Rel bij presentatie Robot-ploeg Ton Vissers goochelt met contracten VAN LINDE WINT RONDE SARDINIË Indoor-Brabant Jonge Bols («PK pletter! VEILIGHEIDSMAATREGELEN OLYMPISCH DORP DITMAAL BIJZONDER GROOT VMM 74 Van der Smissen in Europese 3PORTTOTO DifisNeerlands zachtste borrel sport 1 - 10 MAART Amsterdam A WÊm Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Donderdag 28 februari 1974 OISTERWIJK (ANP) De professional wielrenners Ben Janbroers, Klaas Balk, Al- bert van Midden en Kees Zoontjens zijn woensdagmorgen tevergeefs naar Oisterwijk gereisd voor de voorstelling van de Robot-wielerploeg, waar zjj deel van zouden uitma ken. In Oisterwijk hoorde het viertal dat voor hen geen plaats in de ploeg was en dat manager/ploegleider Ton Vissers zijn best zou doen hen elders onder dak te brengen. De vier wielerprofs voelen zich door Vissers in de boot genomen. Er was aanleiding voor dat gevoel. Enkele weken geleden namelijk liet de Bra bantse wielermanager hen een contract tekenen, terwijl hij toen al wist, of in ieder geval moest weten, dat het contract niet meer was dan een vodje papier. Vissers liet de vier renners en ook de anderen, die hij wel heeft onderge bracht in zijn ploeg een contract tekenen, waarbij hij optrad als vertegenwoordiger van de stichting Sportorgani saties Holland. Een stichting, die niet aan de voorwaarden voldoet die door de KNW1T zijn gesteld, zoals Vissers na een gesprek met officials van de wielrenunie als sinds 15 januari wist. De Wielren Unie heeft na melijk, na eerdere onprettige ervaringen, een reglement op gesteld waarin staat dat stich tingen die professionals con tracteren, in hun bestuur di rectieleden van de sponsors dienen te hebben. Aan die voorwaarde, die een garantie is dat de renners het hun toe gezegde bedrag ook krijgen uitbetaald, heeft Vissers niet kunnen of willen voldoen. De renners hebben dus begin fe bruari een contract getekend met een stichting, die door de Wielren Unie niet wordt er kend en die geen kapitaal be zit, waaruit de door Visser» gesloten overeenkomst een jaarsalaris van 4.000 gulden te betalen in zeven perioden van een kleine 600 gulden geho noreerd kan worden Vissers heeft ook ten op zichte van de Nederlandse renners, die hij wel in zijn ploeg heeft gehouden (Kre kels, Serpenti, Pustiens. Ha- rings, Vrancken en Keileners) In 'I kort TENNIS Tom Okker staat in het klassement voor het WCT-kampioenschap rode groep op de tweede plaats achter de Roemeen Ilie Nasta- se. De Roemeen heeft 292 punten, Okker 160. Als derde is de Zuidslaviër Pilic geklas seerd met 124 punten. In de blauwe groep leidt Newcombe (207) voor Stan Smith (165) en de Rus Metreveli (even eens 165). In de groene groep heeft de Tsjech Kodes de lei ding met 250 punten, voor de Amerikaan Ashe (170) en de Brit Cox (142). De nummers een en twee van iedere groep plus de volgende twee spelers van iedere groep met het hoogste aantal punten kwalifi ceren zich voor de finale die van 8 tot 12 mei a.s. in Dallas wordt gehouden. VOETBAL Polen en Zuidslavië behaalden gemak kelijke overwinningen in hun openingswedstrijden van een (nternatiomaal toernooi dat in vbgfw Algiers wordt gehouden. De Polen wonnen met 30 van |en Algerijnse militaire ploeg. Zuidslavië, dat een amateur- Ploeg had afgevaardigd won "jet l_o van de nationale ploeg van Algerije. TENNIS Betty Stöve hoeft zich woensdag in de tweede ronde geplaatst van et internationaal tennistoer nooi. genaamd de Virginia 'lims. Zij versloeg in twee sets de Amerikaanse Isabel ternandez: 7—5 6—3. Enkele uitslagen zijn: Billie Jean (VS) - Peaches Bartko- wicz (VS) 7—5 6—1, Sharon Walsh (VS) - Patty Shoolman IVS) oj gj Rosemary Ca sals (VS) - Janet Newberry (VS) 6-7 6-2 6-4. RALLY De internatio- 7 e Nederland Rally die dit »nr voor eerst als winter- ally zou worden gehouden ',.ei'd in verband met de ener giecrisis eerst uitgesteld maar nu althans voor 1974 defini- t!> vLan baan. De organisa- renhebben besloten om deze 11 die zal meetellen voor het «tonale rallykampioenschap n het begin van 1975 (februa- te houden. In de route, Rnoarvan lengte tussen de en 800 kilometer zal lig- j>on worden veel klasse- entpsroeven opgenomen die t« pp afgesloten terreinen orden verreden. Start en fi- n zullen waarschijnlijk in boetinchem zijn. niet voldaan aan de minimale voorwaarden van de KNW6. zoals aanvankelijk met de ren ners was overeengekomen. Ten einde toch door te kunnen gaan met zijn wielrenploeg, is hij uitgeweken naar België. Daar zal hij de equipe van Robot laten registreren. De voorwaarden van de Belgische wielerbond, wat betreft het contracteren van beroepswiel renners, zijn Veel „gemakke lijker" voor managers en ploegleiders. In België bestaat niet de verplichting tot een minimaal jaarsalaris van 4.000 gulden. De BWB verstrekt een licentie wanneer voldaan wordt aan de sociale voorzieningen, de rijksmaatschappelijke zeker heid, en met de premiebeta ling daarvan is een bedrag ge moeid van 10.000 franken, een 700 gulden. In België is het nog altijd mogelijk een profes sional te contracteren voor al leen een fiets en een trui. Veel meer zekerheid hebben de renners in de Belgische Ro bot-ploeg, die geleid zal wor den door Vissers en de Belg Lomme Driessens ook niet op dit moment. Toen de ploeg woensdagmiddag werd gepre senteerd waren de meeste con tracten nog niet getekend, zo als de pas aangetrokken Belgi sche renner Pieter Nassen verklaarde. Met de Nederlandse renners, de vijf Limburgers en Jan Serpenti. die wel de trainings pakken kregen uitgereikt, is Vissers ook pas op het laatste moment tot overeenstemming gekomen. Vissers zal daarbij ook niet te zeer een beroep hoeven te doen op het bedrag dat hem door Robot directeur Markslag voor het vormen van een wielerploeg beschikbaar is gesteld. De Limburgers zijn namelijk in dienst genomen door aannemer Fred Rompel- berg. Deze Limburgse aanne mer betaalt hen een salaris uit en neemt de sociale lasten voor zijn rekening. Krekels Pustjens, Harings, Vrancken en Keileners rijden dan voor lopig ook als semi-prof met tenminste een minimale zeker heid waar Vissers als manager niet alleen voor behoeft od te draaien. De door Vissers gevolgde werkwijze werd woensdag zeer negatief ontvangen. Har- rie van Gestel, van de sport- commissie van de KNWU zei: „Ik heb hierover contact ge had met mijn medecommissie lid Forster, die ook zeer on aangenaam was verrast. Hij is in onze commissie belast met de beroepsrenners maar ook hij heeft geen enkel contract gezien. Hij wist er net zo min als ik iets van dat Vissers plotseling van zijn ploeg een Belgische équipe heeft ge maakt. Wij hebben geen greep meer op de contracten nu, het geen inhoudt dat wij er ook geen pijn meer aan zullen hebben. Ik zal de hele affaire natuurlijk bespreken in de Unie en het is niet onmogelijk dat besloten zal worden maat regelen tegen Vissers te ne men". Vissers heeft van de KNWU een licentie als manager ge kregen en voor de Unie zal hij ook de Nederlandse kampioen schappen op de weg organise ren. Hij, met 72.000 gulden de hoogste inschrijver, heeft voor de kampioenschappen aan zijn financiële verplichtingen vol daan. Vissers, zal de titelstrijd ln Woensdrecht, eind juni, niet laten organiseren door dezelf de stichting, die de vier profs een contract heeft aangeboden dat niet verwezenlijkt zal worden „Daar heb ik wel de gelijk naar geinformeerd", verklaarde Van Gestel. Van die kant is voor de gecontrac- t erden en terzijde geschoven renners ook geen vergoeding te verwachten. Wim Breukink, directeur van de Gazellefabirek, die het materiaal verzorgt zei, dat de mogelijkheid bestaat dat zijn firma zich uit de affaire zal terugtrekken wanneer de publiciteit rond de Robot- ploeg duidelijk een negatieve' tendens heeft. I Jan Jansen, betrokken bij de organisatie van talrijke Ne- uerianuse wedstrijden, meende dat ui dit geval de renners zelf ie oiameren zijn. „z,ij nactden moeten beseiieji dat nun sport met dergelijke spon sors mat geoaat is. Die jon gens nadoen vandaag, toen oen duidelijk wera dat nog tang niet aues was geregeld nun trainingspakken uit moe ten trekken en weigeren op de foto te gaan. Maar zij aanvaar den nu eenmaal alles". Bern J an broers, en van de gedeputeerde gecontracteerden: „Als er vijf sponsors zouden zijn geweest, had ik liever een minder betalende dan Vissers genomen. Er was er echter maar één. En al weet je dat de allerslechtste hond op je af komt zetten om je te laten tekenen, dan doe je het toch, omdat hij de enige is. Met dat minimale contract had ik' als semi-prof net uit mijn kosten kunnen komen". Klaas Balk: „Als Vissers niet voor een andere sponsor zal zorgen, zijn wij belazerd. Woensdagmorgen in Oister wijk heb ik pas gehoord dat Robot voor ons niet doorging. Ik kan wel janken. Ik heb een baan laten schieten. Ik heb serieus getraind omdat ik wist tenminste enige inkomsten te hebben. Dat blijkt nu ineens een misrekening". Ton Vissers zelf stelde met zijn gebruikelijke glimlach niets aan te hele affaire te kunnen doen: „Het contract dat die vier hebben getekend is natuurlijk waardeloos. Maar het is mijn schuld niet. Ik kan het niet helpen dat de spon sors niet in de directie van de stichting zitting willen nemen. Toen bleek dat ik niet aan de voorwaarden van de KNWU kon voldoen, moest ik wel switchen naar België. Als Bel gische ploeg ben ik echter verplicht twee Belgen in dienst te hebben tegenover één Hol lander en dat hield in dat er vier Nederlanders uit moesten. Nadat de Limburgers zich ak koord verklaarden met mijn voorstellen, hebben Driessens en ik vanmorgen Balk, Jan broers. Van Midden en Zoon tjens laten afvallen. Het is voor hen jammer dat het zo is gelo pen". Volgens Vissers zal zijn ploeg zaterdag debuteren in de Omloop van het Volk De ren ners die dit seizoen voor Ro bot zullen rijden zijn: Roger Kindt, Willie Scheers, Theo Fierens, Rornain Maes. Mare van de Puitte, Pieter Nassen, Lucien Zelek, Paul Collaer en Aime Delaere (allen België), Jan Krekels, Jan Serpenti, Thieu Pustjens, Ger Harings, Jo Vrancken en Wim KePe- ners (allen Nederland én Bill Kund (VS). AMSTERDAM De Belg Ludo Dielis zal van 27 tot en net 31 maart in Zandvoort zijn Europese biljarttitel in ie', bandstoten verdedigen te gen de Nederlanders Hans /ultink en Christ van der Smissen. De Fransman Francis lonnesson, de Oostenrijker Heinrich Weingartner, de SVestduitser Günther Siebert, de Spanjaard Allejardo Munoz en de Portugees Mano Macha- do. (ADVERTENTIE) 9 De professionals Ben Janbroers (boven links), Klaas Balk (boven rechts), Albert van Midden onder links) en Kees Zoontjens (onder rechts) zijn woensdag tevergeefs naar Oisterwijk gereisd voor de voorstelling van de Robotploeg. Manager Ton Vissers vertelde het viertal dat er geen p laats voor hen in de ploeg was. NUORO. SARDINIË (AP) De Belg Rik van Linden heeft woensdag de 17e ronde van Sardinië gewonnen. Deze ronde. over vijf etappes, opent traditioneel het Itali aanse wielerseizoen od de weg. I De laatste etappe 157 heu velachtige kilometers tussen Porto Torres en Nuoro, werd een zege voor Van Lindens landgenoot Patrick Sercu in vier uur. 37 minuten en ze ven seconden. Van Linden had in het. eindk! assement een voor sprong van drie seconden op nummer twee. de Italiaan Luciano Borgognoni. De der de plaats was voor een ande re Italiaan. Enrico Paolini met en achterstand van 20 seconden op Van Linden. De uitslag van de vijfde etappe is: 1 Sercu Bel. 157 km. in 4 uur, 37 min., 7 sec.. 2 Merckx Bel z.t., 3 Plan- kaert Bel z.t.. 4 Basso Ita. z.t., 5 Cbinetti Ita. op 2 sec. EINDSTAND: 1 Van Linden Bel 18.00 uur, 1 min. en 25 sec.. 2 Borgognom Ita. 3 Paolini Ita. 4 Merckx Bel 5 Sercu Bel. 18.01.28, 18.01.45, 18.01.48. 18.01.51. Uitslag toto nr. 32 d.d. 23 en 24 februari 1974. Deelnemers: 416.950. Bruto inleg: f 926.836. Prijzenbedrag: f 392.051,63. Ie prijs: geen winnaars, beschik baar nu voor de 2e en 3e prijs eik f 147.019,36 en voor de premie f 98.012,91. 2e prijs: 26 winnaars die elk bruto f 5.654,50 ontvangen. 3e prijs: 486 winnaars, die elk per ko lom f 302,50 ontvangen. De premie wordt na het verstrij ken van de reclametermijn woensdag 20 maart a.s. bij loting toegewezen aan een van de 2e prijswinnaars. Toto 29: de premie ten bedrage van bruto f 114.437,89 is ten deel gevallen aan de houder van heft formuliernummer 1415080. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto f 116.557,09. DEN BOSCH (ANP) De achtste editie van het interna tionale concours-hippique in- door-Brabant heeft een bezet ting die de voorgaande evene menten duidelijk in sterkte overtreft. Vele topruiters heb ben toegezegd naar Den Boscb te komen, waar de wedstrij den op 8, 9 en 10 maart in de sfeervolle Brabanthallen wor den gehouden. Opvallend is de deelneming van de volledige West-Duitse equipe, die tijdens de Olympi sche spelen van München uit kwam: Hardwig Steenken. Friets LLgges, Hams Günther Winkler en Gerd Wiltfang. Daarnaast zijn uit West-Duits- land onder meer aanwezig: Alwin en Paul Schockemöhle, Hendrik en Marion Snoek. Lutz Merkel Wolfgang Kun en Karl Heinz Giebmans. Ook de afvaardiging uit Groot-Britan- niië mag er zijn met onder meer wereldkampioen David Broome, Europees kampioen Paddy McMahon, Harvey Smith (onlangs winnaar van de grote prijs van West-Ber- lijn), Ted Edgar, Dereck Ric kets en Lionel Dunning. Van Franse zijde hebben onder an dere Jean Michel Gaud, Jero me Chabrol en Bertrand Mira- baud ingeschreven en België heeft als sterkste ruiter Ferdy Tyteca in de ploeg opgenomen. Voor veel vuurwerk kunnen voorts Nelson Pessoa (Brazi lië) en Hugo Simon (Oosten rijk) zorgen. Jane Womble moet proberen de Amerikaan se eer hoog te houden. Voor Nederland heeft een tiental ruiters ingeschreven, van wie Johan Heins, Jan Maathuis, Harry Wouters van den Oudenweier, Rob Eras en Tjeerd Velstra de meeste kans maken in de prijzen te val len. (ADVERTENTIES) Internationale fwatersporttentöonstelling Dagelijks 10-17 en 19-22' uur Zaterdags en zondags 10-17 uur Toegang f5,- i Kinderen tot 14 jaar f 2,- f TreinToëgang-biljetten bij NS-stations FRANKFURT De laffe overval op de Israëlische sportploeg tijdens de Olym pische Spelen van München, heeft het organisatiecomité van het wereldkampioen schap voetbal er toe gebracht om bijzonder grote veilig heidsmaatregelen te nemen. In het Olympisch dorp van München was het namelijk mogelijk gebleken dat men onder de personeelsleden een aantal terroristen had aange nomen. Als stratenvegers of als assistenten in de melk bar waren deze figuren al lange tijd in het Olympisch kamt werkzaam. Ti'dens het wereldkamnioen- schap zullen deze figuren echter niet in trainingskam pen en o.a. in de voetbalsta dions werkzaam kunnen zijn Met medewerking van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, de politie en alle deelnemende landen zal na melijk een lijst worden op gesteld van die figuren die toegelaten mogen worden tot trainingskampen. kleedka mers in de voetbalstadions en de spelersbussen. Iedere man of vrouw die ook maar iets met het wer"'d'<ampi- oensehap te maken heeft, zal voor hii of zii tot. het toer nooi wordt toegelaten, eerst volledig zijn ..doorgelicht" of men wel in alle opzichten betrouwbaar is. Aan de hand van gedetail leerde persoonlijke gegevens (ook voor de mensen die be trokken zijn bij de bouw en de werkzaamheden in de sta dions) zal worden nagegaan of men tijdens het WK-toer- nooi in dienst kan worden genomen. Is men deze con trole doorgekomen dan zul ten er ongeveer 20.000 legiti- matiekaarten voorzien van een foto aan de personeelsle den worden verstrekt. „Ook de toiletjuffrouwen zullen zich ten allen tijde moeten legitimeren", aldus het orga nisatie-comité. Alle trainingskampen van de 16 deelnemende ploegen zullen tijdens het toernooi streng bewaakt worden. Ie dere ploeg krijgt een groep van 30 agenten en militairen ter beschikking. Zij zullen alle toegangswegen tot de trainingsplaatsen controleren en in de gebouwen van het trainingskamp strategisch belangrijke plaatsen inne men. Hermann Neuberger, de president van het organisa tiecomit' heeft de laatste lagen een aantal bedreigin gen in het WK-hoofdkwar- tier ontvangen. Datzelfde is de Nord Deutsche Rundfunk in Hamburg overkomen. De op 22 juni in het Volkspark- stadion van Hamburg te spe len wedstrijd tussen West- Duitsland en Oost-Duitsland staat centraal in de dreige- menten. Zowel bij het radio station als in het WK-hoofd- kwartier komen brieven bin nen die afkomstig zouden zijn van RAF 5000; een orga nisatie, die eist dat alle poli tieke gevangenen worden vrijgelaten. „Anders", staat tn de slordig gestelde brie ven te lezen, „zal het Volks parkstadion op zaterdaga vond 22 juni met SAM 7- raketten- worden bestookt. Kom daarom niet naar het Volsparkstadion op 22 jun; als uw leven u te lief is", staat er verder in de brief RAF 5000 is ook van plan om tijdens de vriendschappe lijke wedstrijden van West- Duitsland tegen Zweden Hongarije, en Schotland •eeds een „voorproefje" tf geven van hetgeen op 22 jur>' grwaeht kan worden. Door bijzonder veel extra nankraeh* in te zetten is men in Hannover hard op weg om de achterstand in te lopen die was ontstaan bij de bouw van het Niedersachsen- stadion. Kwam ruim een maand geleden aan het licht dat men een achterstand had van Sweken op het tijdsche ma, thans heeft men deze periode al terug kunnen brengen tot een maand. Het ziet er dus naar uit dat Ne derland op zaterdag 15 juni iom 16.00 uur) in een volle dig aan de wensen van het VK-comité voldoend stadion tegen Uruguay aan het toer- looi begint. De Belgische voetbalbond 's niet op het verzoek var Uruguay ingegaan voor het spelen van een vri-mdschan- nelijke wedstrijd in België. Uruguay stelde te hoge fi nanciële eisen. Hans-Joachim Weyland. een van de Westduitse ;cheidsrechters in de eind ronden, zal na het wereld- ampioenschan zijn arbiters- oo .süaan moeten besluiten, '/rijgezel Weyland uit Ober 'lausen is al 47 jaar oud en lat be'"kent voor de Bun- lesl'ga dat hij aan zijn laat ste seizoen bezig is. Kort voor de aanvang van het WK-tnernooi, wordt Weyland zelfs 48, maar voor de FIFA was dat geen bezwaar om Weyland (die vanaf 1966 al op de internationale scheids- rechterslijst staat) tot dit wereldkampioenschap toe te laten. Afgevaardigden van de CDU-CSU hebben in de „Bundestag" erop aangedron gen om tijdens het wereld kampioenschap voetbal alle wedstrijden minstens twee maal op de tv uit te zenden. Dit zou noodzakelijk zijn om het normale arbeidsproces in West-Duitsiand niet in ge vaar te brengen. Het heruit- zenden van de wedstrijden zou plaats moeten vinden op een dergelijk tijdstip dat mensen, die in zogenaamde ploegendiensten werken, al tijd in hun vrije uren het op ampex opgenomen verslag kunnen volgen. Eerder had het bedrijfsleven in West- Duitsland al een dergelijk verzoek bij de tv-stations in gediend. De Westduitse internatio nals krijge- pas een extra oremie wanneer zij tot de laatste vier van het toernooi doordringen. Die financiële oxtra waardering kan rond 1e 10.000 de man komen te liggen. „Een zelfde bedrag als vier jaar geleden in Mexico", aldus Hermann Veuberger, na-st WK-presi- dent ook vice-voorzitter van de Westduitse Voetbalbond. De spelers ontvangen daar naast voor elke dag dat zij in het trainingskamp verblijven een kleine 20 gulden aan „zakgeld". JACK ARENTSEN

de Stem | 1974 | | pagina 17