zeeuws Waaêceé Kerkelijke voorzieningen stuk voor stuk geschrapt- OPENING DEN DULLAERT IN HULST SCHILDER GUSTAAF VAN DER BRAAK EXPOSEERT IG HE 1G FEESTPROGRAMMA VOOR KINDEREN MR. J. VAN AARTSEN GEEFT STARTSEIN VOOR GEVARIEERD PROGRAMMA Ontstaan van 'n profaan centrum GOOSSENS TROTS VOOR VELE DOELEINDEN tailaties, eel d door stad Woensdag 30 januari 1974 (Van een onzer verslaggevers) HULST Bij de samenstel ling van het feestprogramma ter gelegenheid van de ope ning van Den Dullaert, zijn de kinderen niet over het hoofd gezien. Op zaterdag 16 februari be gint er voor hen om twee uur 's middags een afwisselend programma. Er is dan een poppenkastvoorstelling door het poppentheater „De Krie- keputte" uit Hulst. Maar ver der zullen er balletdansjes zo als de bloemendans, elfjes- en kabouterdans en vuurdans, worden uitgevoerd door de balletgroep Rosanto uit St.- Jansteen onder leiding van zuster Marie-José. Dit pro gramma is vrij toegankelijk en speciaal bestemd voor de kinderen van de kleuter- en basisscholen. Op zondag 17 februari is er om 16.30 uur een kindercarna val. En op zaterdag 9 maart om 14.30 uur een optreden van het jeugdcircus Reinardi. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Het is net als bij een trein die op een hel ling stilstaat. Zo'n trein kan keurig stilstaan. Maar vliegt er bij wijze van spreken een vogel tegenaan, dan gaat die trein lopen en is hij niet meer te stuiten". Zo herinnerden zich de heren C. van Leuven, directeur van de Stichting Gemeenschaps- werk Hulst, en H. de Gucht, momenteel directeur van Den Dullaert, het verloop van de verwerkelijking van het soci aal-cultureel centrum Den Dullaert te Hulst. Beide heren zijn bij de totstandkoming nauw betrokken geweest. NHet heeft vijf tot zes jaar geduurd. Maar nu is het dan toch zover: op vrijdag 1 februari wordt Den Dullaert officieel geopend door de commissaris der ko ningin in Zeeland, mr. J- van Aartsen. Achteraf nog wat nakaarten over hoe het allemaal geko men is. Dat heeft wel zin. Want één ding weet iedereen: Den Dullaert is er niet zonder slag of stoot gekomen. Er wa ren voor- en tegenstanders. En beiden zullen er nog wel zijn. Maar wat heeft hen bewogen, die mensen van het eerste uur zoals de vroegere deken van Hulst A. Koopmans en rector P. Boeren van de Jansenius- scholengemeenschap? De he ren Van Leuven en De Gucht weten zich nog goed te herin neren dat deken Koopmans rondliep met de wens om in de nieuwe wijk van Hulst een gelegenheid te scheppen waar de mensen ook naar de kerk konden gaan. In die nieuwe wijk was toen echter nog geen enkele voorziening. En toen werden er voorzichtig plannen gemaakt. Maar vanaf het be gin werd eraan gedacht dat de kerkruimte, die in de nieuwe wijk zou komen, ook geschikt en gebruikt moest kunnen worden voor andere activitei ten. De eerste tekeningen van wat nu Den Dullaert is gewor den, bevatten specifiek kerke lijke voorzieningen zoals een sacristie. De voortgaande ont wikkelingen op kerkelijk ge bied haalden een kleine streep door de eerste plannen. Het kerkbezoek liep steeds verder terug. Daarom werden de zeer specifieke kerkelijke voorzie ningen stelselmatig geschrapt uit de plannen. Begonnen als voorziening voor kerkruimte kregen de gedachten steeds meer de vorm van wat het uiteindelijk geworden is- Een hele discussie werd er nog gevoerd over de vraag of Den Dullaert niet beter in de binnenstad kon worden gesitu eerd, nu het kerkelijke was komen te vervallen. Intensief is daarover gesproken. Maar het besluit viel: het sociaal- cultureel centrum bleef gep land in de nieuwe wijk bij de sporthal. Het complex staat er nu. En toch zal menigeen zich afvragen hoe het nu in de toekomst gaat lopen. Volgens de heer De Gucht wordt er momenteel al druk gebruik gemaakt van de accommodatie. Verschillende verenigingen en clubs hebben niet kunnen wachten tot Den Dullaert kant en klaar was. „Een goed te ken", zegt de heer De Gucht. Want het sociaal-cultureel cen trum is op de eerste plaats bedoeld voor de mensen uit het gebied Hulst en Hontenis- se. Den Dullaert heeft een plaatselijke functie. En duide lijk wordt ook al dat dit cen trum het verenigingsleven sti muleert. Want Den Dullaert is een accommodatie waarmee nagenoeg alles te doen is en die uitdaagt tot initiatieven om de vele mogelijkheden uit te proberen. Maar zeker ook niet op de laatste plaats, vin den Van Leuven -en De Gucht, heeft Den Dullaert een regio nale functie. En wel in deze zin. dat het nieuwe Hulster centrum de bestaande voorzie ningen in Zeeuwsch-Vlaande- ren aanvult. Het vormt geen concurrent; dat hoeft althans niet. Zeker niet, wanneer de bestaande voorziening in met name Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren zich gaan toeleggen op specialisatie van functies. Het programma dat opgezet is voor de introduktieperiode duurt maar liefst twee maan den. Het is daarbij zo afwisse lend, dat iedereen aanleiding zal vinden een avond in Der, Dullaert door te brengen. Door de directie van het nieuwe centrum is een uitgebreid pro grammaboekje samengesteld. Daaruit doen we enkele gre pen: Op zaterdag 2 februari komt AVRO's Top-Pop-Drive-In- Show in Den Dullaert. Dit evenement begint 's avonds om acht uur. Toegangsprijs is drie gulden. Op zondag 3 fe bruari iis er een groot „In- door"-muziekfestival, waaraan de harmonieën en fanfares meedoen uit St.-Janst een, Graauw, Nieuw-Namen, Hei kant, Hulst en Clinge. Dit fes tival, dat 's middags om half- drie begint en gratis toeganke lijk is, wordt 's avonds om acht uur besloten met een slotconcert door Brassband Excelsior uit Kloetinge. Muziek ook op zaterdag 9 februari om acht uur 's avonds. Jeugd en Muziek, af deling Hulst, organiseert dian een optreden van de „Dutch (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN „Een ge bouw als Den Dullaert bouwen we in Zeeuwsch-Vlaanderen misschien nooit meer. We zijn trots op dit werk". Zo reageert de heer J. Goossen, nu zijn Bouwbedrijf Goossen BV Den Dullaert heeft opgeleverd. Aannemer Goossen vond de bouw van het sociaal-cultureel centrum een mooie opdracht. „Hier kwam nog echt het oude ambachtelijke vakwerk te pas. Werkelijk ambachtelijk met sel- en timmerwerk vind je in Den Dullaert. Een leek spreekt dit wellicht minder aan, maar voor ons is dat ge woon fijn", aldus de heer Goossen. De aannemer heeft de bouwtijd slechts met vijf da gen overschreden. Oorzaak daarvan was, dat er enige moeilijkheden waren met le veringen voor elektriciteit en centrale verwarming. Andere problemen heeft men geduren de de bouw tijdig kunnen op vangen. Om enig idee te geven van de omvang, volgen hier enkele cijfers: In Den Dullaert is 250 kubieke meter beton ver werkt, 300 kubieke meter hout en 500 vierkante meter kozij nen met glas. Het dak heeft een oppervlakte van 2200 vierkante meter. Aan zweven de vloeren is er in Den Dul laert 2000 vierkante meter evenals aan triplex en ander plafondmateriaal. (Van een onzer verslaggevers) HULST De officiële opening van het nieuwe sociaal-cultu reel centrum Den Dullaert in Hulst vrijdag 1 februari door mr. J. van Aartsen, commissaris der koningin in Zeeland, yormt te gelijk het startsein van een zeer gevarieerd programma van ak- tiviteiten en feestelijke evenementen. Rythm Steel Orchestra". Ver der dan ook het komische due Peter en Adriaan. Toegang sprijs f 4,-. Vrijdag 15 en zaterdag 16 februari zijn er respectievelijk een schaaksimultaanseance, film- en voorlichtingsavond van Veilig Verkeer, een optre den van de volksdansgroep Hava Naquila en een mode show door leerlingen van de J anseniusscholengemeen- schap. Zondag 17 februari is er een bridge-drive en een earnavalsf gstij n. Vrijdag 1 maart verzorgt het Interkerkelijk Deltaberaad een avond over de toekomst van de Delta. Zaterdag 2 maart treedt de Vlaamse folk-zanger Willem Vermandere op. De zangvereniging St.-Ceeilia uit St.-Jansteen komt voor het voetlicht op zondag 3 maart. Tenslotte twee toneeluitvoe ringen van allure: op zaterdag 16 maart het blijspel „Slip pers" met onder meer Willeke Alberti en Jeroen Krabbé. Op zaterdag 30 maart brengt de toneelgroep Baal het wereld beroemde stuk van Berthold Brecht: „Baal". O Ehbo-oefening in Den Dullaert. 0 Den Dullaert biedt zelfs gezelligheid voor een bridgedrive. (Van een onzer verslaggevers) HULST Multifunctioneel is een moeilijk woord. Maar het nieuwe sociaal-cultureel centrum Den Dullaert in Hulst karakteriseren als multifuncti oneel, betekent in ieder geval, dat Hulst een rijkdom erbij heeft gekregen. Want het houdt in dat het sociaal-cultu reel centrum voor alle moge lijke doeleinden kan worden gebruikt. Dit komt alleen al tot uit drukking als je ziet hoe de grote zaal van het gebouw in elkaar zit. Deze zaal kan men in feite elke gewenste grootte geven, zodat zowel grotere als meer intieme culturele ac tiviteiten kunnen gebeuren. Maar daarnaast bijvoorbeeld is deze zaal kant en klaar om gebruikt te kunnen worden als televisiestudio. De daarvoor nodige aansluitingen van de Nederlandse Omroep Stichting (N-O.S.) zijn er ingebouwd. Multifunctioneel is het gebouw ook door de andere ruimten welke in het' centrum aanwe zig zijn. Er is vergaderruimte, die evenzeer benut kan wor den voor bijvoorbeeld het be oefenen van de denksporten. Nog in een andere zin is Den Dullaert multifunctioneel. Ën wel door de aanwezigheid van de bibliotheek en een post agentschap. Wat wellicht niet meteen opvalt, is het volgen de: bibliotheek, postagent schap, sporthal, congresruimte, vergaderruimte, ze zitten alle maal onder hetzelfde dak. En daarenboven zijn deze ruimten van binnenuit met elkaar ver bonden, maar weer niet zo dat de verschillende activiteiten hinder van elkaar ondervin den. Juist deze architectoni sche vormggeving drukt uit wat Den Dullaert wil zijn: een ontmoetingsruimte, waarin mensen, die met geheel ver schillende bedoeling en bood schap binnenkomen, elkaar op natuurlijke wijze tegen het lijf lopen en met elkaar in contact komen. En dat is iets, wat in deze tijd waard is om zuinig op te zijn en te koeste ren. Vanuit deze gezichtshoek is het feit, dat door deze bouwwijze de bouwkosten met 40% werden teruggedrongen, slechts een aardige bijkom stigheid. HULST De schilder Gus- taaf van der Braak woont ev werkt al sedert enige jaren iv zijn grote huis het vroegere Sint Franciscusgesticht te Groenendijk, zonder dat men tot op heden kan zeggen dat hij in Zeeuwsch-Vlaanderen enige mate bekend is. Daar zal nu waarschijnlijk verandering in komen door de vrij omvang rijke expositie van zijn werk, ongeveer veertig stuks waar van vijfentwintig schilderijen, de rest aquarellen en penseel tekeningen, die dezer dagen in het pas geopende kulturele centrum Den Dullaert in Hulst te zien is. Toen zijn we in verband hie: mee Van der B*-aak een be zoek brachten was hij drul bezig aan de voorbereidin van de expositie. Hij was juis teruggekeerd uit Amsterdar waar hij bij verzamelaar werk uit vroegere periode had opgehaald die er toe bi draagt de expositie het kara' ter van Pen overzicht te geve Ik vind het erg fijn dat die tentoonstelling heb, zei hi en ik ben hard bezig er iet: goeds van te maken, ik sluil mij daarmee ook aan bij het enthousiasme waarmee wet houder Stolte en zijn zoon het initiatief tot deze manifestatie van mijn werk hebben geno men. Daarom wil ik graag la ten zien wat ik zo in de loop der jaren gedaan heb. Als je het vanaf het begin tot nu bekijkt is het vanuit een standpunt van kleur eigenlijk een gaan van het donker naar het licht. -Dit is dus de eerste grote tentoonstelling in de streek? Ja, dat komt omdat ik tot nu toe niet dikwijls gevraagd werd mijn werk te laten zien en het ügt mij nu een keer helemaal niet om zelf propa ganda te maken en te venter. Jat is niet hautain gezegd, naar als ik dat zou moeten loen, zou ik geen schilderijen leer kunnen maken, dat moet /an een ander komen, het ver- angen het te zien of te tonen n ik ben -nogmaals- erg blij at dit nu is gebeurd. Allen, ■r zitten voor mijn gevoel logal wat hiaten in de ten- oonstelling. Ik had graag wa' neer willen hebben uit de pe- -iode 1963-64) dat ik in Mi- aan zat, ik heb daar vee' gewerkt, maar de meeste doe ken uit die tijd zijn in Itali aanse kollekties terecht geko men en die kan ik op korte termijn niet meer achterhalen. Hetzelfde geldt helaas voor het werk uit mijn Amerikaan se periode, dat was van 1968 tot 1970, daar is helemaal niets van aanwezig. In zijn Amerikaanse tijd ex poseerde Van der Braak o.a. in het Museum of modern Art in St. Paul, Minnesota, in de Reed Collage-Gallery, Oregon waar ook kunstenaars als Va- sarely tentoonstelden en ver wierf hij de staatsprijs vooi schilderkunst van Oregon. Op grond van de serie wei 'ten die wij in zijn atelie; voor de expositie in Den Dul iaert zagen klaar staan, lijk! het erop dat deze een behoor lijk overzicht van en inzicht in zijn werk zal geven. Er loopt door het uitgekozene een vri: duidelijke lijn. In de vroegste stukken heeft zijn werk in zijn primitiviteit van figuren en vormen iets weg van Ko bra, maar het is veel gedemp ter van kleur, vager, atmosfe rischer ook. Enkele portrettc- d/ie een duidelijke gelijkenis moeten vertonen met het mo del, tonen aan de abstraheren- ie schilder de werkelijkheid van de menselijke figuur be heerst en door een lichte ver- tekeing het wezenlijke van de geportretteerde tracht te ka- rakeriseren. Zijn vrije werk evolueert dan naar een taal van grafische en schilderkun stige tekens, die iets ar chaïsch, elementairs en pri mitiefs verzinnebeelden en uitstralen. Het werk van Van der Braak vraagt niet zozeer om een cerebrale als wel een gevoelsbenadering. Het ideale schilderij is voor Van der Braak het schilderij dat een dwingend teken is voor Iets. Het lijkt erop dat hij dat dwingend juiste teken eerder benadert in zijn fijne tekenin gen met O.I. inkt dan in zijn schilderijen waar dikwijls sprake is van een teveel aan tekens, schijnbaar uit proliferatie voortgekomen, ter wijl de tekeningen met min der meer geven. Toch ziet men duidelijk hoe ook Van der Braaks nieuwste olieverf schilderijen winnen aan een- /oud en daarmee aan zeg- ringskracht. Van der Braaks tentoonstel ling belooft een openbaring i/oor de streek te worden en wij hopen dan ook dat vele be zoekers van de nu geboden ge legenheid gebruik zullen ma ken een belangrijk en per soonlijk schilder te leren ken nen, die tot nu toe te lang in de schaduw bleef! WILLEM ERZINCK. 0 Kunstenaar v. d. Braak voor zijn huis in Kloosterzande.

de Stem | 1974 | | pagina 7