VOLVO Franse politie arresteert Nederlanders en Vlamingen in kathedraal Douanier uit Clinge pakt pistool van overvaller af Lentewandeling m1m Kapers van Griekse kof laten twee gijzelaars vrij Atje grijpt moeiteloos Europese titel Edward Kennedy: Duizenden doden in Chili V Man uit Laren schiet buurman dood Ma# JL■■HHT& DAGBL AST VOOR ZUIDWEST-FpDERL AND I I I I I I I I I I I I Gevechten op de Golan DB STEM Chaam MAN IN ETTEN- LEUR DOOD NA AANRIJDING BELGISCH SPORT VLIEGTUIGJE VALT OP WONING: 3 DODEN andaag in 1 EDITIE VOOR ZEELAND SOLIDARITEIT MET BASKEN Snoepers weer thuis Hongerstakers Protest Verboden Zoontje van senator Kennedy weer in ziekenhuis Hartpatiënt Nieuwe vedette Biljarten Ajax gelijk IN DOESBURG 20 DIEREN VERGIFTIGD Ruimtewandeling Skrlab- ruimtevaarders Juwelenverkoop Meisje verongelukt op boerderij Populariteit Nixon BLUEKENS Maandag 4 februari 1974 114e jaargang no- 17552 directeur, dr. w. a. j. m. harkx HOOFDREDACTEUR L. LEIJENDEKKER kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van onze redactie buitenland) DENHAAG/BAYONNE Twee afgevaardigden van de PPR, die zaterdag in de kathedraal vna Bayonne een soli dariteitsverklaring met de daar verblijvende Baskische hongerstakers hebben voorgelezen, zijn in het kerkgebouw door de Franse politie gearresteerd en ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR In Etten Leur is in de nacht van zater dag op zondag de 66-jarige C. Maas om het leven gekomen. Toen hij bij de kruising Markt-Bisschops Molenstraat rijksweg 256 over stak werd hij door een passerende auto gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. Het ongeval ge beurde om kwart over twaalf. De heer Maas was vrijgezel. Hij was een bekende figuur in de Etten-Leurse biljartwereld en is o.m. bestuurslid van de Rabo-bank in zijn woonplaats geweest. Ook verkeersongelukken in De Blesse (Friesland), Eiber- gen, Rotterdam en Arnhem hadden dit weekend een dode lijke afloop. GRONINGEN ANP Vier van de dertien kinderen die zaterdagmiddag in het acade misch ziekenhuis in Groningen waren opgenomen zijn weer thuis. De negen andere kinde ren, die van een hoeveelheid bedorven voedsel hadden ge snoept, maken het goed. Hun toestand is volgens de artsen öiet ernstig, maar zij willen «e kinderen in observatie houden totdat precies bekend is in welke staat het voedsel verkeerde dat zij snoepten. Zaterdagmiddag namen de Kinderen, vermoedelijk enige tientallen, uit een container met bedorven voedsel blikken met o-a. chocola, hagelslag, Koek weg. Met een geluidswa len ging de politie daarop de Duurt m om te waarschuwen at het hier om bedorven voedsel ging. BRUSSEL Drie mensen 2 in zondagmiddag om het le- „,.n sekomen toen het sport- Ia ï3e waarmee ze een tocht maakten neerstortte op 'u"s- De eigenaar van het is, die op het moment van net ongeval thuis was, bleef gespaard. Jt01. rtiegtuigje hoorde thuis hn™ w 1fegveld van Leopolds- 5"r!j ?et. werd bestuurd door Lmni'fi50 Rik Hulsman uit Leopoldsburg. De piloot had hnn ,Jonug0ns aan boord die waren do ifiP' kregen- Het Rubin JS-jange Mathieu vïnn Konrooi en Roland anhoudt, uit Leopoldsburg. Ze zijn zondag uitgewezen en onder politiegeleide naar de Beneluxgrens gebracht. Sa men met de twee Nederlan ders, mejuffrouw Magda Oud- heusden en de heer Gerard Reijers uit Amsterdam, wer den ook een paar Vlaamse vrouwen aangehouden die met hetzelfde doel naar Bayonne waren gekomen. Het PPR-ka- merlid dr. H. Waltmans heeft de aandacht van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, op het Fran se optreden gevestigd. In Bayonne, centrum van de Frans-Baskische provincies, gist het reeds geruime tijd na dat Spaanse Baskien, die be trokken zijn geweest bij het uit de weg ruimen van de Spaanse prerhier Carrero Blanco, er een persconferentie hebben gegeven. Bovendien zijn de drie Frans-Baskische provincies een toevluchtsoord voor de voor hun autonomie strijdende en door de Spaanse regering vervolgde Basken. Als gevolg van de vriend schappelijke betrekkingen tus sen de Franse en Spaanse re gimes heeft de Franse rege ring eerst een aantal Basken naar Noord-Frankrijk gede porteerd, terwijl men nu een aantal Spaanse Basken aan Spanje wil uitleveren. Sinds dien bevinden zich hongersta kers in de kathedraal van Bayonne, die van vele kanten solidariteitsbetuigingen ont vangen. Dit verdriet de Franse regering tên zeerste, zodat de prefect van het departement een verbod heeft uitgevaar digd om zich bij de demon stranten aan te sluiten. Al eer der werden Nederlandse en andere sympathisanten met de Baskische actie aangehouden en het land uitgezet- In de door de waarnemend voorzitter Folkert Boersma en het bestuurslid voor buiten landse contacten A. Kamer mans uit Middelburg opgestel de verklaring wordt fel gepro testeerd tegen de door Frank rijk voorgenomen uitwijzing van de Spaanse Basken daar dit in strijd is met de ook door Frankrijk ondertekende Verklaring van de Rechten van de Mens. „Onze partij is van mening dat u redenen hebt politiek vluchteling te zijn, dat u de vrijheid hebt een regime te beschuldigen diat tracht de identiteit van uw volk te vernietigen; dat u het recht heeft e leven als een volk met een eigen cultuur en een gemeenschappelijke taal met uw bondgenoten in het ge hele Baskenland". Herinneren wij eraan dat de Franse regering de vorige week de Baskische, Corsikaan- se en Bretonse bewegingen voor regionale autonomie heeft verboden. PIET RAS UIT CL1NGE. (Van een onzer verslaggevers). KAPELLEBRUG Door heldhaftig optreden van de Nederlandse douanier Piet Ras uit Clinge Is" een tot neg toe nog onbekende man, die zaterdagochtend om half vier het Neder landse douanekantoor in Kapellebrug nabij Hulst overviel, niet rijker, maar zelfs armer geworden. De heer Ras, die aUeen het kantoor bemande, sloeg de overvaller het pistool uit de hand. Daarna gingen doua nier en overvaller met el kaar op de vuist en de strijd eindigde toen de dou ane-beambte het pistool wist te pakken. De overval ler sloeg toen op de vlucht, uiteraard zonder pistool. Een uitgebreide opsporings actie, waarbij behalve de Nederlandse ook de Belgi sche politie werd ingescha keld, heeft tot gisteravond toe nog niets opgeleverd. Ook is de vraag nog onbe antwoord gebleven waarom de overvaller nu juist het douane-kantoor heeft uitge kozen. Geld was er op dit kantoor niet aanwezig. Ver ondersteld wordt dat de overvaller heeft gedacht dat er toch geld was te halen. Een andere moge lijkheid is dat de man, wiens leeftijd tussen de twintig en dertig jaar wordt geschat, zich heeft vergist en dacht dat hij in plaats van een douane-kan toor een grenswisselkantoor overviel. Vervolg op pag 3. BOSTON (AFP) Het zoontje van senator Kennedy, Edward jr., is opnieuw in een ziekenhuis in Boston opgeno men. Hij zal een behandeling ondergaan tegen opnieuw op treden van de heenderkanker die in novemhr -^zetting van zijn rechterbeen noodzakelijk maakte. (Van onze redactie buitenland) KARATSJI/SINGAPORE De drie kapers die in de haven van Kartsji zaterdag een Grieks schip overmeester den en twee scheepsofficieren gijzelden hebben hun gijze laars vrijgelaten en zijn per vliegtuig met onbekende be stemming vertrokken. Het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf zondagavond laat een verkla ring uit, waarin werd -ezegd dat de Griekse regering de garantie had gegeven dat de doodvonnissen van twee in Griekenlahd veroordeelde Pa- lestijnen niet zullen worden uitgevoerd, een eis van de ka pers. Nadat zij hun gijzelaars on gedeerd hadden vrijgelaten, vertrok het drietal met een gecharterde Pakistaanse Boeing 707 uit Karatsji met onbekende bestemming. Vol gens de directeur van de ha ven van Karatsji, Zahid Has- nain, zullen de drie ambassa deurs van Egypte, Libië en Syrië, die het akkoord tot stand brachten, hun pogingen om gedaan te krijgen dat Griekenland de twee comman do's vrijlaat, voortzetten. De twee Palestijnen werden op 24 januari in Athene ter dood veroordeeld wegens een aanval die zij vorig jaar au gustus op het vliegveld van de Griekse hoofdstad deden en waarbij vijf mensen werden gedood. Aanvankelijk dreigden de kapers, een Filippino, een In donesiër en iemand van onbe kende nationaliteit, het schip op te blazen en de gijzelaars te doden, als de Griekse rege ring hun eerste eis vrijla ting van de twee Paled'inen niat zou inwilligen. De Ka pers lieten kort na overmees tering van de Griekse boot (7.700 ton) de kapitein vrij, omdat hij hartpatiënt was. De regering vun Singapore heeft contact opgenomen met Arabische landen om na te gaan, welk Arabisch land de vier terroristen wil opnemen die nu reeds sinds donderdag met drie gijzelaars op een ge kaapte veerboot in de haven van die stad zitten. Volgens functionarissen in Singapore wordt er onderhandeld over het ter beschikking stellen van een vliegtuig van een Arabische luchtvaartmaat schappij, dat de drie kapers uit Singapore zou kunnen weghalen. 0 Evenals duizenden maakten prinses Beatrix en prins Claus met hun kinderen gisteren een lentewandeling in Lage Vuur sche. V.l.n.r. de prinsjes Con- stantijn, Johan Friso en Alexander. (Door onze correspondent) TEL-AVIV/DAMASCUS - Israëlische legerberichten van het afgelopen weekeinde wek ken de indruk dat er langs de bestandslijn met Syrië inciden ten op grote schaal plaatsvin den. Hoewel de legerwoord- voerder in Tel-Aviv slechts melding maakt van een gesneu velde militair, wiens voertuig zaterdag op een landmijn reed, wordt in de legercommuniqués gesproken van langdurige ar tillerie- en tankduels. Israëlische commentators zien in deze incidenten het be gin van een Syrische uitput tingsoorlog op Egyptisch pa troon. Er wordt hier aan her innerd dat Egypte eveneens met kanongebulder de diploma tieke voorwaarden tot de schei ding van troepenovereenkomst schiep. Syrië heeft zondagavond Israël ervan beschuldigd tij dens zware artillerieduels bur gerdoelen te hebben beschoten (Van onze sportredactie)' BREDA-TERNEUZEN Atje Keulen-Deelstra heeft in Alma Ata met grote over macht de Europese titel schaatsen in de wacht ge sleept. De 35-jarige Friezin bleef haar Russische concur rentes ver voor. Overigens is het einde van de roemruchte carrière van Atje Keulen in zicht. De Friese huismoeder wil na de wereldkampioen schappen, die in Heerenveen worden gehouden, in de toe komst haar volledige aan dacht aan haar gezin beste den. Nederland, waar het na de periode Sjoukje Dijkstra steeds armoe troef in het kunstschaatsen is geweest, heeft weer een nieuwe ve dette. Dianne de Leeuw ein digde tijdens de Europese kampioenschappen in Zagreb als tweede achter de Oost- duise Errath. Christ van der Smissen fc er niet in ge slaagd <>,u rijn vorig jaar veroverde titel in het band stoten te prolongeren. Van der Smissen moest zijn meerdere erkennen in veel vraat Hans Vultink die zijn derde Nederlandse titel vero verde. Ajax nam in Twente ge noegen met een 00 gelijk spel. Kick van der Vall mis te een strafschop voor FC Twente maar een doelpunt van Jan Mulder werd afge keurd, zodat ook in dit op zicht gelijk werd opgedeeld. De politie was in Enschede de grote winnaar. Er werden meer dan zeventig parkeer bonnen uitgedeeld. Barry Hughes en Joop 0 Ereronde van Atje KeulenDeelstra in de lauwerkrans. Brand zetten in Alkmaar, tij dens het duel AZ'67 - Haar lem hun reeds jarenlang du rende privé-oorlog voort. Ze maakten het op een gegeven moment zo bont dat de zwak leidende Charles Corver de beide heren verzocht op te houden of anders hun dug outs te verlaten. (Van onze Tedactie binnenland) DOESBURG De rijkspoli tie is op zoek naar degene die bijna 20 honden en katten in Doesburg heeft vergiftigd met stukjes worst of vlees, waarin vermoedelijk tihalium was ver stopt. De eigenaar van één van de honden heeft een beloning van f 300 in het vooruitzicht gesteld voor tips die leiden tot de aanhouding van de dader. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Twee van de drie bemanningsleden van het Amerikaanse ruirr.telaborato- rium Skylab hebben zich zon dag vier uur buiten het ruimtp- schip begeven om de negatie ven te bergen van ongeveer 38.000 opnamen van de zon, de komeet Kohoutek en sterren, die door de telescoopcamera's zijn gemaakt (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - SANTIA GO Senator Edward Ken nedy heeft zondag verklaard dat het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken de berichten bevestigd heeft waarin werd gezegd dat bij de staatsgreep van september vo rig jaar tegen het bewind van de Chileense president Salva dor Ailende duizenden doden zijn gevallen. „De senator, die voorzitter is van de justitiële subcommissie inzake vluchte lingen, voegde hieraan toe: „Meer dan vier maanden na de gewelddadige omverwerping van de regering-AIlende zet de junta kennelijk de grove schendingen van de rechten van de mens voort. Berichten uit een groot aantal bronnen zowel van de zijde van onze regering als van de meest gerespecteerde interna tionale humanitaire organisa ties duiden op voortduring van de onderdrukking. De weigering van vrij vertrek van politieke vluchtelingen nieuwe arrëstatiegolven, de martelingen van gevangenen en van terechtstellingen met een alarmerende omvang". Senator Kennedy verklaarde dit bij de vrijgave van een gedeeltelijk gecensureerde brief van 28 januari van het ministerie van buitenlandse zaken. De brief was een ant woord op een aantal vragen van de senator omtrent de si tuatie in Chili. In Santiago is gisteren be kendgemaakt dat de militaire regering van Chili begonnen is op veilingen in Londen, Parijs en Tokio kunstwerken en ju welen te verkopen die haar ten behoeve van de nationale wederopbouw door Chilenen zijn geschonken. De president van de Chileense nationale bank verklaarde dat de kunst werken en juwelen een waar de van miljarden escudos ver tegenwoordigen. meer bewolking Over het algemeen droog. Maximumtemperatuur Zeven graden. stad en streek Provinciaal expositie materiaal te leen. Pagina 2 binnen- en buitenland Al meer specialisten dan huisartsen. Pagina 5 radio en televisie Pim en Wim verwachten met hun nieuwste film geen censuur-moeilijk- heden. Pagina 11 (Van onze redactie binnenland) RIJSSEN De 5-jarige Jannie Lankamp uit Reetom bij Rijssen is zaterdag op tra gische wijze om het leven ge komen Zij kwam met haar kleertjes in een tandwiel van een in bedrijf zijnde mest strooier op de boerderij van haar buurman terecl t. i (Van onze redactie binnenland) LAREN De 28-jarlge grondwerker J. Zanoli is za terdagavond in zijn woning in het Gooise Laren neergescho ten door zijn huurman, de 32- jarige autosloper 'Van S. Het slachtoffer is op weg naar het ziekenhuis overleden. Toen de politie enkele minuten nadat het schot was gevallen bij de woning arriveerde, kwam Van S. naar buiten met de woor den: „Ik heb mijn beste vriend doodgeschoten". Vol gens de politie was de man behoorlijk onder invloed. Er was 's middags al ruzie tussen beide mannen geweest. Zanoli die zijn buurman wel eens bij het autoslopen hielp, had gezegd dat hij dit niet meer wilde doen. Later zijn de twee mannen afzonderlijk naar cafés gegaan, 's Avonds was van S. met een flobert- buks naar de woning van zijn buurman gegaan, waar hij in de huiskamer op Zanoli bleef wachten. Deze kwam om streeks kwart voor elf thuis. Toen hij Van S. zag, wilde hij weer weg gaan maar werd door zijn buurman in de rug geschoten. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Nog slechts 26 procent van het Amerikaanse volk is het met de regering van president Nixon eens. Hiermee heeft de populariteit van de president een nieuw dieptepunt bereikt. In de eerste week van januari was nog 36 procent van me ning dat Nixon het goed doet.

de Stem | 1974 | | pagina 1