Bejaarden nodigen minister uit voor busrit Eede-Sluiskil MARY DRESSELHUYS IN SLIPPERS UIT IN ZEELAND Van dag tot dag VERRASSINGEN IN THEMROC MUSICA DA CAMERA IN MIDDELBURG Topaz Districtswedstrijd Zeeuwse EHBO-teams Franse leraren in spe bezoeken Zeeland LIJSTTREKKER ALGEMEEN BELANG •.V.V.V.V' Actie Behoud ziekenhuis Oostburg FILM EN FILMHUIS Van Fraassë zgneet v dd^ Van Fraassë ^AAT (België) ra koop KE VILLA G. L. de Kok ENERGIE" OON5TELLING stad streék 1 A. Verhage weer lijsttrekker Dorpsbelangen en Toerisme IN IJZENDIJKE OPEN VACATURE BANKEN Terneuzen Zaalvoetbal EERSTE ZEGE VAN NSM Klooster zande Clinge RAMP Schoondijke Breskens Weekenddienst Stem-redactie St. Jansteen 's-Gravenpolder Kwadendamme Sas van Gent HHHH I treaus m>9vj" i en garage 4 slaapkamers - Prijs 150.000 50pimm0 0932249.21.71 LAANDEREN. Wij zoeken ïs en zomerhuisjes ie cliënten. Schr. met opgave L H. C. pvba, Jacob Jordaen- werpen, tel. 3/303495-3/309211 ntoor plaats ris A. al ten uw' S. Oost- ver- s met in a.d. 47, meen- num- are. ■uimte juwen ij vam ia be- >m. ri 1974 koop- na die (vei-, dagen vings- en ten oemde Lange s vóór 74 om tiglng maart 30 uur in bij- p aan- wnd. ïtingen id. no- elefoon VEILING WOONHUIS TE IJZENDIJKE Notaris te IJzendijke zal ten v van de heer F. H. de Pat op vrijdag 15 maart 1! om 19 30 uur (halfacht) het Hofzicht theater a Koninginnestraat 37 tel zendijke in het openbaai één zitting verkopen: HET WOONHUIS MEI SCHUUR EN TUK a.d. Prinsessenstraat 1 IJzendijke, kad. bek. i' Oostburg sectie EIJ nr.' groot 1.41 are. Vrij te aanvaarden 9 stond na betaling der km penningen. Betaling km som binnen 30 dagen betaling onkosten bi® 8 dagen na toewijzing. Lasten voor rekening', koper vanaf 1 april li Voor bezichtiging en dere inlichtingen ziek wenden tot genoemde taris. Uw edvertentle-campaP in deze krant overbrugt voor «n belangrijk 4 de dure afstand tussea uw zaak en uw kl»l op voordelige wij» onstelling van het Nederlaag lergie de motor van ons lev® te 'sHeerenhoek in het gebou* aan de Deken Holtkampsti- erk) van 12 t/m 17 maart IS' jeopend van 14.00 tot 17.00 u®| 21.30 uur. LTIS Jll maart 1974 om 19.30 uur vu» en forumavond plaats, eveS j gdhoeve" te 's-Heerenhoek. ireide informatie wenst te toepassing van kernenerS1® tie van elektriciteit wordt uitëe oonstelling en/of voorlichting te bezoeken. Zaterdag 9 maart 1974 (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Tijdens een algemene ledenvergadering in hotel Noordzee te Cadzand heeft de politieke groepering Dorpsbelangen en Toerisme het thans zittende raadslid A.I. Verhage wederom gekozen als lijsttrekker. Op 18 maart zal de groepe ring een vergadering houden in IJzendijke, waar het pro gramma voor de komende ge meenteraadsverkiezingen in Oostburg zal "worden vastge steld. Meegedeeld werd dat Dorps belangen en Toerisme een ac tie zal beginnen voor behoud van het ziekenhuis in Oost burg. De eerste vier kandida ten voor D en T z n 1. A. Verhage, Groede, 2. I. de Hul- lu, Nieuwvlieit, 3. J. Casteleijn, Oostburg, 4. H. Synesael, Nieuwvliet. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Negentien teams afkomstig uit het dis trict Zeeland van de Katholie ke Nationale Bond voor E.H.- B.O. zullen vandaag (zater dag) elkaar bekampen tijdens de jaarlijkse districtswedstrij den. Deze wedstrijden, die om 14.00 uur beginnen, worden gehouden in het Jeugdigebouw te IJzendijke. Voor veel teams is dit geen vreemd terrein want ook in 1971 werden deze wedstrijden hier gehouden. De organisatie is in handen van de afdeling IJzendijke, die vo rig j-aiar in Sint-Jansteen be slag op de Zeeuwse titel wist te leggen. De wedstrijden, diie voor het publiek toegankelijk zijn, zullen omstreeks 18.00 uur afgelopen zijn, waarna een speciale jury de uitslag zal vaststellen. De prijsuitreiking vindt eveneens in het jeugd,ge bouw plaats. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het expe riment met de zogenaamde „o- pen vacature bank" in het ar beidsbureau te Terneuzen gaat navolging krijgen. In de ar beidsbureaus te Middelburg en Goes zullen eveneens vacature banken worden geïnstalleerd. Middelburg krijgt er deze maand al een, terwijl Goes aan de beurt is als de verbou wing van het arbeidsbureai voltooid zal zijn. Nieuw is, dat op de arbeids bureaus boven en beneden de westersehelde voortaan alle vacatures onverschillig waar men ze moet localiseren in de ..vacature bank" of in de „baantjes molen" zoals men 'n Terneuzen zegt te vinden zullen zijn. In Terneuzen en in de bijkantoren van dit rayon zal men voortaan ook vacatu zes aantreffen die door de Belgische werkgevers zijn in gebracht. Naar men ons giste ren op het districtsbureau van de arbeidsvoorziening in Zee land te Middelburg mededeel de is de „baantjesmolen" in terneuzen een duidelijke at; tractie aan het worden. „Voor- ei als de molen, waarin men °P kaarten alle bestaande va catures aantreft buiten wordt neergezet, vliegen de mensen eroP af aldus werd uit Ter neuzen gemeld.. „Aanrijding Op het kruis punt met de verbindingsweg lnf™, de Midden- en Wests- l Terneuzen, werd de auto, bestuurd door A. H. uit terneuzen, toen hij voor dit uispunt bijna tot stilstand gekomen, aangereden r,% achterop komende au tomobile p. k., eveneens te "™euzen. woonachtig. Beide "enen aanzienlijke wonden.°P Er Waren geen ge" (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De bejaardenraad West-^eeuwsch-Vlaan deren zal de minister van Volksgezondheid of zijn staats secretaris uitnodigen met openbaar vervoer een busrit Eede - Sluiskil of Sluis - Sluiskil te maken. Dit is besloten tijdens de laatste vergadering van de raad, die in Groede werd gehouden. „Op deze manier willen wij de bewindslieden laten mer ken wat het voor ons betekent een dergelijke reis te maken. Twee busondernemingen, niet aansluitende stoptijden en moeilijke overstappen. Dan kan misschien duidelijk wor den wat gedaan moet worden om eens iemand een uurtje te bezoeken die in Sluiskil in het ziekenhuis ligt", aldus me vrouw M. Niermans-Gossije, voorzitster van de bejaarden- raad. Achtergrond is de angst diie bij de west-Zeeuwsch-Vlaamse bejaarden leetfit dat het huidige Sint-Anitoniusziekenhuis in (Van onze correspondent) TERNEUZEN Er zal in het Terneuzense zaalvoetbal nu toch heel wat moeten ge beuren om de Terneuzen ve teranen nog van de kampioens titel af te houden. De veteranen zetten deze week door een 3-2 zege op Van der Poel deze concurrent op vijf punten ach terstand, een marge die met nog slechts vier wedstrijden voor de boeg voor de bouw vakkers wellicht niet meer te overbruggen zal zijn. HKC kwam ook al niet tot de volle winst en moest tegen DOW -dat djt seizoen een sterke defensie heeft, het team heeft tot nu toe de minste tegendoelpunten moeten incas seren van alle deelnemende teams- met een 2-2 gelijkspel genoegen nemen. Onderaan kwam NSM verrassend voor de dag, het klopte Philips met 6-2, en boekte daarmee zijn eerste overwinning in deze competitie en kwam daarmee in punten gelijk met CHD dat met 2-5 tegen Mistrappers het onderspit moest delven. Stand: Terneuzen veteranen 10-%—. HKC 10-14. Van der Poel 10-%a. Dow 10-%ü. mi strappers 10-10. Philips 10-9. NSM 10-3. CHD 10-3. Pro gramma voor 11 maart: CHD - Terneuzen veteranen. Philips - HKC. Mistrappers - NSM. Dow-Van der Poel. Schieting Aan de bejaar- denschieting gehouden in de zaal bij R. van Kruyssen, heb ben 38 schutters deelgenomen. De uitslag: Hoge vogel C. de Schepper uit Koewacht; eerste zijvogel: A. de Vree uit Ter hole; tweede zijvogel: R. van Gassen uit Ossenisse. Het grootste aantal kleine vogels, 4 stuks, was voor J. de Waal uit Groenendijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een groep van enkele tientallen leerlingen van een pedagogi sche academie in Besaneon in Frankrijk, bezoekt deze week Zeeland waar de groep in het bijzonder wordt opgevangen door docenten en leerlingen van de Christelijke Pedagogi sche Academie voor Zeeland te Middelburg. Er is een programma vooi1 de Fransen opgesteld, waardoor zij een volledige indruk kun nen krijgen van onderwijsme thoden en onderwijssituaties in ons land. In het kader van het bezoek worden verschil lende Middelburgse scholen door de Franse, toekomstige onderwijzers bezocht. De groep, die logeert in het CNV-vakantiecentrum te Oost- Kapelle, wisselt het nuttige met het aangename af, onder andere door excursies naar Amsterdam en naar de Delta werken. Het Zeeuwse deel van het programma wordt vandaag besloten met een be zoek aan Veere. EHBO De EHBO-afdeling in Clinge heeft in de winter maanden een cursus georgani seerd voor de opleiding van nieuwe EHBO-ers. Dinsdag leggen de 17 kandidaten exa men af. Als examinator zal dr. Adriaansens uit St.-Jansteen fungeren. Oostburig wordt opgeheven in het kader van de door de staatssecretaris voorgestane concentratie. Momenteel wordt in geheel west-Zeeuwsch-Vlaanderen huis-aan-huiis een handteke ningenactie gehouden. „Wij denken minstens 10.000 hand tekeningen bijeen te krijgen die wij eind maart-begin april aan de mimister hopen aan te bieden. Een audiëntie zal hier toe worden aangevraagd", al dus mevrouw Niermans. Blijkens de reacties zal de bevolking ia de streek achter deze acties staan. „Het zou toch immers een ramp beteke nen als het ziekenhuis werd opgeheven. Iedereen heeft er dus belang bij dat het blijft voortbestaan liever gezegd nog uitgebreid. Want eigenlijk zou het geplande verpleegte huis, waarvoor grond is aange kocht en voorzieningen in het nieuwbouwziekenhuis getrof fen, er allang moeten zijn. Wij hebben dat dringend nodig", zo vindt de bejaarden raad. Na de handtekeningenactie zal door de raad een protest- vergadering worden uitge schreven. „Uitgenodigd wor den in ieder geval de drie gemeentebesturen en iedereen die bij het ziekenhuiswerk is betrokken. Daarnaast natuur lijk is iedere individuele bur ger welkom op die vergade ring, want het gaat om zijn ziekenhuis", zo besloot me vrouw Niermans. i. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Wethouder F. Cue- lenaere, thans zittend onder de naam Vrije Katholieke Lijst in de gemeenteraad van Sluis is opnieuw gekozen als lijsttrekker voor zijn groepe ring. Die gaat, zoals gemeld, onder de naam Algemeen Be lang de Sluise gemeente raadsverkiezingen in. De kandidaatsstelling heeft vrijdagavond plaatsgevonden tijdens een algemene vergade ring. De groep had onder de potentiële kiezers een honderd tal enquêteformulieren uitge zet, waarin belangstellenden tot uiting konden brengen in welke volgorde de 12 kandida ten geplaatst moesten wor den. In vijf groepen werden de formulieren opgehaald en bij controle bleken 86 formu lieren te zijn ingevuld met daarnaast twee ongeldige. De samenstelling van „Algemeen Belang" is als volgt: 1. F. Cuelenaere, 2. A. de Badts, 3. P. de Broek, 4. mevrouw Van de Vijver-Van Deursen, 5. Th. Baerdemaker, 6.A. van Dam me, 7. j. de Rijcke, 8. Th. Tas, y. C. Oude Breuil, 10. W. van de Kerkhove, 11. j. Boomert sr, 12. m. van Winsberghe. Lijstaanvoerder Cuelenaere merkte op dat van de lijst „geen werknemer is geduwd", zoals door wethouder j. j. du Fosse was opgemerkt in een krantenartikel. De betrokken man, de heer j. Kopmels, heeft zich uit vrije wil terug getrokken. „Hij wilde de pro cedure niet aanvaarden die wij nu gevolgd hebben bij de kan didaatstelling", aldus de heer Cuelenaere. „Op onze lijst ko men nu o.m. 4 werknemers, 3 agrariërs en 4 middenstanders voor. Een breed vlak dus", aldus de heer Cuelenaere Uitvoering De rederij kerskamer „Nut en Genoegen" •geeft op de zaterdag 16 en 23 maart een tweetal uitvoerin gen van het blijspel „Zwart Schaap, wit lammetje". De op voeringen vinden plaats in zaal Wijffels en beginnen om 19.30 uur. Doopdienst In de r.k. pa rochiekerk te Breskens wordt vanavond (zaterdag) een doopdienst gehouden. Tijdens deze dienst zullen drie kinde ren worden gedoopt. Pastoor Omer Gielledt zal de dienst, die om 19.00 uur begint, lei den. Het jongerenkoo zal de dienst met muziek en zang opluisteren. Tijdens dit weekeinde kunt u zich voor redactionele aangelegenheden wenden tot de heren A. Koopman 01180- 7438 (voor Midden-Zeeland) en G. van Berkel 01150-4865 (voor Zeeuwsch-Vlaande ren). Zondagmorgen in Middel burg koffieconcert door Mu- siöa da Camera en René Ja cobs in de foyer van de schouwburg. Donderdagavond in Zierik- zee lezing binnenhuis-archi tectuur in het Huis van Nas sau. Donderdagavond in Tholen kisten, pantomime door To neelgroep de Appel in het v.m. stadhuis. Vrijdagavond in Vlissin- gen, Miel Cools en Trio Louis van Dijk in het Open Hof. Vrijdagavond in Middel burg, Alliance Francaise Walcheren in Gebouw Wa terschap Walcheren. Vrijdagavond in Axel blijspel Slippers in de Hal lo. Zaterdagavond in Hulst blijspel Sippers in Den Dul- laert. Eindredactie; R. v. d. Helm l.l •- „In zijn stormloop tegen alles wat hij als autoritair en repressief ervaart van wé vinnig gehate politie tot het insii uut van ue familie blijkt hij een overrompeld talent te zijn, een man die met ongerijmde klucht, snij dende comedy en violente fantasie zijn publiek aan het lachen maakt en aan het denken zet". Dat is Ellen Waller in de NCR over Themroc van Claude Faraldo, een film die acht weken ge leden zijn Nederlandse pre mière beleefde, in het alter natieve Nederlandse filmcir cuit. Themroc vormt de dynami sche en opstandige bevrij ding van alle maatschappelij ke vormen en taboes. Een totale afrekening of 'anar chistische fabel', zoals som mige critici deze bruleske en vlijmscherpe satire genoemd hebben. Centraal staat een arbeider van middelbare leeftijd (een katachtige en gehaaid spelende Mioheil Pic- colidie zichzelf letterlijk eri^ figuurlijk jjevrijdt van zijn omgeving. Hij keert terug tot het beest zijn: geen geciviliseer de taal meer maar brullen, knorren, kuchen, kakelen en gillen. Een scala van emotio nele geluiden, die iedere dia loog overbodig maken en de film ook verbaal tot een boeiend communicatie-expe riment maken. De arbeider Themroc begint een nieuwe staat van holenmensen. Beestmensen die huizen en straten openbreken en er ho len maken waarin ze het nieuwe leven beginnein met doorbreking van alle taboes: dat begint al met de volledi ge devaluatie van gezins- en familieleven en de eerste seksuele bevrijding, de in- cestscènes tussen Themroc en zijn zusje (de prachtige Beatrice Romand). Daarna volgen meer vrou wen en uit elkaar gevallen families, die hun eigen holen gaan bézitten, waarna even logisch als de beestenescala- e V r» j pi si* 'fjyjfy ff I •v'-" tie de politie verschijnt om de gevestigde orde te her stellen en beschermen. Aan vankelijk verliest het gezag en wordt letterlijk opgegeten als de holenmensen jacht gaan maken op politieman nen om ze vervolgens te roosteren. Een aaneenschakeling van filmische en thematische verrassingen, noemt de film kritiek dit Franse cinema- wonder van een 36-jarige ci neast, die hiermee zijm derde meesterwerk maakte en nu pas en dan nog langs „al- ternatoire weg" Nederland binnenkomt. Tom Koopman. In Middelburg zal op zon dag rond het middaguur we derom een koffieconcert plaatsvinden. Dit keer met Musica da Camera onder lei ding van Tom Koopman. De ze jonge musicus-clavechrst en organist- ontving voor beide instrumenten een prix d'excellence en hoort dus zonder meer tot de meest excellente muzikanten in Ne derland. Musica da Camera werd in 1965 opgericht met als doel de vertolking van het barok- repertoire met de uitvoe ringsmiddelen en praktijken zoals die in de zeventiende en achttiende eeuw gebrui kelijk waren. „Alleen dan", volgens Tom Koopman, „geef je de barokmuziek die muzi kale kleur die deze muziek fascinerend maakt". Om die uitvoeringspraktijk te achterhalen is door de me dewerkers van Musica da Camera een enorme research gepleegd die heeft geresul teerd in een eigen dokumen- tatie op mikrofilm van aller lei originele partituren.Daar- naast als logische konse- kwentie speelt Musica da Camera op originele barokin- strumenten. Het leren bespe len van deze vaak totaal an ders geconstrueerde instru menten betekende voor de musici vaak geheel opnieuw beginnen. De resultaten van deze zeer grondige manier van te rugduiken in de muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw, kunt u nu zondag dan ook beluisteren. In een pro gramma dat werken omvat van Couperin, Rameau, de Boismortier, Scarlatti en an dere komponisten. Vrijdag en zaterdag (Axel en Hulst) brengt UIT in Zeeuws-Vlaanderen het blij spel Slippers op de planken. Een vralijik verhaal met de nodige intieme verwikkelin gen, met een rolbezetting van zwaar babliber. Naast M!ary Dresseühuys komen op de planken Guus Hermus, Jeroen Krabbé en Wilileke "AJïberti, Dat is niet niks in d'ezë kombirtatie, waar Je roen en Wflileké de jonge gelieven spelen, doch waar een vroegere verhouding tus sen Willeke en Guus Hermus nog een ingewikkelde rol in speelt. Geen problemen van wereldformaat. Maar wel iets wat ook buiten het theater zo af en toe schijnt voor te komen! Toen enkele jaren geleden Leon Uris' roman „Topaz" verscheen, leidde dit tot he vige protesten van de Franse regering bij die van de Vere nigde Staten. De spionerende hoofdpersoon zou te veel lij ken op 't Franse staats hoofd. Een Russische agent loopt over naar het Westen met tal van bijzonderheden, o.a. over de bewapening van Cuba. Ook laat hij doorschemeren - zonder namen te noemen- dat een hoge functionaris re gelmatig geheime Nato-docu- menten doorspeelt aan de Russen. Andiré Deveraux krijgt opdracht beide punten te verifiëren. Langzaam rolt hij een ingenieus spionage- komiplot op, dat de wereld de adem doet inhouden. Hitch cock op z'n best!. De ZVU draait woensdaga vond in het Citytheater Mid delburg de film „Images" van R. Altman met in de hoofdrol Susanne York. De Filmliga Oostbrug draait donderdagavond in het Ledeltheater Oostburg Hitch cock's Topaz met Federic Strafford en Michel Picco- li. Jeugd en Muziek Filmhuis vertoont op maandag in het Zuiderbaken Middelburg, op donderdag in de Veste Goes en op vrijdag in de Kuiipers- poort Middelburg de film Themroc van Claude Faraldo. tl? Jeugd EHBO De cursus B jeugd-EHBO, die aan twintig mensen in het Wit-Gele Kruisgebouw door mevrouw Valke-Van Zwietering met as sistentie van Anita Blommaert werd gegeven, is geëindigd met een examen, dat door dokter L. Adriaansens uit Sint-Jansteen werd afgeno men. Voor dit examen slaag den Vivian van Goethem, Re- gina Herrewegh, Emmy Sa- vooy, Thersy de Witte, Rose Maria van Maasakker. Brigitta der Weduwe, Yvonne Vla ming, Han Vlaming, Tilly Hendriks, Conny Peersman, Jolanda Nicolaas, Ria Inghels, Patricia Martens, Rita van de Veeken (allen uit Sint-Jan steen), Luc Nagelkerke, Dan ny Mangnus, Jaqueline Kints, Janine van Remortel Nelly de Jonge (allen uit Kapellebrug) en Rosita Ferket uit Hei kant. Vrouwengroep Ter gele genheid van het 25-jarig be staan hield de hervormde vrouwengroep te 's-Gravenpol- der een receptie in het dorpshuis aan de Poelvoorde straat. Afgevaardigden van an dere vrouwenverenigingen en kerkeraad, oud-leden en be langstellenden kwamen hun ge lukwensen aanbieden, die in vele gevallen van een bloem stuk vergezeld waren. KPV In verband met de komende gemeenteraadsver kiezingen houdt de KVP, af deling Kwadendamme en om streken. op dinsdag 12 maart om 19.30 uur in café 's Lands Welvaren een vergadering. Op deze vergadering zal de hele thans zittende KVPfractie aanwezig zijn om een verslag uit te brengen over de laatste vier jaar gemeentepolitiek, waarbij gelegenheid wordt ge geven om te discussiëren over de toekomst van Kwadendam me. De onderwerpen, die op deze avond kunnen worden aangesneden zijn o.a. het be stemmingsplan Kwadendamme (bouwgrond-grondprijs), wo ningbouw, sportveld, bejaar denvoorzieningen, de Kerke- boomgaardstraat, jongeren werk, jeugdbeleid, subsidië ring verenigingen, openbaar vervoer en parkeergelegen heid. Feestaond Op 9 maart Sas van Gent. Op deze avond zal een mime-spel opgevoerd worden, hierna volgt een band-parodie, zingen, pauze met verloting, quiz en een to neelspel „Over olie, kaas en haremmeisjes". Bijeenkomst Op donder dag 28 maart houdt de Neder lands hervormde kerk te Sas boven de hervormde kerk te hoopt de Geo zijn eerste fees tavond te houden Dit zal plaats vinden in het zaaltje van Gent in de plaatselijke Nederlands hervormde kerk een ontmoetingsbijeenkomst om 19.00 uur. De bedoeling van deze bijeenkomst is om wat meer met elkaar in kon- takt te komen. De avond zal aanvangen met een brood maaltijd, waarna een koorre petitie met aaraan verbonden een discussie zal volgen. Na de pauze volgt een dia-verto ning over de Nederlands her vormde gemeente Sas van Gent in het verleden. Gemeenteavond Op 21 maart houdt de Nederlands hervormde kerk een gemeen teavond in de grote zaal van de Ark te Sluiskil, het pro gramma op deze avond is als volgt: Film „In de ban van het gebeuren", over de Deltawer ken in Zeeland. Pa ul «Krügerstraat H 11 Ij bb i ii lounn^cdê, h CJÖ' t?'

de Stem | 1974 | | pagina 9