Felle aanval Knobel op Cor Coster VAN PRAAG: „DESNOODS VOOR DE RECHTER" Jongbloed nog aan de leiding Donner nog kans op toernooizege TOTO-SYSTEEM WINSTGEVEND Knie-blessure van Riva zaait paniek in Italië WM 74 Assurantieconcern SR anno 1720 N V NEC vraagt dispensatie PRIJSVERLAGING GEVOLMACHTIGD AGENT sport Ons Concern verhoogde de sinds 1 Januari 1972 niet verhoogde premies Autoverzekering per 1 Januari 1974 met de met het Ministerie overeengekomen verhoging van 3V2% voor All risks-verzekering en van 13 voor W.A.-verzekeringen. In October 1973 gaven wij extra uitbreiding - die geld kost- aan de Autopolis door ook taxi- en sleepkosten te vergoeden bij W.A.-verzekering bij motorpech, mits de auto niet ouder dan 3 jaar is. Dat was in feite een Dinsdd& 2v januari 197/ n (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Spaanse bom die al lang onder Ajax ligt is tot ontploffing gekomen. Na de affaire Cruyff, die aan het begin van dit seizoen naar Barcelona vertrok, heeft Ajax de laatste maanden met een zaak Neeskens te maken. De talentvolle Neeskens is door Barcelona benaderd, waar bij de Spaanse vereniging Neeskens een recordbedrag zou hebben geboden. Neeskens, welke een langdurige verbin tenis heeft met Ajax (tot het eind van het seizoen 1975) droomt van de fabuleuze bedragen die hij in Spanje kan gaan verdienen. De verbindingsman tussen Neeskens en Barcelona is Cor Coster, de schoonvader van Johan Cruyff, welke ook een belangrijke rol heeft gespeeld bij de overgang van zijn schoonzoon van Ajax naar Barcelona. Het bestuur van Ajax, dat de geruchten rond de overgang van Neeskens en de hierdoor ontstane onrust onder de spelers beu is, heeft zaterdag bij monde van voor zitter Jaap van Praag duidelij ke taal gesproken. Tijdens een bijeenkomst van alle Ajax- sDelers stelde Van Praag on omwonden dat Ajax niet van plan was om een con tract met welke speler ook. de praktijken van Cor Coster in wie hij de man ziet die alle onrust in het elftal van Ajax heeft veroorzaaKt. Knobel: „Ik heb persoonlijk niets tegen deze man want ik ken hem niet eens. Maar zijn werk als bemiddelaar van en kele Ajacieden ondergraaft het moreel van mijn elftal en ver stoort de concentratie van mijn spelers. Een elftal dat tegen AC Milan zo'n grote klasse demonstreerde, kan niet tegen zulke jonge en onerva ren tegenstander als NEC zo zwak spelen. Op dit ogenblik loopt men hier mijn seizoen te verpesten. Daarom wordt het tijd dat ik eens in de boom Ajaxtrainer Knobel: verbolgen. voortijdig te verbreken. „Wan- klim. De afgelopen maanden neer iemand dat van plan is sinds mijn komst bii Aiav kan hij er op rekenen dat er veel gebeurd. Toen Johan laat* komen"^ stelde de' <Ajax- gg praeses. Trainer George Knobel veJen he? eJnde die na de affaire-Cruyff er zo hegemonie In septe„rber"Ter- in 6de ^i^terdamse "gelederen gaarde Cor Cost?r tegen een herstellen deed het na dê «f_0r *£*2 slechte vertoning van zijn ploeg tegen NEC nog eens dunnetjes over. De anders zo rustige Knobel trok in felle bewoordingen van leer tegen HILVERSUM FC Amster dam-doelman Jan .Jongbloed heeft iets van zijn voorsprong in de strijd om de Eddy PG- trofee moeten prijsgeven. Zijn clubgenoot Jan Fransz liep namelijk één punt in en staat thans met een totaal van 152 punten op de tweede plaats. Ook FC Twente-speler Theo Pahlplatz heeft een punt van de achterstand op Jong bloed kunnen afknabbelen. De kopgroep van het klasse ment, samengesteld door de sportredactie van Studio Sport, ziet er als volgt uit: 1. Jan Jongbloed fFC Amster dam) 155 punten; 2. Jan Fransz (FC Amster dam) 152 punten; 3. Theo Pahlplatz (FC Twen te) 151 pnt.; 4. Johan Neeskens (Ajax) 150 pnt.; 5 tm. 9. Ton Thie (FC Den Haag), Willy van der Kuylen (PSV), Cees van Ierssel (FC Twente) en René Notten fFC Twente) 148 pnt.; 10. Vosmaer (Haarlem) 147 pnt.; 11 tm. 13. Van der Ley (Go Ahead Eagles), Van Kraay 'PSV) en Frans Thiissen (FC Twente) 146 pnt.; 14 tm. 16. Ruud Krol (Ajax), Leen van der Merkt (FC Am sterdam) en Pim Doesburg (Sparta). VOETBAL Voor het eerst zal dit jaar in Zuid. Afrika een voetbalcompetitie van start gaan, waaraan wordt deelgenomen door ploegen van blanken en niet-blanken. De minister van sport dr. Koorn hof heeft een plan van de heer Dave Marais, voorzitter van de witte voetbalbond, goedge keurd. Aan de wedstrijden reeks zal worden deelgenomen door vier ploegen, die alle ne gergroeperingen in Zuid-Afri- ka vertegenwoordigen. VOETBAL Bijna alle kaarten voor de voetbalwed strijd Spanje-Zuid-Slavié die op 13 februari in het Waldsta- dion te Frankfort wordt ge houden ziji, uitverkocht. De laatste beslissingswedstrijd in de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap zal dus zonder twijfel bijgewoond worden door het maximum aantal van 61.500 toeschouwers. De winnaar van het duel speelt op 13 juni de openingswedstrijd van de eind ronden tegen wereldkampi oen Brazilië in hetzelfde stadi on. Ajax, indien het zijn „schuld" niet aan Cruyff betaalde, zou ruïneren. Toen Cruyff twee jaar geleden een zevenjarig contract tekende werd over eengekomen dat hij na zeven jaar een bepaald bedrag zou ontvangen. Toen Cruyff opstapte eiste hij tweezevende deel van dat bedrag op. Ajax ging daar ui teraard niet op in omdat hij zijn zeven jaar niet had volge- maakt. Toen Ajax op 16 janu ari AC Milan met 60 ver sloeg^ trad het plan Coster in werking. Hij nam opnieuw contact op met Johan Nees kens, een contact dat er al enkele maanden was. Coster wilde Neeskens aan Barcelona of Juventus verkonen en bood hem hiervoor anderhalf mil joen gulden handgeld. Boven dien trad Coster in contact met Ajax, dat echter alle on derhandelingen afwees. Coster hleef aandringen en dreigde er zelfs een rechtszaak van te maken. Nu plukt Coster de vruchten van zijn werk. De concentratie in het elftal verwatert, onder andere door het feit dat ver scheidene spelers de „onge kende mogelijkheden" kennen die er voor hen in het buiten land liggen. Ik heb er wel begrip voor dat Coster en Neeskens veel geld willen verdienen. Maar er is niemand bij gebaat dat in dit stadium wordt onderhandeld. Volgens mij is het de bedoeling van Coster om te voorkomen dat Ajax zonder Cruyff kampioen van Nederland wordt. Zoiets vind ik schandalig' IJMUIDEN (ANP) Door de zege op Ghitescu heeft Donner opnieuw kans op de (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Het bestuur van NEC heeft het bestuur sectie betaald voetbal van de KNVB schriftelijk verzocht om dispensatie te verlenen aan hulptrainer Leen Looyen, waardoor deze voorlopig de functie van hoofdtrainer kan blijven vervullen. Zals bekend werd na het verdwijnen van Meg de Jongh als eerste trainer bij NEC Looyen door het bestuur aan gezocht om de zaken waar te nemen. De Vereniging van Oe- fenmeesters stelde bij monde van secretaris-generaal Van der Leek dat NEC binnen twee weken over een nieuwe trainer met een A-licentie diende te beschikken. NEC stelde toen echter al dat men in geen geval in zee wen ste te gaan met een trainer waarin men niet het volste vertrouwen had. Inmiddels hadden de spelers zich mas saal achter Looyen geschaard, .NEC-manager Jansen:„Wij hebben de KNVB in kennis gesteld van het feit dat wij voorlopig nog geen oplossing zien met betrekking tot het aantrekken van een nieuwe trainer. Daarom willen we de komende tijd zeker doorgaan met Looyen. Wij verwachten dat het sectiebestuur van de KNVB deze week een beslis sing in deze zal nemen" (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM „Er wordt zo dikwijls gezegd, dat het vol gen van een bepaald systeem, gebaseerd op de te verwachten prestaties van de profvoetbal lers niet haalbaar is. Nou ge loof dat maar niet. we hebben hier acht jaar op gestudeerd mijn broer Wim en ik en de 313 prijzen die we nu voor onze klanten in de wacht ge sleept hebben betekenen een absoluut record in de Neder landse voetbaltoto De gebroeders Wil en Wim de Groot. Willem de Zwijgerlaan 55 in het Noordhollandse Cas- tricum hebben het afgelopen weekend hun grootste slag ge slagen. Voor de 140 deelne mers uit het hele land. voor wie banketbakker Wil en kok Wim de toto-formulieren in vulden. liggen er 313 prijzen klaar. Wim de Groot: „We hadden 8 kolommen met. 13. 68 met 12 en 237 met elf goede uitslagen. We verwach ten. dat er een totaalbedrag van 35 a 40.000 gulden zal worden uitgekeerd. Nou. daar hebben we zondagavond maar eens goed op gedronken De gebroeders De Groot zien het in het toto-bedrijf langza merhand wel zitten. „Het is al de 17e keer dat we in de prijzen vallen. Ons oude prij- zenrecord lag al op 180. Het systeem is geheel gebaseerd op de te verwachten uitslagen. We houden onder meer alle transfers bij, verdiepen ons in de weersvooruitzichten voor de weekends en bezoeken veel wedstrijden. Daarna gaan we rond de tafel zitten en vullen met stempels een paar duizend kolommen in." De De Groot's dokteren con stant aan hun methode. Voor het volgende voetbalseizoen hebben ze een nóg slimmer systeem uitgedacht, waarmee thans nog geëxperimenteerd wordt. De klanten voor hun toto-club trekken ze via ad vertenties. Het kost de deelne mers volgens Wim geen cent méér dan bij deelname via een voetbalvereniging. Men betaalt wél voor het hele sei zoen vooruit. Maar het inleg- geld wordt voor elk formulier waarop geen priis valt terug betaald. Als het wél raak is, dan incas seren de gebroeders De Groot 15 procent van de netto-prijs als commissie. En volgens hun eigen zeggen kunnen ze het daar de laatste iaren best van doen. Trouwens de beide Castricum- mers verkopen ook nog toto- systemen 15 gulden met de garantie na één jaar zonder succes 10 gulden terug Het zelfde geldt voor hun syste men voor de Duitse lotto, me' dien verstande dat na 1 jaar geld plus rente worden terug gestuurd bij het uitblijven van positief resultaat. toernooizege. Dat was maandag avond om kwart over negen de mare, nadat de Nederland se grootmeester tussen 6 en 8 uur na vijf uur met de rug tegen de muur te hebben ge staan steeds meer tot de gevolgtrekking was gekomen dat zijn partij in verlies moest eindigen. Ghitescu kon name lijk een winnend toreneind spel op het bord brengen. Met Ghitescu betrad de Roe meense equipe de arena. De fluistercampagne tussen de analitici der twee naties be gon. Men wisselde de conclu sies uit. Ghitescu week echter bij de eerste zet reeds af van de analyse, daarna nog eens, om vervolgens een totaal ver loren pionneneindspel in te gaan. Hij kwam zelfs nog in tijdnood, doch toen kon een blind paard al geen schade meer doen. Bij zulk een onlo- gica haalt de meest doorge winterde toernooirot de schou ders op. De middag was wol kenloos gebleven. Uit drie katvisjes van remise: Pomar - Forintos, Ree - Hecht (waarbij Ree het wel had geprobeerd) en Radulov - Langeweg. Deze keer draaide alles om de avondzitting. Ook de positie van Jan Timman stond tegen de agressieve Quinteros op het spel. De partij werd afgebro ken en toen 's avonds nog maals verdaagd. We hebben nu het eindspel toren en loper tegen toren op het bord. De theorie noemt dit „veelal re mise", doch Timman moet ho geschool kunnen rijden, omdat in de praktijk waar te maken. Ook de partij Adorjan - Planic was spannend. Adorjan ver loor een stuk voor enkele pi onnen, overleefde op de secon de een tójdnoodduel, en begon toen vervolgens een halsbre kend tegenoffensief. Maar Pla nic trok aan het langste eind Hij blijft daardoor evenals Donner, kandidaat voor de eerste plaats. De uitslagen: Grootmeestergroep 11e ron de: Enklaar (Ned) - Matulovic (Zdsl) afgebroken. Sosonko (Ned) - Browne (VS) afge broken, Donner (Ned) - Ghi tescu (Roem) afgebroken, Po- mar (Sp) - Forintos (Hong) VzY2, Quinteros (Arg) Timman (Ned) afgebroken. Adorjan (Hong) - Planine (Zdsl) afgebroken. Ree (Ned) - Hecht (Wdld) yzVz Radu lov (Buig) - Langeweg (Ned) V2Viï- St and na 11 ronden: 1 Browne 8 en 1 afgebroken, 2 en 3 Planine, Donner 6V2 en 1 afgebroken, 4 Hecht 6%, 5 en 6 Sosonko, Matulovic 6 en 1 afgebroken, 7 Radulov 6, 8 Pomar 5'/2, 9 Quinteros 5 en 1 afgebroken, 10 Timman 4% en 1 afgebroken, 11 en 12 Forin tos, Ree 41/2; 13 Adorjan 4 en 1 afgebroken, 14 Enblaar 3'/2 en 1 afgebroken, 15 Ghitescu 3 en 1 afgebroken. 16 Langeweg 3. Meestergroep 11e ronde: Hartoch (Ned) - Garcia (Cu ba) 10, Kurajiioa (Zdsl) - Dieks (Ned) 10, Baljon (Ned) - Tarjan (VS) afgebro ken. Popov (Buig) - Keene (Eng) Y2V2, v. Scheltinga (Ned) - Ciocaltea (Roem) af gebroken, Antunac (Zdsl) Pytel (Polen) 10, Bachtiar (Indon) - Mohrlok (Wdld) af- vebroken, Kuijpers (Ned) - Eising (Wdld) 10 Stand na 11 ronden: 1 en 2 Kuraiica, Popov 7%; 3 Ciocal tea 6% en 1 afgebroken; 4 t.m. 6 Keene, Antunac, Kuijpers 6Y27 Tarjan 5% en 1 afge broken; 8 en 9 Hartoch, Garcia 5V4; 10 en 11 v. Scheltinga,. Mohrlok 5 en 1 afgebroken; 12 en 13 Pytel, Dieks 4'/3; 14 Eising 4, 15 Bachtiar 3V4 en 1 afgebroken. 16 Baljon 1 en 1 afgebroken. (ADVERTENTIE) FRANKFURT „De tijd van experimenteren is voor bij. Het is nu zaak om de spelersgroep optimaal op het wereldkampioenschap voor te bereiden. De oefenwed strijden dienen dan ook uit sluitend oc van mijn natio naal team een nog grotere eenheid te maken" oordeelde Fernuccio Valcareggi, de bondscoach van Italië, nog niet zo lang geleden. Maar Valcareggi is plotseling tooh weer enigszins in pa niek geraakt. Tijdens de competitiewedstrijd Cagliari- AS Roma (1-1) moest name lijk topscorer „Gigi" Riva geblesseerd het veld verla ten. Thans is komen vast te staan dat Riva een ernstige knie-blessure heeft en waar schijnlijk een meniscus-ope ratie moet ondergaan. Valca reggi: „De specialisten willen nog geen definitieve uit spraak doen. Maar laten ze toch snel beslissen. Iedere week die thans verloren gaat kan catastrofaal voor ons zijn. Riva zal na een ge dwongen rustperiode nog ve le weken nodig hebben om weer naar zijn oude vorm te groeien". Eind volgende maand (26 fe bruari in Rome) ontmoet de Italiaanse ploeg de formatie van West-Duitsland die kort daarvoor in Madrid tegen Spanje heeft gespeeld. Valca reggi: „De strijd tegen West- Duitsland moeten we bijzon der serieus nemen. Pas in een dergelijke wedstrijd zul len onze sterke en zwakke punten aan het licht komen. We zullen tot een perfecte formatie moeten komen wil len we met succes de eerste finale-ronde (met tegenstan ders als Argentinië, Polen en Haëti) overleven. De financiële problemen die de Schotse Voetbalbond kent en de organisatorische moei lijkheden die bondscoach Willie Ormond neeft (de meeste van zijn spelers ko men uit in de Engelse com petitie) hebben er toe geleid dat Schotland thans defini tief heeft moeten besluiten een bescheiden oefenpro gramma samen te stellen. Naast de drie wedstrijden die Schotland ieder jaar in mei speelt om het Britse voetbalkampioenschap (ont moetingen tegen Engeland, Noord-Ierland en Wales) zijn er slechts twee duels aan het programma toegevoegd: 1 ju ni de uitwedstrijd tegen Bel- gie en op 5 juni in Oslo tegen Noorwegen. Met een vroep van 28 spelers is de Bulgaarse bondscoach Hristo Mladenov vorige week op Cyprus aangekomen. On der de geselecteerde spelers bevinden zich 5 man van CSKA-Sofia. In Brazilië ziet men niet de noodzaak in om onder de 22 spelers, die definitief voor het wereldkampioenschap worden aangewezen, meer dan 2 keepers te hebben. De Braziliaanse Voetbalbond meent dat voor de te ver wachten harde strijd zoveel mogelijk veldspelers be schikbaar moeten zijn. Bondscoach Mario Zagalo is het daar niet mee eens en hij wijst nog eens op de grote risico's die Brazilië in 1958 had gelopen. Zagalo: „We hadden toen Gitaar en Cas- tilho ter beschikking. Castil- ho raakte tijdens de training aan de hand geblesseerd en toen moest de reserve-keeper uit de atngewezen veldspe lers worden gekozen. De reus viel op de toen nog erg onge Pele. We hebben het net Gitaar als doelman ge- •ed, maar de ramp zou niet e overzien zijn geweest als ^ele in het doel was komen e staan". Voor ruim een miljoen Mark heeft het organisatiecomité van het wereldkampioen schap de filmrechten van het toernooi verkocht aan een Engelse maatschappij. Regis seur van de WK-film wordt Morten Lewis. "fr In Zuid-Amerika is de voet balbond arm. Daarom hebben de bomdsofficials van Argen tinië, Chili en Uruguay al een voorschot gevraagd op de re cettes van de WK-strijd in West-Duitsland. Ieder deel nemend land, dat de eerste finale-ronde gaat overleven, kan rekenen op zo'n 1% mil joen gulden. Chili, Argentinië en Uruguay hebben thans ie der al zo'n 500.000 gulden ontvangen. De Westduitse voetbalbond heeft reeds hotels gereser veerd voor de vier ploegen die in München om de ere plaatsen gaan strijden. Het Hilton-hotel te München, Ho tel Bachmair, Lederer Hotel en de schitterende sport school in Grünwald zijn be sproken. De Westduitsers zijn al zo optimistisch ge weest om West-Duitsland in de sportschool van Grünwald in te delen. -F De aanvangstijdstippen van de finale (7 juli) en de strijd om de derde en vierde plaats (6 juli) staan thans definitief vast. In het Olympisch stadi on van München beginnen de wedstrijden om 16.00 uur. JACK ARENTSEN PRIJS ER KUIRIIIEIT Bij Brandverzekering van inboedels, woon- en winkelpanden, schaften wij als enige maatschappij onlangs onderverzekering af, bij gelijkblijvende premies. Ook dit betekent in feite een prijsverlaging. Bij zuivere Risico Levensverzekering geven wij sinds midden 1973 bij overlijden de helft van de betaalde premies terug. Ook dit is een prijsverlaging. Bij Levensverzekering met Spaarelement geven wij de te maken rente op Staatsobligaties aan de verzekerden gegarandeerd belastingvrij terug met slechts V2 voor beheerskosten over dit spaardeel. Bij Bromfietsverzekering is, ook bij W.A.- verzekering, de helm gratis meeverzekerd metf 25.-eigen risico. Datookdit een prijsverlaging betekent, is duidelijk. De kwaliteit van onze polissen. Uweigen vertrouwde assurantiebemiddelaar kan U alles hierover vertellen. Wij staan en stonden op velerlei gebied aan de spits wat Uw dekking betreft. Ons "rode boekje" spreektvoorzichzelf. De ene polis of de andere kan voor de'leek ogenschijnlijk hetzelfde lijken te bieden, maarduizénden guldens verschil uitmaken bij schade. Ons devies: We hebben niets te verbergen. U wilt als verzekerde bij schade uitkering ontvangen zonder gezeur. Wij vinden dat U daar recht op heeft, vandaar onze unieke polissen. Ons resultaat. Niettoevallig stijgt de toevloed van nieuwe verzekeringen geweldig ondanks olie crisis en andere narigheden. ASSURANTIECONCERN STAD ROTTERDAM ANN0 1720 NV Een echt Nederlands bedrijf door de eeuwen heen, waar uw PRIVACY gewaarborgd is. Werkmaatschappijen Levensverzekering Stad Rotterdam Leven deWaerdye de Verzekerings Unie Schadeverzekering Stad Rotterdam Schade Woudsend Anno 1816 dj A SS R A.N TIE- N BV. BRE^A WILLEMSTRAAT 13 TEL.01600-22121

de Stem | 1974 | | pagina 7