/SE ^GEN Een giftige turf waar geen doorkomen aan is Een zeer treurige dag voor het kleinste blaadje Pimpie fege van Irdito POLITIEK GANZENBORD VAN DE PPR Kabouter Pim is al honderd jaar Een vliegje, een spin en een mus voor het poesje "Dl 115 JUSTITIE NEEMT „MEIN KAMPF" IN BESLAG vertrouwen Nixon niet Een dief in huis kleine stem S Kamer VOLDOENDEAmerikanen POES EN DUIF Woensdag. 13 maart 1974 ke.tiKeri k«uPnei is (Megacles), die haar ■pte. Mej. Noordam (Tana- i won in de finale verras- d van Ine Willems. Bij de igens pupillen 1 bereikte mwenaar André Louwen de ale waarin hij tenslotte eo van Gasteren (Seta) est laten voorgaan. Johnny briels en Wim Wegman >iden MZ) kwamen tot de 'tste vier in de pupillen 2e s- Laatstgenoemde klopte rin Offermans (WGA) arna hij In de eindstrijd het >fd moest buigen voor Stie- i (Megacles). Een fraaie eede plaats veroverde ook ulsse Attema van 't Zand. j verloor alleen haar laatste rtij tegen de Bredase mej. rgers (Belcrum). Bij de igens-welpen kwamen Bas ndt (St.-Aloy) en Wim du ssé (Wilno) beiden tot de Lve finales waarna zij wer- n uitgeschakeld. Dpnieuw kwam Vivian mckaert (St.-Aloy) in de fi- le meisjeswelpen tegenover ar rivale mej. Timmermans ook deze keer bleek Vivian :er de sterkste waardoor zij eer vast op de eerste plaats n de ranglijst is gebleven. Bij de dubbelspelen zorgde t Vlissingse duo Bili|us-du sé (Wilno) bij de welpen eneens voor een fraaie over. nning (het derde Zeeuwse coes) door Peter-Bos WV'-Koningslust) hier in de ïdstrijd te kloppen. Het ïisjesduo Magda Jakobsen- ïrista Slinger (B. Smash- Z) veroverde een tweede aats achter De Kruljff-Van inssen (Scylla) terwijl het Z-koppel De Vries-Kersten s In de halve finale bij de ngens junioren moesten af- iken tegen de latere win» lars Kap-Bakker vNMB- DO). (Van onze volleybal- medewerker) TERNEUZEN In de vol- ybalpromoticklas bij de da- es heeft Ardito een eerste oerwinning behaald en wel i het duel tegen Savok. Dc srste telijkopgaande set ging iet 1315 naar de bezoekers, aar Ardito herstelde zich >ed en boog de achterstand a 1511 en 1512 om naar ;n 21-voorsprong. Savok tf zich echter nog niet ge- onnen en kwam vrij gemak- Blijk in de vierde set weer gelijke hoogte met dc ïuisclub- In de beslissende ■t was het echter weer Ardito, at via 1511 de wedstrijd in ijn voordeel besliste. In de tweede klas B stond et topduel tussen Kikkers 2 a WIK op het programma. In e eerste set ging de strijd ing gelijk op, maar het was ikkers dat WIK op achter end wist te zetten en de erste set met 1510 in zijn oordeel kon beslissen. In de veede set kwam WIK wat leer in het spel en kwamen e smashes wat beter door. ia tweemaal 715 werd de anvankelijke achterstand om- ezet in een 12-voorsprong. e vierde set ging echter ■eer gelijk op. WIK liet de andacht even wat verslappen, 'at voor Kikkers de moge- jkheid bood om de stand via 512 weer recht te trekken m zo de beslissing nog even it te stellen. Het was echter oor Kikkers uitstel van exe- utie, want WIK liei er in de ratste set geen twijfel over estaan wie deze set zou win* en. Met 115 werd de set eslist in het voordeel van /IK, dat daardoor verdiend iet 23 zegevierde. In de tweede klas B was het errassend om te zien hoeveel ïoeilijkheden koploper OVC ndervond van Roelofs-Schel- e Sport 2. Vooral de eerste et was uitermate spannend, n werd door OVC slechts met 820 gewonnen. Roelofs* chelde Sport zag OVC in de erde set wederom een voor- prong nemen, nadat de thuis- lub in de tweede set weer op elijke hoogte was gekomen, 'at in de vierde set weer erhaald werd. In de beslis* ende set was het OVC, dat iet 515 zegevierde en daar- oor ongeslagen de koppositie ehield. 'ENTIE) (Van onze redactie buitenland) ROTTERDAM/BREDA De gemeentepolitie van Rid derkerk heeft op verzoek van de Rotterdamse officier van justitie, mr. J. D. de Jong, bij uitgeverij „Ridderhof" acht honderd exemplaren van de omstreden heruitgave van de Nederlandse vertaling van Hitiers „Mein Kampf" in be slag genomen. De politie baseert deze inbe slagneming op een artikel in het Wetboek van Strafrecht, waarin het verspreiden of in voorraad hebben van geschrif ten die ueiemgend zijn voor bepaalde bevolkingsgroepen strafbaar is gesteld. Onder zocht wordt of dit feit moge lijk van toepassing is' op bet. uitbrengen van „Mein Kampi". De achthonderd exemplaren zijn overigens niet het totale aantal dat inmiddels van de persen is gerold. Directeur H. Lornelissen van „Ridderhof" hierover: „Er bevinden zich uog drieduizend boeken in Beigië. Maar we hebben al toegezegd die terug te laten komen en ter beschikking van ue justitie te stellen. De Rid- oorkerkse uitgever ontkent jongens dat hij van plan was „Mein Kampf" op korte ter- "ujn in de handel te brengen. „Er is zoveel deining rond dit boek ontstaan, dat er wat ons betreft, de lol er al lang van ai was. We hebben naar ónze Klanten een aangetekende brief gestuurd dat we „Mein kamf" voorlopig niet zulen distribueren. We laten eerst onze advocaat uitzoeken hoe bot zit met auteursrechten en oventuele strafbare feiten". tekenen hierbij aan: Adolf Hitlers „Mein Kamf' w wel de bijbel van het natio- haal-socialisme genoemd. In- oferdaad heeft dit standdaard- van de haat met de windingen tot en handboeken Jt" ondere levens- en maat- mnappijbeschonwingen ge meen dat het dik en langdra dig is, voor leken eigenlijk onverteerbaar en onverstaan baar. Er vallen drie hoofdthema's ln „Mein Kampf" te onder scheiden: dat van de ongebrei delde jodenhaat, dat van de Duitse „Drang naar het oos ten" en do,or dat alles heen Hitlers streven om zich als held en profeet van het Ger- manendom te bewijzen en te laten eerbiedigen. Het boek werd in de maan den dat de auteur gevangen zat in de Vesting Landsberg, na de mislukte staatsgreep te gen de Beierse regering van 1924, geschreven of liever ge dicteerd. Volgens Hitiers bio graaf geen welwillende overigens H.B. Gisevius moeten zijn lijfchauffeur Emil Maurice en zijn schaduw Ru- dolf Hess onvermoeibaar ach ter de schrijfmachine hebben gezeten. Aan Hess dankt het boek trouwens meer dan het typewerk: hij brengt in de gigantische woordenstroom ten minste enig systeem, hakt al te lange zinnen in stukken en verbetert de taalfouten. Ene Stolzing strijkt de tekst nog wat verder glad en de uit zijn orde getreden pater Stempfle, door Gisevius een bijzonder kwaadaardige antisemiet ge noemd, sleutelt er ook nog aan. De titel van het boek is trouwens niet van Hitier zelf, maar van de nationaal-socialis- tische uitgever Max Amann. een dienstvriend van de schrijver. Hitier zelf had het werk ..Vier e- een 'If iaar strijd tegen Leugen, Domheid en Lafheid", willen noemen. De gemakkelijker in de mond liggende titel ten spijt gaat deze achthonderd bladzij den tellende nazi-pil er toch niet in als koek. In het jaar van verschijnen worden er nog geen tienduizend exem plaren verkocht en tot 1933 toe dalen de verkoopcijfers steeds verder. Daarna wordt het anders, want na Hitiers machtsovername wordt „Mein Kampf' verplichte lectuur, al thans bezit voor eike rechtge aarde nationaal-socialist. Bij huwelijksvoltrekkingen werd het werk door-de ambtenaar van de burgerlijke stand aan de jonggehuwden aangebo den. herroepelijke kwaad en het niet meer goed te maken leed dat nationaal-soc.alisme en fas cisme in de wereld hebben gebracht. Kwaad en leed waartegenover, en dat in te genstelling met andere levens- en maatschappijbeschouwin gen, geen enkel positief ele ment valt aan te wijzen. Ze ker voor de generatie die dat alles heeft meegemaakt en on dergaan, is alles wat naar rechtvaardiging van die ver doemde stelsels zweemt wei nig minder dan een klap in het gezicht. JOOP BARTMAN. In Nederland verscheen aan het eind van de dertiger jaren een vertaling van Steven Ba- rends bij een NSB-uitgeverij. Als titel werd ..Mijn Kamp" aangehouden, hoewel „Mijn strijd", wel beter Nederlands zou zijn geweest. Hoewel de uitgeverij „Rid- Jerhof", die de herdruk in fasci- mile in de handel wil brengen zegt dat er bij aanbieding een meer dan bevredigende be langstelling voor de omstreden uitgave bleek, betwijfelen wij toch of dit feit alleen de her uitgave voldoende rechtvaar digt. Wie uit historische, poli tieke of wijsgerige belangstel ling van de gedachtenspinsels van de „Pührer" van het Groot-Duitse rijk wil kennis nemen kan dat altijd nog via de wetenschappelijke biblio theken. Voor dat doel is het boek toegankelijk, zoals in een democratie betaamt. Aan de andere kant mag niet worden toegegeven aan het kweken van een zekere ongezonde nieuwsgierigheid of aan het scheppen van een my the achteraf. „Mein Kampf" is een symbool voor het vele on- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Bij een opiniepeiling van het instituut Louis Harris heeft een meer derheid van de ondervraagde Amerikanen als zijn mening uitgesproken, dat de commis sie uit het huis van afgevaar digden die een onderzoek in stelt naar Nixons optreden in Ie Watergate-zaak, zich voor Impeachment" van de presi dent moet uitspreken als hij gegevens betreffende deze zaak achterhoudt. Deze meerderheid bedroeg 54 procent. Van de onder- vraagden was 64 procent van oordeel dat Nixon de gevraag de stukken niet zal overdra gen, terwijl 71 procent meen de dat de president belangrijk materiaal achterhoudt. Daarentegen was 18 procent van oordeel dat de president eerlijk was, terwijl 11 procent daar niet zeker van was. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het aloude politieke spel heeft nu eindelijk ook een echt politiek spel opge leverd, namelijk het „Groot Miljeu Spel". Een spel voor mensen, die geen haast hebben, zoals de samenstellers Bas de Gaay Fortmann, Roel van Duyn en Eeltje Talstra. Een spel, dat een mentaliteitsverbetering moet bewerkstelligen met als uiteindelijk doel: zo snel moge lijk in de beste leefomstandig heden te geraken. Je kunt het ook een politiek ganzenbord noemen, dat se rieuze problemen op een min der serieuze wijze bij u in de •ïuiskamer wil brengen. Ge presenteerd door de Politieke Partij Radikalen. Duidelijk iets anders dus dan het kapi talistische „Monopoly" dat ty pisch een spel is voor de WD zoals Alexander Pola (Farce Majeure) gistermiddag bij de presentatie in Amsterdam op merkte- Dit partijpolitieke stuntje van de PPR zo vlak voor de sta tenverkiezingen bewees vol gens Alexander Pola dat deze partij weet wat PR (Public Relations) is. Iets waar het ook deze regering aan ont breekt. De voorlichtingsdienst houdt nog steeds het midden tussen een iegerbericht en een geprogrammeerde waskracht, aldus Pola. Dit politieke ganzenbord (kos ten: 2,75: een uitgave van Meulenhoff- Wereldvenster) kan door meerdere huisgeno ten fenpeeld worden. Behalve de traditionele dobbelstenen komen ook eigen inzicht en mentaliteit van pas. Gespeeld wordt echter niet met pionnen, maar met fraotieleiders. Elke speler kiest aan het begin 5 mannetjes van een politieke (voor)k(l)eur. Men kan kie zen tussen de heren Andries- sen (KVP), Aantjes (ARP) Kruisinga (CHU), Wiegel (VVD) Bakker (CPN), De Gaay Fortman (PPR) en pre mier Den Uyl. Elk mannetje begint zijn reis naar een „betere wereld" (schoon water, schone energie, goed wonen, goed voedsel en fijne natuur) met een vervoer middel naar keuze: de fiet: het openbaar verveer, of de auto. Voor het overige lijkt het spel erg op het gewone ganzenbord, zij het dat bij „Groot Miljeu Spel" de moge lijkheid bestaat dat je b v. bi. een atoomkoppen opslagplaat: arriveert („Het is afgelopen met u"), dat je bus wordt ge ramd, of dat je je moet laten ontsmetten omdat je bij een kerncentrale was of dat je zo veel plaatsen terugmoet om je voor te laten lichten door een actiecomité tegen de luchtver vuiling om maar eens een paar dingen te noemen. Het politieke ganzenbord werd gistermiddag ingewijd door een tamelijk illuster gezel schap, bestaande uit de beide PPR-ministers Harry van Doorn en „Boy" Trip en voorts Bas de Gaay Fortman, Roel van Duyn en Alexander Pola. Voor wie het interes- eert' de beide bewindslieden alsook Roel van Duyn namen le fiets (Van Doorn met Den (Jyl en Trip met Kruisinga), Bas de Gaay Fortman nam de auto (met Andriessen), Alexander Pola gebruikte het openbare vervoer (met Wie gel), terwijl Roel van Duyn Marcus Bakker als pon ge- oruikte. De beide ministers hadden helaas geen tijd het spelletje te voltooien, zodat niet kwam vast te staan wie er won. 0 De vijfjarige Chantal de Meyer uit St.-Jansteen maakte voor De Kleine Stem een hele grote tekening. Hier boven een gedeelte van haar werkstuk. A eindredactie rieja van aart jan moet zijn koffer inpak ken. hij gaat morgen op reis. jan moet naar bed. hij droomt niet. hij hoort iets. dat lijkt de telefoon. maar het is een dief!!!! jan gaat moeder roe pen. een dief, een dief. de politie is er al. nu heeft hij hem te pakken, .hij moet naar de gevangenis. hij mag niet buiten, nooit meeir. .maar zo liep alles weer goed af. CARLA BERVOETS PRINSENBEEK 8 JAAR Poes ligt in de zon, hij wil niet in de wind want dan heeft hij het koud onder een boom, hij ligt liever in de zon, daar is het zo fijn, daar lig je zo lekker. Roe koe roe koe wie zou diat zijn? een duif, dag poes zegt de duif. dag duif zegt de poes. de poes vraagt zullen we vrienden worden? ja zegt de duif, zul len we dan een spelletje doen? wat voor spel. alle vogels vlie gen, dat is goed. alle kasten vliegen, dat is niet waar. alle tassen vliegen, dat is ook niet waar. .alle duiven vliegen, dat is goed zegt de poes. maar nu moet ik naar huis. ik ook zegt de duif en morgen kom ik weer en zo werden de poes en de duif dikke vrienden. MAUDJE GOETHALS SLUISKIL 6 JAAR Ik ben kabouter Pim, en zeg altijd tingeling. Met mijn wagen rijd ik door de sneeuw, en dat doe ik al een eeuw. Dus ik ben al honderd jaar, en dat zie je aan mijn haar. De reeën lopen voorop, met hun grote kop. En als ze met hun horens stuiten, zal ik. hier mijn versje sluiten. Jolanda den Ridder, Breda. Op een keer vloog er een vliegje nog zo jong en nog zo klein, vrolijk rond bij ons in het tuintje in de warme zonneschijn, vrolijk rond bij ons in het tuintje in de warme zonneschijn. Maar een spin had daar haar webje en ons vliegje vloog daar in, raakte vast in al die draadjes wat een pretje voor de spin, raakte vast in al die draadjes wat een pretje voor de spin. Pas was onze spin aan het smullen of een mus die kwam daar bij, en zo kwamen spin en vliegje in haar builcje allebei, en zo kwamen spin en vliegje in haar buikje allebei. Maar opeens sprong daar ons poesje die zei hap en pakte haar en zo kwamen al die diertjes in haar buikje bij elkaar, en zo kwamen al die diertjes in haar buikje bij elkaar. Jeanneke den Ridder, Breda. Ergens in Afrika was een groot bos met hoge bomen. En ergens tussen die bomen was een hoge struik waar pratende blaadjes woonden. Ze hadden elke dag altijd veel plezier en ze deden alles samen. Ze gingen samen wandelen, samen ballen, samen naar de school toe en nog veel meer dingen. Daar dichtbij was een meer. En toen ze op een dag naar het meer ginigen zei het klein ste blaadje: „Ga je mee in het meer hollen. „Toen zei de grootste: „Met jou zeker, wij doen dat niet hoor Pimpie".. Wamt zo heette het kleinste blaadje. „Bah, jullie doen nooit iets met mij. Nou ja, dan ga ik zelf maar". En daar wipte hij al vooruit. .Hij was bijna bij het meer toen hij struikelde over een eikeltje. Hij kwam met zijn neusje in het water terecht en begon te huilen. De anderen waren on dertussen al bij hem gekomen en haalden Pimpie uit het wa ter. .Hij huilde nog harder toen de grootste hem per ongeluk krabde. Eindelijk stond hij weer overeind en hield op met huilen. .De anderen gingen hun zwembroekjes al aan doen.. Pimpie was zijn zwembroekje ook al aan het aandoen. .Maar plotseling begon hij weer te huilen. Alle andere blaadjes keken verbaasd op. „Waarom huil je nu weer"?, vroeg een van de blaadjes. Pimpie ant woordde snikkend: „Mijn zwembroekje past niet meer". En hij begon steeds harder te huilen. Na een tijdje huilde hij al wat minder. Toen hij zijn tranen afveegde en niet meer huilde zei hij: „Ik heb nu eenmaal geen zin meer om te ,i zwemmen". De anderen vonden dat ook en trokken hun zwembroekjes weer uit Toen ze op weg waren naar hun struikje zei de middelste- .Volgende keer maar beter".; De oudste zei: „Het is trou wens al laat geworden, jullie moeten naar bed toe". Binnen gekomen zei hij: „Hup je bed in en welterusten allemaal, daag, slaap lekker. ILSE CANJELS OOSTERHOUT 0 Elly Sanne, die 8 jaar is en in Etten-Leur woont, tekende een huis, een lachende Lewie en een huilend Jantje. De detective weet, dat de dief die hij zoekt, achter de struiken zit. Hij weet echter niet goed hoe hij er kan komen. Wie helpt hem een handje

de Stem | 1974 | | pagina 13