Vriïe Z Schema voor inplanting groengordel Sloegebied Omzet van CZAVin 1973 naar 24 miljoen Di^hoJJ- Voordeeltje voor kleine stroom verbruiker Inbrekers ivier keer verjaagd RAAD VAN BORSELE EN VLISSINGEN DRINGEN AAN OP Gedeputeerde opent schietbaan Carnaval voor bejaarden Popfestival gaat niet door Milieu-opvoeding op school bedroevend JüD stad streek Rioolpersleiding kost Reimerswaal 60.690 gulden hoogwalor Axel Terneuzen Hoofdvestiging Amgas naar Middelburg Sluiskilse middenstand heft eigen vereniging op WIEKEN VAN CADZANDSE MOLEN GEHAALD y "L H f~- 1 El Maartdag 18 februari 1974 O mKmmamnmmm Can het materiaal van het Uit. Jleencentruim voor Beeldende iKunst in Zeeland (t.m. 28 Itebr.). Open di. t.m. zat. van Il4.00-17.00 uur. n IVLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur: Samen luit, samen thuis IziEKIKZEE 't Lange Uus, Havenpark 28 (overzichtsexpositie Miems van ICitters (t.m. 2 maart). Di. t.m ■zat. van 9.00-12.00 uur en van' Il3.30-18.00 uur. ANTWERPEN K.N.S., 20.00 uur: Minna von |Barnhelm. Volksmuseum, Gildekamer- Istraat, expositie Volksrepu- bliek China (t.m. 17 maart) I Alle dagen behalve 's maan- I dags van 10.00-17.00 uur. ASSENEDE (B.) Galerie Marg. de Boevë, ex- I positie van de fotografen Jean I Marie Bottequin en Heinrich iLukas Lindenmaier (t.m. 28 Ifebr.). (Van onze correspondent) HULST Opnieuw hebben onbekenden de afgelopen vier dagen weer enkele inbraakpo gingen gedaan, namelijk op twee plaatsen in Hulst en tweemaal in St.-Jansteen. Evenals bij de reeks van in braken. die Hulst en omgeving de afgelopen weken teister den- maakten de nachtelijke insluipers gebruik van valse sleutels. Bij alle vier de inbraakpo gingen vingen zij echter bot, omdat zij bij hun pogingen telkens door bewoners of om standers werden betrapt, voor dat zij iets konden meenemen. Om niet te worden herkend, gingen zij er dan zo vlug mo gelijk vandoor. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN De aanleg van de wegkruising van de rioolpersleiding van Yerseke naar Waarde met de nieuwe rijksweg 58 bij Kruiningen gaat de gemeente Reimerswaal f 60.690,- kosten. Dat deelt het college de raad mee, nu de Inschrijving van het werk heeft plaatsgehad. In het krediet, dat de raad voor dit werk al beschikbaar had gesteld, was ook begrepen het aanbrengen van een man- telbuis met het oog op een eventuele aansluiting van de kern Kruiningen op deze ri oolpersleiding. De aanleg van deze mantelbuis stuit echter op dit moment op bezwaren. Dit vanwege de onverwacht hoge kosten van de aanleg van de wegkruising alleen en de onzekerheid over het toekom stige tracé. De mantelbuis zal daarom nu niet worden aange legd. Ischappij De Stem B.V. :1 01150-7920 (4 lijnen); HULST: (3 Ujnen); GOES- Klokstraat 1, en 13.30-17.00 uur. 19 00-21 00 uur. tel 01600-22341; 110-49900; zondag 20.00-22.00 uur, 40-3751 ot 01150-6297; Midden- Jgustijn, Kantoor Nieuwstraat te) 01150-5745 algemeen redac- kantuor Kromme Weele 4, Mio- !l 01180 7438' redacteur Midden- 01100-3405 sani Klokstraat l, iliinshof 35 Goes redacteur p Berkel. kantoor Nieuw3traat 1 tel 01150-4808; rga"eL 01170-3370; sportredactie 2594. Ixel tel 01155-2237. TE: tel 01150-0297. tel. 01100-4318 (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE De Coö peratieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging G.A. (de CZAV), gevestigd te Wemel- dinge, heeft vorig jaar een to tale omzet bereikt van ruim 24 miljoen gulden. De omzet ln de dienstensector zit in dit bedrag niet inbegrepen. Van deze totale omzet nam de dochteronderneming „Agri- markt b.v.", te Goes ruim 3 miljoen gulden voor haar re kening. Deze cijfers staan te lezen in het jaarverslag over 1972-73 van de CZAV. De vereniging houdt op woensdag 27 februari om 10.00 uur haar algemene vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Het jaarver slag noemt de bereikte finan ciële resultaten bevredigend. Er is een winstsaldo gemaakt van f 104.100,-. Door opheffing van de stichting bedrijf sservi- ce was het mogelijk kostenbe sparingen door te voeren in de administratie en het beheer, omdat voortaan de spuitwerk- zaamheden in de akkerbouw door de CZAV worden gedaan. De moeilijkheden rond de SOL te Utrecht hebben voor de le denafnemers van de CZAV pen financiële gevolgen ge had, De deelname aan de tar- wepool was dit jaar opnieuw goed. Het jaarverslag van de CZAV bevat nu voor de eerste keer een overzicht van de be drijfsresultaten van de doch teronderneming „Agrimarkt 0V. te Goes. In het jaar 1972 maakte de Agrimarkt een wmst van f 39.900- Verwacht wordt dat de omzet van de Agrimarkt in 1973 de 5 mil- J?,®1.gulden zal overschrijden. betekent een omzetstijging van 60 procent. Het aantal le den van de CZAV bedroeg op da balansdatum 476 tegen 493 een jaar tevoren. Morgen, dinsdag 19 februa ri Bergen op Zoom 2.15 en. 14.41 nansweert 1.17 en 18.40 Temmen 0.42 en 13.04 «issigen 0.17 en 12.37 wemeldihge 2.05 en 14.31 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur; Overwegend droog met hier daar mist. Weinig verande- JAS in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers Bemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren ®n: 0 tot 5; minimum tempe- 5tuur omstreeks 2 graden; maximum temperaituiur: om- weeks 6 graden. Kans op een ™ge periode van minstens 12 Ur: 95 procent. Kans op een «heel droog etmaal: 70 p<ro- oent Joor woensdag: aantal uren tot 5; mm. temp. om- ®reefe 1 graad; maximum jpperatuur: omstreeks 7 gra- en. Kans op een droge perio- van minstens 12 uur: 95 j Pent; kans op een geheel °°g etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND/VLISSINGEN Er moet een tijd schema worden opgesteld waarbinnen de inplanting van de geplande groengordel rond het Sloegebied voltooid moet zijn. En het havenschap moet vaste geldbedragen gaan uit trekken voor de realisering van deze groengordel. Tegelijkertijd wordt deze zaak aanhangig gemaakt in de gemeente Borsele en Vlissin- gen. Dit gebeurt door middel van het stellen van vragen met een ingebouwd voorstel door het PPR-raadslid J. de Koster in Borsele en het PvdA-PPR-raadislid B. Kossen in Vlissingen. De heer De Kos ter heeft zijn vragen dit week einde schriftelijk ingediend en de vragen van die heer Kossem staan op de agenda voor de Vlissingse raadsvergadering van 22 februari. Aanleiding tot het stellen van die vragen en het doen van de voorstellen is voor bei de raadsleden de recente pu blicaties over de stand van zaken met betrekking tot de groengordel rond het Sloege bied. Van de geplande 150 ha. groen blijkt nog maar 7 ha. te zijn ingeplant. Destijds luidde het advies van Staatsbosbe heer, dat de groengordel rond het Sloegebied 75 meter breed moest zijn teneinde de dichtst bijzijnde kernen te vrijwaren van stank- en geluidsoverlast. Op dit moment echter is 30 tot 40 meter ingeplant. De direc teur van het havenschap heeft bevestigd dat voor de Aanrijding In de nachlt van vrijdag op zaterdag is er op de Kinderdijk in Axel een geparkeerde auto aangereden door een tot dusverre onbe kende automobilist. De auto, eigendom van de heer C. F. J. D. uit Terneuzen, liep lichte schade op aan het linker por tier. Botsing Omstreeks kwart over vijf kwamen vrijdagmid dag twee personenauto's in de Oranjestraat in Axel met el kaar in botsing. De heer L. C. V. uit Zaamslag, bestuixrder van een personenauto, peed in de richting Terneuzen, toen de auto voor hem, bestuurd door de heer G. J. de J. uit Middel burg, achteruit begon te rijden en tegen de voorzijde van de auto van de heer V. botste. Beide auto's Hepen schade op. inplanting van de groengordel geen vaste bedragen op de be groting van het havenschap zijn uitgetrokken. Beide raadsleden zeggen, ge zien deze gang van zaken, het ergste te vrezen wat betreft de realisering van de groen gordel rond het Sloegebied op korte termijn. Want de groen gordel is blijkbaar de sluitpost op de begroting van het ha venschap. En de experimente le fase van de inplanting duurt nog steeds hoewel vol gens Staatsbosbeheer de inge plante soorten groen het goed doen. De beide raadsleden vragen daarom om een tijdschema. Ze doen het voorstel, dat de ver tegenwoordigers van beide ge meenten in het havenschap moeten bevorderen dat een dergelijk tijdschema komt. Evenzeer moeten volgens beide raadsleden deze verte genwoordigers erop aandrin gen dat ook een vast bedrag voor de aanplant van de groengordel wordt gereser veerd. (ADVERTENTIE) KOLLEKTIE eH^oor- clt'ciacj- manteió o.a. TWEED - CAMEL - JERSEY IS BINNENGEKOMEN Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek van Coothplein Breda - tel. 01600 - 3 49 65 's Maandags de gehele dag gesloten. 0 Burgemeester Dusarduyn spant de boog. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Met veel leut, in de vorm van zang, dans, muziek en voor drachten, hield de carnavals- stichting „De Koenkelpot" za terdag voor de In groten geta le opgekomen gepensioneerden de jaarlijkse carnavalsmiddag in de Jeugdlioeve. Eregast op deze middag was de laatste burgemeester van Paerehat, de heer L.J. Dregmans. Na het openingswoord dooi de hear J. Witkam volgde met muzikale medewerking van de boerenkapel De Peestekers de intocht van Prins Janus de Tweede met de jeugdprins Marino, de raad van elf en de dansmarietjes. Geheel nieuw bij het 's-Heerenhoekse carna- valsgebeuren waren de tonen van het onvervalste Paerehat- se draaiorgel, gebouwd door Jan Martens en beschilderd door de heer J. Wastrate uit Goes, dat compleet met twee „mansers" ten tonele ver scheen. De zingende dorsvle gel bracht met veel succes de hit „Meisje met je sproetjes op je wangen", die door de bejaarden uit volle borst werd meegezongen. Ook Wim Roma kreeg een gul applaus met verschillende carnavalsschla gers. Joost Franse, de Paere- hatse buutredner met zijn grollen en grappen over de oude tijd van 's-Heerenhoek deed de oudjes schateren van het lachen. Sjef en Emrel Bor- dui met hun kleinkinderen verhoogden de stemming met liedjes uit de oude doos. Een groot succes was het optreden van de Vlissingse accordeon- gr-oep „Accordeola" onder led- ding van de heer M.J. Eek- hard. Met veel vaart brachten de leden van de gemengde zangkoren de klucht „Pension Melanie". De polonaise onder leiding van prins Janus met De Peestekers, waaraan allen deelnamen, vormde het slot van deze bejaardencarnavals- miiddag. 0 Openingsschot van gedeputeerde Van Geesbergen. Het slot van het carnavalsfeest voor bejaarden in 's.Heerenhoek. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De initia tiefnemers van het aangekon digde popfestival dat zaterdag 23 februari in het voormalig patronaatsgebouw in Terneu zen gehouden zou worden, zul len naar een ander gebouw moeten uitzien.De Centrale Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk in de gemeente Terneuzen zal ais beheerder van dit gebouw geen toestemming geven tot het houden hiervan. Volgens de heer H D van den Berg, directeur van deze stichting is het gebouw voor een /dergelijk gebeuren abso luut ongeschikt. Zo is de vloer slecht, de toiletten en water plaatsen zijn merendeels stuk, het dak is op een grote hoe veelheid geluid niet meer af gestemd, er is nauwelijks ver warming en er zijn geen nood uitgangen. Verder schrijft de heer Van den Berg dat het wel gebrui kelijk is dat als men een lokaal of gebouw wil huren men toch eerst met de verhuurder in contact treedt. Het is verre gaand dat als verhuurder uit de krant moeten vernemen dat het gebouw, via ons volkomen onbekende mensen gebruikt gaat worden, zonder onze toe stemming. Een popfestival annex car navalsfeest voor jonge mensen zal op zaterdag aanstaande ab soluut niet plaatsvinden in het patronaatsgebouw. ©abaret Op uitnodiging van de flatcommissie bij Ter Schorre, trad de cabaretgroep Tutti Frutti op in de foyer van het Zuidlandtheater. Ook de bejaardenzangvereniging ver leende haar medewerking. De cabaretgroep, onder leiding van de heer Jan Dieleman bracht een zeer afwisselend programma van liedjes, scot ches, voordrachten en goochel trucs, deze laatste door de heer Dieleman, waarvoor de toeschouwers zeer veel waar dering hadden. Ook het optre den van da zangvereniging, onder leiding van mevrouw Veeling, viel erg in de smaak. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Met het afschieten van de eerste pijl heeft gedeputeerde A. L. van Geesbergen in de Vlaanderen in Sas van Gent de nieuwe baan van de handboogmaat schappij de Vlaanderen offi cieel geopend. De heer Van Geesbergen noemde de accommodatie waar op twee liggende wippen ge schoten kan worden een be langrijke bijdrage tot het grenscontaot met België. Hij zegde het gemeentebestuur van Sas van Gent gaarne zijn medewerking toe bij het on derzo-eken van de mogelijkhe den tot financiële steun van de zijde van het provinciaal bestuur voor de inrichting van een sporthal in het Viaander- encomplex. Na het g.s.-lid hanteerden ook burgemeester Dusarduyn en wethouder W. CoLsen de handboog om de nieuwe liggende wippen in te wijden. Er was Veel belang stelling v-oo-r het eerste open kampioenschap van de schut tersvereniging de Vlaanderen. De eerste koningin was de nog maar 16-jarige Marleen van Peteghem uit Gent, die on langs in het Belgische Eksaar- de zich de beste van 130 schutters toonde. Ook voor de sohieting op zaterdagavond was het aantal deelnemers groot. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Amersfoortse bedrijf Amgas BV, dochtermaatschappij van Ogem, heeft haar hoofdvesti ging overgebracht naar Mid delburg. Amgas had reeds een vestiging in Middelburg sinds 1971. Amgas heeft ook de voorma lige fabriek van Croon en Co welke grensde aan het bedrijf Amgas, in gebruik genomen. Hierdoor konden een tiental voormalige werknemers van Croon en Co bij Amgas gaan werken. Op dit moment wer ken er bij Amgas Middelburg in totaal 38 mensen. Het be drijf produceert dubbelwandi ge gasafvoerleidingen en me talen schoorstenen voor ver warmingstoestellen. (Van onze correspondent) SLUISKIL Tijdens een bijzonder rumoerige vergade ring in café Dallinga heeft de middenstandsverenigihg Sluls- kils Belangen besloten zichzelf op te heffen. De voornaamste reden van deze liquidatie is de geringe belangstelling van de leden voor de plaatselijke activitei ten van de middenstand. Ook voor bijeenkomst in café Dal linga waren slechts 9 van de 27 leden aanwezig. Intussen hebben 7 middenstanders al weer overleg gepleegd over het organiseren van activitei ten. Zo willen A en O, de firma Voerman en slagerij Van Es- broek de handbalvereniging Sluiskil financieel steunen. Bij hen sloten zich aan de heren J. Diericks, W. de Guchtenae- re, J. Klaassens en H. Dallin ga. Andere middenstanders wilden er liever eerst een nachtje over slapen met het oog op de te heffen contribu tie. De nieuwe middenstands vereniging wil onder de naam Middenstandsvereniging Sluis kil plaatselijke verenigingen ondersteunen. Verder wordt gedacht aan een braderie en St. Nikolaasacties. Het bestuur zal op 5 maart worden geko zen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Behou dens goedkeuring van het mi nisterie van Economische Za ken wil de PZEM een aantal tariefswijzigingen doorvoeren, die in het algemeen een voor deeltje betekenen voor klein verbruikers en verbruikers in het midden- en kleinbedrijf. De brandstofolausule, waar door kleinverbruikers kosten stijgingen van brandstof, nodig voor de opwekking van elek triciteit, doorberekend zien in hun KWh-prijs, is verruimd. Tot nu toe moest voor elke 31 cent brandstof prijsstij ging bo ven f 6.52 per Goal, overeen komend met een olieprijs van f 62.50 per ton, 0,1 cent per Kwh meer betaald worden. Thans geldt dat de brandstof- toesl-a-g gaat werken bij een brandstofprijs van f 7.10 per C-cal, en wel 0,1 cent per Kwh voor iedere 33 cent die het daarboven komt. Uitgaan de van de huidige prijs van f 11 per G-cal, betekent het een verhoging van 1,4 cent per Kwh als het oude systeem zou worden gehanteerd, volgens het nieuwe systeem 1,1 cent Midden- en kleinbedrijven, die vallen onder het zoge naamde twee-uurs maximum tarief (dat wil zeggen een verbruik van meer dan 4000 kwh per verbruiksjaar in de zogenaamde daguren, krijgen voor aftrek van het huishou delijk gebruik, mits hun wo ning annex aan het bedrijf 'is, twee k.watt. Dat was vroeger een, derhalve een duidelijke verbetering. De komende tijd wil de PZEM ook af van nog bestaande oudere tarieven. Men wil overgaan tot een uni ficatie, wat in het algemeen zal leiden tot een voordeliger electriciteitsprijs voor de ver bruikers, al zullen enkele ge vallen van prijsverhoging niet zijn te vermijden. Tijdens de gisteren gehouden persconfe rentie op het PZEM-hoofdkan- toor, werd verklaard dat dit voor het bedrijf een inkom stenderving van ruim twee ton betekent. Voorzover diat thans nog niet js gebeurd, wil het bedrijf ook af van het waarborgsysteem. 'Het gaat hierbij meestentijds om bedu-jgen van 10 tot 15 gulden bij particulieren, die inen nu zoveel mogelijk wil terugbetalen. „Een. waarborg som zal alleen worden inge houden of opnieuw worden gevraagd in gevallen van dui delijke wanbetaling", aldus di recteur ir. Dalebout. Iedere nieuwe verbruiker, na 1 janu ari 1974, zal aan de PZEM een bedrag van f 15,- moeten beta len voor zijn tenaamstelling. „Op deze wijze proberen wij de administratiekosten, die op treden bij bet inboeken en dergelijke van nieuwe ver bruikers, terug te krijgen", zo werd meegedeeld. (Van onze correspondent). CADZAND Zaterdag zijn de wieken van de achttiende eeuwse molen die vorige week dinsdag door een brand wer den verwoest naar beneden gehaald. Dit gebeurd omdat zowel het gemeentebestuur van Oostburg als de omwonen den van mening waren dat deze reusachtige gevaarten die verbonden aan de as min of meer los boven op het overge bleven geraamte waren blij ven liggen onder meer door de .arde wind een gevaar voor de omgeving konden vormen. Het karwei werd zaterdag feilloos geklaard. (Van een onzer verslaggevers) GOES Met name op de basisscholen is het bedroevend gesteld met het biologie-on- derwijs en de milieu-opvoe ding. Daar moet verbetering in worden gebracht. Dat is de mening van het Goese VVD raadslid mevr. L. J. Mol-De Jager. En zij heeft het college van burgemeester en wethou ders van Goes in een schrij ven daaromtrent duidelijke voorsteilen gedaan. Volgens mevr. Mol zouden ook in Goes kleuter- en basis scholen gebaat zijn met meer milieu-opvoeding. Om dat te bereiken lijkt het haar nodig dat er een werkgroep wordt opgericht. Deze werkgroep zou kunnen bestaan uit de inspec teur van het onderwijs, het hoofd van de afdeling plant soenendienst, de milieu-ambte naar, de wethouder van onder wijs en een vertegenwoordiger van een instutuut voor opvoe ding in natuurbescherming. De eerste taak van deze werkgroep zou moeten zijn het inventariseren van ele menten, die aanwezig zijn in de directe omgeving en welke gebruikt kunnen worden bij dit onderwijs. Mevr. Mol denkt hierbij onder meer aan plantsoenen en parken, boer derijen en kwekerijen, natuur gebieden" en waterzuiveringen. De werkgroep zou vervolgens ook een lijst aan moeten leg gen van alle nodig geachte voorzieningen zoals lesmateri aal en hulpmiddelen, centrale voorzieningen als een instruc- tiekas en tuin welke door alle scholen gebruikt kan worden alsmede een kinderboerderij, groenvoorzieningen en wildbe- plantingen welke kunnen die nen als waarnemingsgebied. Verder zou deze werkgroep contact moeten leggen met de leerkrachten en na moeten gaan welke hulpmiddelen reeds aanwezig zijn en waar direot meer mogelijkheden lig gen en wat de wensen van de leerkrachten zelf zijn. Op basis van deze inventari satie, waarvan alle scholen en het gemeentebestuur een ver slag moeten krijgen, zqu dan gewerkt moeten worden in sa menwerking met de leerkrach ten aan een „gezamenlijk leer plan voor milieuonderwijs". Wanneer hierdoor de behoefte ontstaat aan verwerkelijking van concrete milieuprojecten, kan de dienst openbare wer ken van de gemeente een gro te bijdrage leveren. Volgens mevr. Mol is het ook een taak van de gemeente een beter milieu-onderwijs te bevorde ren. Mevr. Mol baseert haar stei- lingname mede op een proef schrift van de oud-wethouder van onderwijs te Hilversum, mevr. Van Noordwijk-Van Veen. Deze stelt dat er een duidelijke samenhang bestaat tussen de kennis van milieubi ologie, ecologie en milieube heer, en de bereidheid in onze samenleving met deze milieu factoren rekening te houden. De schrijfster van het proef schrift over biologie onderwijs en milieu-opvoeding op de ba sisscholen heeft ook een on derzoek verricht onder leerlin gen en leerkrachten van 470 basisscholen over deze mate rie. Haar conclusies waren: op de Nederlandse basisscholen wordt onvoldoende aandacht geschonken aan milieu-opvoe ding, dé scholen hebben te weinig informatie- en docu mentatiemateriaal en de scho len hebben behoefte aan een voudige leermiddelen.

de Stem | 1974 | | pagina 3