Onderzoek naar werkwijze werkplaatsen Middelburg verwelkomt 35.000ste POLITIE FEL OP GOEDE SNELHEID Geen AANLEIDING WAS BEGROTINGSTEKORT VNO zetelt in Zeeland Welzijnsraad neemt school in beheer BELGISCH] stad streek Actiegroepen waarschuwen Kamerleden Heinkenszand Culturele raad Goes sprak over plaats nieuw stadhuis 's-Gravenpolder Goes Koudekerke Westdorpe In raad Kortgene Motie over herinvoering investerings- premie- regeling Zuiddorpe Westdorpe Terhole Stoppeldijk Sas van Gent LOODSEN VINDEN MINDER GEBREKEN AAN LOODS- LADDERS DRUK IN ZEE -EfpÉdk. Regenachtig markten GOES-KRABBENDIJKE, 4 febr. Groenten: p. kg; aard appelen grote 11IS, witlof All 121, BI 150, Bil 136, spruiten All 5361, Bil 15 29, prei AI 74—80, All 62—69, Bil 1166, groene sav.kool II 26—55, rodekool I 38, boeren kool I 47, II 3648, uien onge sorteerd 30—36, breekpeen II 13—17. ROTTERDAM, 4 februari Prijzen, excl. B.T.W., vastge steld in guldens per 100 kg. af bedrijf op auto volgens kwali teitseisen binnenland c.q. ex port: kleiaardappelen binnen land Bintje 35 mm in 2 maten 14,50-15,50. Bintje 50 mm opw. 19,00, Eigenheimers 35 mm opw. 23,00-28,00. Zandaardap pelen binnenland: Bintje 35 mm opw, 11,50-12.00. Kleiaard appelen export Bintje. 35-50 mm los verladen 8,75-9,50. Bintje 50 mm opw. los verla den 19,00. Zandaardappelen export Bintje 35 mm opw. 11,50-12,00. Voeraardappelen 6,00-7,00. Stemiminig binnen land flauw, export flauw. BARENDRECHT, 4 februari Boerekool 38 -58; knolsel derij st. 51—86; peterselie 31 40; rabarber 140149; rode kool 2845; selderij 24—56. sla glas 28—45 spruiten Al 101 A 96, BI 94, B 90. C 81, All 65, Bil 47, ADI 125, AD199 Dl 121, DII 90; uien 45—59. veldsla 240—270; witlof All 87—131 kg.; Bil 71—123. LEIDEN, 4 FEBRUARI Aanvoer: totaal 2430 slacht- runderen 1293, varkens 267, schapen en lammeren 869, vet te kalveren 1. Prijzen: (in guldens) stieren le kwal. 6,40- 6,80, 2e kwal. 6,10-6,20, vaar zen le kwal. 5,80-6,35, 2e kwal. 5,15-5,65, koeien (resp. le, 2e en 3e kwal.) 5,25-5,85, 4,75-5,00, 4,45-4,60, worstkoei en 4,30-4,50, varkens (resp. le, 2e en 3e kwal.) 3.23-3,25, 3,21- 3,22, 3,19-3,20, slaehtzeugen 2,75-2,90, zware varkens 3,10- 3,15, schapen 150-200, lamme ren 175-230. Overzicht: (resp. aanvoer, handel en prijzen) slachtrunderen groot, vlot, sta biel, varkens normaal, rede lijk, iets hoger, schapen en lammeren groot, normaal, sta biel. GRUBBENVORST, 4 fe bruari Centraal Verkoop kantoor Champignonprijzen: fijn 293, fijn C 273, middel 273, middel C 267, 4 kg 256, kruis fijn 243, kruis grof 243, 4 kg 236, II 220, 4 kg 221, III A 214, III B 4 kg 207, afwij kend 4 kg 147. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ongeveer 200 ac tiegroepen en verenigingen hebben gisteren onder aanvoe ring van de actiegroep Ooster- schelde Open de Kamerleden verzocht om tijdens de behan deling van de begroting van verkeer en waterstaat deze week geen 110 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor verdere afdamming van de Oosterschelde. „Die 110 miljoen gulden be tekenen dat aan de laatste fa se kan worden begonnen. De fase, waarin een weg terug, normaal gesproken, onmoge lijk is geworden", aldus de brief aan de Kamerleden. Hierin staat ook dat deze Ka merleden het zich onmogelijk maken om straks objectief te oordelen over de vraag of de Oosterschelde nu wel of niet dicht moet, als ze deze week al die 110 miljoen gulden be schikbaar stellen. „Als de Kamerleden dat geld beschikbaar stellen, ma ken ze het werk van de Oos- terscheldecommissie (die nota bene op 15 februari al met een advies komt) tot een scherts vertoning", aldus de brief. Bezwaar De PPR- en de PvdA-fractie van de gemeen teraad van Borsele hebben bij G.S. bezwaar aangetekend te gen het besluit van de raad Borsele van 4 december 1973 om het z.g.n. ganzengebied in de gemeente Borsele niet op te nemen in het z.g.n. bestem mingsplan natuurgebieden en hiervoor een nieuw voorberei- dingsbesluit te nemen. Volgens de belde fracties is deze schei ding ongewenst en dient het ganzengebied als natuurgebied in het bestemmingsplan te worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Gisteren is het organisatiebureau van het departement van sociale zaken begonnen met een onderzoek naar de wijze van werken in de werkplaatsen Walcheren. Dit onderzoek houdt, zo werd ons nadrukkelijk verzekerd, geen verband met de hier en daar heersende onvrede over de werk situatie in de Zeeuwse sociale werkplaatsen waar zoals van vakbondszijde is gezegd soms het „zakjesplakken" nog furore maakt. In het geval van de werk plaatsen Walcheren is men op het departement wat ge schrokken van het hoge begro tingstekort voor 1974 waar de sinds 1970 gefuseerde werk plaatsen tegen aankijken. Het tekort bedraagt ongeveer 2,4 miljoen gulden, waarin een (Van onze correspondent). GOES De culturele raad Goes die in hotel De Koren beurs in Goes vergaderde heeft uitgebreid aandacht be steed aan de plaats in de ge meente waar in de toekomst een nieuw stadskantoor zal moeten worden gebouwd. Over de bestemming van het terrein waar vroeger Het Schuttershof heeft gestaan werd eveneens van gedachten gewisseld. De werkgroep wooncultuur en cultuurconservering van de culturele raad bracht de aan beveling naar voren om het nieuwe stadskantoor te bou wen aan de Van der Speighel- Straat. Volgens woordvoerder G. Herebout van de werk groep was dit de makkelijkst bereikbare plaats voor de bur gerij. Hij doelde hierbij vooral op de mensen die uit de om liggende kernen naar het stadskantoor moeten komen en die gebruik moeten maken van het openbaar vervoer. Over de toekomstige functie van het parkeerterrein Schut tershof zei de heer Herebout: „B. en W. zullen er wel een winkelcentrum willen hebben. We moeten daarvoor de minst ongelukkige plaats kiezen.". Hij adviseerde als lid van de werkgroep wooncultuur en cultuurconservering dan ook om er een eventueel groot schalig winkelcentrum te plannen. De vergadering sprak wel zijn twijfels uit over het nut van zo'n grootschalige winkelfunctie. De heer D. Ta- nis: „Ik zie er persoonlijk veel liever een culturele funct'-e" Voorzitter C.J. Buurman liet nog een waarschuwing horen voor het bouwen van al te monstrueuze winkels. Met al die grote etalages en die enor me affiches van vier voor een kwartje krijg ik altijd de nei ging om er hard voorbij te lopen". Het algemeen advies van de raad luidde tenslotte dat de voorkeur uitgaat naar winkels "epaard met culturele doelein den, aangepast aan de situatie ter plaatse. NCVB De afdeling 's Gravenpolder van de Ned Christen Vrouwen Bond hield in het dorpshuis aan de Poel- voordestraat de maandelijkse bijeenkomst, die ditmaal een wat feestelijk tintje droeg. Na het gebruik van een koffie maaltijd werd de avond ge vuld met het voordragen van een aantal sketches en het de clameren van gedichten. Daarnaast vertoonde de heer J. Walrave te 's Gravenpolder een bijna één uur durende film over het dorp en zijn inwoners, die ruim 17 jaar ge leden was opgenomen. De bij eenkomst stond onder leiding van de presidente mej. E. A. van Ldere. post van twee ton ongedekt dreigt te blijden als de nood zaak van de betrokken inves tering niet wordt aangetoond. Het onderzoek, dat ongeveer een halfjaar zal duren, kan tot verschillende adviezen lei den. Het is mogelijk dat de on ontkoombaarheid van het hoge begrotingstekort, dat onder meer is ontstaan door de aan loopkosten voor stichting van een boomkwekerij in Middel burg wordt aangetoond dat het rijk en de mee-financierende gemeenten van Walcheren het tekort zullen dekken. Het is evenzeer denkbaar dat de „doorlichting" leidt tot een aantal adviezen omtrekt een gewijzigd economisch en orga nisatorisch beheer, waardoor de exploitatie wat meer slui tend kan worden gemaakt. Het is beslist niet de bedoeling in de sociale werkplaatsen maat re-gelen door te voeren die tot een hogere omzet per werkne mer leiden, ten koste van die werknemers zelf, zo vernemen wij. Het bedrag waarover zowel Gedeputeerde Staten van Zee land als het departement van sociale zaken zijn gevallen is overigens niet de genoemde 2,4 miljoen. De druppel, die de emmer deed overlopen was in feite een bedrag van twee ton op een geplande investering van 3,4 miljoen voor de nieuwbouw van de sociale werkplaatsen. GS. hadden het bestpur van de werkplaatsen verzócht om de bouwkosten met twee ton te beperken Iets dat volgens het bestuur onmogelijk is. De burgemeester komt zijn 35.000ste inwoner bekijken. (Van een onzer verslaggeefster) MIDDELBURG Het ver bond van Nederlandse Onder nemingen heeft in Zeeland een regionale vertegenwoordi ging gevestigd, voorlopig voor de tijd van een jaar. Als regi onaal vertegenwoordiger van de VNO treedt op drs. i. Giaubitz, oud-hoofd personeels zaken van de Vitritefabriek B.V. Het bureau van de neer Glaublitz is gevestigd in het kantoor van het NOB-weg transport, Loskade 41 te Mid delburg. Het doel van deze regionale vertegenwoordiging, begeleid door het VNO in Den Haag en het bestuur van de kring Zeeland van het ver bond is vooral d ecommuni- catie met en tussen de leden ondernemingen over gemeen schappelijke vraagstukken te bevorderen, evenals contact tussen deze ondernemingen en in Zeeland werkzame instan ties en groeperingen. Hierbij zol wel worden sa mengewerkt met onder de bij het VNO aangesloten bedrijfs- takverenigimgen en andere groeperingen van ondernemin gen in Zeeland. Het VNO Is een centrale organisatie van circa zesduizend ondernemin gen, voor net merendeel aan gesloten via plusminus negen tig bedrijfstakverenigingen, werkzaam in onder meer in dustrie, bank- en verzeke ringswezen, verkeer en ver voer, groothandel en grootwin kelbedrijven. De regionale vertegenwoordiging in Zeeland is de tweede vestiging van VNO buiten Den Haag. Eerder werd een bureau in Groningen gevestigd. Bejaardenreizen Bejaar den die iets over reizen vooa- bej aarden illen weten ol ge woon een gezellige middag willen hebben kunnen woens dag zes februari terecht in de sociëteit voor bejaarden op de Kreukelmarkt te Goes. Daar vindt een voorlichtingsmiddag plaats die door samenwerking van de algemene bond voor bejaarden en een reisbureau uit Enschede tot stand is geKo men. Tijdens de middag zal onder andere een anderhalf uur durende film gedraaid worden, waardoor een ieder geïnformeerd wordt over reis mogelijkheden voor bejaarden. Naast deze middag organiseert de algemene bond voor be jaarden vele ander acttivitei- ten. Zo worden er elke maan dag in 't sociëteitsgebouw volksdanslessen gegeven. Op de ledenvergadering die op 19 februari gepland is, zullen de komende activiteiten van de bond besproken worden. Vernieuwd Zaterdag 9 fe bruari wordt het vernieuwde café-restaurantgedeelte v hotel Terminus in Goes in ge bruik genomen. Ondanks het feit dat de werkzaamb/eden nog niet helemaal voltooid zijn, wordt zaterdagmiddag een receptie gehouden, waarop het nieuwe gedeelte .getoond zal worden. Ongeluk Op de provincia le weg te Koudekerke heeft zaterdagavond een eenzijdig ongeval plaatsgevonden. De bestuurder van een personen auto, de heer J. L. uit Oost- kapelle, nam de in deze weg gelegen bocht te ruim. De auto werd geheel vernield. De be stuurder liep lichte verwon dingen op. Feestavond Vrijdag 8 fe bruari zal in de zaal van „Het Oud Raedhuys" bij J. van der Goes-Pluijin een feestavond belegd worden voqr' het be stuur van de plaatselijke dui- venmaatschappij „De Volhar ding". Nadat eerst een maal tijd wordt gepresenteerd, zal men die avond verder door brengen met enkele gezel schapsspelen- De bestuursle den van die vereniging zijn het hele jaar door zeer actief voor hun vereniging, zodat een feestavondje wel verdiend is. Studieclubs Woendag 6 februari wordt de dedre geza menlijke bijeenkomst gehouden van de landbouwstudieclubs uit Westdorpe en Philippine in hotel de la Boerse te Sas van Gent om 19.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst zullen de heren A. de Regt en Th. Hiel spreken over belangrijke groeifactoren bij de teelt van aardappelen en suikerbieten en de structuur van de land bouwbedrijven. Na dit lan- bouwbedrijven. Na dit lond- nieuwe studieclub worden op gericht. Ook zal er dan een nieuw bestuur worden geko zen. Deze nieuwe akkerbouw- studieclub komt tot stand, dankzij de goede samenwer king. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De Zeeuwse hoofdstad telt sinds 1 februari 35.000 inwoners. Gistermiddag heeft burgemeester P. A. Wolters van Middelburg de „kroonbaby" en zijn gelukkige ouders be zocht. De burgemeester voerde een kleine delegatie aan, waarin de wethouders W. Baars en M. Hubregtse en de voorlichtings ambtenaar M. Mondeel hem vergezelden. De hoofdpersoon bij de offi ciële maar toch gezellige hul diging van de 35.000ste was uiteraard Martijn van den Berge, zoon van een 33-jarige onderwijzer en de 31-jarige Johanna van den Berge. De kroonbaby heeft een zusje Corinne voor wie het gisteren ook feest was. Zij kreeg na melijk een pop van de burge- meestei. Het gezin Van den Berge -woont pas sinds een maand in Middelburg en wel op de Dree, een straat in de binngn stad. Burgemeester Wolters vond het een prettige toevalligheid dat het gezin Van den Berge een deel van de binnenstads bevolking uitmaakt. Immers: Middelburg voert voor de bin nenstad een vernieuwingsbe leid als deel van het streven om in de Zeeuwse hoofdstad (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ge meenteraad van Kortgene heeft bijval betuigd aan een motie, die onlangs is aangeno men door de gemeenteraad van Vlissingen. De motie vraagt de minister van Econo mische Zaken met klem, om de investerings premie-rege ling voor Zeeland weer van toepassing te verklaren. De schorsing van de rege ling heeft een ongunstige in vloed op de werkgelegenheid, niet alleen in Vlissingen, maar in geheel midden-Zeeland, al dus de Vlissingse raad, die bij wederinvoering van de pre mie-regeling vooral het oog heeft op kleinere en middel grote niet-vervuilende bedrij ven. De motie, thans ondersteund door Kortgene, is gestuurd aan de minister van Economische Zaken, de beide Kamers der. Staten Generaal, Provincial^ Staten van Zeeland en een aantal instanties, waaronder het Havenschap Vlissingen en de Kamer van Koophandel. (Van een «nzer verslaggevers) MIDDELBURG De Wel- zijnsraau Middelburg heeft be sloten een Marokkaanse school in beheer te nemen ten behoeve van veertien kin deren uit Vlissingen en Mid delburg, die anders van onder wijs verstoken zouden zijn. De Marokkaanse school wordt ie dere zaterdagochtend gehou den in de Oosterburchschool in de stadswijk "Dauwendae- le. De Welzijnsraad Middelburg neeft besloten een deel van het werk voor de buitenlandse werknemers in Middelburg te coördineren. Daartoe is een commissie „Buitenlandse Werknemers" gesticht, waarin zitting hebben de dames M. Geerse-Van Egdom en M.E.A. Sandberg-Braat, en voorts de heren B.H. Bon.gaards en J.C Strootman. Het verrichten van takei voor de buitenlandse werkne mers is een van de conse quenties die voortvloeien uit de opheffing van de Zeeuwse raad voor de buitenlandse werknemers, per 1 januari jongstleden. In Vlissingen heeft de stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn de noodzakelijke taken voor haar rekening genomen. De Wel zijnsraad Middelburg consta teerde in een dezer dagen ge houden vergadering, dat het werk ten behoeve van buiten landse werknemers in het uit voerende vlak een deskundig heid vereist, die bij de Wel- zijnsraad zelf niet aanwezig is De raad wil op dit niveau dar ook geen taken aanvatten Maar hoewel ook het aantal in Middelburg woonachtige bui tenlandse werknemers (even tueel met hun gezinnen) ge ring is meent de raad toch dat zij de dienstverlening aan de ze groeperingen verder zal kunnen bevorderen De raad gaat er vanuit dat d'e Middelburgse dienstverlenende mstanties ook ter beschikking van de buitenlandse werkne mers dienen te staan. Haar eigen taken ziet de Welzijns raad, aldus een communiqué in het: coördineren en eventu eel uitbreiden van de dienst verlening aan de buitenlandse werknemers en verder het verzamelen en doorgeven van deskundige informatie aan de instanties, die zich in het uit voerende vlak met het werk bezig houden. Wat dit laatste betreft zal de Welzijnsraad binnenkort een vergadering voor diverse instanties en or ganisaties beleggen. een zo gevarieerd mogelijk woningbestand te stichten, zo zei burgemeester Wolters. De 35.000ste Middelburger kreeg als aandenken, waarvoor hij pas later dankbaar kan zijn, een spaarbankboekje met het bedrag van 350 gulden er op: een cent voor elke inwo ner. Mevrouw Van den Berge ontving een fraai boeket bloe men. De huldiging van de 35.000ste inwoner gaf burge meester goiters aanleiding tot een kort betoogje over de groelfilosofie die men in Mid delburg aanhangt: hij zei: „De groei die in onze stad tot uit drukking komt, is tegenwoor dig wel eens in discussie. Om een zo goed mogelijk leefkli maat te scheppen is echter een bepaald aantal inwoners nodig, waardoor je niet helemaal on der die groei uitkan. De toena ine van het inwonertal van Middelburg is in hoofdzaak te danken aan het vestigingso verschot. Het geboortenover- schot ln Middelburg is, even als landelijk het geval Is, aan het teruglopen. De groei van de bevolking in de Zeeuwse hoofdstad schreef de heer Wolters vooral toe aan de rui me huisvestingsmogelijkheden die Middelburg biedt. Ook de nieuw geschapen werkgele genheid in de fabrieken in het Sloegebied en het aantrekke lijke leefklimaat van Middel burg zijn factoren, die de groei stimuleren. „Overigens", aldus d-rs. Wol ters, „heeft Middelburg zijn toekomstverwachtingen voor wat de bevolkingsgroei be treft, wat getemperd. In 1969 streefde Middelburg nog naar een uitgroei tot ongeveer 70 a 75.000 inwoners in 1985. Thans spreekt men over een maxi mum van 50.000 inwoners in dat jaar". In de eerste maand van 1974 is de bevolking m Middelburg snelhler toegenomen dan men op het gemeentehuis becijferd had De 35.000ste werd name lijk pas in de loop van maart erwacht. In januari 1974 kreeg Middelburg er 225 in woners bij. In de overeenkom stige maand van 1973 bedroeg de bevolkingstoename 73. Schieting ln café Centraal hield de schuttersvereniging Willem Tel] een schieting waaraan door 49 schutters werd-deelgenomen. De uitslag hiervan was als volgt. Hoogvo gel A. Stoffels Tern-euzen. Eer ste zij vogel M. van Boven Tweede zijvogei J Bracke, meeste kleine vogels, met drie stuks, J de Waal, allen te Axel. Volgende schieting. (pa- lingschieting) op 9 februari. Topbiljartwedstrijd In net café „Het Oud Raedhuys" bij 3. van der Goes werd een topbiljartwedstrijd gespeeld door de leden van die vereni ging. Winnaar werd J. van der Goes, 2. M- Teirlijnck, 3. M. Pluijm, 4. R. de MeiJ, 5. R. van Acker, 6. F. van den Ab- eele en de overige deelnemers eindigden ex aequo. De topbil- jartclub zal zaterdag in het kader van de Zeeuwsch- Vlaamse competitie aantreden tegen 't Centrum uit Hulst. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG-VLISSINGEN-GOES. „U kunt ons ovew tegenkomen," dit zegt overste W. Lenting van de rijkspolitie ,j' deling Zeeland over de controle op de maximum snelheid va» honderd kilometer per uur waarmee morgen een begin Wot* gemaakt. Op de Zeeuwse wegen zal door de rijkspolitie m,| name tijdens de spitsuren extra opgelet worden. Alle aanwezige snelheidsap paratuur en mankracht zullen optimaal ingezet worden, om dat van extra personeel en apparatuur geen sprake is, Vooral de gemeentepolitie van Goes ziet een goed sluitende snelheidscontrole helemaal niet zitten: „Ze kunnen wel een maximum snelheid instel len, maar als je geen rekening houdt met wat wel of niet mogelijk is heb je er niets aan", aldus een adjudant van de verkeerspolitie in Goes, die meedeelde dat intensievere snelheidscontrole noodzakelij kerwijs ten koste van andere werkzaamheden moet gaan omdat je „mensen en appara tuur toch ergens vandaan moet halen". Volgens deze woordvoerder van de Goese verkeerspolitie zal de snelheidsbeperking vooral tot stand moeten komen door vrijwillige medewerking Kaartweustrijd In zaal R. van Geertruy te Terhole vond onlangs een kaartwedstrijd plaats. Aan deze wedstrijd werd deelgenomen door 28 personen. De uitslag was: win naarsronde: 1 A. Hermans - R. van Geertruy, 2 Aug. Freyser - Th. Cambeen, 3 A. Freyser - P. Picavet, 4 J. A-sselman - J. Schonenberg, verliezersronde: 1 P. Schelfhout - P. Collet, 2 P. Verschueren - W. de Cau- wer- NU B De NCB-afdeling Terhole houdt op woensdag 13 februari de gezinsdag bij Rob. van Geertruy in Terhole. De voorzitter van de NCB afde ling Terhole opent de gezins dag om 18.30 uur waarna een maaltijd wordt aangeboden. Na het eten houdt de boerin- nenbond een verloting. Om ongeveer 20.00 uur is er in het dorpshuis een gezellige avond welke wordt verzorgd door de heer H. de Ruijssoher uit Hoofdplaat. Opgaven voor deelname dienen te worden gedaan voor 9 februari bij de secretaris van de afdeling Ter hole van de NCB. Welfare In Terhole wordt voor de eerste keer een welfa re-tentoonstelling gehouden, Dat gebeurt op 16 februari in het dorpshuis van 's middags één uur tot 's avonds halfzes. De tentoonstelling wordt geor ganiseerd door de afdeling Terhole van het Welfarewe-rk, Het initiatief tot deze tentoon stelling werd genomen door leidster mevrouw Maes-De Rijcke. Tijdens de tentoonstel ling wordt aan bezoekers een kop koffie gepresenteerd. Collecte De collecte die ln Terhole is gehouden voor de verwarming van de paro chiekerk, bracht een bedrag op van ongeveer 412 gulden. Vrouwenbond De Vrou wenbond afdeling Vogelwaar de houdt op vrijdag 8 februari de jaarlijkse algemene verga dering onder voorzitterschap van mevrouw De Schepper- Kamps in het dorpscentrum te Vogelwaarde. Tijdens deze vergadering zal worden ge sproken door mej. Puyen- broeek. Na afloop van de ver gadering is er gelegenheid tot gezellig nakaarten waarbij de accordeonist Nico Bijl zal zor gen voor de muzikale omlijs ting. Fancy Fair De harmonie „De verenigde Vrienden" te Sas van Gent, organiseerd op zaterdag 9 en zondag 10 febru ari een fancy-fair in het cultu reel cenrum ,.De Speye" te Sas van Gent. De opbrengsten van deze fancy-fair komen ten goede aan het uniformenfonds. „De Verenigde Vrienden" houdt deze fancy-fair onder de leuze „Muziek in Tuniek". Nachtoperatie Het be stuur van de katholieke Bond voor Bejaarden en Gepensio neerden van de afdeling Sas van Gent, heeft op zaterdag een toneelopvoering georgani seerd in het cultureel centrum „De Speye" te Sas van Gent. De 150 aanwezige bejaarden konden genieten van het to neelspel „Nachtoperatie", dat opgevoerd werd door de to neelvereniging Sempre Avanti, het stuk ging voornamelijk over een streekziekenhuis er gens in Nederland, waar zich allerlei intriges, in een koorts achtige sfeer afspeelde. In de pauze kregen de bejaarden een kop koffie met tractatie aange boden, waarna zij naar de res terende bedrijven van het to neelspel konden kijken. van de automobilist die bereid is de discipline op te brengen om zijn snelheid aan te pjj. sen. Ook in Vlissingen lij men weten dat de hoeveelheij materiaal nog al te wenst: over liet. Door middel vat surveillance en gatsometeu wil men de snelheidscontroles zo afdoend mogelijk maken Op de provinciale weg naar Middelburg (de zuid Sloe, weg) en een stukje van de rijksweg zal de Vlissingse verkeerspolitie van radars ge bruik maken, in de bebouwde kom worden gatsometers «ij. gezet- (Van onze correspondente) VLISSINGEN De aan kondiging van de te houden Europese veiligheidsactie dooi loodsen, die van 2 tot en mei 9 februari wordt gehouden, heeft zijn schaduw blijkbaar al vooruit geworpen. Er wor den althans bij schepen die Nederland aandoen aanmerke lijk minder mankementen ge constateerd aan de loodsladder dan bij de acties het vorige jaar Momenteel zijn er bij de landelijk secretaris der Vereni- ging der Nederlandse Loodsen (VNL) de heer Van Linschi-1 ten de eerste twee dagen ad:- tien rapporten binnengeb I men. De actie in Nederland bbg zich voornamelijk te beperk» tot het toezicht op de kwalilti van de loodsladder. Tijdens dl EMP A-veiligheids week weril bepaald dat de loodsen oil moesten letten op de vervui ling van het oppervlaktewato door de lozing van olie, i) radar en radio-installatie, op df stuurinrichtingen op de sche pen en op de kwaliteit ei kwantiteit van de beman ning. „Tijdens de vergadering vai de EMPA hebben wij als Ne derlandse delegatie- duidelijk naar voren laten komen dat in Nederland het hele jaar door slechte loodsladders en vervm- ling gerapporteerd worden, en dat we in de andere gevallen niet deskundig genoeg zijn", aldus de heer Van Linscho- ten. „Wij als loodsen Kunnen geen sancties nemen tegen bij voorbeeld een onvoldcoende aantal bemanningsleden", al dus de secretaris van VNL. „Voot ons is net van groot belang dat de loodsladder van een schip in orde is. Dat heeft direct met de uitoefening en de veiligheid van het beroep te maken. Natuurijk worden er ook rapporten opgemaakt van de andere geconstateerde tekortkomingen maar je kunt er niet speciaal op gaan let ten". Bij de Vereniging de Neder landse Loods zijn het hele jaar rapporren binnengekomen over defecten aan loodsladders. Ne derland heeft in de scheep vaartwereld de naam lastig te zijn. Daardoor wordt er ook wel degelijk rekening gehou der- met onze acties wat ook hier geldt de steregel' het is Deter te voorkomen dan te ge nezen. De heer J. Panjer, in specteur van het Loodswezen zesde district in Vlissingen zegt. „Naar mijn mening wordt er dit keer minder actie gevoerd door de loodsen. De laatste maanden zijn er vee minder rapporten opgemaakt dan in de tijd ervoor. Waar schijnlijk heeft de actie van tiet vorige jaar preventief ge werkt Overigens staat het loodswezen volledig achter de ne actie maar wij zijn wel van mening dat dit soort acties het hele iaar door 'gevoerd moeten worden" De VML hoopt begin vol gende week de uitslag van -leze actie bekend te kunnen maken Aan de actie wordt door 5300 Europese loodsen aangesloten bij de EMPA deelgenomen. Hieronder be vinden zich zeshonderd Neder" lan-isa staatsloodsen en hon derd Rotterdamse havenlood sen. Dinsdag 5 februari 1974 (Van een onz< ZEEBRUGGE/ NIEUWPO stadsbestuur van Brugge ]l EBES voor een kernenergiei brugge" met een negatief dienst voor stedebouw. Op stuur weten geen kernenel grondgebied. Wij zien dit liever niet langs de kust", aldus een woordvoerder gisteren op het Brugse stadhuis. „Een kern centrale tast zonder meer onze toeristische infrastructuur aan,, kan gevaar opleveren voor het leefmilieu en betekent een vi-1 suele verontreiniging van het landschap". In deze mening staat het Brugse stadsbestuur niet al leen. Ook de burgemeester van Nieuwpoort, de heer Mommerenzy zal zich met hand en tand tegen een kern centrale, die Intercom (een andere Belgische energiemaat schappij) nabij de IJzermon- ding wil vestigen, verzetten. Een dergelijke centrale zou onherstelbare schade berokke nen", zo zei hij. Wij leven van het toerisme, maar welke toerist zal onder de rook van een kernenergie centrale willen recreëren?" Zijn mening wordt gedeeld door de stadsbesturen van Oost-Duinkerken, Koksijde de Panne. Overigens verwacht de heer Mommerenzy niet dat het laat ste woord over de centrale nu zal zijn gezegd- „Er zal een enorme politieke druk worden uitgeoefend om de centrale er door te krijgen", was zijn me ning. Hij wees er op dat op 10 januari de nu demissionaire minister van openbare wer ken, Califice, heeft verklaard dat twee kerncentrales langs de kust opgericht moeten wor den. „Het negatieve advies van Brugge kan weinig gewicht in de schaal werpen. De uitein delijke beslissing wordt geno men door de directeur-gene raai van de dienst voor de stedebouw in Brussel, een advies dat bindend is, maar waartegen wel formeel protest bij de gouverneur van de be trokken provincie kan worden Ingediend. Zowel de heer Mommerenzy als de heer Desutter, burge meester van Knokke-Heist wezen op de mogelijkheid kerncentrales te bouwen op kunstmatige eilanden in zee. „De daarvoor te maken kos ten zijn een fractie van de investeringen die nodig zijn voor zo'n centrale", aldus de heer Desutter. De Knokse burgemeester Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur. Af en toe regen en tempera turen voor de tijd van het jaar aan de hoge kant. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor woensdag: Aantal uren zon: nul tot vier. Min. temp.: omstreeks 4. Max. temp.: omstreeks 8. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: nul tot 4. Min. temp.; Omstreeks 4. Max. temp.: om streeks 8. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 30 pro cent. waterstanden Konstanz 290 -1, Rheinfel- den 202 -2, Straatsburg 188 Plus 10, Plittersdorf 351 5, Maxau 404 -7, Plochingen 154 Pms 10, Plittersdorf 351 -5, Bteinbach 157 -8, Mainz 263 - 13, Bmgen 146 -8, Kaub 182 - b. Trier 237 plus 26, Koblenz «o i' Keulen 194 -7, Rhurort 362 -8. Lobith 994 -13, Panner- 7Q7Se.oIiop 961 "!3, Nijmegen -12, IJsselkop 861 -9, Eef- oao ®sel 416 -14, Deventer 289 ie Monsin 5460 -10, 1 foT 3986 -20. Belfeld 184 -14, Grave beneden de sluis 505 -11. hoogwater" Morgen, woensdag 6 februa- ®-eï2|en op Zoom 3.02 en Hans weert 2.15 en 14.50 L®f"-?uzen 1.34 en 14.06 Vhssinfërf 1.08 en 13.35 Wemeldinge 2.52 en 15.19.

de Stem | 1974 | | pagina 2