medie satire twerpplan rdt andag igeboden ELEKTRICITEITSPRODUCTIE GROEIDE IN 1973 NIET SNEL Weinig publiek voor De Spinse Ylissingen krijgt model- woning van Schaefer Vloed- standen Schelde geven reden zorgen Amerikanen vinden ons lief RECEPT •KAMERLID BEZOEKT CENTRALE ÏNENSTAD stad streak mui—mi Minder koud Rood potlood Dorpskernen Verhelderend IR. MERTENS PATTY EN DAVID ONTDEKKEN NEDERLAND Lijsten Agressiever Verandering en, is eveneens ver. De Engelse filmversie et stuk kreeg als titel murcleiis". originele stuk speelt f in New York, maar het gegeven net zo goed Nederland betrekking heeft de Zeeuwse Ko. het stuk gelokaliseerd erdam. sfeer waarin de intrige ontwikkeld kan aldus omschreven: overal in nd vieren geweld, apa- n criminaliteit hoogtij :n leeft zijn eigen lel n bekommert zich nau- i om zijn medemensen. ;traat worden mensen schoten, aangerand en steerd. De bevolking jrdt dit als volkomen al. Iedereen is er im- voor geworden, us Feiffer benadert deze ïstige wereld, die hij op eenzelfde satirische als hij in zijn cartoons 1 rukking brengt. „Zeeuwse Komedie" zal vier, zes, acht" spelen vestzaktheater Eddnburg ssingen op de vrijdagen art, 15 maart, 29 maart, ipril. Verder op zondag 5 >n de vrijdagen 17 mei, ei en 7 juni a.s. Alle .ellingen beginnen om uur. regie van het stuk is in n van Edo Douma. onze correspondent)' KNEUZEN Maandag 4 zal op het gemeentehuis ntwerp structuurplan bin- ad Terneuzen aan diverse aties, o.m. wijkraad bin- ad, het Handelscentrum suzen, het actiecomité Istraat-promenade wor- aangeboden. Op dezelfde :al er ook naar de raads- een exemplaar worden iden. durende de daarop acht inde weken zal in de hal het stadhuis een over- itentoonstelling van dit erp-structuurplan worden iden, teneinde discussies ver mogelijk te maken, rvolgens zullen -naar be- a- informatiebijeenkom- worden gehouden, waar e belangstellende aan mdigen vragen kunnen en gesteld. Het gemeente- lur verwacht dat al dege- die op- of aanmerkingen dit plan hebben, deze ftelijk bij het college van W zullen indienen, die al reacties zal bestuderen, na aan de hand daarvan voorlopig voorstel aan de zal worden gezonden. Als 'emeenteraad zijn eerste raak zal hebben gedaan, n aan betrokkenen op- v eventuele reacties wor- gevraagd. Als deze dan ïuw verwerkt zijn krijgt lad een definitief voorstel gelegd. Gaat de raad hier- akkoord, dan is het ont- plan binnenstad vastge- t nieuwe structuurplan de binnenstad van Ter en heeft voor de burger direct bindende gevol- Het vormt de basis voor atere uitwerking in be- mingsplannen, die na itelling door de gemeente en goedkeuring door Ge teerde Staten rechts af krijgen. Op deze wij®* het gemeentebestuur zich de bewoners van de bin- tad volop gelegenheid te n mee te denken en mee •aten over de richting, die beleid van het gemeente- zur aan de ontiwikkelinS bun leefmilieu wil geven. (ADVERTENTIE) ponderdag 28 februari 1974 (Vaneen onzer verslaggevers) MIDDELBURG De eerste cijfers over de elektriciteits- produktie en de afzet van energie in het jaar 1973 zijn dezer dagen door de N.V. PZEM geproduceerd. De invloed vam het wait zui niger energieverbruik is in de op jaarbasis samengestelde cij fers niet merkbaar. Wel is aantoonbaar, aldus blijkt uit door de PZEM vrijgegeven ge tallen, dat het aardgasverbruik in Zeeland aanmerkelijk min der snel is toegenomen dan in liet jaar 1972. Toen bedroeg het stijgingspercentage (ten opzichte van 1971) ruim 35 procent. In 1973 bedroeg de toename slechts 10 procent, terwijl het landelijk gemiddel de stijgingspercentage op 13 wordt gesteld. De zachte win termaanden, toen de centrale verwarmingen en gaskachels wat minder hoog werden afge steld, zijn voor de relatieve daling van het aardgasver bruik de voornaamste reden, aldus de PZEM. De afzet van elektrische energie is in 1973 even eens- beduidend minder toegenomen dan in het jaar daarvoor. Het stijgingspercentage over 1972 (ten opzichte van 1971) be droeg maar liefst 54 proeent. In 1973 werd een stijgingsper centage van „slechts" 15 geno teerd. Dit percentage ligt al tijd nog beduidend boven het landelijk gemiddelde, dat in 1973 ongeveer 7 procent beliep tegen 11 procent in 1972. Bij na tweederde van de in Zee land geproduceerde elektrici teit werd in 1973 met behulp van aardgas opgewekt. Ruim 15 miljoen kilowatt-uur wer den geproduceerd door met kolen gestookte ketels, ruim 526 miljoen kilowattuur ver kreeg men met behulp van me olie gestookte ketels. De verdeling van de produktie over de verschillende, in Zee land opgestelde, opwekeenhe den is aldus: centrale Zeeland- Vlissingen: ruim 1.5 miljard kilowattuur conventionele centrale Borssele: ruim 1.3 miljard kWh. gasturbine Borssele: 28 miljoen kWh. Kerncentrale Borssele: 737 miljoen Kwh. Centrale Ter- neuzen: 156 miljoen kWh. Uit het koppelnet van de SEP- PNEM werji in 1973 ongeveer 370 kWh. opgenomen. Terug geleverd werd: 150 kWh. t Gerard Jongerius en Hans van der Linden, twee van de spelers in De Spinse. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De vierde en voorlopig laatste voorstel ling in de serie aktueel thea ter heeft gisteravond in de Miielburgse schouwburg nau welijks 200 belangstellenden getrokken. De schouwburgzaal was nog niet voor de helft gevuld en dit ondanks de om standigheid, dat de vierde voorstelling in aktueel theater verbonden is met de naam van de populaire en kundige Her man van Veen. Herman van Veen schr.eef en regisseerde het poor zijn vrouw bedoelde sprookje De Spinse, een spel dat gebaseerd is op een oud-Grieks verhaal over de weefster Arachne, die door een godheid in een spin wordt veranderd. De vrouw van Herman van Veen, Marlous Fluitsma en een aantal jonge acteurs ver tolkten De Spinse met veel verve. Het spel van Herman van Veen valt, wat de publie ke belangstelling betreft, nau welijks uit de toon. De serie aktueel theater leverde dit seizoen geen uitverkochte schouwburgen op. De vooruitzichten voor vrij- fag en zaterdag opgesteld door net KNMI op woensdag om 18.00 uur: Eater plaatselijk neerslag en geleidelijk minder koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Min. temp.: omstreeks 0 graden. Max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode v® minstens 12 uur: 95 pro- JjOnt. Kans op een geheel tkoog etmaal80 procent. Aantal uren zon: 1 tot 8. Voor zaterdag: Aantal uren ®n: 0 tot 6. Min. temp.: om streeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: procent. Konstanz 290 onv., Rheinfel- n 213 min 2, Straatsburg 180 J}1» 8, Plittersdorf 358 min 16, ™nxau 417 min 22, Plochingen min 4, Mannheim 265 min Steinbach 170 min 17, ™Pmz 300 min 13, Bingen 179 JJJ1 Kaub 220 min 6, Trier «I min 20, Koblenz 239 mm „(Keulen 224 plus 5, Ruhrort p-l Plus 6, Lobith 1004 plus 8, SPnerdense kop 967 plus 7, «omegen 794 plus 3, IJssel- *°P 866 pius 5 Eefde IJssel o Ti Us 2. Deventer 275 min L oï?in 5458 6, Borgha- J?3J*2 min 18, Belfeld 1136 ïnn Grave ben. de sluis s°6 min 3. 9' rv» chips J in het zakje met de rode ruit IWrgBn' vrÜdag 1 maart: 203lPn Zoom 8.03 en Hansweert 7.15 en 19.47 feuzen 6.38 en 19 13 Wem.?"6''Oen 18 46 we«ieldmge 7.53 en 20.21 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Aan het werkbezoek van staatssecre taris J. L. N. Schaefer (Volkshuisvesting) heeft de gemeente Vlissingen giste ren en modelwoning overge houden. De staatssecretaris beloofde tijdens een voet tocht door he stadsdeel dat ten zuiden van de Sint Ja- cobskerk ligt, aan B. en W. van Vlissingen de nodige subsidies om een uitgebran de woningwetwoning te mo derniseren, waardoor deze woning als object van „in spraak" dienst kan gaan doen. Zowel het gemeentebestuur van Vlissmgen als dat van Middelburg dat gistermorgen gastheer was, toonden de staatssecregaris de voorbeel den van hun eigen aanpak van de binnen stadsproblematiek. Middelburg kon daarbij profi teren van het feit, dat het proces van binnenstadsrenova tie hier al sinds' 1969 gaande is, zodat de Zeeuwse hoofd stad een ten dele reeds tot leven gewekte binnenstad kon tonen. Vlissingen attendeerde de staatssecretaris op een accent verschuiving in het voor de binnenstad geldende beleid, waairdoor de woonfunctie van het gebied grotere kansen gaat krijgen. Wat dit betreft raadde de staatssecretaris de gemeen tebesturen aan, om voor het realiseren van hun plannen de korte weg te kiezen n.l. die via de hoofdingenieur direc teur voor de Volkshuisvesting Zeeland. „De afstand van de gemeen- osn tot Den Haag is dikwijls te lang'', aldus vertelde ons de staatssecretaris na afloop van zijn werkbezoek, tijdens een oersgesprek in het Vltssingse stadhuis. Hij zei verder, dat net grootste nut van zijn be zoek is geweest, dat ellenlange briefwisselingen tussen de ge meenten en zijn departement worden voorkomen. „Het is frustrerend voor een gemeentebestuur als het met een uitgewerkt plan op het departement verschijnt en daar halen ze het rode potlood erdoorheen!", zei de heer Schaefer. „Het is daarom beter om van stond af aan, nog in het voorbereidende stadium, met de provinciale HID om de tafel te gaan zitten", aldus een van de tips, die hij de ge meentebesturen gaf. Voor Middelburg had de heer Schaefer de belofte in petto dat de rijksbijdrage voor wijkverbetering met ingang van 1 januari j.l. is verhoogd. Zij bedraagt nu f 500 per in het betrokken wijkdeel gele gen woning. Het thema wijk verbetering, aldus de staatsse eretaris, is gekoppeld aan dat van de woningverbetering. Als specifiek Zeeuws pro bleem ontmoette de staatsse cretaris in zijn gesprekken met het provinciaal bestuur, het vraagstuk van de kleine dorpskernen. De leegstand van woningen, met name in Mid delburg, was geen onderwerp van bespreking geweest, zo zei "ie heer Schaefer. Hij was evenmin geconfron teerd met het verschijnsel van de concurrentie in de dubbel stad op Walcheren - een con currentie waarvan het bestaan ten aanzien van de binnenste den, trouwens heftig door de burgemeesters van beide Wal- cherse steden werd ontkend. „Onze binnensteden zijn een aanvulling op elkaar - en geen tegenpolen", vonden zowel drs. Wolters (Middelburg) als drs. Westerhout. De gemeentelijke partijen bij liet werkbezoek constateer den gisteren unaniem, dat de excursies verhelderend hadden gewerkt. De heer Schaefer ceist momenteel het hele land door om van de gemeentebe sturen te vernemen hoe hun problemen op het gebied van de volkshuisvesting liggen. Vergeleken met het norden, oosten en zuiden van het land isp aldus de staatssecretaris, het vraagstuk van de kleine dorpskernen waarmee Zeeland zit, typerend voor deze pro vincie. (Van een onzer verslaggevers) -hKiOET.awino papains row MIDDELBURG De vloed standen in de Westerschelde zullen na de afsluiting van de Oosterschelde stellig met meer dan de door rijkswaterstaat becijferde „enkele centime ters" stijgen. De sluiting van 't Brouwershavense Gat heeft alleen al tot een verhoging van het vloedpeil in de Wes terschelde met gemiddeld 17 centimeter geleid. Dit blijkt uit metingen die ter hoogte van Hansweert werden gedaan, door de Belgi sche ingenieur André Mertens, Hij betoogt dat de Wester schelde hogere vloedstanden zal krijgen doordat in het Del tagebied groter, zogenaamd kom-bergend vermogen van de reeds afgesloten en nog af te sluiten rivierarmen verloren is gegaan, of nog zal gaan. De sluiting van het Brouwersha vense Gat, waarmee het Gre- velingenbekken zijn open ver binding met de zee verloor, leidde - zo blijkt uit metingen die gedurende twee perioden, respectievelijk in 1968 en 1972 werden verricht tot sommi ge extreme verhogingen in het vloedpeil op de Westerschelde. Het maximaal gemeten ver schil bedroeg 57 centimeter. Op 12 meetmomenten kwam tienmaal een verhoging van het vloedpeil, vergeleken met de tijd van voor de afsluiting van de Grevelingen, met ten minste 7 centimeter voor. In twee gevallen was het vloed peil in 1972 lager dan in een vergelijkbare periode in 1968. De verlaging bedroeg in die gevallen respectievelijk 6 en 12 centimeter. Het gemiddelde van de verhogingen bedroeg 17 centimeter. De Deltadienst van rijkswa terstaat houdt rekening met een verhoging van de vloed standen met circa 10 centime ter, doch daarbij is de situatie in beeld genomen die zal ont staan nadat ook de Ooster schelde is afgesloten. Tegeno ver de berekeningen van de heer Mertens stellen de des kundigen van rijkswaterstaat, dat de waarnemingen van de vroegere Belgische waterstaats- ingenieur, een zeer korte pe riode omvatten, namelijk 14 dagen in juli. Ir. Mertens wiens vloedstandenlijst.ie is opgenomen in het blad „De Gouden Delta" het maande lijks orgaan van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland vindt de gevonden verhogin gen niettemin veelzeggend en verontrustend genoeg. Hij be toogt dat de dokken in Ant werpen na voltooiing van alle Deltawerken van tijd tot tijd met overstromingen zullen worden geplaagd, omdat de Westerschelde op zijn eentje de kombergingsfunctie van die duizenden hectaren waterop pervlak, die van de zee zijn afgesloten, zal moeten vervul len. „Het enige waar ik hier niet van houd, is het weer- Voor de rest vind ik het hier zalig en zal het me spijten, als we in septem ber van dit jaar weer terug moeten naar de States". Patty King, een 30-jarige Amerikaanse, donker type tje met lang zwart haar, zit in-vergenoegd op een stoel bij de open haard bij te komen, knabbelt op een pindaatje en nipt speels van haar sherry. De dochters liggen net in bed, de televisie staat nog even aan, maar wordt snel afgezet, omdat Patty er toch niets van verstaat. Patty's echtgenoot David bedient zich van een whis ky en zet een plaat op- Even later probeert de muziek tevergeefs in de huiskamer van hun bunga low aan de v.d. Waalstraat 3 in Terneuzen het sfeertje van „thuis", de staat Loui- sianna over te brengen. Maar Nederland is nu een maal Nederland en Amerika is Amerika. De verschillen zijn zo groot, dat je ze pas ontdekt, als je ze aan den lijve ondervindt. Dat is ten minste de ervaring van Patty en David King. Ongeveer een jaar geleden hebben ze met hun dochters Wendy (6 jr.) en Melany (5 jr.) hun familie, vrienden en de hen zo vertrouwde Amerikaanse grond opgewekt uitgezwaaid en zijn tijdelijk verhuisd van Brusly, een klein plaatsje vlak bij de Mississippi-rivier, naar Terneuzen. David dB in. dienst bij Dow Chemical als computer-iia- stawteiur en heeft het daar druk genoeg mee. Maar in de vrije tijd reist de familie King door Europa, en hébben in dat ene jaar ontstellend veel gelieerd en meegemaakt. Wendy heeft tijdens de win tersport al een pracht van een beenbreuk opgelopen en bonkt nu trots met een gips- been vol handtekeningen door het huis. David kan al schilderachtig in het Neder lands vloeken, maar helaas heeft het thuis weinig effect, want daar verstaan ze het toch niet. Ze weten nu ook, dat je hier zomaar niet onaange kondigd bij iemand kunt binnen vallen, zoals ze dat in Amerika gewend zijn te doen. Verder hebben ze zich wezenloos gekocht aan schil derijen. Een groot gedeelte van de muren in het huis wordt door de 62 schilderij en, rijp en groen door elkaar in beslag genomen. „Alleen de lijsten al zijn bij ons 3 maal zoveel waard", grapt Patity, „ik denk ook wel, dat we een gedeelte zullen verkopen als we terug zijn". Autowassen op zondag, wat David in Amerika altijd deed, is er hier ook niet bij. Iedereen zou hier geschokt zijn, als ik dat deed", verklaart David 30 jr.) die, vooral als hij lachit, een jongensachtige in druk maakt. „Afspraken ma ken geeft hier ook wel eens moeilijkheden", valt Patty hem bij, „we zijn er nu een beetje aan gewend, maar in het begin hadden we er vre selijk veel moeite mee, dat als we een afspraak maakten voor 8 uur, de mensen er gens tussen 8 en 10 uiur zo'n beetje kwamen binnen drup pelen". „We vonden het ook heel gek om te ontdekken, dat de mannen hier bijna niet zijn besneden. In Amerika wordt 95 procent van de mannen vlak na de geboorte besne den. Alleen als je een be zwaarschrift indient, kun je hiervan ontheffing krijgen", vertelt David, „maar het meest werd ik toch wel ge schokt door het verschil in mentaliteit. Ik heb nooit ge weten, hoe de Amerikaanse mentaliteit was, tot ik naar Nederland kwam". 9 Patty en David King. Hij staat op, schenkt nog een whisky in en vertelt ter informatie even, dat Patty en hij zijn geboren in Arkansas, beiden afgestudeerd zijn in de chemie, dat hij al 8 jaar voor Dow werkt en eigenlijk door hun Nederlandse vrien den, Willem en Leny van Asperen uit Axel die ze een paar jaar geleden in Ameri ka leerden kennen, zin kre gen ook eens naar Nederland te komen, wat n,a twee jaren van voorbereiding eindelijk lukte. „Wij Amerikanen zijn ag- gressiever en eerzuehtiger dan de Nederlanders. Vooral aggressiever, want in Baton Rouge, een plaats met 700.000 inwoners bij ons in de buurt, worden per jaar meer mensen vermoord dan hier in het hele land. We willen ook altijd de beste zijn, zetten meer op het spel en boeken daardoor niet al leen grotere successen, maar kunnen ook enorme klappen maken. De Nederlander wil eerst ergens zeker van zijn, voordat hij een stap onder neemt. Hij zal maar zelden een risico nemen. Daar tegenover staat, dat de Nederlanders veel aardi ger zijn voor mensen, die het niet hebben „gemaakt". Hier wordt er veel meer met ge voelens rekening gehouden. Nederlanders zi.in dan ook voor mij bijzonder plezierige mensen om mee om te gaan. Je kunt zien, dat ze genieten van de details, die het leven aangenaam maken. Wij heb ben nooit tijd, zijn altijd ge jaagd en doen het liefst ver schillende dingen tegelijk. We hebben misschien wel meer avontuur in ons leven, maar we leven bij de dag, krijgen om de haverklap maagzweren en op ons vijf tigste gaan we de pijp uit door een hartinfarct". Patty, die rustig heeft zit ten luisteren, haalt berustend haar schouders op. „Ik weet, dat ik meer zou moeten ge nieten van het leven, maar als ik niets doe voel ik me schuldig. Het is nu al wat beter, maar het was eerst verschrikkelijk. Maar wat wil je? Straks moeten we weer terug naar die commer ciële maatschappij. Dan moet je wel meedoen". „Weet je", zegt David plotseling ernstig, „de Amerikanen denken van zichzelf, dat ze de grondleg gers van de moraal zijn. Ze gaan er ook van uit, dat iedereen net zo denkt als zijzelf. Dat is natuurlijk niet waar. Daar zijn we nu achter gekomen". „Maar toch begint er iets te veranderen. Hoewel Ame rika nog een erg jong land is, er wonen misschien pas vijf generaties lang mensen die hard voor zichzelf heb ben moeten knokken, gaat men zich toch meer bezorgd maken over de medemens. De Amerikanen tolereren ook niet alles meer. Kijk maar naar Watergate. De vo rige presidenten zullen ook heus wel hebben geknoeid, maar bij Nixon is alles uit gekomen. Hij zal dan ook de geschiedenis in gaan, als de schandaal president". „Terwijl juist Johnson nu achteraf hoe langer hoe meer waardering krijgt. Kennedy was bij ons b.v. lang niet zo populair als hier", vult Patty hem aan. „Nou ja, we zien wel wat het wordt. We heb ben in ieder geval geen haast om terug te gaan. Hoewel", ze kijkt even haar man aan, „David ging altijd dolgraag vissen op de Mississippi. Een van zijn hobby's. Maar hij is ook erg geïnteresseerd in psycho-analye en psycholo gie. Zelf vind ik het leuk om te schrijven. Het is me he laas nog niet gelukt om iets uit te geven. Maar ik houd ook erg van piano spelen". Ze voegt de daad bij het woord en speelt een stukje Chopin. Althans, wat er van over is gebleven, want de piano klinkt zo vals, dat die arme componist zich in zijn graf zou hebben omgedraaid, a'ls hij het had gehoord, ,,'t Is beter dan niks", verontschul digd Patty zich lachend, „zo houd ik m'n techniek ten minste nog een beetje bij. Omwile van het plaatje gaat David er nog even noncha lant bij staan met zijn gitaar. Op z'n Spaans. Ter voorbe reiding, want voor ze terug gaan, willen ze ook Spanje nog verkennen. Gerdi Preger-Hoevenberg PATTY'S JAMBALYA Een typisch sbreekgerecht uit Louisiana, de staat waar David en Patty King wo nen. Benodigdheden: Ruim 2 liter blikken gepelde tomaten, 2 middelgrote uien, 8 teentjes knoflook, theelepel zout, wat peper of tabasco (naar smaak), 2 koppen droogko kende rijst, la 1 Vt pond verse worst. De tomaten, uien en knof look aan stukjes snijden. Een saus maken van vleesjus of bouillon en daar de stuk jes indoen. De worst in stuk jes snijden, aanbraden en er bij doen. Dan de rijst erin en water toevoegen, tot het. twee vingers boven de massa staat. Koken tot de rijst gaar is en de ingrediënten er vol ledig ingetrokken zijn. Eindredactie: -R. v, d. Helm ekamehs BERGEN OP ZOOM Vor mingsinstituut werkende jon geren, EHBO-ddploma Marian Verwijs (Simt-Philipsland), Hannie Zandee (Rilland- Bath), Forra van Noorden (Krabbendijke), Lucia Pan- wels (Rilland Bath)'. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Morgen (vrijdag) breng het PPR- Tweede-Kamerlld Leo Jansen een werkbezoek aan Zeeland. Dit bezoek vangt aan met een discussie tussen de PPR- volksvertegenwoordiger en de leerlingen van de MEAO- school in Middelburg. De heer Jansen, auteur van het boek „Barsten in de groei", zal tegenover de leer lingen van de MEAO-school zijn visie geven op het ver schijnsel van de economische groei. Omstreeks halfvijf wordt de heer Jansen in de kerncentrale Borssele ontvan gen door de directeur van de NV PZEM, ir. M. D. Dalebout, en de centraledirecteur, ir. A. Tiktak. Zij zullen de heer Jansen door de gebouwen rondleiden. Morgenavond spreekt de heer Jansen tijdens een open bare bijeenkomst van de PPR, die belegd wordt in het ont moetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Deze bijeen komst begint om zeven uur.

de Stem | 1974 | | pagina 3