Suriname wil ïankeliik- nog in '75 ECHTPAAR ENIGE Solzjenitsyn blijft wellicht in Zwitserland Udenaar slaat buurman met bi.il op hoofd Jan Akkerman maakte Gala-rel heid Arabieren willen garanties ran Amerika Priesteropleiding onopgelost punt Ed. Nijpels JOVD- voomtter een miljoen gulden aan prijzen Fraude met spaarbank boekjes: buit een ton binneniand buitenland NU BUITEN LEVENSGEVAAR Beuker boos op Club van Utrecht Bilateraal Progressieve partijen met één program in N.-Holland Pro-Dennendal- demonstratie in Utrecht Praag ten strijde tegen lang haar Overclraclit Maandag 18 februari 1974 5 PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse regering streeft naar de onafhankelijkheid van Suriname in 1975. Dit ver klaarde de 37-jarige Surinaamse premier Henk Arron (NPS) vrijdagavond in de Surinaamse Staten (parlement) in de regeringsverklaring van zijn kabinet. Het kabinet- Arron bestaande uit de Nationale Partij Suriname, de Par tij Nationalistische Republiek, de Progressieve Surinaamse Volkspartij en de Javaanse Kaum Tani Persatuan Indo nesia is op 24 december van het vorig jaar beëdigd, nadat deze vier partijen op 19 november 22 van de 39 zetels ver overden- ..„■■-.lalllllll'1"1')'. AMSTERDAM (ANP) Miljoenen televisiekijkers weten nog steeds niet of Jan Akkerman inderdaad de „beste gitarist van de wereld en van Friesland is" zoals de ze solist vrijdagavond op het in Amsterdam gehouden Grand Gala du disque was aangekondigd. Die miljoenen zagen wel Jan Akkerman na enkele akkoorden nijdig met de gitaar in de hand van het toneel weglopen. Hij ver dween en keerde niet meer terug op het grote podium van het RAI-congrescentrum, waar bijna vijf uur lang de sterren van de gramofoon- plaat hun beste kunnen ver toonden. De reden van deze voor het Grand. Gala unieke daad was, zoals Jan Akkermans zater dagavond in „Brandpunt" verklaarde, dat het orkest zich tijdens zijn optreden mocht ontspannen en hem daarbij afleidde. Akkermans bad al moeite met zijn con centratie op dit dure feest, waar hij zich niet zo thuis zei te voelen. Jan Akkerman sloot zich op in de kleedkamer en wei gerde die te verlaten toen de leiding van het Gala daar op aandrong. Want in diezelfde ruimte zou Tom Jones, de „uitsmijter" van het feest, zich op zijn optreden moeten voorbereiden. Tenslotte werd de hulp van de bewakings dienst van de RAI ingeroe pen. die de onwillige musicus met geweld uit de kleedka mer haalde. Het gedrag van Akkerman werd door de leiding van het Grand Gala hoog opgenomen. „We hadden al een paar da gen moeilijkheden met hem gehad. Hij heeft twee dagen onze repetities verpest en is vrijdagmiddag niet voor de generale komen opdagen. Ak kerman is een onprofessione le man. Hij krijgt zijn honora rium niet uitbetaald", aldus een der producenten. Van deze onprettige affaire achter de coulissen hebben het duizendkoppige publiek in de zaal en die miljoenen kijkers aan de beeldbuis vrij wel niets gemerkt. Zij- zaten deze muzikale marathon ge duldig uit en beloonden de Carpenters en het trio van Oscar Peterson met die bijna zeventigjarige Franse jazz- violist Stephanie Grappelli met het langdurigste applaus. borg wordt verkregen. Fahmi en Sakkaf zullen eerst bespre kingen voeren met Kissinger en daarna met Nixon. Het Syrische wantrouwen omtrent de Israëlische bedoe lingen is versterkt door de on langs gedane uitspraak van premier Golda Meir, dat Isra ël de hoogvlakte nooit zal prijsgeven, aldus de zegslieden. Daarom zouden de Syriërs wil len dat een V.N.-bufferzone zou worden gelegd in het ge bied dat in 1967 was veroverd en niet in het gebied dat de Is raëliërs in de oktober-oorlog hebben bezet. Wanneer de V.S. de Arabieren tevreden kunnen stellen, zal Syrië bereid zijn aan de conferentie in Genève deel te nemen, aldus de zegs lieden. UTRECHT (ANP) Volgens Kamerlid voor de Rooms-Ka- tholieke Partij Nederland, heeft de zogenaamde „Club van Utrecht" uit de RKPN zijn naam gebruikt om aan handte keningen te komen om de „club" te laten deelnemen aan de komende statenverkiezingen. De heer Beuker, die zich op rechterlijke bevel geen voorzit ter meer mag noemen van de RKPN, zegt ertegen te proteste ren dat de Club van Utrecht rijn naam heeft gebruikt voor eigen doeleinden. OiMSiujcvjthi^jöEN hebben in de jacht van zaterdag- op zondag oyand gesticht in de Joodse bibliotheek in Jeruzalem. In een laboratorium van de Israëlische olieraffinaderij in Asjod brak eveneens brand uit. De schade bedroeg 700.000,—. De Pales- Ujnse verzetsbeweging beweert brandbommen geplaatst te heb ben. OVERSTROMINGEN in Argentinië zijn tot nog toe 35 Wensen om het leven gekomen. r zijn 200 vermisten en 50.000 Wensen zijn geëvacueerd Drie nvieren zijn door de hevige re genval buiten hun oevers ge treden. ALS PROTEST tegen de ter doodveroordeling van de Spaan se activist Puig Antich zijn za- terdagavond benzinebommen Kgooid naar het Spaanse bu- 'eau voor toerisme en de Spaan- Se "oik in Brussel. VAN EEN lanceerbasis bij de ™st van Kenia wordt vandaag ei Italiaanse kunstmaan, de „San Marco C-2" gelanceerd, eiderdeel van een Amerikaans- Wliaans programmavoor on- erzoek van de hogere lucht- Sen boven de evenaar. RECHTBANK in Haifa oeft een 36-jarige gehuwde ouw een schadevergoeding 115.000 Israëlische ponden hl, ?u'4en) toegekend voor ver''es van een borst. Deze s ,1:'e/e( nadat artsen ter» v-"? p ^"rsfk^nker hadden ^gesteld. De Surinaamse regering zal daarom aan de Surinamse sectie van die koninkrijkscom missie opdracht geven dat de realisering van de soevereini teitsoverdracht aan Suriname op geen later tijdstip zal plaatsvinden dan ultimo 1975, aldus premier Arron. De koninkrijkscommissie is een orgaan van de drie rijks delen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die aan de drie regeringen advies moet uitbrengen over de toe komst van het koninkrijk. Het oficieel al vorie aagrj.s advies van deze commissie, dat officieel al vorig jaar was ver wacht, zal nu, naar in Den Haag verluidt, over enkele maanden komen. Premier Arroin vervolgde. „Het spreekt vanzelf dat het tripartiete overleg van de ko ninkrijkscommissie geen oe- lemmering zal mogen zijn voor het streven van de Surinaam se regering voor het tijdstip van de soevereiniteitsover dracht. „Indien dit gevaar zal ontstaan, dan zal dit program- mapunit door bilateraal (twee zijdig, dus tussen Nederland en Suriname) overleg worden gerealiseerd". In de regeringsverklaring wordt met geen wootrd gerept over de gevolmachtigd minis ter in Den Haag. De Surinaamse premier zei verder onder meer. „Suriname heeft staatkundig zichzelf gedurende bijna twin tig jaar aan een stuk bestuurd en geregeerd met uitzondering van de buitenlandse betrek kingen De spoedige verwezenlijking van de volledige onafhanke lijkheid van Suriname is naar het inzicht van deze regering een natuurlijke ontwikkeling en een wezenlijk mandaat van de Surinaamse bevolking aan deze regering. De onafhankelijkheid van het land is door voorafgaande regeringen benaderd als een punt in discussie. In tegenstel ling daarmee heeft de huidige regering, ten volle bewust van haar verantwoordelijkheid, zich tot taak gesteld de over dracht van de souveremiteit door het Koninkrijk der Ne derlanden aan het Surinaamse volk te realiseren. HILVERSUM (ANP Het Hilversumse echtpaar La- bruyère is zaterdag enige uren gegijzeld door de onge veer 40-jarige L. van S. uit Hilversum, die om aan arres tatie wegens autodiefstal en heling te ontkomen, de wo ning van het echtpaar aan de Admiraal de Ruyterweg bin nenvluchtte. Na een vuurgevecht met de politie, waarbij geen ge wonden vielen, ontsnapte de gewapende Van S. uit de om singelde woning door het echtpaar in zijn auto mee te nemen. De rit ging naar Am sterdam waar Van S. het echtpaar in zijn auto achter tiet om zelf in de zaterdag- drukte op de Keizersgracht te verdwijnen. Tot nu toe is nog geen spoor van de man gevonden! Van S. vluchtte omstreeks tien uur zaterdagochtend in de woning, 'n maisomette op de eerste etage van een flat gebouw, van de 51-jarige marine-officier J. Labruyère en diens 52-jarige echtgenote n TXT T TTT UTRECHT (ANP) De moeilijkheden tussen de Neder landse bisschoppen en de Ro meinse congregaties voor de ge loofsleer en voor de katholieke opvoeding, welke zich concen treren op de onvoldoende greep van de bisschoppen op de hui dige priesteropleiding, zijn kort geleden in Rome besproken, maar niet opgelost. Binnenkort zullen de drie ge delegeerden van de bisschoppen dr. II. van Munster uit Utrecht, dr. R. Huysmans uit Amsterdam en dr. A. van Rijen uit Tilburg opnieuw naar Rome reizen en hun besprekingen met de kar dinalen Seper en Garrone voortzetten. Over dit gesprek in de KRO- rubriek Kruispunt heeft kardi naal Alfrink het bestaan van de moeilijkheden toegegeven, maar geweigerd zich verder over de gesprekken uit te laten, 9 Het Hilversumse echtpaar Labruyère, dat enige uren werd gegijzeld en later in Amsterdam werd vrijgelaten, verlaat hier het politiebureau in Weesp. verderop in de straat opha len. Om kwart vonr één ver liet Van S met zijn twee gij zelaars de maisonette. Het drietal reed weg in de rich ting van Amsterdam via Kor- tenhoef en Weesp. Met het oog op de veiligheid van het gegijzelde echtpaar, Van S. zou „zeer gevaarlijk" zijn, mocht de politie niet ingrij pen zonder uitdrukkelijke opdracht. Ondanks de waakzaamheid van de politie langs de route die de auto volgde was men de wagen op een gegeven moment tclch kwijt. Achteraf bleek dat Van S naar de Kei zersgracht in Amsterdam ge reden was, waar hij lopend in de menigte verdwenen was. Het echtpaar reed met de auto van Van S. terug naar Hilversum. omdat hij daardoor de sfeer en het klimaat zou kunnen beder ven. De kardinaal gaf toe dat Rome bezwaar heeft tegen het feit, dat gehuwde priesters do ceren aan theologische hoge scholen. Dat geldt voor alle landen. Maar van de andere kant is het vanwege persoon lijke omstandigheden en van wege juridische aspecten van bestaande structuren niet altijd even eenvoudig oplossingen te vinden voor sommige bezwa ren. De kardinaal sprak in zijn interview niet over het con flict van mgr. Gijsen in Rol- duc, maar „De Bazuin" meent te weten, dat ook daarover in Rome gesproken is en dat de congregatie voor de katholieke opvoeding dit experiment zijn kans wil geven, doch het zeker niet als de enig denkbare en beste oplossing voor de pries teropleiding beschouwt. (Van onze redactie binnenland) UDEN/UTRECHT De 27- jarige Udenaar F. van B. heeft geprobeerd zijn 30-jarige buur man in diens huis in Uden met een bijl van het leven te bero ven. De buurman is met ern stige hoofdverwondingen opge nomen in het Elisabethzieken- huis in Tilburg. Volgens de po litie is hij buiten levensgevaar. Van B. zou onder invloed van drank hebben gehandeld. Ach tergrond van de affaire zou de verhouding zijn geweest, die Van B. met de vrouw van het slachtoffer zou hebben gehad. Bij een vechtpartij in Hooge- veen zijn twee mannen uit Bei- len geraakt door gerichte scho ten van twee politiemannen. Drie agenten werden gewond. De agenten verhoorden in een straat twee mannen die ver dacht werden van vernielingen in een bar. Tijdens dat verhoor werden de politiemannen aan gevallen door een groepje voor bijgangers. Tijdens dit gevecht zijn de schoten gevallen. De rijksrecherche zal eenn onder zoek instellen naar de toe- dracht. Ook in Utrecht heelt een po litieagent gericht geschoten. Dat gebeurde op een man die verdacht werd van inbraak. Tij dens een achtervolging gooide de man een geldkistje en een breekijzer weg. Toen hij daar op naar zijn broekzak greep, schoot de hem op de hielen zit tende agent de man in de be nen. Een 34-jarige Amsterdammer is in Utrecht aangehouden na- MüNCHEN (RTR) De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben een verbod ingesteld op bijeenkomsten waar langharige mannelijke artiesten optreden. Het besluit maakt kennelijk deel uit van een officiële cam pagne tegen westerse haarstij- len. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Beieren bekendgemaakt. Reizigers, die vanuit Tsjechoslowakije komen zouden hebben verteld, dat het verbod voornamelijk gericht is tegen popconcerten, waarbij nogal wat langharige musici op treden. Als men het verbod ne geert zal het concert door in grijpen van de politie worden beëindigd. dat hij geprobeerd had op een agent te schieten. Voordat hij schoot, wist de politieman de pols van de man te grijpen, waardoor de kogel niemand trof. De agent was bij een café ruzie geroepen. In Enschede is een politie agent tien meter meegesleurd door een auto, waarvan de be stuurder probeerde onder een routinecontrole uit te komen. De bestuurder bleek een 16-ja- nge jongen te zijn. De agent werd niet gewond. Een 45-jarige Amsterdammer heeft zijn drankzucht bijna met de dood moeten bekopen. Vol gens de politie was hij dronken toen hij de woning van een 73- jarige vrouwelijke kennis bin- kenkwam en drank eiste. Toen dat niet snel genoeg kwam gooide de man de vrouw tegen de grond en dreigde hij met een mes. De bejaarde dame nam vervolgens de man het mes af en stak hem in de hartstreek. Na een spoedoperatie in het zie kenhuis was hij buiten levens gevaar. De dame is door het gebeurde zeer overstuur. (Van een onzer verslaggevers) ZURICH Alexander Solz jenitsyn kan, als hij wil, in Zwitserland gebruik maken van het recht van asiel, daar hij het slachtoffer is van politieke ver volging. Dit heeft de Zwitserse federale minister van justitie, Kurt Fugler, in een radio-uit zending verklaard. De Zwitser se regering vreest geen Russi sche reactie, als de verbannen Russische schrijver asiel wordt verleend. Naar verluidt zoekt Solzjen itsyn in Zwitserland een wo ning voor hem en zijn gezin. De Russische premier Kosygin ver klaarde dit weekend dat het geval-Solzjenitsyn hem niet in- te -sseert en dat de schrijver zijn vrouw en drie kinderen naar het westen kan laten ko men: Kosygin was vaag' over het archief van Solzjenitsyn dat nog in Moskou is. Alexander Solzjenitsyn is gis teren uitgevaren tegen twee persfotografen die hem volg den sinds hij in het westen ar riveerde. „Jullie zijn nog erger dan de KGB", riep hij. (De KGB is de Russische geheime politie). De burgeméester van Zürich had Solzjenitsyn uitge nodigd voor een bezichtiging van de omgeving en de pers verzocht de schrijver die dag met rust te laten. De Sovjetrussische autoritei ten hebben gewaarschuwd dat (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Het lustrumcongres van de J.O.V.D. in Utrecht koos met algemene stemmen de Bergenaar Ed. Nij- pels tot landelijk voorzitter. De Bergenaar vervulde al enkele maanden het vice-voorzitter- schap. In zijn congresrede stel de hij dat hij als een van de hoofdtaken van de JOVD ziet: „Het kritisch volgen van het li beralisme". De nieuwe voorzit ter stelde uitdrukkelijk: de JOVD mag geen applausor- gaan van de WD worden. Ook de onafhankelijkheid van de JOVD werd door Nijpels fel bepleit. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) De progressieve partijen in Noord- Holland gaan met een gezamen lijk programma de verkiezingen voor de provinciale staten in. Nadat de PPR en D '66 hen al waren voorgegaan, aanvaard den zaterdag ook de gewesten Noord-Holland en Amsterdam van zowel de PvdA als de PSP het provinciaal program akkoord. De gezamenlijke vergadering van de PSP-géwesten meende, dat het program-akkoord kan worden gezien als een gemeen schappelijke basis, waarop praktisch politieke samenwer king met D '66, PPR, PvdA en CPN mogelijk is. Dit ondanks een aantal vage punten en het feit dat over vele andere punten zelfs niet wordt gesproken, al dus een met algemene stem men aangenomen motie. schrijvers die Solzjenitsyn nog langer steunen, uit de schrij versbond worden gestoten, wat betekent dat zij hum werk niet langer in de Sovjet-Unie kun nen publiceren. Solzjenitsyn heeft voor zijn vertrek nog een essay achter gelaten, getiteld „Leef niet met leugens", geda teerd op 12 februari, de dag waarop de geheime politie zijn woning binnendrong om hem te arresteren en te verbannen. De Partij van de Arbeid heeft verklaard „diep geschokt te zijn door de uitwijzing van de schrijver Solzjenitsyn uit Rus land". De PvdA dringt er bij de Sovjetrussische autoriteiten op aan de schrijver in zijn bur gerrechten te herstellen. UTRECHT (ANP) De Par tij van de Arbeid is tegen ont ruiming van de paviljoens van Dennendal. Het zal een grote druk op de pupillen leggen en niets oplossen, integendeel: overplaatsing van de pupillen naar elders, versterkt alleen maar de tegenstelling en schept nieuwe problemen. Aldus het Partij .vam de Ar- beid-kamerlid J. C. van der Doef, na afloop van de demon stratie voor het behoud van Dennendal zaterdagmiddag im de Utrechtse binnenstad waar aan 700 a 800 mensen deelna men. De heer Van der Doef, die partijbestuur en Tweeedie- Kamer-fractie vertegenwoor digde, sprak zich uit voor de commissie-Langemeijer, die de ze week door staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid is benoemd. De heer Van der Doef meen de dat er wel degelijk een aan tal nieuwe feiten waren, die het noodzakelijk maken nog eens na te gaan of ontruiming, waar de staf van Dennendal zich in meerderheid tegen ver zet, nog wel nodig is. De heer Van der Doef stelde als eis, dat het huidige bestuur weg dient te gaan. Hij noemde dit bestuur rechtlijnig, misschien technisch wel goede bestuur ders, maar onvoldoende in staat vernieuwingen te begrij pen en te ondersteunen. Het onderzode dat ten aan zien van dit onderwerp ver richt is door de diverse secties van de koninkrijkscommissies wordt door de regering als voj. doende aangemerkt en zaï thans zijn afrepding dienen te vinden". DEN HAAG (ANP) Vijf jeugdige Hagenaars van 16 tot 24 jaar hebben in de af gelopen maanden de rijkspost spaarbank voor ruim een ton opgelicht door fraude met spaarbankboekjes. Vier van hen zijn gearresteerd, ze hebben een bekentenis afgelegd. De vijfde vermoedelijk de man die het initiatief heeft genomen een 19-jarige schilder, is nog op vrije voeten. De postale recherche heeft weken lang de gangen van en kele van deze mannen gevolgd. Ze werden op diverse plaatsen aangehouden soms bij postkan toren waar zij geld opnamen op spaarbankboekjes, waarin zij zelf bedragen hadden „bijge schreven". De vijf gingen met enig over leg te werk. Zij namen een to taal voor zover nu bekend 25 boekjes op met een kleine officiële inleg en boekten zelf grotere bedragen, maar nimmer meer dan 4000 per boekje. Zij haalden geld op de ze boekjes bij postkantoren in diverse plaatsen in het land. u. w. J-»aDruyere-Vóórhaar. Hij wipte door een open staand raam van de keuken binnen en liep door naar een slaapkamer. Hierna ontwik kelde zich een schietpartij met de politie die het flatge bouw had omsingeld. Na enig over en weei ge praat tussen Van S en de politie, moest de heer La bruyère omstreeks elf uur Van S diens auto een eindje Van S is 40 jaar en is auto handelaar. Aangenomen wordt dat hij zich schuil houdt in Amsterdam. De hoofdstedelijke politie, die hem zoekt wegens een in braakje, maakt geen grool scheepse jacht op hem. We! worden enkele bekende con tactadressen in de gaten ge houden. De agenten van de surveillancedienst is ge vraagd de grootste voorzich tigheid te betrachten. Iedere week kunt u zo'n schitterende warme IRISETTE-donsdeken met lakenovertrek waarde 250.- winnen, als u voor 1.- deelneemt aan de Nationale Puzzelactie, in deze krant, t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. De Irisette-donsdeken is een geschenk van Clau9huis- Beuth en C. Naarden. CAIRO (UPI/DPA) Dc Arabieren willen van de V.S. de garantie dat scheiding van dc Syrische en Israëlische troe pen tenslotte zal leiden tot vol ledige terugtrekking van Isra ël uit de hoogvlakte van Golan, die het in 1967 had veroverd, aldus diplomaten in Cairo. Dit zou het voornaamste doel zijn van het bezoek van de Egypti sche minister van buitenlandse zakeft, Ismail Fahmi, en diens Saoedi-Arabische ambtgenoot Omar Sakkaf aan Washington. Zij zijn zaterdagavond aange komen voor hun missie, waar toe vorige week op de topcon ferentie in Algiers door Egypte, Syrië, Saoedie-Arabië en Al gerije v/as besloten. In hun vliegtuig ontplofte een bom, die een stewardess ernstig aan het gelaat verwondde. Volgens de zegslieden zullen de Arabieren bereid zijn hun olie-embargo tegen de V.S., dat nu totaal is, wat te verzachten wanneer de verlangde waar-

de Stem | 1974 | | pagina 5