nd elle goed ANTWERPEN WIL ALLEEN INDUSTRIEGEBIED ANNEXEREN" Welvaart mogelijk achteruit n door industrialisering op linker-Schelde-oever Nieuwe aanwinst voor stichting Stoomtram Discussienota kanaalschap De Eendracht n BELGISCHE ECONOMEN: Scholieren uit Hulst en Oostburg succesvol bij volleybaltoernooi Witte hospik zoekt maten Hogere omzet Zeeuwse veilingen AXEl WAAK ZAAM MET BETREKKING TOT RAFFINADERIJ BIJ ZEIZATE n in Grevelingen Actiegroep blijft vechten tegen kerncentrale bij Zeebrugge stad streek SCHEPEN DELWAIDE OVER LINKER-SCHELDE-OEVER: ft diekring iat over irtwerk Minder koud Ktoosïerzande 's-GravenpoIder Aulo total loss Bayer produceert op linkeroever VERGELIJKENDE BESCHOUWING Wolphaartsdijk NA ONTKENNING Woensdag 27 februari 1974 3 evers) centrum van Goet versterkt. Dat is het nd heeft ingenomen nu* op de „intentie- moet worden gehand- dan wet versterkt, or de middenstand ins dit centrum uiiitbrei- inen kunnen worden erd daarbdrj wordt Goese madcten-stond in maite gedachit aan het .gebied, maar wel ami mankt en het Sdhwt- t, maar concreet stelt enstamd dan, dat wiin- ven in het Vlas- med moeten komen en rtwinkelbedrijf-wanen- het Schuttershofgebied -den gerealiseerd. De dient echter goed op worden afgestemd, moet rekeniimg worden i met die parkeerbe- Goese middenstand zrich verder niet uit omvang van deze Dat moet geregeld in het uiteindelijke be- gsplan. [ringt die middenstand n, dat over de door aar voren gebrachte ingen op korte termijn plaatsvindt, want het volgens de midden- inibevelinig om de reali- yersniellen gezien de elingen in grotere na- entra. iddiel van een gem een- rampenplan. „Niet al- ïze gemeente, maar ge- eland is hierbij betrok- terkte hij op. de herziening van de itgifteprijzen voor Bie- I en het saneringsplan age merkte voorzitter lylekom op, dat dit ge- noet worden als de ng van het bestem- lan Biezelinge II. Met a-nering komt de door- >p weg E-58 tot stand, >t vond de vaststelling [i verse begrotingswljzi- plaats. een onzer verslaggevers)! JTINGE De studie voor de geimeenteacLmini- en gemeentefinancièn provincie Zeeland van stituut voor bestuurswe- appen houdt op niaan- maart een bijeenkomst .30 u. in hotel de Koren- te Goes. Tijdens deze komst worden onder- n behandeld als jeugd- uurtwerk, clubhuiswerit bouwwerk. Als inleiders op de heer mr. H. r, chef van de afdeling recreatie, jeugd en cui- van de gemeente Goe®' e heer J.M.S. Prevoo. naar jeugdzaken van de ■nte Goes. Om 14.00 u. i' srst een huishoudelijke ierin^ voor de leden van diekring. I HAAG Bij beschik" van de minister van ouw en visserij t de Grevelingen en n® ioten deel van het ïavense Gat in de period maart 1974 28 febrw 1975 geen gesloten W vistuigen. Dit houdt ten in die wateren vissen met de ëe^° t speciale hengel. issen in die wateren z net een gewone als W®, peciale hengel is s een vergunning van van het visrecht w (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN —De Ant werpse linkeroever waarop Antwerpen de haven- en in dustrieplannen wil verwezen lijken behoort voor een groot deel tot het grondgebied van andere gemeenten. In verband met de annexatiedrang van Antwerpen vechten de bestu ren van deze gemeenten dan ook al enkele jaren voor het behoud van hun zelfstandig heid. Tijdens de begrotingsver- gadering van de Antwerpse gemeenteraad heeft Schepen Delwaide gezegd 'dat Antwer pen met de annexatie niet verder wil gaan dan de ruim 6000 hectare, die nodig is voor bied. het nieuwe havenge- De woonkernen van Doel en Kallo zijn niet bij die 6000 ha inbegrepen. In verband met die annexatie zou volgens de heer L. Delwaide de raad van overleg voor de haven, dip momenteel bestaat uit verte genwoordigers van het. stads bestuur, de vakbonden en de werkgevers, moeten worden uitgebreid met vertegenwoor digers van het rijk, provincies Oost-Vlaanderen en Antwer pen en de regio. Op die ma nier wordt dan meteen een beheersvorm voor de nieuwe haven op de linkeroever ge creëerd. Schepen Delwaide ging ook nog in op de stagnatie in de industriële en commerciële be drijvigheid op de linkeroever. Volgens hem is dit toe te schrijven aan de onzekerheid, waarin de kandidaat-inves teerders verkeren over de be- heersvoren van het havenge bied en het ter beschikking stellen van industrieterreinen. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Drie Belgische wetenschapsmensen, na melijk de economen prof, dr. P. H. Virenque, drs. W. Non- neman en drs. G. Blauwens van het studiecentrum voor economisch en sociaal onderzoek (SESO) van de universi teit van Antwerpen, hebben in een studie over haveninves teringen op de linker-Schelde-oever bij Antwerpen zoveel nieuwe cijfers en gedachten aangedragen dat de vraag gaat ontstaan of wat men daar op de linker-oever allemaal van plan is in economisch opzicht wel zo verantwoord is. Het drietal, dat de resulta ten van een gedegen studie heeft neergelegd in het door de wetenschappelijke uitgeve rij van De Standaard verzorg de boek: „Haveninvesteringen op de linker-Schelde-oever, welvaart en kosten-batenana- lyse", is in feite op basis van de reeds vervaardigde kosten- batenanalyse een nieuwe be- groting gaan maken, die er heel anders uitziet dan de vo- rige. Dat is niet zo verwonderlijk, want om wat gemakkelijker te kunnen werken is in die eer ste kosten-batenanalyse geen rekening gehouden met wat moeilijk te becijferen factoren, zoals bijvoorbeeld de zorg voor het milieu. Die milieukosten buiten be schouwing gelaten is er wat de haveninvesteringen voor de linker Schelde-oever betreft voor tachtig procent kans op een positief saldo en voor twintig procent op een nega tief „Wanneer de inplantingen (industrie-vestigingen. red.) op de linkeroever inzake mi lieuverontreiniging dezelfde wag op gaan als de bedrijven op de rechteroever is er meer f0 Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: droog en overwe gend zonnig. Overdag iets ho gere temperaturen. Weersvoor uitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren ?on: 2—8, min. temp,: om streeks 0 graden, max. temp. omsireeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 9, min. temp.: om streeks 0 graden, max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een droog etmaal: 90 pro cent. waterstanden DEN HAAG Konstanz 290 Win 1, Rheinfelden 215 min_ Straatsburg 188 min 12, Plit- tersdorf 374 min 7, Maxau, 439 Win 6. Plochingen 177 min 6, Mannheim 279 min 3, Stein- bach 187 min 8, Mainz 313 Plus 4, Bingen 186 plus 5. Kaub 226 plus 4, Trier 317 win 4. Koblenz 248 plus 7 Keulen 219 plus 13 Ruhrort 367 plus 5, Lobith §P6 min 4, Pannerdense Kop 960 min 5, Nijmegen 791 min 4, IJsselkop 661 min 5, Eefde IJ«»1 400 min 10. Deventer .278 min 8, Monsin 5464 mpv..'"j Borgharen 3960 min 13 MfiÉKLll?-min 7, Grave benesfélr509 win 1. -. -'j 28 kans dat het gecorrigeerd kos- ten-batensaldo negatief zal zijn", aldus de samenstellers van het boek. Een negatief kosten-baten- saldo houdt in dat ofschoon het nationaal product als ge volg van de investeringen zal stijgen, de welvaart van de gemeenschap achteruit zal gaan. De drie economen zijn van mening dat bij een nega tief saldo de plannen niet zou den moeten worden uitge voerd. Het geld kan dan beter ergens anders voor worden ge bruikt. Om wat meer te kunnen zeggen over de kans op een eventueel negatief kosten-ba- tensaldo als de milieuveront reiniging als kostenfactor wordt meegerekend pleiten de heren Virenque, Nonneman en Blauwens voor een milieu-on derzoek in het Antwerpse ha- ven- en industriegebied. De gegevens, die nu beschikbaar zijn. zijn volgens het drietal onvoldoende om door te gaan met de verdere ontsluiting van de linker-Schelde-oever. Niet alleen om straks de zaak in economisch opzicht beter te kunnen overzien, maar ook omdat men nog niet weet met welke vergroting van milieu verontreiniging men in dit ge bied te maken kan krijgen. Ook uit oogpunt van volksge zondheid is een dergelijk on derzoek van groot belang. Bij de nieuwe kosten-baten analyse hebben de drie eco nomen zich beperkt tot de voor- en nadelen voor België. Interessant is in dit verband de volgende losse opmerking: „Had men zich bijvoorbeeld op het standpunt van de Euro pese Gemeenschap gesteld, dan zou wellicht gebleken zijn dat de uitbreiding van de Eu ropese havencapaciteit en van het aanbod van Europese wa tergebonden industrieterreinen niet op de linker-Schelde-oe ver moest gelokaliseerd zijn, maar wel ergens anders in Europa, omdat daar uitge strekte industrieterreinen voorhanden zijn, gelegen aan de zee of aan een stroom met een grotere diepgang dan de Schelde en het Baalhoekka- naal zullen hebben. „De heren Virenque, Nonneman en Blau wens zijn in dit verband van mening dat het hoog tijd wordt om tot een daadwerkelijk geco ördineerd Westeuropees haven- beleid te komen. Het T-3 motorvoertuig, waarmee de S.G.B. deze zomer nog op de museumlijn zal verschijnen. Oud-papier Elke derde zaterdag van de maand zal in Kloosterzande, Groenendijk en WaJsoord'en huis aan huis oud papier worden opgehaald door de voetbalvereniging „Honte- nisse". De opbrengst van het oud papier komt ten goede aan de jeugdafdeling van de vereniging. Vorig jaar moesten de mensen van de vereniging noodgedwongen hun actie stopzetten in verband met op- slag- en afvoerproblemen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De stichting Stoomtram Goes-Borssele heeft er een nieuwe aanwinst bijgekregen. In Duitsland neeft de stichting een histo risch motorvoertuig van het Morgen, donderdag febr ®ergen op Zoom 7.19 en 19.46 Hansweert 6.27 en 18.57 letmuzen 5.49 en. 18.21 V'issingen 5.22 en" 17 51 Wemeldinge 7.09 er 19.33. Prijsvraag Voor de vierde achtereenvolgende keer heb' ben de RABO-banken in zes Europese landen een jeugd- prijsvraag gehouden. Alleen al in Nederland hebben 45000 kiniderem deelgenomen die naast het beantwoorden van enkele vragen een tekening of schilderstuk moesten vervaar digen over de vaderlandse ge schiedenis, terwijl de oudere kinderen een verhaal over een gebeurtenis uit de historie van ons land moesten maken. Sjaak de Goffau en Ina Lu- kasse uit 's Gravenpolder heb ben aan deze jeugdprijsvraag •net succes deelgenomen. De leskundige jury. bestaande uit Ria Bremer van het televisie- ieugdproignamma Stuif 's in en Wim Bijmoer, decorontwerpen bij de NOS, was van oordeel dat de prestaties van Sjaak en Ina gehonoreerd moesten wor den met een fraai uitgevoerde jeugdencvclopedie. die door de heer A. Ge-erts e, directeur van de Rabobank 's Gravenpolder, werd uitgereikt. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Ruim 300 leerlingen van middelbare scholen uit heel Zeeland, ver deeld over 45 teams, hebben gisteren deelgenomen aan een voleybaltoernooi in sporthal Zwaantje in Terneuzen. De leiding van dit evene ment was in handen van de heer Spons, gymnastiekleraar van het Zeldenrust-coliege uit Terneuzen, daarbij geholpen door leden van de afdeling volleybal van de sportvereni ging Seheldesport uit Terneu zen, die voor de arbitrage zorgdroegen. Nadat de jongens en meis jesteams in diverse poules wa ren ingedeeld, werden op de beschikbare velden van de sporthal talrijke duels gestre den, waarvan een aantal op een alleszins aanvaardbaar peil stonden. Vanwege het groot aantal wedstrijden be droeg de speeltijd 2 x 10 mi nuten en was geen time-out toegestaan. Na afloop werden aan de winnende teams de daarvoor beschikbaar gestelde bekers en medailles uitgereikt. In dit geslaagde toernooi wa ren enkele deelnemende teams uit Oostburg en Hulst zeer succesvol. De uitslag was in de catego rie meisjes t.m. 15 jaar: 1 St. Jozef Mavo 1 uit Hulst, 2 St. Jozef Mavo 2 Hulst, 3 School Walcheren uit Middelburg. Categorie meisjes 16 jaar en ouder: 1. Kon. Wilhelmina Lyceum Oostburg, 2 Jansenius lyceum Hulst, 3 St. Jozef Ha vo Hulst. Categorie jongens tot en met 15 jaar: 1 Scholengemeenschap St. Eloy Oostburg, 2 LTS Hulst, 3 School Walcheren Middelburg. Categorie jongens 16 jaar en ouder: 1 Scholengemeenschap Jansenius Hulst, 2 Zelden rust college Terneuzen, 3 MTS Terneuzen. type T-3 weten te bemachti gen. Dit is een 4-assig diesel- mechanisch motorvoertuig, dat wordt aangedreven door twee zescilinder Deutzdieselmoto- rei De SGB-aamwinst heeft vocn-heen dienst gedaan in het Duitse „La-ndesverkehrsbetrieb Hoya". Via de grensovergang B enth-eim - Ol-d enza-al kwam het voertuig vorige week ons land binnen te zamen met nog een motorvoertuig, d-at bestemd is voor de museumlijn Haaksber- gen-Enschede. De nieuwe SGB- aanwinst is vorige week in Hengelo nog eens grondig geïnspecteerd en daarna per goederentrein opgezonden naar Roosendaal. Hier zullen de ko-ppelverbindin-gen worden aangebracht, zodat de nieuwe T-3 van de stichting Stroom- tram Goes-Borssele op eigen Kracht naar Goes kan rijden. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Maan dagavond om ongeveer ha-lf- twaalf is de autobestuurder E.F.R. uit Zelzate (B) op een T-kruising in een polder nabij Westdorpe, recht door gere den. Hij vernielde daarbij de :chrikhekken en kwam in de daarachter gelegen sloot te recht. De bestuurder werd slechts licht gewond. De auto werd volkomen vernield. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Op de linker-Schelde-oever bij Antwerpen is de nieuwe fabriek van Bay er al in bedrijf. Er wordt nog niet op volle capaciteit gewerkt. Een aantal installaties moet nog worden opge bouwd. Bayer zal voorlopig op de linkeroever j aarlijks 20.000 ton rubberchemi caliën produceren. Lang zaam zal die produktie tot 40.000 ton worden opgevoerd. In deze fa briek van Bayer werken nu 300 mensen, voorna melijk afkomstig uit het Waasland. Naast de fa briek zullen in de nabije toekomst nog twee toele veringsbedrijven worden gebouwd, namelijk de Schelde-Chemie, een dochteronderneming van Bayer, en Ciba-Geighy, waar voorprodukten voor kleurstoffen zullen wor den vervaardigd. (Van onze correspondent) AXEL „De witte hospik" roept alle oud-strijders op van 1-5-3 RI, die van 1947 tot 1950 in Indonesië zijn geweest, met als hoofdpost Palembang, zich te melden voor een reünie, die is gepland voor de 4e decem ber van dit jaar. „De witte hospik" iis Pijeter Geruit Eckhardit uit Axel, des tijds in Indonesië een jong knaapje van 19 jaair, die de bijnaam kreeg omdat hij toen al helemaal grijs wa-s. De grij ze haren heeft hij nog steeds, evenals zijn gevoel voor hu mor, maar 19 jaren is hij niet meer en in plaats van hospi taalsoldaat in Indonesië is hij nu timmerman bij de Gemeen te in Axel en woont keurig in een huis-in-een-rijMaar orga niseren zit hem nu eenmaal in het bloed en daarom wil hij na al die jaren ziijn kameraden wel eens terug zien. „Het is er nooit vam geko men", vertelt Piet Eckhardt, „maar ik loop al heel lang met plannen voor deze reünie rond en heb er ook ai veel over nagedacht". Dat blijkt ook wtd, want hij heeft de plannen al helemaal klaar in zijn hoofd. Om te beginnen heeft hij 6 a 7 adressen nodig om een bestuur te vormen en van daaruit verder te werken. Na beroepen in de kranten hoopt hij binnen een paar maanden van de 120 a 130 mensen die destijds in Indonesië waren, toch 60 a 70 adressen te krij sen. De verdere berichtgeving wil hij dan via de gemeenten laten lopen en als alles lukt hoopt hij op 4 december, de dag dat men in 1947 vanuit Rotterdam naar Indonesië ver trok, een grote groep oud strijders met hun dames bij elkaar te hebban. Als er meer mensen uit Brabant reageren wordt de plaats vam samen komst Bergen op Zoom, zijn er meer mensen uit Zeeland, dan wordt het Goes. Het is de bedoeling, dat men eerst ge zellig met elkaar gaat eten en dan oude herinneringen gaat ophalen met eventueel films etc. „ik heb de afgelopen Jaren wel eens contact gehad met enkele van onze oud-militai ren", aldus Piet Eckhardt, „maar een reünie is er van onze afdeling nog nooit ge weest. Ik wil het gewoon eens proberen en ik geloof best dat het lukt". Adresopgaven kan men sturen naar: De heer P. Eckhardt, Marijkestraat 64, Axel, Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VOSSEMEER Het bestuur van het kanaal- schap De Eendracht heeft een discussienota opgesteld, die bedoeld is als een vergelijken de beschouwing van enkele objecten binnen het werkge bied van het kanaalschap. De nota zal worden besproken tij dens een vergadering, die op donderdag 28 februari wordt gehouden in het gemeentehuis van Steenbergen. Op de agen da staat ook de voorlopige vaststelling van de rekeningen over 1972 en 1973. In de nota wordt uitvoerig ingegaan op de voorgeschiede nis van het Schelde-Rijnka- naal en de gevolgen daarvan voor het natuurmilieu, waar voor een planprocedure werd opgezet. Als eerste fase daai- van werd door de Gro-ntmij een onderzoek ingesteld naar en de mogelijkheden en be- ho ften van. een landschappe lijke verzorging met de daarin passende en op de water staatsbelangen afgestemde re creatieve Voorzieningen in het werkgebied. Als tweede fase werd een basisplan door het kanaalschap opgesteld, waar toe intensief overleg werd ge pleegd met het bouwbureau voor de Schelde-Rijnverbm- ding en diverse ambtelijke in stanties en deskundigen. Ge concludeerd wordt nu, dat dit overleg niet naar wens is ver lopen. Deels omdat een aantal deskundigen het standpunt in nam dat de ontwikkelingen moesten worden afgewacht, terwijl andere instanties hun medewerking uitdrukkelijk afhankelijk stelden van het aangaan van grotere verban den. Binnen het werkgebied van het kanaalschap zijn als gevolg van de kanaalwerken enige elementen ontstaan, die Goed jaar De Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Wolp- haartsdijk hield de jaarverga dering, die werd geopend door de presidente mevrouw J. Re- mijnse-op 't Hof met gebed, schriftlezing en meditatie. Uit de jaarverslagen van secreta resse en penningmeesteresse bleek dat 1973 een goed jaar is geweest. Als nieuwe penning meesteressen werden gekozen mevrouw Sandee-Verburg en mevrouw Schipper-Geene, ter wijl de secretaresse mevrouw de Wit-Lukasse bij accla matie werd herkozen. De avond werd verder door de leden verzorgd. De volgende vergadering is op 21 maart, d-an zal worden gesproken over Amnesty International. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Volgens burge meester Michel van Maele van Brugge ziet Ebes ervan af om in het havengebied van Zeebrugge een nieuwe kerncentrale te bouwen. Het vermoeden be staat echter, dat de kerncen trale toch in de buurt van Zeebrugge zal komen, maar op een andere plaats dan aanvan kelijk werd gedacht. De Zeebrugse actiegroep Rem U 235, die tegen de bouw van een kerncentrale in Zee brugge is, za] blijven bestaan Volgens mevrouw Godderis, woordvoerster van de actie groep, zal men de nieuwe on-t wikkelingen kritisch blijven volgen. Begin april houdt de actie groep in verband met de kern- centraleplarmen een informa tieve bijeenkomst, samen met de pas opgerichte verenigde actiegroep voor kernstop en een Noordfranse actiegroep, die ageert tegen de bouw van een kerncentrale bij Duinkerken. De Fransen zijn zelfs van plan om een hongerstaking te be ginnen. (Van onze correspondent) GOES De groente- en fruitveilingen in Zeeland, die zijn aangesloten bij het Cen traal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland, hebben in 1973 gezamelijk een omzet behaald van 47,9 mil joen gulden tegen 45,9 miljoen gulden het jaar daarvoor. Deze omzetstijging van ruim 4% Is minder dan de landelijke stij ging die 9,1% bedroeg. De totale omzet van alle veilingen in Nederland bedroeg 1483 miljoen gulden. Deze werd behaald op 68 veilingen die er thans nog in ons land zijn. Hiervan zijn er vijf die sa men 41,4% van de totale om zet voor hun rekening nemen omdat ze elk boven de 100 miljoen omzet komen. Dat zijn de veilingen in Delft-Wester- lee, Grubbenvorst, Westland Noord, Bleiswijk en Zuidhol- land-Zuid. De geringste gemiddelde omzet per veiling wordt be haald in Zeeland. Hier zijn negen groente- en fruitveilin gen die zijn aangesloten bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, waarvan enkel op hét eiland Tholen reeds vier. De grootste omzet van de Zeeuwse veilingen werd be haald in Kapelle-Biezelinge met 11,7 miljoen gulden, ge volgd door de veiling te Goes niet 10 miljoen gulden. Krab- bendijke behaalde een omzet van 6 miljoen gulden Middel burg kwam aan 4,7 miljoen en Terneuzen aan 4,7 miljoen, ln een overzicht van net Centraal Bureau van de Tluin bouwveilingen waarin de om zetten worden besproken, komt men tot de conclusie dat met inachtneming van de bij zondere positie van een aantal typisch regionale consumptie veilingen, er vooralsnog onver minderd termen aanwezig lij ken voor een verdere concen tratieontwikkeling in de we reld van de Nederlandse groenten- en fruitveilingen. in het geheel bezien om een beslissing vragen. Die elemen ten zijn het schiereiland Tho len, de diverse speciedepots, de werkhaven aan de Krabben- kreekdam nabij St.-Philips- land, alsmede de jachthaven daar en die bij Tholen. Enkele depots zijn al volgestort en zuilen binnenkort worden op geleverd. De discussienota stelt nu, dat het zinvol is zich te beraden over de bestem ming en nadere inrichting, waarbij ervan wordt uitgegaan dat die bestemming in de re creatieve sector moet liggen. Dat geldt ook voor de jachtha vens, waarvan die bij Tholen een capaciteit van 522 boten krijgt (aanlegkosten 2.600.000 gulden) en die bij Tholen een capaciteit van 275 boten tegen 800.000 gulden aanlegkosten. De liggeldtarieven worden voorlopig geschat op respectie velijk 17 en 15 gulden per Jaar per vierkante meter. De jachthaven bij St.-Philipsland wordt aangemerkt als een uit stekende vervanging voor de haven van Nieuw-Vossemeer en vergt een lage investering. De jachthaven in Tholen heeft een zeer gunstige ligging ten opzichte van de Oosterschelde, maar vergt een aanzienlijk ho gere investering. De conclusie zoals deze in de discussienota is gesteld, wijst erop, dat in technisch opzicht beide jacht havenplannen kunnen warden voorbereid. Uit bestuurlijk oojpiunt kan de haven in St.- Philipsland eerder worden uit gevoerd en deze haven verdient op financieel-economisehe gronden de voorkeur. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op vragen van raadslid P. Apers heeft burge meester A. de Kam gistera vond tijdens de raadsvergade ring in Axel meegedeeld dat het gemeentebestuur van Axel waakzaam is in verband met de plannen om bij Zelzate een raffinaderij te bouwen. De heer Apers wees erop dat Axel de zaak nauwlettend in het oog moet houden. Naar zijn mening zullen Axel, Zuid- dorpe en Koewacht straks nog meer last van de raffinaderij hebben dan Sas van Gent. De vraag van de heer Apers of het gemeentebestuur van Axel de raffinaderijplannen ter sprake zullen brengen in het regelmatig b. en w.-overleg in Zeeuwsch-Vlaanderen werd door burgemeester De Kam bevestigend beantwoord. „Des noods vragen we om een spoedvergadering als er belang rijke ontwikkelingen zich voordoen," was zijn reactie. Omdat G.S. het raadsbesluit om draineringswerkzaamheden in het plan Smitschorre uit te voeren niet hebben goedge keurd, wilde de heer R. Jans- sens weten of dit geen stagna tie tot gevolg heeft. Volgens de raadsvoorzitter levert dit inderdaad stagnatie op. Hij deelde mee dat volgende week over deze kwestie een gesprek plaatsvindt tussen vertegen woordigers van de gemeente, de stedebouwkundige, de P.P.D. en een ambtenaar van de financiële afdeling van de provincie. In deze vergadering kwa men nogal wat onderwijszaken aan de orde. De heer Apers merkte in het algemeen op dat men ook bij het onderwijs moet trachten zo zuinig moge lijk te werken als het gaat om bijkomende kosten. De zuinig heid moet volgens hem zo worden doorgevoerd dat het onderwijs zelf er geen schade door ondervindt. De heer J. Vink vroeg het college van B. en W. stappen te onderneming om verhuizing van het Zegamkantoor van Axel naar Terneuzen te voor komen. Volgens hem zouden verschillende inwoners van Axel de dupe worden van een dergelijke verhuizing. Wethou der D. Oggel deelde mee dat er al „stappen" waren geno men. Hij wees de raad erop dat er een overeenkomst met Zegam is, waarin staat dat er in Axel altijd een dependance moet blijven. In de rondvraag deelde de heer Apers de raadsleden mee dat met ingang van 3 september van dit jaar de partij Gemeen tebelangen VVD zal heten.

de Stem | 1974 | | pagina 3