to I Zeeuwse vrouwen ontevreden over politieke cursus :dam KEN België maakt zich nog niet druk over raffinaderijplan week: MNÏ1U „i2 KUIPJE MAGER KABELJAUW G0IDIN DiUCIOUS 125 PvdA stelt vragen over afspraken met België VRAGEN OVER MEETNETTEN BUREAU VOOR RUILVERKAVELING IN ZUID-BEVELAND GEOPEND POLITIE ZOEKT „0". DADERS JS Jagen ïetmgen OOK ANDERE PLAATSEN KOMEN IN AANMERKING YMZ kreeg tegen stander stad Amontillado "medium dry" flessen (Eru) diepvries 400 gram IV. kg Wisselvallig HULST HET ADRES ARP houdt hearings over fluoridering Rampenplan Hotel International I Woensdag 30 januari 1974 ravond In de Tweed, neegedeeld, naar aan van vragen van len Tuijnman (VVD) sum (SGP), De Boer' n Hartmeijer (PvdA) urgroep zal in de loop jaar een eindrapport en, wat de minister eg genoeg vindt om et kader van het tijd. van de deltawerken een mosselverwater. kunnen verwezenlij. van het eindrapport ituurgroep zal ook be "den hoe een schade- voor het mosselbedrijf >rden opgezet, e positie van de mos- n de Oosterschelde be- ;t de minister dat ge- oet worden op de uit. van de studie van de e-Klaasesz over het et afsluiten van de lelde. onze correspondent) ".LANDE -Bij de F. de Rijke gaf de ^vereniging Ons Ge- een schieting op d« wip. Van 15 vereni- waren 45 schutters De uitslag van de is ais volgt hoofdvo- Seys van Soranus uit szand, late zijvogel K. nbergan van Willem Ovezande, 2de zijvo- tcketee van Diana uit lste bovenkal J. Rijk iandia uit Ovezande, enkal E. Engels van ht uit Vlissingen, lste 1 J. Goetheer van Juli- Oudelande, 2de onder- Engels van Eendracht ingen, lste klep C. U. 2de klep C. D. Raa! van Vooruitgang uit lamme, 3de klep W, e Wz van ADLM uit damme. Meeste kleine A. Verdonk van Vios aerenhoek, vijf vogels, gende vogelprijs was Koens van Spes No- Dvezande. IRENHOEK De «vereniging „Concordi- bij de heer B. Rent- een schieting op de wippen. Hieraan werd schutters van 15 vere deelgenomen. Uit- de eerste wip: hoofd- de Jonge van Concor- i-Heerenhoek, lste zij- Koens van Spes Nm- Ovezande, 2de zijvojd van Spes Nostra i e, lste bovenkal B. in Victoria uit Kwj- ne, 2de bovenkal P- van Diana uit Yerse- onderkal Johny Boon- li Vios uit 's-Heeren- e onderkal Sj. v. Ey- an Vrije Schutters uit ïhoek, lste klep P. de ran Vooruitgang ui' lamme, 2de klep lens van Spes Nostra ■zande, 3de klep C. van Vooruitgang uit laimme. Meeste kleine 1. de Jonge sr. van uit Hednkenszand, ne ks. Uitslag van de wip, lste hoofdvogel van Vooruitgang uit lamme, 2de hoofdvo- Hoondert van Spes it Ovezande, lste zij- Geys van Soranus uit zand, 2de zijvogel J- in Vrije Schutters uit ïhoek, 3de zijvogel es van Eensgezindheid rék, 4de zijvogel V; ran Vooruitgang uit lamme, lste kal es va Eengezinsheid erenhoek, 2de kal Jac an Victoria uit Kwa- ie, 3de kal C. Wouter- Victoria uit Kwaden- 4de kal J. Janse van ïutters uit 's-Heeren- ieeste kleine vogels Dries van Eensge- uit 's-Heerenhoek Is. De vliegende vo- i waren voor: 1. n Concordia uit 's" ek, 2. A. de Jo«g? nus uit Heinkenszand voor A. A. MertenS uit 's-Heerenhoek. eiaard nu echter ëeet\ p de cultuele raad doen. stukken, die voor de tg van vrijdagavond tgestuurd treft men aan van het college smeester en wethou- Goes, waarin het or en openen van len igen door de culture- aan de orde wordt 5. en W. delen in mee dat alleen dl» Hingen aan de euitB" uilen worden gedele* door het archief ng SRJC word»» ,(Van een onzer verslaggevers) (jOES De cursus politie ke scholing voor vrouwen, die door samenwerking van een aantal vrouwenverenigingee in Zeeland tot stand kwam, loopt niet helemaal naar wens. De 350 deelneemsters heb ben nu twee voorlichtingsa vonden bijgewoond. In februa ri en maart volgen de resteren de twee. Het bezwaar van de deelnemende dames is vooral gericht op de algemeenheid van de vragen, die door de landelijke redactiecommissie van de vereniging voor vrou- wenbelangen in Den Haag worden opgesteld en vervol gens aan inleiders en deel neemsters worden toegestuurd om daarna op de cursusavon den besproken te worden. Mejuffrouw A. van der Leeden, secretaresse van de Nederlandse Bond voor Platte landsvrouwen, zegt hierover: „De vragen hebben teveel be trekking' op algemene proble men, waardoor het politieke verschil waar het tenslotte om gaat, niet genoeg uit de verf komt. Bij de vorige cursus, namelijk de cursus burger schapskunde, waren de opge stelde vragen pittiger en leer zamer en ontstond er een scherper politiek geschil". Per avond worden drie vra gen behandeld door een lid van een regeringspartij, door iemand van de kant van de oppositie en door een ander partijlid. Elke spreker krijgt precies driemaal tien minuten om zijn standpunt uiteen te zetten- Op 14 feruari wanneer het provinciaal bestuur van de vereniging een vergadering heeft met het hoofdbestuur, zal de onvrede over de vragen ter sprake worden gebracht. Van de 350 Zeeuwse dames, die aan de politieke scholings cursus deelnemen, zijn er 120 afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen en bijna 70 uit Goes. (ADVERTENTIE) 595 ..79 1279 Wm m i? m wM£ m pi Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur. Aanhoudend wissel vallig en iets hogere tempera turen. Weersvooruitzichten ge middeld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5, Min- temp.: 4 tot 9 graden boven normaal. Max. temp.: 3 tot 8 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pro cent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge, periode van minstens 12 uur 80% kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. watecstahden De waterhoogten van dins dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 297 min 1, Rheinfelden 218 min 3, Straatsburg 190 min 15, Plit- tersdonf 370 min 4, Maxau 433 min 5, Plochingen 164 min 4, Mannheim 270 min 6, Stein- bach 192 min 6, Mainz 305 min 8, Bingen 181 min 7. Kaub 221 min 10, Trier 312 Plus 7, Koblenz 241 min 18. Keulen 238 min 13, Ruhrort 418 min 6, Lobitb 1059 min 15, Pannerdense kop 1023 min 16, Nijmegen 863 min 14, IJssel- kop 909 min 13, Eefde TJssel 466 min 10, Deventer 340 min 9. Monsin 5472 plus 10. Borg haren 4014 plus 23, Belfeld 1175 min 9, Grave beneden de sluis 507 onv. hoogwater Morgen, donderdag 31 jan. Bergen op Zoom 8.21 en 20.52 Hansweert 7-36 en 20.14 Terneugen 7.07 en 19.46 Vlissingen 6.38 en 19.14 Wemeldinge 8.11 en 20.42 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de be handeling van de begroting van Milieuhygiëne heeft de PvdA-fractie geprotesteerd te gen de manier waarop België rondspringt met afspraken, die met de Nederlandse regering zijn gemaakt- Bij verdrag van 1960 zijn een aantal afspraken gemaakt over bijvoorbeeld het Kanaal Gent-Terneuzen. Nu in 1974 dat is 14 jaar later, blijkt nog steeds dat de toen gemaakte afspraken over de waterkwali teit door de Belgen niet zijn nagekomen. Het kamerlid Ko- nings drong er bij minister Vorrink op aan alle haar ten dienste staande middelen aan te grijpen om te bevorderen dat die afspraken wel worden nageleefd. Kan de minister aangeven of in het traktaat met België betreffende het Baalhoekka- naal afspraken omtrent de wa terkwaliteit zijn gemaakt? Als dat zo is dan wil de PvdA- fractie wel graag weten welke waarborgen Nederland heeft, dat deze afspraaak wordt na geleefd. Verder vroeg Konings naar de Belgische plannen voor de bouw van een olieraffinaderij te Zelzate, vlak over de Ne derlands-Belgische grens bij Sas van Gent. Hij pleitte er voor dat de regeringen in Den Haag en Brussel regelmatig overleg gaan plegen over alle industrievestigingen in het grensgebied. VOOR EEN GOEDE BRIL EN EEN GOED UURWERK (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De ARP in de Tweede Kamer houdt op 25 februari en op 4 maart specia le ho" rzittingen voor personen en organisaties uit resp. Gel derland, Overijssel en Noord- Brabant, Limburg en Zeeland, die commentaar willen geven op de wijziging van de water leidingwet met het oog op de fluoridering van het drinkwa ter. Achtergrond van het ARP- besluit om zelf hearings te houden is de beslissing van de commissie van volksgezond heid van de Tweede Kamer geen hoorzitting organiseren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Sinds korte tijd heeft Zeeland er een tweede „anti-actiegroep' bijgekregen. De eerste „anti- at ueg roep zet zich af tegen de doelstellingen van degenen die als „actiegroep Ooster schelde open" e.d., de milieu kwesties aanpakken. De twee de anti-actiegroep is geboren als reactie op het streven van de Ver. Milieuhygiëne Zee land. Oprichter en woordvoerder van de laatstbedoelde actie groep is de heer W. Reinierse te Middelburg, die op zijn eentje een comité, getiteld „Zeeland vooruit", heeft ge sticht. In het eerste communi qué dat dit comité heeft uitge geven staat te lezen: Wij achten het onbehoorlijk dat de VMZ het thans durft te bestaan om de uitgave van een nieuw maandblad aan te kon di-gen onder de (reeds lang niet meer origineel zijnde) naam van „De Gouden Delta'" Immers de VMZ heeft tot nu toe tot in den treure en op.he' belachelijke af, met alle hare steeds tevergeefs,. bij wijze van autoriteitenpesterij door oude juffrouwen ingediende Rekestjes (waar de autoritei ten reeds lang stil om lachen!) er slechts naar gestreefd om elke vestiging in Zeeland van nieuwe industrieën (van wel ke het bewuste goud zal moe ten komen!) tegelijk met de daarbij behorende nieuwe elektrische (kern)centrale(s) tegen te werken en -daarna te bevitten. Zulks klaarblijkelijk onder de kenspreuk: „Wij be moeien ons met alles en wij zijn en blijven overal tegen". Om aldus de verdere economi sche toekomst van Zeeland te gaan maken tot die van „De verroest gegalvaniseerd plaatijzeren Delta". (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL/MIDDELBURG De Belgische politici maken zich in tegenstelling tot hun Nederlandse collega's momen teel nog helemaal niet druk over de plannen, die er zijn om in de Gentse kanaalzone een raffinaderij te bouwen Het falen van formateur Tindemans, het ontbinden van het parlement en het feit dat er nieuwe verkiezingen in België zullen komen, hielden gisteren in het Brusselse de gemoederen zodanig bezig dat niet over het raffinaderij plan werd gesproken. In Zeeland en met name in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men er zich ook gisteren weer bijzonder ongerust over ge toond. De inspecteur van de volks gezondheid, tbelast met he toezicht op het milieu in Zee land, verwijst naar hetgeen de burgemeester vhn Sas van Gent, drs. W. Dusarduijn over de raffinaderijplannen heeft verklaard. Zuiver milieutechnisch be schouwd zou een raffinaderij in de omgeving van Zelzate een ongehoorde zaak zijn, niet alleen wegenes de luchtvervui ling, maar ook wegens de vei ligheid van de omwonenden. „De raffinaderij zou op 1 kilo meter afstand van de bebouw de kom komen te staan een doodgriezelige zaak uit veilig heidsoogpunt", aldus de mi lieu-inspecteur. De Zeeuwse afdeling vn D'66 stuurde de Tweede Ka merfractie van D'66 een brief, waarin werd gewezen op het feit dat de Kanaalzone nu al ernstig vervuild is. De kamer fractie werd gevraagd alles te doen om te voorkomen dat de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen straks hinder van en eventuele raffinaderij aan de andere kant van de grens gaat ondervonden. Volgens D'66 in Zeeland moet van de regering worden geëist dat met België geen enkele afspraak over de bochtafsnij ding bij Bath of aanleg van het Baalhoekkanaal wordt ge maakt voordat België garan deert dat de milieuverontrei ning waarmee de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen vanuit België krijgt te maken, drastisch wordt beperkt. De Zeeuwse afdeling van D'66 heeft in de brief de ka merfractie ook gewezen op de grote hoeveelheid teer, die door een Belgisch bedrijf in het kanaal is gedeponeerd. „Het is onduldbaar dat de Ne derlandse regering meewerkt aan het verwezenlijken van Belgische belangen, zoals bochtafsnijding bij Bath en het Baalhoekkanaal, terwijl het leefmilieu van tienduizen den Nederlandse grensbewo ners door andere Belgische be langen wordt bedreigd", aldus de brief. De Vereniigng Milieuhygiëne Zeeland heeft inzake de kwes tie van de raffinaderij nog geen standpunt bepaald. Dat zal, aldus een woordvoerder van het bestuur, op de eerst volgende bestuursvergadering gebeuren. Er zal, zo is de ver wachting bij eventuele actie naar samenwerking met Belgi sche milieugroepen worden afgestreeft. Het Belgische ministerie van streekeconomie heeft er giste ren nog op gewezen dat de Gentse kanaalzone niet de eni- 9 De vignetten die worden toegeschreven aan de actiegroep Oosterschelde Open bevinden zich op strategische punten in de stad, zodat men ze niet over het hoofd kan zien. De verf schijnt van zeer slijtvaste kwaliteit te zijn. ge plaats is waar de raffinade rij zou kunnen komen. De Griekse maatschappj die deze raffinaderij wil bouwen, heeft nadat besloten werd om niet op Antwerpens linkerover te gaan bouwen omdat het daar te lang zou duren van het ministerie diverse plaatsen voorgeschoteld gekregen, waaronder de Gentse Kanaal zone. Welke andere plaatsen er zijn genoemd wilde men gisteren in Brussel niet vertel len. Wel bevestigde men geruch ten dat er een pijpleiding kan komen tussen de kanaalzone em Zeebrugge als de raffinaderij in de Kanaalzone zou komen. Die pijpleiding zal dan door het bedrijf zelf aangelegd en be taald moeten worden. Ook ziet het er niet naar uit dat de Belgische regering in dit pro ject geld zal stoppen. In ver band met de regeringscrisis zal het niog lang duren voordat daar een uitspraak over ge daan kan worden en volgens het ministerie van streekeco nomie kan de Griekse maat schappij niet zo lang wachten. Dit bedrijf, dat al een raffina derij in Griekenland heeft, wil een nieuwe raffinaderij zo snel mogelijk uit de grond stampen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het PvdA- kamerlid Konings heeft bij de behandeling van de begroting van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne een aantal vragen gesteld over de samenwerking tussen Nederland, België en West-Duitsland met betrek king tot meetnetten voor da luchtverontreiniging. Zijn er afspraken over de verwerking van de meetgege vens gemaakt zodat de gege vens in de drie landen zonder meer vergelijkbaar zijn? Is in de naaste toekomst een koppe ling van deze meetnetten te verwachten? De PvdA-fraktie acht dat van zeer groot belang, waarbij men vooral denkt aan Zeeuwsch-Vlaanderen met het Antwerpse industriegebied en Belgisch Limburg, Nederlands Limburg en het Duitse indus triegebied in de grensstreek. Vragen stelde het kamerlid ook over de stand van zaken met betrekking tot de rampen plannen nu er in ons land een aantal kerncentrales funktio- neren (Dodewaard en Borsse- le). Die plannen zijn volgens' de PvdA fraktie slechts zin vol, als de uitvoering er van mogelijk is. Maar het rampen plan voor Borssele wijst daar bepaald niet op. Tenslotte pleitte hij voor een goed over leg met Bonn en Brussel over onderlinge samenwerking in geval van ongelukken met kerncentrales in "het Duitse en Belgische grensgebied. Loos alarm De brandweer van Kloosterzande kreeg giste ren om halftwee 's middags de melding dat er brand was in de kerk van Terhole. Het bleek achteraf een loos alarm te zijn. Toen de brandweer arri veerde bleek men achter de kerk vuurtje aan het stoken te zijn. Brandweercommandant J. Menu zei later dat de brand melding gekomen was via de rijkspolitie te Middelburg. Hij noemde dat een onnodige om weg. 9 De heer G. van de Zande, lid van de centrale cultuurtechnische commissie (rechts), onthulde het naambord van het nieuwe bureau. Naast hem ir. I, D. Sepers, hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting in Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE In verband met dc ruilverkavelingen De Poel- Heinkenszand en Kapelle-We- meldinge is gisteren in Kapel- Ie nabij het viaduct onder Rijksweg 58 een bureau geo pend, van waaruit de werk zaamheden zullen worden voorbereid, waar de ruilverka- velingscominissies zullen ver gaderen en waar belangheb benden terecht kunnen. In verband met de voorbe reiding van de ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand had men eerst de beschikking over ruimte in het landbouwhuis in Goes. In verband met gebrek aan ruimte daar en ook vanwe ge het feit dat de ruilverka velingscommissie Kapelle-We- meldinge startte, achtte men het gewenst om voor beide projecten een gezamenlijk bu reau te openen. Dat openen geschiedde gis termiddag docr de heer G. van de Zande, lid van de centrale cultuurtechnische commissie. De heer Van de Zande merkte op dat men bij ruilverkaveling gemakkelijk het verwijt krijgt dat het landschap wordt ver woest. Hij vond dit verwijt niet terecht omdat naar zijn mening ook wordt gewerkt aan het aantrekkelijker maken van het landschap. Overigens voegde hij er wel aan toe dat van het landschap van vroeger in Zuid-Beveland niet meer zoveel is terug te vinden. Hoogspanningsleidingen wegen, spoorlijnen, pijpleidin gen, flats e.d. hebben het landschap een ander aanzien geageven. "olgens de heer Van de Zande zijn het echter niet alleen de landbouwers, die het landschap aantasten. De ont wikkeling in de landbouw, waar in verband met steeds grotere machines behoefte is aan steeds grotere percelen, is maar één van de vele factoren, die hierin een rol spelen", zo zei hij. Als voorzitter van de beide plaatselijke ruilverkavelings commissies merkte de heer D.J- Dees op dat wijziging van het landschap niet betekent dat het landschap er minder waard door wordt. Hij zei dat zeker rekening gehouden wordt met redelijke verlan gens van de landschapsbe schermers. Tijdens de opening van het bureau bleek dat er wat be treft het ruilverkavelingsplan de Poel-Heinkenszand meer begrip is ontstaan tussen land bouwers en natuurbeschermers voor wat eikaars standpunten betreft. Voorspeld werd dat de ruilverkaveling in Kapelle- Wemeldinge geen gemakkelijke kluif zal worden. (Va-n een omzer verslaggevers) MIDDELBURG De Mid delburgse gemeentepolitie speurt vlijtig maar voorlopig nog tevergeefs, naar de groep kladschilders, die straten en muren van de Zeeuwse hoofd stad met felgele vignetten „versiert". De vignetten, voorstellend een letter „O", met daaronder twee golfjes, zijn vorige week voor het eerst gesignaleerd. Het eerste exemplaar stond precies voor de toegangsdeur tot de vergaderzaal van pro vinciale staten. De tweede verscheen op het brugdek van de Schroebrug, een tactisch juiste plaats, want elke keer als de brug geopend wordt, verschijnt het vignet hoog bo ven het woelige straatbeeld. De vignetten worden toege schreven aan de actiegroep „Oosterschelde open", maar helemaal zeker is men daar ook niet van. De waarnemend korpschef van. de gemeentepo litie zei ons: „Bij surveillance hebben wij vignetten gevon den waarvan de verf nog nat was, maar van de daders geen spoor". Sinds d-eze week zijn de vignetten ook op de muren van openbare gebouwen opge doken. Dat is, aldus de Mid delburgse gemeentepolitie, een kwalijke zaak, omdat het hier bij om pure beschadiging gaat. De directeur van gemeente werken Middelburg: „De klad schilders gebruiken een ge meen soort verf, dat ook wel wordt gebruikt om strepen op openbare wegen te trekken. De vignetten die op de rijweg geplaatst zijn slijten er op den duur wel af. Die rommel op de muren zit er misschien nog op als de Oosterschelde al lang en breed is afgesloten". De schilderpartij, die in het Middelburgse stadsbeeld lang zamerhand storend begint te werken, zal onderwerp van bespreking vormen in het col lege van B. en W. van Middel burg. De dienst gemeentewer ken zoekt naar een middel waarmee de vignetten van de muren kunnen worden verwij derd. „Het zou een ramp zijn", aldus de politie en gemeente werken, „als de actievoerder? de vignetten ook op onze his torische gebouwen zouden gaan schilderen". De politie heeft, sinds de vignetten op de muren zijn verschenen, aUe gevoelens van tolerantie met het oog op de openbare meningsuiting, laten varen. Als we de schilders be trappen laten we ze niet met een waarschuwing lopen", al dus een politiewoordvoerder. De vignetten lijken zo spre kend op elkaar dat ze beslist met behulp van een mal moe-- ten zijn vervaardigd. Waar schijnlijk gebeurt dat nachts. HULST - Tel. 01140 - 3453* KOFFIETAFELS v.a. 5,95 voor BRUILOFTEN MENU'S v.a. 12,50

de Stem | 1974 | | pagina 3