VOLVO Brood flink duurder en mogelijk slechter V Burenruzie ie Sluiskil eindigt in ziekenhuis MAN STEEKT KOSTBAAS IN DELFT DOOD Harm Kuipers Nederlands sterkste in Inzeil ALCOHOLPROMILLAGE VAN 0,31 BLOED MUSTER LUBBERS DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND EE STEM EERSTE KLAPPEN VALEEN TUSSEN BRITSE KOMPELS Honderdduizenden Westduitsers niet of te laat op werk DAF vraagt weer Aftreden wordt niet verwacht BEDRIJFSAUTO RAI III III Chaam Breda andaag in Maandag TT februari 1974 114e jaargang no. 17558 EDITIE VOOR ZEELAND Boot Grapefruits uit Israël vergiftigd? Hart van corribi 58 tot combinatie 7-|6 FEBRUARI '74 BLUEKENS STEM directeur, dr. w. a. j. m. harkx hoofdredacteur l leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het brood zal binnenkort een flink stuk duur der worden, mogelijk zelfs 5 tot 6 cent per brood. Voorts be staat er een goede kans dat de kwaliteit van het brood van veel bakkers achteruit zal gaan. Oorzaken van het een en an der zijn de ongekende prijsstij ging van met name de Ameri kaanse tarwe en de gestegen kosten van de bakkerij-exploi tatie. Zowel de Vereniging van Meelfabrikanten als de Neder landse Bakkerijstichting on derhandelen met het ministerie van Economische Zaken om de prijzen van grondstoffen (meel fabrikanten) en eindprodukten (bakkers) te mogen verhogen. In bakkerijkringen werden de onderhandelingen gisteravond moeizaam genoemd. Van het resultaat van deze onderhandelingen zal echter af hangen of er veel brood van slechtere kwaliteit op de markt zal komen. Valt het resultaat voor de bakkers tegen dan zul len veel bakkers meer bloem uit Franse en minder bloem uit Amerikaanse tarwe in hun brood gaan doen. De veel bete re Amerikaanse tarwe is de laatste tijd namelijk veel ster ker in prijs gestegen dan de Franse tarwe. Het verschil is zo groot geworden dat veel bakkers, willen ze het hoofd boven water houden, wel ge dwongen zullen zijn om meer bloem uit de slechtere Franse tarwe te gebruiken. Hun con currentiepositie ten opzichte van bakkers, die de extra kos ten van de dure Amerikaanse bloem nog wel kunnen opbren gen, zal daardoor veel zwakker worden. Veel klanten zullen het slechtere brood niet slikken en naar een andere bakker lo- Engeland en W.-Diiitsland in chaos door stakingen 0 Stakende mijnwerkers warmen zich aan een houtvuurtje in een oud olievat tijdens het posten voor een kolenmijn in Leices tershire. terug Havenarbeiders In Imming- ,m 'Lineonshire) weigerden terdagavond de Italiaanse achtboot enice, gearriveerd ij, steenkool voor elektrici- '«centrales, nog verder te "SSen. Circa 3.000 ton bleef 1 boord Het schip zal er aarsehiinlijk mee naar Italië terugkeren. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BONN Zowel in Engeland als in West-Duitsland zijn gisteren en vanochtend stakingen uitgebroken, die het open bare leven in beide landen ernstig verlammen. Alle Britse mijn werkers weigeren sinds gisterochtend de kolenmijnen in te gaan, waardoor de chaos in het door crisis geteisterde Engeland desas- Enkele uren nadat zondag ochtend de staking van Enge- lands 270.000 mijnwerkers was begonnen, zijn de eerste schermutselingen voorgevallen. Bij Nottingham versperden postende mijnwerkers de weg van een onderhoudsploeg waarvan de leden behoren tot een andere vakbond. Nadat klappen waren uitgedeeld, kwam de politie en maakte voor de onderhoudsploeg vrij baan. Tevoren had de mijnwer-. kersbond bepaald dat het pos ten vreedzaam moest gebetu ren dat de groepen postende mijnwerkers de zes man niet te boven moesten gaan en dat de postende mijnwerkers het officiële vakbondsinsigne moesten dragen. In Valleyfield, waar een van Schotlands grootste mijnen is gelegen, hebben mijnwer kers en kantoorpersoneel sa men water weggewerkt dat de mijn dreigde te overstromen. Een woordvoerder van de ko- lenraad zei dat als de mijn onder water zou zijn komen te staan, 600 mijnwerkers werk loos zouden zijn gekomen. De mijnstaking werd een feit nadat de mijnwerkers een laatste beroep van premier Heath naast zich neergelegd hadden en het advies van hun vakbondsvoorzitter Joe Gorm- 'ey de staking op te schorten tot na de verkiezingen van 28 februari, van de hand hadden gewezen. He mijnwerkers eisten een loonsverhoging van 30 tot 35 Procent, terwijl de kolenraad met verder wilde gaan dan 'V procent. Geen treinen Wat de actie bij de spoor wegen betreft moest Engeland hot gisteren voor de negende achtereenvolgende zondag zon der treinen stellen. De 29.000 machinisten vinden hun extra uitkeringen te laag. He leider van de socialisti sche oppositie in het Lager huis, Harold Wilson heeft hen tevergeefs gevraagd hun actie gedurende de verkiezingscam pagne op te schorten, twee opiniepeilingen doen de conservatieven van premier Heath beter bij het publiek In °e markt liggen dan de socia len van Wilson. De „Obser- er kende de conservatieven een voorsprong van zeven pro 'ent toe. „Independent Televi een van zes procent. In verkiezingsredevoeringen j», ,?eafh Wilson verweten hij niet met hem heeft geprobeerd de mijnstaking uit stellen. Wilson zei over ®5th dat hij „niet de moed e" Het conflict bij te leg- -treuze vormen gaat aannemen. In West-Duitsland zijn gisteren stakings (prik) acties begonnen van overheidspersoneel op de grote luchthavens en bij de rijks- en gemeentetheaters. Vandaag begin nen stakingen bij buschauffeurs en de posterijen. In beide landen ook staat de regering onder zware politieke druk, die in Engeland al geleid heeft tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Honderdduizenden Westduitsers zijn vanmorgen niet of te laat op hun werk verschenen, omdat het perso neel van de gemeentelijke vervoersdiensten in «taking is gegaan. De staking van rond 2 miljoen werknemers in open bare dienst was gisteren al begonnen toen het technisch taneelpersoneel het werk neerlegde. Alle openbare schouwburgen moesten hierop hun deuren gesloten houden. Op een aantal vliegvelden werd het vliegverkeer onmo gelijk gemaakt, omdat ook hier het technisch personeel In (Van onze correspondent). SLUISKIL Een reeds ve le jaren slepende burenruzie tussen de 66-jarige M. de B. te Sluiskil en zijn 63-jarige buurman C. de B. is zaterdag middag geëindigd met enkele klappen met een ijzeren staaf, die C. de B. van zijn buur man kreeg toegediend. C. de B- moest met ernstige verwon dingen in het Elisabethzieken- huis worden opgenomen. Over zijn toestand kon zondagavond nog geen verdere mededeling worden gedaan. De dader is in het politiebureau te Terneuzen opgesloten. Het drama speelde zich za terdagnamiddag om kwart over vier af, toen M. de R. in zijn tuin groente ging pluk ken. Hij bemerkte dat een golfplaat, die de afscheiding vormde tussen zijn tuin en die van C. de R. los stond. Om deze te stutten haalde hij een ijzeren staaf uit zijn schuur tje. Toen hij bezig was de staaf in de grond te plaatsen, kwam C. de R- in de tuin om zijn buurman te sommeren met dit werk te stoppen. Hij pro-beer de de staaf uit de handen van M. de R. te rukken. Er ont stond een worsteling waarbij M- de R. de staaf opnieuw kon bemachtigen en C. de R. kwam te vallen, waarbij hij een lichte verwonding op liep. M, de R. ma-akte zich plotse ling zo woedend dat hij zijn buurman die nog steeds met zijn gezicht naar de grond lag, met de ijzeren staaf twee- tot driemaal op het hoofd sloeg en hem daarbij zeer ernstig letsel toebracht. Hij schrok toen hij zag hoe het slachtoffer zich probeerde op te richten en ging zijn woning binnen. Buren waarschuwden de po litie die er voor zorgde dat 0. de R. met spoed naar het ziekenhuis werd overgebracht REGEN Veel bewolking met af en toe regen. Krachtige to harde, aan de kust stormachtige wind tot storm uit zuid tot zuid west. Maximum tempera turen rond 10 graden. STAD EN STREEK Kruiningens echtpaar naar BB-quiz. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Olieschandaal in Italië. Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Consumentenbond blij met „Prijswijzer". Pagina 4 BORN (ANP). De DAF- directie heeft eind vorige week voor de derde maal een periode van werktijdverkorting bij het gewestelijk arbeidsbureau aan- gevraagd voor de ruim 3700 personeelsleden van de perso nenautofabriek van DAF in Bom. Begin maart zal dieze nieuwe werktijdverkorting van twee dagen per week na goedkeuring van het arbeids bureau ingaan. DELFT (ANP). De 46- jarige Delftenaar G. ran Leeu wen is gistermiddag in zijn woning door zijn 60-jarige kost ganger L. P. S. neergestoken en een paar uur later In het zie kenhuis overleden. De hear Van Leeuwen wilde een ruzie sussen tussen zij-n dochter en de kostganger. Toen hij tussenbeide kwam, stak de kostganger hem met een mes in de buikstreek. De kostgan ger is in verzekerde bewarinig gesteld. (Van onze redactie buitenland) GENUA In de Italiaanse havenstad Genua zijn zaterdag pamfletten gevonden waarop staat dat een lading grapefruits (andere berichten spreken van pompoenen) uit Israël die in Genua te koop zijn, zijn ver giftigd. De pamfletten zijn onderte kend door een „revolutionair Palestijns commando". Het gif zou in de vruchten gespoten zijn. De Milanese afdeling van het Italiaanse persbureau An sa heeft vrijdag een dergelijke waarschuwing ontvangen. Politiefunctionarissen in Ge nua verklaarden zich niet al te veel van de waarschuwing aan te trekken. Zij wezen er op dat als men een grapefruit zelfs maar even met een vingerna gel bewerkt, hij er in zeer kor te tijd rot uitziet. staking was gegaan. Zelfs een aanbod van de re gering in Bonn om boven de voorgestelde loonsverhoging van 9,5 procent uit te gaan en een persoonlijk appèl van bondskanselier Willy Brandt na een extra kabinetszitting op zondag, vermochten de sta king niet meer af te wenden. De vaikbonlen van overheids personeel, de posterijen, de spoorwegen en van de politie hadden 15 procent loonsverho ging geëist, ma-a-r gisteren ver klaarde een van de leiders, dat zij met 12 procent en een met 300 mark verhoogd va kantiegeld genoegen zulle» ne- men. Ook de posterijen zullen van daag in het gehele land gedu rende twee uur het werk neerleggen. Daarentegen wil len de spoorwegen en de poli tie de voor vandaag geplande voortzetting van de onderhan delingen nog even afwachten. Is het nieuwe aanbod van de werkgevers echter onbevredi gend, dan zal de politie par- keerzondaars en overtreders van de maximumsnelheid on bestraft laten. Tegelijkertijd zullen de leraren van de poli tiescholen en het keukenperso- neel van de politiekazernes het werk neerleggen. Wanneer de overheid hardnek kig blijft zal de staking in meerdere fasen verscherpt worden, maar voorlopig wil men de bevolking zoveel mo gelijk sparen. Ziekenhuizen en instellingen voor milieube scherming, zoals zuiverimgsin- stallates, zullen niet getroffen worden. Wat-er, gas en electri- citeit zullen ook niet afgesne den worden, omdat de bevol king volgens de vakbond hier door te hard getroffen zou worden. De vakbond van overheidsper soneel wil vooral het hart van de regering treffen en de in formatiedraad van de regering doorknippen. Bedreigd is daarom ook de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Europese ge meenschap, die donderdag en vrijdag in Bonn gehouden wordt. Secretaresses zullen geen documenten typen, bodes zullen ze niet op de schrijfta fels deponeren, de ministers zullen geen informaties van buiten krijgen en de regerings chauffeurs zullen de minis ters niet vervoeren. Donderdag en vrijdag hadden de betreffende vakbonden met hun ruim 1 miljoen georgani seerde leden met een verras sende meerderheid van ver boven de 90 procent zich voor de staking uitgesproken, ter wijl ook de opkomst naar de stembussen ruim 90 procent had bedragen. Alleen de man nen van de PTT brachten het op „slechts" 85 procent. Met eenzelfde percentage keurden de ambtenaren, die niet mogen staken, de maatregelen van de vakbonden goed. (Van onze sportredactie) BREDA/INZELL Harm Kuipers is met zijn tweede plaats Nederlands sterkste man geworden tijdens de we reldkampioenschappen schaat sen in Inzeil. Kuipers ver diende zijn zilveren medaille door een goede tien kilome ter, waarin hij zich optrok aan het formidabele rijden van de Noorse stayer Sten Stensen die het wereldkam pioenschap voor zich opeiste. De titelstrijd in Inzeil werd in sterke mate beïnvloed door een grillige wind welke de fraaie schaatspiste van Inzeil bij vlagen teisterde. Göran Claesson en Hans van Helden werden i.a. de dupe van deze wind. De competitie in de ere divisie begint weer zijn „ver trouwde" aanzien te krijgen. Ajax en Feyenoord zonderen zich weer hoe langer hoe meer af van de overige ploe gen. Feyenoord consolideerde zijn goede positie door een knappe zege op PSV en Ajax had totaal geen moeite met NAC. FC Twentedoelman Piet Schrijvers dreigt de laatste vier echte tanden die hij nog had, kwijt te raken. Schrij vers kwam tijdens het duel tegen MVV in botsing met Leo Kaertges. In de trein naar Twente moest clubarts Schilkmans de onderlip van Schrijvers' hechten. Vandaag zullen de laatste tanden van Schrijvers er wel aan moeten geloven. 0 Wereldkampioen Sten Stensen met naast zich Harm Kuipers bij de huldiging in Inzeil. Een fervent supporter van de lokale club in het Spaanse Lerida heeft een be drag van 50.000 peseta's (on geveer 2500 gulden) betaald voor het voetbalshirt van Jo- han Cruyff. FC Barcelona had het shirt ter beschikking van een krfant in Lerida ge steld om het bij opbod te la ten verkopen om de in finan ciële moeilijkheden verke rende vereniging U.O. Lerida te helpen. (Zie verder onze Sportpa gina's). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het onder zoek van het bloed, dat minis ter Lubbers vrijdagavond op zijn verzoek werd afgenomen nadat hij met zijn auto in Den Haag een verkeerszuil had omgereden, heeft een alcohol- promilage van 0,3 aangetoond. Dit heeft de officier van justi tie in Den Haag, mr. A. W. Rossingh, zondagavond meege deeld. Het alcoholpromilage 0,3 ligt onder de grens die gesteld wordt in de wijziging van de wegenverkeerswet, die nog niet in werking is. Het kritische promilage wordt hierin op 0,5 gesteld. Tot nu toe werd in de wet geen per centage genoemd. In politiek Den Haag wordt niet verwacht dat minister Lubbers vanwege deze zaak zal (moeten) aftreden. Volgens mr. Rosingh is het (ADVERTENTIE) BI Gewijzigde openingstijden: 10-19 uur. Zondags gesloten. toegang f5,00 Trein-toegangbiljecten bij NS stations gebeurde een gevolg geweest van vermoeidheid van de mi nister, waarbij hij op een ge geven moment even niet heeft opgelet. „Dat kan ons allemaal gebeuren op een drukke dag", aldus de officier van justi tie. De officier van justitie acht het aannemelijk, dat de be windsman slechts twee glazen whisky heeft gedronken tij dens de receptie op de Indone sische ambassade. „Als hij er drie had gedronken, was het promilage hoger dan 0,3 geweest", aldus mr. Ro singh. „In het geval van minister Lubbers is er geen sprake van geweest, dat hij teveel had gedronken", zo verklaarde de officier van justitie. Naar zijn oordeel heeft de bewindsman echt wel ge merkt, dat hij een verkeers zuil omver had gereden. Daar voor is de botsing te hevig geweest. De minister heeft te genover de politie gezegd, dat hij van plan was later op de avond „de zaak te gaan rege len". De minister was op weg naar een kabinetsvergade ring. Het feit dat de bewindsman na een aanrijding te hebben veroorzaakt is doorgereden, is volgens mr. Rosingh een ver- keersmisdrijf. Er is proces verbaal opgemaakt, maar of ook tot vervolging zal worden overgegaan, zal nog moeten blijken, Minister Vorrlnk van mi lieuzaken onthulde zaterdag middag in een radiouitzending, dat het gebeurde van minister Lubbers vrijdagavond nog on derwerp van gesprek is ge weest ln de vergadering van de ministerraad. Dit temeer omdat premier Den Uyl on langs de ministers en staatsse cretarissen had verzocht hij dergelijke gelegenheden ge bruik te maken van de dienst auto met chauffeur. Het is overigens wel bekend gewor den dat de handelwijze van minister Lubbers hem vrijdag avond in het kabinetsberaad zwaar is aangerekend. Zeer kwalijk is minister Lubbers als gezagsbekleder genomen, dat hij na de botsing met de verkeerszuil aan ,,'t kleine Loo" is doorgereden. Ooggetuigen hebben de politie moeten waarschuwen. Enkele surveillancewagens van de po litie hebben de minister toen op enkele kilometers van het Catshuis tot stilstand gebracht. Op het politiebureau heeft de minister een vrij langdurig verhoor moeten ondergaan. Nog diezelfde avond besloot de ministerraad minister Lub bers met zijn ambtgenoot van financiën (Duisenberg) en van buitenlandse zaken (Van der Stoel) naar de olieconferentie in Washington te sturen. De minister van economische za ken vertrok zaterdag reeds. Vriend en vijand van minister Lubbers zijn overigens ge neigd mild over het verkeers- misdrijf te oordelen. Men wijst er op, dat minister Lub bers de laatst maanden dag en nacht in touw is geweest in verband met de oliecrisis. Dat neemt echter niet weg, dat de handelwijze van de minister „Onverstandig" wordt ge noemd. TOKIO (AP). Het dak vain een berghotel op ongeveer 160 kilometer van een Tokio is gis teren ingestort onder een twee meter dikke sneeuwlaag. Daar bij zijn drie mensen omgeko men.

de Stem | 1974 | | pagina 1