N.C.B. ZEELAND BANG VOOR TEGENVALLERS Crisis in fruit duurt voort Uitslagen van schietingen zeeuws Qlkmêce/c Matroosje werd chef-kok Op visite rijke citaties >r gouden itpaar Hulst Dorpsraad niet blij met stilstand PvdA hoopt op vijftien statenzetels stad streek HUW BPIIIIMBI—W fwacht Aanrijdingen te Oostburg Hulst AANBESTEDING IN SLUIS door NETTY VAN ZALINGE Fondue Brief Breda Italiaans Woensdag 27 februari 1974 onze correspondent). ST Voor het echt- Boon-Maas uit Hulst de receptie gis- lag in restaurant Cante- mgetwijield het hoogte en de gouden bruiloft, iteren vierde. belangstelling was groot, reemd overigens, gezien diensten en de bekend- maar ook buiten Hulst, uidegom Boon, die vroe- lauffeur en later contro- geweest bij de ZVTM. n pensionering zette hij et veel enthousiasme en ling in voor de bej aar- gepensioneerden. Hij is lorzitter van de r.-k.f ran bejaarden en gepen- rden in Hulst en lid van lulsters bejaardenkoor. iedereen wordt hij ge- Eierd om zijn grote ver- »n in dit werk. lurlijk kwamen heel wat van de bejaardenbond uden bruidspaar felicite- naar ook van buiten waren heel wat beken- :komen. Een afvaardi- an de buurtvereniging gel was present om het eluk te wensen. Een verrassing voor de mevrouw Boon was ;oek van prins Toon den en de raad van elf, die meer stemming in- :n. Het gouden paar iverstelpt met cadeaus :men. afgaand aan de receptie ;erst een H. Mus bijge- in de Hulsterse basi- etingen Zaterdag j er in Koewacht bij G. umste in de Kerkstraat ngen gehouden. Men be- n 3 uur. Zondag 3 maart eveneens om drie uur, ngen bij café De Oude en bij P. van der sel Gezien het grote dat de katholieke plat- s jongeren oogstte op de dag van boeren en boe- met de opvoering van lijspel „Tinus de tiran" an de Beer van Belver, r een heropvoeding van pel plaatsvinden in het laatsgebouw te Koe- Kaarten voor de voor- g die op zaterdag 2 maart acht uur begint, zijn jgbaar op zaterdagmor- nn negen tot tien uur aan il van het patronaatsge en 's avonds voor de telling. Men huwelijk De 70- heer P. Sturtewagen en -jarige mevrouw E. Stur- en-Van Goeie, uit de traat in Koewacht, zijn Laandag 4 maart vijftig net elkaar getrouwd. Het jar, dat in uitstekende aheid verkeert, heeft drie ers en een zoon, die allen Lwd zijn. Na de heilige die opgedragen wordt pastoor A. Vanwezel zal r gelegenheid van deze n bruiloft een receptie .den worden in de zaal G. van Rumste in de traat in Koewacht. [etingen Aan de zatei- pieting op de liggende „georganiseerd door de ersmaatschappij ,>De menden" bij J. de eneire, namen vijfenzes- hutters deel. De uitslag ils volgt: hoogvogel en zijvogel werden êe~ n door G. Verstiraeten. ie zijvogel viel in han- an A. de Vlieger, terwip Bruijne de meeste vogels bezit kreeg. Namelijk ;uks. de zondagschieting_ OP gende wip in het café A- nd werd door zesenveer- hutters deelgenomen. De is als volgt: hoogvogel Schepper, eerste zijvogel erstraeten, tweede werd nsen. De meeste kleine (namelijk vier) werden Lten door A. de Block, innaars zijn allen afkom- t Koewachta Aan de zon- lieting in de zaal bij R- >rp in Koewacht namen vijftig schutters deel: hoogvogel en eersJ? el werder in de wacht pt door O. Saman uit acht. De tweede zijvoge -oor V. de Schepper ui leke (België). De meeste (vier) werden gescho- oor A. van der Sijpt uit acht. -roniinger politie heeft de ige portier F.L.H. w» ngen aangehouden, wordt verdacht met eei ^Jvoorwerp" zijn 30-jarige moot J.W. Vorenhout woning aain de HorbenSi- te hebben verwond. HULST Ook tijdens de bestuursvergadering van de N.C.B. Zeeland, die wegens ziekte van voorz. G. Clays werd geleid door de heer J. Boonman uit Wolphaartsdijk, werd veel aandacht besteed aan de naar de mening van het bestuur absurd lage prijs- voorstellen van de Europese commissie, vooral voor wat betreft de gegarandeerde ak kerbouwproducten. Men besloot in een brief de ernst van. de situatie duidelijk te matoen aan het N.C.B.- hoofdbestuiuir in Tilburg. Wan neer namelijk de prijzen van de vrije miarfct voor het jaar 1974 teigenivatai, dian zullen volgens het Zeeuwse N.C.B. bestuur vele akkerbouiwbedrij ven en met name ook veel Ijkheden komen. Tijdens dieze toonde de heer F. A. de Waal zioh verontrust over de vertra ging bij die uitvoering van de ruilverkaveling Kieldreeht. Hij vonid het onverantwoord dat de uitvoering van deze ruilverkaveling afhankelijk is gesteld van de komst van het Baalhoekfeanaal, terwijl lang nog niet zeker is diait dit ka naal er voor 1978 zal komen. Verder pleitte die heer De Waal len er straks als gevolg van het kanaal Gebeurt dit on- niet, dian zal het j'k J. Boonman uit lijk werd benoemd bestudering van beheersover eenkomsten. Dit met het oog op de ontwikkelingen binnen de ruilverkaveling Poel-Hein- kenszamd. De heren H.J. Brug- geman uit Terhole en J. Boon man zullen worden voorgedra gen tot herbenoeming ais lid ran de provinciate raad voor bedrijfsontwikkeling in de landbouw voior die provincie Zeeland. Als zeer positief werd erva ren de benoeming van de he ren E. Buyck en H.J. Brugge- man in een oornmissie, die de verzekeringsmaatschappij In terpolis gaat begeleiden voor wat het beleid betreft. Vooral (Van onze correspondent) OOSTBURG Op rijks weg 58, tussen Schoondijke en Oostburg, nabij Veldzicht, kwam een personenauto, be stuurd door de L. uit Zuidzan- de in moeilijkheden toen de bestuurder trachtte twee voor hem rijdende personenauto's in te halen. Hij kwam eerst aan de rech terkant van die weg in de berm terecht, vervolgens weer op de rijbaan, waar hij twee maal over die kop sloeg. De bestuurder werd slechts zeer licht gewond. De auto was to tal loss. Toen d-e rijkspolitie met het onderzoek ter plaatse bezig wias kwamen opnieuw twee personenauto's aangere den. De eersite, bestuurd door IJ. de H. uit Breskens remde af. De daarachter komende au to, bestuurd door J.C.N.B. uit Oostburg, kon niet tijdig ge noeg afremmen en botste te gen zijn voorganger. De be stuurders bleven ongedeerd, maar de auto's liepen flinke! ';op. I in Zeeland is de behoefte aan een dergelijke begeleiding aanwezig. De heer Govaert stelde dat enig optimisme in de vlasteelt zeker gerechtvaardigd is. Hij vond echter ook dat het ge vaar grooit is dat de areaaluit breiding in 1974 te groot zal blijken om een verantwoorde prijs itie kunnen realiseren. Tot slot deelde de heer W. Ver- mue uit Borssele mee dat het met de fruitprijizen momenteel slecht gesteld is en dat de crisis ondanks het betere jaiar 1973 nog lang niet voorbij blijkt te zijn. KAPELLE Er komt nog steeds geen verandering in de ongewoon slechte afzetsituatie voor de belangrijkste appelrassen. Gol den Delicious en Goudrenetten, de belangrijkste produkten van de appelbewaarders bren gen al weken zo weinig op dat de kostprijs op geen stukken na wordt gedekt. De teler mag op het ogen blik blij zijn wanneer hij na aftrek van de sorteer- en be- waarkosten van deze appelen 15 cent per kg. overhoudt en dat bij een kostprijs van toch wel ongeveer 40 cenit per kg. De roep om maatregelen wordt steeds groter, vooral omdat het buitenland tegen zulke lage prijzen appelen aanbiedt dat dit niet reëel kan zijn. Het aanbod van bedoelde appelen is op het ogenblik met groot, maar er zijn nog flinke voorraden en zie zullen in de komende maanden ver kocht moeten worden. Daarom zijn ook de afzetverwachtin- gen voor de toekomst niet hoog gespannen. Een van de eerste zaken waarvoor thans wordt gepleit is het instellen van een rooipremie, niet al leen in Nederland maar in heel Europa. De moeilijkheden op de Europese fruitmarkt zijn namelijk ontstaan door te grote produktie en door een rooipremie in te stellen, zoals enkele jaren geleden ook ge beurde, kan hieraan wat wor den gedaan. Verder heeft de Nederlandse fruittelers Orga nisatie gepleit voor een rege ling waarbij aan jonge telers een rentesubsidie wordt ver leend bij overname of vergro ting van het bedrijf. Ook in België en Frankrijk kent men een dergelijke regeling. In de komende tijd zijn veel activiteiten op het fruittelers- front te verwachten, want men ls nu in een totaal onhoudbare situatie gekomen. Op de zeer slechte gang van zaken bij de afzet zijn ook wel enkele uit zonderingen. De laatste weken zijn vooral bij de veiling in Terneuzen grote aanvoeren van Cox's Orange Pippin. De telers die een goed produkt in de grote maten kunnen aan voeren krijgen hiervoor een redelijke prijs. Dat geldt ook voor Winston die er thans wordt aangeboden. De hoe veelheden die van deze rassen beschikbaar zijn, zijn echter maar een fractie van wat er beschikbaar is aan re~"»n ais Golden Delicious en Goudrei- netten. (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE Op de vergadering van de dorpsraad Waterlandkerkje kon voorzitter C. Bron ruim 30 an- wezigen welkom heten. In zijn openingswoord sprak de heer Bron zijn bezorgdheid uit over de leefbaarheid van Wa terlandkerkje. „De ontwikke ling staat momenteel een beet je stil en daar zijn wij niet zo blij mee", aldus de heer Bron. Als lichtpuntje zag hij de voorgenomen plannen om een 75-tal woningen in Waterland- kerkje te bouwen, in drie ver schillende typen. „Dat geeft weer een beetje vreugde". De dorpsraad zal naar aan leiding van gemaakte opmer kingen een tweetal brieven versturen. Een gaat naar de ZVTM over de busverbinding naar Oostburg, waarbij met name gewezen zal worden op de grote afstand döie in Oost burg te voet moert worden af gelegd tussen bushalte en zie kenhuis wait vooral voor be jaarden en poliklinische pa tiënten bezwaarlijk is. De tweede brief wordt gericht aan hert Oostburgse gemeente bestuur waarin gewezen zal worden op het slechte onder houd van de openbare lagere school. Beplanting, betegeling en speelplaats kunnen best een opknapbeurt gebruiken, zo werd gesteld. Tevens zal ge vraagd worden in deze kern een aantal lichtpunten te plaatsen. De hoop wierd uitgesproken dat de reeds lang braakliggen de industriieigrondien nabij die kern ooit eens voor het beocne- de doel gebruikt kunnen wor den. Bij de besituiursverkiezlngen werden in de vacatures, ont staan door het aftreden van de heren J. die Bruiijne en I. Ver meulen gekozen de heren M. de Regt, hoofd van de lagere school en J. Markusse. de^ Nederlandse pet^>aBA schappij te Sluiskil heeften een kleurig versierde zaal van het Vossenhol in Hulst uitbun dig carnaval gevierd. 100 pin ten bier waren uitgeloofd voor degene die de ontvoerde prins Toon wist te vinden, maar dat lukte niet, zodat Prins Rinus I dlie 7 jaar geleden prins was, yan stad moest worden ge haald. Iets wat de feestvreug de overigens niet kom druk ken. Zijn intrede was een hoogtepunt, evenals de perfec te show van de Kalleseien uit Hulst, een groep Dansmariekes die onder leiding van mevr, L. van Hoye-De Bakker in sa menwerking met de boerenka- pel de dit jiaar nog ingestu deerde paraplu-show heten zien. Aanrijding Op de krui sing Molenstraat - Witte Brug straat niabij Hulst vond een aanrijding plaats tussen een Belgische personenauto be stuurd door L.M. uit St.-Ni- kliaas en een Belgische brem fietser K. de G. uit St.-Pau wels. Het ongeluk gebeurde door dat De G. geen voorrang ver leende aan M. Aliles beperkte zich tot materiële schade. (Van een onzer verslaggevers) BENESSE —„Wij hopen bij de komende statenverkiezin gen in Zeeland vijftien zetels te behalen een winst van twee zetels voor de PvdA". Dit zei lijstaanvoerder van de Zeeuwse PvdA, de heer W. Don, aan het eind van een „conclaaf", met onder andere het gewestbestuur. De „men sen van de koplijst" en de campagnecommissie. Het con claaf is gehouden in slot „Moer- mond" te Renesse. Het conclaaf heeft voor de deelnemers een stevige pro gramma van actie voor de ko mende vier weken voorafgaan de aan de stateverkiezingen opgeleverd. De kandidaten van de PvdA voor Provinciale Sta ten, de Zeeuwse kamerleden, de besturen zij allen zullen de komende weken de kiezer thuis, of tenminste in zijn buurt, komen opzoeken. Het allereerste appel aan de kie zer, aldus gewestvoorzitter Schouwenaar en fractieleider Don zal zijn: bijft bij de ko mende statenverkiezingen in elk geval niet thuis. Verder zal de PvdA in een reeks regionale bijeenkomsten de nadruk leggen op haar ei gen maatschappijvisie en op concrete punten van province aal beleid. Wat dit laatste be treft de Zeeuwse PvdA heeft zich voorgenomen om na de statenverkiezingen tot een programma-vergelijking te komen met die partijen die kandidaat-gedeputeerden le veren, waardoor het mogelijk moet zijn dat het dagelijks bestuur van de provincie op grond van een aantal concrete beleidsafspraken „regeert". De PvdA zal voor het nieuwe col lege van GS haar zittende gdeputeerden, de heren Sten- vert en Boersma, naar voren schuiven. Zou er op grond van de verkiezingsuitslag een der de GS-zetel in de lucht zitten, dan zal men zich over die situatie met de achterban gaan beraden." U moet iets derge lijks zien in samenhang met de vraag wie er benoemd wordt in de vacature Van Aarrtsen", zei de heer Don. Voor de Zeeuwse PvdA-ver- kiezingscampagne zal onder meer staatssecretaris Schaef- jer (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) worden gerecru teerd. Ook heeft de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, de heer Van Thijn, toegezegd in Zee land een spreekbeurt te zullen houden. De campagne, die de leidende figuren van de PvdA tenminste twintig avonden per maand op de been zal houden is deze week begonnen. (Van onze correspondent) SLUIS In het stadhuis te Sluis vond de aanbesteding plaats van grond-, riolering en bestratingswerkzaamheden aan de St.-Annastraat, te Sluis. De uitvoering van deze wer ken geschiedt in het kader van de aanvullende werkgelegen heid. Er wairen 7 insehrl] vm gen ein die uitslag luidde als volgt: Fa. wed. P. R. Toussaimt en Zn. Cadzamd f 154.300. Leen- houts Aannemingsbedrijf b.v. Sluis f 155.800. Fa. De RuiJ-s- scher Biervliet f 156.000. N.V. Aainn. bedir. ELK, Schoondijke f 157.000. Fa. Jansen-De Vos Schoondiijke f 160.000. Gebr. De Bokx Terneuzen f 162.000. Gebr. v. d. Hemel Biervliet f 1.63.500. De begroting bedroeg f 150.750. De gunning is aai> gehoudien. LAMSWAARDE Aan de scniietimg, zaterdag gehouden op twee wippen bij P. Claes- Ijffl, namen 40 schutters deel. Uitslagen: Op wip één: hoge togel: G. Schelfhout uit Vo- gawaarde; eerste zijvogel: R. nerwegh uit Lamswaarde; tweede zijvogel: P. de Koster (RL ®raalUiW; grootste aantal W: J. Vermast uit Philippine, up wip twee: hoge vogel: K. Waessen; eerste zij-vogel: P. Waes8en, beiden uit Lams waarde: tweedie zijvogel: R. van Esbroeck uit Lamswaar- Si; g»otste aantal (4): J. van ■Alk uit Bosch-kapelle, C. Ver schuren uit Lamswaarde en "•Leeraert uit Gra-auw. KLOOSTERZANDE Aan nh ^ater^agsckieting gehouden P twee wippen bij R. van dll}ysse.n' nanien 32 schutters Uitsla-gen: Op wip één: °gc vogel: R, van Kr-uyssen, «crste zijvogel: F. van K-ruys- h- tweede zijvogel: P. allen uit Klooster- wt' Smotste aantal <5>: R- hkheym uit Kloosterzande. van *wee: Hoge vogel: A. L Kruyssen; eerste zijvoge): .',yah Goethem; tweede zijvo- f. J- Hoop, allen uit Kloos- extra hoge vogel: de Waal uit Kloosterzan- ue' grootste aanitail (4): A. 0 De heer R. van Esbroeck is koning geworden tijdens de koningschieting in Lamswaarde. Prins werd G. de Waal en erfprins H. van Waterschoot. Aan deze schieting deden vijftig schutters Tieteraan uit Kloosterzande. HENGSTDIJK Aan de zondagschieting, gehouden op twee wippen bij P. van Dijk, namen 35 schutters deel. Uit slagen: Op wip één: hoge vo gel: P. Boogaert uit Wdjchen (Gld); eerste zij vogel: E. Pau wels uit Axel; tweede zijvo gel: P. Boogaert uit Wijchen; grootste aantal (5): A. van Dijk uit Vogelwaarde; extra hoge vogel: A. Mahiu uit Lauiswaardie. Op wip twee: hoge vogel: Th. Pauwels, eer ste zijvogel: J. Pauwels, bei den uit Axel; tweede zijvogel: P. Boogaert uit Wijchen; extra hoge vogel; J. Pauwelis uit Axel. KLOOSTERZANDE Aan de zonidiagsch-ieting, gehouden op twee wippen bij R. van Kruyssen, namen 48 schutters deel. Uitslagen: Op wip één: hoge vogel: H. Hoop uit Kloosterzanidie; eerste zijvogel: A. Rottier; tweede zijvogel: A. Remijn, beiden uit Ossenisse; extra hoge vogel: P. van Goe them uit Walsoorden; grootste aantal (6): E. de Waal uit Hengstdijk. Op wip twee: hoge vogel: A. vam Gassen uit Osse nisse; eerste zij vogel: mevr Hoop-Verhoeven; tweede zij vogel: A. die Rooy, beiden uit Kloosteraand'e. 0 Chef-kok Pierre Haak draait het spit tijdens laatste horecabeurs in Goes. Vroeger had je in bepaalde streken vrouwen, die met een trouwerij of op een be grafenis bij de mensen thuis de maaltijlen kwamen ko ken voor een groot gezel schap. Ze behoorden vaak tot de kennissen- of familie kring. De mare van hun kook kunst snelde hen vooruit door mondelinge reclame. Ze kookten voor een krats, goed en lekker. Zulke vrouwen draaiden er hun hand niet voor om, een maaltijd klaar te maken voor veertig tot tach tig gasten. Een trouwpartij had door zijn blij karakter de voorkeur. Maar zelfs op begrafenissen wist een kook ster door een prima maal, de gedrukte sfeer op te vijzelen. Soms liep een begrafenis maal plezieriger af dan een bruiloft, omdat de drankfles tijdens zo'n droevige gele genheid minder gehanteerd werd. Vooral in Zeeuwsch-Vlaan deren stond zo'n kookster in hoog aanzien. Dat fenomeen zie je nu bijna niet meer. Er is nog wel een enkele vrouw, die zich inzet zo'n bruilofts- oi begrafenismaal tot een topper te maken, maar het is ni-et meer zoals vroeger. De mensen gaan eten in een res taurant of beperken zich tij dens een begrafenis tot een koffietafel. Daarom was ik blij verrast deze week ie mand te ontmoeten, die dit oude beroep weer heeft op genomen en bij de mensen thuis de maaltijd verzorgt. Het blijkt geen kookster te zijn, maar de Vlissiingse chef-kok Pierre Haak, een in binnen- en buitenland be kend fiiguiuir, die veel gouden plakken, bekers en onder scheidingen voor zijn kook- creaties heeft verworven. Pierre Haak blijkt een zeer kleurrijk figuur. Büj heeft vele delen van de we reld gezien en niet alleen gezien, hij heeft er nog ge werkt ook. En dan te beden ken, dat hij aanvankelijk is begonnen als matroosje op een kustvaarder. „Op een ge geven moment komt de kok te overlijden", vertelt hij. „Ik vraag aan de kapitein: mag ik de taak van de kok overnemen? De man kijkt me aanvankelijk een beetje vreemd aan. Maar in dit ge val moest hij toch wat en zo kreeg ik mijn eerste aanstel ling als kok. Ik moet er wel even bijvertellen, dat ik toen nog geen aardappel kon ko ken". wanit dat zijn ze in hart en nieren, zochten weer een plaatsje aan heit water en de heen- Haak werd chef-kok in Vlissingen. „Direct is er een brand brief naar mijn moeder ge gaan. Zo van: moeder help. Ik ben kok geworden. We hebben rodekool, pennen en uien aan boord, wat moet ik er mee? Mijn moeder schreef me vellen vol terug. Op maandag eet je erwtensoep en bij dit advies voegde ze dian een hele beschrijving, hoe ik het precies moest klaarmaken. Zo deed ze het voor elke dag. In iedere ha ven lag er weer een nieuw weekmenu met allerlei re cepten voor me klaar. Tel kens als ze nu belt of komt, zegt ze weer: zal ik nog eens een brief schrijven?" Dat varen had hij na een paar jaar wel gezien. „Ik wilde wel verder in het koksvak. Zo kwain ik op de kakschool in Groningen te recht. Daarna als leerling in „Old Dutch" in Den Haag". Ik durf niet te vragen wat dat voor een zaak is, want de manier waarop hij de naam uitspreekt moet voor iedere kenner blijkbaar vol doende zijn. Ik laat het dus maar zo. De opleiding werd in het Kuhrhaus in Scheve- niingen voltooid. „Ach", zegt hij nog na proevend, „het Kuhrhaus be tekent voor iedere kok de grondlegging voor een goede oarrière. We hadden daar een ongelooflijk strenge chef kok. Als hij niks in je zag, dan had je geen leven. Maar als hij merkte dat je dangen van hem leerde, dan kon je geen kwaad meer dioen. In die tijd, ik spreek nu over de tijd '51-'57, was het Kuhrhaus nog een echt sjiek hotel". „Er werden veel officiële diners gegeven tijdens statie- bezoeken of congressen. Ko ningen en koninginnen wa ren kind aan huis. Als er dan zo'n hoge gast aanwezig was, liep het hele hotel over van de rechercheurs, die al les, dus ook de koks, haar scherp in de gaten hielden. Reken d'r op, dat we daar wat gelachen hebben". „Ieder hoog bezoek was een feest op zich. Het was dan wel hard werken voor ons. We werkten nog met van die oude kolenkachels en de afstanden tussen de keu kens en de zalen waren enorm. Het personeel sliep op zolder in hele kleine rot- kamertjes met van die kleine luikjes. Zomers draaiden we constant met 25 koks en 's winters met zeven tot acht. Ik heb nergens zoveel aparte en zoutarme dingen moeten koken als daar. Er verbleven permanent zo'n vierhonderd pensiongasten, het meest rij ke oude dames. Er stonden er minstens honderd op di eet". In 1957 werd Pierre Haak aangesteld als chef-kok in het Oranje Hotel in Breda. „Een mieterse tijd" noemt hij het. Later toen ik chef kok was in de Woeste Hoeve op de Veluwe, heb ik veel van de dieetkeuken opgesto ken. Toondertijd bestond de Wipselberg nog in Beekber gen, het instituut waar ver moeide vrouwen zich weer op lieten peppen. Na zo'n kuuirweek kwam de- groep van zo'n zestien zeventien dames' altijd bij ons de laat ste maaltijd gebruiken, voor ze weer naar huis togen. Die vrouwen voelden zich na zo'n week godinnen en wij probeerden die indruk dan te versterken door een uitge kiende maaltijd te serveren. Daar leerde ik liflafjes be denken, die wel overheerlijk maar niet slecht voor het lijf waren". Toch heeft het nieuwe, het andere, hem altijd aange trokken. Vandaar dat hij met beide handen de aanstelling als manager in een Italiaans hotel aannam. Dat was an diers wel wat die eerste tijd. „We kenden geen wooTd Ita liaans en dat met al dat Ita liaans personeel en leveran ciers". „Na twee maanden beheer ste mijn man de taal zo goed", vertelt echtgenote An nie trots, „dat hij zelfs keu rige menukaarten in het Ita liaans tikte". „Nou ja, als ik het met meer wist dan zette ik er maar achter a la Milanese, da's altijd goed. Doordat we zelf niet zo wild op spaghetti waren, kregen we veel bijval van toeristen uit Duitsland, Zweden en Nederland. We hebben een keer een Duitse miljonair te gast. gehad, die de volgende dag weer verder moest. Het eten beviel hem zo goed, diat hij meteen maar drie weken is gebleven. Zijn werk bleef gewoon doorgaan, daardoor waren zijn tele foonrekeningen op het laatst veel hoger dan zijn hotelre keningen". Een normaal familieleven hadden ze in Italië vanwege de drukte niet en daarom meende de familie dat het tijd werd naar Holland terug te gaan. De twee Brabanders, Doordat hiij gevraagd werd om op de slagers vakschool in Utrecht aan de jonge slagers fondue-sausen en fijne sala des te leren maken,' werd hij al gauw bekend als de grote smaakmaker. „Ik kreeg zo veel aanvragen voor een em mer fondue-saus en lekkere hapjes, dat ik bij mezelf dacht: waarom begin je niet voor je zelf? Van het een komt het ander". Zo werd hij gevraagd bij mensen thuis te komen ko ken. Mensen die hun zilve ren bruiloft vierden, bij ope ningen van fabrieken en be drijven en zelfs bij grote verjaardagen werd de Vlis- singse chef-kok erbij ge haald. Hij maakt samen met zijn vier koks, die hij inmid dels al in dienst heeft, de hele zaak kant en klaar in zijn eigen bedrijf. Een kwar tier voor de maaltijd opge diend moet worden ver schijnt de heer Haak, dekt en versiert in record tempo de tafel en verrast iedereen met zijn kleurrijke crea ties. O nee, hst is heus niet altijd even gemakkelijk", zegt hij. Als je bijvoorbeeld dingen moet voorverwarmen voor twintig tot dertig perso nen op een tweepits kook- toestei. We begonnen ons be drijfje in een keuken van 30 vierkante meter, over een paar weken neemt de „Fijne Keuken", Vlissingen, een ruimte van 500 vierkante meter in gebruik. Maar nu ls het ook al zo dat, als u zittend in een vliegtuig bo ven de oceaan zweeft en u krijgt daar een zalige salade aangeboden die uit de ..Fijne Keuken", van de heer Haak afkomstig is. Iedere keer ver zinnen we weer andere din gen. Tussen al deze bedrijven ctoor vindt deze chef-kok ook nog tijd om mee te doen aan internationale culinaire wed strijden. Onlangs nog behaal den de Zeeuwse chef-koks in Engeland vele gouden en zil veren medailles. „O ja", zegt hij heel beslist, „aan deze wedstrijden blijf ik mee doen. Op deze wijze blijf je op de hoogte van alle ont wikkelingen en dat is in dit bedrijf ook wel nodig". Met Kerstmis verzorgde hij met zijn personeel 366 uitzendingen. De tuinfeesten die hij culinair voor zijn re kening neemt, genieten grote bekendheid. „Nee", dacht ik zomaar, „de mensen hoeven er beslist niet rouwig om te zijn dat chef-kok Haak de taak van de oude vertrouwde kookster heeft overgenomen. De toestand zal er niet op achteruit zijn gegaan. Eindredactie; Rein van der Helm.

de Stem | 1974 | | pagina 7