MR. J. KlAASESZ OVER POREUZE RLOKKENDAM I OOSTERSCHEIDE „Een plan voor de eeuwigheid" KLAASESZ COMBINEERDE BIJNA ALLE VOORDELEN KIM DC-9's weldra reuk en rookloos Geen kern- ontplofling in Rusland 6%% tot 9%. „Ik ben doodsbang, meneer!" 3 1 Spaarbrief aan Toonder. M>or uitgekiende spaarders. Tweede Kamer verdeeld over Oschelde- rapport OOSTERSCHELDE DICHT NATIONALE RAMP Beslissing nog voor de zomer OTentfpiegel 4 ^DEOU JDEZE^ binnenland buitenland Kinderkamer Stormvloed Milieu Energie Informatie Zomer Evan Lanschot DE OUDERE MENS IN DEZE BIDDEN OPENBAAR Zaterdag 2 maa-rt T 974 D '66 twijfelt echter aan de uitvoerbaarheid in verband met de extra kosten en uit waterstaat kundige overwegingen (veranderd stroompa- troon). „Er is nog een uitvoerige studie nodig om te kijken of het plan verwerkelijkt kan wor den. Liever had D '66 gezien dat de commlssle- Klaasesz met een min der ingrijpend plan was gekomen". De heer Tolman (CHU) heeft namens de Tweede-Kamerfractie en de Statenfractie het volgende commentaar gegeven op het plan van de commissie-klaasesz: „De CHU stelde en stelt de veiligheid primair. De CHU heeft tevens veel belangstelling voor een plan, dat de veilig heid waarborgt en toch een zo groot mogelijke bescherming van een uniek milieu mogelijk maakt. Ook de mogelijk heden voor behoud van de mossel- en oestercul tuur hebben onze grote belangstelling. Voor alles staat echter de veilig heid en daaraan mag niet worden getornd. Over de kosten kan in dit stadium nog geen en kel commentaar worden gegeven", aldus de heer Talman. Zijn AR-coliega mr. W. Schakel had vrijwel dezelfde bezwaren voor al met betrekking tot het veiligheidsaspect. „We schuiven het mo ment waarop Zeeland optimaal beveiligd is zeker tien jaar voor ons uit", aldus Schakel, „en dat is voor ons een moeilijke zaak". Ir. P. Cornelissen (KVP) noemde het be langrijke van dit plan dat nu in ieder geval boven water is gevaren wat het in stand houden van het milieu kost (1,6 miljard meer). „Dat het advies unaniem is vind ik ook erg belangrijk, omdat het mogelijk be tekent dat er nu een eind komt aan de voort durende discussies over deze kwestie. Maar dui delijk is wel dat er nog een studie nodig is om te bekijken of de extra investering verantwoord Is", „Ik ben er ook blij om dat minister Westerterp niet onder de druk van links is bezweken en de werkzaamheden heeft gestopt, want nu blijkt dat het al geïnvesteerde bedi-ag niet is wegge gooid". Het partijbestuur van de PPR wil voor medio maart een aantal advie zen hebben over het rapport-Klaasesz. Deze adviezen zijn gevraagd aan een aantal deskundi gen en aan een door het PPR-bestuur ingestelde „Zeeland-commissie". (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij mogen ons niet blind staren op de problemen van de zeventiger jaren. Wij werken in zekere zin voor de eeuwigheid", dat zei gisteren mr. J. Klaasesz, voordat hjj het eerste exemplaar van het rapport van de commissie-Oosterschelde aan minister Westerterp over handigde. De problemen van de zeven tiger jaren zijn typische vei ligheidsproblemen. De eeuwig- heidsproblemen betreffen de waarde van het milieu voor toekomstige generaties. Een tweetal hoofdmotieven heeft de Oosterscheldecommissie tot zijn advies voor de bouw van een poreuze blokkendam, ge volgd door een dam met een onderzeese stormvloedkering, gedreven, zo vertelde mr. Klaasesz. 1. Er moet snel besloten wor den. Daarop heeft de Zeeuwse bevolking, na vele di'ge versterking van de zwak ke plekken in de dijken rond de Oosterschelde komt er nog eens een factor 4 bij. Populair gezegd: de overstromingskan sen worden, onder de ongun stigste omstandigheden, ge taxeerd op eenmaal in de 4000 jaar. De in augustus 1973 door minister Westerterp ingestelde Oosterscheldecommissie heeft in de dam gereed is - een karwei waarvoor men tien ft vijftien jaar nodig denkt te hebben. Scheepvaart via de dam zal, zo veronderstelt de commissie, voorgoed onmogelijk worden, waardoor 16 vissers te Colijns- plaat gedupeerd worden. Zij kunnen echter gemakkelijk hun ligplaats naar elders ver huizen, meent de commissie. De hoogste autoriteiten van Rijkswaterstaat, die gisteren de presentatie van het rapport bijwoonden, deden geen uit spraken over de technische haalbaarheid van het plan Klaasesz c.s. Zij keken echter wel zorgelijk. angstige ervaringen, recht. De streefdatum die voor af sluiting van de Oosterschel de gesteld is (1978) mag niet verder naar de toe komst worden verschoven. 2. Er moet qua inhoud een evenwichtig besluit worden genomen, waarin milieube langen naast die van de landbouw, de visserij en de ruimtelijke ordening hun plaats krijgen, in samenhang met hetgeen er regionaal gaande is. De Delta verte genwoordigt in dit opzicht tevens een Europees be lang. De commissie Klaasesz, die maar liefst vijf hoogleraren telt heeft de poreuze blokken dam als veiligheids- en mi lieuoplossing voor het eerste uur gekozen. Dankzij de met 70 cm. dalende vloedstand in het Oosterscheldebekken, le vert de blokkendam een vei ligheid op, die - uitgedrukt in relatie tot het overstromings gevaar op 1 100 kan worden gewaardeerd. Wordt de blokkendam een echte dam, met een weg ero verheen en diep in de dijkli- chaam een systeem, van tien meter wijde doorlaatpijpen, dan wordt de veiligheidsver houding met een factor 10 vermenigvuldigd. Bij gelijktij- eenstemmig vpor de poreuze dam gekozen. Zelfs de visse rijexpert in de commissie, prof. dr. Korringa, zag in de poreuze dam geen beletsel voor de vis die in de kinder kamer van de Oosterschelde opgroeit en dan naar zee wil zwemmen. „De visjes gaan ge woon door de talloze kanaal tjes in de blokkendam heen", zei prof. Korringa. Mr. Klaa sesz voegde daar schertsend aan toe: „Wij zullen ze wel indoctrineren om te doen wat goed voor ze is." Uit veiligheidsoogpunt had het commissielid, de water staatkundige prof. ir. J.L. Klein geen bezwaren tegen de blokkendam. Wel is vereist, dat de betrekkelijk lichte be tonblokken, die de kern van de Oosterseheldedam (a la Deltadienst) moet vormen, wordt bekleed met betonblok ken van 30 ton zwaar, die de nogal broze ruggegraat van de dam tegen storm en getijden werking moeten bescher men. De definitieve oplossing doemt pas op in de tachtiger jaren, als de stormvloedkering "(Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Het afsluiten van de Oosterschelde zou o.m. vanuit milieuhygiënisch oog punt als een nationale ramp te beschouwen zijn. Er zou veel aan gelegen zijn het temmen van deze zeearm te verbinden met energie opwekkende tech niek en niet tot definitieve afsluiting over te gaan". Dat zegt drs. J.F. Sinke (41) die op 3 maart aan de Rijksu niversiteit van Utrecht promo veert op zijn proefschrift: „Wie het goede niet eert". De heer Sinke Is op het ogenblik als stafdocent ver bonden aan de Protestantse Voortgezette Opleiding voor Sociale Arbeid in Amsterdam. De promovendus heeft voorts zitting in diverse studiecom missies van de PvdA. 0 Het plan van de commissie-Klaasesz voorziet in een zout water doorlatende dam in de mon ding van de Oosterschelde (pijl), een dam in het Keeten tussen Schouwen-Duiveland en Tholen (1) en een afsluitdam ten westen van de Schelde-Rijnverbinding (2). De zwaarte van de arce ring geeft de mate van verzoeting in het Delta-bekken aan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De commis sie Klaasesz heeft uit een menigte van technische en an dere mogelijkheden, die voor de Oosterschelde zijn ontwik keld, een greep gedaan, waar bij allerlei voordelen konden worden gecombineerd. Van <ie Delftse studenten- groep, die furore heeft ge maakt met zijn idee van een stormvloedkering, heeft de commissie dankbaar het plan voor onder de laagwater-Mjn gelegen venturi-vormige, doch afsluitbare doarlaaitwerken ge kozen. De Keatendam, aangedragen door die studiegroep Ooster schelde, werd als element uit die hoek aanvaard. Uit krin gen van Rijkswaterstaat zelf pakte men uiteraard het prin cipe van de blokkendam, die ook al zou er geen commis sie Klaasesz zijn geweest op een goed moment ook van zelf ontstaan zou zijn. De meest in het oog springende voordelen van het plan om de Oosterschelde in stand te hou den als een bekken, wa-arin eb en vloed hun werk kunnen doen, raken de mossel-teelt in Yerseke. Uit datzelfde Yerseke stamt het milieubesef, dat tenslotte tot instelling van de speciale adviescommissie Klaasesz heeft geleid. Er rijn, zo vertel de, mr. Kla-asesz, door veel mensen ongevraagd adviezen uitgebracht. De jongste leve rancier van een idee was tien jaar de oudste was een 65 plusser. Er zijn o.a. ideeën ge lanceerd voor de bouw van getijde-centrales in de Ooster- schelde-dam. Deze ideeën zijn door de commissie Klaasesz doorgespeeld naar een speciale werkgroep, die zich met de energie-voorziening in Neder land bezighoudt. Br ztjn door Rijkswaterstaat, met name door de Delta dienst, in voortreffelijk tempo zonder enige poging tot beïn vloeding, aldus mr. Klaasesz, informaties verschaft waarop de commissie haar oordeel kon baseren. Niet alle informatie bereikte de commissie tijdig genoeg. Desondanks, aldus mr. Klaasesz: „Dit is toch ons eind advies". Minister Westerterp ver klaarde gisteren dat wat hem betreft, bd-j de korte tijdslimiet die hij de commissie had ge geven (een half jaar) enige opzet zijnerzijds niet te ont kennen viel. „Om u tot extra spoed aan te sporen", aldus de bewindsman, „heeft het kabi net op mijn verzoek besloten de werken in de Oosterschei- de-monding niet te temporise- Mr. Klaasesz zei wei wat geschrokken te zijn van de termijn van drie maanden, welke de minister heeft ge steld voor de onvangst van reacties en adviezen van de provinciale besturen, de raad voor de Waterstaat en de wa terschappen. Hij vond deze termijn rijkelijk lang, vergele ken met de zes maanden, die hem en zl-jn commissie waren gegeven. „Niettemin", aldus de heer Klaasesz, „wij hopen dat Kamer en regering nog voor het zomerreces tot een beslissing komen". Uitgelezen diners (menu a la carte) Bediening die alles overtreft Romantisch kader RESTAURANT Brechtsebaan 367 —2120 Schoten Tel. 03/51.61.45 vanaf Breda - E10 - afrit StJob in 't Goor bij kruispunt richting Schoten/Antwerpen (3km) SCHIPHOL De KLM zal voor het einde van het jaiar alle motoren van haar DC-9- vliegtuigen zodanig hebben veranderd dat deze reukloos en zo goed als rookloos zullen zijn. De verandering van deze Pratt-and-Whltney-motoren ko-mt neer op het aanbrengen van sterk verbeterde vertman- dingskamers, waardoor een nagenoeg 100 procent veribran- dingsniuttig effect tot stand komt. Geheel rookloos kunnen de matoren echter niet worden gemaakt. De modificatie wordt uitge voerd door de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissah, die de zorg heeft voor het onderhoud van de DC-9-moto- nen. De totale kosten van deze modificatie bedraagt bijna 3 miljoen gulden. MOSKOU (AP) De voor zitter van de Sovjet-staats commissie voor kernenergie, Andranik Petrosjants, heeft gisteren gezegd dat de in de westerse pers verschenen be richten over een ontploffing In een atoominstallatie aan de Kaspische Zee niet juist wa ren. (ADVERTENTIE) Deze spaarbrief is een waardepapier „aan toonder". U kunt deze spaarbrief kopen aan de kas van iedere vestiging of spaaragentJchap van Van Lanschot Rente afhankelijk van de gekozen looptijd op basis van samengestelde intrest, dus rente op rente, van Coupures: fl.000,-, f2.500,-, f5.000,- enf 10.000,-. Looptijd: 1,2,3,4 of 5 jaarvasf. Vraag onze brochure over alle spaarvormen. 's-Hertogenboscb,Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven,Nijmegen, Roosendaal,Tilburg Vught Spaaragentschappen over heel Nederland. Ik ben bang, Doodsbang. M'n vrouw en ik hebben een klein pensioentje. Zij is even °ud als ik, 76 jaar. We zijn seiukkig nog kerngezond. Hebben het naar onze begrip- Pen goed. We spaarden en hebben die centjes goed be legd. Enfin,- die rente, ons Pensioen en de AOW waar devast meneer maken dat wij financieel kunnen leven, wals wij menen dat goed is. Je hoeven bij niemand onze handen op te houden. Kunnen de kinderen en kleinkinderen af en toe verrassen. Wat moe ten we nog meer wensen?". Z'n vrouw, Lies, komt bin nen met koffie en presenteert een bonbon. De kamer, met 'en erker vol planten, baadt I" het zonlicht. We zitten rond de tafel. Alles ziet er gezellig, degelijk uit. Geen nieuwe mo derne dingen. Keurig netjes verzorgd zijn al de spullen die kennelijk tientallen jaren met liefde zijn gekoesterd. Hes schuift ook aan. Ze is wat schuchter blij dat haar man eens over zijn zorgen kan Praten. Moedigt hem aan met kaar vriendelijke interrupties en verduidelijkingen «Gijs heeft slapeloze nach ren. Maakt zich enorme zorgen jwer alles wat er gebeurt. Ook jj| ons land. Hij ligt uren te Piekeren, Over die dagelijkse "acht van ellende, geweld, "■ales, stakingen, kapingen, ■noord en doodslag die wij moeten verwerken. Uit de kranten, via de radio en dan begint het 's-avonds nog eens dunnetjes over via allerlei te levisie-rubrieken." „Ik heb voor mezelf wel uit gemaakt wat mij mankeert," zegt de precieze man. Hij was tientallen jaren hoofdboekhou der ln een groot bedrijf. „Ik ben bang voor de samenleving die is gegroeid. Ik heb geen vertrouwen meer in de men sen die ons regeren en die op belangrijke posten staan. Ik ben bang op straat, want het verkeer is doorgedraaid. Ie dereen heeft krankzinnige haast. Aandacht voor andere mensen? Vergeet het maar. Als je een winkel binnengaat, of eruit weggaat, tien tegen een dat iemand de deur in je gezicht laat vallen. Zelfbedie ningswinkels zijn voor ons ou de mensen de dood. Niet dat zelf ln de kar pakken. Wel de dwaze haast en het gedrang bij de kassa's. Je'moet dan op je geld en je spullen passer Anders word je bestolen". „Gijs vindt dat de wereld ook ons kleine wereldje, on veilig is geworden. Er zijn geen zekerheden meer. Ieder een is uit op geld. Op eigen voordeel". Hij knikt, „Kijk, die angst van mij grijpt veel dieper dan uit die voorbeelden blijkt. Dat zijn maar randoor- zaken. Wij zijn, zoals gezegd, beiden 76 jaar. Vrienden van ons zijn iets ouder. Die men sen hebben gezwoegd en zijn zuinig geweest. Zaten finan cieel ongeveer net ais wij. Hebben nooit hun hand hoe ven op te houden. Nooit hulp voor de studie van de kinde ren nodig gehad. Het ging met haar niet meer thuis. Ze moes ten naar een bejaarden-inrich ting. Nou, ze zijn daarvoor heid dat ze ons die niet afne men? Er komt een generatie die niets weet van solidariteit. Die geen kennis heeft van de nood waaruit eerst de Drees' uitkering en toen de AOW is voortgekomen. Die alles wil veranderen. Nou, ik hou m'n hart vast. Er zijn heel wat mensen die ons, bejaarden, maar verliesposten vinden. Als die de kans krijgen laten ze ons stikken. Ze klagen steen eerst armlastig gemaakt. Let terlijk moet u dat nemen. Frans zei me laatst dat hij en z'n vrouw sufferds zijn ge weest. Ze hadden beter roya ler kunnen leven, hun centjes opmaken. Dan had de Bijstand wei gezorgd dat ze nu in dat huis kwamen. Daarover denk ik Dat maakt mij bang. Fijne so ciale rechtvaardigheid is dat". Hij rilt als hij dat bitter opmerkt. „Neem nou onze AOW. Wie geeft mij de zeker en been over de hoge AOW- premies die zij betalen moeten voor ons. Vergeten dat wij het gedaan hebben voor hun ou ders en grootouders. En wat gaat er gebeuren, als ons fi- oancieel-economisch systeem in elkaar valt? Lies zegt wel dat dan iedereen ln de boot zit, maar ik voel m 'n eigen zeeziekte het meest",. Lies schenkt nog eens koffie In. Zegt, terwijl zij dat doet, „weet u, misschien is angst niet het goede woord. Gijs is onzeker. Dat is hij nooit ge weest. Maar we hebben teveel zekerheden zien wegvallen. Niet alleen in het maatschap pelijk leven. Ook in de kerk. Dat komt er ook bij!" Hij knikt stil voor zien heen. „Wij zijn gelovige ka tholieken. Hebben echter nooit voor zoete koek aangenomen wat meneer pastoor ons be liefde voor de schrijven. Zijn wél altijd met hart en ziel kerks geweest. Aan dat paro- chiegedoe hebben we niet meegedaan. Dat lag ons niet. Wij w aren niet vroom, wel gelovig. Zijn dat nog. Het was en is misschien een simpel geloof dat wij hebben Maar we voelden er ons heel wel bij en mee. Het gebed had en heeft voor ons beteke nis. Wij voelden ons binnen de kerk geborgen. Ja, dat is het juiste woord. Het was ons thuis. Waren erin opgegroeid. Bom, deugt helemaal niets meer van. Kerkrevolutle noe men ze dat. Alles werd ver nieuwd. Priesters zijn er niet mfeer. Die trouwen of treden uit. Jonge mensen voelen geen roeping meer. Dat stuk zeker heid en godsvertrouwen is ons ook afgenomen. Niet, omdat die moderne liturgie ons vreemd is. Die kan ik best aanvaarden. Wel, omdat men mag ik het eens protestants zeggen de vaste burcht ónze God van ons heeft weg gehaald. Men heeft ons, mis schien kinderlijk, geloof on dermijnd. Als het vroeger al lemaal zo verkeerd is geweest, waarom zou het dan nu alle maal wél goed zijn. Zelfs God 's aan mode onderhevig". Hij trekt bedachtzaam aan z'n sigaar. „Wij zijn mensen die onze toekomst in het ver leden hebben opgebouwd. Ik begrijp best dat leven tegen woordig voortdurend verande ren is. Maar ik meen nog steeds dat er waarden zijn die niet veranderen. Ik heb zorgen over m'n kinderen, we hebben er vijf, en kleinkinderen. In wat voor wereld moeten zij straks leven? Er wordt ons verteld dat werkloosheid een gewoon verschijnsel gaat wor den. Aan alle kanten wordt ons voorgehouden dat de aarde naar de knopnen gaat door milieubederf, door overbevol king, door armoede. Het sa menzijn van man en vrouw is een openbare zaak geworden. Terwijl we de urinoirs van de straten verwijderen, paren we zonder schroom ik heb het niet over schaamte in het openbaar, via televisie en film en foto. Drugs worden door bepaalde groepen van zoge naamd verstandige mensen niet meer gezien als gevaren voor de volksgezondheid en voor het welzijn van individu en. Nee, men praat over hun gebruik met begrip, met tole rantie. We lopen tegenwoordig trouwens over van begrip. Tot het lachwekkende toe, als we er even nuchter over zouden denken. Heus, als er straks hier mensen van een of andere actiegroep komen die mij en m'n vrouw m'n huis uitzetten, omdat zij geen woning kunnen krijgen of er niet voor wil len betalen en werken dan zijn er velen die daarvoor be grip hebben. Want hun jeugd was zo zielig, hun ou ders deugden niet, ze worden niet begrepen. Onzin? Meneer, 's-avonds laat kun je als vrouw of man alleen met goed fatsoen niet door de grote hal van het Amsterdamse Centraal Station lopen. Word je lastig gevallen, beroofd, of gemoles teerd. Informeer er maar eens naar. ln sommige wijken van de grote steden is het niet anders". Hij meent allerlei tekenen te zien die duiden op ontbin ding van onze samenleving. „En ik ben een ongelukkig mens. Ik trek me dat aan. Voor de gevolgen die dat nog voor ons kan hebben. Maar ook voor m'n kinderen en hun kinderen. Nee, ik ben echt bang. Bang voor zo'n maat schappelijke verwording, voor zo'n gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef. Die angst heb ben velen van mijn generatie" (Slot) JACQUES LEVI.' KONINGIN Juliana, prins Bernhard en mr. Pieter van Vollenhoven zijn vrijdagmid dag van de vliegbasis Soester- Derg naar Lech in Oostenrijk vertrokken voor het houden van enige weken wintersport vakantie. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1974 | | pagina 13