GODEFROOT: TWEE PIEKEN Italië-Duitsland: gevecht tussen! Zoff en Muller Jos Schurgers i zijn carrière Australische international Schilfer ontkomt aan aanslag lianen wint (IP Antibes l/MM 74 Patrick Sercu wint in Derde plaats Gerben Karstens ■HH prijzen sport itof zuiger arde Smith klopt Newcombe Qinêdag 26 februari 19-74 paplap uw pan voor deze rubriek •lledige naam en adres word#ü ikend. Bij publikatite zullen des» worden. Slechts bij hoge uj*. ng zal van deze regel worden ken. Naam en adres zijn dan bi) actie bekend. Publikatle van bri®. rkort of onverkort) betekent niet redactte het In alle gevallan met inhoud/ e.q. strekking. ir eitje lens de door miliieudes- ©e dr. J. Terlouw, in ds ion Leeuw", te Terhieij. -eho-udcn lezing over mi- roblemdtiiek, heeft de L. Simmer zich ualtgespro- voo-r afremming van de ïdusitrie to omgeving van ijlden. M. i. een beetje delijke gedachte tijdens milieudiscussie. De frao- (orziltitier van „Tarheij-dens blijkt de belangen Terheijden waartoe ook gnariërs behorenmaar iele te -dienen. Het is ver- M m-ood en wij prijzen jehikfcjg dajt bloem a in de gemeente Terheij. fa. hoige ere worden ge- ;n. Het is een lovens- üg infltiiaitilef de bescher- van hert milieu ter hand «men, maiar die agrarische enteniarm zullen toch ook boterhammetje moeten Het lijkrt gewenst var en kippemmesiterijen bin. le bebouwde kom toe te maar er moeiten moge sden blijven om deze be un buiten de bebouwde tot ontwikkeling te doen n. Het is mij een beetje tend ais omwille van de ue industrie een aantal sn naar sociale dnstelW wordt verwezen'. Wellicht de heer Sinner er ook aiar tegen ais zonder ïdusitrie zijn eitje f of f 2.00 zou gaan kos- 4ENBERG, J. VOLMER MüNCHEN-HEI- ELBERG (DAP) De ',rde blijkt in het heelal •n goede stofzuiger te jn. Onderzoeken van :t Max Planck-instituut tor kernfysica in Het- Iberg hebben uitgewe- n dat er in de onmid- lli jke omgeving van ize planeet aanmerke- ik meer interplanetair of voorkomt als b.v. j de maan of andere len van ons zonnestel- l. Geleerden van het stituut hebben de eer- resultaten bekend maakt van een proef e in de Amerikaanse tylab is genomen. De irde blijkt als verza- ellens van het inter- anetaire stof te wer- '.n, dat afkomstig is in meteorieten en ko eten. Aan de Skylab aren speciale plaatjes .ngebracht, waarin t kosmische stof kraetr- zs had geslagen die mwijzingen geven om- ent snelheid en grootte m de deeltjes. paar duizend Amster- ners hebben gisteren de laristaking van 1941, toen 15 februari tienduizenden le hoofdstad het werk egden uit protest tegen jodenvervolging door de e bezetters, herdacht, hj lange stoet trokken zij de Dokwerker op het Daniel Meijerplein. m/u; voorwielaandrij- nmelremmen achter; rembijstelling is ir 1 deelneemt aan ngseducatie) in deze „VORIG SEIZOEN MISTE IK EEN TIKJE GELUK" 9 Job Schurger*: Succesrijke loopbaan in de motorsport. AMSTERDAM (ANP) De Haarlemse coureur Jos Schur gers heeft besloten hert voor beeld van Jan de Vries te volgen en te stoppen met de actieve wegracesport. Na goed reven jaar wedstrijden heeft bij in het afgelopen jaar bijna alles bereikt wat een privérij- der zich maar wensen kan. Scliimgcrs werd derde fa het wereldkampioenschap 125 cc. won de Grand Prix van België op Fnanieorchamps, toonde zich (Van onze sportredactie) DRONGEN Walter Godefroot behoort met zjjn dertig jaar nog steeds tot een van de beste profcoureurs ter we reld. Ondanks bet feit dat zijn conduitestaat van vorig jaar vijftien overwinningen, waaronder twee altijd lioog aangeschreven etappezeges in de Tour de France en een gewonnen rit in de ronden van België en Andalusië en ParijsNice wat minder was dan voorgaande jaren, toen hfj op de erelijsten van verschillende klassiekers kon worden hijgeschreven. De bese-heid-ern Godefroot verklaart over het ontbreken vam. een klassieke zege fa heit seizoen: „Ik heb miiiet gereden dan voorgaan de jaren. Dat valt ook wël uiirt mijn resultaten op te maken. In acht van de elf wedstrij den1, -die voor de wereldbeker meetelden, eindigde ik bij de eerste tien. In Parijs-Roubaix werd ik tweede, fa Luik-Ba-s- derde, in de Vl-aandierein zesde, fa Genit-Wévelgem vierde en fa de Waalse Pijl, toen mijn ploegmaat Dalerekx won en ik alles afstopte, zesdie of zeven de. Het heeft mij alleen aan een tikje geluk ontbroken om verloor ik fa de Ronde van Vlaanderen op de Muur van Geraandisbengen twee minuten door een ketitifagdefect en fa Gemit-Weveligem reed De Witte juist plat en viel De Vlae- mtoick op het moment dat Merokx en Verbeeck ontsnap ten, waardoor Maerltens en dik er alleen voor kwamien te staan. Nee, ik ben best tevre den ails ik diilt jaar net zo goed rijd. Ik zou alleen een tikje meer geluk moeten hebben". Godiefrooit, wonend in Dron gen, een voorstadje van Gent vindt belt nliert zo vreemd dat hij ais gereputeerd filnisher' heit nogal eens moeit afleggen tegen rappe renners aïs Rik van Linden en Erik Leman, die hij als coureur niet zo hoog heeft staan. Godefroot: „Ik ben een van de weinige sprinters onder de wegrenners, dia ook durft te koersen. Ik geef mij volledig in een koers. Dan is heit logisch diat je dan het eifad wat minder sprint. Een mian ais Rik van Linden la-at zich een hele wedsltrij-d n-iet zien om dian aan het slot te profiteren. Ma-ar ik moet toegeven dat ik het fa het begin van mijn profoarrière ook zo gedaan heb". Godefroot is sa-men met Fredldy Maentens. miet wie hij het ook privé bijzonder goed kan vinden, door Briek Schot- te aangesteld a-ls kopman van de C arpenter- C onfortluxe - Flan-dria-formatte. Dat hij het kopmansoh-ap delen moet deert Godefroot,-die nooit sterallures heeft gehad, allerminst. „Ze vragen wel eens aan mij of dat nu wel mogelijk is. Ma-ar ik zie niet fa waarom niet. Vorig jaa-r hadden we vier kopmannen: Maerten-s, Dierckx, Van Tyghem en dk. Toen is bet ook goed gegaan-,. Dus waarom niu niet", aldus de tot koenskapitefa gebom bardeerde Belg Godefroot, die sinds zijn dienstverband bij Peugeot alleen nog maar een jarige contracten wil tekenen („Ik heb er altijd spijt van gebad dat ik voor twee ja-ar had getekend bij Peugeot. Ik kon fa die .ploeg niet aarden. En ik wil nu n-ietw-eër het risico lopen lang vast te zitten aan een ploeg, waarin ik me niet thuisvoel"), gelooft dat de Flathdrila-ploteg het fa de Mol- tenii-formabie van Merokx fa die klassiekers knap l-astd-g kan maken. En dat ondanks het vertrek van de snelle Van Tyghem en Dierckx. Gode- 0 Godefroot: „Ik ben een van de weinige sprinters onder de wegrenners, die ook durft koersen". froot: „Ik denk dat wij op be paalde dagen bes-list fa staat zullen zijn M-erckx en zijn pl-oeg waarin dk Ros-i-ers ais de grootste troef voor d-e klassie kers zi-e, te kloppen. We heb ben sterkere ploeg -dan vorig jaar, m-a-ar wel een betere vriemdenpioeg. We weten nu wat. we aan elkaar hebben. En van de, jon-ge ren ners als Pollenitd-er, Demeyere' en D-ebrauwere kunnen we oo-k nu meer verwachten. Bo vendien zijn Van Lo-oy en Van Maldergh-em aanwinsten''. Godefroot heeft per traditie In dit stadium nog niet veel getraind: 3000 kilometer, plus een duizend kilometer in de Ronde van Andalusië. Hij streeft dan ook niet naar een vroege top. Godefroot: „Eind maart, wanneer alle klassie kers kort na elkaar komen, moet ik de vorm te pakken hebben. Tijdens de Tour moet er dan een nieuwe piek ko men". Maar dat wil volgens Godefroot geenszins zeggen dat men in de Omloop van het Volk (zondag) in het geheel nog geen rekening met hem hoeft te houden. Godefroot: „Ik kan er dan best bijzitten. Tenslotte is de Omloop maar 200 kilometer lang". HEIN GROOTHUIS ROME (ANP) De vriend schappelijke wedstrijd van van-daag tussen Italië en West- Duitsland is in Rome niet al leen de krachtmeting tussen nummer twee uit het wereld kampioenschap 1970 en de houder van de Europese titel. Het is teivens een gevecht tus sen de Italiaanse doelman Di- no Zoff en de Duitse spits Gerd Muller, ten minste wan neer bondscoach Schön meent dat Miiller na zijn zaterdag in Barcelona opgelopen blessure fit genoog is om te spelen in Rome. Gerd Muller is, zoals bekend niet alleen de gevreesde top scorer v-an Bayern Müneheiri, hij heeft tevens in zijn loop baan 250 doelpunten in de Bundesli-ga gemaakt en daar naast in 51 interlandwedstrij den noig eens 62 keer ge scoord. Dino Zoff, -de 31-jarige doelman van Juventus en van Italië wil eohter juist tegen een voorhoede met Müller zijn record vestigen. Op 20 sep tember 1972 werd hij voor het laatst -gepasseerd in een inter landwedstrijd. Door de Zuid- slaviër Vukotic, die zeventien minuten voor tijd -de treffer maakte die de Italiaanse over winning beperkte tot 31. Daa-rnia kwam tien wedstrijdten zonder tegentreffer en -dat be tekent dat Zoff in 913 minuten mterlandvo-etbal onpasseerbaar is -gebleken. Wanneer hij er in slaagt Duitse treffers te voor komen heeft hij de magische grens van 1000 minuten be reikt. Die 1000 minuten zijn een uit daging voor Dino Zoff, want precies een jaar geleden was hij er in competitievoetbal vlak bij. Tien wedstrijden hadden hij en Juventus de nul gehandhaafd, toen op 18 fe bruari 1973 een andere inter national een strafschop op zijn doel mocht nemen; Gianni Ri vera, de oude vos van AC Milan, schoot raak. Het is geen toeval dat Zoff zelden wordt verslagen. Hij is een perfectionist .Wanneer hij er maar de kans toe krijgt bestudeert Dino Zoff zijn te genstanders. Tv-opnamen van mogelijke tegenstanders laat hij keer op keer herhalen. Zoff weet, net als de man die hij a-ls zijn grote voorbeeld beschouwt de legendarische Russische doelman Lev Jasjin, wat aan-vallers gaan doen. Maar bij Zoff is die weten- ANTIBES (AFP) Gerard Vianen. heeft de Grote Prijs van Antibes gewonnen. Twee de werd Retié Pijnen. Vianen legde de 140 kilometer af in 3 "ar 26 minuten em 52 secon den. de snelste fa heit Ne-derl-ands kampioenschap en kreeg van de sporteo-mm-issie van de KNMV de hoogste onderschei ding voor een actieve wed strijdrijder: d-e titel van mo torsportman van 1973. Eerdere hoogtepunten ln zijn carrière, d-ie in 1985 be gon, waren het behalen van de Nederlandse titel 50 cc in 1969 en een derde plaats in het we reldkampioenschap 50 cc in 1971 achter Jan de Vries en Angel Nieto. De Haarlemmer verbaasde vorig jaar de m-otor- sportwereld door met een prachtige eigenbouw Bri-dige- sto-n-e te komen, die srael ge noeg bleek om tegen de fa- brieksmachfa-es op te kunnen boksen. Schurgers' technische opleiding voor vlie-gtuiigmon- teur zal dia ar niet vreemd aan zijn. H-ij blijft overigens als constructeur in de motorsport, via de onttw-ikkelingsafdelfag van Van Veen ÜNIONDALE (AFP) De Amerikaan Stan Smith is win- laar geworden van het toer- "ooi in Union-dale. Hij ver sloeg fa <ie finale de Austra liër John Newcombe met 64, 3-6, 6—3. Dit toernooi telt mee voor het wereldkampioenschap van de WCT (blauwe groep). Het "Wenidulbbeilispel we-rd een overwinning voor d-e Ameri kaan-Australische combinatie °orowiak-Crealy, die in drie sets wonnen- van Case-Masters (Aus): 6—7, 6—4, 6—4. In Detroit ze-gevierde bij de dames Billy Jean King over haar landgenote Rosemary Ca sals: 6-1, 61. Het was de terde maal dat Billy Jean dit toernooi op haar haam bnaoh-t. AMSTERDA-J A(-N-P) Mi- chel-in, een van de vaste deel nemers aan Olympia's Ronde vain Nederland, zal ook fa heö nieuwe seizoen een amateur- ploeg sponsoren. In de ploeg van 1974 rijden onder leiding van ploegleider Joop Stoop: de Boer - Westergeest, Groen - Giethoorn, Halle;r - Alkmaar, Kruunenberg - Hoofddorp, Ja cob en Jan Langen - Kerkra- de, Maas - Maastricht, Meijer - Badhoevedorp, Nooren - Tol- lebeek, Pater - Barnevel-d, Ribbers - Groen-lo en Van Trigt - Hiliegom. uONDEN - - In Londen is woen-sd-ag a-an de gevolgen van een hartaanval overleden Her man David, de voorzitter van de All England Club die elk jaar de Lawn Tennis Champi onships (beter bekend als Wimbledon) org-a-niseert. De heer Davild -is 67 jaar gewor den. Hij heeft een be-laragrijke rol gespeeld fa het popen ma ken van de tennissport dat wil zeggen d-e integratie va-n profs en amateurs. In 1968 mochten beide g-roepen voor het eerst deelnemen aan één toernooi. slagFRANKFURT Man fred Sehiifer, een van de Au stralische voetbalinternatio nals, is in Sidney bij toeval ontkomen aan een aanslag. Op het moment dat hij sa men met een van zijn perso neelsleden in een buitenwijk van Sidney melk aan het be zorgen was, verschenen na melijk twee mannen ten to nele die plotseling zijn be diende begonnen af te tuigen en schreeuwden: „Zo, nu zul len we je wel eens eem kopje kleiner maken. In het veld durft nfemand iets tegen je te doen, maar wij zullen voor al die bange spelers re vanche nemen". Het was duidelijk: de over vallers, die al regelmatig de in de Australische competitie keihard spelende middenvel der Schilfer telefonisch be dreigden, hadden hij hun straatterreur de verkeerde man gekozen. Sohüfar: „Toen ik ter-ug bij de melkwagen kwam en mii-jn co-Ilaga bloedlend op de straat zag liggen, na-men die kerels de ben-erf'. Het inci dent gebeurde rond vier uur in de nacht, juist op het mo ment dat Sehüfer, die als twaalfjarige jongen met zijn ouders naar Australië emi greerde uit een nachtclub stapte, waar hij juist de melk voor de volgende dag hal af geleverd. Het was overigens niet de eerste keer dtat Schilfer werd bedreigd. Zijn vrouw Hanne- lore en zijn kinderen hebbeji reeds verschillende malen anonieme telefoontjes g-eh-ad. „Maar", zegt Schüf-er, „ik •heb de zaak nooit serieus genomen. Ma-ar ik weet nu tot hoever die voebbaitfianatici in Australië kunnen gaan. De poliitde heeft daarom momen teel een extr-a bewaking ron-d mitjn huis en mirjin pemsoon ingesteld. Die fanaltd-ci moe ten er echter niet op rekenen dat ik een ander mens op hel veld zal wiorden. I-k speel hord, m-aer het is -afema-a wel fair". De Braziliaanse voetbalcoach Zagalo zal waarschijnlijk v-an zijn piBn moeten afzien om Gerzon, de sterke mid denvelder die in 1970 zo'n belangrijk -aandeel had bij het vero-veren van d-e we reldtitel voor Brazilië aan het begeleidingsteam van de Zuidaimerftoan-en toe te voe- op dit mo- last heeft van een beenhiessure en zo- in de selectie- zilt, was dio-or de B-razi- aiangewezen a-ls 'v-an de mensen d-ie tij- s het toernooi mee zo-u a over de te vo-lgen in de WK-wedstrij den. Gerzon wacht echter een proces omdat hij zo'n f 1500 gulden heeft verzwegen bij zi-jn belasting-opgave. De kans bestaat nu diat h-et pas- poot van Gerzon voor twee jaa-r wordit ingetrokken. De beslissingswedstrijd Spanje - Joegoslavië in het ment nog altijd las van een beenblessure 0 Zagalo: Mogelijk niet de beschikking ovér Gerzon. Wialdsitadton d-a't ook een grote p-oiitiemiaoht ni-et die ze kerheid hiedt dat er geen mensen o-p het speelveld ko men en diat na afloop (wan neer de spellers naar die ge reedstaande bussen vertrek ken) er ook mag wel eens n-a-re situaties kunnen ont staan. De Westdui-tse politie heeft nu besloten om tijdens het WK agenten met homdien bfan-en de afrastering van het spee-lveld te laten plaats nemen. En ook na aflOio-p zal de speciale „hondenbrigade" fa actie komen» „Een agent met een hond is sterker dan twintig a-genten zonder hond", hoort men in West- Duiitsland -al verkondigen. Schotland nis niet van plan om op 11 mei de vastgestelde wedstrijd tegen Noord I-er- ia-nid voior het Britse kampi oenschap in Belfast te spe len. De secretaris van de Schotse voetbalbond-, Wdilly Allan, oordeelt: „Door d-e terreur die in Noord Ierland heerst, kan men voor de vei ligheid van onze s-pelecs n-iet instaan. Wij spelen daarom nieit in Belfast. De mogelijk heid bestaat nu dat die wed strijd. Noord Ierland - Schot land, die tevens als voiorbe- reidingsiweidistriijd voor de Schotten op het WK geldt, in Engeland of in Glasgow woirdlt gespeeld. In Spanje is nog geen defi nitief oordeel gevallen over het al o-f niet aanblijven van bondscoach Kuibalia. Na de nederlaag tegen Joegoslavië is de positie van Kuhailia erg wankel geword-en. W-erdien Kiubala en d-e Joegoslavische coach Miljan Miiljian-ic in eer ste instantie genoemd als bei- langrijkste kandidaten voor de tradn-ersfiuinctie bij Real Madrid, thans schijnt het dat de 44-jiairige coach van Rode Ster Belgrado M-iijiamic nog hoger zal reiken. Hij wordt in Spanje al d-e opvolger van, Kubala bij het nationale team genoemd. Miljanic. „Ik am bieer beide functies, maar het liefst zo-u ik die luie Spa-anse internationals e-ens nnderhanden willen hebben. D-aar lijkt me toch wel erg veel eer a-an te behalen". JACK ARENTSEN schap minder een kwestie van intuïtie dan van studie. Helmuth Schön heeft rijn opstelling nog niet bekendge maakt, maar te verwachten is dat Duitsland speelt met: Mai- er (Bayern), Höttges (Wer- der), Schwarzenbeck, Beckenr bauer en Breitner (allen Bay ern), Höness (Bayerni) of Cullmann (Köln), Netzer (Re- al Madrid) en Overath (Köln), Heynekes (Borussia M.-G.), Miiller (Bay-ern) en Herzo-g (Fortun-a Düsseldorf). De opstelling van Italië is: Zoff (Juventus), S-pinosi (Ju ventus), Facchetti (Inter), Be- netti (Milan) en Morini (Ju ventus), Wilson (Laizio), Maz- zola (Inter) en Cap-ello (Ju- venibus), C'Mnaglia (Lazio), Ri vera en Chiaruigi (beiden Mi lan). BOSA (SID-AFP-REUTER) De Belg Patrick Sercu heeft maandag de derde etap pe van de ronde van Sardinië gewonnen. Hij legde de 185 kilometer van Cagliari naar Bosa af in 4 uur, 51 minuten en 31 seconden, hetgeen een gemiddelde snelheid betekent van 38,07 km. per uur. Sercu won de sprint van het peloton, waarvan Rik van Linden tweede werd en daardoor de leiding nam in het algemeen klassement. Eddy Meirc-kx, d-ie vijfde wetrd, heeft last vain een lint worm en za-1 zich ma afloop van de ron-de on-der doktersbe handeling stellen. De uitslag van de derde etappe is: 1 Sercu (Bel) 4 u., 51 min., 31 sec., 2 Van Linden (Bel) z.t., 3 Ongarato (Ita) z.t., 4 Basso (Ita.) z.t., De stand in het algemeen klasse- memt is: 1 Van Linden'11 u., 4 min. 21 sec. 2 Paolini (Ita.) op 10 sec., 3 Pl-anoka-ert (Bel)' op 25 sec., 4 Merokx (Bel) op 25 sec., 5 Dancelli (ita) 30 sec. AIX EN PROVENCE '(AFP) De Fransman Guy Sibille heeft maandag de grote prijs van Aiix en Provence gewon nen. Gerben Karstens werd derde met vijf s-econden ach terstand, Gerrie K-ntetem-ann legde beslag op de zesde plaats. De uitslag: 1 Guy Si bille 117 km, in 4 uur, 57 mto., 2 Cyrilil-e Guiimard (Fr-a) op 5 sec., 3 Gerben Karstens z.t., 4 Barry Hobain (Eng) z.t., 5 Alain Bernard (Fra). z.t., 6 Gerrie Kraetemanm z.t. VOETBAL LERIDA Een voetbal met de handteke ning van Johan Cruijff heeft fa de Catalaanse pl-aats Cerve- ra, 25.000 peseta's (1250 gul den) opgebracht. De ba-1 werd verkocht tij-diens een region-a-a-l sportfeest. De 25.000 peseta's ga-an n-aar liefdadige in-stellfa- gen, niet naar Johan Cruiijff. BELGRADO De Zuidsla- vische voetbalbond heeft be sloten zijn inschrijving voor het toernooi om d-e Balkan- beker van dat sei-zoen terug te nemen. Die wedstrijden passen ni-et fa de voorbereiding op het wereldkampioenschap. KINSJASA Het elftal van Zaïre heeft ook zijn twee de oefenwedstrijd tegen de Braziliaanse club Flajmengo gelijk gespeeld. De eindstand van het duel op zondag wae 33, zaterdag etndigd-e de eerste wedstrijd met 4—4. TENNIS ROME Net als de Franse tennisbomd heeft de Itali-aante stelling genomen tegen die spelers, die zullen uitkomen fa de Amerikaanse Stedencompetitie. Het bestuur van d-e bond besloot fij-dèns zijn vergadering dat spelers uit d-e S-tedencampetit-ie niet zullen worden toegelaten tot de open kampioenschappen va-n Italië, di-e in mei te Rome worden gehouden. Voor zover bet Italianen betreft, zullen zij ni-et fa aanmerkin-g komen voo-r het Davi-s-bekerteam. Een verbo-d om uit te komen fa dt Steden-competitie is ook u-itg#. vaardigd door de tenndsbonden van Roemenië en Tsjecho-Slo- wakije. !FV r

de Stem | 1974 | | pagina 9