chst Britten maken morgen uit wie het land resfcert Afwikkeling rentezegels een rare zaak EDWARD HEATH HAROLD WILSON JEREMY THORPE BRITSE LAGERHUIS Zetelverdeling 1966 1970 binnenland buitenland n ftT i WffTBwi Tt-- ifiTlrffli lederland. 28 FEBRUARI De Britse verkiezingen Niet gelegen Liberalen Weinig houvast Kernpunten Europe 364 253 I De mijnwerkers Herindeling Kleinere partijen Propaganda Vragen over onderzoek naar geboorte mongolen Prins Claus pleit voor landbouw Vrees in VS voor politieke terreur NAVO-ZEGEL KOMT TOCH UIT ij Woensdag 27 februari 1974 J en Hoechst Holland fhankelijke onderne- irnationale Hoechst zij een enorm stuk erdan2700 is de produktie- nsterdam als hoofd- ieken staan er twee in ffen (Hostyren), lakken den gemaakt, in Weert (Kalle foliën laten) en inVlissingen iffen voorTrevira). coop N.V., gevestigd in aam zegt het al-het d klaar met alert advies eel van de levering van :oals kleurstoffen, aliën, synthetische isbeschermings- (o.a. Jade),genees- Nederlandershet neming. Zij kennen hun vaar de.know-how van :n eeuw ervaring!) n ingezet. Vandaag en it in het belang is van spreekt vanzelf. 1st Holland NV 5urgerhartstraat25 ardam ion 020-180321 pöüoG Bij vonnis van de recW' ,j bank te Breda van I bruari 1974 is. onder lijktijdige intrekking va, de hem op 18 januari a voorlopig verleende sun ance van betaling, in sta van faillissement verkla 3. A. C. van Hofweg® wonende te Breda 333 Graaf Hendrik III I 169 b, onder de „Bouwbedrijf Van Hof gen" zaak doende te n» aan de Magnoliastraat met benoeming van rnr' i Nouwen tot rechter-c missaris en van de on getekende tot curator- De rechter-comnnss heeft bepaald: 1. dat de schuldvorder gen bij de onderg» kende moeten wor ingediend uiterlijk 29 maart 1974; 2. dat de verificatie^1 dering zal worden houden op 19 april om 9.30 uur in bet 6 bouw van de rechtb Kloosterlaan 46 te da. Breda, Parkstraat 8. Mr. L. G. M. van Bud* curator. OP (Van een onzer verslaggevers) ])e algemene verkiezingen die morgen in Engeland wor den gehouden, zijn door de overgrote meerderheid van de betrokkenen niet gewenst. „Ik zou het Britse volk niet om een uitspraak vragen als dit niet absoluut noodzakelijk was", verklaarde premier Ed ward Heath, toen hij anderhalf jaar voor het verstrijken van de zittingsperiode het Lager huis liet ontbinden en aan de 40 miljoen stemgerechtigden van 18 jaar en ouder de keuze liet tussen voortzetting van zijn conservatieve bewind en een terugkeer van Labour die hij in 1970 verrassend had verslagen. De verkiezingen worden ge houden onder de druk van een nationale mijnwerkersstakinig, waardoor het land zijn ern stigste industriële crisis door maakt sinds de Tweede We reldoorlog. In de industrie wordt sinds het begin van dit jaar slechts drie dagen per week gewerkt om de kolen- voorraden te sparen. Hierdoor zijn ruim twee milioen men sen zonder werk gekomen. Daarnaast zijn er nog onge veer 625.000 ,,;gewone werklo zen. In de huizen is het kil en de verlichting is beperkt. Onder deze omstandigheden, terwijl al sinds half november de noodtoestand van kracht is, zou geen enkele premier uit vrije keuze zijn beleid aan het oordeel van de kiezers onder werpen, te meer als in zijn regeringsperiode de prijzen reusachtig zijn gestegen. Ook voor Labourleider Ha rold Wilson komen de verkie zingen niet gelegen. Binnen zijn partij heerst verdeeldheid tussen de rechter- en de lin kervleugel. De geleidelijke zwenking naar links, tot uit drukking komend in verre gaande nationalisatieplannen, dreigt gematigd vooruitstre- venden van Labour te ver vreemden. De vakbeweging daaruit de Labourpartij is voortgekomen, wenst evenmin verkiezingen. Zij vreest dat de actie van de mijnwerkers en de ingrijpende gevolgen hier van tot een anti-vakbonds- en «ftti-Labourstemming leiden, waarvan de conservatieven en ae liberalen zullen profite ren. Algemeen wordt aangeno- nen dat de liberalen daarvan het meeste profijt zullen heb- l k«-w-ij i» ^Ui' 6n. Bij tussentijdse verkie zen hebben zij hun zetel- antal al met vijf tot 11 kun nen vergroten. Onder de en- ■jousiaste leiding van Jeremy norpe hopen zij op een we- ergeboorte van hun partij die «root was onder politici als Ldstone en Lloyd George, nav die na de Eerste Wereld oorlog als een van de twee grote partijen door de opko mende Labourpartij naar een weinig betekeninde derde plaats werd weggedrukt. Thorpe voorspelt dat zijn frac tie straks 60 leden zal tellen, maar objectieve waarnemers menen dat hij, gezien het stel sel van verkiezing bij eenvou dige meerderheid per district, op ten hoogste 26 zetels mag rekenen. In 1970 leverde 7,5 procent van de stemmen slechts 1 procent van de La gerhuiszetels op. De angst van de liberale leiders is- dat kie zers die uit ontevredenheid over zowel Laeour als de con servatieven geneigd zijn libe raal te stemmen, toch een van de twee grote partijen zullen steunen ais er een onbesliste uitslag dreigt. De opiniepeilingen geven niet veeil houvast. Over het algemeen geven zij een kleine voorsprong van de conserva tieven op Labour te zien, ter wijl de liberalen geleidelijk tot boven de 20 procent zijn gestegen. Gedetailleerde on derzoekingen duiden er op dat wegblijven van de stembus vooral nadelig is voor Laboux. De verkiezingen van 1970 heb ben overigens de betrekkelijk heid van de opiniepeilingen aangetoond. Toen kwam in plaats van de verwachte La- bouroverwinning een conser vatieve meerderheid van 43 uit de bus. In hoofdzaak gaat de verkie zingsstrijd niet om de partij programma's. Volgens de con servatieven is het kernpunt: „Wie leidt het land de link se extremisten in de vakbewe ging of de democratisch geko zen regering?". Herhaaldelijk heeft Heath gesteld dat het linkse extremisten in de Mijn werkersunie en andere bonden niet te doen is om hogere lonen, maar om het omverwer pen van de regering. Hij doelt daarbij op mensen als Mick McGahey, de communistische ondervoorzitter van de Mijn werkersunie, die er op wijst dat het de doelstelling van de bond is „het kapitalisme volle dig af te schaffen". Wilson noemt de verkie zingsleuze van Heath „fraudu leus". Volgens hem probeert de premier te verdoezelen hoezeer de prijzen, huren, hy potheekrenten en bouwkosten zijn gestegen. „Als de conser vatieven winnen, hebben zij het land niets anders te bie den dan een voortzetting van de politiek waardoor Engeland aan de rand van een econo misch en sociaal bankroet is gebracht", aldus de Labourlei der. Thorpe verwijt zowei la bour als de conservatieven een extremistisch beleid. Volgens hem worden beide partijen beheerst door gevestigde machten: de socialisten door de vakbeweging en de conser vatieven door het grootkapi taal. Hij verwacht ongeveer gelijke zetelaantallen voor de twee grote partijen, waardoor zijn partij „op de wip" zou komen te zitten. Terwijl Heath en Wilson bij voorbaat een coalitie met de liberalen heb-* ben uitgesloten, heeft Thorpe gezegd dat hij wil samenwer ken met „iedereen die dit land weer op de weg terugbrengt". Hij dacht overigens niet dat Heath of Wilson in staat zal zijn het land in een coalitie te verenigen. Volgens opiniepei lingen is ruim de helft van het kiezerskorps voorstander van een coalitiekabinet zoals in de oorlog. Terwijl Labour de prijzen "fïPtm-etkm straks in de hand wil houden en de ionen door middel van een „gentlemans agreement" met de vakbeweging wil rege len, houden de conservatieven vast aan hun door het parle ment goedgekeurd inkomens- en prijsbeleid waardoor het conflict met de mijnwerkers zo hoog is gelopen. De libera len hebben een geheel eigen plan voor de inflatiebestrlj- ding. Gekoppeld aan een ver regaande medezeggenschap van de werknemers in de be drijven stellen zij een systeem van prijzen- en inkomenspoli tiek voor, waarbij overschrij ding van een jaarlijks vast te stellen norm voor loon- en prijsstijgingen door middel van extra-belastingen wordt bestraft. Op deze wijze zou de overheid zich met behoud van de nodige controle op de eco nomische ontwikkeling niet rechtstreeks met het collectie ve loonoverleg behoeven te bemoeien. Een andere omstreden zaak is het Britse lidmaatschap van de EEG. Sinds het Lagerhuis de toetreding met een meer derheid van 112 stemmen heeft goedgekeurd, beschou wen de conservatieven dit als een afgedane zaak. Op de kri tiek dat het lidmaatschap de levensmiddelenprijzen zo Heeft opgejaagd, antwoorden zij dat de prijsstijgingen voor het grootste deel het gevolg zijn van ontwikkelingen buiten Europa. Het is voor Heath een tegenvaller dat als gevolg van de sterke verdeeldheid binnen de EEG het fonds voor regio nale ontwikkeling er nog steeds niet is. Een uitkering hieruit ten behoeve van ten achter gebleven gebieden in Groot-Brittannië zou een soort compensatie zijn voor de Britse bijdrage voor de Europese land bouwpolitiek. L,BERALEN^m^EL'JKE LABOUR CONSERVATIEVEN LIBERALEN 6 6 ONAFHANKELIJKEN -V.- CONSERVATIEVEN 55.70 In 1970 ontbond de Labourregering van Harold Wilson liet parlement in de verwachting, dat na de verkiezingen haar positie in het Lagerhuis versterkt zou worden. Het pakte anders uit. Wilsons partij verloor 77 zetels en daarmee de meerderheid in het parlement. Deze tekening geeft een beeld van de zetel verdeling in het Britse Lagerhuis na de verkiezingen van 1966 en van 1970. zoals Wales en Schotland. Dit laatste Is ook een belangrijk punt voor de liberalen. De salarissen van de mijn werkers die de aanleiding tot de verkiezingen zijn, dreigen wat op de achternorgd te ge- wat op de achtergrond te ge raken. Iedereen is het er wel over eens dat de lonen, ook al gezien de aard van het beroep, omhoog moeten. De Mijnwer kersunie eist een verhoging van 30 tot 35 pet, maar Heath wilde niet verder gaan dan 16,5 pet om binnen de normen van zijn anti-inflatieprogram te blijven. Op een toezegging van het algemeen vakverbond TUC dat een hoger percentage loonsverhoging voor de mijn werkers niet als precedent voor de andere bonden zou worden gebruikt, wilde de premier niet vertrouwen om dat volgens hem de leiding van het TUC de bonden niet in de hand heeft. Nadat zij sinds half november gewei gerd hadden overwerk te ver richten, legden de mijnwer kers ruim twee weken geleden het werk geheel neer. Sinds dien is gebleken dat al sinds vele jaren een vergissing is gemaakt bij het vergelijken van hun lonen met die van andere groepen arbeiders. In tegenstelling tot deze andere groepen is bij de mijnwerkers steeds het vakantiegeld bij het loon geteld waardoor een on juist beeld ontstond. Wilson die hiervan schande sprak, Ook de liberalen zijn pro- Europees. Labour heeft echter de kiezers beloofd dat zij zich onder een socialistisch bewind over het lidmaatschap zullen kunnen uitspreken. Het is niet duidelijk of dit via een volks stemming of via algemene verkiezingen zal gebeuren. La bour stelt dat Engeland bij nieuwe onderhandelingen be tere voorwaarden voor zijn lidmaatschap van de EEG moet bedingen. Wat de kwestie-Europa oe- treft heeft Labour de steun van de uiterst rechtse conser vatieve politicus Enoch Po well, die zichzelf ditmaal niet kandidaat heeft gesteld, maar die in redevoeringen de kie zers oproept voor Labour te stemmen als de andere kandi daten pro-Europa zijn. Dit kan Heath menige stem kosten. Ook een twistpunt vormen de one- en gasvoorraden in de bodem van de Noordzee en de Ierse Zee. Labour vindt dat deze voorraden openbaar ei gendom zijn en dat de win ning en de verhandeling onder toezicht moeten staan van de overheid die daaraan voor meer dan de helft zou moeten deelnemen. Heath is daarente gen van mening dat alleen de oliemaatschappijen het geld en de kennis hebben voor de winning en de distributie, ge zien de enorme investeringen die hiervoor nodig zijn. De socialisten willen dat de staat de olie verhandelt en een groot deel van de opbrengst gebruikt voor hulp aan gewes ten die door de achteruitgang van de steenkolenindustrie in moeilijkheden zijn geraakt, (Van onze correspon dent) L°NDEN De con servatieve Britse mi nister-president Heath heeft, vechtend voor een nieuw mandaat, de kiezers gewaarschuwd dat ze zeer binnenkort opnieuw naar de stem bus geroepen zullen worden als ze het be staan de kleine liberale partij opnieuw een rol van betekenis te geven. Ook de socialistische aanvoerder Harold Wil son, die weer premier hoopt te worden na een onderbreking van vier jaar, roept wegens het aanrukkend liberale gevaar steeds luider dat hij zal weigeren een coalitie met de li beralen te vormen. „Maar de Tories en La bour hebben geen van God gegeven recht om elkaar van eeuwigheid tot zaligheid af te wis selen", is het antwoord van de liberale leider, Jeremy Thorpe. Het optimisme van de ze 37-jarige politicus is zo groot geworden, dat hij de mogelijkheid meent te zien zelf bij koningin Elizabeth ont boden te zullen wor den, zodra het a.s. vrij dag bekend is hoe de samenstelling van het volgende Lagerhuis is. Een dergelijke propa gandistische opgewekt heid, natuurlijk nog met enige voorzichtig heid door Thorpe gede monstreerd, wordt overigens door veel minder kiezers gedeeld dan het kwart van de stemgerechtigden met herleefde liberale nei gingen. vergat dat ook onder zijn re gering tussen 1964 en 1970 de vergissing niet was opge merkt. De mijnwerkers behoorden aanvankelijk tot de best be taalde arbeiders. In 1970 wa ren zij echter tot onder de tiende plaats gedaald. In 1972 bereikten zij met een staking dat zij in een uitzonderingspo sitie werden geplaatst. Vol gens het regeringsaanbod vooi een loonsverhoging van 16,5 pet zouden zij op de derde plaats van de Inonranglijst zijn gekomen, na de arbeiders in de auto-industrie en de grafi ci. Het aantal mijnwerkers is sinds de Tweede Wereldoorlog van 800.000 tot 250.000 man gedaald. Van de 1160 mijnen die in bedrijf waren toen in 1947 de mijnindustrie werd genationaliseerd, zijn er nog slechts 261 open. De produktie die in het topjaar 1913 287 miljoen ton bedroeg, was in 1972 tot 120 miljoen ton ge daald. Het afgelopen jaar werd echter 140 miljoen ton gedolven. Sinrds 1974 zijn 7.718 mijn werkers verongelukt. In 1973 vielen er 80 doden en 569 zwaargewonden. Tussen 1951 en 1971 stierven ruim 17.000 kompels aan longziekten. Door een herindeling van ae districten is het zeteltal in het Lagerhuis met vijf uitgebreid tot 635.'Slechts ruim 200 dis tricten zijn ongetwijfeld ge bleven. Vergelijkingen met vorige verkiezingen zijn daar door moeilijk te trekken. Vol gens deskundigen is de herin deling vooral gunstig voor de conservatieven die er zeker 10 zetels door zouden winnen. De grenswijzigingen geven som mige kandidaten grote proble men. Zo zal het de 44-jarige Jeremy Thorpe moeite kosten zijn zetel in North Devon te behouden. In 1970 bedroeg zijn meerderheid slechts 369 stemmen. Sedertdien is zijn distriet uitgebreid met stuk ken van een district waar vier jaar geleden een conservatieve kandidaat werd gekozen,. Thorpe heeft dan ook geen tijd voor een landelijke cam pagne. Behalve de drie genoemde partijen nemen ook verschei dene kleinere groeperingen aan de verkiezingen deel, zo als de nationalisten in Schot land en Wales die niet alleen voor hun eigen cultuur maar ook voor de economische be langen van hun land opkomen. Zo maken zij aanspraak op de bodemschatten in resp. de Noordzee en de Ierse Zee. Volgens de Schotten die hun twee zetels tot vijf hopen uit te breiden, kan Schotland ge rekend worden tot de poten tieel rijkste landen ter wereld. De nationalistische partij van Wales, de Plaid Cymru, hoopt voor het eerst in het Lager huis te komen en wel met vijf zetels die op Labour zouden moeten worden veroverd. Ook de communisten hopen voor het eerst sinds 24 jaar hun entree in het Lagerhuis te maken. Hun grootste kansheb ber is de 42-jarige Jimmy Reid ie in 1971 als vakbonds leider het personeel van de Clydebank-werf bewoog aan het werk te blijven, toen het bedrijf failliet ging. Een Ame rikaanse onderneming uit Houston bracht tenslotte red ding door de werf in Glasgow over te nemen om er boorei landen te bouwen. Reid kreeg door zijn optreden nationale bekendheid. Hij werkt nog steeds op de werf die eens de grote Engelse passagierssche pen bouwde. Een andere opvallende fi guur is de 37-jarige actrice Vanessa Redgrave, de dochter van de bekende toneel- en filmspeler sir Michael Redgra ve. Zij is kandidaat van de Revolutionaire Arbeiderspartij, een afsplitsing van de commu nistische partij. Als zij niet in een theater in West End de hoofdrol speelt in Noel Co wards komedie „Design for li ving" preekt zij in de Londen- s_e arbeiderswijk Newhaan NorthEast de revolutie van het proletariaat. Voor een groot deel wordt de verkiezingsstrijd via de te levisie uitgevochten. Elke avond zijn de voornaamste drie partijen op de buis. Be halve deze politieke praatjes verzorgen de BBC en de com merciële televisie nog talrijke uitzendingen rondom de ver kiezingen. Dit heeft liet La gerhuislid Dick Taverne tot de gedenkwaardige uitspraak ge bracht: „De partij die het eerst de politieke uitzendingen staakt, wint de verkiezingen op haair dooie gemak". Me vrouw Mary Whitehouse, de leidster van de Bond van Te Ievisiekijkers, heeft verklaard dat tientallen leden van haar bond hebben geklaagd over de „botte verveling" die de poli tici op de buis hun bezorgen. De kandidaten schijnen echter tot dusver niet gevoelig voor dergelijke kritiek. DOOR:GREET BUCHNER Nog nimmer ben ik een man of vrouw tegengekomen die graag belasting betaalt, het geen niet wegneemt dat al thans een deel van de belas tingbetalers wel vrede kan hebben met de steeds groter wordende hap die van ons eerlijk verworven inkomen af gaat. In alle argeloosheid ver onderstellen we daarbij dat de overheidsdienaren onze zuur verdiende centen wel goed en zuinig zullen beheren. Hoewel ik deze argeloze veronderstelling op méér dan een punt in twijfel zou willen trekken, lijkt het me juist om hier een nogal in het oog lo pende vorm van verspilling voor het voetlicht te halen en dat is dan de kwestie: afwik keling rentezegels. Onze Oude trouwe Raad van Arbeid houdt zich hier intensief mee bezig en in stand. Nu mag het begrip renteze gels voor jongeren wellicht niet zo duidelijk zijn omdat ze er geen weet van hebben, voor ouderen is het sedert jaren een lachertje, maar zoals nu blijkt een duur betaald la chertje. Terug naar de rente zegels die in vooroorlogse ja ren bedoeld waren als een mi nimale invaliditeits- en ouder- dumsverzekering en hun leven op deze basis tot de jaren kort na de oorlog hebben weten te rekken. Toen de veel royaler toegemeten AOW, AWW en weet ik al niet aan W's deze taak overnamen, was het voortbestaan van het miezeri ge rentezegeltje meer dan overbodig. Onnozele halzen dachten toen: „Nou krijgen we mooi ons geld terug", maar dat was wat al te simpel ge dacht. Pas na jaren van wik ken en wegen kregen we toe stemming om ieder voor zich in een bepaalde maand van een bepaald jaar een aanvrage om terugbetaling van de destijds zo waardevolle guldens te vra gen. Mijn zegsman, wiens aan vraagformulier, plus antwoord van de Raad van Arbeid ik ter inzage kreeg, deed dit ook. Hij was juli 1973 aan de beurt en kreeg februari 1974 antwoord, wat je voor ambtenaren nog een redelijke termijn van be antwoording kunt noemen. Blij dat hij nu eindelijk eens zijn centen in handen zou krijgen opende hij de brief en wie schetst zijn verbazing toen hij las dat daar allemaal niets van kon komen omdat: „De bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd toe te ken nen ouderdomsrente meer be draagt dan f 60,- (ja juist, zestig gulden) per jaar! Aan gezien mijn zegsman 55 is, wil het zeggen dat hij over tien jaar ruim een gulden in de week krijgt dank zij zijn ren tezegels. Voor dit bedrag kan hij, de voorthollende inflatie in aanmerking genomen, in het beste geval nog een half broodje, twee eieren of een grapefruit kopen. Tegen de tijd dat hij 75 Zal dat weer wat minder zijn en in de orde van grootte van een stronkje prei, een paar takjes peterselie of een kren- tebol liggen. Kortom tegen die tijd is het helemaal een schertsbedrag en zijn de por tokosten die gemoeid zijn met de verzending, de inflatoire neigingen van onze PTT mee gerekend, ongetwijfeld ettelij ke keren groter. Maar dat niet alleen: voor de toekenning van deze tooi wordt een staf van ambtena ren in stand gehouden, die ons aan stijgende loonkosten en sociale lasten een veelvoud van alle uit te betalen bedra yen Kost. Kort gezegd: de af wikkeling van rentezegels is je reinste boerenbedrog, ófwel een verkapte aan het werk houderij van ambtenaren op onze kosten en tot ons nadeel. Wie bindt deze kat nu eens de bel aan? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister mr. I. Vorrink van Volksgezond heid zal door D'66-Kamerlid J. A. P. M. Beekmans gevraagd worden het onderzoek naar de geboortekansen van mongool tjes financieel te steunen. Het onderzoek van aanstaan de moeders met ais doel vast te stellen of al dan niet sprake is van een mongoloïde embry- o, kan slechts worden voortge zet, indien er subsidie wordt verleend- De Rotterdamse bioloog, prof. Galwaard, voert dit on derzoek in het Dijkzigtzie- kenhuis al eni-ge tijd uit. Als in een vroeg stadium blijkt dat een moeder een mongoloïde kind zal baren, kan de zwan gerschap nog tijdig worden onderbroken. TWEE mannen hebben gister ochtend in Utrecht gepro beerd twee bankbedienden van de Nederlandse Crediet- bank te beroven van een tas met enkele duizenden guldens, waarmee ze op weg waren naar de Nederlandse Bank. De overval mislukte. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „De land bouw moet de eerste sehakel zijn op weg naar een nationale ontwikkeling, economisch en ook sociaal. Industrialisering op grote schaal heeft pas zin uit een oogpunt van ver standige ontwikkeling als de landbouw zo goed is ont wikkeld, dat er voldoende koopkracht aanwezig is en de- ze goed verdeeld wordt over de hele bevolking of het grootste deel ervan". Aldus prins Claus in het blad „19-Nui" van de Stichting Public Relations van Land- en Tuinbouw. Hij vindlt dat de landbouw in Nederland gesti muleerd moet worden, als on- lerdeel van een wereldwijd voedselplan. Om de landbouw tegen het verkeer en de indus trie te beschermen, moet er volgens priins Claus een natio naal bestedingsplan voor de ruimtelijke ordening komen. Er moeten honderden mil joenen mensen gevoed worden en daar is een wereldomvat tende aanpak voor niodig. Prins Claus meent dat een verdere bewustwording va-n de toestanden in de derde wereld in Nederland heus geen. over bodige luxe is. Hij zegit een tegenstander te zijn van be snoeiing van de Nederlandse ontwikkelingshulp, ook als het ons niet minder voor de wind Saat, (Van onze correspondent) WASHINGTON Volgens Amerikaanse deskundigen zijn er in de afgelopen zes jaar 432 ernstige internationale terreur daden gepleegd: 235 bomaan slagen, 94 vliegtuigkapingen, minstens 57 ontvoeringen en andere misdaden, die het le ven hebben geëist van 196 per sonen. De ontvoering van Pa tricia Hearst door het geheim zinnige „Symbionese Bevrij dingsleger" is de eerste poli tieke terreurdaad in haar soort in Amerika en volgens sombe re deskundigen is een golf van dit soort ontvoeringen verre van uitgesloten. Rond de ontvoering van Patri cia Hearst is een fel debat ontstaan over de vraag of aan de eisen van de ontvoerders tegemoet gekomen mag wor den. Volgens sommigen kun nen toekomstige ontvoeringen goeddeels geweten worden aan de gebleken bereidheid om losgeld te betalen. Psychiater David Hubbard te Dallas, schrijver van het boek „Vlieg tuigkaper" is van mening dat er een wet tegen het betalen van losgeld of het tegemoetko men aan andere eisen van ont voerders en andere terroristen moet worden uitgevaardigd. Hubbard vertegenwoordigt de harde lijn in de strijd tegen terroristen: het toegeven aan hun eisen kan volgens hem alleen maar tot verdere inci denten leiden. Lang nliet alle deskundigen denken er zo over. Erg diepgaande studies over het vraagstuk schijnen er nog niet te worden gemaakt. Volgens Hubbard is zulk een studie zeer gewenst. DEN HAAG (ANP) Als onderdeel van een serie van drie postzegels zal de PTT in september een postzegel uitge ven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de NA VO, de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie, die eind mei 1949 werd opgericht. De PTT geeft hiermee ge volg aan een opdracht van staatssecretaris Van Huiten, die weer uitvoering geeft aan de motie-Jongeling (GPV), waarin mede namens de WD, DS'70 en SGP, werd aange drongen om alsnog een NA- VO-zegel te gaan uitgeven, De motie wend door de ka mer aanvaard tijdens de re cente begrotinnsbehanideling van Verkeer en Waterstaat

de Stem | 1974 | | pagina 11