VOORJAARSPLAATJEEIND JANUARI sssiri Kamer kraakt milieu beleid van Vorrink Spaarrente tot PvdA-fractie studeert op parlementaire enquête Redacties AUDET wijzen samenwerking met Telegraaf af Nixon zal niet voor rechtbank komen getuigen Recht op smartegeld te weinig gebruikt OLIECONCERNS IN HET GEWEER TEGEN REGERING Giro 50.500 Geen speelbal DENNENDAL IN TWEEDE KAMER Was getekend... REGERINGSPARTIJ D'66 HAALT FLINK VIT IRA nam wraak in Dublin binnenland buitenland Oosterschelde Milieuverslag Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. Ruim zes jaar geëist tegen graf schenner Treinstaking in Italië afgelast Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. BOM AANSLAG IN LYON Maar hif werd gered. LEPRABESTRIJDING AMSTERDAM Donderdag 31 januari 1974 WS* ""V #M§ S 0 Het zeldzaam zachte weer van de laatste dagen, leverde gistermiddag dit „voorjaarsplaatje" ov. De Kalender wees echter nog tnaar 20 januari aan commentaar' Dank zij K.V.P. en A.R. rs minister Lubbers (Economische Za ken) deze week toch nog een eind weegs tegemoet geko men aan de bezwaren van de middenstand. Rond negentig pro cent van de detailhandel valt nu buiten de prijsverscherping samen zijn ze goed voor rond 55 procent van de omzet en waf belangrijker is de (tijdelijke) prijssfop zal, zodra dat maar kan, voor de hele middenstand weer worden ingetrokken. Een aardig succesje maar of de (kleinere) middenstand er veel mee opschiet is de vraag. Als hij wel externe prijsverho gingen mag doorberekenen en de supermarkten niet, dan wordt die kleinere winkelier duurder dan het grootwinkelbedrijf. Ter vermijding van een verdere verscherping van de toch al moor dende concurrentie tussen de kleine winkelier en de grotere hadden A.R. en K.V.P. liever gezien, dat heel de middenstand buiten de (tijdelijke) priisstop zou vallen. Een daartoe strekkende motie werd echter door minister Lubbers voor kennisgeving aangenomen. Met dien verstande overigens, dat hij wel beloof de met dat concurrentie-aspect rekening te zullen houden. De A.R. en K.V.P. hebben hiermee uiteindelijk genoegen genomen. Want toen V.V.D.-fractieleider Wiegel, altijd belust op politieke spotkoopjes, de afgewezen motie aangreep om een wig te drijven tussen beide confessionele partijen en het ka binet, lieten K.V.P. en A.R. hem als een baksteen vallen. Wiegel wist overigens wel de C.H.U. voor dit goedkope stuntwerk te vinden, waarmee voor de zoveelste maal bewezen werd, dat bouwen op de politieke eenheid der confessionelen gelijk staaf met bouwen op drijfzand Al dat partijpolitieke theater over de ruggen van de veelge plaagde middenstand schiet de georganiseerde middenstand natuurlijk in het verkeerde keelgat. Vandaar dat er van die kant boze woorden en dreigementen blijven klinken. Voorlopig hou den wij t er op dat da middenstandbestuurders over zoveel verantwoordelijkheidsgevoel en gezag beschikken dat zij hun mensen wetén te weerhouden van acties, die de middenstand een stuk goodwill kan kosten van het publiek en tot speelbal zou maken van politieke paljassen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de regeringspartijen valt D' 66 het milieubeleid van het kabinet-Den Uyl het hardst tegen. Tijdens de behandeling van de begroting van milieuhygiëne liet fractieleider dr. J. Terlouw, minis ter Vorrink weten, dat haar beleid hem „bitter tegen- valt". Van het progressieve programma en de fraaie worden in de regeringsverklaring is weinig overge bleven. „Keerpunt '72 is meer voortzetting '73 ge worden. Negen maanden progressief beleid hebben zo goed als niets opgeleverd", aldus dr. Terlouw. Eerder al hadden de mees te andere regeringspartijen buiten schot, althans wat de en de oppositie felle kritiek geleverd op het milieubeleid van het kabinet. Minister Vorrink zelf bleef een beetje kritiek van de regeringspar tijen betreft. Aan coördinatie tussen de verschillende bij het milieube leid betrokken ministeries ont breekt het veelal, zo consta teerden behalve de linkse par tijen (vooral de PPR) ook de fracties van KVP en ARP. Ove rigens was deze laatste partij eigenlijk het mildst in haar oor deel over de minister. Haar mentaliteit staat deze fractie in ieder geval wel aan. Maar bij woorden alleen mag het vol gens AR-Kamerlid Van Houwe- lingen niet blijven. Fractieleider dr. Terlouw van D'66 vroeg zich af of het onder zoek van de commissie-Klaasesz naar de wenselijkheid de Oos terschelde af te sluiten, wel zo objectief is. Jaarlijks zal 100 miljoen kilo van het allerbeste eiwit worden geblokkeerd als de Oosterschelde definitief wordt afgesloten. En dat in een wereld waar de honger nog zo regeert. Veel vertrouwen in het on derzoeksresultaat heeft dr. Ter louw blijkbaar niet. „Ik was onthutst over het triomfante lijke gezicht waarmee in de cember de minister van Verkeer en Waterstaat kwam melden, dat het bijna fout was gegaan langs de Oosterschelde tijdens de laatste storm. Nooit eerder heb ik een minister opgewekter melding horen maken van een falend beleid, in dit geval een beleid van dijkverwaarlozing, dat bijna tot een catastrofe had geleid", aldus dr. Terlouw. De PPR-fractie vindt het noodzakelijk, dat ondernemin gen jaarlijks niet alleen een fi nancieel jaarverslag en een so ciaal verslag uitbrengen, maaT ook een milieuverslag. Ir. Tuijnman (WD) had niets van een eigen beleidsvisie van de minister kunnen ont dekken. Uit de beleidsuitvoe ring komt onvoldoende een ge ïntegreerd beeld naar voren. Hij vroeg zich af of er iets van de aangekondigde „grote schoonmaak" tot 1980 terecht zal komen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De pacifist dr. Van der Lek heeft gisteren in de Tweede Kamer zeer veel aandacht aan de gebeurtenissen op Dennendal besteed, dat naar zijn mening een bestuur heeft dat geheel gevangen zit in de „law and order" en het medisch model, dat economisch denkt. Een dergelijke vorm van be stuur valt in deze tijd niet meer thuis te brengen. Het gaat vol gens Van der Lek niet om het experiment, het is niet die ene Oarel Muller, het is im feite een ontwikkeling in de omgang van mensen, van een behandeling van zwakzinnigen naar een leefgemeenschap met zwakzin nigen. V. d. Lëk vroeg de re gering te garanderen dat de po litie nooit meer zal ingrijpen dit soort bestuurlijke con- tiicten.^ Hierop diende hij een motie in, die mede werd on dertekend door PPR en D' 66 Mevrouw Van Veenendaal- Van Meagelen (DS '70) ver woordde de zienswijze van de andere kamerhelft. Zij meende dat de zaak-Dennendal door ge brek aan autoriteit zo gewor den is en dan nog door de staatssecretaris ondergraven. Er moet zo snel mogelijk rust ko men op de W.A.-hoeve in het belang van degenen, die daar verzorgd moeten worden. An- wfjkeu'™!!6'11 moeten daarvoor (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 9% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast) en onze Spaarwinstbiljetten aan toonder. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK In 't Kort. HET aantal werklozen in Zwit serland heeft in het afgelopen jaar slechts 81 op een beroeps bevolking van drie miljoen personen bedragen. Dat be tekent niet alleen het laagste werkloosheidcijfer van alle landen in de wereld maar tevens een Zwitsers laagtere cord. Verleden jaar waren in het land 104 personen werk loos, in 1971 zelfs maar hon derd. DE elektriciteitsmaatschappij IJsselcentrale in Zwolle heeft het afgelopen jaar het grootste (verlies in haar bestaan ge leden, nl. ongeveer f 19 mil joen. De IJsselcentrale heeft des ondanks besloten de tarieven in 1974 niet te verhogen. DE regering van de Zuidsla- vische deelstaat Servië heeft haar druk op acht dissidente hoogleraren in Belgrado ver. hoogd door geen subsidie meer te geven voor wetenschappe lijke projecten waaraan zij werken. VOLGENS het centrum voor toegepast onderzoek in het a- postolaat is het aantal pries terroepingen in de V.S. de af gelopen 6 jaren met 50 om laag gegaan. In de jaren 1967 1968 bedroeg het totaal aantal priesterkandidaten 38.327, in het nu lopende schooljaar zijn het er nog maar 17.334. BRUSSEL (ANP)' Tegen da man die een aantal jaren geleden Nederlands Limburg en een deel van België op stelten zette door het vernie len van graven en het aan brengen van godslasterlijk leuzen op grafstenen en in kerken, is door de rechtbank in Veurne gevangenisstraf van zes jaar en vijf maanden ge- eist. Het gaat hier om de 50- jarige Petrus S. uit Maas tricht. DUBLIN Groepen gewa pende mannen hebben in de Ierse hoofdstad Dublin een vijftiental autobussen, vracht wagens en personenauto's ge kaapt en ze op het spitsuur „met bommen" neergezet op bruggen in straten in het cen trum. Ierse mijnopruimingsdes- kundigen bliezen één auto op, omdat ze meenden dat er een bom in lag. In de andere veer tien wagens bleken Keen bom men te zijn gelegd. De gewapende mannen zei den tegen de eigenaars van de auto's die ze kaapten, dat ze tot het Ierse republikeinse le ger behoorden en wraak na men voor de gezusters Price- Dolours en Marion Price zit ten in Londen in de gevange nis in verband met de reeks bomaanslagen die in de Britse hoofdstad gepleegd zijn. Een Noordierse politiereser vist is gisteren overleden aan schotwonden die hem dinsdag avond waren toegebracht. Drie jongemannen hadden het vuur geopend op hem en een tweede politieman, die even eens werd gewond. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De oliemaatschappijen zijn in het geweer gekomen tegen de bewering van minis ter-president Den Uyl, dat zij al in het begin de benzine-distributie in de war hebben gestuurd. Zij wijzen er op dat de maatschappijen met instem ming van de regering benzine hebben geleverd zonder bonnen van pomphouders in te nemen. De Shell deelt in een uitgave van het personeelsorgaan mee dat de directeur van het Rijksbureau Aardolieprodukten vergunningen heeft verstrekt om in de periode van 7 tot 16 januari autobenzine af te leveren zonder bonnen in te nemen. De Shell wijst er verder op dat het overigens geen zin heeft het de regering of de oliemaatschappijen kwalijk te nemen, dat zij niet hebben voorzien dat de Arabische uit- voerbeperkingen zouden wor den verzacht, dat de winter zacht zou blijven en dat de vrij willige beperkingen succes heb ben gehad. Inmiddels is in de PvdA-frac tie van de Tweede Kamer wre vel ontstaan over de rol van de oliemaatschappijen. De zgn. „olieclub" van de PvdA-fractie bestudeert de mogelijkheid van een parlementair onderzoek naar de rol van de concerns in de energie-crisis. De PvdA- fractie vermoedt, dat de rege ring gemanipuleerd is door de UTRECHT (ANP) De aangekondigde 24-uurs staking van het Italiaanse treinperso neel is afgelast. De staking zou gisteravond om negen uur zijn ingegaan. oliemaatschappijen. Men denkt aan een parlementaire enquête, omdat de betrokkenen dan on der ede kunnen worden ge hoord. Tot onze grote blijdschap en met een (beschuit-met-) muis je in onze holste kies melden wij u de komst van een nieuw wereldburgeresjeS Gisterochtendtoen het eer ste zonnegloren aan de kim verscheen, was zij daar. Luide zong zij haar lied en de we reld zong terug. Jawel en ja zeker. Want bekijk het weerbericht dat gisterochtend in deze krant stond: „Veel bewolking met regen Krachtige... tot stormachtige wind..." En wat gaf het? Stralend weertjemensen. Er was hoog stens sprake van toenemende bevolking! Te onzen huize dan. Excuseer de opwinding aan deze zijde. Ik haak dan ook maar af. Bedankt, en voor mij ie het lente. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) "eindhoven De redac tie-commissies van de AU- DET-bladen, De Limburger, te Maastricht en Roermond, de Gelderlander te Nijmegen, de Nieuwe Krant te Arnhem, de Stem te Breda en het dagblad voor Noord-Limburg te Venlo (ADVERTENTIE) WASHINGTON RTR- AFP President Nixon zal het bevel van het ge rechtshof in Los Angelos om persoonlijk te komen getuigen in het aanstande proces tegen zijn voorma lige medewerker John Ehrlicliman naast zich neerleggen. Het bevél werd - zoals gis teren gemeld - gegeven door rechter Gordon Ringer, die van mening is dat president Nixon een „essentiële getuige" voor die beklaagde is en dut hij deswege voor de rechtbank moet verschijnen. Het Witte Huis liet daarop echter door de presidentiële woordvoerder, Gerald Warren, bekendmaken, dat Nixon's ad vocaat in de Watergate-affaire, f (Van onze redactie chaamsdeel of een zware ver- voor smartegeld. Van 1800 reikt kan worden aan de 3.000 vergoeding. hinnnnlui/D wiinlnn» -In Viool mianilHIr -Im nyinntl#. rförxr/M-irlo trat"l?üflrc. 7r\1on,Cf frttrton rtwW-rt aan ^Q-iovIfrn (Van onze redactie binnenland BREDA Veel slachtoffers van verkeersongelukken we ten niet dat ze smartegeld kunnen eisen wegens ernstig lichamelijk letsel of leed dat hun door anderen is aange daan. „De meeste slachtoffers menen dat de politie hen wel zal inlichten", aldus smarte- geld-specialist mr. Tb. L. van der Veen, advocaat en procu reur te Delft. Mr. Van der Veen heeft en kele honderden smartegeld- uitspraken van Nederlandse rechtbanken uit de afgelopen 25 jaar opgespoord. Een aantal daarvan is gepubliceerd in „RP-magazine", het maand blad van het korps Rijkspoli tie. Het verlies van een li chaamsdeel of een zware ver minking is heel moeilijk in geld uit te drukken. Het is voor de rechter dan ook een zware opgave uit te maken hoeveel smartegeld een slacht offer kan worden toegewezen. Amerikaanse rechters gaan wel tot een miljoen, in Enge land is laatst een claim van f 350.000 toegewezen, en in West-Duitsland is het record 150.000 mark. De hoogste uit kering die ooit door een Ne derlandse rechter voor smarte geld werd beoaald is f 80.000 (in 1972). Weinig gedupeerden weten dat ze voor smartegeld bij de rechter kunnen aankloppen. Uit een onderzoek van prof. dr. A. R. Bloembergen blijkt, dat na 10.000 verkeersongeluk- kén in slechts 2,6 procent van die gevallen een proces volgde voor smartegeld. Van 1800 ernstig gewonde verkeers slachtoffers die in 1967 en 1968 in aanmerking hadden kunnen komen voor schadevergoeding en eventueel smartegeld. wist 46% niet van een regeling met betrekking tot het vergoeden van lichamelijk letsel. Slechts 13% had een smartegeldver- goeding toegewezen gekre gen. Mr. Th. L. van de- Veen zegt dat politie, rijk, verzeke ring en anderen bewerkstelli gen dat slachtoffers vaak dub bel worden getroffen, omdat ze ook nog het vervoer per ambulance naar het ziekenhuis en eventuele andere kosten moeten betalen. Hij meent dat het ministerie van Justitie een inlichtingen folder zou moeten samenstel len, die na een ongeval uitge reikt kan worden aan de slachtoffers. Zolang die folder er niet is, kan de politieamb tenaar de slachtoffers voor lichting geven. Uit de door mr. Van der Veen verzamelde gegevens valt globaal op te maken hoe veel waarde de rechters in Nederland aan de verschillen de gekwetste lichaamsdelen toekennen. De haardos van een vrouw blijkt in geld een waarde van f 15.000 te verte genwoordigen. Dat kreeg ten minste een 47-jarige vrouw toegewezen, die door een te grote dosis x-stralen al 32 jaar lang een geheel kaal hoofd had. Een 30-jarige buffetjuf frouw, die met een kapot bierglas was mishandeld, kreeg voor een 10 cm. lang litteken over neus en wang f 3.000 vergoeding. In 1967 merkte een 73-jarige man dat een chirurg tijdens een opera tie zijn beide zaadballen had verwijderd. Hij eiste f 20.000 vergoeding, maar de rechters vonden f 4.000 voldoende. Blauwe plekken ten gevolge van een flinke schop leverde een 70-jarige Wageninger 100 op ter verzachting van het leed. Vorig jaar werd in Am sterdam een jongen van 11 jaar f 70.000 toegewezen na een ongeval dat hem zijn spraakvermogen ontnam, alle gewrichten verkromde en ar men en benen verlamde. Opmerkelijk is dat de rech ters wel eens van mening ver schillen. Maar ook dat zou kunnen veranderen, als er een betere voorlichting wordt ge geven, aldus mr. Van de Veen. James St. Clair, de president zal adviseren „met respect te weigeren" aan het gerechte lijke hevel gevolg te geven en dat de president dit advies zal opvolgen. Warren zei dat Nixons wei gering gebaseerd is op con stitutionele gronden. Deze gron den zijn waarschijnlijk de ar gumentering dat een recht bank niet bevoegd is de pre sident te dagvaarden gezien de scheiding tussen de rechterlijke en de uitvoerende macht. wijzen elke vorm van samen werking met het Telegraaf concern af. Dit staat in het communiqué, dat de redactie commissies gisteravond na een spoedeisende vergadering in Eindhoven hebben uitgege ven. Zij vinden dat-het ongeloof waardig is, dat AUDET met de Telegraaf zou gaan samen werken-, enkele jaren nadat een dergelijke toenadering binnen AUDET van hoog tot laag in grote solidariteit is al gewezen. In dit verband wij zen zij tevens op de houding die d-e AUDET-directie, die di recties van de werkmaatschap pijen van AUDET en de res pectieve hoofdredacties en re dacties hebben ingenomen ten tijde van de overname van (Het Limburgs Dagblad djor De Telegraaf. De redactie commissies verwachten van de Raad van Commissarissen en van de directie van AUDET op zeer korte termijn een ver klaring, waarin deze elke vorm van samenwerking met het Telegraaf-concern afwij zen. De redactiecommissies hebben alle red-enen om aan te nemen, dat de hoofdredacties -dit ingenomen standpunt van de redactiecommissies zullen onderschrijven. PARIJS (AFP) In het congresgebouw in Lyon, waar premier Messner van Frank» rijk vandaag een rede zou hou den voor leden van de regiona le algemene raad, heeft zich gistermorgen een hevige ex plosie voorgedaan. De ontplof te bom heeft de ontvangstzaal op de derde verdieping van het gebouw volkomen ver woest (ADVERTENTIE) Hij was getekend. Door lepra. Gedoemd te worden uitgestoten. Een onmenselijk !even(?) wachtte hem. STIGMA heet dat. Do verwoesting werd tot staan gebracht en hersteld. Dankzij moderne leprabestrijding. Hoe dat in zijn werk gaat? Dat zag U gisteravond in de TV-film „Stigma", l.v.m. Wereidiepradag (27 januari) uitgezonden door de Ned. St. voor (Mau rits kade 63). Laten WIJ ons gezicht niet verliezen!

de Stem | 1974 | | pagina 13