8+142r VOLVO vragen over General trie TOPPER MET TWEE GEZICHTEN ISggM SS Twee Watergate- bandjes nagemaakt V Manager jengdhotel in levensgevaar na schot in slaan Joodse Ziekenverpleging na bommelding tijdelijk geevaeueerd neme... DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND NIXON WOEDEND OVER BERICHT IN KRANT: Chaam Breda ;eman wiigekomen m Huybergen Gestolen helikopter neergehaald BESTEM PAK KOFFIE DUURDER HEVIGE VECHTPARTIJ CH TEKENAARS/ HNIEK ALKONSTRUKTIE OTECHNIEK NE-BANKWERKER andaag in Maandag 18 februari 1974 114e jaargang no. 17564 EDITIE VOOR ZEELAND Na uitbreiding kans op dodelijke gifwolk bij ramp" Jonge KI1' Jli SU! Beter Atje tweede Doden Proces Broodprijs in Chili 350% omhoog Willy Brandt dek 'avoriet van velen, nu helemaal :rmate blij rijden. 55 pk, 4/5 personen op de formule 0% voor de mensen, eem, radiaalbanden, schijf- isatorstang, laken/kunstleer y, remdrukregelaar, wissel- ienkende ventilator. m nu :n! ,,'t Westen" B.V. traat 23A. .170 - 2255. pondentie sturein naar s 5, Oostburg. sdrijf Dictus !4. Tel. 01652 - 3127. lobielbedrijf H. Bakker heidsweg 3. .603 - 4960. werkzaamheden zoeken estand op onze kantoren t* 9- aren tekenervaring. ekenervaring. kenervaring. otechnisch tekenaar. igbouwkundig tekenaar, orlijk salaris, afhankelijk van e kunt U zenden t.a.v. Afd. BLUEKENS STEM iM* directeur, dr. w. a. j. m. harkx KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT HOOFDREDACTEUR L. LEIJENDEKKER - terneuzen (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De verontrusting over de voorgenomen uitbreiding van General Electric Plas tics te Bergen op Zoom met een polycarbonaatcomplex is in het weekeinde opnieuw tot uitdrukking gekomen in bezwaarschriften en politie ke uitspraken. Overal blijkt de verontwaar diging groot over het feit dat ia de aanvraag van General Electric om een hinderwetver gunning de algemeen bekende namen van de zeer giftige stoffen die opgeslagen en ver werkt zullen worden niet wor den gebruikt, maar in plaats daarvan met minder bekende omschrijvingen wordt vol staan. Zo wordt nergens de naam fosgeen of zenuwgas ge noemd, maar steeds over car- bonylchloride gesproken. De weinig opvallende aan gegeven hoeveelheden zijn zo groot, dat de Stichting Natuur en Milieu vreest dat bij een werkelijke ramp een dodelijke gaswolk kan ontstaan die zich over vele kilometers uit strekt. De Stichting Brabantse Mi lieufederatie heeft zich bij dit bezwaarschrift aangesloten. Zij wijst er bovendien op dat door de ligging van de fabriek In de polder ten westen van Bergen op Zoom de mogelijk heid bestaat dat bij het optre den van een gifwolk en een gelijktijdige heersende wes tenwind deze gifwolk, geruime tijd tegen zowel de rand van bet nabije woonplateau als te gen de woonkernen Bergen op Zoom en Halsteren blijft han gen. Het bestuur van de PPR- Bftbant liet weten dat het dch „met verbijstering" heeft afgevraagd hoe het mogelijk Is dat een en ander nu pas be rend wordt. Het PPR-bestuur acht bedrijven die in Amster dam en Antwerpen te gevaar- hjk zijn bevonden ook onge wenst in Brabant. Het heeft de kwestie onder de aandacht van de PPR-fractie in de jweede Kamer en de PAK- kaetie in de Brabantse Staten gebracht. Vandaag stelt het Statenlid jj' Hagenaar (PPR-lid in de °AK-fractie) vragen over de- te zaak aan Gedeputeerde Sta ten, HUIJBERGEN De 17 ja- 'S® L. Kools uit Hoogerheide de nacht van zaterdag op ondag in Huijbergen om het „feu gekomen toen hij in de sterstraat met zijn brom- tegen een bushaltepaal 'eed. ®et slachtoffer, dat geen el|n droeg, kwam uit de rich- ng België en heeft vermoe- Jj'jk de bocht in de weg niet lipmerkt. Hoewel het onge- k rond twaalf uur gebeurd 'oet zijn werd het lichaam tegen half twee door een wende automobilist opge- "rLt. De politie verzoekt Jbtuele getuigen zich te ™e«ten bij het groepsbureau i Putseweg 57 in Hooger- leifte, telefoon 01646-2555. 'oterdagmiddag is in Gilze o twee en een half jaar oude ®id Berder vlak bij zijn ou- «ujke woning om het leven |eSomen onder een bestelauto. kinder kroop spelender- !)s onder de auto juist op het "dient dat de chauffeur, een uit Tilburg, instapte en "Sg begon te rijden Het kind crd door een van de wielen '"treden. Lex Schoenmaker (links) heeft uitgehaald voor Feyenoords gelijkmaker, zes minuten voor tijd. De Rotterdammers kregen hiermee precies wat ze verdienden. Het doelpunt stelde bovendien de beslissing over het kampioenschap nog een tijdje uit. droog Maximum temperatuur: negen graden. stad en streek Raadsleden vragen meer haast met groengordel. Pagina 3 binnen- en buitenland Suriname wil onafhan kelijkheid en meer geld. Pagina 5 radio en televisie Koekoek slaat munt uit muziek. Pagina 4 Amerikaanse veiligheids agenten hebben zondagochtend vroeg een gestolen hefschroef- vliegtuig van de luchtmacht, dat boven het Witte Huis rond vloog, tot landen gedwongen. Het vliegtuig zweefde toen een meter boven de grond op een grasveld bij het Witte Huis. De piloot, de 20-jarige Robert Prestor zie inzet), werd gear resteerd en in een ziekenhuis behandeld aan oppervlakkige schotwonden. Daarna werd hij verhoord. Het gezin van de pre. sident was afwezig. Preston is gelegerd bij een militaire trans porteenheid op de basis Meade in Maryland Waar hij zich van het vliegtuig meester had ge maakt. Nadat hij was opgeste gen gingen politiepiloten met hefschroefvliegtuigen achter hem aan, maar hij slaagde er in hun radar te ontwijken door veelal op slechts 15 meter hoogte te vliegen. AMSTERDAM Met in gang van 20 februari zal de consumentenprijs van koffie met vijf cent per pak van 250 gram worden verhoogd. De prijs van oploskoffie wordt vijf cent per 50 gram pot duurder, zo heeft de Vereni ging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers be kendgemaakt. De prijsverhoging houdt verband met de prijsstijging op de wereldkoffiemarkt. Met deze correctie komen de kof fieprijzen weer op het niveau van voor 10 oktober 1973 te liggen. De prijsverhoging vindt plaats na overleg met het ministerie van Economi sche Zaken. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Een woedende Amerikaanse pre sident Nixon vergaderde vannacht met zijn voor naamste raadgevers over het opzienbarende bericht in de Washington Post dat twee Watergatebandjes van het Witte Huis geen originele opnamen zjjn, maar nieuwe. De krant baseert zieh voor dit nieuws op kringen van het Witte Huis en medewerkers van de speciale aanklager Ja- worski, die rapporten van de deskundigen hebben ontvan gen. De chefstaf van het Witte Huis, generaal Alexander Haig ontkende in felle bewoordin gen de bewering van de Was hington Post. „Dit is iets bui tengewoons. Ik heb er al met de president over gesproken. We gaan dit naar de andere wereld helpen. We zullen waarschijnlijk een nationale tv-uitzending arrangeren". N'ixons advocaat Fred Buz- hardt, die gisteren onmiddel lijk naar N-ixons winterver blijf Key Biscane is gevlogen, noemde het bericht „onverant woordelijk en onjuist". Het onderzoek naar de band opnamen is verricht door een door rechter J. Sirica benoem de commissie van zes deskun digen. Volgens de Washington Post hebben zij twijfels geuit over de originaliteit van die op namen maar hebben zij nog geen definitief oordeel ge vormd. Zij zijn van plan ver dere proeven te nemen voor zij een definitieve uitspraak doen. De twee bandjes maken deel uit van de negen presidentiële gesprekken over Watergate, die vorig jaar door de speciale Watergiate-aanklager zijn op geëist. La-ten- bleken twee bandjes helemaal niet te be staan, omdat de recorder mid denin de opnamen gestopt zo-u zijn. Op een derde bandje bleek bovendien een „gaf" van 18 minuten te zitten: ook op andere bandjes werden hiaten geconstateerd. Volgens des kundigen kunnen deze hiaten niet ontstaan zijn door fouten in de bandrecorder, of door fo-uten in de bediening daar van. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyen- oord - Ajar, de onbetwiste topper van het vaderlandse voetbalgebeuren, is gisteren toch nog in een rel geëin digd. Toen de spelers van Ajax een uur en een kwar tier na de wedstrijd in de bus wilden stappen, die hen terug zou brengen naar Am sterdam, raakten zij namelijk slaags met enkele honderden Feyenoordsupporters. Bij het verlaten van het Feyenoord- stadion werden de Ajacieden bekogeld met volle bierfles sen en geslagen met stok ken. Vooral Piet Keizer, die als laatste uit het Feyenoord- restaurant kwam, moest het ontgelden. Ook toen de Aja cieden zij het met veel moeite in de bus zaten hieven de Rotterdamse sup porters het hen lastig ma ken. Er werd met allerlei voor werp entegen de bus aan ge slagen en er sneuvelde zelfs een ruit. De Ajacieden wer den daar zo kwaad over, dat zij weer uitstapten en op de supporters begonnen in te slaan. Op die manier konden zij een wig drijven waar door de bus alsnog kon ver trekken. Rinus Israël trachtte nog de supporters tot andere gedachten te brengen, maar dat lukte hem niet. De topper Feyenoord - Ajax (22) was trouwens een wedstrijd met twee ge zichten. In de eerste helft bleek Feyenoord superieur. Ware het niet, dat scheids rechter Leo van der Kroft toen een treffer van Wim van Hanegem niet terecht wegens buitenspel had afge keurd, dan hadden de Rot terdammers al op winst ge staan. Na rust groeide Ajax uit tot de betere ploeg. Tijdens de wereldkampi oenschappen sprint ln het Oostenrijkse Innsbruck is Atje Keulen-Deelstra, die volgende week haar laatste wedstrijd rijdt, tweede ge worden achter de Ameri kaanse Poulos. Epie Bleeker eindigde bij de heren ais derde. Tijdens een vriendschap pelijke wedstrijd in Cairo tussen het Egyptische natio nale elftal en Dukla Praag zijn er tijdens vechtpartijen op de tribune volgens de Egyptische politie 49 doden gevallen. Het aantal gewon den bedroeg 47, Atje Keulen slaagde er niet in een trilogie te volbrengen. Ze werd tweede. Johan Neeskens begint na PSV - Ajax of zelfs iets eerder een proces tegen het bestuur van Ajax. Neeskens blijft er namelijk bij, dat Ajax hem moet laten gaan als hij met Barcelona tot een akkoord komt. Zoals bekend wil het Ajax-bestuur zijn middenvelder houden aan zijn langdurig contract. Neeskens wil het proces beginnen op grond van het feit, dat naar zijn mening Ajax zijn positie verbetering in de weg staat. (Zie verier onze sportpagina's) (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De 28-ja- rige Amerikaanse manager van het jeugdhotel „De Bran derij" in Amsterdam, de uit Kansas City afkomstige James Meijer, heeft zaterdagavond bij een vechtpartij in en bui ten het hotel een kogel in de linkerslaap gekregen en is in zorgwekkende toestand naar het Wilhelmina gasthuis over gebracht. SANTIAGO (RTR) Het Chileense ministerie van eco nomische zaken heeft de prijs van brood en meel met 350 procent verhoogd. Er werd geen reden opgegeven voor de prijsverhoging. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Alle 110 patiënten van de Centraal Is raëlitische Ziekenverpleging zijn in de nacht van zaterdag op zondag na een telefonische bommelding gedurende drie uur geëvacueerd geweest. Een mannenstem meldde tegen kwart voor vier dat er voor de deur een bom zou liggen. Toen de nachtzuster, die het ge sprek had aangenomen, ging kijken zag zij vlak voor de deur een metalen kist staan, die met een drie meter lange ketting aan de leuning van het bordes was bevestigd. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen. In afwachting van de komst van de politie besloot de leiding van het zie kenhuis voorlopig de patiënten in de zalen, die het dichtst bij de voordeur lagen, naar het achtergedeelte van het gebouw te brengen. Toen de politie het juist oordeelde de mijnopruimings- dienst in te schakelen, werden ook de patiënten van de ver der van de voordeur verwij derde zalen geëvacueerd. Allen werden ondergebracht in de in het achtergedeelte van het gebouw gelegen polikliniek. Daarbij moest met de grootste voorzichtigheid worden gehan deld, want er moesten ook pa tiënten, die net een operatie hadden ondergaan, aanstaande moeders in barensweeën en pasgeboren couveusekinderen getransporteerd worden. Pas toen deze operatie ach ter de rug was, maakten leden van de mijnopruimingwdienst een begin met het onschade lijk maken van de kist. Eerst werd met springstof de ket ting verbroken, daarna werd met een lichte lading midden op straat het deksel van de metalen legerammunitiekist geopend. In de kist vond men een lege plastic vuilniszak, twee accu's en een aantal zak jes zand. Het was toen zeven uur in de ochtend. De vechtpartij was ontstaan, toen een nog onbekende jon geman, die 's middags uit het hotel was verwijderd, tegen halfaeht met enkele vrienden terug kwam om verhaal te ha len. Een van de vier of vijf mannen trok daarbij een pis tool maar werd door een Ame rikaanse gast van het hotel, de 26-jarige Thomas Orr, vastge grepen. Daarbij ging het pis tool af en kreeg Orr een schampwond aan het hoofd. De vijf mannen vluchtten naar buiten, achterna gezeten door James Meijer. Deze werd op straat opgevangen door de mannen, ernstig mishandeld en kreeg tenslotte een schot in de slaap. Hierna sloegen de aanvallers definitief op de vlucht. Korte tijd later kwam in het café „Kleinzicht" op de Nieuwmarkt de 24-jarige Amerikaan Edward Wright binnen, die hevig bloedde. Hij bleek vele steekwonden aan armen en hoofd te hebben en zou ook bij de vechtpartij be trokken zijn geweest. Evenals Orr werd ook hij naar het Binnengasthuis overgebracht. Waar Onr na behandeld te zijn vluchtte en spoorloos ver dween. Er werd een groot aantal rechercheurs op deze zaak ge zet, die voor tal van raadsels kwamen te staan. Zo zou er volgens getuigen bij de vecht partij ook een Ierse jongeman verwondingen hebben opgelo pen. Maar ook hij was onvind baar. Diep in de nacht werd door de recherche de eerste arrestatie verricht. Verdacht van poging tot doodslag werd de 33-jarige barman E. H. aan gehouden. HAMBURG (DPA) In de Westduitse pers verschijnen steeds meer berichten dat bondskanselier Willy Brandt ambtsmoe zou zijn en met de gedachte speelt terug te tre den. Het gewoonlijk goed geïn formeerde tijdschrift Der Spie gel beweerde in zijn maandag- uitgave dat de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky ervan op de hoogte is dat Brandt halverwege dit jaar zijn functie wil neerleggen. (ADVERTENTIE) 1 wild konijn - plakjes spek om te larderen - kluitje boter - glas rode wijn handje rozijnen - 7 ons ge droogde abrikozen (van te voren geweekt) - schilletje van citroen en sinaasappel - beetje suiker - snufje peper - wat zout - beetje rosmarijn teentje knoflook (bestoken met wat kruidnagels) - wat foelie - blaadje laurier - klein gesneden uitje Wild konijn met gedroogde zuidvruchten. Leg plakjes spek in braadpan, bodem en zijkanten, kluitje boter erbij en zachtjes laten aanbraden, stukken konijn erop en zorgen dat de boel niet gaat verbranden. De stukken konijn waren natuurlijk ai met zout en peper ingewreven. Als nu alles goed geurend In de pan ligt komt het glaasje rode wijn erbij. Wanneer het weer zoetjes aan de kook is gekomen mogen alle overige ingrediënten erbij worden gedaan. En nu maar sudderen. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten- recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde J

de Stem | 1974 | | pagina 1