id Borsele ENQUêTE ONDER JONGERENGROEPEN IN ZEELAND epteert [erleiding >OR INSPRAAK VAN BEVOLKING IN PLANOLOGIE AANWAKKEREN Uitbreiding niet ten koste van milieu DIEREN OMRINGEN MANEGE IN WOLPHAARTSDUK VERONTWAARDIGING BIJ WERKNEMERS HOECHST VLISSINGEN OVER NEUTRALE HOUDING DIRECTEUR GEDEPUTEERDE REAGEERT OP RAPPORT ZEEHAVENGROEI: Middelburg lokt sterns commentaar Brief uit Chili houdt ondernemingsraad nog bezig stad streek jelle Culturele Raad: Zware taak De Lichte vorst REMMEN TRACÉ Plan voor volksweilandjes99 Gebrek t nvesteringen Bezet Voorrang Map Vrees Donderdag 7 februari 1974 en onzer verslaggevers) 1KENSZAND De ge. Braad van Borsele heeft stemmen van de raads- i. van Royen (PvdA) en toster (PPR) tegen be de Watermaatschappii id in staat te stellen om ond van de gemeenten van de watertransport- van Reimerswaal naar Rgen aan te leggen. Iheer De Koster maakte Tikelijk bezwaar tegen facé, hetzelfde tracé, als Totalleiding. Hij kreeg gelegenheid om zijn be tegen het tracé verder te zetten omdat raads- fcter, wethouder A. Jan- lie burgemeester G. van verving, dit als „buiten te" beschouwde. De heer foster vond daarna de die voor het gebruik van bnd voor dit doel wordt kgd (namelijk vijf gul- pr strekkende meter) te /olgens hem is in derge- bevallen f 15 per meter pngebruikelijk. De heer ersdijk (CHU) vond dat Sie prijs niet veel drukte pkt moet worden omdat gaat om een openbaar Êdrijf. Voorzitter Jansen Ie op dat een prijs van ■gulden per strekkende 1 gebruikelijk is. I voorstel om nieuwe off- baratuur te kopen, lever- |2 raad heel wat discus- |f. Diverse raadsleden pn waarom deze aanschaf de begroting voor 1974 verkt. De heer A. de (WD) vroeg zich af of neente al die apparatuur bodig heeft. „We hebben len behoefte aan dat de pnte een drukkerij gaat tien", stelde hij. „Ik heb fen bezwaar tegen, maar noet niet zo zijn dat we moeten gaan zoeken om aan de hele dag met het aatt bezig te laten zijn", de heer H. Eversdijk D- neentesecretaris M. £rt deelde mee dat de apparatuur pas na het lardigen van de begroting |stuk is gegaan.- Verder hij mee dat de gemeen- feite nu al een eigen kerij heeft, waar een Lnaar de hele dag bezig [lis we al het drukwerk moesten laten vervaar- dan kostte dat de ge- Jte minstens f 60.000 tot f |0", zei de heer Boogert, fiermee heel wat beden- tegen het voorstel pm. oten werd om eraan te werken dat de cam- Scheldeoord in Baarland iaan uitbreiden. De heer ogert werd als opvolger de heer L. J. Fierloos imd tot lid van de evene- bricommissie. Tot ge- telijk lijkschouwer als ger van de heer J. Gei- >m werd de heer L. Ster- :rg in Nieuwdorp be- d. vol ontslag werd ver- aan de heer P. Deurioo, van de openbare basis- in 's-Heer Abtskerke. zijn opvolger werd de C. Parent uit Goes aange- 1. i het eind van de verga- i deelde wethouder Jan Je raad mee dat op 27 ari een informele bijeen* voor de raadsleden gehouden, waarop zij natie over de ruilverka- krijgen. Of deze bijeen- openbaar is zal nog an bekeken. rijding Op de krui- •ijksweg 58 - Vierwegen een aanrijding plaatsge- n tussen een personen- die bestuurd werd door er L. uit Kruiningen en ietster mevrouw S. uit linge. Het ongeluk ont- doordat de bestuurder een personenauto geen mg gaf. Mevrouw S. per ambulance voor on- ek overgebracht worden het Bergzichtziekenhuis es. dat bij monde van de L. Jansen, al zei die er bij dat het afdammings- onmiddellijk getempori- moet worden als blijkt de commissie-Klaasesz :en bruikbaar alternatief neer Koels (PvdA) die ;I z'n hele betoog aan rse problemen besteedde, 'er de Oosterschelde „in spanning te leven",' ü1 bting van het rapport- esz. Hij drong wel aan r- spoedige beslissing na irschijning van dit rap- Een uitspraak van dj i noemde hij beslist akelijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er daalt weer een malse regenbui, in de vorm van honderden enquê teformulieren op de provincie Zeeland neer. De Zeeuwse Jeugdraad is namelijk begon ner met een onderzoek naai de behoeften die allerlei jon gerengroepen hebben aan des kundige begeleiding of servi ce. Er zijn intussen al 280 jongerengroepen aangeschre ven, zo vernamen wij gisteren van de voorzitter van de Zeeuwse Jeugdraad, de heer J. p. Balkenende. Die 280 groepen behoren tot de categorieën die bij de Stichting Zeeland, die de we tenschappelijke kant van het iderzoek voor haar rekening leemt, bekend zijn. Het is echter heel goed mogelijk, al dus drs. D. W- M. Jansen, één der mijnwerkers van de tichting Zeeland, dat er nog donderden groepjes en clubjes longeren zijn, waarvan de leugdraad het bestaan in het i'eheel niet kent. Het is van belang dat de provinciale instellingen aan de weet komen of, en zo ja hoe. zij de bewuste groepen var dienst zouden kunnen zijn. Om die reden zal de Stichting Zeeland aan alle jeugdgroepen en -clubjes die er om vragen, een enquêteformulier toesturen zodat zij kunnen meedoen aan het project dat een halfjaar zal gaan duren, en dat het in kaart brengen van „Jeugdland m Zeeland" beoogt. „Misschien hebben veel jeugdgroepen niet de minste behoefte aan service en-of be geleiding door provinciale in stellingen", zegt drs. Jansen. „Ook dan willen wij dat graag weten, aangezien ook de afwe zigheid van behoefte aan steun en begeleiding een gegeven if dat van belang is bij de bepa ling van een jeugdbeleidstoe omst". Onder Jeugdwerk verstaat le Zeeuwse Jeugdraad prak- isch alles wat er voor en doo' ongeren In de leeftijdsgroej /ai 12 tot en met 21 jaar wordt gedaan, ook als het om werkvormen gaat die nauwe lijks georganiseerd te noemen zijn. Een vaste klantenkring van /en jeugdsoos kan men als een jeugdgroep beschouwen. Het is zelfs denkbaar dat clubjes jon- ;eren samen iets aan het doen :ijn waarvan zij zelf niet eens •eseffen dat het onder Teugdwerk" valt. Ook deze clubjes wil de feugdraad graag in hét vizier -ien te krijgen, evenals de ■roepjes jongeren die (wel licht aangespoord door de enquête) normen hebben om nen het enquêteformulier aan. meer dan voorheen te organi seren. Zelfs individuele jongeren, die zo hun mening hebben over wat er aan het jeugd werk in Zeeland schort, kun nen het enqu teformulier aan vragen. Het doel van het onderzoek is allereerst een indruk te krijgen van het functioneren van de provinciale instellingen voor de begeleiding van het jeugd- en jongerenwerk, maar ooi: van de behoeften van het „uitvoerend werk" in de pro vincie. Het onderzoek strekt zich dan ook uit tot de be stuursleden en de functionaris sen van de provinciale bege leidingsinstellingen. Als zoveel mogelijk jonge rengroepen aan het onderzoek meewerken kan een betrouw baar beeld verkregen worden van de situatie van het jeugd- ■en jongerenwerk in Zeeland- Met behulp van gefundeerde gegevens kan dan naar verbe tering in de uitvoering van dit werk gezocht worden, aldus drs. Jansen, die er op wijst dat er niet minder dan elf provin ciale begeleidingsinstellingen voor het jeugd- en jongeren werk bestaan. Veel jongeren zijn van het bestaan van die instellingen, via welke b.v. subsidies kunnen worden ver kregen, niet eens op de hoog te. De jongerengroepen kunnen 'n enquêteformulier aanvragen bij de Zeeuwse Jeugdraad, per adres Stichting Zeeland, Dam 31, Middelburg, tel. 01180 4258. \e Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuisbesturen zijn door de brief staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid voor het blok gezet. Zij hebben de (onmogelijke) taak gekregen bin nen vier maanden de gehele Zeeuwsch-Vlaamse gezondheids zorg door te lichten, prioriteiten te stellen en met een verent woord (sic) advies te komen. Het besturen van ziekenhuizen is „vrijetijdsbesteding Het meeste werk moet geschieden in de avonduren en tijdens de weekeinden. Voor de vele vergaderingen, die de drie besturen nu moeten beleggen, zullen honderden kilometers gereisd moeten worden. Er zulten gesprekken moeten plaatsvinden met huisartsen, kruisverenigingen, ziektekostenverzekeraars, vec- pleeghuisbesturen en noem maar op. Het zou bovendien zinnig zijn de consumenten van de ge zondheidszorg, de individuele burgers, bij dit overleg te De- trekken en te raadplegen. Een democratisch gebaar dat zeker deze regering, die inspraak zo hoog in haar vaandel heeit geschreven, moet aanspreken. Wij kunnen ons al met al niet aan de indruk onttrekken dat de teerling al is geworpen en het verzoek van de staatssecre taris een doekje voor het bloeden is. Naar Haagse normen gaat het tenslotte „maar" om 100.000 mensen. Botsing Bij een botsing tussen twee personenauto's in de Stropersplaats in d^ grens plaats Kemzeke werd' mejuf frouw M. E. uit de vier Am bachtenstraat te Hulst uit de auto geslingerd. Met ernstige verwondingen aan de hals werd zij door de dienst van de 900 naar het ziekenhuis te St.- Gilles-Waes overgebracht. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Eerst flinke opkla ringen, maar later weer neer slag. Op veel plaatsen lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks min 1, Max. temp.: omstreeks plus 4. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro eent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 0. Max, temp.: omstreeks 4. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. waterstanden Konstanz 289 min 1, Rhein- felden 215 plus 8, Straatsburg 182 plus 8, Plittersdorf 350 min 8, Maxau 413 min 6, Plo- chmgen 153 plus 1, Mannheim 236 plus 8, Steinbach 156 plus 1, Mainz 262 plus 4, Bingen 146 plus 5, Kaub 177 plus 1, Trier 350 plus 49, Koblenz 203 min 13, Keulen 183 min 3, Ruhrort 355 min 2, Lobith 982 min 5, Pannerdense kop 949 min 5, Nijmegen 780 min 7, Usselkop 851 min 4, Eefde IJssel 400 onv Deventer 279 min 1, Monsin 5478 plus 16, Borgharen 4047 plus 50, Bel- feld 1164 min 6, Grave bene den de sluis 502 min 6. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Als eer ste gemeente in Nederland gaat de plantsoenendienst van de Zeeuwse hoofdstad nest plaatsen creëren voor sterns Er worden diverse houten vlotten gemaakt, die gele worden in de grachten rond de Middelburgse stadskern. Het is de bedoeling dat op deze vlotten het aanstaande voor jaar sterns komen nestelen. Op deze wijze zal het stads park van Middelburg opmer kelijk worden verlevendigd, aangezien sterns, die momen teel nog in de tropische Afri kaanse wateren verblijven, mooie en zeer beweeglijke vo gels zijn, die leven in de brou werij brengen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Er zouden tegen zeehavenin- dustrieën weinig bezwaren aan te voeren zijn, mits vaststond dat het om bedrijven gaat die liet milieu niet aantasten". Dit zegt gedeputeerde mr. P. Boersma in een eerste en per soonlijke reactie op het eergisteren verschenen rapport van de commissie Posthumus. In dit rapport worden onder andere voor het Westerscheldebekken een groot aantal groeimodellen ge schetst, die variëren van stopzetting van de groei tot het jaar 1990 en maximale groei van de zeehavenbedrijvigheid een en ander gerelateerd aan de werkgelegenheid. Voor mr. Boerma is het een vraag hoe groot het offer aan welvaart en werkgelegenheid mag zijn, als de prijs daarvoor bestaat uit het teloor gaan vanl de biologische wereld waarin i de mens (in laatste waarheid! een biologisch wezen) moet leven. Ik heb de indruK, zegt mr. Boersma, dat wij met onze| milieumaatregelen op dit mo-i ment, de toename van de ver-1 railing alleen wat afremmen De fundamentele ommekeer van het vervuilingsproces heb ben wij voorlopig nog niet be- reikjt. Welnu, als men het daarover eens is, dan volgt daaruit dat het verstandiger is om het voorlopig met die groei wat kalmer aan te doen, eventueel zelfs wat onze salariëring be treft. Ik kan dat gemakkelijk zeggen, omdat ik met mijn inkomen aan de goede kant zit. Niettemin: ook de gewone man zal toch begrijpen hoe ernstig het milieu wordt aan getast". Volgens de persoonlijke op vatting van mr. Boersma, is het verstandig voor de zeeha venontwikkeling in de naaste toekomst niet verder te sprin gen dan de polsstok van het milieu lang is. Dat betekent in de praktijk een afronding van de bestaande Zeeuwse zeeha venprojecten, onder scherpe milieuvoorwaarden, maar geen nieuwe projecten zoals Sloe II, Baalhoek of andere zeehaven plannen in het Westerschelde bekken. Het rapport Posthumus rept ook over de vaste oeververbin ding waarvoor het tracé als gevolg van een uitspraak van minister Gruyters (Ruimtelij ke Ordening) nu onverwacht »veer in discussie is gekomen. Mr. Boersma zegt hierover: „Als de bouw van de oever verbinding door het kiezen van een ander tracé met bij voorbeeld een jaar zal v.-orden vertraagd, dan zal ik dat geen ramp yinden. Planologisch schept het middentracé, waar jan minister Gruyters denkt, n veel gaver geheel. Ik vind liter wel, dat alternatieven i*ior het tot dusver gangbare tracé (Kruiningen - Perkpol- der) niet moeten worden be studeerd als toch al bij voor baat verwacht kan worden dat zij technisch nauwelijks uit voerbaar of financieel onhaal baar zijn. Of dat zo is kan ik niet beoordelen". „Wel weet ik, dat destijds op technische gronden het tra cé Terneuzen - Hoedekensker- ke werd afgewezen en dat het project voor de oeververbin ding tussen Kruiningen en Perkpolder besteksklaar ligt. Daarom zou het onjuist zijn cm al te lichtvaardig nieuwe 3tudies aan te vatten. De op vatting: ..We zullen het nog maar eens gaan bekijken", is mij werkelijk te vaag", aldus mr. Boersma. DE publicist Herman van Dyek uit Antwerpen heeft van het hoofdbestuur van de Ne derlandse blindenbond de W, A. Jaeobsprijs" ontvangen. De ze prijs, die eens per twee Jaar wordt toegekend, aan ie mand die heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het blin denwezen. bestaat uit een oor konde en een bedrag van f 1000. De heer Koert bij één van zijn paarden. (Van een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDUK Het is een ware „beesten bende" ten huize van de fa milie Koert aan de Zuid- landsweg te Wolphaartsdijk. Binnenshuis vind je er een papegaai, een kanarie en een hond (soms komen ook de gans, de bok en het schaap achter elkaar de kamer bin nenlopen", zegt mevrouw E. Koert-Reijnhout) en buiten lopen kippen, kalkoenen, duiven, ganzen, varkens, eenden en de ezel Ursula. Maar het belangrijkste zijn de 21 paarden die de heer J. Koert in zijn bezit heeft sinds hij in juni van het vorig jaar besloot de schuur en de stallen van zijn land bouwbedrijf om te bouwen tot manege. „Mijn drie dochters reden paard en van het een kwam het ander. Ik ging zelf weer op zo'n dier zitten en toen kwam alles weer boven: ik heb nl. vroeger zes jaar lang paard gereden en dan blijft er altijd dat verlangen". Met vrouw en dochters werd besloten dat er een ma nege zou komen op voor waarde dat de hele familie mee zou werken. En dat ge beurde. Vader en dochters geven op woensdag en zater dag les aan ca. 60 leerlingen, terwijl mevrouw Koert voor de koffie zorgt. Inmiddels is men begonnen met de bouw van een kantine in het voor malig kippenhok waar reeds het toepasselijke bordje „Kantine kippekot" buiten- hangt. Het is de bedoeling van de heer Koert om van zijn be drijf „Mon Plaisir" een re creatieruimte te maken waar men inderdaad op de eerste plaats voor zijn plezier komt Vandaar ook de relatief lage prijs voor de lessen die va riëren van f 4,'- tot f 9,-. Oo dit moment zijn op „Mon Plaisir" drie pensdonpaarden gebuisyest maar de heer Koert is van plan, wanneer daaraan de behoefte mocht bestaan op zijn 80 ha. grote wei zogenaamde volkswei landjes uit te zetten. Op deze manier kan iedereen die zelf een paard wil maar er geen raimte voor heeft, een eigen weitje en stal voor zijn dier buren. Tijdens onze rondwande ling over het bedrijf, vindt dochter Corein (17) achter een ijzeren plaat die tegen de varkensstal staat een zware Minorcakip, die daa' oeklemd zat en al sinds za terdagavond vermist werd Het leek ons een raadsel hoe tussen al die levende have een kip gemist kan worden, maar het bleek een bijzonder dier te zijn. ,,We misten haar toen ik zaterdagavond naar Porgy, het varken ging kij ken", zegt de heer Koert. De kip heeft namelijk de ge woonte om op de rug van het varken of op de rug van Sproet (een schimmel) de nacht door te brengen en wu was ze er niet". Nadat het beest eens flink geknuffeld was, bevrijdde het zich uiit de omhelzing en spoedde zidh naar de voeder bak o-m voor drie dagen bij te eten. De heer en mevrouw wil len echter van Mon Pla-ism geen commerciële manege maken. „We geven de voor keur aan een gezellige sfeer boven een mooie manege". Morgen, vrijdag 8 februari. Bergen op Zoom 4.41 en 17.08. Hansweert 3.53 enl6.24. Terneuzen 3.11 en 15.39. Vlissingen 2.43 en 15 07. wemeldinge 4.31 en 16.58. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De be- drijfsledengroep van de Indus triebonden NVV, NKV en CNV bij Hoechst-Vlissingen hebben een gezamenlijke ver klaring uitgegeven, waarin zij hun verontwaardiging uitspre ken over de neutrale houding van de directeur van Hoechst Vlissingen. De directeur heeft, in zijr kwaliteit van voorzitter van de ondernemingsraad, geer enkel oordeel willen uitspre ken over een volgens veler schandelijke brief, die de be drijfsleiding van de Hoeehst- firma's in Chili aan de handels politieke afdeling van het moederbedrijf in Frankfort heeft geschreven. De brief heeft zoals wij al neldden .zowel in Duitsland ils in Nederland veel stof loen opwaaien. Uit de strek king ervan blijkt namelijk, lat voor de betrokken Hoechstfunctionaris het Chi- 'eense drama blijkbaar alleen handelspolitieke betekenis heeft gehad. Men is voo-ral ge vallen over de conclusie van de Hnechst-man in Chili dat de staatsgreep in Chili „met een relatief gering verlies aan materiaal en mensenlevens wij schatten 2000 tot 3000 do den gelukt is"... Niet alleen de kille no-titie maar ook de volgorde: materi aal en dan pas mensenlevens, heeft de ontzetting opgewekt van Hoechst personeel in Vlis singen, dat zich (evenals de /akbonden in Duitsland en Nederland) niet minder heeft jestoten aan een andere passa ge uit de bewuste brief: „Chil: zal in de toekomst een steeds interessantere markt voor Hoechst-produkten gaan wor den, dank zij het krachtige autoritaire en intelligente be wind dat er thans heerst". De voorzitter van de onder nemingsraad bij Hoechst, dr ir. J Nijman heeft over de inhoud van de bewuste brief geen enkele uitspraak willen doen. „Dat wijst op een ge brek aan ruggegraat", zeggen de bedrijfsgroepenleden fel. De concernleiding in Frankfort heeft in een lange en omstan dige verklaring medegedeeld, dat het bij de aangevochten brief om persoonlijke indruk ken van het hoofd van de Hoechst-vertegenwoordiging in Chili gaat. „Het is nauwelijks mogelijk" aldus de concemdl- rectie „Om de omstandigheden en gebeurtenissen die tot de omverwerping van het regime m Chili hebben geleid te be oordelen. als men die ontwik kelingen niet in het land zelf meegemaakt heeft. De brief van onze vertegen woordiger ln Chili geeft niet het officiële standpunt van Farbwerke Hoechst weer maar wel benadrukken wij, dat ie dereen het recht van vrije me ningsuiting heeft. Voor onze onderneming, die in meer dan 130 landen vertegenwoordigd is, geldt de situatie in het gastland en dat wij daarovei geen waardeoordelen uitspre ken". Toch proeft men, vooral in vakbondskringen maar ook in de ondernemingsraad no-g enig onraad. De naam van de func tionaris in Chili wordt nog steeds niet genoemd waaruit men afleidt dat Frankfort hem dekt. Wel is bekend, dat het om een zestigjarige man gaat. die de Duitse taal uitstekend beheerst. De ondernemingsraad bij Hoechst Vlissingen is zich dan ook plotseling intens gaan in teresseren voor de Hoeehst-be- drijven in Chili die twee fir ma's- en vier prodüktiebedrij- ven omvatten, met tezamen ongeveer zeshonderd perso neelsleden en een geïnves teerd vermogen van 50 mil joen DM „Zijn er", zo heeft de onder nemingsraad bijvoorbeeld ge vraagd „naar aanleiding van het gunstige klimaat zoals dit door de vestigingsleiding in Chili wordt gesignaleerd (krachtige autoritaire en intel ligent bewind) belangrijke nieuwe investeringen te ver wachten? Hoe staat Farbwerke Hoechst (het wereldconcern) tegenover de militaire junta en: Wilt u ons de naam en nationaliteit van de vestigings directeur in Chili geven?" Op deze vragen is geen ant woord ontvangen dat de on dernemingsraad tevreden kon stellen. Daarom heeft de meerderheid van de gekozen leden van de raad zelf een uitspraak gedaan, die hierop neerkomt: 1. De inhoud van de brief van de directeur in Chili moet ten zeerste worden afgekeurd. 2. Het is Ontoelaatbaar dat de schrijver van een dergelij ke brief in de toekomst als medewerker van Hoechst Hol land vestiging Vlissingen zou worden benoemd. intussen neeft de concern-lei ding nog laten weten dat drie van de vier produktiebedrij- ven in Chili tijdens het be wind van president Allende „bezet" zijn geweest cn gedu rende enkele weken (niet met instemming van de regering) hebben stilgelegen. Na de staatsgreep zijn vijf tien werknemers van het Roechstbedrijf in Carrascal gearresteerd. Dertien hunner zijn na twee drie weken weer vrijgelaten en acht men sen uit dit groepje werden na hun terugkeer uit gevangen schap weer in dienst genomen. De anderen werden ontslagen. In het Hoechst-bedrijf in Mai- pu wreden, zes mens-en na le staatsgreep ontslagen en in een andere vestiging', eveneens m Maipu, werden drie mensen de laan uitgestuurd. De ontsla gen personeelsleden in Chili hebben, aldus de concernlei ding een uitkering van onge veer zeven maanden loon ont vangen. Over de ontslagen, waarvoor de voornaamste grond was: ai restatie door de Chileense po litie, zegt de concerndirectie: „Het is ons beleid, om grote zelfstandigheid toe te kennen aan onze dochtermaatschappij en. Volgens ons konden onze Chileense firma's onder de ge geven omstandigheden niet anders handelen dan zij heb ben gedaan!" (Van een onzer verslaggevend MIDDELBURG De sectie „Wooncultuur" van de Zeeuw se Culturele Raad heeft zioh gistermiddag intensief en soms geëmotioneerd bezig gehouden met de vraag hoe men (als sectie of als gehele culturele raad) invloed kan krijgen op het planologisch beleid in de provincie. Een soortgelijke vraag was opgekomen in de sectie „Cul tuurbehoud", die met vrees en zelfs met afschuw had gecon stateerd dat er op diverse plaatsen in de provincie hoog bouw plaatsvindt, waarmee het gehele landschapsbeeld grondig en voor lange tijd wordt verstoord. De hamvraag in beide sec ties was: „Wat doen wij daar tegen?" maar direct daarop volgde het probleem: „Staan wij alleen in onze huiver voor wat de betonjongens klaarma ken, of delen ook velen ande ren onze mening?" In de sectie „Wooncultuur* voerde de discussie over dit punt tot de slotsom, dat er voorrang moet worden gege ven aan de bevordering van medezeggenschap door brede lagen van de bevolking, in wat er met hun provincie, hun stad, of desnoods hun straat aan de gang is. Om die mede zeggenschap gestalte te geven zullen er modellen moeten worden ontworpen, die beter voldoen dan de tegenwoordige vormen van medezeggenschap. Het woord „inspraak" voor wat de sectie bedoelt, heeft men gistermiddag plechtig af gezworen. Over de thans gangbare me dezeggenschap van de sectie „Wooncultuur" in het werk en het. beleid van bijv. de provin ciale planologische dienst, wist de heer W. Messer, uit Vlis singen, te vertellen dat deze „inspraak" te verwaarlozen is. In twee jaar tijd heeft de sectie „Wooncultuur" eenmaal m de persoon van de heer Messer zelf, een commissie vergadering van de PPD kun nen bijwonen. Unaniem vond de sectie dan ook dat de rela tie met de PPD uitgediept moet worden. Dit is echter alleen mogelijk als de sectie wordt uitgebreid, eventueel met leden „ad hoe". Mensen die zich hiertoe voelen aange trokken, kunnen zich bij de Zeeuwse Culturele Raad, Dam 31, Middelburg, opgeven. De informatiemap „Over Wonen" die op initiatief van de sectie is samengesteld, heeft volgens de eerste in drukken een gunstig onthaal gevonden. Niettemin zal via een enquête worden nage vraagd of de map in een be hoefte voorziet. Het is de be doeling dat er voortdurend vanuit het ZCR-bureau aan vullende informatie wordt rondgestuurd, die aan de in houd van de map kan worden toegevoegd. Voor de provinciale begro ting van 1975 voert de sectie „Wooncultuur" met onver flauwd enthousiasme wederom een post van f 5000 op, be stemd voor het organiseren van een tentoonstelling over het wonen, nieuwe woonvor men en 'de vormgeving van de gebouwde omgeving. Op dit chapiter bouwde de heer Mes ser een betoog op voor (onder meer) de introductie van het casco-systeem. Dit systeem be staat uit de bouw van huizen waarvan alleen de buitenmu ren, de vloeren en het dak .de vaste gegevens zijn. De rest moet door de bewoners zelf als het ware worden „inge vuld" een uitdagende doe- het-zelf opdracht. De heer A. Jansen uit Ter neuzen uitte de vrees, dat de sectie zich schuldig zou gaan maken aan elitair denken en dat zij de mensen woonvor men zou gaan opdringen waar om zij allerminst vragen. „We moeten het eerst onderling eens zien te worden over de begripsbepalingen en hun in houd", zei Jansen. „Maar dat kan alleen maar door de in breng van zo veel mogelijk mensen „uit het veld". Pas als men het eens is over de filoso fie die ten aanzien van wonen en bouwen in Zeeland con creet wil aanhangen, kan men met overtuiging stelling ne men tegenover de groeperin gen of overheden die momen teel de Zeeuwse bodem met hun bouwwerken aankleden, zo vond Jansen. Messer daartegenover: „Per definitie is het zo, dat je nooit precies kunt aangeven waar heen je wilt, en wat je wenst. Hoogstens kun je zeggen: zo als het nu gaat is het beslist verkeerd!"

de Stem | 1974 | | pagina 3