IR. D. LUTEIJN (ZLM): Moderne verwerkings industrie kan toekomst vlasteelt ve stellen I if - mmÊÊÊÊÊ] te mÈMlÉllll5 \0mÈmÊ Kandidaten stellen zich voor iusë r Kernenergietentoonstelling heeft alternatieve tegenhanger P. Verwijs: ..Zeeuwse oester weer in opkomst Veiligheid van plan Klaasesz LOS VAN PLAN KLAASSEZS iïeuw bestuur ,and van W aas Wisselvallig ;3ïl de iBflM ge AMNESTY INTERNA TIONAL ACTIEF IN GOES Onteigenings procedure woningen langs boulevard in Vlissingen stad streek stuks ram Olie en vlas Voorwaarden Areaal Industrie STEMBUS FUSIE NADENKEN Café-Restaurant ,;t VoiL" GEVAREN Woensoag 13 maart 1974 3 VM1«I OV V I nieuw spel van Amerïktumtt Pan een onzer verslaggevers) [ST.-NIKLAAS De polder ran het la«id van Waas" heelt |t weekend een nieuw Ijc- nur gekregen. Het nieuwe bstuur dat bestaat uit vijftien j ezworenen en een dijkgraaf kat niet bij de pakken neer- Jtten. Men wil onder meer het lerismc in de streek sterk liinuleren. Iln Meerdowk zullen dit jaar Ij voorbeeld weer de traditio- fcle palimgfeesten gehouden lorden. Deze festiviteiten vin- én plaats in de week van 18 JA 26 mei. Verder zijn er lanaf 13 juli elke zondag mu- lekactiviteiten in Meerdonk( bok gaat het nieuwe polderbe- Jtuur het wandelen door de tog schone polders bij Doel liovorderen. De nieuwe polder Vet land van Waas is met een Oppervlakte van dertiendüi* Lend hectare die grootste van pelgië. '..«et ij ai; 11-BOT rblik De finale op de kleppen werd gewonnen door H. v. Stee va» Diana uit Yerseke. En de eindstand van de vogels was voor C. Westdijk van Vios u" 's-Heerenboek, Uitslag van de tweede wip: iste hoofdvogel C. Brand van Vooruitgang ulj Kwadendiamime, 2e hoofdvoge' J. Korstanje van Spes-Nostra uit Ovezande. Belde hoofdvo gels werden bij loting toege; kenid, 1ste zijvogel F. Koens van Spes-Nostra uit OvezMid«i 2e zij vogel K. v. Steenbergen van Willem-TeM uit Ovezaiw 3e zijvogel H. Koens vaa Spes-Nostra uit Ovezande, loting, 4e zij vogel W. de Jonïe van ADLM uit Kwadendaid' me, bij loting, 1ste kal Looy van Victoria uit Kwa' dendamme, 2e kal Jeroen Vette van Ooncordda uit s* Heerenhoek, 3e kal Alb. HW1" dert van Spes-Nostra uit Ove zande, bij loting, 4e kal H; Mol van Jacofoa van Beiert" uit Goes, bij loting. De vl'e" gende vogelprijzen waren voj> Math. Koens en B. Schfie» beiden van Spes-Nostra u Ov>»ande. (Van een onzer verslaggevers) GOES Er is een hoop volle toekomst weggelegd voor het vlas. De vlastelers en vooral de vlasverwerken- de industrieën moeten die toekomst echter wel willen veroveren. Als zjj niets doen, kan er een stadium aanbreken waarin de vlas- verwerkende industrie in Zeeland roemloos ten onder gaat, de teeltbedrqven in haar val meeslepend. zij gunstige contractprijzen kunnen bedingen tot samen werking moeten komen. Er is geen verwerkende industrie van enige betekenis denkbaar die genoegen kan nemen met toelevering van vele kleine porties van de een of andere grondstof. Men verlangt, om bedrijfseconomische redenen, grote massa's grondstof tege lijk. Daar tegenover staat, dat er door de toeleverende „pool" van vlassers, garantieprijzen kunnen worden bedongen die zekerheid scheppen voor het runnen van de bedrijven od langere termiin. De secretaris van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij, ir. D. Luteijn, heeft het voor gaande al herhaalde maien op Hoe komt ingenieur Luteijn tot zijn redenering? Hij dankt deze aan een macro-economi- sche kijk op de zaak en aan afdelingsvergaderingen van de de les van de cijfers uit het ZLM verkondigd, iaatstelij- Verleden, ke in Axel. De luisterende vlassers namen hem zijn op merkingen niet in dank af. Zij leiden: „Luteijn gunt ons ken nelijk geen bestaan!" Nu is, wat ingenieur Luteijn betreft het tegendeel het ge val. Hij stelt in een vraagge sprek met ons ten kantore van de ZLM in Goes, twee dingen heel duidelijk voorop. 1. Het zou rampzalig zijn als In de naaste toekomst de vele, over het algemeen kleine vlas- verwerkende bedrijfjes in Zeeland en West-Brabant zou den verdwijnen. 2. De visserij (speciaal de vlasteelt) heeft een toekomst mits er op de middellange ter mijn laat ons zeggen over vijf a tien jaar gerekend een moderne, industriële sec tor kan worden opgebouwd die de vlasverwerking tegen zo laag mogelijke produktie- kosten ter hand kan nemen Een paar belangrijke rand voorwaarden zijn deze: vlas teelt als zodanig, die nu al volop meemarcheert in het proces landbouwmechanisatie, zal nog vollediger per machina moeten worden bedreven. Te vens zullen de telers, willen Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur. Wisselvallig en weinig veran dering iin temperatuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag. Aantal oren zon 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. tem peratuur omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro eent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Voor vrijdag. Aan(al uren zon 0 tot 6. Min. temperatuur omstreeks 2 graden. Max. tem peratuur omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro eent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. waterstanden Konstanz 280 min 2, Rhein- elden 195 plus 9, Straatsburg ™ln 5, Plittersdorf 325 plus Maxau 381 plus 6, Plochin- Kn 156 plus 1, Mannheim 201 8, Steinbach 136 min 1, mfn'a t?2 min 8' Bingen 111 US Kaub 151 min 5, Trier 269 ,min 7. Koblenz *i*7o"'mln* 4, ilen 139 plus 5, Ruhrort Keule: £8 mm 10, Lobith 926 min 5, Pannerdense Kop 898 min 3, 8ïn 6Pn m'n IJsselkop "5?n »llV' Eefde Usael 378 ÏÏonsiA ?,«6nter 255 min 4- ren laU min 20' Borgha- Phs in T 37Belfeld 1123 sluis 503 minVe4.beneden 06 *°ög Water Morgen, dond. 14 maart Men op Zoom 7.35 en 20.00 «answeert 6.37 en 19.03 lerneuzen 6.02 en 18 28 "'««gen 5.34 Pn 18.01 Wemoidinge 7.25 en 19.50 Macro-economisch ligt de si tuatie zo, dat vlaslint als voor- produkt voor de spinnerijen, in concurrents verkeert met katoen en met synthetische garens. Ir. Luteijn: „De spin nerijen zijn voor vijftig pro cent op katoen aangewezen, voor veertig procent op syn thetische vezels en voor drie procent op vlaslint. De synthe tisehe vezels worden vervaar digd uit de smel duurder en schaarser wordende olie. Het vlaslint, dat zichzelf in het verleden uit de markt had ge prijsd, wordt dan ook in de toekomst weer interessanter voor de verwerkende indus trie. Dat blijkt al uit de met vijftig procent gestegen lint- prijzen. De vlasteler intussen heeft van die prijsstijgingen nauwe lijks kunnen profiteren. Dat komt, aldus ir. Luteijn omdat de zwakke stee in de Zeeuwse vlasserij wordt gevormd door de verwerkende sector. Als het mogelijk zou zijn om het hele proces van teelt tot ver werking en toelevering aan de spinnerijen te stroomlijnen, dan zou vrouwe Fortuna ook de teeltbedrijven (om wie het de ZLM in eerste instantie begonnen is) weer gaan toela chen. I f f Jail ill ft. i, MÊÊÊÊMÊÊÊRAwÊ»} sa t ffffPf» De vlasserij heeft in het verleden de wind niet meege- had. In 1963 was in geheel Nederland nog 27.000 hectare akkerland met vlas bebouwd, waarvan de helft in Zeeland te vinden was. In 1973 was het areaal geslonken tot 5000 hectare in geheel Nederland waarvan 3000 hectare in Zee land. Als dat nog even zo doorgaat is er strafe van enige bedrijvigheid helemaal geen sprake meer. „En probeer maar eens om iets dat geheel verdwenen is, opnieuw in het leven te roepen", zegt ir. Lu teijn. Juist om die reden hecht ir. Luteijn zozeer aan het behoud van de vlasverwerkende in dustrie in Zeeland, mits men maar met veronderstelt, dat die verwerkende industrie zo als zij zich nu aan het oog voordoet, de eindvorm reeds in zich heeft. De schrik slaat ir. Luteijn namelijk om het hart als hij de cijfers bekijkt In 1961 telden Zeeland en Brabant te zaïmen 261 vlasver werkende bedrijven. Nu zijn het er nog 68 Te zamen ver werken zij slechts 40 procent van de vlasoogst. De rest gaat naar het buitenland. Bekijkt men de verwer kingsbedrijven apart, dan blijkt dat slechts vier bedrij ven een oogstoppervlakte van 100 hectare vlas achter zich hebben staan. Dertien bedrij ven doen het met een oogstop pervlakte van meer dan vijftig hectare en de rest aldus ir Luteijn zit daaronder, Slechts een grote coöperatie, gevestigd in Dinteloord, ver werkt de oogstopbrengst van vijfhpnderd hectare. Die vijf honderd hectare noemt ir. Lu teijn „een optimaal areaal". Wil de vlasserij in Zeeland zijn toekomstkansen uitbuiten dan zou op de middellange termijn een verwerkingsindus trie moeten worden gesticht, die zo'n areaal van tenminste vijfhonderd hectare aankan. Wie zou een dergelijke on derneming kunnen stichten? Ir Luteijn geloof niet in fusie van de bestaande vlasverwer kende öedrijfjes. ,.Ik denk dat het initiatief van ondernemin gen als Suiker Unie of de Sebeco of misschien ook wel van een rijke particulier zal moeten komen", zegt hij. Op het ogenblik dat zij hun kan sen zien. en dat ogenblik lijkt zullen ze heus vei - ipdravenl" Vlasteelt heeft nog goede toekomstperspectieven. (Van een onzer verslaggevers) GOES Volgens het jaar verslag over 1973 is voor de afdeling Goes van Amnesty International het vorige jaar gekenmerkt geweest door vele activiteiten. De afdeling had weer verschillende stands, waar schoolkinderen geteken de kaarten en kaarsen ver kochten. De belangstelling hiervoor steeg, mede in ver band met het 25-jarig bestaan van de universele rechten van de mens waaraan veel publici teit is geschonken. De Goese afdeling heeft vo rig jaar drie gevangenen gea dopteerd. Een economisch drs. in Indonesië, een gevangene in Rusland en een gevangen stu dent in Bolivia. De Goese af deling probeert door het schrijven van brieven aan re geringen en gevangenisautori teiten de vrijheid van de ge vangenen te verkrijgen of aan te dringen op een proces en het verbeteren van de situatie van de gevangenen. Voor de Indonesische gevan gene is een petitie opgesteld samen met Nederlandse econo men. De petitie werd toege zonden aan verschillende In donesische regeringsfunctiona rissen. Naar de familie van de Russische gevangene werd een pakje verzonden via een per soon die Rusland bezocht. Vo rig jaar september adopteerde de Goese afdeling voor drie maanden twee burgergevangen uit Vietnam. In totaal verzorgde Amnesty International een aantal lezin gen. Door giften van de her vormde vrouwenverenigingen konden er twee voedisel- en kr.edS!ngspak)ketter» naar Bus- land worden gezondien. De Goese afdeling heeft een 150 bedrijven en instellingen aangeschreven met het ver zoek het werk te stéunen. De reactie daarop bleef beneden de verwachting. De internatio nale - handtekeningenactie te gen het martelen eind vorig jaar leverde in Zeeland -5000 handtekeningen op.' r.t. '74 zien van brandgaten waarmee wordt verklaard hoe broos de veiligheidsschillen zijn (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - 's HEE RENHOEK Tegelijk met de encrgietentoonstelling van het Nederlands atownforum, die in de Jeugdhoeve te 's Heeren hoek is ingericht, is er in Mid delburg een alternatieve ten toonstelling over hetzelfde on derwerp van start gegaan. In 's Heerenhoek kan men oner de titel „Energ y- de mo tor van ons leven", de moge- lijkhe-lc" onderzoeken, die de kernspUtsing biedt voor de op wekking van elektriciteit. De modernste middelen voor in formatieoverdracht worden daarbij gebezigd. In Kuipers- poort nummer 6 te Middel burg z.et men een soort ver volg or de tentoonstelling uit 's Heerenhoek. De „offie'ële" expositie ein digt met de conclusie: „kerne nergie- een bewuste keuze!" De alternatieve tentoonstelling begint met deze zelfde conclu sie, maar dan gevolgd door een vraagteken. In 's Heeren hoek zijn de „Arnhemse in stellingen" (Kema, SEP, VEEN en andere) aan het woord. In Middelburg richten de Wereldwinkel Middelburg, Het Oratorium Komitee Ne derland en de Commissie Borssle ad hoe, zich tot het Dubliek De tentoonstelling in 's Heerenhoek is door vakmen sen in elkaar gezet. Die in (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 - HULST Telefoon (01140) - 3444 De zaak voor een gezellig dineetje - bijeenkomsten - vergaderingen. Keuken open tot 22.00 uur. Dinsdags gesloten. Middelburg door idealisten. Allebei hebben ze argumenten die de bezoeker van de expo sitie tot nadenken stemmen. In 's Heerenhoek: de mens heid waag steeds meer elektriciteit De traditionele bronnen raken uitgeput. We moeten wel kernreactoren bouwen. Dat doen we zo se cuur (wetend hoe gevaarlijk het spul is waarmee we wer ken) dat ongerustheid onnodig is. Kernenergie is veilig, is schoon is goedkoop kortom, kernenergie is een bewuste keuze In Middelburg daarentegen roept men u toe. de kernin stallaties van heden zullen on ze kindskinderen nog grote zorgen baren. We kennen alle bijkomende gevaren van kerne nergie nog onvoldoende. Het probleem van de opslag van radio-actief afval is nog niet opgelost De kernenergie wordt van stal gehaald om de onzinnige ?oi"aal van produk- tic-, consumptie- prestatie nog een extra zefje te geven In 's Heerenhoek zegt men over de gevaren van kernener gie. „De dosis radio-actieve stralimg die uit de centrale raai puiten treedt is te ver waarlozen als u ze vergelijkt met do straling die een kleu ren t.v. toestel uitzendt. Kom uw Dolshorloge met lichtge vende wijzers maar eens on der onze geigertellers leggen Izo'n apparaat staat er opge steld) en u zult zien dat u meer straling op uw pols hebt dan er rond de centrale te Borssele gemeten kan wor- ocn In de Middelburgse Wereld winkel zegt men laconiek: „Indien de Neanderthalers kernenergiecentrales hadden tezeten. dan zouden wn van daag de dag nog altijd met hun sterk stralende afval zit ten". Wie heeft er gelijk? De leek kan niet meer oor delen. In 's Heerenhoek laten ze hem een nest pannetjes zien, waarmee symbolisch wordt verklaard hoeveel vei ligheidsschillen er rwid een kernreactor zijn aangebiacht. '.n ^"ddr'b it'T ziet men die zelfde pannetjes, alleen voor- Volgende wéék dinsdaga vond komt het misschien tot een soort fusie op dit merk waardige, informatieve strijdtoneel. Dan wordt name lijk in de Jeugdhoeve een fo rumbij eenkomst gehouden waar de stafmensen van de NV PZEM over „hun" centrale zullen vertellen. Op die bij eenkomst zullen stellig ook ue bezorgde idealisten ver schijnen om te verklaren waarom zij de hele zaak toch met achterdocht bekijken. Misschien vindt men elkaar op een gemeenschappelijk stand punt. Maar de kans daarop achten wij kleiner dan liet ri sico van de grootst denkbare catastrofe in de kerncentrale. T.K. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Vandaag beginnen op de rechtbank te Middelburg de onteigenings procedures die'het Waterschap Walcheren heeft aangespannen tegen tien eigenaars van wo ningen op Boulevard Bankert in Vlissingen. De hele procedure verloopt schriftelijk. De onteigenings uitspraak wordt vervroegd binnen zes weken verwacht. Daarna stelt de rechtbank schatters aan die de zaak nog een® zullen onderzoeken. In afwachting daarvan krijgen de eigenaars echter al 90 procent van het geschatte bedrag uit betaald, De huizen op de bou levard moeten verdwijnen in het kader van de aanpassing van de zeewering op Walche ren. DRS ORDWIN E. Kcmble wiens benoeming werd ver wacht tot gevolmachtigd mi nister van Suriname in Den Haag als opvolger van dr. J. Polanen. heeft zich voor het verv""en -an deze functie te rm "trokken. Naam: Willem Don Leeftijd: 45 jaar. Adres: Toorenvliedtwegje 6, Middelburg. Eventuele gezinssamenstelling: gehuwd, 2 kinderen zoon en dochter). Opleiding: lagere school han delsavondschool en diverse boekhouddiploma's. Huidige functie: firmant Ma kelaars- en Assurantiekan toor. Commissariaten: geen Party: Partij van de Arbeid. Waarom vindt u, dal de kie zers het beste op uw party kunnen stemmen? Omdat de PvdA ieder lid van de samen leving mee wil laten beslissen over de eigen toekomst. Isder mens moet de mogelij khieid hebben verantwoordelijkheid te dragen voor zich en zijn medemens. De toekomst wordt bedreigd door massale vernie tigingswapens, de toenemende kloof tussen arm en rijk etc. Het is de PvdA die de solida riteit voorop plaatst. Wat heeft uw partij concreet gedaan aan de verbetering van het woon-, werk-, en leefkli maat in Z.-Vlaandcren? Met klem gepleit voor ontwik keling van de Axelse Vlakte tot een gebied voor vestiging van niet hinderlijke industrie. De init'atieven voor een vaste oeververbinding van harte on dersteund, Door werkbezoeken ons verdiept in problemen van streek, waardoor met kennis van zaken over facetten Zeeuwsch-Viaanderen betref fende kon worden gesproken. Motie Ingediend voor aanwij zing van Oostburg tot centrale vissershaven. Actie voor zui vering Canisvliet gevolgd door motie over kanaal Terneuzen- Gent, welke door andere par tijen werd verworpen. Hoeveel zetels verwacht u voor uw party in Zeeland? Als ons werk wordt gewaar deerd 15. Wie zijn de kandidaten van uw party voor liet college van Gedeputeerde Staten? De heren Stenvert en Boers- ma. Wat vindt u van het kabinet Den Uyl? Voor het eerst in de geschie denis een kabinet waarbij pro gressieven dienst uitmaken sa men met enkele progressieve figuren confessionele partij en. Politiek is een kwestie van wilen niet va kunnen. Dit kabinet gaat uit van een andere mentaliteit dan vorige kabinetten. De confessionelen worden nu tot duidelijk kie zen gedwongen. Wilt u met één zin reageren op: Inkomensnivellering: Ieder evenveel is welhaast on mogelijk, maar verschillen moeten verkleind. Laagste in komens dienen ook deel van welvaart te krijgen, dat heb ben ze nog n et. Openbaar vervoer: Bevorderen, ook in provinciaal verband door fusie van ver voersondernemingen en af stemmen dienstregelingen op diverse vormen van openbaar vervoer (trein, boot, bus) re kening houdend met culturele evenementen, school en zie kenhuisbezoek. Actiegroepen: Uitstekend, functioneren als geweten overheid en activeren in de politiek gekozen verte genwoordigers tot duidelijke keuze. Nationaal atoompark in Bors sele: Afwijzen. Huidige kerncen trale dekt uitbreidende be hoefte (70%) tot in 1984 en bovend en 2e straat Péehiney, •Uitbreiding met 2e kerncen trale overbodig en niet ge wenst. Vervuiling kanaal Gent - Ter- neuzen: Zuivering tot peil gesloten tractaat dient in onderhande lingen over Baalhoekkanaal en boohtafsnijdinig bij Bath te worden opgenomen. De werkgelegenheid in Zeeuwsch-VLlaanderen Zorgelijk. Vaste oeververbin ding, openbare werken, en ontwikkeling Axelse Vlakte dmnen te worden aange pakt. De kleine woonkernen: Normale groei niet afremmen. Streven naar behoud bestaand voorzieningenpeil zolang dit niet gaat ten koste van kwali teit (b.v. onderwijs). Smeerpijp Waarde: Westerscheide mag geen open riool worden. Tegenover eisen aan Belgi.ë dient Nederland hand ook in eigen boezem te steken en zuiveringsinstallatie te bouwen. Geldt ook voor lo zingen van woongebieden in Zeeland op rijkswateren. 0 WILLEM DON 55 C^aih' esn onzer verslaggevers) YERSEKE „De Zeeuwse oester is weer in opkomst", deze stellige uitspraak doet oesterwerker P. K. M. Verwijs uit Yerseke. De heer Verwijs is een van de laatste dertien oesterexporteurs die na de „Oesterramp" tijdens de kou de winter van 1963, is doorge gaan. De toekomst van het du re schelpdier dat hij kweekt gaat er nu weer wat rooskleu riger uitzien. De heer Verwijs baseert zijn optimistische visie op de steeds groter wordende broedval, die de laatste jaren in de Ooster- schelde heeft plaatsgevonden. „De mogelijkheden die de commissie Klaassezs naar vo ren heeft gebracht om oesters te kweken met een tijver- schil van 1.80 meter, staan hier totaal los van", aldus de heer Verwijs, „Het idee dat de oester grote uitbreidingsmoge lijkheden heeft is alleen afge leid uit de recente broedval- len, die bijzonder goed wa ren" De redenen voor deze grote broedvallen zijn volgens de heer Verwijs het verminderde slibgehalte van de Oos ter- schelde en het feit dat er geen verontreinigend water meer op deze zeearm wordt geloosd. Een eollega-oesterkweker van de heer Verwijs, de heer C. Cornelisse eveneens uit Yerseke ziet ook met uitvoe ring van het plan van Klaas sezs wel groei voor de oester cultuur in het verschiet „Door de rustiger stromen kunnen er best eens betere cultuurmoge lijkheden ontstaan dan voor heen", vindt de heer Cornelis se. Hij is evenals de heer Ver wijs van mening dat de Zeeuwse oester enkele optima le broedjaren achter de rug heeft: „Er ligt een pracht voorraad Zeeuwse oesters, en die kan zeker nog uitgebreid worden." aldus de heer Corne lisse. Voor de mosselkwekers lig gen de zaken nog wat anders. Zij zijn er nog niet zo gerust op dat hun cultuur voortgezet kan worden wanneer op de kweekpercelen in de Ooster- schelde een tijverschil zal zijn van een kleine twee me ter. Mosselkweker H. van Damme: „Het moet nog bewe zen worden dat de mosselteelt door kan gaan. Nu, onder de meest gunstige omstandighe den hebben we deze cultuur. Wat we krijgen is een ingreep in de natuur en dat is altijd een achteruitgang. Ik ben nog niet zo gelukkig met het plan Klaassezs. De oppervlakte aan goede mosselgrond vermindert dus je kunt dan ook minder mossels kweken omdat het areaal kleiner wordt". Een pessimistische visie die door Zevibel-voorzitter A. L. S. Lockefeer uit Hulst wel ge deeltelijk wordt onderschre ven. Hij houdt echter we! een slag om de arm als hij zegt: „Ik heb er nog weinig kijk op, we gaan binnenkort binnen Zevibel vergaderen en dan zullen we ons standpunt als Zeeuwse visserij bepalen". De heer mr. C. Pijl-Hoge- weg, burgemeester van Rei- merswaal tenslotte ziet met de rijke oesterbroedval en de perspectieven die het plan Klaassezs biedt, de toekomst van Yerseke weer wat opti mistischer in: „Aannemende dat het plan uitgevoerd kan worden, dan zijn er voor wat de schaal fin schelpdierencul tures betreft zeker uitbrei dingsmogelijkheden", maar vervolgt hij, „Ik ben al dolge lukkig als we kunnen houden wat we hébben". (Van een onzer verslaggevers) GOES Doorslaggevend voor veel mensen wie de Oos- terschelde ter harte gaat, maar nog meer de veiligheid van de mensen eromheen, is de vraag op welke termijn het Deltage bied redelijkerwijs beveiligd is. Veel organisaties, personen en instellingen hebben hun eerste reactie op het door de commissie-Klaasesz uitge brachte Oosterschelderapport aan deze vraagstelling opge hangen. Zo in de geest vain: wi; vinden het allemaal prach tig, als we in '78 maar rustig kunnen slapen. Wel, het ziet ernaar uit dat dat kan. De Unie van Water schappen, de CvK in Zee land, de diverse landbouwor ganisaties en de gemeenten om de Oosterschelde kunnen op dat punt gerust zijn. Wie het plan-Klaasesz, en daaruit met name het waterbouwkun dig gedeelte van professor Klein, nauwlettend bestudeert, zal het niet ontgaan dat het Deltagebied in 1978 een hoge re graad van beveiliging zal bereiken dan het de afgelopen 25 jaar heeft gekend. Geen afdoende beveiliging nog maar wel één. die in ieder geval tijdelijk verantwoord is De verschillende mogelijk heden van afsluiting van de Oosterschelde, alsook het openhouden daarvan, zijn de laatste jaren steeds uitgedrukt in een zogeheten risicofactor. Voor de open Oosterschelde, met de huidige, bouwvallige dijken daaromheen, bedroeg deze risicofactor 1 op 100. Dat wil zeggen, dat zich zonder extrabeveiligende maatregelen statistisch gesproken eens per honderd jaar een overstro mingsramp zou kunen voordoen in de orde van grootte van die van '53. Dat dit geen loze veronder stelling. maar keiharde reali teit is. heeft de iedereen ver rassende stormvloed half de cember vorig jaar nog bewe zen. Trouwens, de voorstan ders van afsluiting van de Oosterschelde hebben er de laatste jaren toch al geen twij fel over laten bestaan hoe kri tiek de situatie was (en is). De commissie-Klaasesz heeft deze realiteit onder ogen ge zien. en er bijgevolg naar ge streefd de risicofactor in korte tijd drastisch in te perken. Zodanig dat in '78 als de voor gestelde poreuze blokkendam een feit is. de risicofactor ver kleind is tot 1 op 1000. een ove'"" i-< 'nuskans van gemid deld eens in de duizend jaar. Een eventuele volgende stu diecommissie zal dan, als dat nodig blijkt te zijn. ruim schoots de tijd hebben om het hele project nnimjw te her waarderen. Blijkt het niet no dig te zijn, en dat is niet aannemelijk op die korte ter mijn, dan kan vóór de werkei- landen, middenin de monding dus, het reusachtige doorlaat- werk (het ei) worden afge rond. dat well'eht de setijbe- weging vergroot (milieu en vissa-u'v en tede r;si"0- factor nog verder inkrimpt, namelijk tot 1 op 4.000 een alleszins aanvaardbaar risico. Door wijzing van iiet hydrolo gisch patroon (bijvoorbeeld het hele geulenstelsel zal zich wijzigen, van de kusten van naar het midden toe) zal de veiligheid op natuurlijke wijze vanzelf nog verder uitge bouwd worden. Terecht stelt Klaasesz, dat de beveiliging van de mens niet boven alle andere waar den kan prevaleren. In dat geval, zo merkt hij op, zou ook de Westerscheide afgeslo ten moeten worden, en zouden bijvoorbeeld ook de verkeers technisch gebied geheel ande re standpunten moeten worden gehuldigd. Bijvoorbeeld: een algehele stopzetting van het verkeer. Dergelijke stellings- names worden meestal om economische redenen, eenvou digweg verworpen. Rest nog één ding, en dat is de veiligheid tussen nu en het jaar van de afsluiting. Zoéven- was in dat verband al sprake van een risicofactor van 1 op 100, waar dan de hogere vloedstanden, die veroorzaakt worden door de werkeilanden in de Oosterseheldemond, nog niet bij zijn inbegrepen. Door de Bels'sche waterbouwkundi ge ir André Mertens is zeer onlanvs vezead. dat deze onna tuurlijke- zeestijging niet te verwaarlozen is. In plaats van uit te rekenen hoeveel die ri sicofactor precies beneden de 100 ligt, is het wellicht raad zaam, ook voor die laatste vier jaar, op beperkte schaal nog wat dijkverhogingen toe te passen, en in ieder geval een sluitend waarschuwingssys teem op te bouwen. Zelfs eco nomische belangen kunnen niet altiid nreva'eren. FRANS BOOGAARD

de Stem | 1974 | | pagina 3