RON STEENS BEZORGT NEDERLAND DE ZEGE Pijnen/van Linden en Merekx/Sercu aan de leidim MICHELS MILD OVER AJAX- SPELERS VROEG BIJEEN PREMIE VAN F 80.000 ZEKER NIET HAALBAAR Sporttoto Spaarrentetot WANNEER AJAXSPELERS BU BOYCOT BLIJVEN: STEMLEZERS ZORGEN VOOR ALTERNATIEVEN SAIM74 ORANJE „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel [PHILIPS Donderdag 7 februaii if/- 17 21 'm zaterdag 9 februari. Geldig t/m woensdag 13 februari. (Van een speciale verslaggever) OAKLAND Nederland heeft gisteren zijn eerste op treden na de Australische trip op Nieuwzeelandse bo dem succesvol afgesloten. Op Nevvzealand day, die voor het hele land een vrije dag be tekent, versloeg de Neder landse hockeyploeg onder een brandende zon bij een temperatuur van 25 graden in Oakland Maleisië met 1-0. Maleisie komt evenals Ne derland uit in het zevenlan- dentoernooi, dat zaterdag in Christchurch begint. Het was geen eenvoudige zege de vijfde in de reeks interland wedstrijden die beide landen tot nu toe tegen elkaar speel den en waarin de Maleisiërs nog geen enkel doelpunt wis ten te scoren tegen Nederland acht maar dit was voor officials en coach Cees Tania niet zo vreemd. „Na elke rust dag wilde het niet erg vlotten en kwamen de jongens onge twijfeld niet tot hun beste spel", zo luidde zijn mening. Niettemin toch weer een over winning en geenszins onver diend bovendien, daar Neder land, al speelde het dan in mineur, een sterkere eenheid vormde en bovendien over meer technisch begaafde spe lers bleek te beschikken dan de Maleisiërs, die het voorna melijk van inzet moesten heb ben. Deze was soms zelfs zo groot, dat het predikaat onbe suisd beter op zijn plaats was. De overwinning kwam tot stand in de dertigste minuut van de eerste helft door een doelpunt van Ron Steens, die goed profiteerde van onvol doende wegwerken van de bal door aanvoerder-doelman Zai- nal bij een inzet van Ties Kruize uit een lange corner. Traag kwamen de Nederlan ders in het hete duel op gang en Maleisië trachtte hiervan te profiteren. Het nam het initia tief tot een aantal snelle uit vallen, die door eigen on macht, welke vooral tot uiting kwam bij strafcorners drie ln de eerste helft tegen Ne derland een evenwel geen resultaat afwierpen. Naarmate de wedstrijd vor derde, kwamen onze landgeno ten tot beter tegenspel, het geen leidde tot kansen voor Ties Kruize en Frans Spits, die beiden op centimeters hun doel misten. Vooral op de lin kervleugel waren de Malei siërs gevaarlijk, daar de 24- jarige Hans Wusthof als rech ter vleugelverdedigei niet al leen in tempo tekort kwam maar ook te weinig spirit toonde. Bijna leidde dit in de eerste minuut van de tweede helft tot een tegenpunt maar Rajan wist de kans niet uit te buiten. Te zacht schoot hij in, waardoor Derk Doyer gemak kelijk de Situatie kon redden. Nog een maal, in de 23e mi nuut zou Doyer moeten ingrij pen, hetgeen hij overigens zeer bekwaam deed. toen door een radicale misser van Coen Kranenburg Hashim een vrije kans kreeg. Voor het overige waren de Nederlanders ln het spel het gevaarlijkst, zonder er echter in te kunnen slagen de score verder op te voeren. Vier strafcorners kreeg Nederland na de rust nog te nemen waar mee beide ploegen op een to taal van vijf de balans afslo ten, maar geen daarvan werd benut. Ties Kruize, in de och tenduren in een radioprogram ma aangekondigd als de „su perstar" van het wereldhoc- key, met zijn lichte stick spe lend (de gevreesde 23-er ver wisselde hij voor de aanzien lijk lichtere 19-er) kon ziji schoten niet het verderf mee geven, waarom hij in alle hoe keylanden berucht is gewor den. Daardoor bleef de winst bescheiden. Opvallender dan de prestaties van beide ploe gen was de zeer slechte lei ding van de N ieu wzeelands- arbiters, die zich tegenover de Maleisiërs zeer tolerant opstel den, doch van de Nederlanders- niets door de vingers zagen Kranenberg en Perik kregen een groene kaart voor de ogen terwijl Ties Kruize zelfs voor enige minuten naar de kant moest. Waarom? Dit was zelfs voor het publiek, dat koos voor de underdog Maleisië, een raadsel. 0 Doelman Zainal van Maleisië houdt Ties Kruize van een doel punt af. Rechts Wouter Leefers. (Van onze sportredactie). ANTWERPEN In de 35ste zesdaagse van Antwer pen financieel al een groot succes hadden de koppels Merckx - Sereu en Pijnen - Van Linden gisteravond de leiding. Het Belgische koppel stond slechts wat het aantal verzamelde punten betreft iets beter. De twee koppels wer den op een ronde gevolgd door Verschueren - Gilmore en Duyndam - Karstens, terwijl Cees Bal samen met de Duit ser Hempel de lijst van vier ploegen aanvoerde, die op twee ronden volgden. In de amateurzesdaagse van Ant werpen gingen Aubey en Van Daelen aan de leiding. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Rinus Michels heeft voorlopig een mild oordeel over de actie van de Ajacieden om. wanneer hun financiële eisen niet worden ingewilligd, het Oranje-elftal te boycot een persconferentie in Zeist. „In de voetballerij moet be- een persconferentiei n Zeist. „In de voetballerij moet be weging zijn. De Ajacieden hebben hun standpunt bepaald en de KNVB ook. Nu kan er onderhandeld worden". Maar Michels zou zijn harde karakter verloochenen wan neer hij niet een conclusie ge reed had voor het geval dat de kwestie niet tijdig zou zijn (Van onze sportredactie) ZEIST De kandidaten voor het Nederlands elftal zul len reeds op dinsdag 21 mei in een trainingskamp te Zeist bijeenkomen. Zij blijven daar lot 12 juni, de dag waarop naar Duitsland wordt afge reisd. Het ligt, aldus supervi sor Rinus Michels, in de be doeling dat de spelers in de periode dat ze in Zeist verblij ven een of twee dagen de gelegenheid krijgen om naar huis te gaan. In principe zijn zo laag mo gelijk in deze periode een drietal oefenwedstrijden ge projecteerd, waarvoor Michels de namen van de tegenstan ders nog niet bekend kon ma- hen. Gedacht wordt als speel- data aan 1, 5, 7 en 8 juni. De onige landen wedstrijd die op dit moment vaststaat is de wedstrijd Nederland - Oosten rijk van 27 maart. Michels heeft voorgesteld op 1 mei een tweede officiële interlandwed- sbijd te spelen. Op 12 juni wordt intrek genomen in het Waldhotel te Hiltrup. De eer ste wedstrijd, tegen Uruguay, is vastgesteld op 15 juni in flannover. De groep zal daags tevoren naar die plaats afrei zen. De selectie die zijn intrek zal nemen in het op enkele kilometers ten zuiden van Monster gelegen hotel bestaat u't 33 man te weten 22 spe lers, 3 trainers (Fadrhonc, Van dor Hart en De Vroet), bonds- arts Kessel, een orthopedisch ohirm-g masseur Pierre van do Akker en een tweede nog aan te wijzen fysiotherapeut, uiteraard supervisor Michels, een materiaalman en een kok, heiden afkomstig uit het thNVB-sportcentrum en een assistent van de supervisor die ïich voor een bealmgrijk deel aai bezighouden met de'orga nisatorische zaken. opgelost. „Er spelen in Duits land minstens acht ploegen van gelijke kracht op het ge bied van tactiek en techniek. Een goed moreel is op zo'n moment doorslaggevend. Ik eis daarom dat een zo gunstig mo gelijk klimaat wordt gescha pen om de ploeg optimaal voor te bereiden. Ik wil hierbij voorlopig uitgaan van een po sitieve benadering. Maar de tijd ontbreekt ons om langdu rig aan de voorbereiding te kunnen werken". „Daarom moeten alle stand punten vóór 1 maart bekend zijn. Rond die datum, op een dag komt het niet aan, zal ik van iedere geselecteerde eisen dat h ijzich positief ten opzichte van Oranje opstelt. Hij zal dan naar buiten moeten tonen dal hij begrepen heeft waar het om gaat. Wie dat niet wil, zal ik thuislaten, zonder aanzien des persoon-s. Er is geen ande re oplossing mogelijk" Maar Michels is er nagenoeg van overtuigd dat hij dit nare besluit, niet zal hoeven te ne men. „Amsterdammers hebben altijd een afwijkende mening. Het feit dat de hippies uit de hele wereld naar die stad toe trekken, bewijst al dat die stad en zijn bewoners anders dan anders zijn", zei een op vallend goedgehumeurde Mi chels. (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten Supervisor Rinus Michels: Duidelijkheid rond 1 maart. Michels verheelt overigens met hat er nog veel moet ge- Deuren wil hij het Oranje-elf tal optimaal voorbereid naai Duitsland krijgen. „130 dagen is met veel. De tijd dringt We Kunnen niet langer wachten met de oenaaermg van he; proDieem. Ik heb ja gezegd en dat houdt in dat. :k mijn taak zo goed mogelijk wil uitvoe ren. Ik besef dat twee oefen wedstrijden voor 21 met en de drie oefenpartijen tijdens ons kamp in Zeist in feite niet voldoende zijn, maar technisch was er niet meer mogelijk. Overigens is dit gegeven, wanneer de selectie zoals die er nu uitziet in grote lijnen intact blijft, niet zo'n groot probleem De spelers zijn ge wend met elkaar te spelen" Michels maakte ook korte metten met het verhaal dat de trainers van clubs die spelers aan het Nederlands elftal le veren, ook het nodige te ver tellen krijgen. „Ik kan me niet indenken dat een trainer dat zou willen. Juist zij begrijpen het best dat om een ideale situatie te krijgen het slechts één man voor het zeggen heeft. Die man ben ik en ik duld geen inmenging van za ken". Het bezoek van Michels aan Nederland is voorlopig het laatste geweest. Pas op 27 maart, wanneer Nederland te gen Oostenrijk speelt en op de voorlopig op 1 mei geplande oefenwedstrijd, is Michels weer in Nederland. „Barcelona neeft me wel voor deze taak toestemming verleend, maar de club blijft wel mijn werk gever. Daar liggen mijn groot ste belangen Een nadeel hoeft dat echter niet te zijn. Op het noment, dat ik er moet zijn zal ik er zijn". HARRY VERMEULEN (Van onze sportredactie) ZEIST De negen Aja cieden die onder de finan ciële voorwaarden van dit moment er niets voor voelen om met het Nederlands elf tal naar het wereldkampi oenschap voetbal te reizen hoeven er niet op te rekenen dat de KNVB de premie tot f 80.000,zal gaan verho gen. Mogelijk dat de komende dagen de inkomsten nog iets boven de eerder voorgestel de premie van 25.000, bruto zullen komen te lig gen, maar er is geen kijk op dat de Amsterdamse voet ballers hun zin krijgen. Dit was gisteravond ln net KNVB-Sportcentrum te Zeist allemaal op te maken uit het geen vertegenwoordigers van het amateur- en het semi-prof- voetbal te vertellen hadden. Ton Zwikstra, „minister van financiën" in het WK-bestuur van de Voetbalbond wil de komende dagen nog wei met vertegenwoordigers van het bondsbestuur en de clubs rond de tafel gaan zitten om de nieuwe voorstellen van de spelers te bespreken, maar amateur-voorzitter Van Marle liet in het Sportcentrum al spottend horen: „Wat willen die spelers nu Ze zijn niet met een netto-bedrag van ruim 10.000,- tevreden. Of zoals Arie Haan het noemt: lk zou niet bij mijn vrouw thuis durven komen met een bedrag van .flO.000.- als ik daarvoor zo'n beetje een maand van huis moet zijn. Maar ik dacht", aldus de heer Van Marle. „dat er in Nederland voldoende mannen zijn te vin den die maandelijks met min der geld thuis moeten komen. Óók als ze een maand weg zijn' geweest". Uit de woorden van de ama teur-vertegenwoordiger valt duidelijk op te maken dat er de komende dagen maar wei nig mogelijkheden zullen ko men om de zogenaamde per centages van de inkomsten tij dens het wereldkampioenschap te herverdelen. Op dit moment is de verdeelsleutel: 40 van de inkomsten voor de spelers, 40 %voor de clubs en 20 voor de KNVB. De spelers willen nu een ander percenta ge de clubs lijken op dit mo ment niet van plan om met minder genoegen te nemen en daarom zal men- altijd- wel ;jn de impasse blijven verkeren. „Hooguit zie ik voor de spe lers nog een verschuiving van rond 10 maar dan zijn nog altijd niet die gevraagde 80.000,- bereikt", aldus Ton Zwikstra. Overigens is de financieel ex pert in het WK-bestuur nog nooit officieel op de hoogte gebracht van de wensen van de Ajax-spelers. Ton Zwik stra: „Ik heb met de vertegen woordigers van de spelers, de heren Jansen en Coster ge sproken, maar tot bepaalde konkrete zaken zijn we nog niet gekomen. Al dacht ik wel uit de woorden van de heer Jansen begrepen te hebben, dat de Ajacieden mogelijk toch wat stapjes terug willen doen". De heer Jansen, eveneens In Zeist aanwezig, wilde niet al te ver op de financiële zaken ingaan. „We moeten", aldus de heer Jansen, „deze netelige kwestie in alle rust gaan be spreken. En als we niet tot elkaar kunnen komen, dan zal men de consequenties moeten aanvaarden. Zowel de Bond als de spelers. Maar de partij en staan dacht ik op dit moment toch wel iets dichter bij elkaar". Overigens ontvangen de spe lers die tijdens de kwalifica tie-wedstrijden in het Nedei- lands elftal zijn uitgekomen de komende dagen het nog niet aan hen uitbetaalde deel van de premie van 65.000.-. De standen: profs: 1 Merckx - Sereu 593 pnt. 2 Pijnen - Van Linden 505 pnt. op 1 ron de: 3 Verschueren - Gilmore 186 pnt. 4 Duyndam - Kar stens 174 pnt. op 2 ronden: 5 Bal - Hempel 408 pnt. 6 Stam - De Wit 296 pnt. 7 Van Lanc- fcer - Mourioux 250 pnt. 8 Steevens - Deloof 212 pnt. op 4 ronden: 9 Gimondi - Renz 107 pnt. op 13 ronden 10 Ro- siers - Huysma-ns 185 pnt, op 22 ronden 15 Zelck - Koel 196 pnt. Amateurs: 1 Aubey - Van Daelen 2 Koot - Van Gerwen, op 1 ronde: 3 Ponsteen - Fens, 4 Venix - Van Helvoiirt, 5 Peeters - Van der Eist. 6 Kurrmann - Hermann. DEN HAAG (ANP) De sporttoto van het afgelopen weekeinde heeft 54 eerste prijswinnaars opgeleverd, die elk bruto f 2.119,20 ontvangen. De cijfers van toto 29 zijn: deelnemers: 466.276, bruto in leg f 1.082.155, prijzenbedrag f 457.751,56. Eerste, tweede en derde prijs plus premie elk f 114.437,89. Eerste prijs: 54 winnaars, die elk bruto f 2.119,20 ontvangen. Tweede prijs: 1067 winnaars, die per kolom f 107,20 ontvangen. Derde prijs: 8903 winnaars, die elk per kolom f 12,80 ont vangen. De premie wordt na het verstrijken van de recla metermijn woensdag 27 fe bruari bij loting toegewe zen aan een van de eerste prijswinnaars. sport In 't Kort BASKETBAL: Het bestuur van de Rotterdamse basketbal vereniging Transol RZ en zijn sponsor, Transol, hebben over eenstemming bereikt over de verlenging van de reeds be staande sponsorovereenkomst voor nog eens drie jaar, SCHAKEN: Tigran Petros jan heeft zijn tweede overwin ning behaald in de kwartfinale van de kandidatentweekamp tegen de Hongaarse groot meester Lajos Portisch. De schaker uit de Sovjet Unie won het negende duel uit, de tweekamp na 27 zetten. De andere zeven duels tussen de beide grootmeesters eindigden in remise. (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 9% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast) en onze Spaarwinstbiljetten aan toondèn. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 0 VOETBAL: Het bestuur van de stichting Betaald Voetbal Helmond Sport staat volledig achter het door het sectiebe stuurslid Ton Zwikstra inge nomen standpunt inzake sala riëring (een percentage vah de „Duitse" opbrengst) van de spelers, die deelnemen aan het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal 1974. „Wij verwachten, dat u dit stand punt zult handhaven in het belang van de financiële situa tie van het gehele betaalde voetbal in Nederland", aldus een brief van de eerste divi sieclub aan de KNVB naar aanleiding van de moeilijkhe den die er rondom het Neder lands elftal zijn ontstaan. FRANKFURT Onze lezers hebben voor de technische lei ding van het Nederlands elftal wel een aantal alternatieven klaarliggen wanneer de Ajax- spelers blijven weigeren zich voor het Nederlands elftal be schikbaar te stellen. Een groot aantal abonnees heeJt immers al gereageerd op ons voorstel om zelf eens bondscoach te spelen en dus de 22 spelers te kiezen waar uit Rinus Michels en dr. Fran- tisek Fadrhonc tijdens het we- reldtoernooi in West-Duitsland de nationale ploeg moeten sa menstellen. Tot gisteren waren er al in totaal 7964 stemmen op Nederlandse voetballers uitgebracht. En beslist niet al leen op de 9 Ajacieden- Want onze lezers hebben al 74 ver schillende voetballers aange wezen die volgens hen voor het wereldkampioenschap in aanmerking komen. We gaai. nog steeds door met onze enquête. Pas op 15 febr. sluiten we de actie af. Enkele dagen later zult u een volledig overzicht krijgen van het totaal aantal uitgebrachte stemmen maar om de bonds coach een zo goed mogelijk in zicht te geven over hetgeen onze lezers willen (want wij sturen natuurlijk de uitslag van de enquête ook naar het KNVB-sportcentrum te Zeist) verwachten wij de komende dagen nog de nodige inzendin gen van degenen die nog altijd twijfelen. U weet het nog: 22 spelers moeten aangewezen worden. U moet drie keepers, zeven ver dedigers, zes middenvelder; en zes aanvallers selecteren Uw selectie graag sturen naai de sportredactie vam dezt krant De Westduitse bondscoach Helmut Schön heeft reeds twee spelers aangewezen voor de selectie voor de vriend schappelijke wedstrijd tegen (talie en Spanje. Het zijn Schalke 04 keeper Nigbur en de 27-jarige vleugelaanvaller van Fortuna Düsseldorf Her zog. Beide spelers zijn door Schon vroegtijdig op de hoogte gesteld van hun selectie omdat de Westduitse coach meent dat juist hierdoor deze knapen hun normale vorm kunnen vasthouden. Schön:„De jon gens kunnen zich nu in alle rust op de komen-de selectie voorbereiden". De Westduitse voetbalbond heeft van de Spaanse voetbal bond thans de toezegging ge kregen dat Real Madrid-speler Günther Netzer er in ieder ;evai bij zal zijn m de laatst! vier vriendschappelijke wed- ;trijden van West-Duitsland. Nadat de Duitse voetbalbond enkele dagen geleden te horen had gekregen dat Netzer in ieder geval niet op 26 febr met West-Duitsland in Rome tegen itaüë mag spelen, ii thans de toezegging gekomen dat Netzer wel drie dagen eer der beschikbaar is voor het oefenduel in Barcelona tussen Spanje en West-Duitsland op 23 febr. Het niet afstaan van Netzer voor de strijd tegen talië houdt verband met het feit dat Real Madrid op 27 febr. een bekerwedstrijd moei spelen. De Westduitse voetbalbond heeft thans ook bij de FIFA laten vastleggen dat Netzer in ieder geval zal uitkomen in de vriendschappelijke wedstrij den tegen Schotland (27 mrt), Hongarije (17 april) en Zwe len (1 mei)- Mogelijk dat de vNVB ook eens iets derge- ijks zou kunnen gaan doen voor de nog vast te stellen 'riendschappelijke wedstrij- len van het Nederlands elftal net betrekking tot het dienst- erband van Johan Cruyff met 'arcelona heeft afgesloten. De 2000 Australische voet- alfans die tijdens het wereld .amp'oenscnap naar West- Juitsland komen, hebben eer. ,arantie bedrag vooi de hotel- in reisreservingen moeten be talen. De supporters, diemet chartervliegtuigen naar Ham- lurg worden gevlogen hebber (ezamenlijk een bedrag van ■uim een half miljoen gulder "i tafel moeten leggen- Hans Kraay, de manage, van de- Go Ahead Eagles noudt er nog altijd rekening mee dat de ploeg van Haïti zich de komende zomer in De venter komt voorbereiden op de wedstrijden van het we reldkampioenschap Kraay :„We staan nog steeds in con tact met Haïti en volgens mij komt deze zaak wel rond. Ook Vustralië heeft nog enige be langstelling om 14 dagen naar Deventer te komen, maar ge loof zelf niet zo sterk in de komst van de Aussies Ze heb ben namelijk al wat trainings wedstrijden in de omgeving van Hamburg op het program ma staan. Haïti daarentegen moet nog alles regelen. Ik re ken zo'n beetje op de komst van deze laatste ploeg", aldus Kraay In Italië doet men er alles aan om de rust rond de spe lers van de nationale ploeg zo volmaakt mogelijk te houden. De Italiaanse voetbalbond heeft thans besloten dat voor de spelers die tot de nationale selectie behoren, een speciale transferperiode zal worden in gelast. Internationals zullen al leen in de periode van 20 mei tot 5 juni van club mogen veranderen. Voor de overige spelers in de Italiaanse compe titie begint de transferperiode ■>as eind juni. Nadat de DFB eerst een uit voerige lijst van Westduitse Kandidaat-scheidsrechters voor het wereldtoernooi had samen gesteld. heeft de scheidsrech- terscommissie van de FIFA thans gevraagd om een voor keurslijst van drie man te ma ken. De Westduitse- voetbal bond heeft nu de volgende mensen gekozen: Tschenscher (Mannheim): Schulenburg (Laatzen) en als derde Biwer- ■i (Bliesransbach). •TACK ARENTSEN

de Stem | 1974 | | pagina 17