Solzjenitsyn: „Ze zijn lianü ontmaskerd te worden Voor hetzelfde geld brengt SRVt bij u thuis S""velservKe_^ (over energiebesparing gesproken!) Fruxano sinas Panty-P rood IfCQ Koeleman appelmoes 70 HeiBfI?BaS 50 Sen SRVjusd'orange 7Asrv 7(1SRV Bona Enkhuizer mergpijpjes Pindarotsjes Gevulde koeken Koen Visser nasi of bami goreng mv punten Vakbondsman: Oliecrisis was niet onwelkom en vei en ook literfles van 99 voor 1/1 blik van 218 voor208. Den Bosch gaat hart verjongen Bovendien in de rijdende winkel cent voordeel binnenland buitenland Ceylon tegen marine- steunpunt v.s. Partnerruil ,'SJïM Bij SRV literfles van 98 voor van 195 voor 3i%3Zr grote pot van 89 voor per fles 99 met mv punten pak a 5 stuks 122 met 500 gram nu met De nieuwe premiecatalogus voorjaar WH is uit Er zijn weer vele voordelige aanbiedingen van duurzame gebruiksartikelen en huishoudtextiel. t Vraag om de gratis catalogus bij uw SRV-man. melk of puur van 125 voor pak a 6 stuks van 145 voor Prijswijzigingen voorbehouden en zolang de voorraad strekt 1/1 blik van 249 voor Mariniers Programma gastarbeiders weer naar zondag? Moerdijkplan #Widerdag 14 februari 1974 (Vervolg van pagina 1). Solzjenitsyn vervolgde: „In de wet staat namelijk een arti kel dat het op straffe van verbanning naar Siberië voor de tijd van maximaal drie jaar verboden is om zonder ver blijfsvergunning in Moskou te zijn. Ik vond het beter zowel voor u als voor mij, om u hier te ontmoeten. En dan, ik heb de laatste tijd nogal last van de geheime politie. Ze bellen mij en mijn familieleden over dag vele malen op. Zij schij nen er een ploegensysteem op ,na te houden. Het begint 's morgens al om kwart over acht. Ze zijn stipt op tijd, het duurt zo tot 's nachts twaalf uur. Zaterdag en zondag is er geen vuiltje aan de lucht, dan werken ze namelijk niet. Ook het afluisteren begint veel on beschaamder te worden. Als ik opbel, luisteren ze mee, leggen ales op de band vast en verbreken zeifs even een tele foongesprek als er een nieuw bandje moet komen". Vraag: „Uw jongste boek „Goelag Archipel" over de terreur onder Lenin en Stalin tot het moment waarop de eer ste gevangenen de kampen be treden, heeft de woede van het Kremlin opgewekt. Er ko men, als ik goed geïnformeerd ben, nog twee delen over het leven in deze kampen. Ja, zelfs worden de huidige Kremlin- bazen de volgende delen ge- staat geen letter van in. Overi gens moet ik niets hebben natuurlijk van het systeem. Literatoernaja Gazetta durft zelfs te schrijven dat ik be weer' dat de Russen de kinde ren van de hel zijn en bereid vader en moeder te verkopen voor een stuk brood. Ik daag ze uit. Noem de pagina's, leu genaars". confronteerd met feiten uit de periode na Stalin. Kunt u iets over de nieuwe publicaties vertellen? Solzjenitsyn: „Men mag ge rust stellen dat de autoriteiten inderdaad een haast dierlijke angst aan de dag leggen. Dat is enkel en alleen te wijten aan vrees ontmaskerd te wor den. Maar ik zeg u dat ik de Goelag Archipel heb geschre ven omdat ik mij moreel ver plicht voel om zowel voor ons land als voor onze kinderen alle beulen op te zoeken en voor het gerecht te brengen. Het gaat echter vooral om de aard van de misdaden niet om de personen die ze hebben be dreven. Dit land moet de moed kunnen opbrengen om het verleden te analyseren. Ie dereen die misdaden begint moet durven zeggen, ja ik was een beul en moordenaar". Hij vervolgt: „In de Goelag Archipel worden deze misda den ontmaskerd. Als de grote leraar Lenin leert dat terreur gerechtvaardigd is als overre dingsmiddel en dat de dood straf meer moet worden toege past. dan is duidelijk dat voor een dergeijke leraar geen be wondering mag bestaan. Als de huidige leiders verder gaan met te putten uit de bodemlo ze put van onrecht en onvrij heid, dan is voor hen evenmin bewondering op te brengen". Vraag: Er wordt wel eens gezegd dat Chroestsjev uw grote beschermer was, dat na zijn val ook uw positie moei lijker werd. Bent u van me ning, dat sedert de komst van partijleider Breznjev de poli tiek van het Kremlin tegeno ver de eigen burgers barder is geworden? Solzjenitsyn: „Ook tijdens Chroestsjev was het politieke systeem fout. Maar juist tij dens Chroestsjev kwam er een ontwikkeling van binnen dit systeem naar een beter, al thans menselijker systeem. Die ontwikkeling werd abrupt af gebroken. De onvrijheid en het onrecht namen toe. Daarin is helaas geen verandering ge bracht. Vraag: Mij valt op dat nw aanvallen op Tass, de Pravda en de televisie in dezelfde ter men zijn gesteld, als uw aan vallers gebruiken. Ze zijn fel en eigenlijk scheldtirades. Waarom deze woordkeus? Solzjenitsyn: „Tass heeft me van alles in de schoenen ge schoven. Zo zou ik hebben ge schreven dat de aanhangers van Hitier tolerant waren voor geknechte volkeren. Dat is een grote leugen. Laat ze die pagi na's maar eens noemen. Ze hebben me verweten dat ik in het handboek van de Nobel prijs en mijn autobiografie mijn haat erken voor het Sovjet-volk en het politieke systeem. Ik daag ze uit die autobiografie te publiceren, er COLOMBO (DPA) Pre mier Sirimavo Bandaranaike van Sri Lanka (Ceylon) heeft in nota's aan premier Edward Heath van Engeland en presi dent Richard Nixon van de Verenigde Staten, geprotes teerd tegen het geschikt maken van het Britse eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan voor een Amerikaanse lucht en zeemachtbasis. Mevrouw Bandaranaike heeft dit gedaan aangezien zij vesti ging van een basis in de Indi sche Oceaan niet bevorderlijk vindt voor de vrede in het betrokken gebied en in de we reld in het algemeen. EDE (ANP) De 33-jarige J. V. uit Utrecht heeft bekend tijdens het afgelopen weekein de zijn vrouw met een pistool te hebben bedreigd en haar met een hamer zodanig op het hoofd te hebben geslagen, dat zij in een Apeldoorns zieken huis moest worden behandeld. Dat gebeurde gisteren nadat het echtpaar het afgelopen weekeinde met een echtpaar in 'Ede tot partnerruil was geko men via een contact-adverten tie. Na het afscheid was de man uit Utrecht, met zijn eigen vrouw weer op weg naar de Domstad, jaloers geworden. Hij verweet zijm vrouw verliefd te zijn geworden op haar „vriend voor een weekend", en j»reep naar luchtdrukpistool en ha mer. Direct nadat hij zijn eigen vrouw een klap op het hoofd had uitgedeeld kreeg hij spijt, en bracht zijn vrouw naar het ziekenhuis in Apeldoorn. Hij verzon een overval op een een zame weg in Ede toen hij pech had gekregen met de auto. Zijn vrouw bleef 'in dit verzinsel solidair. Maar de politie in Ede vertrouwde het zaakje niet en kreeg de bekentenis eruit. Er is nu proces-verfoaal wegens mishandeling opgemaakt. (ADVERTENTIE) Raak Hero erwten soep De VVDM, als altijd paraat om mogelijke beleide- en kwallteitsfouten binnen onze strijdkrachten op te sporen, heeft zich thans op de struc tuur en de mentaliteit van het korps mariniers geworpen. En wel middels een nota van de huidige minister van Defensie „over een reeks mishandelin gen die sinds 19660)" bij dit korps zouden hebben plaatsge vonden. Men mag nauwelijks betwijfelen of deze aanklacht wel grondig en omzichtig ge noeg is voorbereid. En overi gens zal het weinigen verwon deren, dat met name het dage lijks bestuur van de PvdA zich in deze onmiddellijk ach ter de VVDM heeft opge steld. Voort» vernemen wij bij monde van een lid van de PvdlA-defensiecommissie, dat het hier gaat om „een brood nodige vermaatschappelijking van het Korps Mariniers als geheel. „Welke elitegeest, „zich o.a. uitend in isolement mitsgaders activiteiten als het schoonvegen, van de Dam" niet zou stroken met „het normge voel dat in de maatschappij is ontwikkeld". Of dit laatste over het algemeen nu zo gun stig afsteekt bij de mentaliteit van de gemiddelde marinier wil ik voor het ogenblik kwijt wezen, maar ik meende dat het hier ging om een gerechte lijke vervolging van concrete strafbare feiten. Merkwaardig genoeg echter schijnt het bewijzen van der gelijke feiten voor de aankla gers slechts van secondair be lang. Immers, volgens woord voerders zowel van de WDM als van de PvdA „gaat het er overigens niet eens zozeer om, dat de beweerde mishandelin gen juridisch met zekerheid komen vast te staan: wanneer zij al dienen als indicatie dat er iets mis is heeft het rapport zijn nut al bewe zen". ik voor mij zie in dit ietwat cynische gekronkel eerder een indicatie voor een staaltje van politieke Juristerij, Juist van het soort dat de PvdA zo vaak zegt te verafschuwen in min of meer fascistisch geregeerde landen. Waar de openbare aan-klagerij niet zelden als een doel ep zichzelf fungeert. Het kwaad van opspraak en ver lies van reputatie is dan al geschied vóór men aan de ei genlijke rechtspleging toe komt. BREDA L. PISON UTRECHT (ANP) De NOS heeft de migrantenraad in Utrecht laten weten dat zij bij de vaststelling van de zendtijd per 1 oktober rekening zal houden met de bezwaren die van verschillende kanten zijn binnengekomen over de plaat sing van de programma's voor buitenlandse werknemers op zaterdagmiddag. Vorig jaar werden deze programma's op zondagmiddag uitgezonden. DEN BOSCH Het gemeen tebestuur van Den Bosch heeft een plan ontwikkeld om 5.000 gemeentelijke woningen te ver beteren dan wel te slopen. Met deze werkzaamheden, die in vijf jaar zullen moeten worden uitgevoerd, is een be drag gemoeid van 33 miljoen. De gemeente beeft in de af gelopen jaren al tien miljoen gulden geïnvesteerd in soort gelijke werkzaamheden. Het plan bestaat vrijwel het gehele gemeentelijke woningbestand. Brieven voor deze rubriek m»*. met volledige naam en adrei vS ondertekend. Bij publikatfe *u||en vermeld worden. Slecht» bij hoos zondering zal van deze regel Wefj afgeweken. Naam en adrai zijn dart bt de redactie bekend. Publikati# vm kf' ven (verkort of onverkort) betekent dat de redacts het In alle g,V||L •en» U met Inhoud, cq. itrekkinj, In uw editie van 6 feW stelt de waarnemend directeu- van het Industrieschap Moe! dijk dr. C. Vlak, dat de van f 20,- per m2 aan She door Economische Zaken j freerd is. Naar mijn mening vet» I dr. V-lak dan iets. Namelijk 0,1 28 mei 1968 bood burgemees ter Schaminee, toen voorzitte- Shell 500 hectare grond t; koop aan tegen de prijs van 11 20 per m2, overeenkomstig foi advies van het ETI Noorc' ii Brabant en het .Rotterdam!, Havenbedrijf. De grondpri" was zuiver fictief. De eerst! I gronden die Shell zou k lagen nl. buitendijks en owt- stroomden in de winter het water van het Diep. Dr. Vlak was toen al lid vat het bestuur van het Schap f danwel de gemeenschappelijk regeling. Daar komt nog iet, bij. Economische Zaken hal niets aan te bieden. Het indns- trieschap bood de grond te koop aan en deed zaken me: Shell. Onder goedkeuring i Gedeputeerde Staten. Het rijk wordt maar ste naar voren geschoven, als rijm I de de vader van Moerdijk. Ie j gaan toch ook niet zeggen als een gemeenteraad de m2 prijs I van grond in een bestemmings plan vaststelt ein GS keuree, die prijs goed dat GS grondprijs heeft vastgesteld! I Waarom wordt er door het Sohap niet eerlijk 'en open f speeld? Waarom ontleent met I de primaire verantwoordelijk heid? Is de positie van het I Schap rtiet te danken aan dit soort geslotenheid, maar ook aan deze onjuiste voorlichting naar buiten? immers in 1968 heeft Shell wat 12.5 miljoen gulden t die gekregen van Economische j1 Zaken in verband met „con currerende grondprijzen en andere faciliteiten van Ant werpen". ■Nog niet zo lang geleden vroeg onze vereniging om na men te noemen op de uit spraak van de voorzitter van het Schap dat „acties bedrij ven wegjagen". Wij vroegen om namen. Echter we kregen die niet. Toch werd de vinger beschuldigend in onze richting geheven. Tenslotte naar mijn mening verdient het aanbeveling de notulen van de overeenkom:! met Rotterdam op 4 januari 1968 eens voor, de dag te ha len. Dr. Vlak kan dat. En las: hij die dan eens eerlijk publi ceren net zo goed als het aan bod van 28 mei 1968. Met dank voor de verleende plaatsruimte, F. P. Pakkers voorz. VML West-Brabant REDACTIONEEL NA SCHRIFT: Dr. C. Vlak, waar nemend directeur van het In dustrieschap Moerdijk, deelde ons desgevraagd mee, dat de door de heer Fakkers geschetste gang van zaken rond de ver koop van grond aan de Shell letterlijk genomen juist is. Hij betwist echter de uitspraak dat het Industrieschap de pri maire verantwoordelijkheid ontkent. De verkoop van de grond geschiedde namens het Schap en het Schap is hier voor samen met andere instan ties verantwoordelijk. „Het is zinloos daar over te debatte ren", zei de heer Vlak. „Het zijn gewoon feiten. Daar moet je niet steeds op terugko men". De heer Vlak noemde het verder een normale gang van zaken dat er geen namen ge noemd werden van bedrijven die door acties zijn verjaagd. Zolang bedrijven slechts in onderhandeling met het Inóus- tricschap zijn, is het gebruike lijk de namen van deze be drijven niet openbaar te ma ken. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT —„De hele olie crisis, die door de in de OPEC verenigde olieproducerende landen is aangezet, moet voor de oliemaatschappijen geen onwelkome zaak zijn geweest. Zeker niet voor de oliemaat schappijen, die in Europa ope reren". Aldus de secretaris van de Industriebond NKV, de heer J. Smi-t, in het bondsblad „Indus- trierevu". De prijzen voor de olie zijn zo verhoogd, dat er tot een rendabele exploitatie van het continentaal plat en va-steland van Europa kan worden overgegaan. Dat zou ook de verklaring kunnen zijn voor het feit, aldus de heer Smit, dat de oliemaatschappij- èn zo weinig tegenspel hebben geleverd in hun contact met de Arabieren. „Ze zouden wel eens een een enorme slag Jui nen maken met die prijsop drijving". De heer Smit gelooft nie! dat de .oliemaatschappijen groot tekort aan olie hadden- Ze beschikten juist over en°r' me voorraden. „En het achter houden van die voorraden heeft ook weer prijsverhogend gewenkt. Het past opvallen" genoeg allemaal in hun straat je". De vakbondsfunctiooaus vindt' het onbehoorlijk, dat men probeert voor Nederland de ga-s prijs te verhogen. ,P dat alleen omdat de oliepW zo stijgt", aldus de heer Snut- „Nederland is jarenlang op5e' pept tot aardgasverbruik. Bo vendien neemt de overheid aan het gebeuren deel, en dit mag toch ?eker wel een goe" voorbeeld stellen. Dat bet* kent geen prijsverhoging vo'-'-' Nederlanders", Donderdag 14 februari 1 (Van een onzer verslaggeve UTRECHT - BREDA „Het blijft waar dat het et| gelie geen model geeft een bepaalde maatschap Maar de evangelis houding tegenover macht een richting aan voor heel persoonlijke en gemeensch pelijke leven. Daarom hier de vraag opgeroepen den of omwille van het alj meen welzijn niet zoveel gelijk mensen moeten wor4 betrokken bij het vaststel van de bedoelingen van ond nemingen, van de richting omvang van de produktie van de verdeling van het sultaat dat de arbeid opbrer Het betrekken van velen beslissingen brengt zeer paalde moeilijkheden met mee. Toch zou het al te si| plistisch zijn, wanneer, gens de ingewikkeldheid v| het probleem, bijvoorbeeld kwestie van investering produktie uitsluitend aan marktmechanisme werd ové| gelaten en vervolgens ver zen naar de betreffende d(| kundigen". Aldus de gezamenlijke schoppen van Nederland hun gisteren gepubliceer Vastenbrief 1974 „Macht, o macht, hoop". Spraken de bi schoppen zich in hun geruch makende vastenbrief van rlg jaar uit voor rechtvaar ger spreiding van de produl ten, van bezit en van inkt mens, in deze brief pleiten z dringend voor spreiding va (fe Ha

de Stem | 1974 | | pagina 6