CBTB-VOORZITTER P. VAN HOEVE IN AXEL „T er neuzen rekent ten onrechte op industrialisatie bij Ossenisse" Raad Hulst bespreekt medewerking aan gemeenschapscentrum in Heikant Bakker Elenbaas houdt er mee op Gemeentebestuur Hulst tegen extra subsidie voor tafeltennissers Huursubsidie voor woningen in Sas van Gent Raad beslist over hertenkamp VVD-Axel samen met gemeente belangen Missieten toonstelling in Hulst stad streek Aanbesteding tweede fase Moerschans Sint Niklaas verandert tijden zwembad VRIJBLIJVEND GROENE ZONE Inbraak in Axelse school WEINIG SUPERMARKT TERUGZIEN Sluiskil ponderdag 28 februari 1974 2 (Van ee« onzer verslaggevers) AXEL Tijdens de vergadering, die de CBTB-afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gisteren in De Halle in Axel hield heeft voorzitter P. van Hoeve gezegd niet te geloven dat Terneuzen zal kunnen uitgroeien tot een stad met 55.000 a 60.000 inwoners, zoals het gemeentebestuur yan Terneuzen in de eigen structuurschets zelf zegt te ver wachten. Ook achtte de heer Van Hoeve het een niet reële zaak dat men in die structuurschets blijft vasthouden aan de veronderstelling dat er bfj Ossenisse zeehavenindustrie komt. „Ik ben er enigszins ver wonderd over dat Terneuzen op dit moment met deze struc tuurschets komt. Heit kan toch algemeen bekend zijn dat de PPD bezig is met een aange past ontwerp streekplan voor oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, dat binnen niet al te lange tijd zal verschijnen. Eén van de uit gangspunten bij dit nieuwe ontwerp van de PPD moet zijn de uitspraak van het provinci aal bestuur dat zeehavenindus trieterreinen gesitueerd moeten worden bij het te graven Baalhoekkanaal en niet bij Ossenisse", aldus de heer Van Hoeve. „Daarom vind ik het weinig zinvol nu angstvallig vast te houden aan Ossenisse. Dit is geen reële zaak meer", voegde hij er aan toe. Het feit dat chemische in dustrie bij Ossenisse hinder zou kunnen opleveren voor de plaatsen Ossenisse en Kloos- terzande wordt in de struc tuurschets van Terneuzen af gedaan met: „De gevolgen moeten in hun volle omvang worden bestudeerd". (Van een onzer verslaggevers) HULST B. en W. van Hulst willen in de raadsverga dering van vanavond terugko men op het besluit, dat de raad op 26 juli van het vorige jaar nam om de uitvoering van de tweede fase van het plan Moerschans in het open baar aan te besteden. Het werk is nu zover gevor derd dat de tweede fase moet worden aanbesteed. Deze twee de fase sluit aan op de ctoor aannemersbedrijf gebroeders Van de Hemel uit Biervliet uitgevoerde eerste fase. In dia tweede fase zullen vete transporten plaatsvinden over de in de eerste fase aan gelegde wegen. Als het aan nemersbedrijf Van de Hemel die tweede fase niet uitvoert, dan zal dit bedrijf toch voor het onderhoud van de wegen uit de eerste fase moeten zor gen. Volgens B. en W. is het nu veel gemakkelijker om de uit voering van de tweede fase aan het aannemersbedrijf Van de Hemel op te dragen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeenteraad van Hulst gaat vanavond be slissen over de aanleg van een hertenkamp op de grasvel den nabij het gemeentelijk verenigingsgebouw aan de Malpertuuslaan te Clinge. B. ea W. stellen de raad voor om voor dit doel een bedrag van f 21.500 uit te trekken. Met het bestuur vain de stichting gemeenschapscen trum Malpertuus in Clinge zijn B. en W. van Hulst van mening dat een hertenkamp een aanwinst zou zijn voor de gemeenschap in Clinge. In het bedrag van f 21.500 zit een post van f 1300,- voor die aan koop van vier herten. Dat de aanfegkosten zo hoog zijn komt doordat er een goe de afrastering moet komen, evenals een goed schuilhok. De stichting gemeenschapscen trum Malpertuus gaat straks voor het onderhoud van de hertenkamp en de verzorging van de dieren zorgen. (Van een onzer verslaggevers) SINT-NIKLAAS De ope ningsuren van het stedelijk zwembad in Sint-Niklaas wor- met ingang van 1 maart 0174 gewijzigd. Bovendien worden er een half uur voor sluitingstijd geen toegangs kaartjes meer verstrekt. Dit heeft het college van B. en W. van de plaats meege deeld. Tijdens het schooljaar zal het zwembad geopend zijn van 17-18 uur en van 19-21 i!w>op maanclag. dinsdag van 21 uur, woensdag van 15-20 i1®' donderdag en vrijdag van 13-21 uur zaterdag van 9-12 en ÏÏi H-19 uur en zondag van y-i2. In de vakanties is het bad dike dag van 9-12 geopend, op ■nnandag, dinsdag, donderdag dn vrijdag kan men er van 14- 18 terecht. Woensdag is het zwembad tot 's avonds acht uur en zaterdag tot zeven uur Seopend. Zondagmiddag tijdens de vakantie is het zwembad geslo ten. Lig- en stortbaden kan ™en nemen op vrijdag van 10- iz en van 14-20 uur, zaterd yan 9-19 uur en zon(jag van y- urn. De heer Van Hoeve leverde hierop het volgende commen taar: „Deze vrijblijvende uit spraken kennen wij van onze zuiderburen. Ook zij gaan on- bekommeerd verder met vesti ging van hinderlijke bedrijven tot tegen de rijksgrens en de narigheden zijn voor ons. Zij beweren eveneens ijve rig te bestuderen, alleen de op lossing laat op zich wachten. Waar blijven wij met kritiek op de Belgen, wanneer wij hetzelfde doen. Het valt mij op, dat wanneer de mogelijk heid van industriële vestiging westelijk van het groot kanaal wordt genoemd, dat als niet wenselijk wordt beschouwd vanwege de milieu-schadelijke gevolgen voor de kern Ter neuzen door de windrichting. Studeren is dan niet nodig. Ik wil niet argwanend doen, maar het komt wel verdacht over". De heer Van Hoeve was van mening dat ook in de toe komst de groene zone, die in het westen wordt begrensd door de lijn Terneuzen-Axel Sassing-tractaatweg en in het oosten door de lijn Klooster- zande-Hulst-KapeUebrug in stand gehouden moet worden. Als er dan in de toekomst in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk nog een industrieter rein aan diep vaarwater zou moeten koanen, dan zou dat volgeas de heer Van Hoeve aan de monding van het Baal hoekkanaal kunnen gebeu ren. Ook een sterke uitbreiding van de bevolking van Terneu zen ziet de heer Van Hoeve niet zo sterk zitten. Omdat Terneuzen voor verdere uit breidingsplannen naar de Mar- garethapolder en een deel van de Zaamslagpolder kijkt, zei de heer Van Hoeve: Ik meen dat de boeren in de Margare- thapolder zich deze eeuw niet al teveel zorgen behoeven te maken dat zij moeten ver dwijnen". De heer Van Hoeve spoorde de leden aan mee te werken aan de komende ruilverkave ling in het gebied van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders. Hij ver wachtte dat de stemming over dit ruilverkavelingsplan in het voorjaar van 1975 zal plaats vinden. (Van onze correspondente) AXEL Bij een inbraak in de huishoudschool te Axel is een radio-pickupcombinatie met twee boxen ontvreemd. Men wist zich toegang te verschaffen door een ruit uit. de achterdeur te vernielen. Alle kamers en klassen wer. den doorzocht op geld, maar zonder resultaat, omdat men nooit geld in de school achter laat. Bij deze onderzoekingen werden vernielingen aange richt, waarbij vooral een deur post het moest ontgelden om dat de deur op slot zat en met geweld werd opengebroken. 9 Bakker Elenbaas en zijn vrouw. 0 Eén oude ansicht vertelt, dat in het pand van de heer Elen. baas ook vroeger al een bakkerij gevestigd was. (Van een onzer verslaggevers) HULST Vanavond komen tijdens de raadsvergadering te Hulst voorstellen aan de orde om de stichting gemeenschaps centrum Heikant behulpzaam te zijn bij het streven om Heikant aan een goed vereni gingsgebouw te helpen. Zoals bekend wil de stich ting de exploitatie overnemen van het gemeentelijk vereni gingsgebouw, de oude kleuter school en de onderwijzerswo ning. Het verenigingsgebouw is van de gemeente, school en woning moeten van de r.-k. kerk in Heikant worden aan gekocht voor een bedrag van ongeveer f 23000. De stichting gaat hiervoor geld lenen. In dit verband stellen B. en W. aan de raad voor om van de kant van de gemeente garant te staan. Met het ter beschikking krijgen van de gebouwen is de stichting er nog niet. Op de eerste plaats moeten diverse allernoodzakelijkste voorzie ningen worden getroffen en als fase twee is restaureren en verder aanpassen van de panden nodig. B. en W. stellen de raad voor om in te gaan op het verzoek van de stichting om een ge. meentelij ke subsidie van maximaal f 4000 voor het be talen van de kosten van repa raties, diie nu dringend gedaan moeten worden. Zij wijzen de raad straks in principe bereid verzoek ook betekent dat de raa straks in principe bereid is om aan de uitvoering van de tweede fase mee te wer ken. Ook op het verzoek van de stichting om officieel beheer en exploitatie van het ge meentelijk verenigingsgebouw aan de stichting over te dra gen willen B. en W. ingaan. evenals op het voorstel om een z.g. garantiesubsidie te verle nen in een eventueel exploita tietekort, een tekort, dat voor lopig op f 18000 wordt ge raamd. Verder stellen B. en W. de raadsleden voor de stichting een bedrag van 2000 te geven als startsubsi die. (Van een onzer verslaggevers) HULST Morgen kunnen de vaste klanten van bakkerij J. Elenbaas in Hulst voor het laatst in het kleine winkeltje aan de Steenstraat hun bolussen en worstebroodjes kopen, de speciaU- teiten van deze oudste bakkerij van Hulst. Zaterdag wordt de zaak voorgoed gesloten, de 71-jarige bakker J. Elenbaas en zijn 69- jarige echtgenote vertrekken naar een bejaardenwoning. Hun enig zoon, die tot nu toe steeds in de bakkerij geholpen heeft, begint aanstaande maandag met zijn nieuwe haan bij de firma Morres. Hij heeft nooit veel in het bakkers vak gezien en voelde er niets voor om de zaak van zijn va der voort te zetten. In de huiskamer waar de geur van versgebakken brood doordringt, kijkt de heer Elen baas teruig op een leven waar in „hard werken" de belang rijkste factor blijkt te zijn. „Ik werkte honderd uur per week. Op zondag was ik vrij, maar meestal zat je dan ook nog allerlei nieuwe recepten uit te denken", zegt de 71- jarige bakker die zijn hele leven in de bakkerij aain de Steenstraat heeft gewoond: „Elke week moest je toekomen met ruim twintig uren slaap. Nachten van drie a vier uur zijn voor mij geen uitzonde ring". Zijn vader, Daniel Elenbaas nam op vijfentwintigjarige leeftijd de bakkerij over. Da niel was een boerenzoon uit Tholen wiens vader failliet verklaard was. Zodoende kwam hij als bakkerknecht bij bakker P. Pietersse terecht die na een half jaar ziek werd en overleed. Zo werd de vader van de huidige bakker in 1896 eigenaar van de bakkerij. J. Elenbaas herinnert zich dat zijn vader die eerste tijd weinig te doen had: „Hij bak te een paar broden en bolus sen waarmee hij 's morgens om halftien klaar was. Later werd dat anders. De heer Elenbaas: „Tijdens de oor log van '14-16 werd Hulst overspoeld met Belgische vluchtelingen. We moesten hier veel brood bakken voor de gemeente. En later ook voor Sint-Niklaas. Drie knechts hadden we in die tijd. drie broers die uit België ge vlucht waren. We begonen met 25 broodjes per dag en we eindigden met 1200, die met paard en wagen naar de grens gebracht werden. Die brodein hadden we gebakken uit deegklompen van honderdvijf tig kilo die in grote troggen werden gekwakt, twee knechts begonnen dan met het kneden. Hoewel ze alleen maar een onderbroek aan hadden, waren ze binnen een kwartier kletsnat van het zweet". Vier uur duurde in die tijd het bakken van een brood. Nu gebeurt het in massale hoe veelheden in anderhalf uur. „We kunnen er niet tegen op", zegt de heer Elenbaas. „Wij verkopen hier een brood voor 1,03 dat in de supermarkt voor 0,78 te krijgen is de kwaliteit daar is wel veel slechter, maar daar vragen de mensen niet naar, ze laden maar in hun karretje. De bakker en zijn vrouw, mevrouw C. Elenbaas-Streef- kerk, beginnen te lachen als het woord vakantie valt. Tot 1945 hebben we niet geweten wat vakantie was. Na de be vrijding zijn we naar familie in Rotterdam gegaan waar we door de slechte verbindingen na omzwervingen door Nijme gen, pas na dagen aankwamen Bovendien waren we doodziek omdat we allen maar pruimen gegeten hadiden, zodat we op ons eerste vakantieadres met een in bed konden krui pen". Het echtpaar Elenbaas kan terugzien op een tijd waarin zij de belangrijkste bakkerij van Hulst hadden. „We hopen om de zaak weer aan een bakker te kunnen verkopen", zeggen de heer en mevrouw Elenbaas. (Van onze correspondent) AXEL Met ingang van 8 september zal de partij Ge meentebelangen in Axel op gaan in de VVD. Reeds bij de komende gemeenteraadsver kiezingen komen Gemeentebe langen en de afdeling Axel van de VVD met een gecombi neerde lijst uit. Dit werd besloten op de jaarvergadering van de VVD, afdeling Axel maandagavond in De Halle. Voor de komende gemeenteraadsverkiezingen zal de VVD in Axel met de vol gende lijst uitkomen: 1. P. Th. A. M. R. Apers, Koewacht; 2. H. P. S. Cysouw, Axel; 3. F. L. Impens, Zuid- dorpe; 4. Mevr. M. Th. M. Bassie-Botter; 5 Th. A. A. van Haelts, Zuiddorpe; 6. Mevr. L. P. Hughes-De Vrijer te Axel; 7. J. den Doelder, Axel; 8. A. L. C. van Dongen, Axel; 9. Mevr. F. J. Pot-Esselbrugge, Axel; 10 W. Koster, Axel; 11. J. C. Vink, Axel; 12. A. van Hilst, Axel; 3. Mevr. M. Wais- fiseh. Axel; 14. E. Breepoel, Overslag; 15. R. Bickei, Axei. Verder is er een propagan- da-comimissie samengesteld ter begeleiding van de gemeente raadsverkiezingen. Daarnaast zal er een VVD-programma woraen opgesteld, afgestemd op de Axelse verhoudingen. De vergadering werd druk be zocht, er werden geanimeerde discussies gehouden waaruit diverse besluiten voortvloei den. (Van een onzer verslaggevers) HULST B. en w. stellen de leden van de Hulster ge meenteraad vanavond voor om niet in te gaan op het verzoek van de tafeltennisvereniging St.-Aloysius te Graauw om een subsidie in de reiskosten, die senioren in voorgaande ja ren hebben gemaakt om deel te nemen aan toernooien. Volgens artikel 8 van de sportsubsidieverordening kan er door de gemeente alleen een bijdrage in de reiskosten worden verleend als het gaat om deelname aan competitie wedstrijden of aan wedstrij den voor een regionaal of Ne derlands kampioenschap. Dit althans volgens de sportsubsi dieverordening, die gold tot 31 december 1973. Er is een nieuwe verorde ning in de maak, waarin waarschijnlijk wel met reis kosten voor deelname aan toernooien rekening wordt ge houden. Die nieuwe verorde ning heeft echter geen betrek king op de jaren, waarvoor de tafeltennisvereniging graag nog een deel van de reiskosten te rug wil hebben. Andere voorstellen, die de raad vanavond behandelt gaan over 't vo'or de helft terugbe talen van kosten voor deelna me aan concoursen door de koninklijke stedelijke harmo nie en drumband te Hulst, de drumband van de muziek maatschappij De Scheldezonen in Nieuw-Namen. Voorts wordt aan de raad voorgesteld om het presentie geld voor de leden van de stembureaus van f 50 te ver hogen tot f 65. De gemeente betaalt dan broodjes en gebak, warme maaltijden en frisdran ken zullen van die f 65 wor den afgetrokken. Trainingspakken Ver scheidene bedrijven in Sluiskil hebben 26 trainingspakken ge schonken aan de plaatselijke handbalvereniging. Deze zaken zijn warenhuis Voerman, Sla gerij Van Esbroek, textielhan del Malanda en supermarkt A en O. De voorzitter van de handbalvereniging, de heer Alonsius dankte de schenkers en sprak de hoop uit dat meer middenstanders daadwerkelijk het verenigingsleven zullen steunen. Feestavond De NKV-vak- centrale in Sluiskil organiseert in samenwerking met de bond voor Bouw en Hout en de industriebond NKV een grote feestavond op vrijdag 1 maart. Medewerking verleent het or kest De Ruysscher. Bij die gelegenheid zullen 13 leden worden gehuldigd omdat zij 25 jaar lid zijn van de vakorgani satie. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Minis ter Gruijters van Volkshuls- vesting en Ruimtelijke Orde ning heeft zijn goedkeuring gegeven aan een huursubsidie voor een complex van 36 wo ningwetwoningen in het plan St. Albert in Sas van Gent. Zestien van deze woningen zijn, naidait zij anderhalf jaar geleden gereed kwamen, nog nooit bewoond geweesit. De te verlenen huursubsidie valt on der de regeling ter bestrijding van langdurige leegstand. De huursubsidie, ook wel gewen- ningsbijdrage genoemd, be draagt voor het eerste jaar ƒ900, voor het tweede jaar ƒ600 en voor het derde jaar ƒ300 netto. Ook huurders die na 1 jiainuari 1974, de datum waarop de huursubsidierege ling ingaat, in de betrokken woningen zijn gaan wonen ko men voor die subsidie in aan merking. De huur van de wo ningen, waarop de subsidiere geling van toepassing is, be draagt ƒ230 per maand. In Sas van Gent wil men ook voor andere leegstaande woningwetwoningen huursub sidie aanvragen. (Van een onzer verslas;severs) HULST Bij de zusters karmelitessen, Karmelweg 1 in Hulst wordt vanaf vrijdag 8 maart een tentoonstelling ge houden van goederen uit ont wikkelingslanden. Enige jaren geleden werd in Hulst een soortgelijke tentoonstelling ge houden. die erg succesvol is gebleken. De opbrengst van de exposi tie, waar de exotische voor werpen te koop worden aange boden is bestemd voor het missiewerk van de paters karmelieten in Brazilië. Op de tentoonstelling vindt men on der meer houtsnijwerk en wa pens uit India, Filippijnen, Haiti, Congo, Kenya, en ivoren en zeepstenen beelden en grafbeelden uit Centraal Afri ka en Angola. De toegang is gratis. Er wordt tevens een loterij ge houden waarbij enkele hout snijwerkjes ais prijs beschik baar worden gesteld. Vrijdag wordt de tentoonstelling om vier uur geopend. Zaterdag en zondag kan men de expositie bezoeken van 1012 en van 1420 uur. Een aantal van de voorwerpen die in Hulst zullen worden verkocht.

de Stem | 1974 | | pagina 7