Alle 505 passagiers met de schrik vrij SOVJET UNIE: OLIE BOYCOT VS HANDHAVEN (m> tot 9%. Perzische bezetters op vrije voeten Labour tracht liberalen „in te pakken' Ook in 1974 zal honger duizenden levens eisen Spaarbrief aanToonder. Noor uitgekiende spaarders. WILSON WIL BRITSE EEG- DEELNEMING SNEL HERZIEN japans kapings- avontuur injectie- pil wint terrein STATIEGELD VAN DE BAAN KVP-bestuur wil machtsspreiding PvdA-proef binnenland buitenland Hobby FAO: MINDER VOEDSEL, MEER MENSEN Milieu Nixon in mei naar Egypte Evan Lanschot Berldiouwer weer voor zitter EEG- parlement Koorddanser Voedsel een miljoen gulden aan prijzen voof "E" WD-VOORZITTER LAAKT „MISDADIGERS" VOOR TV Woensdag 13 maart 1974 TOKIO (AP) Een 18- jarige Japanse jongen heeft gisteren een vliegtuig van de Japan Air Lines (J.A.L.) dat met 505 passagiers en 20 be manningsleden aan boord op weg was van Tokio naar Oki nawa gekaapt. Zeven uur later kon hij op het eiland Okinawa worden gearresteerd. De ma chine was om 13.30 uur plaat selijke tijd, kort voor men op Okinawa landde, gekaapt. De jongeman die een zwarte tas bij zich had, liet de gezag voerder een briefje toekomen waarop stond: „Volg onze be velen op. Zo niet, dan kan ik het leven van de passagiers niet garanderen". De kaper bleek evenwel niet gewapend te zijn. De politie greep hem toen er op Okinawa voedsel werd in geladen. Zij deelde mee dat de jongen, die gemaskerd was ge weest toen hij de kaping on dernam, „de wereld wilde gaan bestuderen". Hij had ook de gezagvoerder laten weten dat hij materiaal wilde hebben nodig bij het bergbeklimmen: 15 parachutes alsmede 55 miljoen dollar en 200 miljoen yen (606.000 dol lar) het Amerikaanse geld in biljetten Van 1.000 dollar en het Japanse in coupures van 10.000 yen. De jongen had geld nodig voor zijn geografi sche hobby's, zo zei hij later. Aan boord was geen paniek ontstaan. Veel passagiers had den de kaper niet eens gezien en vernamen er pas over toen bekend werd, op het eiland, dat de kaper met hetzelfde toestel erug wilde naar Tokio. Negentig minuten na de lan ding liet de kaper 162 passa giers 11 vrouwen, drie kin deren ein 48 ouders of ziekelij ke mannen vrij. Als grondpersoneel verklede politiemannen hebben tot tweemaal toe toen zij de kaper voedsel brachten de gelegenheid te baat genomen om te speuren naar andere kapers, aangezien er in de briefjes van de jongeman sprake was van „wij" en „on ze". Bij de derde poging zo ver klaarde de politie, gingen ze ven vermomde politieofficie ren aan boord die de jonge kaper in de cockpit overmees terden. In zijn tas vond men kle dingstukken. Eerder, terwijl de luchtreus achter op de startbaan van het vliegveld Naha stond, zou de kaper de autoriteiten hebben meegedeeld dat hij niets wilde ondernemen totdat de presi dent-directeur van Japan Air- Lines, Shizuo Asada zou zijn gearriveerd. Het speciale toe stel van Asada landde ongeveer op hetzelfde moment waarop de jongeman werd overmees terd. ROME (DPA) De oogst- vooruitzichten en de bevol kingsgroei kondigen ook voor dit jaar naar de bereke ningen van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) hon gersnood aan. Vorig jaar kon een crisis door gunstige oogsten afge wend wordem, maar de voor uitzichten voor dit jaar zijn slecht. De FAO baseert dit pessi misme op de verwachting van een bevolkingstoename met vijf peocent, afnemende voorraden en stijgende prij zen van kunstmeststoffen door de gestegen oliekostem. Gebrek aan kunstmeststoffen zal ook bij gunstig weer ver hoging van de graanprijs tot gevolg moeten hebben. Zo zal India het in 1974 met naar schatting anderhalf miljoen ton minder kunst mest moeten doen dan in het voorjaar. Dit alleen reeds zou kunnen betekenen dat 5 mil joen ton graan minder ge oogst wordt, en volgens de FAO betekent 5 miljoen ton graan, voedsel voor 25 mil joen mensen. Maurice Strong, de man die belast is met de uitvoe ring van het milieuprogram ma van de Verenigde Naties, heeft gisteren in Nairobi verklaard dat zeer vele men sen in sommige delen van de wereld van de honger drei gen om te komen als er niet op zeer korte termijn maat regelen worden gemomen. Strong wees erop dat de mensheid in haar geheel bij machte is dit te voorkomen. Door de activiteit van de mens, aldus Strong, is al naar schatting 10 procent van liet bouwland op de wereld „geplunderd" dit kan zo niet blijven doorgaan". 0 Al korte tijd nadat de, door een 18-jarige Japanse jongen gekaopte jumbo jet op Okinawa aan de grond was gezet, liet de kaper alle vrouwen en kinderen gaan. Enkele uren later was het hele drama voorbij en konden de 525 betrokkenen weer zonder kleerscheuren huiswaarts keren. LONDEN - CAIRO - TEL AVIV De Sovjet-Unie heeft op de Arabische landen druk uitgeoefend „Amerikaanse aandrang" te weerstaan en het olieëmbargo tegen de Verenig de Staten niet op te heffen. Deze houding van de Sovjet- Unie bleek uit een uitzending in het Arabisch van radio Moskou. Syrische strijdkrachten heb ben gisteren tijdens weer een artillerie- en tankslag in de noordelijke en centrale secto ren van het Golanfront een Israëlische helikopter neerge schoten. Het duel van de zware artil lerie begon om 14.20 uur onze tijd en duurde „in alle hevig heid" tot 17.50 uur voort. Drie kopstukken van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina zijn vorige week vrijdag in een auto-ongeluk om het leven gekomen, zo is nu pas uit welingelichte kring in Beiroet vernomen. Libië heeft aan de voora vond van de conferentie van Arabische olieministers in Tri poli de V.S. beschuldigd van steun aan „de Zionistische vij and", Israël. Het bezoek dat president Nixon aan Egypte zal brengen valt tussen 10 en 15 mei, aldus het Egyptische blad Al Gom- houria van dinsdag. Het blad zegt dit van de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken. Ismail Fachmi, vernomen te hebben. President Nixon zai binnenkort ook naar Israël gaan, aldus is uit gezagheb bende kringen in Jeruzalem vernomen. Mogelijk valt dit samen met zijn bezoek aan Sadat (ADVERTENTIE) Deze spaarbrief is een waardepapier „aan toonder". kunt deze spaarbrief kopen aan de kas van iedere vestiging of spaaragentschap van Van Lanschot Rente afhankelijk van de gekozen looptijd op basis van samengestelde intrest, dus rente op rente, van Conpnres: f 1.000,-, f 2.500,-, f5.000,- en f 10.000,-. Looptijd: 1,2,3,4 of 5 jaar vast. Vlaag onze brochure over alle spaarvormen. 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal,Tilburg, Vught Spaaragentschappen over heel Nederland. LOS ANGELES (AP) Het laten toedienen van een anti-zwanger schapsinjectie eens in de drie maanden wint in een aantal proefklinie- ken in Californië steeds meer aan populariteit. Voorstanders van deze injectie zeggen dat zij de anti-conceptie pil kan vervangen wanneer het algemeen gebruik ervan wo-^dt goedgekeurd. Het nieuwe middel dat Depo Provera heet, wordt momenteel onder zocht door het Ameri kaanse bureau voor de controle op voedsel en medicijnen. Artsen zullen moeten worden verplicht de vrouwen te waarschu wen voor tijdelijke of permanente onvrucht baarheid. Doktoren die reeds met Depo Provera hebben geëxperimen teerd zoals dr. Edgar Guess jr. noemen het de Cadillac van de anti-con ceptie". STRAATSBURG (ANP) Het Tweede-Kamerlid mr. C. Berkhouwer (VVD) is dinsdag ochtend bij acclamatie herko zen als voorzitter van het Eu ropese parlement. Slechts een van de 183 leden, stemde te gen. Mr. Berkhouwer verklaarde na zij-n hei-verkiezing dait het parlement beslissende weken te wachten staan. ®EN HAAG Na een vier "ur durende rechtzaak bij de Politierechter in Den Haag zijn de twintig Perzische stu denten, die vrijdag j.l. een deel van de Perzische ambassade in Wassenaar hebben bezet en daarbij de ambassaderaad van z'jn vrijheid hebben beroofd zo luidde de tenlastelegging veroordeeld. Mr. C. Stolk, de vice-presi dent van de strafkamer van de naagse rechtbank, fungerend politierechter heeft alle Perzen veroordeeld tot f 100 boeten of vier dagen gevange nisstraf, een week voorwaar delijk en een proeftijd van een jaar. Omdat de jongelui al vier dagen in voorlopige hech tenis hadden gezeten, trok hij van de boete f 25 per dag af. Dit betekende dus, dat de geldboete reeds als betaald kon worden beschouwd. Te vens bepaalde mr. Stolk, dat de Perzen onmiddellijk in vrijheid gesteld kenden worden. Daa'-aan voegde hij toe, dat zij eerst naar het huis van bewaring zouden worden gebraent om daar te worden uitgeschreven. Een van de studenten had slechts een dag in voorlopige hechtenis gezeten omdat hij op medische gronden was vrijge laten. Maar ook hem wilde mr. Stolk dezelfde straf opleg gen. De rechter legde deze straf op voor de lokaalvredebreuk. Niet bewezen achtte hii de vrijheidsberoving. Terwijl tientallen jongelui met spandoeken en rode vlag gen en een portret van Stalin bij de achteringang van het gerechtsgebouw samengroep- ten, spreekkoren aanhieven en scandeerden: hun strijd-onze- strijd-internationale solidari teit, af en toe via een mega foon Perzische liederen weer klonken en tientallen mannen van de mobile brigade zich gereed hielden, werden de Perzen in de zaal berecht. (Van onze correspondent) LONDEN Het voorlopige programma van de nieuwe Britse regering maakt een zeer redelijke kans te worden goedgekeurd. De socialistische premier Harold Wilson heeft in het bijzonder er voor gezorgd dat de liberale leden van het Lagerhuis niet voor het hoofd worden gestoten. Hij liet koningin Elizabeth in de troonrede verklaren dat gestreefd wordt naar „nationale eenheid in deze moeilijke tijd". Aanvankelijk ligt binnens- f)ljp lands de nadruk op de strijd L/l-e tegen prijsstijgingen, de in stelling van een absolute huurstop, bezorgdheid wegens het tekort op de betalingsba lans en inspanningen voor het herstel va nde normale werk week na de industriële ont wrichting die zich voordeed na de mijnwerkersstaking. Mi nister van buitenlandse zaken James Callaghan gaat volgende week in Bonn dé eerste onthul lingen doen over de ideeën dlie Labour heeft met betrekking der fundamentele herzieeini der voorwaarden van de Britse gemeenschap. Harold Wilson is een veelge prezen koorddanser. Zijn eer ste doel was gisteren de schepping van een dragelijke parlementaire sfeer, waarin de liberalen niet meteen gereed zouden staan om vuur te spu gen. Hun beseheiden hulp blijft onmisbaar voor de min derheidsregering die de La- bourleider met de volle steun van uitsluitend zijn eigen fraktie heeft gevormd. Maar natuurlijk is het, eerste gevolg dat Wilsons linkervleugel ge duld moet oefenen. Een socia listisch programma met grote nationalisatieplannen zouden de liberalen niet dulden. Over twee weken, op dinsdag 26 maart, onthult minister van financiën Denis Healey de be groting. Pas dan wordt precies duidelijk hoe yer Labour wil gaan met toeslagen uit de schatkist om de voedselprijzen laag te houden en zo de vak bonden vriendelijk te stem men. „Meneer Wilson is op popula riteit op korte termijn uit" was onmiddellijk de indruk van de conservatieve partijlei der Edward Heath, die twee weken geleden nog minister president was. „Het lekkers ligt vooraan in de etalage", zei de oud-premier, „en de natio nalisatieplannen blijven nog even in het pakpapier gewik keld". Doch de heer Heat.h gaf niet de indruk zich nu ai erg kwaad te maken. D-e zeven nationalisten van Schotland en het tweetal van Wales tonen in eerste instantie de meeste ontevredenheid. Zij zijn er van overtuigd dat La bour er op uit is hen met een kluitje in het riet te sturen. Hun grote eisen zijn': geweste lijke parlementen met voor Schotland controle over de on derzeese olie en een onmiddel lijk referendum over de Euro pese gemeenschap. Elke keer dat gisteren over de olie van de Noordzee werd gesproken, riepen de nationalisten: Schot se olie! Jeremy Thorpe, de slagvaardi ge leider van de liberale par tij, toonde zich op de eerste middag van het drie dagen durende debat over de troon rede „meer ingenomen met de weglating van allerhande za ken uit dit programma dan met hetgeen wél vermeld is". DEN HAAG (ANP) Het plan voor het heffen van sta tiegeld (een bijdrage van f 209) op motorrijtuigen is defi nitief van de haan. Minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat hij het desbetreffende wetsontwerp intrekt, „Gezien de grote problemen waarvoor de autobranche ten gevolge van de olieschaarste is komen te staan en gelet op enige technische bezwaren die aan het weisontwerp kleven". BERN De uit zijn land gezette Sovjet-russische auteur en dissident Alexander Solzje- nitsyn heeft de Zwitserse overheid gevraagd om inreis visa voor zijn vrouw, drie kin deren, moeder en stiefzoon, zo heeft het ministerie van justi tie in Bern meegedeeld. DE Ierse protestantse senator Billy Fox die maandag door tewapende mannen bij de grens met Ulster werd ont voerd, blijkt te zijn vermoord. De politie trof hem door het hoofd geschoten aan in een veld in de buurt van zijn huis NAAR het Amerikaanse tijd schrift Newsweek meldt on derzoekt de belastingdienst of de omstreden belastingbetaling van president Nixon in 1969 een strafbaar feit oplevert. De kwestie wordt ook onderzocht door een congrescommissie. DE Nederlandse ambassadeur in Madrid E. baron Lewe van Aduard heeft op verzoek van de Nederlandse regering bij de Spaanse regering „gevoe lens van geschoktheid" doen blijken over het doodvonnis van de Spanjaard Salvador Puig Antich en de wijze waar- od dit vonnis is voltrokken. CH-fractievoorzitter Kraisinga en het CH-kamerlid Van der Mei menen dat de machtigingswet moet worden ingetrokken. Zij hebben mi nister president Den Uyl ge vraagd, of er thans nog wel sprake is van „een dreigende ernstige verstoring van de nati- inale economie". ITALIANEN die naar het bui tenland reizen mogen voortaan niet meer dan 20.000 lire in contanten meenemen, nog geen honderd gulden. (ADVERTENTIE) Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, alsu voor/ 1.-meepuzzeitmet de Aktie Natuurin deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde/ 549.-. Doe mee! Wat is nu eigenlijk midden in de nacht? Als je meneer Van Dale (die maar niet op antwoord wil wachten) van dat grote dikke woordenboek mag geloven dan is midder nacht werkelijk midden in de nacht. Maar wij voelen dat toch niet zo. Voor ons is mid dernacht (12 uur dus) het be gin van de nacht of het einde van de avond. Drie, vier of vijf uur. Dat is pas midden in de nacht. Hoe wel het voor anderen weer vroeg in de morgen is. Maar dat komt waarschijnlijk omdat wij altijd zeer laat naar bed gaan. En daarvan 's morgens de vruchten plukken Dan berusten wij maar mid den in het probleem van de nacht. Echtpaar: To Loose or not to Loose, that's the question. Van Geld en Loos. Moeten we nou blij zijn dat de olieprijs tot 1 juli ongewij zigd blijft? Als de winsten van de oliemaatschappijen ook ongewijzigd blijven, weet ik het wel. De heer George Roddis, straatveger, heeft geprotes teerd tegen het ontslag wegens reorganisatie, dat hem door de gemeente Rotherham in Enge land is aangezegd. „Als ik geweten had dat het geen vaste baan was, zou ik er nooit aan begonnen zijn", zei Roddis. die al 60 jaar de stra ten van Rotherham schoon houdt De bejaarde straatveger, hij is 84 jaar, zal uit protest tegen zijn ontslag een officiële af scheidsreceptie die de ge meente voor hem heeft geor ganiseerd, boycotten. En bij deze worden de be jaarden in het Prinsenbeekse Hagedonk nog eens extra ge groet. U heeft het zeker ook al wel gemerkt aan de stijgende poli tieke activiteit dat er binnen kort weer verkiezingen zijn (wel gaan. hoor). Het aardig ste tot nu toe vond ik. zondag Wiegel in Brandpunt, Hans, zal ik maar zeggen. Veertig procent van de VVD-stemmers en 76 procent, van alle kiezers wilden Hans (zal ik maar zeggen) niet als ■premier. Hans (zal ik maar zeggen), was het daar zelf ook mee eens. „Ik zou ook niet voor mezelf kiezen", sprak hij verbijsterend eerlijk. Wat kent die jonge opposi tieleider zichzelf goed, hè. Gegroet hè. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Handha ving en uitbreiding van de machtsspreiding, rechtvaardi ger verdeling van inkomens en vermogen, aandacht voor het zelfstandig ondernemer schap en het wegnemen van de spanningen tussen nieuwe ontwikkelingen in het rechtsgevoel en bestaande wetten. Aldus de concept-verkla ring, die het partijbestuur van de KVP heeft opge steld voor de KVP-manifesta- tie, zaterdag a-s. in hei con gresgebouw te Den Haag. De verklaring sluu aan bij de doelstellingen „spreiding van macht, kennis, bezit en inkomen"., die het kabinet - Den Uyl nastreeft. In de concept-verklaring wordt gezegd dat de invloed van de burger aan de basis en in het werkmilieu langs wettelijke weg zal moeten worden vergroot. Gestreefd moet worden naar herstruc turering en verdergaande interne democratisering voor de vrije ondernemmg-gewij ze produktie, een gezond midden- en kleinbedrijf, het particulier initiatief. ROTTERDAM (ANP) De PvdA gaat in een Rotter damse wijk een proej nemen met het bevorderen van de opkomst voor de statener- kiezingen. Het is de bedoe ling in de week van die ver kiezingen op ongeveer 3000 kiezers aandrang uit te oefe nen op het uitbrengen van zijn stem. Ongeveer twee dagen voor de verkiezingen bellenvrij willigers huis-aan-huis. Zij vragen dan of er plannen zijn om te gaan stemmen en of de keuze PvdA is. leder een, die zegt het allemaal nog niet te weten krijgt een dag later weer bezoek. Dan ge ven de vrijwilligers verkie zingspropagandamateriaal over de partij af. De niet-opgekomenen krij gen op de dag van de stem ming tegen het sluitingstijd- stip van de stembureaus een bliksembezoekje, waarbij het verzoek wordt gedaan alsnog te gaan stemmen. SNEEK (ANP) VVD- voorzitster Haya van Some- ren-Downer vindt het van een bedenkelijke a-maat- schann»tijke mentaliteit ge tuigen, dat de NOS en de VARA in korte tijd twee maal echte misdadigers heb ben laten optr-den voor de televisie. De omroep-mede- werkers die voor dit alles verantwoordelijk zijn, stellen zich buiten de menselijke sa menleving, aldus de VVD- voorzitster tijdens een bij eenkomst gisteravond in Sneek. Over de waarschuwing van D '66-leider Terlouw aan het adres van KVP en ARP zei mevrouw Van Someren. dat het de Christen-Demoeraten nu toch wel duidelijk moet zijn geworden hoezeer zij vanuit het zieh progressief noemende kamp onder druif worden gezet. Van de heer Terlouw mag het CDA niet tot stand komen. Grote mannen uit de KVP, toch al niet rijk gezegend met leiders, dreigen hun lid maatschap van de KVP op te zeggen als het CDA niet tot stand komt. Schmelzer en Steenkamp hebben dit on dubbelzinnig gezegd. Tege lijkertijd sluit partijvoorzit ter de Zeeuw Den Uyl alvast voor de volgende regering periode aan het hart. De verwarring in de KVP is groot. Het zou allemaal niet nodig zijn: de drie christelij ke partijen kunnen met de WV gaan regeren, aldus mevrouw Van Someren.

de Stem | 1974 | | pagina 9