfl telijke Ordening, Schouwburl' zage. r kan gedurende voormelde pe I jk bezwaren tegen de inwillig®! I ig worden ingediend bij Gedept van Zeeland, St. Pieterstraat mart 1974. ter en wethouders van OostburJ ripper, burgemeester ïkstra, secretaris (plv.) filiaal, daf een onder- 1 te Helmond. onderstaande funkties kontakt met klanten. te artikelen. Daarnaast ties. Studiekosten zijn itie omdat hierdoor cte ran 17 jaar of ouder. :ens praten met onze otel du Commerce. STEM 0 Wim van Hanegem was gisteren de grote uitblinker bij Feyenoord. Hier wordt „De Kromme' Veen. (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De wraak van Wim van Hanegem was compleet. Hoe vaak had hij dit seizoen ai van Wiel Coer- ver getoond dat de Limbur ger hem in feite te lui vond. Coerver begreep niet dat Van Hanegem met de we reldkampioenschappen in West-Duitsland in het voor uitzicht niet elke dag tiental len kilometers onder zijn voeten wegmaaide om straks in mei de grote vedette .e kunnen zijn. De Kromme reageerde belaagd door Venneker en Van meestal niet op Coerver's prikkelende woorden, maar GA Eagles—PSV AjaxUtrecht MWHaarlem GraafschapAZ'67 Telstar—NAC Den HaagTwente Roda JC—NEC GroningenA'dam Dordr—PEC Zw. VeendamSW Vitesse—WV Heracl.Den Bosch CambuurA'foort (Van onze soprtredactie) VELSEN Jan de Jong beleefde in de 78ste minuut van het treffen met Telstar een bijzonder triest moment. De doelman, die al diverse punten voor NAC gered heeft, en ook gisteren weer als een leeuw zijn doel verdedigde, maakte toen een noodlottige fout, die naar later bleek NAC de zege kost te. De Dordtenaar stortte zich op een indi recte vrije trap van Stout, die hij rustig had kunnen laten lopen. Hij liet de kogel van zijn borst stuiten en bood daarmee André een niet te missen kans op de gelijkmaker, die de Velsenaren drie kwartier tevergeefs hadden nagejaagd. André faalde niet: 22. faalde in de afwerking. Telstar leek in de beginfase NAC op te rollen. De formatie van Jan Rab leek zijn aanvals leider Kres van Kooten, die vrijdagavond tijdens de monde linge behandeling van zijn uit de wedstrijd tegen FC Twente voortkomende strafzaak een schorsing van een wedstrijd en 150 gulden boete opliep, niet te missen. Dat was mogelijk mede te danken aan het feit dat Henk Wullems niet op de hoogte van de straf zijn defensie had afgestemd op de lange Zuidhollander. Speciaal voor Van Kooten, maar mede wegens de lengte van Couperus, had Wullems Vam de Dries de post van voorstopper laten bezetten. En dat was niet zo'n gelukkige zet. Van den Dries speelde erg Onzeker en had veel overtredin gen nodig. Bovendien had de ingreep van Wullems een nega tieve invloed op het spel van Aty Graaumans, die als mid denvelder nu eenmaal nauwe lijks te gebruiken is. In de verdediging van NAC (Telstar-trainer Jan Rab: „Mijn spelers zeiden dat ze nog nooit zo'n slechte achterhoede waren tegengekomen") rammelde het voortdurend, want niet alleen Van de Dries bleef beneden de maat. Dat was ook het geval met Bakker (slecht timen bij het ingrijpen en zwak plaatsen) en Schrijvers, bij het uitverde digen veel te wensen over liet. De enige die zich redelijk staan de hield was Frans Vermeulen. Telstar had al in de achtste mi nuut succes, toen Helling Jan de Jong kansloos liet na een scherpe voorzet van Jonker, die tot de lijn kon oprukken, omdat Van de Dries vergat over te ne men (1-0). Telstar, dat aan het einde van voorgaande compe tities vaak veel punten onnodig verspeelde en dat nu wil voor komen door een extra premie (honderd gulden voor elke punt meer dan dertig), hield het ini tiatief stevig vast. De Velser ploeg had vooral door het uitstekende werk van Helling en Jonker een vaste greep op het middenveld, waar bij NAC Theo Dierkx bijzonder werd gemist. Telstar was in de twintigste minuut dichtbij 2-0, toen Jonker ongehinderd kon oprukken tot de rand van het strafschopgebied. Het felle schot van de middenvelder, waarop door Jan de Jong nau welijks werd gereageerd, werd evenwel door de lat gekeerd". NAC, dat alleen opviel door keihard werken met name Van Rooij, Bouwmeester en Smits onderscheidden zich daarbij sloeg onverwacht te rug door Van Rooij, die dank baar profiteerde van wat non chalance in de Telstar-defensie. De lange spits gaf Van der Meer met een diagonale knal geen enkele kans op verweer. Jan Rab: „Na die 1-0 hebben HAMBURG (DPA) De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 5, 7, 8, 26, 31, 40. Reservegetal: 44. Olympianummer: 5773. De fout van De Jong, die hem niet werd aangerekend door trainer Henk Wullems („Hij stond praktisch in de baan van het schot en je kunt altijd niet zo precies zien of de bal nog dooi' een lichaam beroerd is"ê. ontstond na enige verwarring, zowel onder het publiek als on der de spelers. Niemand be greep namelijk waarom de zwak leidende s cheidsrechter Boosten de door Stout genomen vrije trap had toegekend, omdat er totaal geen lichamelijk con tact had plaats gevonden. „Ik heb gefloten wegens misleiding' verklaarde de Limburgse arbi ter na afloop. „De Jong schreeuwde naar de tegenpartij en dat mag niet". Henk Wul lems: „Dat je nou uit zo'n situa tie een doelpunt tegen krijgt. Dat is toch wel erg. Ik denk dat als de scheidsrechter niet ge floten had, de Telstar-spelers niet eens iets hadden gezegd". Dat nam echter niet weg dat de gelijkmakende treffer van Tel star meer dan verdiend was. De wat teleurgestelde Wullems („Dat is toch logisch als je zo lang hebt voorgestaan") mocht dan zeggen dat zijn ploeg de puntendeling verdiend had, de werkelijkheid was dat NAC met het ene punt de handen dicht mocht knijpen. Telstar was veruit de beste ploeg. Het schiep zich legio kansen, maar we wat teveel in de breedte ge speeld, waardoor het spel wat slordiger werd. Bischot ver speelde de bal geheel onnodig voorafgaand aan die eerste goal van NAC". Nauwelijks vijf mi nuten later baadde NAC in weelde, toen Brouwers (op de rand van buitenspel) voor 1-2 zorgde Het laatste kwartier voor rust had Telstar diverse malen de gelegenheid voor de gelijkma ker, maar onder meer Coupe rus en Helling vonden een blik semsnel reagerende De J ong op hun weg. De tweede helft was een loopgravenoorlog. De Bre- danaals groeven zich in in hun stellingen voor De Jong en de Velsenaren stormden naar har telust. Telstar kreeg kansen bij de Vleet. Couperus, Bijl en Driessen faalden in een kort tijdsbestek in droompositie. Di verse malen kon een uithaal nog ternauwernood in het strafschopgebied worden voor komen. Hoewel de Bredanaars veelvuldig in paniek handelden, bleven zij overeind. Door het falen van de voornoe- de gaf Jan Rab aanvoerder en centrale verdediger André de opdracht als spits te fungeren. En de lange André, die Henk van Rooy als bewaker mee kreeg, maakte tenslotte de voor Telstar zo verlossende treffer. HENK GROOTHUIS l et zich uiteindelijk toch be wegen zich eenmaal per week in looppas van zijn huis in Hendrik Ido Ambacht naar het stadion te begeven. Maar ondanks die concessie ergerde Van Hanegem, de artles pur sang, zich aan de rechtlijnige benadering van Coerver, zoals hij zich ook zal hebben geërgerd aan de uitspraak van Guus Brox, die aan de vooravond van de derby tegen Sparta In een Interview verklaarde dat hij het er volstrekt niet mee eens was dat de Kromme In bijna elke wedstrijd een kwartier voor tijd uitviel. Van Hanegem ss namelijk geen aansteller. Hij loopt niet met ziin nrohiemen te koop. Hij heeft dit seizoen meer dan ooit te kampen ge kregen met pijnlijke blessu res, maar is desondanks blii- ven doorvoetballen, en heeft daarmee aangetoond wel de gelijk over karakter te be schikken en ook niet Iemand te zijn op wie het predikaat lui van toepassing is. fn de derby tegen Sparta was »"'im van Hanegem de absolute ster. die zijn elftal van een nieuw puntenverlies afhield en daarmee Coerver gedee'teliik redde, want een nog grotere achterstand op fax zou de Limburger in een moeilijke positie hebben gemanoeuvreerd. Dat punten verlies zat er tegen Sparta zeer reëel in, want zeven mi nuten voor het laatste fluit signaal van Charles Korver wees bet scorebord op het Kasteel nog steeds een 1-1 stand aan. Toen echter sloeg Willem van Hanegem toe. Ressel plaatste de bal uit een hoek schop naar Schoenmaker, door Coerver verkozen boven de nog naar zijn wedstrijd ritme zoekende Wery. die VanHanegem op zijn beurt weer bediende. Uit een moeilijke hoek kopte de Kromme langs de wanhopig springende Doesburg, 1-2. Vier minuten later bracht Van Hanegem zijn elftal he lemaal In veilige haven door een vrije schop achteloos in de kruizing te schieten, 1-3. Maar daaraan moet nog wor den toegevoegd dat Van Ha negem ook nog Feyenoord's openingstreffer voor zijn re kening had genomen, al na vijf minuten gescoord. Hij had zich toen zeer slim aan zijn naaste vaste bewaker Van der Veen onttrokken en werkte lakoniek een vrije trap van Schneider achter Doesburg, 0-1. Drie doelpunten dus van de voet van een ontketende Van Hanegem, die na afloop ver klaarde: „Ik was al dat geou wehoer om mij heen meer dan zat. Ik wilde bewijzen dat ik nog wel wat kan, ai heb ik dan nog steeds pijn aan mijn enkel. Die blessure zal nu eens volledig moeten worden onderzocht door een specialist, want zo gaat het niet langer". Het waren echter niet alleen zijn drie treffers die Van Ha negem tot de grote man van deze derby Sparta-Feyenoord maaKi. Daarnaast vertrok ken tal van sublieme passes vuil z.ju voet, vertraagae luj wanneer nodig en wist hij uou te vei snullen ais zijn medespelers gelanceerd kon- aen worden. Dat alles ont lokte Sparta-trainer Leo Steegman de verzuchting: „Wij hebben ons tegen Feye- iioord als team uitstekend weten te handhaven, maar tegen een Van Hanegem in vorm is nu eenmaal geen kruid gewassen. Daar kun je te weinig tegenover stellen". Jansen speelde bij Sparta voor Hans Venneker, die na een carrière waarin hij zelfs goed werd geacht voor het Nederlands elftal, nu uitge blust lijkt. Steegman had ook Van de Munnik een tweede kans gegeven op de plaats van Ter Horst. Beide spelers voldeden uitstekend, zoals trouwens heel Sparta zich vrijwel de gehele wedstrijd de gelijke toonde aan Feye- noord. Het was overigens voor de 30.000 toeschouwers een cha otisch duel om aan te zien, want beide ploegen waren zo gebrand op een positief re sultaat, dat de zenuwen dui delijk overheersten. Na de hervatting kreeg Sparta zelfs de kans een voorsprong te nemen. Het was toen echter Treytel die in verschillende hachelijke situaties redde en daarmee opnieuw zijn kandi datuur voor München stelde. Zo wierp hij zich na de her vatting voor de voeten van Kowali kdie na 'n combinatie met Van de Veen een vrij schootsveld kreeg, en deed hij hetzelfde bij Walbeek. Toine Bunder. (Van een onzer verslaggevers) EIJSDEN De hel van Mergelland heeft zijn naam wel eer aangedaan. Want voor al voor diegenen, die niet ter dege voorbereid waren of die niet helemaal fit aan de start verschenen, werd de 140 kilo meter lange klassieker een wa re hel. Vanaf vertrek blies een harde wind de renners in het gezicht en toen na vijf kilome ter al de eerste klimmertjes op daagden, was het snel gedaan. Als rotte appels vielen ze uit het 138 man sterke peloton weg. Je zag ze er gewoon van afwaaien. Wie pech kreeg en moest afhaken, kon het wel vergeten. Bijkomen was er niet meer bij. Voor hen was het zaak zo snel mogelijk bescherming te zoeken in een groep achterblij vers en gewoon döorknokken, zonder kans op een ereplaats. Hij die daarvoor de moed niet had, stapte in de bezemwagen. De volgers in de karavaan hiel den hun hart vast, toen na am per vijftien kilometer zo'n 55 van de 138 coureurs, verdeeld over twee waaiers, het tempo bepaalden en steeds verder wegliepen van de achterblij vers. Er restten nog zo'n 125 kilometer. Zou de openings- klassieker niet te zwaar wor den? Zou dan nog maar een handvol coureurs in Eijsden de eindstreep halen? Het leek er wel op, maar later zou blijken, dat in de achterhoede nog ge noeg renners met karakter re den, die niet van ophouden wilden weten en de ontberin gen voor lief namen om zoveel mogelijk kilometers te draaien. Vooraan stoorde zich echter geen mens aan die achterblij vers. Daar werd geknokt als gold het de finale. En vooral door Toine van de Bunder. De Zeeuw demareerde keer op keer en wist van geen ophou den. Bij nagenoeg iedere ont snapping was hij betrokken. Het leek gekkenwerk. „Helemaal niet", verklaarde Toine van de Bunder na af loop, „ik voelde me beresterk en wilde zo snel mogelijk een definitieve afscheiding force ren". Maar dat lukte niet, wel werd de groep steeds kleiner, maar een sterke kopgroep zelfs met Alimg, Schür, Van de Bun- ROTTERDAM Na afloop de derby Sparta-Feye noord bleef Wiel Coerver 20 jninuten in de kleedkamer, "oen de deur eenmaal open zwaaide wrong hij zich zonder oen woord te zeggen door de groep wachtende verslagge vers. Coerver weigerde elk commentaar en liep snel ver der. No afloop van de wedstrijd 'egen MW vorige week rea geerde Coerver zijn woede al °P Tijd-verslaggever Kees Jansma, nu negeerde hij ie dereen. Manager Brox:„Dit kan natuurlijk niet- Het is zijn taak nu eenmaal commentaar °P de wedstrijd te geven. Wat er de oorzaak van is weet ik, Waar we zullen hierover moe ren praten. Tenslotte is er Voor de wedstrijd tegen Ruch Chorzow al weer een perscon ferentie vastgesteld. Ik ben door deze situatie wel wat verrast". In- Het Vrije Volk van vorige week vrijdag leverde Brox m een interview tamelijk scher pe kritiek op Coerver. De Feyenoord-manager stelde daarin o.a.dat Coerver te los lippig' is tegen de pers en dat de verhouding tussen hun tweeën duidelijk voor verbete ring vatbaar is. Ook vindt Brox het zeer ongepast dat Coerver aan derden heeft verklaard aanbiedingen van NEC en Roda in overweging te hebben genomen zonder daarover met de Feyenoord- leiding te hebben gesproken. Tevens is Brox het niet eens met Coerver's benadering van spelers als Israel en Schnei der. Brox zegt letterlijk:,,Als Coerver elders een baan am bieert kun je na overleg de bestaande overeenkomst op heffen. Het is nooit goed wan neer je mensen in dienst hebt die tegen hun zin bij je wer ken- Ad Bakker schermt hier de op de grond liggende Jan de Jong af. Deze actie leverde geen doelpunt voor Telstar op. der en Van Helvoirt kom geen standhouden. Het spel van ge ven en nemen duurde 1-atng. Tot zo'n veertig kilometer voor het einde, de beklimming van de „Koning vam Spamje". Daar ging Toime vam de Bunder weer eens op de pedalen staan. In hels tempo reed hij naar bo ven. Alleen Seheunemam, Bon- gers en Pronk konden zijn wiel houden. Pas toen, op de top, iedereen dacht dat Toine even zou uitblazen, ging de Zeeuw onweerstaanbaar door. Hij sloeg een galt vam tweehonderd meter. Alleen Bert Pronk zag tijdig het gevaar en overbrugde bliksemsnel de kloof. Van de Bunder had zijn zin. Het gat was er. En goed samenwerkend met Pronk werd de kloof verbreed. Binnen drie kilometer bedroeg de voorsprong van het duo een halve minuut. En terwijl de groep achtervolgers verbrok kelde .ontbrak het niet aan sa menwerking tussen Pronk en Van de Bunder. Maar Van de Bunder reed zo hard op kop, dat Pronk naarmate de eind streep naderde steeds minder kopwerk deed. Dat zinde Van de Bunder niet. „Ik dacht dat hij zich wilde meeslepen om me dan in de eindsprint te kloppen. Daar voelde ik uiteraard niets voor". En dusging Vam de Bunder er op twaalf kilometer voor het einde alleen vandoor. Pronk probeerde het nog even, maar hij moest opgeven. Terwijl Vam de Bunder in grootse stijl door ging naar de finish, zwoegde Pronk verder om de tweede plaats te behouden. Dat lukte hem. Aan de eindstreep hijgde hij: ,Ik kom gewoon niet meer. Ik kreeg kramp in beide be nen". Maar zijn ploegleider Henk Lokker dacht er anders over: „Toen het gat er was, kom hij het niet meer dichtrijden. Wamt Bert lette even niet op. Hij liet Vam de Bunder uit tweede positie demaireren. Hij had moeten opletten. Dam had Hij niet verrast kunnen wor den. Maar ja, hij is nog niet zo ervaren en een tweede plaats im deze loodzware klassieker is ook niet slecht". De uitslag: 1. Toine v. d. Bun der (IJzendijke) 3.36.16; 2. Ben Pronk (Scheveningen) op 1.44; 3. Matthieu Dohmen (Born) op 2.14; 4. Siem Pirard (Breda) z.t.; 5. Matthieu Maessen (Els- loo) z.t.; 6. Bert Scheuneman (Veendam) z.t.; 7. Wil van Hel voirt (Tilburg) z.t.; 8. Jan Rib- hers (Hengelo) z.t.; 9. Ad Tak (Oud-Gastel) z.t.; 10. Jan Aling (Bladel) z.t.; 11. Frits Schuer (Hoogezand) z.t.; 12. Roy Schuiten (Zandvoort) op 3.34; 13. Huub Neven (Mumsterge- leen) op 4.10; 14. Jan Krune- berg (Amsterdam) op 4.24; 15. Bas Liebregts (Vlijmen) z.t.; 19. Toon v. d. Steen (Etten- Leur); 33. Tonny Huyzen (Kloetinge). ROTTERDAM Feyenoord zal nog niet vandaag met Wil ly Kreuz, de Oostenrijkse spits van Sparta, gaan praten over een mogelijk contract voor het volgend seizoen. Zo al® vorige week in diverse kranten werd gesteld. Brox:, Ik begrijp niet waar men dat vandaan haalt. We hebben gesteld dat we pas na de wedstrijd Sparta-Feyenoord met Kreuz zouden gaan onder handelen, maar dat betekent met meteen deze maandag. Eerst willen we met het Spar- ta-bestuur onderhandelen, dat lijkt ons wat fatsoenlijker. Wanneer dat gesprek is weten we echter nog niet exact".

de Stem | 1974 | | pagina 7