Rage naakthollen slaat van V.S. over naar Europa WOENSDAG WEL IN TRIPOLIS Olieconferentie in Cairo ging niet door KSB Wilbers verlaat Tweede Kamer Golda Meir kreeg vertrouwen voor kabinet Terlouw zet zich fel af tegen C.D.A. Overval was verzonnen werken met'n glimlach. Staatssecretaris wil eindexamens afschaffen Demonstraties voor vastgehouden Perzen Ex-non verdacht van oplichting Drs. Aarts pleit voor stadsgewest Midden-Brabant binnenland buitenland Dode Parijs Hoger sferen BEGRAFENIS SONNEVELD Studie over kerncentrale bij Dordrecht Koeweit Yamani Nog geen verzoek tot uitlevering kapers Wilson-Sadat Geen heruitgave? Beieren heeft auteursrechten „Mein Kampf" Einde staking in Ethiopië BRABANTSE D'66'ER MAT CONGRES VAN D'66 Moties V olksgezondheid Vrijgezellen Maandag 11 maart 1974 5 (Van onze redactie buitenland) IjOThIgïI NEW VORK - LONDEN Het „streaken" of naakthollen een snel in populariteit stij- rande vorm van vermaak op de Amerikaanse universiteiten dreigt uaar Europa over te slaan. De .streakers mannen, die voor de sport sprints op straat maken zonder kleren aan, hebben dit weekeinde al thans bezit genomen van Noord-Ierland en Londen. De politie van Belfast hield er gisteren vijf aan. Ook in ons land zijn de eerste hollende naaktloper* geregistreerd. Het waren drie studenten van de Erasmus- universiteit, die op de Lijn baan en het Stadhuisplein te Rotterdam voor deze Neder landse primeur zorgden. Het 73-jarige Britse socialis tische lagerhuislid Marcus Lipton riep op tot onmiddellij ke arrestatie van mensen die naakt over straat hollen en die willen trachten de rage van het „streaken" naar Engeland over te brengen. Hij wil krachtige maatregelen tegen „die idioten". Zijn mening: „De politie moet opgedragen worden die Idioten ter plaatse te arresteren en ze naakt in arrest te houden tot zij we gens aanstootgevend gedrag lijn voorgeleid. Ze moeten in een cel worden gestopt, in een deken gewikkeld en dan wor den voorgeleid met niets an ders aan dan die deken", ze sei Linton De Londense politie heeft Zaterdag prompt gevolg gege ven aan de oproep van Lin ton. Drie mannen die Moot en wel een demonstratie van Wo- mens Lib verstoorden bij Spea kers Corner in Hyde Park, werden na een korte jacht door geüniformeerde agenten aangehouden. Corner reeft gelegenheid to it hij wil, maar De Speakers Corner iedereen de gc verkondigen wat men moet wel de kleren aan houden. De drie mannen studen ten zijn geverbaliseerd we gens openbare schending der zeden en overtreding van de regels van Hyde Park. Tijdens de rust van de voet balwedstrijd Bedoford - More- cambe ren Je een naakte aup- porter het veld op tot grote hilariteit van de toeschouwen. Ook hij belandde in de armen van een agent. bi een overvolle, Jumbo-jet van Pan American Airways op weg van New York naar Londen ontdeed een ge baarde Turk vam even in de dertig zich van zijn kleren en rende naakt door de eerste klas en de economy klas van het toestel. Een hostess vertelde na de landing van het toestel op Hea throw: „De man was uitge daagd door een Engelsman die naast hem zat. Hij kwam naakt het toilet uitrennen en vloog het hele toestel door. Iedereen zat met open mond te kijken. De meesten vonden het een goede grap en sommi gen juichten de man luid toe". Nadat hij zich weer aange kleed had ging de Turk met zijn Engelse vriend rond bij de passagiers om geld op te halen voor een liefdadig doel. Zijn naam is niet bekendge maakt. Te Parijs gaven elf Ameri kanen voor dar en dauw vp het grasveld onder de Elffelto- ren een strcaktng-demoastra- tle. Op hun rug hadden zij letten staan die het woord Illinois (USA) vormden. Do aaaktloperij ia inmiddels ook in hoger sferen beland. To Oklahoma is de 21-jarige Murphy Scrugge jr. het eerste slachtoffer geworden van de zgn. streakingrage. Hij is dit weekeinde in he ziekenhuis aan zijn verwondingen bezwe ken nadat hij dinsdag met zijn motor, die hij naakt bereed, eren een geparkeerde auo op de campus van East Central State College in Ade (Oklaho ma) was aangereden. Toen het ongeluk gebeurde droeg hij slechts een helm en een gas masker. SALEM, Oregon, V.S. Naar mate het warmer wordt (en warm was het het afgelopen week einde op de campus van het Chemeketa Junior College in Salem), wordt de behoefte aan ver koeling uiteraard groter en als „streaking" (het naakt over straat rennen) dan toch al behoorlijk ingeburgerd is, is de stap naar een motorritje, naakt met z'n tweetjes, ook niet zo groot meer. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Premier Golda Meir is gisteren voor de Knesset, het Israëlische parle ment, verschenen om haar nieuwe ministersploeg aan het parlement voor te stellen en er het vertrouwen van de kamer voor te vragen. Zij kreeg de goedkeuring van het parlement voor haar nieu we kabinet en wel met 62 stemmen voor en 46 tegen, bjj negen onthoudingen. Dit ver trouwensvotum volgide op een debat van tien uur. Mevrouw Meir zei dat het eerste doel van haar nieuwe kabinet het sluiten van vrede met Israels nabuurstaten is. „Maar zelfs nu niet kan ik u verzekeren dat wij het ver trouwen hebben dat de Syri sche regering haar voorberei dingen voor een offensief heeft opgegeven. Er is nog steeds gevaar en onze strijdkrachten zijn paraat in de mate waarin dat nodig is", verklaarde ze. Premier Meirs nieuwe be- windsploeg bestaat uit 23 leden en kan reken op 68 vait de 120 «.nesset-afgevaardigden. Op het moment, dat de Knesset over net vertrouwensvotum debat- wende, schoot Syrisch lucht doelgeschut althans volgens SS»» - een onbemand «l-f, verkenningsvliegtuig "eer. Het Israëlisch toestel zou EINDHOVEN (ANP) Ee» zita raterdagavond zou gepleegd op de 18-jarige hetFin al"iaalche' ,L' van lenhS m°Xense tevensmidde. Ius plt ,gro 88,1 d« Pau- W*™ terstraat b,iikt te zijn po^rT' De Eindhovertse Politie heeft na uitvoerig ver- ta I aangehouden. zona- nacht vam zaterdag op litie H m i de Helmondise po- hmL* l9"jar'Se P S. aamge- naar n.i£ JLL' ln I^n 81140 S» v!nen heeft gereden. S>r!p®' die afkomstig kena helmond, hebben be- zozèL? j101 de buit van de genaamde overval vandoor w zijn gegaan. den gk'f'111',m vierduizend gul. tehti. 6recht- J L- vertelde wht.e zaterdagavond <f zijn j. ™annen gedwongen daarna auto te stappen, die «arna naar Nuenen was gero- OndeTT moest «tatawE i wu hem de geld- vilde hr- hij naar de bami gemaakt afhandis zUn - de door te die het Syrische luchtruim zijn binnengedrongen. In de heu vels van Golan raakten Israëli sche en Syrische troepen op nieuw slaags, nu gedurende een half uur. In de ontwikkelingen rond het Midden-Oosten vroegen dit weekeinde de volgende punten nog speciale aandacht: De Sovjet-Unie heeft blij vende wapenleveranties aan Syrië beloofd en toegezegd alle vergoeden die door Israëlische bombardemen- schade te zullen ten aan de Syrische economie worden toegebracht. Een delegatie van de Socia listische Internationale onder leiding van de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky is za terdag voor een studiereis van uit Wenen naar het Midden- Oosten vertrokken. De Egyptische regering be studeert een plan om van het gebied rond het Suez-kanaal en de Sinaï-woestijn een cen trum voor industrie en toeri» me te maken. Het vijfjaren, plan is begroot op ruim 23 mil jard gulden. (Van onze redactie buitenland) CAIRO De bijeenkomst van Arabische olieministers die gisteren in Cairo zou worden gehouden, is op het laatste moment niet doorgegaan. Dat gebeurde op aandrang van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Fachmi en de Saoedi-Arabische minister van oliezaken Yamani. De Arabische olie-exporterende landen zullen wel woens dag een conferentie in de Libische hoofdstad Tripolis be ginnen. tegen de V.S. en de prijsver hogingen voor ruwe olie heb ben wellicht tot gevolg, dat Yamani zal verdwijnen als mi nister voor de olie-industrie van Saoedi-Arabië. Yaimami zou, volgens zijn te genstanders, een te grote sym- paithie voor de V.S. hebben. AMSTERDAM ANP De 56-jarige cabaretier Wim Son- neveld, die vrijdagmorgen in het VU-ziekenhuis in Amsterdam overleed aan de gevelgen van een tweede hart aanval, wendt vandaag om half een begraven op de begraaf plaats Buitenveldert te Amster dam. Aanvankelijk was het le bedoeling dat de begrafenis in stilte zou plaatsvinden. Wegens gebleken overstelpende belang stelling hebben vrienden van de overleden artiest gemeend alsnog bekendheid aan het tijd stip van de teraardebestelling ta moeten geven. -# (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT In op dracht van de gemeente Dor drecht is een rapport opgesteld waarin mogelijkheden van de vestiging van een kerncentra le in de buurt van deze stad bestudeerd worden. De com missie, die verantwoordelijk is voor het rapport beperkt zich tot de milieuhygiënische aspec ten die van belang zijn bij een eventuele vestiging. Als moge lijke plaatsen voor een kern centrale worden genoemd: de Merwelanden en de polder Groot Koninkrijk. Het is waarschijnlijk, dat daar dan een Egyptisch voorstel ter sprake komt dat eigenlijk gisteren al in Cairo besproken had moe ten worden om te beslui ten tot opheffing van het olie-embargo tegen de Ver enigde Staten na de terug trekking van de Israëlische troepen aan het Suez-ka- naal. De verwarring in Cai ro rond de olieconferentie(s) was zeer groot. Intussen heeft dit weekeinde het parlement van Koeweit het participatie-akkoord van zestig procent dat onlangs tus sen de regering van het sjeik- dom en de oliemaatschappijen British Petroleum en Gulf is getekend, afgewezen. Dat ak koord was bereikt, nadat het parlement al had geweigerd een eerder gesloten akkoord te ratificeren dat voorzag in een deelneming voor 25 pro eent vam de regering in de olie winning vam BP en Gulf in Koeweit. De politieke meningsver schillen ever het olie-embargo SCHIPHOL (ANP) Te rug van een eerste oriënterend gesprek met de nieuwe minis ter van buitenlandse zaken van de Britse Labourregering, James Caltaghan, heeft minis ter Van der Stoel zaterdaga vond op Schiphol laten blijken voorlopig geen Brits verzoek tot uitlevering van de twee Palestijnse kapers te verwach ten. „Het contact over deze zaak zal op ambtelijk niveau worden voortgezet", zo Zei hij. Van zijn Britse ambtgenoot had hij zaterdag geen beslis sing kunnen krijgen. Natuur lijk waren ook andere onder werpen besproken, met name de relatie tussen Europa en Amerika, waarbij de Neder landse benadering parallel bleek te lopen met die van de nieuwe Britse regering. Min der eensgezind dachten de beide ministers over de EEG, „De opgelopen laradbouwprij zen vormen voor deze Labour, regering een zeer grote zorg" *o s*i mr. Van der StoeL Premier Harold Wilson vam Groot-Brittannië heeft presi dent Anwar Sadat van Egypte doen weten, dat de Labour regering de Arabische landen en Israël op dezelfde voet wil behandelen. De brief van de Britse staats man aan Saidat volgde op in formele waarschuwingen, dat de grote Arabische olie-produ cerende staten Groot-Brittannië als een onvriendelijk land zou den kunnen classificeren ten zij de nieuwe regering haar respect voor de Arabische be langen toont. Landen, die door de Arabieren als onvriendelijk worden beschouwd, lopen het risico minder of geheel geen olie uit het Midden-Oosten te krijgen. De brief van Wilson aan Sa- dat is een persoonlijk initiatief buiten de normale diplomatie ke kanalen om. (ADVERTENTIE) ÏONNEKER KLEDING (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecre taris Veerman (Onderwijs) wil het eindexamen afgeschaft zien. In de plaats hiervoor wil hij komen tot een algemene be oordeling van de hele school- loopbaan van de leerling, en een diploma dat op basis hier van wordt toegekend. Met deze gedachten sluit de staatssecretaris aan op het hui dige schoolonderzoek, dat erop gericht is de eindexamens in handen van de scholen zelf te leggen, zodat bijvoorbeeld de laatste rapporten van de leer ling bepalend zijn voor bevor dering. De staatssecretaris lan ceerde zijn ideeën bij de ope ning van een katholieke tech nische school in Utrecht. Hij hoopt tot een verdere bestude ring van alternatieven te ko men. De onvrede van de staats secretaris met huidige eindex- amensysteem een momentopna me is, en vaak alleen maar als stok achter de deur fungeert. WASSENAAR (ANP) BÜ het politiebureau in Wassenaar heeft gistermiddag een groep van 20 a 25 mensen gedemon streerd voor vrijlating van de drie Perzen, die daar wegens deelneming aan de bezetting van een deel van de Perzische ambassade worden vastgehou den. Zaterdag was er al zo'n demonstratie bij het huis van bewaring in Scheveningen, waar de rest van de groep van twintig Perzische bezetters zit. De demonstraties waren op touw gezet door het „comité solidariteit met de Cisnu" (de Cisnu is een organisatie van in het buitenland studerende Per zen). Het „comité solidariteit" wil onmiddellijke vrijlating van de Perzen, geen uitleve ring aan het regime van de sjah en politieke vrijheid voor de Perzen in Nederland. De twintig gearresteerde Perzen worden morgen voorgeleid voor de rechter-commissaris. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK Duitse autoriteiten willen de heruit gave van Hitiers „Mein Kampf', die de uitgeverij „Kerco" in Ridderkerk wil la ten verschijnen, verhinderen. Na de oorlog is de nalaten schap van Hitier officieel ge- confisceerd door de Duitse deelstaat Beieren. Dit betekent dat de deelstaat Beieren au teursrechten op „Mein Kampf" kan laten gelden waardoor het boek zonder toestemming van de deelstaat niet gedrukt of verspreid mag worden. Pas vijftig jaaT na Hitters dood (dus in 1995) zal het boek vrij zijn van auteursrechten. ROME (DPA) In Ro. me is een 67-jarige vrouw die ruim twintig jaar ge leden uit een Franse reli gieuze orde werd gezet, aangeklaagd wegens op lichting. Elisabeth Ravasio, die zich zuster Eugenia" noemde, leidde een „ge meenschap van katholie ke eenheid". Gelovige Italiaanse vrouwen die zich uit de wereld wilden terugtrekken, nam zij in deze gemeenschap op. De betrokkenen moesten gaan bedelen waarbij de genen die niet tenminste 10.000 lire (ongeveer f 35) per dag ophaalden, wer den verstoten. Op deze wijze wist zuster Euge nia" een vermogen van enkele honderdduizenden guldens bijeen te brengen. Met haar zijn ook een voormalige priester en een vrouw die zich voor non uitgaf, aangehouden. (ADVERTENTIE) uit voorraad (Van eein onzer verslaggevers) BERKEL-ENSCHOT Er moet één stadsgewest Midden- Brabant komen. Daarmee dient haast gemaakt te worden. De regering zal regelingen moe ten treffen om stadsgewesten voldoende bevoegdheid te ge ven. Dat stelde het Midden- Brabantse KVP-kamerlid drs. H. Aarts zaterdag. Hij nam af scheid als burgemeester van Berkel-Emschot. De gemeente, die hij bijna neg en jaar heeft bestuurd be noemde hem tot ere-burger. Dat gebeurde in een bijzon dere raadsvergadering, die door zo'n 200 genodigden werd bij gewoond. Onder hen de voor zitter van de Tweede Kamer fractie van de KVP, mr. F. An- driessen en vele collega's bur gemeesters. Fel verzette het KVP-kamer lid, speciaal belast met zaken van binnenlands bestuur, zich tegen progiram-afspraken van politieke groeperingen vóór de verkiezingen. Zulke afspra ken zijn, zo meent hij, tegen de geest van de gemeentewet ln 't kort OP een veiling bij Sotheby in Londen heeft een anonieme koper 11.500 pond (ongeveer f 75.000) betaald voor een Pano rama-camera uit de jaren 1860. Het was de hoogste prijs die ooi.t een camera op een veiling heeft opgebracht. DE internationale voorjaars- beurs in Utrecht is gisteren geopend. Meer dan 2100 fir ma's uit 34 landen tonen er hun oude, nieuwe en verbeter de produkten. Het betreft uitsluitend gebruiksgoede- VAN april tot en met juni zal het circus Toni Boltini een tournee door Israël maken. BIJ een mortierbeschieting door Noordvietnainezen en Vietcong op een school in de Zuidvietnamese stad Cai Lay, ten zuidwesten van de hoofd stad, zijn zaterdag 23 school kinderen, allen zo'n tien jaar oud, om het leven gekomen. DE secretaris-generaal van de Sovjetrussische communisti sche partij Leonid Breznjev is gisteren uit Moskou vertrok ken naar Sotsji aan de Zwarte Zee, voor zijn tweedaagse ont moeting met president Geor ges Pompidou van Frankrijk, morgen en woensdag. OP het vliegveld in Hooge- veen is gisteren vanaf een hoogte van zestig meter een eenmotorige Piper Cnp neer gestort en totaal vernield. De piloot A. Pijl uit Leeuwarden is in zorgwekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis in Hoogeveen. ADDIS ABEBA (AFP) De secretaris-generaal van het verbond van Ethiopische werk nemers heeft gistermiddag of ficieel bekendgemaakt, dat een akkoord is bereikt tussen het vakverbond en de Ethiopische regering, waardoor een einde is gekomen aan een algemene staking van vier dagen. De re gering zou alle (17) eisen van de vakbond hebben ingewil ligd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Drs. W.A.F. Wilbers uit Bergen op Zoom heeft besloten de Tweede Ka mer te verlaten. Hij gaat per 1 april naar het ministerie van Drs. W. Wilbers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Fractie leider dr. J. Terlouw van D'66 heeft zich op het con gres van zijn partij, zater dag in Tiel, fel afgezet te gen het Christen Democra tisch Appel, de samenwer king van de confessionele drie, KVP, ARP en CHU. Zolang de samenwerking niet wordt afgezworen kan er wat D'66 betreft niets komen van overleg met de ze partijen, aldus Terlouw, die terloops de PvdA ver weet, dat deze daar schijn baar minder zwaar aan til) Wij blijven polariseren tegen de vorming van n CDA, waar in zwart en wit weer grijs moeten worden en waarin pro gressiviteit en conservatisme weer uitlopen op een het kan vriezen - het kan dooien-poli- tiek. Voortgaan met het wer ken aan een christen-democra tische samenwerking, terwijl de vermeende partners voor een deel de regering steunen en voor een ander deel (de CHU) hardnekkig bestrijden, getuigt van een rekbaarheid, die zich alleen door een jai-en- lanige oefening laait leren. Wij leren dat in ieder geval nooit, aldus Terlouw. Terlouw had ook geen goed woord over voor de VVD, die nu wel roept weer te willen regeren maar die zich straks gecon fronteerd zal zien met het feit, diat niemand met haar wil re geren Er is gelukkig geen al ternatief voor het kabinet- Den Uyl, zei de Democraten- leider onder applaus In zijn toopsraak waarmee een in feite mat congres werd besloten, stelde Terlouw, dat de provincies waarschijnlijk haar langste tijd hebben ge had. Er zijn z.i. nieuwe be stuursvormen nodig. Deze uit spraak had tevoren zijn beves tiging gekregen im een motie, waarin het congres zich uit sprak tegem vier bestuurslagen (naast de bestaande: de nieu we gewesten). Voordat de gewesten wor den ingevoei'd, moeten de po sities van provincies en ge meenten opnieuw worden be keken, aldus de tekst van de motie, die overigens maar een zwakke afspiegeling was van een niet-aangenomen amende ment op het basisprogram, waarin zonder meer was ge steld, dat de provincies moe ten verdwijnen. Er werd eveneens een motie aangenomen, waarin het con gres zich uitsprak voor het invoeren van referenda (volksraadplegingen)^ Een mo tie die de invoering van een auto- en bromfietsloze zondag per maand tot strekking had. kwam niet in stemming. Bij de vaststelling van het nieuwe basisprogram kwam het congres niet toe aan de belangrijkste hoofdstukken: so ciaal-economisch beleid, de fensie en buitenlandse zaken. Deze kwesties werden ver schoven naaa- een volgend con gres. Wel werd op het punt van volksgezondheid het pro gram-hoofdstuk vastgesteld, met als belangrijkste strek king dat medewerkers in de volksgezondheid niet financieel afhankelijk mogen zijn van hun eigen beslissingen over patiënten. De invoering van fi nanciële drempels in de ge zondheidszorg moet worden vermeden. Reden ook waarom een passage over het invoeren van een eigen risico uit het program weid geschrapt. In een motie sprak D'66 zich ook nog uit voor de verbete ring van de huisvestingsmoge lijkheden voor de ongehuw- den. Het kabinet heeft tot nu toe vrijwel niets gedaan om de discriminatie van ongehuw- den te vesminderen. D'66 wil die discriminatie opheffen, ook met betrekking tot de belas tingen en de sociale premie druk. Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, waar hij te zijner tijd mgr. Bajetto op volgt als direkteur van de di- rektie radio, televisie en pers zal in de Tweede-Kamerfrac- (massamediabeleid). Wilbers tie van D '66 worden opge volgd door drs. E. Nijpels, oud-kamerlid en thans direk teur van het wetenschappelijk bureau van deze partij. Via een woordvoerder heeft drs. Wilbers gisteren de vol gende verklaring uitgegeven ter motivering van zijn ont slagneming als volksvertegen woordiger: „De voornaamste en in feite reeds afdoende re den voor deze beslissing kan worden uitgedrukt in de wat vage en veelal versluierende term „persoonlijke omstandig heden". Ik kan mijn funktio- neren en leven als landelijk volksvertegenwoordiger niet meer verenigen met mijn wensen en die van mijn gezin, ten aanzien van een enigszins normaal, voldoening gevend gezinsleven. Alle andere over wegingen zijn hieraan volgens mij geheel ondergeschikt, of schoon ik er eerlijkheidshalve wel enige wil noemen: de te leurstellende constatering, dat de vraag wat men doet en hoe men funktioneert als kamerlid er zo weinig toe doet; de par tijpolitieke ontwikkelingen en vooral het ontbreken er van, met name het zicht op de progressieve volkspartij; de al te grote nadruk op het elekto- raal gewin en kiezersbevredi ging, waardoor het politieke handelen inhoudelijk in belang rijke mate wordt bepaald; de geringe mogelijkheden om het kamerwerk efficiënt, voldoende wetenschappelijk gefundeerd en technisch ondersteund te verrichten. Ook dat zijn fakto- ren, die ik bij de uitoefening van mijn parlementaire taak als negatief heb ervaren. Ze waren evenwel niet doorslag gevend. Tot mijn spijt zijn de pogingen ook in mijn tveede periode in de kamer (Wilbers keerde na de verkiezingen van 1972 aanvankelijk niet in het parlement terug) om gezinsle ven en de gerechtvaardigde verplichtingen daarvan te ver enigen met een volledig poli tiek leven en de diaara an eveneens verbonden gerecht vaardigde verplichtingen niet gelukt. De realiteit bleek ster ker dan de goede bedoelin gen".

de Stem | 1974 | | pagina 5