huldigd rechtelijke ie langs ld Verrassingen mogelijk bij Statenverkiezingen zeeuws Voor de luxe hoef je niet te emigreren Ander advies onteigeningsprocedure gronden Sloe „Westerschelde ver binding zal niet profiteren van Kanaaltunnel" „Op visite" WEG CONTRA RAIL DOOR MEEDOEN NIEUWELINGEN V Aanhoudend zacht Morgen eerste zinkstuk in Schelphoek SNELHEID MOTORBOTEN AAN BANDEN de koorts ;t: Reuzen vlie g tui g in de maak Veel slachtoffers in Phnom Penh een miljoen gulden aan prijzen NU DRIE FLAMINGO'S BIJ MOERDIJK V iertallen wedstrij d van b.c. Hulst Trots Bemoeizucht door NETTY VAN ZALINGE Geen tv Apartheid Haren Woensdag 13 februari 1974 iri n- '0- en is- on ;er nu re elt de el-s ir- ■a- el- ■en ,U re- ■an ng ïer or- ■an id- fcs- :en lel- oep or- iek er- Iet .ijk ar- ng, ran :ei- ne- en- po- :1e- het de de ïel- burg, noch bij de districtsre cherche van de rijkspolitie, en noch bij de rijkspolitie.' groep in Veere (waarondei Oostkapelle resorteert) o;:'., maar iets bekend is van een huiszoeking in Oostkapelle. De autoriteiten op de di- verse bureaus luisterden be. langstellend naar onze voor- lezing van het felle rekwest van de stichting „U Vrij", maar op onze vraag of er iets van de beschuldiging waar was, kregen wij het stereo- tiepe antwoord: „Geen flauw idee waar ze het over heb' ben!" De gemeentepolitie Mid delburg zoekt nog wel steeds naar degene die verantwoor. delijk is voor de dozijnen, knalgele vignetten, die voor al in de buurt van het Pro vinciehuis te Middelburg, waar ook rijkswaterstaat ze telt, werden geschilderd. Er stonden tot voor kort ook vignetten op de muren, maar die zijn door gemeentewer ken afdoende verwijderd. Thans dient zich de vraag aan: als het verhaal van de stichting „U Vrij", waar wie zijn het dan geweest die een inwoner van Oostkapelle thuis hebben opgezocht, om hem te verhoren? Is het een grap van buurtbewoners, oi van een andere actiegroep, met een tegengestelde me ning, probeert iemand wil lens en wetens de politie een kwaad daglicht te stellen of was het toch de politie? Als de minister het kwest van de stichting „U Vrij" serieus neemt, zal een ambtshalve onderzoek worden ingesteld, zo verne men wij. Markant feit in het geheel is dat de onleesbare handte kening van de stichtings voorzitter onder het rekest aan de minister van justitie, toebehoort aan de heer An dré Schmidt in Oost-Kapelle diezelfde man die de dupe van een onrechtmatige huis zoeking zou zijn geweest. De gele vignetten doemen thans ook eiders op Walcheren met name in Vlissingen op. onzer verslaggevers) chting Vliegveld Midden-Zeeland tappen om het bedrijfsleven warm t( an reclameborden langs het vliegveld ures toe voor ;hil- wij- het veld ister ■oter ordt 's toe- en en de >rin- na- de toe- ïalf- wil den even ;bor- de veld mor- dan het ienst Mes- ider- nmo- imen -deli- het van zeer lgens zou op- ver tot erge ebou- omité van varen irden rgen- loda- waarden zijn: er mag alleea1 gebruik gemaakt worden vat borden, welke de stichting be schikbaar stelt. De afmeting® van deze borden zijn 250 ba 61 centimeter De vergunning houder betaalt een bedrag van f 100,- voor aan-schaf en plaat sing van het bord Een reola- metekst mag alleen worden aangebracht aan de wegzijde van het bord De kosten voor het gedurende een jaar ten toonstellen van het bord be- j d-ragen f 250,- Een contrac van drie jaar ineens kost 650- De te voeren reclame OP de borden moet vooraf 'er goed-keuring worden voorge; legd aan de stichting. afkeuringen van reclameont werpen vergoedt de sticht®»1 Vliegveld Mididen-Zeelat" I geen kosten, welke reeds wer den gemaakt door de vergun ninghouder SANTA BARBARA (AP) De Turbo-Three Corporati on is begonnen met de voorbe reidingen van de bouw vaB een reusachtig vliegtuig waar van de vleugelspanning rtjj™ 137 meter zal bedra-gen, wel tweemaal zoveelals van de bekende Boeing j I de Jumbo-Jet. De machine worden gebouwd in opdra® van de NASA en het vlra' tuig, dat de Virtus zal hete'; wordt gebouwd in ver'3a|1 met het ruimte-penidel-E Virtus zal 12,5 miljoen d°'i gramma van de NASA. "f Virtus zal 12,5 miljoen kosten. PHNOM PENH Het Cjgj bodjaanse opperbevel -1 bekendgemaakt dat 91 mei zijn omgekomen en 112 wond geraakt bij het bomM dement dat de Rode I maandag op de Cambodja3?, I hoofdstad Phnom Penh los''I Hiermee is het bombar» I ment het meest vernietigen I geworden van de afgelopen 1 ren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Stichting Vaste Oeververbinding Wes- terschelde heeft bij haar brug- tunnelproject zich wellicht „iet voldoende gerealiseerd dat de toekomstige Kanaaltun nel tussen Sangatte bij Calais en Dover voor alles een spoor wegaangelegenheid is. Een voorstel om een derde tunnel te bouwen speciaal voor het wegvervoer is ver worpen. De opstellers van die plannen hebben in hun studies op papier wel rekening gehou den met de ontwikkeling van het wegvervoer, maar uit niets blijkt d-at er iets in d-ie rich ting wordt verwezenlijkt- Aldus een kritische beschou wing van E.C. Wassenaar in het Bulletin van de Stichting Weg. Daarin wordt gesteld, dat de Kanaal-tunnel gezien wordt als een schakel in een net van supersnelle spoorweg verbindingen tussen de belang rijkste centra op het vaste land van Europa en Londen. De Stichting Weg acht daar door 't gevaar dat 'n gelijk waardig continentaal wegen net voor het goederenvervoer or daardoor bij inschiet, latent aanwezig. Met na-me acht de stichting onvoldoende gewaar borgd dat de nieuwe noord- zuidverbdnding voor het weg verkeer, zoals die door de vas te oeververbinding via de Westerschelde wordt gevormd, op de terminals van de Ka naaltunnel goed zal aansluiten. De Stichting Weg is verontrust over het uitblijven van verbe teringen en de aanleg van een wegennet dat aan- en afvoer van goederen van en naar de tunnelterminal bij Calais mo gelijk maakt. Wij tekenen hierbij aan dat wij reeds in ons blad van zaterdag 2 december 1972 een uitvoerig artikel hebben gepu bliceerd over de bouw van een spoorweg-snelverbirading van de Kanaaltunnel via Rijssel en Roosendaal of Bergen op Zoom naar Rotterdam en Am sterdam. Uiteraard zal deze nieuwe spoorlijn met een zeer grote capaciteit de grote stroom van massaal goederen transport tussen het Verenigd jvoninkrijk en de Randstad Holland met een minimum aan milieubelasting kunnen opvan gen. Daarnaast zal de brugtun- nel over en onder de Wester schelde een belangrijke scha kel zijn voor de omvangrijke transporten die tussen Noord- Frankrijk en Rijnmond met Zeeland als middelpunt via de weg zullen blijven verkeren. (ADVERTENTIE) Deze lichtgewicht SINGER Stariet naaimachine kunt u elke week winnen, alsu voor/ 1.- meepuzzelt met de Aktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde/ 549.-. Doe mee! Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 u.: vooral aanvankelijk opklaringen, maar plaatselijk ook regen. Overdag aanhoudend zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: om streeks 3 graden; max.-temp.: omstreeks 9 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.-temp.: om streeks 3 graden; max.-temp 1 omstreeks 10 graden; kans op 'n droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. ZIERIKZEE Donderdag wordt het eerste van de drie zinkstukken in het door de dijkvai ontstane gat in de Oosterschelde-oever bij Schelpgat afgezonken. Hierna volgen er nog twee, zodat daar de oever dan over een opper vlakte van ongeveer 6000 vier kante meter voldoende is be schermd. De storm van maandagavond en maandagnacht heeft weinig schade meer veroorzaakt. Slechts hier en daar werd weer wat gestort materiaal weggespoeld. Dat gebeurde met name in de hoeken van het gat- Gisteren overdag alles aangevuld. Als het weer meewerkt verwacht men de oever en de dijk binnen een maand weer op voldoende sterkte te hebben. Volgens dijkgraaf Geluk is het dan onmogelijk dat op die zelfde plaats weer een dijkvai zal voordoen. Maar natuurlijk kan men er dan wel op andere plaatsen langs de Oosterschel- dekust mee geconfronteerd worden. „Rond de Oosterschel- de hebben we door de eeuwen heen al met dijk- en oevervnl len te maken gehad", aldus de heer Geluk Konstanz 295 onv, Rheinfel- den 23 min 6, Straatsburg 250 aiin 14, Plittersdorf 446 min 7. Maxau 519 plus 6, Plochingen 263 min 20, Mannheim 374 "óa 3, Steinbach 251 plus 24. Mainz 387 plus 12, Bingen 263 Plus 13, Kaub 320 plus 16, Trier 493 min 35, Koblenz 402 P'us 10, Keulen 431 min 5, "Uhrort 631 min 15. Lobith 1272 plus 17, Pannerdense Kop 1228 plus 18, Nijmegen 1059 plus 28, IJsselkop 1089 plus 22, Eefde IJssel 594 plus H Deventer 454 plus 34, Mon- sin 5540 min 5, Borgharen *212 min 28, Belfeld 1418 min 16, Grave beneden de Sluis 678 plus 18, hoogwater Morgen, bruari donderdag 14 op Zoom 8.42 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Statenverkiezingen die op 27 maart a.s. worden gehouden, kunnen enkele verrassingen ople veren. Voor het eerst doen in Zeeland DS'70 en de PSP aan de verkiezingen mee. Het zijn allebei partijen die aan de uiterste flanken van de bestaande grote partijen hun winst hopen te boeken. Bovendien treden de confes- sonelen: CHU KVP en ARP op met „verbonden"-lijsten hetgeen evenwel iets geheel anders is dan de ene lijst van het Christen-Democratisch Ap pel waarvoor landelijk tever geefs geijverd is. Bergen 21.18 Hansweert 7.59 en 20.31 lêrneuzen 7.27 en 20.00 Vlissingen 7.02 en 19.34 Wcmeldinge 8.32 en 21. De gevestigde partijen schuiven als lijsttrekkers hun reeds op d-e baan beproefde renpaarden naar voren: Ka- land. voor de CHU, Van den Bos voor de ARP, Van Gees- bergen voor de KVP, Schlin- gemann voor de VVD, Don voor de PvdA, Van Water schoot voor de PPR Rooden- burg voor D '-S6, Maljaars voor SGP en (al® in 1970) Boer Koekoek voor de Boerenpar tij. In het team van de Boeren partij, om met deze te begin nen ontbreekt in de grote kieskringen de naam van de heer De Waal, zittend staten lid voor de BP. Een nieuw gezicht in de provinciale poli tiek is, wat de Boerenpartij betreft de heer M.E.V. Quist uit Arnemuiden, die de negende plaats op de lijst inneemt en derhalve kansloos is. De heer Quist heeft zich een faam ver worven door zijn spectaculair optreden bij diverse gelegen heden als raadslid van Arne muiden. DS '70 heeft als lijsttrekker de heer J. Weber uit Kortge- ne. Mr. Keuning die DS '70 enkele jaren geleden in de staten introduceerde door een ..interne zetelruil" doet nu niet meer mee. Zwaarste ver- kiezingspunt van DS '70 is: „De Oosterschelde moet dicht en gauw ook". De PSP, de 2de nieuwkomer in de Zeeuwse politiek wordt voorgegaan door de heer M. van de Poel uit Middelburg. Het Gereformeerd Politiek Verbond dat tot dusver geen statenzetels heeft gehad wordt aangevoerd door de heer R. Meijering uit Middelburg. De CPN heeft de heer Pel uit Vlissingen als lijsttrekker. De KVP heeft als nieuwe figuren mevrouw J. M. Thiel uit Ter- neuzen en de heer Th. Baert uit Hulst op (waarschijnlijk) verkiesbare plaatsen gezet. .In de CHU-ploeg komen waar schijnlijk de heren H. Schot (Bruinisse) en J. B. Ventevo- gel (Vlissingen) als nieuwe lingen op een statenzetel te recht. DEN HAAG (ANP) Voor het seizoen 1975 zat in Zuidwest-Neder land. in het Deltagebied, de snelheidsbeperking voor andere motorvaar tuigen dan snelle motor boten ingaan. Aldus de verwachting van staats secretaris Meijer van CRM. neergelegd in zijn dinsdag gegeven ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden ir. Cornelis- sen en mevrouw Corne- lissen (beiden KVP). Voor de snelle motor boten is de snelheidsbe perking reeds in het sei zoen 1974 effectief. (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK Bij de Sassenplaat in het Hol lands Diep zijn nu drie flamingo's gezien. Ha venmeester H.P.A. Dop- pegieter van het indus trieschap boven het in dustrie- en havenschap Moerdijk zag de (op dat moment slapende) dieren op een afstand van 60 tot 70 meter. De heer Doppegieter die dage lijks twee keer het Hol lands Diep opgaat zag eerder al wel eens een flamingo. Normaal komt de vogel voor wat be treft Europa, alleen voor in subtropische streken. (Van een onzer verslaggevers) HULST Teneinde een van de mooiste, maar ook moeilijkste systemen in wed- strijdbridge - het viertallen- spel - te trainen heeft Bridge club Hulst op de laatste cluba vond een interne viertallen- wedstrijd gespeeld in de grote zaal van het Cultureel Cen trum. Er werd gespeeld met drie maal vier viertallen, ingedeeld naar spee-lklasse, met gerubri ceerde spelen waardoor een overall totaal winnend viertal kon worden berekend. De uitslag van deze clubwedstrijd was als volgt: 1. H. Burggrave-Melchers met D. Bosch-Bogaert, 125 matchpunten, 3. Echtpaar Van wen- en mevrouw van de Dries-Hr. Biesbroeck, 104 maatchpunten, 3. Echtpaar an Poelje en echtpaar Card, 87 matchpunten, 4. Mevrouw de Jong hr. Hijn-drickx en me vrouw Neve-hr Van Kemseke 81 matchpunten, 5. Echtpaar Holla en echtpaar Neijenhuis 64 matchpunten. Als de reistijd een factor is die het begrip „afstand" bepaalt, dan liggen Johan nesburg (Zuid Afrika) en Middelburg (Zeeland) praktisch naast elkaar op onze aardbol. In zo'n der tien uur vlieg je tegen woordig van Jan Smuts Airport (Johannesburg) naar Schiphol. Het traject Schiphol-Middelburg vergt nogeens twee uur tijd. Maar intussen is het wèl zo, dat je 'smiddags luncht in Zuid-Afrika en je de volgende ochtend in Mid delburg je ontbijt naar t>in- nenwerkt. Tijd voor gelei delijke overgang is er niet. In Zuid-Afrika hangt je bi kini nog aan de lijn te dro gen als je in Nederland al bezig bent om winterkle ren te passen. Die vreselijke snelle ma nier van jezelf te laten trans porteren heeft ook voorde len, vindt mevrouw Brigit van Ravesteyn-Commandeur uit Durban in Zuid-Afrika. „Je plonst letterlijk en fi guurlijk in die zo ontzettend veranderde wereld waarin je vroeger met alles erop en eraan thuishoorde", zegt ze. Logerend bij haar zuster in Middelburg heeft ze alle ge legenheid om het leven dat wij in dit land en in deze provincie leiden, met de ogen van vreemdeling die toch geen kat in een vreemd pakhuis is, te bekijken. Der tien jaar geleden emigreerde zij naar Zuid-Afrika. Zij was in al die tijd één keer in Nederland op vakantie en dat is intussen alweer zeven jaa-r geleden. „Er is bij jullie in die zeven jaar méér ge beurd dan ik voor mogelijk had gehouden", zegt ze met overtuiging. „Al die dingen waarvan de mensen vroeger vonden dat ze die alleen maar in een nieuw, een rijk en een groot land konden vinden, die hebben ze nu zelf verworven. Uit dit Hol land hoef je omwille van een ijskast, een auto, een mooie platenspeler, een badkamer of een eigen huis niet meer te emigreren". „Vroeger deed je dat wèl. Ik herinner me nog veel te goed met hoeveel trots ik zo'n jaar of tien geleden aan al mijn familie en kennissen schreef dat we een „car" hadden gekocht. Een „car" hebben dat was zowat het hoogtepunt van je emigratie carrière. Hier in deze straat, hebben ze nu mooiere auto's dan wij. Ze hebben wasauto maten, koelkasten, bontman tels en noem maar op. Nee... voor de luxe en de materiële welvaart hoef je echt niet te emigreren". Jullie hebben het goed, hier. Misschien zelfs wel té goed. Er zijn hier zoveel ze kerheden in de maatschappij ingebouwd, dat de onderne mingslust er weieens onder kan gaan lijden. In Zuid- Afrika moet je je eigen boontjes doppen. Je krijgt daar wel alle kansen die je waard bent, diploma's tellen niet zo zwaar, maar je draait wèl voor de gevolgen op als je faalt. Het is een typisch doe-het-zelf-land, waar bijna iedereen de handen uit de mouwen steekt. Sommigen worden daardoor steenrijk. Anderen, zoals mijn man en ik, kunnen goed rondkomen en er zijn anderen die finaal afbranden, bijvoorbeeld door een langdurige ziekte of door pech in zaken". Wat valt je nou het meeste op, nu je een paar weken in Nederland bent, Brigit? Is dat onze welvaart, onze ver draagzaamheid of iets an- 0 Briffit van Ravasteijn-Comnumdemr. ders? „Sorry dat ik het zeg - maar ik vind Nederland zo bemoeizuchtig geworden. Ik bedoel nu echt niet jullie neiging om over de apartheid in Zuid-Afrika te oordelen- maar meer in het algemeen. Iedereen schijnt zich hier met iedereen te bemoeien. Ik heb nu voor het eerst van mijn leven een paar van die achtergrond-televisiepro gramma's gezien. Lieve help, dacht ik telkens, wat praten' die mensen elkaar toch alle maal aan? Is het Nederland se volk soms geroepen om de dagvaarding voor het laatste oordeel uit te schrijven? Over alles hebben ze menin gen op die beeldbuis, of het nu Washington, Portugal, Guinee Bissau, Vietnam, Zuid-Afrika of die kliniek Dennendal het moet kenne lijk allemaal eventjes duide- opeens al die wijsheid en al die meningen die in dit land maar over en weer vliegen, eigenlijk wel allemaal even goed gefundeerd?, vraag je je dan af. Waar halen ze opeens al die wi sheid en al die zekerheid vandaan Er zijjn toch maar héél weinig dingen in het leven die al leen maar zwart of uitslui tend wit zijn? Zoals die apartheidspolitiek bij jul lie" toning", zei één van mijn kennissen. Omgekeerd, dat is tenminste mijn indruk, denken de mensen in Holland dat in Zuid-Afrika de volsla gen rechteloosheid heerst als het over Bantoes gaat, en dat „alles toegestaan" het motto voor de blanke baas is. In jouw idee loop ik misschien daar in Durban wel met een zweep rond, om mijn huis boy af ten toe eens flink af te rossen. Nou, vergeet dat maar. Net zomin als hier verkrachtingen aan de orde van de dag zi n, zijn in Zuid-Afrika gewelddaden te gen Bantoes de regel". „Ik wist zeker dat je dat zou vragen. Als de mensen hier horen dat je uit Zuid- Afrika komt, dan is meestal één van hun eerste vragen: Hoe zit dat nou eigenlijk met die apartheid? Ik heb altijd de neiging om op mijn beurt te vragen: Hoe zit dat nou met die vrije sex in Neder land? Weet je, wij hebben over en weer nogal wat vooroordelen. Toen ik tegen mijn familie en vrienden in Zuid-Afrika zei dat ik een paar weken naar Holland ging, kreeg ik de raad om nooit alleen de straat op te gaan. „In Holland grijpen ze je op klaarlichte dag beet en ze betrekken je prompt in één of andere groepssex-ver- Om welke dingen zou je ons kunnen benijden „In elk geval niet om de televi sie. Wij hebben in Zuid-Af rika nog geen televisie, al wordt er wel hard aan ge werkt om dat ook bij ons in te voeren. Ik heb zo'n idee dat de t.v. het hele gezellig heidsleven, het plezierige van de familiekring, radicaal kapot maakt. Als je hier 's avonds door de straten loopt, zie je huis-aan-huis de men sen naar dat blauwachtige of gekleurde oog in de hoek staren. Voor mij hoeft dat niet in Zuid-Afrika. Ik be nijd Holland wèl om die so ciale wetgeving. Dat is trou wens uniek in de wereld. Waar ik jullie ook om be nijd, dat is om al die spelen de kinderen op straat. Bij ons kan dat niet, al moet ik erbij zeggen dat het ook niet zo nodig is dat je je kinde ren op straat laat spelen. Bij na iedereen heeft een grote tuin en zijn huis, soms zijn het complete parken, waar de kinderen naar hartelust in kunnen ravotten. Maa-r toch, al die spelende kinderen op straat..., ja ik wou dat wij dat in Zuid-Afrika ook had den. Jeugdsentiment? Mis schien!" Welke dingen vind ie hier uitgesproken raar? „Hahaha! Die idiote, kleine melkkan netjes die je in de restau rants bij je koffie krijgt, plus die twee ingepakte sui kerklontjes! Dat is werkelijk heel typisch. Wat ik ook gek vind: Als je tegen iemand zegt: Wat zit je haar leuk! dan krijg je bijna altijd ten antwoord: „O, maar ik kom net van de kapper"! Wat doet dat er nou toe? Alsof ze zich ervoor verontschuldigen willen. Wij zeggen na een compliment doodgewoon: Dank je. En dan dat fooien geven, hier. Als je in een restaurant je consumptie „in clusief" hebt betaald, dan moet je om één of andere reden toch nog een fooi ge ven. Nog iets vreemds: als je tegen iemand zegt: bedankt voor dit of dat, dan ant- woordt-ie „Graag gedaan". Dat is in de afgelopen zeven jaar ook in Holland ingebur gerd, blijkbaar net als die gewoonte om op alles en nog wat stickers te plakken met tekéten die nergens op slaan". Wat vind je van de haar dracht bij de mannen en jon gens? „Ja, de haren zijn ge groeid in die zeven jaar. Ik vind het stikleuk staan. Het is een hele ontdekking voor de mannen, dat zij óók iets met hun haar kunnen doen. Wel moet ik eerlijk zeggen dat ik de combinatie van lang sluikhaar met een uni form niet erg geslaagd vind. Maar dat kan aan het unform liggen Je hebt daar een leuk pak je aan. „Dank je. Wist je dat ik het in Durban twee keer heb kunnen verkopen"? Wat zeg je me nou? „Ja, zo van het lijf-af, bij wijze van spreken. Kijk, dat is bij ons nou weer gewoon. Als je op een avondje iets leuks aan hebt, dan kan het heel goed gebeuren dat een vriendin zegt: T ee, wat een leuk stelletje heb je daar aan. Kan ik het van je ko pen"? En doe je dat dan? „Soms wel. Ik heb bijvoor beeld een zelfgebreide jum per die ik al meer dan tien keer heb gedragen verkocht. Ik trek dat ding aan als ik naar badminton ga en prompt vraagt iemand hem dan te koop. Dan trek ik hem uit en thuis brei ik in een paar uur weer precies zo'n zelfde. Die ver koop ik dan de volgende keer weer. En zo gaat het maar door. Ja man, je moet altijd zorgen dat je in de bezigheid blijft", besluit ze lachend. Eindredactie Bas Augustijn (Van onze correspondent*» t MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft gis termiddag de' laatste zitting gehouden in de onteigenings procedure van de gronden in het Sloegebied, gedeeltelijk gelegen op Walcheren en op Zuid-Beveland. De zitting kreeg een spectaculair tintje nadat de heer Van Langeraad de dijkgraaf van Noord-Beve land, die als deskundige door de rechtbank is aangesteld te rugkwam op het advies dat hij samen met de andere deskundi gen in juni van dit jaar aan de rechtbank heeft uitgebracht. Gistermiddag liet hij de rechtban-k weten dat hij na het pleidooi dat mr. V.d. Brink die optreedt namens al le eigenaren op 14 december voor de rechtbank heeft ge houden, van mening was ver anderd. Aanvankelijk advi seerden de deskundigen aan de rechter een grondprijs toe te staan van 2,50 per vierkan te meter. Vijf jaar geleden werd er voor dezelfde grond in het Sloegebied 3,75 per vierkante meter betaald. Dat extra zitting ingelast waarin zakte af tot 3,25 een bedrag, de laatste argumenten konden dat de provincie Zeeland ookworden aangedragen. we) voor de resterende 1600 hectare in het Sloegebied wil de neertellen. De grond is nodig voor uit breiding door het havenschap Vlissingen. De rijksoverheid vond de priijs van 3,25 te hoog. Ze wilde maar 2,50 beta len. De 178 landeigenaren in dit gebied gingen er niet mee akkoord. Anderhalf jaar gele den werd daarom de onteige ningsprocedure ingezet. Dinsdag werd er nog een De heer Van Langeraad ver telde hoe hij tot zijn veran derde mening was gekomen. De prijzen voor onroerend goed stijgen nog steeds zei hij. Het is daarom niet reëel om de eigenaren in dit gebied zo veel minder te betalen dan hun voorgangers. De prijs moet volgens mij niet 2,50 maar 2,85 per vierkante meter rijn. Baron Van Lijnden, die op treedt namens de staat wist niet goed wat hij hoorde. U hebt toch het deskundigenrap port ondertekend in juni, voegde hij de heer Van Lan geraad toe. Even dreigde er nog een minder vriendelijke sfeer te ontstaan toen de rech ter de1 brief ter sprake bracht waarin gesuggereerd werd dat de schatters van de rechtbank onder druk gezet zouden zijn. Een besliste ontkenning van de deskundige klaarde de lucht. De rechtbank heeft nu de uitspraak bepaald op maart aanstaande. 13

de Stem | 1974 | | pagina 3