(IS metde i huis xril PER 1 JULI Open-be j aardenwerk in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt omgezet in stichting BOEKENKAMER EIND MAART WEER OPEN Songbooks van John Cage UIT IN ZEELAP Blauw Blauw Blijspe MUZIEK IN OOST-Z.-VLAANDEREN IUUR in Vestdijk) ie. JEUGD EN MUZIEK BRENGT IN MIDDELBURG: van dag tot dag %34, 01180-6455. In Middelburg, Oostburg en Terneuzen La Maman m. dubbele plakbij. nteiséénvan INGEN 5WONINGEN ZEN 23 ha 43 ha (woning, uur. stad streek Nieuw Namen SCapelle Graauw Sas van Gent Heemkundige Kring houdt jaar vergadering Gewonde bij botsing in Oostburg Kapellebrug Weekenddienst Stern-redactie Film „De Aktivist" in Hulst I trale stadHolland, Vest-Duitsland 2400 m' enkelen onzer cliënten ■van p5.000, yan &5.000, van 130.000,— gaarne ingewacht by: IRDRECHT 01686 - 885 het noorden van het land, ligboxen - stal, uitste- uwen. rima verkaveling lig- pi, uitstekende gebouwen. makelaardij HOPMA 344466. pen haard, moderne kamer, 2 of 3 slaap- itraal verwarmd, itegeld terras met arbecue en een tuin groeid met volwas- I voor een prijs die hypotheek mogelijk de mooiste plekjes aan het Veerse it alle makelaars-en grepen zijn. 44 of 1412. Zaterdag 9 februari 1974 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. 1 juni is de streefdatum waarop het thans aan de gang zijnde project open-be- jaardenwerk in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en de Stichting Dienstverlening voor Bejaarden in Breskens samen worden ondergebracht in een nieuwe stichting Dienstverlening Bejaarden West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij het ministerie van C.R.M. is aangevraagd om het huidige project, dat voor 80 procent door het rijk wordt gesubsidieerd te verlengen tot die datum. „En ik heb goede hoop dat die aanvraag gehonoreerd zal worden", aldus wethouder J. Vergouwe van Oostburg. Wandelen Het natuurre servaat „De Grote Geule' staat open voor natuur- en wandelliefhebbers. Teneinde het bezoek aan het reservaat in goede banen te leiden, heeft het bestuur van „De Grote Geule" een aantal daita vastge steld, waarop wandelingen kunnen worden gemaakt. Deze data zijn: 3 maart, 7 juli, 4 augustus, 1 september, 6 okto ber, 3 november en 1 decem ber. Elke keer wordt er ge start om 14.00 uur vanaf de brug bij de Kreek. Om alles echt goed te kunnen zien, is het wenselijk een verrekijker mee te nemen. Kennismaking Op dins- lag 19 februari wordt in het pshuis De Vroone een kenndismakings- gehouden voor de inwoners van de ge meente KKAPELLE. Hiertoe zijn alten uitgenodigd die na 1 januari 1973 in deze gemeente zijn komen wonen. Basisschool Donderdag 14 februari wordt in De Vroone te Kapelfe de jaarvergadering gehouden de prot. dhr. school voor basisonderwijs te Kapel- Ie. Naast de huishooudelijke zaken komit in behandeling een bestuursvoorstel om 973 m2 grond aan te kopen voor het schoolplein het bestuur machti woningen van de vereniging te verkopen. Na de pauze spreekt de heer H. LiohtendaW, medewerker van de chr. stichting voor schooi en beroepskeuze te Vlisingen over „Welke betekenis heeft de test op de lagere school". Tritsing Ten bate! van de carnaval is er in Graauw een huis aan huis tritsuig gehou den. De uitslag was als volgt: eerste prijs, een kalkoen, voor J. Ivens. Verdere prijzen, een konijn, voor E. van Damme, H. van Campen, L. de Roeck, R. Dumez, J. v-an Troost en P. Biddeio. Corn. Boys Op zaterdag 9 februari houdt de voetbalclub Corn. Bous een voetbalwed strijd om 14.00 u. tussen het elftal van de A-junioren en het elftal van de jeugdleiders op het sportpark de Valcke te Sas van Gent. Deze traditione le wedstrijd wordt de bolwas- sing genoemd. De begeleidingscommissie van het project zal worden ontbonden en een nieuw be stuur samengesteld. Hierin zul len ook de gemeenten Aarden burg, Oostburg en Sluis moe ten participeren. Voorts zullen hierin vertegenwoordigers worden opgenomen van het maatschappelijk werk, de kruisverenigingen en de be- jaardenraad. 0 J. Vergouwe. Het project loopt nu ruim 2 jaar. ,En in die tijd is een hele hoop gebeurd", aldus de heer Vergouwe, een der leden van de begeleidingscommissie, die het alleszins gerechtvaardigd vindt dat dit project, een ex periment, wordt voortgezet in een definitieve stichting. „Vooral gelet op het grote aantal bejaarden in onze streek voorziet het in een gro te behoefte. Het zal dan ook nog uitgebouwd kunnen wor den". Het experiment bete kende dat een hoop dingen, die in de bejaardenzorg bleven liggen, nu boven de tafel zijn gekomen. Erg belangrijk vindt hij de totstandkoming van de con tactgroepen, waarvan bijna ie dere kem in West-Zeeuwsch- Vlaanderen er een heeft. „Het huisbezoek, de boodschappen dienst, de begeleiding van de sozen, het zijn allemaal zaken die afgelopen jaren zijn opge zet en die erg goed functione ren, gezien ook de reacties van de betrokken bejaar den". Ook de totstandkoming van de bej aardenraad in West. Zeeuwsch-Vlaanderen achtte hij een goede zaak. „De be trokken mensen kunnen zelf meepraten en meedenken". Een nieuwigheidje is het (Van onze correspondent) AXEL Het timmerwerk 'S klaar, het interieur is gro tendeels schoongemaakt, de belangrijkste zaken zijn al ge ordend, maar toch zal het nog tot eind maart duren voor de Axelse Hoerenkamer in de Bastionstraat in Axel de deu ren officieel voor het publiek kan openen. Dat komt door de tentoonge stelde klederdrachten. Die hangen nu nog een beetje stof fig en verkreukeld om de stij ve lijven van de poppen. Ze missen duidelijk de fleurig heid die door de wasmiddelen fabrikanten zo hoog wordt aangeprezen. Het is het reini gen van deze klederdrachten dat zo veel tijd kost. Sommige kostuums zijn nog in zo'n goe de staat dat ze met wat extra zorg gewoon gewassen kunnen gorden, maar er is ook kle- dtng bij die al een paard hon derd jaar oud is. -Als je die zo nou wassen heb je kans dat de stof hele maal uit elkaar valt", vertelt de heer D. .1. Oggel, voorzitter van de stichting Axelse Boe- renkamer. „Daar is nu een ®Pecia1e behandeling voor no- d'g. Maar we doen ons best °m voor het seizoen begint de hele boel klaar te hebben. We hebben eigenlijk nog te w ei- nig ruimte, zodat we een ge deelte van onze materialen op de zolder op moeten slaan. Bij wijze van variatie kunnen we dan om de paar jaar eens wat andere voorwerpen naar bene den halen en exposeren. Per soonlijk vind ik het ook een hele goede oplossing om expo sitiematerialen uit te wisselen met de musea in Terneuzen, Hulst en Sas van Gent. Wij zouden eigenlijk onder ling wat meer moeten samen werken, zonder de geschiede nis en de eigenaardigheden van de eigen plaats tekort te doen natuurlijk. Ik heb deze gedachte bij de opening van het Terneuzense museum ge lanceerd en die is daar goed ontvangen", aldus de heer Og gel. De datum van de opening van de Axelse Boerenkamer staat nog niet vast, maar het is heel waarschijnlijk dat die opening een extra feestelijk tintje zal krijgen, omdat de Axelse Boerenkamer in de cember van het vorig jaar veertig jaar bestond. Door de sluiting en de grote opknap beurt zijn de feestelijkheden er een beetje bij ingeschoten, maar eind maart zal de schade zeker worden ingehaald. spreekuur dat bejaardencon sulent G. Verduijn onlangs is begonnen te houden in Bes- kens en IJzendijke. „Hiervan wordt goed gebruikgemaakt. Allerlei probleempjes waar mee een bejaarde mens kan zitten komen ter sprake en oplossingen daarvoor worden gezocht". De nieuwe stichting zal zich voorlopig nog bezighouden met de bejaarden buiten de tehuizen. „Ér bestaan contac ten met de bejaardentehuizen, en ik heb goede hoop dat die mettertijd in het werk van de stichting betrokken kunnen worden. Dat is belangrijk voor de bejaarde in het tehuis, die voeling blijft houden met de bejaarde die nog in de maat schappij staat. Anderzijds kan gebruikgemaakt worden, even tueel, van de faciliteiten van de tehuizen. Er zou een soort wisselwerking moeten ont staan". Voor het participeren van de gemeenten zullen de respectie ve raden hun goedkeuring moeten geven. „Het is daarom zo fijn dat enige tijd geleden die voorlichtingsbijeenkomst op Hedenesse werd belegd. Ik heb de indruk gekregen dat veel raadsleden hier erg goede informatie hebben gekregen over het hoe en wat van het open-bejaardenwerk. Dat was volgens mij zeer belangrijk. Men weet nu waar men over praat". De functionarissen van het project open-bejaarden werk en de Stichting Dienst verlening Breskens zullen, als de stichting een feit is, ook mee overstappen. Administra tief zal men een onderdak vinden in Breskens. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De heem kundige kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt op vrijdag 22 februari in hotel Chez Rene zijn jaarvergadering. Op de agenda van deze bijeenkomst, die om 19.45 uur begint, staan onder meer bestuursverkiezin gen. Aan de beurt van aftreden zijn de heren G.A.C. van Voo- ren en J.S.M. van Bellegem. Beide heren zijn herkiesbaar. Andere kandidaten kunnen schriftelijk of telefonisch wor den gesteld bij voorzitter J.A. Leenhouts in Cadzand. De se cretaris en de penningmeester zullen op deze avond jaarover zichten geven, terwijl ook het programma voor 1974 bespro ken zal worden. Na de alge- men vergadering zal de heer H.A.M. van de Vijver uit Biervliet dia's vertonen over boerderijen en andere beziens waardigheden uit de streek. De heer Van de Vijver is de bewerker van het boekje „De hofsteden van Biervliet". (Van onze correspondent) OOSTBURG Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is de Oostburgse notaris J. van den B. op de Veerhoeklaan in zijn woonplaats met zijn auto tegen de achterzijde van een aldaar geparkeerde vrachtauto met aangekoppelde Atlas-vork heftruck gereden. De bestuur der werd niet ernstig gewond. Dokter F. de Loose verleende de eerste hulp. De personen auto was total-loss. Overleden Op 85-jarige leeftijd is na een kortstondige ziekte overleden de heer Piet Dancbaert. De overledene was in de duivensport een zeer ge zien persoon en hij nam altijd nog deel aan de vele wed vluchten. De duivensooiëteiten zullen in de heer Da-nckaert een verwoed duivenmelker verliezen. Vandaag (vrijdag) wordt de heer Danckaert ter aarde besteld in Sint-Jan steen. j Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman 01180- 7438 (midden-Zeeland) en R- van der Helm 01170-3370 (Zeeuwsch-Vlaanderen). Een unieke, een gekke, een echte ,„Jeugd en Muziek" gebeurtenis staat u vanavond te wachten als u zich naar de Middelburgse Wandelkerk begeeft. Want daar vindt vanaf half negen iets plaats wat slechts zes keer wordt vertoond in heel de wereld, namelijk de première van de Songbooks van John Cage. Dit onder leiding van de Ne derlands-Russische zangeres Ileana Melita. Cage geboren 1921) com- J fj' ZATERDAGAVOND IN AXEL: het Nederlands Kamerorkest in de Hal- le. ZATERDAGAVOND IN HULST: concert door het Hulster Gemengd Koor in -de Basiliek. ZATERDAGAVOND IN HULST: de Silverstone Steelband speelt afgewis seld met korte Nederland se films in Den Dullaert. ZATERDAGAVOND IN MIDDELBURG: ensemble Ileana Melita met John Cage Son-gbook in de Wan- ci.Glk.6rk ZONDAGMIDDAG IN MID DELBURG: koffieconcert van Antonio Pereira Artes in de foyer van de schouwburg'. DONDERDAGAVOND IN MIDDELBURG: Ellen Vo gel, Guus Oster en Fons Rademakers spelen in de Schouwburg het blijspel Blauw Blauw. VRIJDAGAVOND IN OOST BURG: Ellen Vogel, Guus Oster en Fons Rademakers spelen in het Ledeltheater het blijspel Blauw Blauw. VRIJDAGAVOND IN VLIS- SINGEN: Het Amati Kwartet geeft een concert in de Burgerzaal. ZATERDAGAVOND IN OOSTBURG: De Hobo Stringband speelt in de soos, Schoolstraat. ZATERDAGAVOND IN ZIE- RIKZEE: Neerlands Hoop Express in de concert- ZATERDAGAVOND IN TERNEUZEN: Ellen Vogel, Guus Oster en Fons Rade makers spelen in het Zuidlandtheater het blijspel Blauw Blauw. FILM EN FILMHUIS Filmliga Oostbur-g draait donderdagavond II Confor- mista in het Ledelthea ter. Filmkring Vlissingen draait donderdag in verenigings gebouw De Zwaan in Sou burg Easy Riders. Jeugd en muziek Filmhuis vertoont La Maman et La Putain op maandag, 11 fe bruari in het Zuiderbaken Middelburg, donderdag 14 februari in de Veste, Goes, vrijdag 15 februari in de Kuiperspoort, Middel- ourg. Vanavond vertoont Jeugd en Muziek Hulst in Den Dul laert twee korte Neder landse films CARNAVAL van Gui-do Pieters en DE AKTIVIST van Herbert Curièl. poneerde de Songbooks in 1970, 2 songbooks, in totaal 88 songs, een soort draaiboek met gebruikmaking van mu ziektheater. De wijze van uitvoeren is geheel vrij en ook het aantal uit te voeren Songs. In dit geval hebben Iieana Melita en Mark Fur- neaux een selectie gemaakt en deze op geheel eigen wij ze bewerkt met inlassing van o.a, mime, dans en gags. Be halve eigen teksten gebruikt Cage ook teksten van Satie, Thoreau, Schiller enz. en voegt andere elementen toe. Ook worden er dia's gepro- jekteerd met betrekking op Thoreau. In zijn voorwoord zegt Ca ge dat 1-17 zangers aan de uitvoering kunnen deelne men. Vanavond zijn het er zeven Ileana Melita, Mark Furneaux, Simone Schouten, Dorien Baerends, Galla Gil, Marianne Hiele en Mieke Lodder. De begeleiding kan ook op diverse manleren worden gerealiseerd. Hier is het Theo Bles aan en onder de vleugel met delen uit het pianoconcert van Cage. Ver der wordt er met handen en elektronika gewerkt. Er zit geen draad in de vijf kwartier durende voor stelling. U hoort gewoon ge zongen liederen -hele mooie melodieën- naast een collage van losse tonen met teksten erbii. U hoort spreekzingen, stukken uit het pianoconcert van John Cage (wat dat dan ook mag wezen), kortom het is een compleet klein spekta kel! Een stukje muziekthea ter, gedragen door Ileana Melita (zang) en Mark Fur neaux (mime). AI met al blijft het ook na lezen van dit stukje een raadsel, dan kan ook niet anders, je moet het horen en zien gebeuren. Vanavond in de wandelkerk Middelburg. Eindredactie: R. v. d. Helm 0 Ileana Melita (tweede van rechts) samen met haar koorleden, repeterend voor de première van Songbooks van John Cage. De zeer produktieve schrijver Hugo Claus ziet dit seizoen vier van zijn toneel stukken bij verschillende ge zelschappen op het repertoire staan. Namelijk Bruid in de Morgen, Pas de Deux, Gekke Gerrit en Blauw Blauw. Dit laatste, een blijspel, komt komende week drie avonden in Zeeland respectievelijk in Middelburg, Oostburg en Terneuzen. Hugo Claus schreef dit stuk (naar een thema van de Engelse comedyschrijver Noel Coward) op het lijf van de spelers Ellen Vogel, Guus Oster en Fons Rademakers. Voor de vierde rol in Blauw Blauw hebben deze drie ras acteurs een jonge speler van het Werktheater geleend: Cas Enklaar. In feite is naar het oordeel van de deskundigen dit Blauw Blauw blijspel een vrolijk niemendalletje. Maar eerlijk gezegd is dat hele maal niet beiangiijK. In bij na elk blijspel zit tegenwoor dig het thema van een inge wikkelde verhouding tussen twee mannen en een vrouw. Zo ook deze keer, want: Wanneer Fons en Ellen op vakantie in een luxueus ho tel in Tunesië toevallig El lens vroegere minnaar Guus ontmoeten is deze vergezeld van een mysterieuze jonge man, Cas. Uit deze situatie groeit een spel vol tegenstel lingen, die uitmonden in de onvermijdelijke confrontatie van de personages met zich zelf. Niet in het minst wordt dit in de hand gewerkt door Cas, die hun gedragingen lijkt uit te lokken. Wie is Cas? De engel van de dood? De belichaming van hun wensdromen? In de irreële sfeer die Cas met zich meedraagt, in het Tune sische klimaat, in de verwar ring van hun ontmoeting, proberen de personages in het reine te komen met illu sies, waarin zij in naam van de liefde verstrikt zitten. Dit proces volstrekt zich in ver nedering en frustratie maar ook met tederheid en humor. Of de oplossing van him vraagstukken het blauw blauw laten is, blijft een open vraag. Kortom, aardig. Maar uiteraard gaat het u en ons om de onverbeterlijke spel-prestaties van Ellen Vo gel, Guus Oster, Fons Rade makers en Cas Enklaar, Regisseur Herbert Curiël is een ontdekking! Hij heeft het namelijk klaargespeeld een volwassen, geëngageerde speelfilm te creëren, mis schien wel de enige die de Nederlandse speelfilmge schiedenis rijk is. Want be halve dat De Aktivist goed in elkaar zit, zet de film het publiek aan het denken. Mikos, een jonge Griekse politieke vluchteling, is in Amsterdam terechtgekomen. Hij heeft werkvergunning noch verblijfsvergunning kunnen krijgen. Twee Ne derlandse rechercheurs zijn naar hem op zoek om hem te ondervragen over de juist heid van een aanklacht van de Griekse regering, dat hij een Griekse kolonel zou heb ben doodgeschoten. Twee Griekse agenten zoeken hem met minder geruststellende bedoelingen. Een van de leden van de actiegroep, waartoe Mikos be. hoorde, heeft de kolonel ge dood maar hij was samen met een vriend de enige overutigde pacifistische pamflettist. De film toont Mikos' laatste dag in Am sterdam. Zijn Odyssee van zes uur 's morgens wanneer hij naar zijn koppelbaas in de haven loopt, tot de vol gende morgen zeven uur. Het moment dat hij als versteke- limg terugvaart naar Grie kenland. Bij het zien van de film was Theodorakis zeer ontroerd en zegde dan ook onmiddellijk zijn muzikale medewerking toe en dat werd het lied „Leitmotiv" gezongen door Christina Gühne. De film, waarvoor al lang een ereplaats ingeruimd had moeten zijn in een van onze voornaamste bioscopen, is het debuut van Jean Eusta- che, „La Maman et la Pu tain". Uitgangspunt van de film is een vrij banale situatie, waarin een man en twee vrouwen zijn verwikkeld. Alexander leeft met een vriendin Marie, heeft intus sen een relatie met een meisje Gilberte moeten be ëindigen, waarna een ver pleegster Veronica in beeld komt, aan wie Alexander zich tenslotte (voorgoed?) zal onderwerpen. Een ver schuivende driehoek dus. Alexander en Marie vormen daarin het ktessieke paar waarvan de motiveringen worden ondergraven door de „putaiin" Veronica. De cineast die hierover een drie en een half uur durende praatfilm heeft durven ma ken, is duidelijk van literaire huize. Hij beraamt in zorg vuldige redeneringen een aanval op vastgeroeste opvat tingen. Wat er tussen man nen en vrouwen mogelijk over sex besproken kan wor den, wordt hier ook bespro ken. De tekst is echter zon der me,er briljant en staat zo op de voorgrond, dat de ca mera moeilijk een ander dan een statisch standpunt heeft kunnen innemen. Toch een belangrijke film. Jean-Pierre Léaud als Alexander, Bernadette La- font als zijn voorbeschikte vrouw Marie en Francoise Lebrun als de merkwaardige Veronica ontpoppen zich als dramatische indringende fi guren. Léaud heeft men nooit zo overtuigend gezien. Zijn Alexander is de literai re leegloper van top tot teen. Het theater- en muziekleven bruist, borrelt en rijst de pan uit in de komende weken. Na een soort winterstilte woeden de voorjaarsstormen om de Zeeuwse cultuurcen tra. Deze zaterdagavond lijkt het erop of je geen deur open kunt doen of er komt muziek uit! Vooral in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen (dus Stem-lezers aldaar opgelet!) is het mogelijk om driemaal muzikaal het hart op te ha len. We stellen voor dat u een klein tourneetje maakt. U begint vanavond in Axel, waar in de Halle om acht uur het Nederlands Kamer orkest een zeer melodieus concert aanvangt. Voor de oauze Haydn, Handel en het concert voor hobo, viool en strijkorkest van Bach. Solis ten Han de Vries en Thomas Magyar. U laat dan het ro mantische werk van Schönberg dat dit ensemble na de pauze zal spelen aan u voorbij gaan en stapt om on geveer negen uur in de auto en rijdt naar Hulst (let op de maximumsnelheid). Met een beetje geluk kunt u dan in de Basiliek het tweede gedeelte van het con cert door het Hulster Ge mengd Koor nog beluisteren. Aan dit concert o.l.v, Jo lvens werken mee de so praan Ank Reinders, de or ganist Tijn van Eyk en het Eindhovens Barokensemble (een deeltje van Het Bra bants Orkest). Na dit zeer feestelijke ge beuren, begeeft u zich naar het nieuwe gemeenschaps centrum Den Dullaert in Nieuw Hulst, waar u dan vast en zeker nog op tijd komt voor de laatste meters film van „de Aktivist", een korte Nederlandse rolprent van Herbert Curiël. Na die film speelt de Silverstone Steelband nog wel enkele nummertjes op de zeer actu ele lege olievaten. Om dan geen ruzie te krijgen met de harecamensen in Hulst advi- ergens op of rond de Markt een goede pint te pakken!

de Stem | 1974 | | pagina 9