ZESDAAGSE ANTWERPEN IN FINANCIEEL GEVAAR Schaatscoach Maarse over acclimatisatie: „Methode is goed geweest" Van Hanegem verbaast Coerver met voettocht Kort geding Pools-De Tijd Browne wint met gemak van Pomar Bal met Hempel WISO-RUDERS ZIEN AF VAN BOYCOT Van der Smissen mag titel niet verdedigen Sporttoto een miljoen gulden aan prijzen sport SPASSKI IN HALVE FINALE Ponderdag 31 januari 1974 (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Voor de vijfendertigste zesdaagse van Antwerpen die mor genavond van start gaat geldt een principe: er op of er onder. Financieel gezien althans. Immers, de vorige editie van het Antwerpse wielergebeuren leverde een fiks tekort op. Er kwamen toen dertigduizend liefheb bers door de hekken van het Antwerpse sportpaleis, ter wijl directeur Walter de Winter zestigduizend beta lende bezoekers nodig heeft om de geldelijke zaken rond de zesdaagse in kannen en kruiken te krijgen. De Win ter stelde dan ook gisteren in het restaurant voor het sportpaleis: „Wii zijn een commerciële onderneming. Mocht ook deze zesdaagse een financiële flop worden dan moeten wij onder ogen zien, dat het niet langer kan. Dan zullen we naar andere mogelijkheden moeten zoe ken om het sportpaleis wat de wielersport betreft ren dabel te maken". Het heeft De Winter duide lijk geschokt, dat de 34e zes daagse van het vorig jaar een fors financieel tekort oplever de. Zeker omdat hij van me ning is, dat zijn sportpaleis wat ligging betreft het niet beter had kunnen treffen. De Winter: „Je mag toch aanne men, dat er hier in Antwerpen en omgeving voldoende wie- Ierliefhebbers zitten. Daarom zou ik het geweldig jammer vinden als wij na deze zes daagse zouden moeten beslui ten om voortaan een andere manier te zoeken om de wie- lerliefhebbers naar het sport paleis te trekken. Want als ik eerlijk mag zijn: ik zou het doodzonde vinden als wij moesten stoppen. Maar nog maals wfj zijn een commercieel bedrijf dat winst moe ma ken zo niet quite moet spe len". Walter de Winter ziet voor de 35e zesdaagse van Antwer pen twee lichtpunten. Het eer ste is, dat hij nu het koppel Eddy Merckx - Patrick Sercu aan het vertrek heeft staan. Het tweede vormt het ïeit, dat hij doo> de vroege datum normaal wordt de Antwerpse zesdaagse tijdens het carnaval verreden geen concurrentie ïeeft van de openingsklassieker n België, de Omloon van .Het Volk. De Winter: „Vorig jaar hadden wij de pech, dat de Omloop van Hel Volk precies op de zaterdag vai. onze zes daagse viel. Daardoor moesten 'n paa'- van onze renners ze.'er dagsmiddags ook nog een Hel Volk rijden voor hun sponsor, terwijl we ook een paar cou reurs die we per s? aan he: vertrek wilden hebben, niet konden krijgen. En dat hebben we in de po-u monuce ge merkt. Echt, zo'n slechte zes daagse als vorig jaar heb ik nog nooit meegemaakt. Finan cieel dan. Daarom hebben we ook gesteld: dit jaar moet het weer goed zijn. Anders stop pen we er onherroepelijk mee". Toch ziet Walter de Winter zijn zesdaagse dit jaar weer slagen. Zeker omdat hij wat het deelnemersveld betreft een belangrijke concessie heeft gedaan aan het publiek. De Winter: „Dit jaar zullen er in Antwerpen geen trio s meer rijden maar echte koppels. Op die manier hebben we ge tracht de zaak aantrekkelijker te maken voor het publiek. Met trio's konden we slechts drie, vier kanshebbers op de eindoverwinning in de baan brengen. Met koppels zijn er dat nu zeker acht. Op die manier zal de spanning zo hopen wij tenminste er tot de laatste avond inblijven". Het zou te verwachten zijn geweest, dat De Winter na het b?.clp '"in vorig jaar "it pu re nood zou zijn overgestapt naar de succesformule van Pe ter Post in Rotterdam. De Winter heeft daar echter geen mom nl aan gedacht. Zegt met klem: „Nee, Rotter dam s Rotterdam en Antwer pen Antwerpen. In Rotterdam gaat het de mensen niet zozeei om de wielersport, maar in Antwerpen wel. Hier wil men koers voor zijn geld zien. Van daar dat wij de koers volledig open houden- Geen vast pro gramma van minuut tot mi nuut zoals in Rotterdam. Let wel ik veroordeel de fonmule van Rotterdam niet. Daar lukt het, hier zou het niet gaan. Wij moeten niet vergeten, dat we in Antwerpen met echte wielerkenners te maken heb ben. Vandaar dat de jachten open blijven. Wil een van de kleinere koppels een ronde te rugpakken. dan kan dat bij ons. Op elk moment. In Rot terdam zat het programma zo boordevol met vaste nummers, dat dat bijna onmogelijk was". Walter de Winter heeft ver trouwen in de financieel goede afloop van zijn 35e zesdaagse op het Antwerpse hout. Maar stelt uitdrukkelijk bij het af- rnheid' Gaat het financieel mis, dan stoppen we. Echt waar..." ROB VAN DEURSEN (Van een speciale verslaggever) ALMA ATA Gerard Maarse prijst zich gelukkig dat hmet zijn dames al drie weken van te voren naar Alma Ata reisde om te acclimatiseren. „Ik ben van mening dat wij daar zeer goed aan hebben gedaan", aldus de KNSB- trainer, die met zijn ploeg is ondergebracht in een voor malig sanatorium op ongeveer vijf kilometer van de baan. „Je hebt door het tijdsverschil van vijf uur zeker een kleine week nodig om weer helemaal in het slaap-waak- ritme te komen. Wij hebben dan ook de eerste dagen veel gerust. Langzamerhand hebben wij de trainingsarbeid op gevoerd. Op de laatste dagen hebben wij het weer ouder wets voor honderd procent aangepakt. En als ik dan zie dat de Scandinavische en Westduitse meisjes pas vijf dagen van te voren arriveren en hier hijgend rondlopen dan ben ik blij met onze manier van voorbereiden. Na vijf dagen kun je nog niet eens een vijftienhonderd meter vol tempo rijden. Ik ben dan ook bang, dat die meisjes de mist ingaan". Overigens vecht Herbert Höfl (de trainer, van de Westduitse ploeg) de metho de van Maarse heftig aan. „Volgens de moderne literatuur is het ouderwets om zo lang van te voren de hoogte op te zoeken", zo meent hij. „Laat Höfl die moderne literatuur DEN HAAG (ANP) De uitslag van toto nr. 28 d.d. 26 en 27 januari is: deelnemers 466.203. Bruto inleg: f 1.069.518, prijzenbedrag: f 452.406,11. Ie, 2e, 3e prijs en premie elk f 113.101,52. Ie prijs: 65 winnaars, die elk bruto per kolom f 1.740 ont vangen. 2e prijs: 1.143 win baars, die per kolom f 98.90 ontvangen. 3e prijs: 8.432 win naars, die eik per kolom f 13,40 ontvangen- De premie wordt na het verstrijken van de re clametermijn - woensdag 20 februari a.s. - bij loting toege wezen aan een var de eerste prijswinnaars. De premie van totonr. 25 ten bedrage van bruto f 103.260,23 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernum mer FLR 3054105. Hij ont vangt nu aan nrijs en premie totaal bruto f 12a 075,23. A DETBAL In de hoofd- start van Uruguay, Montevideo, wordt het duo Peter van bteenwijk-Theo van Houts aangezien voor spionnen van de Nederlandse voetbalbond. e Uruguayse bond is ervan overtuigd dat zii de Neder- i selectie een zeer nauw keurig beeld zullen geven van het voetbal in Uruguay. „Zii turnen alles wat mogelijjk is. bestuderen onze tactiek en svstemen en dat alles om er voor te zorgen dat Nederland in Duitsland van zijn Zuid- amerikaanse tegenstander zal winnen", zegt men in Urugu ay. Van Steenwijk is verslag gever en Van Houts fotograaf van het weekblad Panorama. dan maar eens zien", was de reactie van Maarse. „Hij heeft zijn dames toch ook eerst in Davos op hoogte laten trainen. Hij heeft echter geen rekening gehouden met de gevolgen van het tijdsverschil". De begeleidende arts Han Le Nobel heeft tevoren uitvoerig overleg gepleegd met professor Biersteker van de Utrechtse universiteit, die bekend werd door zijn research voor de Olympische spelen in Mexico. Ook heeft hij zich laten infor meren over de meteorologische gegevens over Alma Ata. „Ons verblijf van drie weken is in feite nog iets te kort om de 3000 meter op volle kracht te rijden. Daar komt bij dat wij eerst een dag of vier beneden in de stad hebben gelogeerd. Op grote hoogte is de ventila tie van het lichaam belangrijk. Je moet dertig procent meer ventileren dan op zeeniveau Verder is natuurlijk een uit stekend werkend hart een eer ste vereiste, als je aan al die voorwaarden voldoet, heb je pas de kans sneller te rijden dan anders". Een bijverschijnsel van de omstandigheden op grote hoog te is het abnormaal grote zout- verlies van het lichaam. Le Nobel: „Ik heb uit Nederland tafelzout meegenomen. Het is echter nogal vies van smaak Sijtje van der Lende heeft een uitstekende manier gevonden om het in te nemen. Zij rolt een druif wat uit, vult deze met zout en in een hap is alles naar binnen". De Nederlandse ploeg heeft zich in het Aziatische Alma Ata geen moment verveeld „Alles is hier nieuw en de tijd vliegt hier om", aldus Maarse. „Bovendien organiseren de Russen van alles voor ons" Woensdag heeft hij met de rijdsters op de baan getraind. „De overige dagen doen wij het rustig aan". Maarse maakte er geen geheim van dat hij Atje Keulen-Deelstra opnieuw de Europese titel ziet behalen. „Ze is momenteel in een glanzende vorm. In trainiing heeft ze de eerste honderd meter in 10.8 seconden afgelegd, gevolgd door drie rondjes van 35 secon den elk. Dat zou op de 1500 meter een tijd van ongeveer 2.13.0 betekenen. Als alles nor maal gaat en de omstandighe den zijn optimaal kan ze hier een wereldrecord op de 1500 meter rijden en het recordpun tentotaal verbeteren. Ze wordt dan kampioene met een voor sprong van anderhalf punt". Willem van Hanegem: weddenschap met trainer Coerver. HENDRIK IDO AMBACHT De arbeiders langs de rijks weg tussen Hendrik Ido Am bacht en Rotterdam-Zuid vie len de schellen van de ogen. Ze wisten niet wat ze zagen toen Willem van Hanegem, ge kleed in een felrood trainings pak, in vlot tempo voorbij- snelde. De Kromme liep van huis naar het stadion om te trainen. Hoe was het moge lijk? Willem verkondigde im mers sinds jaar en dag, dat hij niet graag traint en bepaald een hekel heeft aan doorlopen. En nu liep hij vrolijk de 14 kilometer tussen zijn huis en De Kuip. Van Hanegem vertrok klok ke negen uur bij zijn huis. Vijf en vijftig minuten later arriveerde hij, niet eens uitge put bij zijn ploeggenoten in het stadion. Willem's voettocht maakte deel uit van een wed denschap met trainer Wiel Coever. Willem krijgt honderd gulden als hij bij de volgende conditietest van Feyenoord niet zoals deze week op de laatste plaats eindigt. Hii kreeg na de test deze week de les gelezen, waarna Willem, een beetje getergd, zei: „Wed den, dat ik de volgende keer niet de laatste ben"? „Dat is goed", antwoordde Coevea-, die gistermorgen met verbazing toekeek hoe Van Hanegem in vlot tempo op het trainingsveld arriveerde. „Dit had ik van hem niet verwacht, maar ik vind het wel fijn dat Willem iets extra's doet. Dat mag anders ook wel voor een speler met zo'n salaris. Zeker nu de wereldkampioenschap pen aanstaande zijn". Willem zelf was ook erg enthousiast over zijn voettocht. „Hee, wat denk je ervan"?, vroeg hij echtgenote Truus, „in 55 mi nuten was ik er. Het is me goed bevallen. Als het weer goed blijft, ga ik elke week een keer lopen naar de trai ning. Hoewel ik het nut er nog altijd niet direct van in zie, want tenslotte gaat het erom, dat je goed voetbalt en niet hoelang je kunt lopen. De bal moet in het doel, of je dat nu doet met een grote long- inhoud of niet. als de bal er maar ingaat". Overigens moest Willem van Hanegem gisteren nog een teleurstelling incasse ren. In de middaguren zou hij met Cor Coster als begeleider eindelijk het contract tekenen, dat hem de komende drie jaar zekerheid en een riant salaris biedt. Manager Guus Brox was echter niet aanwezig. Walter de Wintel AMSTERDAM (ANP) Als nasleep van een drafwed strijd op 30 december op de Hilversumse renbaan hebben woensdagochtend de Bever- wijkse pikeur Harry Pools als eiser en de paardensportmede werker Jef Hagen van het dagblad „De Tijd" als gedaag de ii een kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank tegenover eikaar gestaan. Pools was met favoriet „For Ever" tweede geworden achter Jaap Verhoeve met „Hit Para de" en Hagen oefende daags daarna in zijn krant kritiek uit op de gang van zaken. Volgens zijn mening had Pools de race makkelijk kunnen winnen. In het jargon van de racebaan beschuldigde hij Pools ervan met zijn paard „te zijn weggebleven". Pools achtte dit een insinua tie ten opzichte van zijn inte griteit en sportiviteit als pi keur en spande een kort ge ding aan. Ter zitting zette een verte genwoordiger van de rensport uiteen, dat die term „wegblij ven" wordt gebezigd voor ge vallen waarin pikeurs door malafide bookmakers worden omgekocht om zich bij een bepaalde race niet in te scan nen. Of zich deze situatie in de onderhavige race had voorge daan kwam overigens ter zit ting in het geheel niet ter sprake. In de juridische sfeer gingen beide partijen er zon der meer van uit, dat daarvoor of daartegen toch geen wettige bewijzen konden worden gevonden. Het ging er in de zitting echter alleen maar om of een journalist op grond van zijn indrukken mag sugge reren, dat een pikeur zijn paard onvoldoende aanmoe digt. Namens de pikeur betoogde mr. R- J. Polak dat het verslag waarin geschreven werd dat Pools „een kunstje had ge flikt", nodeloos grievend en om die reden onrechtmatig moet worden geacht. Voor de verslaggever voerde mr. E. A. Hüfer aan, dat zijn cliënt helemaal niet de bedoe ling had de pikeur„te betich ten van grove oneerlijkheid". Hij had alleen maar geschre ven, dat Pools de eerste prijs had kunnen winnen. De president bepaalde de uitspraak op vrijdag 8 februa- WIJK AAN ZEE (ANP) Hoewei Browne in zijn partij tegen Pomar in Mjdnood kwam, wist hij toch vrij ge makkelijk te winnen, mede dank zij eein onzeker sped van zijn tegenstander in de ope ning. De overwinning brengt hem erg dicht bij de vierdui zend gulden die bij de eerste prijs behoren. De Nederlandse kampioen Sosonko kwam via een remise tegen Matulovic, die al na een uur bereikt was, op zeven punten. Als hij uit twee partijen nog een half punt weet te halen, mag hij zich internationaal meester noemen. Van de vier hangpartijen, die de middagzitting van de dertiende ronde opleverde, waren er twee „derby's". Don- ner-Enklaar en Ree-Timman. Donner stond in het laatste speeluur vrijwel op winst, maar deze liet hij zich ont glippen. De afgebroken stand lijkt remise. Een bijna identie ke situatie verscheen op het andere bord, waar Ree licht in het voordeel kwam, maar ook. hoewel de stand moeilijk is te beoordelen, wel met een pun- tendeling genoegen zal moeten nemen. Door slechts de openingszet e2e4 te doen, kwam Kuraji- ca in de meestergreep op kop. Zijn opponent Garcia ver scheen meer dan een uur te laat in de toernooizaal en werd reglementair verliezer. De Bulgaar Popov die dagen lang op kop stond, kwam niet verder dan remise tegen de Nederlandse scholier Dieks, waardoor hij nu een half punt op Kurajica achter ligt. De kansen van Ciocaltea lijken echter ook nog niet verkeken. De laatste twee ronden volgen donderdag en zaterdag. UITSLAGEN Grootmeestergroep dertiende ronde: Sosonko Ned. - Matulo vic Zd.Sl. VzVz, Donner Ned. - Enklaar Ned. afgebr., Pomar Sp. - Browne VS 01, Quinte- ros Arg. - Ghitescu Roem. VzVz, Adorjan Honig - Forin- tos Hong VzVz, Ree Nea. - Timman Ned. afgebr. Radoe- lov Buig. - Planinc Zd. SI. afgebr. Langeweg Ned. Hecht W. Did. afgebr. De stand is: 1 Browne 10 punten, 2 Planinc 816 plus 1 afgebr., 3 Donner 8 plus 1 afgebr., 4 Hecht en Matulovic 7% plus 1 afgebr., 6 Sosonko 7, 7 Quinteros 6(6, 8 Timman en Radoelov 6 plus 1 afgebr., 10 Pomar 6, 11 Forintos 5(6, 12 Enklaar 416 plus 2 afgebr., 13 Ree 4(6 plus 1 afgebr., 14 Adorjan 4(6, 15 Ghitescu 4, 16 Langeweg 3 plus 1 afgebr. Meestergroep, dertiende ron de: Kurajica Zd. SI - Garcia Cuba 10, Baljon Ned. - Har- toch Ned. (6- -(6, Popov Buig. - Dieks Ned. (6Vz, Van Scheltinga Ned. - Tarjan VS 0-1, Antunac Zd. SI. - Keene Eng. VzVzBachtiar Indon. - Ciocaltea Roem. 01, Kuypers Ned. - Pytel Polen afgebr., Eising W. Did. - Mohrlok W.Dld. Vz—Vz. De stand is: 1 Kurajica 9 punten, 2 Ciocaltea en Popov 8(6, 4 Keene en Tarjan 8, 6 Antunac 716, 7 Kuijpers 7 plus 1 afgebr., 9 Mohrlok 7, 9 Har- toch 6(6, 10 V. Scheltinga, Ei sing en Garcia 5(6, 13 Pytel 5 plus 1 afgebr., 14 Dieks 5, 15 Bachtiar 4, 16 Baljon 216. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Cees Bal zal de Antwerpse zesdaagse rijden met de Duitser Hempel, Bal, die oorspronkelijk aan een van de Belgische deelne mers zou worden gekoppeld, kreeg Hempel (hij reed in Rotterdam met Karstens), om dat Hempels vaste koppelge- noot Haritz zich gisteren ziek meldde bij Antwerpens baan- directeur Walter de Winter. SAN JU AN (ANP) Boris Spasski heeft zich geplaatst voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi. De Russische oud-wereldkampi oen boekte in San Juan (Porto- rico) in de tweekamp tegen de Amerikaan Robert Byrne, zijn derde winstpartij en mag zich nu, volgens de nieuwe regels, winnaar noemen van ds match. De zesde partij tussen Spasski en Byrne werd maan dag afgebroken (de Ameri kaan gaf zijn 42ste zet onder couvert af) in en ogenschijn lijke remisepositie. De tweekamp Spasski-Byrne had het volgende verloop: eer ste partij remise, tweede par tij remise, derde partij Spasski wint, vierde partij Spasski wint, Byrne wordt ziek, hij lijdt aan slapeloosheid, vijfde partij remise, zesde partij Spasski wint IIAMAR (ANP) De Skandinavische schaatsenrij ders van de proforganisatie WISO hebben tijdens een bij eenkomst in de jeudherberg van Hamar (Noorwegen) be sloten af te zien van hun voor nemen de toekomstige wed strijden in Savallen en Alk maar te boyeattena De Noren, Zweden en Fin nen hadden zich ontstemd ge toond over het feit dat de Nederlanders wel de tweede termijn van het contractueel gegarandeerde bedrag hebben ontvangen en zij niet. WISO- bestuurslid Klaas Schenk heeft hen er van weten te overtuigen dat de verplichtin gen ten opzichte van de rij ders zullen worden nageko men. aldus een mededeling van de Scandinavische zaak waarnemer Harry Bernarder, de schoonvader van Kees Ver kerk. Bernander: „Schenk beeft gezegd dat er in Neder land nieuwe bronnen waren aangeboord en dat de financië le crisis voorlopig is opgelost. Voor Savallen (9-10 februari! was de zaak al wel rond door de inkomsten uit tv-reeh- ten". De wedstrijden in Alkmaar om het officieuze wereldkam pioenschap voor profs, staan voor 15 en 16 februari op de kalender. AMSTERDAM (ANP) De 19-jarige Brabander Christ van der Smissen uit St.-Wille- brord mag de Europese bil- jarttitel voor junioren, die hij al twee jaar in zijn bezit heeft, niet verdedigen. Het volledige bestuur van de KNBB, gesteund door de tech nische commissie, heeft name lijk bepaald, dat Van der Smissen niet meer aan het ju- niorentoernooi mag deelnemen, omdat hij eind vorig seizoen in het Europese kampioen schap bandstoten voor senio ren in Wenen is uitgekomen. Nationaal bestond al de re gel, dat junioren niet meer in jeugdkampioenschappen moch ten starten als ziij eenmaal bij de grote mannen waren uitge komen. Die lijn is nu door de KNBB doorgetrokken voor in ternationale kampioenschap pen. Een poging van de Ne derlandse bond op het in mei 1973 in Kopenhagengehouden congres van de Europese bil jartbond om deze mening ook internationaal te doen postvat ten was overigens gestrand. Nederland zal nu in het ju nioren-toernooi, waarin libre en kader 47-2 op het program ma staan, worden vertegen woordigd door Jos Bongers uit Nijmegen en Nico Tuyn uit Heemskerk. (ADVERTENTIE) Iedere week kunt u zo'n schitterende warme IRISETTE-donsdeken met lakenovertrek waaide 250.- winnen, als u voor 1.- deelneemt aan de Nationale Puzzelactie, in deze krant, t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. De Irisette-donsdeken is een geschenk van Claushuls- Beuth en C. Naarden.

de Stem | 1974 | | pagina 17