sen in 1AG, r Breznjèv tevreden over Cuba's weg naar het socialisme HENDRIKS: GEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG MET KRACHT ONTWIKKEIEN Fietsen drukt kosten gezondheidszorg Poffertjesplaat f 9,50 I pak Koopmans Poffertjes-mix a f 1,39 IV<er eldgezon dh organisatie voor fluoride in water Drs ördwin Kémble gevolmachtigd minister Suriname in Nederland tatie baar binnenland buitenland Goede weg Regionaal Spreiding Verdachte slagermoord vrijgelaten BROMFIETSER DOODGEREDEN CHAUFFEUR RIJDT DOOR Eigen weg Moskous wensen Ministerie bezet Psychiatrische ziekenhuizen eisen meer geld Wrijving Speciale aanbieding massief gietijzer, 3 kilo (winkelwaarde f 17,95) gratis invetkwastje en knijpflakon voor beslag. Voorgas en elektrisch Dit alles bij aankoop van Elk pak is voldoende voor 10 porties van 19 verrukkelijke kermispoffertjes. Warm opdienen met een klontje boter en rijkelijk bestrooid met poedersuiker. Proeft u ze al? Verkrijgbaar bij de levensmiddelenbedrijven an duur hout of m kozijnen, maar J? oor wordt nauwefi En wij kunnen mig aan doen, J® .an nieuwbouw te 4. het hoe en het fi n het stucwerk al t fck vastgelegd". dan wie ook w»t( Biene, dat de stuka de hoogtijjaren Vm ngbouw een stuk verloren hebben, it Roers gaat opjagen W :-k, dan gaat er iet. de kwaliteit", erkent ons vak betekent tem Jing kwaliteitsvep. fcgt ook nadrukkelijk pleiten voor mensen :1e jaren geleden ont- kat er in het stuka- I£eld te verdienen ie kunnen nu in de jouw ook nog wel te- vindt hij, „om beton- iden te egaliseren en ind die maar net een paan kan vasthouden I :ts te verliezen". liet gaat hem om de en, die weten waar ze hebben als het over gaat en die hun vak zien gaan, terwijl dat helemaal niet nodig r mijn eigen toekomst k me niet bezorgd" [j nadrukkelijk, „gj -ijd wel werk voor een |roep. Maar al die vak die nu werkloos zijn it zou helemaal niet TOON KLOET u dat Loopeenden zijn die waldienst Looppoetsers artille- uit is een luitenant, k, maar het begrip (iets onofficieel re minder bekend. En isch neuriën iden et winden laten we ll ook niet van de ihool. ook heel mooie Ia ;ten, zoals deze: De n een vrouw moeten de voeten van een ist: groot, zwart en Of: Gooi geen as in xloos, ik gooi ook p in de asbak, oemlezing is natuur- gemaakt om ze hier te reproduceren, t is nog wel aardig dat een Hemelpiloot ffeur van een veld- is, dat Jenevertele- lat voor in de kantine geruchten en dat tenbladje de straf is a bol die te vrij is Op een helm vol ioet hij door de ka pen. Ook een aantal iederen en die r niet om is i" ifgedrukt. uwe woordenboek is nisbaar in iemands ist, maar men kan een hoop uit Ieren, ft bovendien zo'n formaat dat je het liggende op je unker en met je loer de punt van je lok rnemen. J.V. Salleveldt: Bollen, en ouwe stompen, Jiden, f 12,50). ester de procureur des in Meehelen de kinde- ambtswege een naam - Greet moest volgen» emeester Margaretha Vnnelies kon helemaal was ongeoorloofde sa- ing "an Anna-Elisa- volg van deze proce- at de kinderen wel ge" aar nog niet in de „sregisters staan inge- r Kinderbijslag werd 'niet verleend. jrdediger tijdens het at gisteren zijn beslag ees erop dat Greet en gangbare namen zün> geen kind uitgela- worden. Wel zou dit zijn, aldus de raads- de kinderen werden net toegelaten namen ida, tSrsaeus, Cicero s, om maar een paal' op te noemen, htbank bepaalde ten- Greet was toegestaan niet. Wél mag (met twee hoofd zonder streepje). De werd dus voor d* gelijk gesteld. HU ook de helft van ten betalen, zo rechtbank. de be- Donderdag 31 januari 1974 is (Van onze redactie buitenland) HAVANA Secretaris generaal Leonid Breznjev van de Sovjetrussische communis tische partij laat zich bij zijn bezoek aan Cuba van zijn zon nigste kant zien en bracht zijn gastheren dinsdagavond in verrukking door op een mas sabijeenkomst te verschijnen met op zijn hoofd een Cubaan se strooien boerenhoed. Sinds zijn aankomst in Ha vana op maandag heeft Breznjev de Cubanen voor zich ingenomen door zijn spontaniteit en opgeruimd- heid- Het extroverte en vrolijke volk van het Caribische eiland had rond de Sovjet-partijlei der koud en grimmig protocol verwacht. Maar Breznjev heeft een andere indruk geves tigd. De eerste verrassing kwam al op het vliegveld, waar Breznjev als een scheidsrech ter in een boksring de armen van premier Fidel Castro en broer Raul Castro terwille van de fotografen in de hoogte hief. Daarna „dook" hij, in de beste traditie van Amerikaan se politici die op de gunst van de kiezer uit zijn, tussen het volk en schudde handen onder de grimmige blik van Russische en Cubaanse veilig heidsbeambten. Op het vliegveld legde Breznjev verscheidene keren zijn armen rond de schouders van de gebroeders Castro en ging hij met een kam door zijn haardos alvorens in de Russische auto te stappen voor de rit naar de stad. Het bezoek van de Russi sche partijleider vormt het be wijs dat het Kremlin vindt dat het bewind van Castro defini tief op de goede weg is. UTRECHT „De hele sector van de geestelijke gezondheids zorg is een volstrekt achtergebleven gebied. Wij moeten dat ge forceerd in ontwikkeling brengen". Staatssecretaris J. Hendriks van Volksgezondheid zegt dit in „Klik", het maandblad van het nationaal orgaan zwakzinnigenzorg. Volgens de heer Hendriks is er in de gezondheidszorg spra ke van een onderwaardering van de zorg voor peuters en kleuters. Er zal meer aan pre ventie moeten worden gedaan. Voor een goede vroegtijdige on derkenning, aldus de staatsse cretaris, is een volstrekte inte gratie nodig van alle afzonder lijke stukjes jeugdgezond heidszorg. De zorg moet over zichtelijk worden zodat de mensen de zorg begrijpen en er de weg in weten. Verder merkt de heer Hendriks op dat er regionale instituten voor geestelijke volksgezondheid moeten ko men waar iedereen deskundi ge hulp kan krijgen, waar men handicaps kan ontdekken en waar men de mensen kan verwijzen naar het juiste adres voor gespecialiseerde hulpverlening. Als er een volksverzekering tegen ziekte kosten komt is het volgens de staatssecretaris onontkoom baar dat die zich ook uitstrekt tot de geestelijke gezondheids zorg. mogelijk bij hun eigen omge ving kunnen blijven. De heer Hendriks acht het niet uitgeslo ten, dat bij een betere preven tie met minder inrichtings plaatsen kan worden vol staan. De staatssecretaris meent dat de zwakzinnigeninrichtin gen beter over het land moe ten worden verspreid Alles moet in het werk worden ge steld om de patiënt zo moge lijk terug te brengen naar de maatschappij en de patiënten en pupillen moeten zo dicht DEN HAAG (ANP) —De 23-jarige slager G.M, door de politie aangehouden als ver dachte in de roofmoord op de 35-jarige Haagse slagerijchef W. van Velzen is op vriie voeten gesteld. De heer Van Veizen werd 12 januari in Den Haag be roofd van een tas met f 8000 en doodgeschoten. De Haagse politie hield M. kort na de roofmoord aan. Zij had sterke aanwijzingen tegen hem, maar heeft die tot nu toe niet kunnen .waar maken. Daarom heeft de raadkamer van de rechtbank de verzeker de bewaring niet verlengd. De politie heeft het onder zoek echter nog niet afgeslo ten en heeft het publiek om tips gevraagd over het moord wapen, de geroofde tas, het mes, waarmee de autoband was doorgestoken en de auto. waarmee de daders vluchtten. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO Drs. Ord win E. Kemble uit Zaandam js de nieuwe gevolmachtigde mi nister van Suriname in Neder land. Dit heeft de Surinaamse Ministerraad dinsdagavond be sloten. Drs. O. E. Kemble is op he ogenblik leraar aard rijkskunde aan de Osdorp scholengemeenschap in Am sterdam. Drs. Kemble was sinds 20 december van het vorig jaar kandidaat voor de post in Den Haag. Tegen zijn kandidaat werden begin januari bezwa ren ingebracht. Zo schreef het Surinaamse dagblad „de Vrije Stem" dat een pluspunt voor hem was de vertrouwdheid met de problematiek van de Surinamers in Nederland, Ne gatief echter oordeelde het blad over het feit dat hij na zijn afstuderen niet had gesol liciteerd in Suriname. De de missionaire gevolmachtigde minister van Suriname dr. J.D. v. Polanen stuurde drs. Kem ble half januari eeen aanma ning om zijn studieschuld van zeventigduizend gulden terug te betalen. Drs. Kemble ver klaarde toen echter dat hij nog steeds niet afgestudeerd was. Hij verklaarde nog bezig te zijn met de aanvullende acte pedagogiek. Drs. Kemble (41) is lid van de NPS, ge trouwd en heeft twee kinde ren. ROTTERDAM (ANP) De 16-jarige M. van Kuijk uit Rotterdam is in de Maasstad door een vrachtwagen overre den. De jongeman bezweek la ter aan zijn verwondingen. De chauffeur van de vracht wagen is na het ongeluk door gereden. De politie in Rotter dam zoekt getuigenverklarin gen, die kunnen leiden tot het opsporen van de chauffeur. UTRECHT (ANP) De maatschappij tot bevordering der tandheelkunde vestigt de aandacht op een resoluMe die de wereldgezondheidsorgani satie (WHO) vorige week neeft aangenomen. De WHO bevestigde daarmee eerdere resoluties over drink water fluoridering: de WHO bepobt, de lidstaten aan te be velen tijding stappe., te onder nomen um de bevolking te voorzien van gefluorideerd drinkwater. De maatschappij tandheel kunde vraagt zich in het Ne derlands tandartsenblad af, „waarom volksvertegenwoor digers, gemeenteraadsleden en anderen die hierin een beslis sing moeten nemen vaak zo weinig gewicht toekennen aan deze en andere deskundige ipiuies". Na 15 jaar daarvoor te heb ben geijverd schijnt Moskou er nu in geslaagd te zijn het beleid van Havana op bin nen- en buitenlands gebied te hebben omgebogen naar zijn richtlijnen. Dit heeft de Sov jet-Unie een fors bedrag ge kost. De Sovjet-hulp die aan vankelijk ongeveer een mil joen dollar (circa drie miljoen gulden) per dag bedroeg, is nu zeker tot anderhalf miljoen dollar (ongeveer 4,5 miljoen gulden) opgelopen. Aanvanke lijk zou Cuba dit jaar moeten beginnen met aflossing van de naar schatting 3,5 miljard dol lar (ruim 10 miljard gulden) die het in de eerste tien jaar na het aan de macht komen van Castro in 1959 van Mos kou heeft ontvangen. Bij een bezoek dlat premier Castro in december 1972 aan Moskou bracht, stemde de Russen er mee in de aflossing op te schorten tot 1985 en dan de afbetaling te spreiden over 25 jaar. In de eerste tien jaar na de revolutie van 1959 streefden de Cubaanse leiders er naar een eigen weg naar het socia lisme te vinden. Terwijl Ca stro en zijn medestanders on danks het feit dat zij econo misch geheel afhankelijk wa ren van Moskou, op binnen lands gebied een eigen econo misch en sociaal beleid volg den, doorkruisten zij op het terrein van de buitenlandse politiek het streven van de Sovjet-Unie naar betere be trekkingen met de regeringen in Latijns-Amerika, die Castro juist omver wilde werpen met behulp van op Cuba opgeleide guerrillastrijders. In de jaren 1967-197,0 bleken echter de hoofdpunten van de ze, politiek niet te verwezenlij ken. Toen in 1970 een groot scheepse campagne om 10 mil joen ton suiker te produceren en te bewijzen dat revoluti onaire geestdrift belangrijker was dan bureaucratische plan nenmakerij was mislukt, ging men meer aandacht be steden aan de economische op vattingen van het Russische communisme. Al verscheidene maanden schrijft de Sovjet-pers in en thousiaste bewoordingen over de wending van de Cubaanse economie naar een grotere va riatie op industrieel gebied en het opstellen van plannen op lange termijn. Sovjet-commen tatoren noemen Cuba „het eer ste gebied van het socialisme" in Latijns-Amerika. Ook op buitenlands gebied heeft Castro zich sterk ge voegd naar de wensen van Moskou. Zijn droom om actief bij te dragen tot voliksrevolu- ties in Latijns-Amerikaanse landen schijnt hij te hebben opgegeven, evenals zijn vroe gere streven om samen met Noord-Korea en Noord-Viet- nam een mini-blok van. kleine communistische staten te vor men die zich onafhankelijk wilden houden van Moskou en Peking. De integratie van Cu ba in het Sovjet-blok is zo sterk geworden, dat de positie van het eiland van Castro ver geleken kan worden met die van Mongolië, het communis tische protectoraat van het Kremlin in Azië. Evenals deze volksrepubliek stuurt Cuba te genwoordig afgevaardigden naar officiële bijeenkomsten van Russische en Oosteuropese partijfunctionarissen. In de ja ren zestig was het ondenkbaar dat Cubanen aan dergelijke conferenties in Moskou over organisatorische en ideologi sche zaken zouden deelnemen. Cuba maakt nu ook deel uit van de grote Oosteuropese economische en financiële or ganisatie, zoals de Comecon, de tegenhanger van de EEG. Toch zijn er nog pun ten van wrijving tussen Ha vana en Moskou, zoals b.v. hun verschillende houding ten aanzien van de VS. Terwijl een ontspanning met de VS een van de hoofdpunten van Breznjevs politiek vormt, blijft Cuba fel gebeten op Washington en op president Nixon in het bijzonder. Dit verschil van mening zou de Russische partijleider er toe hebben gebracht niet naar Cu ba te reizen, toen daar op 2 januari het feit werd herdacht dat 15 jaar geleden Castro aan de macht kwam Volgens di plomatieke kringen in Moskou wiide Breznjev niet de kans lopen dat in zijn bijzijn aan vallen op de VS zouden wor den gedaan. LEIDSCHENDAM (ANP) Een groep verpleegkundigen uit psychiatrische ziekenhuiaan heeft zich gisteren in een hal van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne iin Leidschendam geïnstalleerd. Zij willen van staatssecre taris Hendriks de toezegging hebben dat er meer geld be schikbaar zal worden gesteld voor de psychiatrische zieken huizen. Volgens de woordvoerder van de groep, Leo Steenbak kers, zal zolang die toezegging er niet is, dagelijks een groep mensen de actie in de hal van het ministerie blij yen voort zetten tijdens de kantooruren van het ministerie. De actie wordt gesteund door personeel van andere psychi atrische ziekenhuizen in het land Zij wordt gevoerd onder het motto „geestelijke volks gezondheid mag geen geeste lijke volksmoord worden", zo als te lezen staat op een span doek van de actiegroep (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Fietsen drukt de kosten van de gezondheids zorg, omdat de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid ge baat zijn deze lichaamsbeweging. Fietsen kan bewegingsarmoede en emotionele spanningen bestrijden en draagt bij tot lichame lijke fitheid, waardoor de algemene gezondheidstoestand wordt bevorderd Dit zijn de opvallenste con clusies uit het gisteren ver sohenen rapport „fiets en re creatie" van de stichting re creatie in Den Haag. Momen teel telt ons land ruim 8 mil joen fietsen. Vijf miljoen tweewielers be horen aan Nederlanders in de leeftijdsgroep van 14 jaar en ouder, zo blijkt uit een toe lichting op dit rapport. Elke dag rijden 1 miljoen Neder landers op de fiets naar hun werk en nog eens 1 miljoen naar school. Daarnaast gaan jaarlijks 700.000 landgenoten per fiets op vakantie. Om de fietser meer kansen (ook op overleven) te bieden in het verkeer, pleit deze stu die voor benadering van het fietsverkeer als „volwassen" verkeersvorm in het verkeers beleid. De Technische Hogeschool in Delft gaat een vouwfiets ont werpen, die alle eigenschap pen heeft van een gewone fiets en zodanig wordt gecon strueerd, dat deze fiets veel gemakkelijker is mee te ne men. Het formaat zal niet groot zijn en de nieuwe vouw fiets kan zonder veel proble men onder de banken van treinen worden geschoven. Dit nieuwtje maakte giste ren de heer Hulsman van de stichting fiets bekend tijdens de presentatie van het rapport „fiets en recreatie". Het nieu we type vouwfiets, waarvan het nog de vraag is of deze ooit in de handel komt, moet kunnen concurreren tegen de gewone fiets. Dit betekent, dat zonder veel moeite lange af standen kunnen worden afge legd en dat ook het versnel lingssysteem niet onder doet voor dat van conventionele fietsen. Het meenemen van een vouwfiets mits in opge vouwen staat, in de trein kost niets. (ADVERTENTIE)' échte poffertjes thuis .dat kan nu Alleen in de poffertjeskraam kreeg je tot nu toe de echte poffertjes. Thuis lukten ze nooit erg goed. En de poffertjesbakker gebruikte niet zomaar gewoon meel, maar die had zijn eigen recept. Wel nuKoopmans is er niet alleen in geslaagd de juiste pottertjes mix samen te stellen, maar ook is het gelukt een poffertjes-plaat te ontwikkelen, waarmee u - tezamen met de poffertjes-mix - de échte kermispoffertjestevoorschijn tovertvlug, moeiteloos en overheerlijk. .v. ■v.vy.v.-.'.-v.v,-v.v.'.'iiyz.v.vj-.v.. ..'vji Laat uw huisgenoten eens echt smullen. Maak er een gezellige gewoonte van poffertjes te bakken. Verras uw bezoekers op poffertjes. Succes verzekerd! En denk eens aan de enthousiaste kreten bij kinderpartijtjes... hoera - poffertjes!

de Stem | 1974 | | pagina 15