DENKER OVER DELTA Vrife Zeeuw Zefizaters zetten 60.000 bomen WELZIJNSRAAD IN GOES UIT IMPASSE Korlgene voor beperking tweede woning binnen kom Personeel van sleepdiensten sloeg collega bewusteloos BI OM OVERHEID VOOR PROBLEMEN VUILE LUCHT TE INTERESSEREN Volvo Gent verhoogt produktie Scheepvaart op kanaal liep terug Burgemeester trimde baan open IQ OU gri streek Grenspalen op monumentenlijst Vrij koud Pauselijke onderscheiding uitgereikt in Zierikzee Goes Postagentschap in Serlippenspolder Aardenburq Maandag 18 maart 1974 3 1 TERNEUZEN. Luxor, 20.00 uur: Angela J VLISSINGEN. Alhambra, 20.00 uur: In j klauwen van de draak. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouw!®,. 20.00 uur: Vossejacht" vanp Claus door KVS Brussel. M Kon- Elisabeth, Kon. Astrf piein, 20.30 uur: Cofenaconc# dcor The Toronto SympJ nie. BRUGGE. Stadsschouwburg, 20 00 ®J „Wenerbloed" van J. StrjJ in Nederlandse versie doorjj Kon. Opera Gent Centra] „De Kelk" Langestraat, deleine" of „De greep vanj macht" van Eduardo Mail door Centrum voor Teatenl die. Volksschouwburg, Otijl Burg. opvoering van de ren' Kon. Ned. Schouw!® „T 'isbrol zoe'r petrol" g,| Stiene en Stance- GENT. 20.00 uur: „De Drlestuivsr» pera" van Bertolt Brecht dt> NTG. (Van een onzer verslaggevers)] GOES De „delta-detl dagGoes", welke afgelopr zaterdagmiddag werd geloj den in het ontmoetingscentru de Veste te Goes, heeft ziel niet mogen verheugen in et| grote belangstelling. De ma: festatie was georganisenj door het jongerenberaij Goes. Vanwege de geringe beland stelling moest een gedeelll van het programma geschni worden. De film „in de tel van het gebeuren" werd nif vertoond. 's Middags werd wel toond net klankbeeld „kleil bekennen in de delta". Dl klankbeeld is samengestei door de zogenoemde busgroil van het bisdom Breda. Heil klankbeeld schetst de probltl matiek en de beslissingen welf ki ten aanzien van de deitf van Zuidwest-Nederland gen»| men moeten worden. Het klankbeeld werd leid door de heer D. Hiensctl lid van het interkerkelijk del-I taberaad. Hij schetste de ael wezigen het ontstaan van til project „kleur bekennen in 4 delta". Oorsprong is geweeil het rapport „de ontwikke!iii| van Zuidwest-Nederland" die rijks planologische die (het zogeheten paarse boekje)! In Zeeland functioneren W-I menteel zo'n 10 tot 25 gel spre-ksgroepen over de delti-l problematiek. Daarnaast zü'| er talrijke incidentele bijeei-l komsten. Het interkerkeÖI deltaberaad organiseert op ll'l terdag 27 april in de Kunst-1 min te Dordrecht een groteI „delta-aenk-dag" waarop onT der meer minister van staatI mevr. dr. M. Klompe, bisschop I Simonis van Rotterdam en dsl A. van de Heuvel, secretawl generaal van de Nederlai»! hervormde kerk, aanweS>| zullen zijn. tschappij De Stem B.V. 01150-7920 (4 Hinen); HULST: I (3 'ünen); GOES: Klokstraat 11 en 13.30-17.00 uur. 19 00-21 00 uur. tel 01600-22341; I 00-49900: zondag 20 00-22.00 UIM 40-3751 of 01150-6297; MiddeJ' I ugustijn, Kantoor Nieuwstraat M tel 01151) 5745 algemeen rey? I Kantoor Kromme Weele 4, W10' I 1 0118(1.7438 redacteur Midden' 01100-3405 Kant Klokstraat M iltinshol 35 Goes redacteur p Barhei kantoor Nieuwstraat K tel 01150-4860; rg "teL 01170-3370; sportredacti« I 2594. i*el tel 01155-2237. IE: tel 01150-6297. tel 01100 4310 0 Massaal gingen de bomen de grond in. Van een onzer verslaggevers) GENT Volvo Europa n.v. gaat met ingang van vandaag de produktie van koetswerkas- semblaige in Gent met 28 pro cent opvoeren. In plaai' van 200 koetswerken per dag zullen er nu 256 warden ge maakt. In verband met de ver hoging van de produktie is het aantal personeelsleden met 130 uitgebreid. Bij Volvo in Gent werken nu in totaal 2150 men- Door deze produktieverho- ging wordt de personenwagen- fabriek van Volvo Europa voortaan volledig onafhanke lijk van de Zweedse Volvo- bedrijven wat betreft de leve ring van koetswerken, die men nodig heeft voor die as semblage van de in Gent ge produceerde modellen. (Van een onizer verslaggevers) AXEL Vier hardstenen grenspalen in Axel zijn door de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk op die aanvullende Mo numentenlijst geplaatst. Dat gebeu-rde dan samen met de historische Israëlitische be graafplaats in Groenlo, diverse boerderijen, 38 bouwwerken in Tilburg en een sluis en een tolhuisje in 's-Gravenland. hoogwater Morgen, dinsdag 19 mrt. B .op Zoom 0.31 en 13.05 Hansweert 12.10 Terneuzen 11.39 Vlissingen 11.12 en 23.45 Wemeldinge 0.21 en 12.55 mrn-i mimi uwturfl Vooruitzichten voor dinsdag tn woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Vrij koud met enkele buien, tnaar ook perioden met zon. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: Aantal uren z®n: 1 tot 7. Min. temp: om streeks 3 graden. Max. temp: omstreeks 7 graden. Kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 70 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 4" procent. Voor woensdag: Aantal uren on: 1 tot 7- Min. temp. om streeks 1 graad. Max. temp: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans p e»n geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE De gemeen te Kortgene wil zich aanslui ten bij de rij gemeenten, die paal en perk stellen aan het gebruik van voor permanente bewoning geschikte woningen voor recreatiegebruik. Deze aansluiting wordt echter pas een feit, wanneer de gemeen teraad instemt met een desbe treffend voorstel van Burge meester en Wethouders op vrijdag 22 maart. Als argumenten worden ge noemd dat de tijd voorbij is dat alleen of bijna alleen zeer slechte en onaantrekkelijke woningen worden aangekocht voor recreatief gebruik, maar steeds meer ook woningen, welke geschikt zijn voor per manente bewoning. Dat geeft moeilijkheden met subsidië ring van nieuwbouw. Boven dien komt de leefbaarheid van de dorpen in het gedrang. De beperking zal slechts gelden binnen de bebouwde kommen. Leden van diverse commissies zijn tegenstander van invoe ring van beperkende maatre gelen. Ten aanzien van verlies bij verkoop stelt het gemeentebe stuur van Kortgene, dat de leefbaarheid als algemeen be lang gaat boven het belang van een groep particulieren- Bovendien is er geen sprake van schade, wanneer iemand minder geld krijgt voor een huis dan wanneer hij datzelf de huis had -verkocht voor meer geld aan een recreant. Want, zeggen B. en W., dan is er sprake van gemis van een voordeel. De prijsvorming van zomerwoningen is namelijk niet in overeenstemming met de werkelijke waarde. Het voordeel, dat een verkoper nu mist, vloeit voort uit omstan digheden waarop de verkoper zelf geen invloed had. Daarom mag niet van schade worden gesproken. (Van een onzer verslaggevers) GOES De impasse, waarin de oprichting van een Goese wel- zijnsraad toch zo'n beetje verkeerde, is tijdens een vergadering van betrokkenen afgelopen weekeinde doorbroken. Besloten werd namelijk om de discussie over welke structuur de toekom stige Goese welzijnsraad behoorde te krijgen, voorlopig te staken en binnen enkele secties praktisch aan de slag te gaan. Zoals bekend kan zijn, wil de het gemeentebestuur van Goes een welzijnsraad oprich ten conform de sportraad en de culturele raad. De professi onele werkers in de welzijns sector te Goes bleken echter een geheel andere visie te hebben op de structuur van een welzijnsraad. De intentie van de welzijns raad was om alle belangheb benden bij het beleid in de welzijnssfeer te betrekken. Het gemeentebestuur zag hiertoe de beste mogelijkheden via een zogeheten functionele commissie ex artikel 61 van i de gemeentewet. Want in diei opzet was het mogelijk voor het Goese gemeentebestuur om bevoegdheden te delegeren en ook uitvoerende bevoegd heid aan de welzijnsraad te geven. De beroepskrachten echter hadden een principieel andere visie op de structuur van een welzijnsraad. Maar met name waren zij van oor deel dat het Goese gemeente bestuur ook alternatieve struc- tuurmogelijkheden op tafel diende te leggen, zodat de be trokkenen een werkelijkp keuze konden maken. Door deze discussie werd de feitelijke oprichting van een welzijnsraad te Goes danig vertraagd. Een concreet voor stel over vorm en opzet van wethouder J. Roose kwam tij dens een van de vergaderin gen dan ook niet aan behande ling toe. In zijn voorstel noemde de wethouder concreet zeven secties, waarin de wel zijnsraad verdeeld zou kunnen worden. Tijdens de vergadering van afgelopen vrijdagavond is het besluit gevallen dit aantal sec ties terug te brengen. Er is nu een sectie jongerenwerk, een sectie bejaardenwerk en een sectie .maatschappelijke dienstverlening. Drie personen hebben verder de opdracht op zich genomen om elk een sec tie voor hun rekening te ne men en te gaan onderzoeken wat er op elk van deze drie gebieden hier en nu gedaan kan worden. Onderzocht wordt verder wat de belanghebben den als de bejaarden en jonge ren zelf willen. Van onderaf wil men zo komen tot opzet en structuur van een toekom stige Goese welzijnsraad. Wethouder J. Roose zei za terdag desgevraagd ervan overtuigd te zijn, dat de toe komstige Goese welzijnsraad toch de vorm zal krijgen van een functionele commissie zo als de sportraad en de culture le raad. Niettemin verklaarde de wethouder ook, dat de ge meente Goes streeft naar een regionale aanpak van het wel zijnsbeleid en binnen een re gionaal welzijnsbeleid paste wellicht geen plaatselijk or gaan. Bij realisering van een regionaal welzijnsbeleid dien de een Goese welzijnsraad dan ook opgeheven te worden in de visie van wethouder Roose. Intussen heeft ook de stich ting Zeeland een advies uitge bracht over een mogelijke structuur van een Goese wel zijnsraad. Dit advies is nog niet openbaar geworden. Wet houder Roose zei dat hij het rapport nog niet goed had be studeerd. Wel kon hij meede- len, dat de stichting Zeeland bezwaren aanvoert tegen de vorm van een functionele commissie. Uit kringen van Goese welzijnswerkers werd •vernomen dat de stichting Zeeland geadviseerd zou heb ben om de toekomstige Goese welzijnsraad de vorm van een stichting te geven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ten op zichte vP- de eerste maanden van het vorig jaar is het in januari en februari van 1974 niet zo druk geweest met de scheepvaart op het kanaal van Gent naar Terneuzen. Volgens de d-oor de rijkshavendienst van Terneuzen verstrekte cij fers zijn er in januari en fe bruari van dit jaar in totaal 1557 schepen de sluizen bij Terneuzen gepasseerd, terwij] dat in de eerste twee maanden van vorig jaar 1395 schepen waren. De verminderde scheepvaart had tot gevolg dat de bruggen bij Sluikil, Axel Sassing en Sas van Gent wat minder open hoefden. In plaats van 1365 maal in januari en februari van het vorige jaar hoefde de brug bij Sluiskil in ie eerste twee maanden van dit jaar maar 1261 keer open. Niet alleen wat de zee scheepvaart betreft was het mlnaer aruK op het kanaal, ook bij de binnenvaart liggen de cijfers lager dan gedurende dezelfde periode van vorig jaar. Over de hele linie lag toen de bedrijvigheid op het water wat hoger. (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE Honderden inwoners van Zelzate en ook enkele mensen uit Sas van Gent (onder wie dokter Fr. Puijijlaert) heb ben zaterdag gezamenlijk ruim zestigduizend bomen en struiken geplant op terreinen, die tuss ende bebouwde kom van Zelzate en de Zelzaatse industrieterreinen langs het kanaal liggen. Het bom enplanlen was een grootscheepse manifestatie van het leef milieu kanaalzone dat met deze actie trachtte de overheid, zowel op gemeentelijk, provinciaal als landelijk niveau, wat meer voor de problemen van de luchtverontreiniging in de Genste kanaal zone te interesseren. „We planten nu de bomen en we hopen dat de overheid straks het werk in deze geest zal voortzetten", zo betoogde organisator Leon Laureijs. Hij "was er zich van bewust dat het planten van 60-000 bomen en struiken als groengordel niet zo erg veel effect oplevert omdat de meeste vuile lucht hier overheen gaat. „Waar we naar toe moeten is naar een verbetering van de wetgeving wat de bezoedeling betreft. Er moeten strengere eisen voor de bedrijven komen. Als die bezoedeling daardoor zou kun nen worden verminderd, dan heeft deze groenzone zeker een belangrijke waarde. Bo vendien is het een goede buf fer tussen woonwijken en in dustriegebieden in verband met stofhinder en lawaai, die door de industrie wordt ver oorzaakt- We moeten ervan uitgaan dat we in deze streek altijd basisindustrie zullen hebben en dat levert altijd last in de vorm van bezoede ling op", aldus de heer Lau reijs. Voor het planten van de bomen was een beroep gedaan op d-e bevolking van Zelzate. en de jeugdbewegingen waren nog eens apart uitgenodigd, evenals het personeel van de fabrieken. Honderden mensen, waaronder zelfs vrouwen met jonge kinderen, gaven aan de oproep gehoor en zetten onder deskundige begeleiding boom voor boom in de grond. Dit planten gebeurde op terreinen van de firma Arbeid uit Luxemburg. Tevoren werden deze terreinen als landbouw grond gebruikt door de psy chiatrische instelling St.-Jan Baptiste in Zelzate. Bij wijze van therapie werden hier de patiënten te werk gesteld. In verband met verbeterde land bouwmethoden liep het werk op deze landbouwgronden zo terug dat het bestuur van de instelling besloot zich op de tuinbouw ie gaan toeleggen omdat dat veel arbeidsinten siever is. Zodoende kreeg het actiecomité leefmilieu kanaal zone nu ongeveer zeven hecta re om er bomen op te plan ten- Ook de bomen waren door de firma Arbeid gratis be schikbaar gesteld. Volgens Le on Laureijs zal de volgende actie, die het actiecomité leef milieu Gentse kanaalzone gaat ondernemen van meer politie ke aard zijn. Men wil name lijk als er m België een nieuw kabinet is naar de minister van volksgezondheid en leef milieu stappen om te vragen afdoende maatregelen voor de kanaalzone te nemen. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De heren J. do Boer en F. de Boer uit Zierikzee zijn gistermorgen onderscheiden met de pause lijke onderscheiding „Pro ec clesia et pontifice". De onder scheiding werd hun uitgereikt door pastoor Loonen van Zier- rikzee- De uitreiking, die voor bei de uitverkorenen tot op het laatste moment geheim was gehouden, vond plaats in de aula van de r.-k. basisschool „St.-Willibrordus". De heren De Boer, geen broers maar wel verwanten, kregen hun onderscheiding voor het velé vendiienstelijk werk dat zij voor de parochiegemeenschap van Zierikzee hebben verricht. Beiden bekleden al jarenlang functies in het kerkbestuur, de caritasvereniging en de Vin- centiusvereniging. De heer J. de Boer is zelfs al 22 jaar lid van het kerkbestuur. Behalve d-oor pastoor Loo nen werd er gesproken dioor oud-pastoor Van Deursen, de voorzitter van het schoolbe stuur en de voorzitter van d-e caritasvereniging. Het geheel werd besloten met een recep tie. Bibliotheek Vorig jaar is er op alle onderdelen van de Goese openbare bibliotheek vooruitgang geboekt. Dat blijkt uit cijfers, welke on langs bekend werden gemaakt door het gemeentelijke voor lichtingsbureau. Het aantal volwassen lezers nam vorig jaar toe tot 2597 (2176 in 1972) terwijl het aan tal lezers onder jongeren tot 15 jaar toenam tot 1910 (was 1739 in 1972) Het totale boe kenbezit kwam op 24.558. Uit geleend werd er 190.464 maal. Aan de leeszaal brachten in totaal 9405 personen een be zoek, waarvan 5890 volwasse nen en 3515 jeugdigen. Dokter Puylaert uit Sas van Gent hielp bij het planten. CV an een onizer verslaggevers) TERNEUZEN In de dro gisterij van de heer C.A. Schu-erman in het winkelcen trum Serlippens te Tern-euzen wordt een nieuw postagent schap ingericht. Het nieuwe kantoor zal vrijdagmorgen 22 maai' officieel worden geo- penu. Onder meer zal aan Het woord worden gevoerd door de heer C.S. Vis, directeur van het postdistrict Zeeland en West-Brabant. Tevens is hier- oij aanwezig een lid van het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen. Het postagentschap zal geo pend zijn 's maandags van 13.00 tot 18.00 uur en van tinsdag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. 4 - ?M -- -% Burgemeester Pijl-Hogeweg in een sportieve openingszwier. (Van onze correspondent) KRUININGEN Hangend aan een touw om daarmee al zwaaiend over een put te ko men, opende burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimers- waal zaterdagmorgen de nieu we trimbaan nabij zwembad „Den Inkel" in Kruiningen. „Ik zie deze trimbaan als éen onmisbaar onderdeel van de recreatieve vormen in onze gemeente", aldus de heer Pijl Hogeweg in een toespraakje. Nadat de burgemeester de ge hele trimbaan had doorlopen en aan alle voorgeschreven oe feningen had deelgenomen, was het de beurt aan de trim- club, die het goede voorbeeld van Reimerswaals eerste bur ger volgde. Deze trimclub waarvan de leden uit de gehe le gemeente Reimerswaal af komstig zijn, telt momenteel 4j leden. Voordien werd iedere zater dagochtend in het natuurreser vaat nabij zwembad Den Inkel geoefend. De heer J- Kuiper, leider van de trimclub, zei na mens de leden zeer ingenomen te zijn met de nieuwe trim baan Hij dankte de burge meester voor zijn spontane medewerking tot de aanleg er van. (Van onze correspondent) WALSOORDEN Vandaag (maandag) zullen de Terneu- zenaar M- van de sleepdienst Muller en de Antwerpenaar C. van de Union te Antwerpen door de rijkspolitie te water worden gehoord, daar zij er van worden verdacht L. Pol derman (50) van het gelijkna mige bergingsbedrijf te Hans- weert te hebben mishandeld. De vechtpartij, diie volgde op een steeds hoger lopende ruzie, had plaats aan boord van het 1927 brt metende Cy prische vrachtschip Johann Christiaan Schulte, dat don derdag, leeg op weg naar Ant werpen, in de pas van Wal soorden omhoog was gelopen- De „Kamperland" van de sleepdienst Muller, de „Domi nique Gerling", de Annique" van de Union en de Bombshell en de Inktvis van Polderman waren ter assistentie uitgeva ren. De kapitein van de Cypri oot, de Duitser, Streithardt Schorn, en Polderman kwa men overeen dat eerst zou ge probeerd worden het schip op eigen kracht vlot te krijgen. Als dit niet lukte, zou eerst Polderman en vervolgens eventueel de beide andere sleepdiensten assistentie verle nen. Hierover ontstond aan boord van de Johann Christi aan Schulte een woordenwis seling tussen de vertegenwoor digers van de beide sleepdien sten en Polderman, waarbij de laatste tenslotte bewusteloos werd geslagen. Met de R.P. 10 van de rijkspolitie te water werd Polderman naar Wals oorden gebracht en onderweg, op aanwijzingen van het St.- Liduinaziekenhuis te Hulst van extra zuurstof voorzien, wegens ademhalingsmoeilijk heden. In Walsoorden stond een ambulance van het Hul- sterse ziekenhuis gereed om het slachtoffer verder te ver voeren. De Johann Christiaan Schulte werd met behulp van de „Bombshell" van Polder man vlot getrokken en kon zijn reis naar Antwerpen voortzetten- De toestand van Polderman, die bij het gevecht een hersenschudding had op gelopen is thans vrij goed. v Gewonden Bii een ver keersongeval te Sint-Laureins nabij Eeklo te België zijn 'wee inwoners van Aarden burg te weten Frans van den Ecke en Th, Geukens gewond geraakt. Zij dienden respectie velijk met een hersenschud ding en een gebroken been overgebracht te worden naar de Coppenskliniek te Eeklo.

de Stem | 1974 | | pagina 3