lorzitting lor lurders rife Zeeuw ISRAËL ONTRUIMT VOLGENS AKKOORD WD-vragen over kosten en gevolgen benzinedistributie Ommezwaai Ian Paisley Makarios wil amnestie voor Grivas-aanhangers doel-sparen elke maand een vast bedragje opzij leggen voor die fijne vakantie! Bestuur aangevuld met gedeputeerde en wethouder Mogelijk nieuw diplomatiek contact Moskou-Israël Franse handel in de dood Noord-Holland: Kalkar-heffing ook voor onderzoek zonne-energie Frank-en- vrij zwevend a la mode de Paris W.A-STICHTING Nieuw-Dennendal DEPARTEMENTEN STELLEN GEMEENTEN SCHADELOOS Moskou-Israël Ford niet eieren bekogeld Dinsdag 29 januari 1974 Geopend van 141» |uur. 1 Idorpe Centraal 13.30 u„., Iting voor bejaarden. ENEDE (B) lerie Marg. de Boevé e> ■e van de fotografen Jf' arie Bottequin en Hei* Lukas Lindennaaier (t^ 5GE touwburg 20.00 u„.. wonderdoktoor", mUjj' |comedie van A.' pet-" i Rozenstraeten. i een onzer verslaggevers) KNEUZEN Het b«. van de woningbouwver- ng „Terneuzen" heelt in circulaire meegedeeld, aanleiding van de Inge- ie klachten door een groot il huurders, binnenkort ïoorzitting te houden over erwarming van de wonin- met aardgas in plaats van plie. wordt verder gezegd dat hakeling op aardgas met liduele verwarming door pestuur reeds in december in principe werd besio- jjln januari kwamen de of- s binnen, naar aanleiding van het bestuur op 14 ja- i besloot tot de bovenver- Ie hoorzitting. Bij de uitno- Ig voor deze hoorzitting p de huurders een volle berekening en motivatie powel voor als tegen krij- itrent de wijzigingen in itookkosten wordt in de laire gezegd dat, gere- over de laatste vier jaren, het olieverbruik woning 2784 liter be- Hieruit blijkt volgens bestuur duidelijk dat er |een warmteverlies van 40 ent in de terreinlingen ab- :t geen sprake is. Het be- denkt aan slechts 20 snt warmteverlies, hut- in het algemeen wordt ■nomen. Uitgaande van |gemiddelde verbruik van liter per jaar en de door woningbouwvereniging It Jen prijs van 0,2777 cent jliter, inclusief omzetbelas- zijn de stookkosten mo reel per Jaar ruim 773. exploitatiekosten van het buis bedragen per jaar i4. Dat betekent dus in 1 bijna 799 per jaar, per ng. Momenteel wordt er per jaar. in rekening ge it in de hoop en verwach- dat ieder zijn steentje aagt om de kosten zo laag ilijk te houden. Het be- zegt het onbegrijpelijk nden dat in de brief van actiecomité gesteld wordt, de per 1 januari 1974 be nde bedragen alle perken riten gaan. 'nslotte deelt het bestuur dat de verhogingen in mber en december niet de huurders zijn doorbere- waaruit moet blijken de belangen van de huur- terdege worden behar- Pij De Stem B.V, 0-7920 (4 Ufnen); HULST: en); GOES: Klokstraat 1, 30-17.00 uur. 100 uur, tel. 01600-22341; 10; zondag 20.00-22.00 uur, 1 of 01150-6297; Midden- n, Kantoor Nïeuwstraat 9, 150-5745 algemeen redac- t Kromme Weele 4, Mid- 10-7438: redacteur Midden- 1-3405. kam Klokstraat 1, of 35 Goes: redacteur te iel kantoor Nieuwstraat 9, 11150-4866: redacteur 0-Z-* straal 14. Hulst tel 01140- W Z -Vlaanderen: R van 01170-3370; sportredactie el 01155-2237. 01150-6297. 1100 - 4318 Copyright De Stem/Het Parool Tijdens een bezoek dat we eens aan het laboratorium van een grote Franse fabriek van schoonheidsmiddelen brachten toonde men ons zonder enige terughoudendheid de afdeling proefdieren, waar de muizen, de cavia's, de konijnen en andere proefdieren zo niet bij duizenden dan toch bij honderden te tel len waren. Op onze vraag of de bezoekers en vooral de be zoeksters door dat schouwspel niet een aversie tegen het bedrijf en zijn produkten kregen, antwoordde de rondleidster: „Ach, wij Fransen zijn niet zo gevoelig". Aan die ervaring moesten we denken, toen de Franse minister van oorlog, Robert Galley, verleden week met trots bekend maakte dat Frankrijk met een wapenexport van meer dan acht miljard franken in 1973 alle records had gebroken. „Le Monde" voegt daar koeltjes aan toe dat de Franse economie op dat punt tenminste vooruit gaat. De wapenhandel vormt al zeven percent van de Franse export, er werken 270-000 mensen in de wapen industrie, van wie 65.000 alleen al voor de leveringen aan het buitenland. Minister Galley heeft het cynisme trouwens ten top gedreven door te verk'aren dat de hogere koers van de dollar en het zweven van de frank voor de Franse wapenindustrie gunstige exportmogelijkheden scheppen. Die handel houdt natuurlijk bij de materiële produkten (vlieg tuigen, raketten, geschut, handvuurwapens, munitie) niet op. Er wordt ook „technische bijstand" geleverd, want de afnemers in hoofdzaak in de Derde Wereld te vinden moet natuur lijk wel wat worden bijgeleerd. In dit licht bezien doet de klacht van de Franse president Pompidou, dat Europa er bij de regeling van het conflict in het Midden-Oosten niet aan te pas is gekomen, nogal hypocriet aan. Zonder wat spanning of een lokaal conflict ergens in de wereld, zou er voor de Franse industrie niet zoveel te verdienen zijn. (Van onze correspondent) TEL AVIV De eerste fase van de grote Israë lische terugtocht van de westelijke oever van het Suez-kanaal de Sinaï-woestijn in is gisteren voltooid. Israël heeft een derde deel van zijn 1.500 vierkante kilometer omvattend bruggehoofd overgedragen. De Israëlische vlag wapperde gistermorgen voor het laatst bij km paal 101 op de weg Suez-Cairo. In 't Kort OP het proces in Kenitra tegen 62 Marokkanen die zijn be schuldigd van deelneming aan het komplot tegen de veiligheid van de staat op 3 maart 1973, is gisteren bij verstek de dood straf geëist. Alle beklaagden zijn, zoals gemeld, ondergedo ken in Algerije, Frankrijk en Marokko zelf. DE Amerikaanse en Russische geheime dienst hebben volgens 't Israëlisch blad Ha Aretz in de afgelopen weken 'n samen zwering ontdekt tegen de Egyptische president Anwar Sadat. Dit komplot zou gesmeed zijn door de Libische leider kolo. nel Moammar Gaddafi. CIRCUS Boltini heeft minister Van Agt (justitie) medewer king gevraagd voor plaatsing van een dertigtal jonge krach ten in het circus, via instel lingen als reclassering, voog dijraad en voorwaardelijke in- vrijheidsstelling. DE fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Rotter dam is er voorstander van de zeehavengelden tijdelijk te ver hogen in verband met de ver. mindering van de olie-aanvoer. HET gerechtshof in Den Haag heeft de 55-jarige Bos Slaven burg, ex-wereldkampioen brid gen, nu tennistrainer in Ma rokko, vrijgesproken van hem ten laste gelegde opzettelijke onjuiste en onvolledige be lastingaangifte. De procureur-generaal bij het hof had vijf maanden gevan genisstraf geëist. HET algemeen bestuur van de gespreksgroep AR-gezinden, heeft besloten alle leden en „voorts allen die de christe lijke politiek ter harte gaat", met klem te adviseren, „elk op z'n plaats", al 't mogelijke te doen de totstandkoming van het christen-democratische ap pel te voorkomen. UIT een winkel aan de Insu- lindestraat in Rotterdam zijn dit weekeinde leren jassen met een totale waarde van f 50.000 gestolen. UTRECHT (ANP)De colleges van Gedeputeerde Staten van de provincie en van Burgemeester en Wet houders van de gemeente Utrecht hebben op verzoek van de twee bestuursleden van de Willem Arntszstich- ting besloten, om „ter over brugging van de uiterst moeilijke situatie" het stich tingsbestuur uit te breiden De colleges hebben mr. A. J. Bransen, wethouder van Utrecht, en gedeputeerde jhr. mr. F. F. Hooft Graafland als bestuurslid benoemd. „Een verdere aanvulling is niet uit gesloten," aldus GS en B. en W. De twee bestuursleden die de laatste weken zijn gecon fronteerd met alle conflicten rond Dennend-al, de zwakzin- nigenafdelinig van de W. A.- stichting, zijn drs. W. Drechsel en de heer J. A. Middelhuis. Het nu uitgebreide bestuur zal als zodanig optreden tot een „in overleg met alle instanties te formeren bestuur is samen gesteld". In een deel van onze edities van gisteren maakten wij mel ding van de vorming van een kersvers, onder de vlag van Carel Muller opererend „Nieuw-Dennendal". Een woordvoerder daarvan zei des gevraagd dat „Nieuw-Dennen dal" positief staat tegenover de benoeming van de nieuwe bestuurders van de W.A.- stichting. In zijn vergadering van gis teravond heeft het nieuwe be- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft m schriftelijke vragen aan minister-president Den Üyl gevraagd om opening van zaken met betrekking tot de benzmedistributie. Nu de distributie praktisch is beëin- l"n ZfuS-°n C'e kamerleden Wiegel, mevrouw Smit-Kroes en rortheme, hebben parlement en volk er recht op precies te worden geïnformeerd over de gevolgen van de distribu tie voor ons land. Nadrukkelijk vragen de drie Kamerleden Den Uyl ook of zijn uitspraak dat aan de posi tie van de multinationale con cerns een eind gemaakt moet worden, de mening weerspie gelt van het hele kabinet. Den «Jyl deed deze uitspraak (hij bad het over oncontroleerbare macht) op het PvdA-congres, afgelopen weekeind in Breda. De olieconcerns hebben zelf ai jaten weten dat ze geen be hoefte hebben om op deze uit spraak van Den Uyl te reage ren. De VVD-fractie wil weten hoeveel manuren en hoe-veel geld gemoeid is geweest met de invoering, de handhaving en Uitvoering, zowel bij het be drijfsleven als bij de betrok ken ministeries, de gemeenten en cle postkantoren. In de vra gen wordt becijferd dat de overheid gedurende de eerste distributieperiode zestien mil joen gulden heeft ontvangen en gevraagd wordt, of de kosten die door de verschillende overheidsinstellingen zijn ge maakt door d-ie opbrengst wordt gedekt. Intussen heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken mee gedeeld, dat de gemeenten de kosten die zij hebben gemaakt ter uitvoering van de distribu tie vergoed zullen krijgen volgens een systeem waarover verleden week tussen verte genwoordigers van enkele de partementen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is gesproken. De vergoeding zaïi uitgaan boven het in de wetgeving genoemde percentage van 75 pet. en in principe 100 pet. van de reële kosten bedragen. Na het neerhalen van de vlag werd ook dit historische piekje op de oorlogskaart van het Mididen-Oosten, waar Is raëlische en Egyptische gene raals rechtstreeks onderhan delden. aan de VN-troepen- macht overgedragen. Zes uur later nam het Egyptische leger dit gebied van de VN-troepen over. Tegen het middaguur had het Israëlische leger het tij dens de Grote Verzoendag- oorlog veroverde strategisch belangrijke gebied ten zuiden van de weg Suez-Cairo volle dig ontruimd. Daardoor kwam een einde aan het Israëlische beleg van de stad Suez en aan de omsingeling van het derde' Egyptische legerkorps op de oostelijke oever van het Suez- kanaal. De minister van de fensie, generaal Mosje Dayan, inspecteerde gistermiddag de voorlopige Israëlische verdedi gingslinie ten noorden van de weg Suez-Cairo. Volgen-s het Israëlisch-Egyp- tisch akkoord tot scheiding van troepen moet de Israëli sche ontruiming van de hele westelijke oever van het Su ez-kanaal op 21 februari zijn voltooid. De Israëli's hebben zich verplicht op 5 maart te rug te zijn gevallen op een nieuwe lijn in de Sinaïwoes- tijn dertig km. ten oosten van de waterweg. Vanmorgen zal blijken of het Kissinger-ak- koord de test zal doorstaan en het Israëlische vredesrisico rechtvaardigt. Volgens de let ter van de overeenkomst tus sen Egypte en Israël moet het derde Egyptische legerkorps op de oostelijke kanaaloever vanochtend aan de uitdunning in manschappen en mate rieel beginnen. Pas als door de Israëli's zal worden waargeno men dat de Egyptenaren in grote sterkte van de oostelijke kanaal-oever naar de westelij ke oever oversteken, zal Jeru zalem een zucht van verlich ting kunnen laken. De druk der supermogend- heden om ook Syrië te bewe gen om tot een akkoord met Israël te komen, wordt al lengs groter. Het rechtse Liba nese dagblad Al Hayat wist gisteren te melden, dat de Sovjet-Unie opnieuw diploma tieke betrekkingen zal aan knopen met Israël, zodra dat land met Syrië een akkoord heeft bereikt over een schei ding van hun troepen in de heuvels van Golan. De krant schreef: „Hoge Arabische functionarissen be schikken voorts over informa tie dat de Sovjet-regering de emigratie van Russische joden naar Israël volledig zal vrijge ven, zodra een Israëlisch-Syri- sche troepenscheiding is be reikt". Moskou heeft de diplo matieke betrekkingen met Is raël verbroken tijdens de zes daagse oorlog van 1967. Het blad citeerde de niet met name genoemde Arabische functio narissen als bevreesd dat het Kremlin de wapenleveranties aan Egypte, Syrië en Irak mo gelijk zal opschorten teneinde „vaart te zetten achter een definitieve regeling". stuur besloten, da Carel Muller ontslagen blijft. Hem zal heden morgen, als hij, conform zijn voornemen, het terrein van Dennendal wil betreden, de toegang worden ontzegd. PROVIDENCE (Rhode Is land) (AP) Demonstranten hebben vice-president Gerald R. Ford en de adviseur van het Witte Huis Mei-vin R. Laird met eieren en tomaten bekogeld toen zij de aula van Providence college betraden. Ford en Laird waren daarheen gereisd in verband met een diner om geld bijeen te bren gen voor geestelijk achterge bleven kinderen. Noch de vi ce-president noch Laird wer den geraakt door een van de projectielen. HAARLEM (ANP) Provinciale Staten van Noord-Holland hebben een motie van de PvdA aanvaard, waarin de re gering wordt verzocht, de drie procent Kalkar heffing ook te besteden voor onderzoek naar zonne-energie en andere energiedragers. De be handeling van de Kal karheffing in het kader van de Noordhollandse provinciebegroting werd opgeluisterd door een groot aantal actiegroepen tegen de snelle kweek reactor in het Westduit- se Kalkar. Nu was het plan om u van- daag een zuiver positieve afle vering voor te schotelen. De dag begon goed; onze eigen chef-redacteur was weer be ter, we zagen heer Cor van „achter" weer terug, tussen Ad en Marjolein was alles op nieuw koek en ei en zelfs Arie kon lachen, hoewel hij toch verloren had. Kijk, dat zijn enz... op een vroege maandagmorgen. Maar oude wijze heren zeiden lang geleden al iets over het niet prijzen van de dag voordat het avond was. Of de huid niet verkopen voor de beer geschoten is. Of zoiets. En inderdaad, de middag was nog maar nauwelijks be gonnen of onze aandacht werd getrokken door het vreemde geluid van een groene auto, die in grote haast was verla ten en onder ons raam stond geparkeerd. De inzittenden waren mede plichtig geweest bij de nood lottige overval op een geldlo- per, zo hoorden wij later. En pfffffft, daar ging het idee om een louter positieve aflevering te maken. Plotse ling zagen wij het allemaal niet zo positief meer. V begrijpt dat wel, als zo iets dicht in de buurt gebeurt, dan maakt dat toch meer in druk dan wanneer zoiets plaatsgrijpt in Zwingelspaan. Hoewel de gebeurtenis op zich hetzelfde is. Maar sprak een wijze man niet reeds lang geleden dat je eigen zwerende vinger erger is dan duizend doden elders. Daar hou ik me dan maar aan. MERIJN GEBOUWEN van de gemeente lijke dienst in Newry, een Noordierse stad aan de grens met Ierland, zijn gisteren ern stig beschadigd door de ont ploffing van een bom. BELFAST (AFP) De mi litante Noordierse dominee Iau Paisley zal niet langer eisen dat Noord-Ierland met Groot- Brittannië zal worden vere nigd via „onverwoestbare ban den". Deze uitspraak staat duidelijk tegenover „alle me ningen die ik in het verleden heb verdedigd." Dominee Paisley werd voor de Britse televisie onder vraagd over de mogelijkheid van een vereniging van de beidé Ierlanden. Ten aanzien hiervan verklaarde hij: „Ik zou graag het antwoord geven dat dit npoit zal gebeuren, maar ik kan me niet onverzet telijk tonen". Uitgaande van de gedachte dat Ulster zelf zijn problemen kan oplossen „in een democra tisch systeem waaraan alle ca tegorieën deel kunnen heb ben" zou Paisley graag zien dat de regering in Londen een referendum in Engeland orga niseert. Je zou je er dan van kunnen vergewissen of het volk werkelijk wenst dat Noord-Ierland deel uitmaakt van het Verenigd Konink rijk. De spectaculaire ommezwaai van Paisley is in Belfast met gemengde gevoelens ontvan gen. De protestantse kringen, die toch al vijandig staan te genover het delen van de macht met de katholieken, to nen zich in verlegenheid ge bracht door het standpunt van hun leider. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) NICOSIA De Cyprische president aartsbisschop Maka rios heeft gisteren zijn rege ring voorgesteld amnestie te verlenen aan alle aanhangers van generaal Grivas, die - zo als gisteren gemeld - zondag ls overleden. Alleen die leden van Grivas' gewapende ben den, die van moord worden verdacht, zullen van de am nestie worden uitgezonderd. Elders in deze editie schetst onze redactie buitenland de fi guur van Grivas. Makarios stelde voor het stoffelijk overschot van Gfivas tot morgen op te baren in dn Faneromeni-kerk in Nicosia, zodat het volk de gelegen heid krijgt afscheid van hem te nemen. In deze kerk zwoe ren de Grieks-Cyprioten in 1955 dat ze voor de bevrijding van de toenmalige Britse kroonkolonie zouden vech ten. Grivas zal naar alle waar schijnlijkheid in Griekenland worden begraven, maar de Griekse regering zou er giste ren nog op tegen zijn. Volgens het pro-Grivasblad Patris was de gezondheid van de bejaarde guerrillaleider de laatste tijd achteruitgegaan als gevolg van de jacht die rege ringstroepen op hem maak ten. Daardoor moest Grivp voortdurend onderduiken in vochtige schuilplaatsen. Toen de generaal zondag onwel werd bracht men hem snel naar het huis van een vriend in Limassol. Artsen en hart specialisten die te hulp waren geroepen konden hem echter niet meer redden, aldus Patris. Grivas' dood blijkt grote in druk te maken de Grieks-Cy priotische gemeenschap, on danks zijn recente terreur- campagne van bomaanslagen en overvallen, die afbreuk deed aan zijn populariteit. Honder den studenten organiseerden glsgeren een optocht door Ni cosia, waarin ze grote foto's van Grivas meedroegen. Waarnemers zien de amnes tie die Makarios heeft afge kondigd als een poging om te voorkomen dat Cyprus gelei delijk aan afglijdt naar een broederoorlog tussen aanhan gers van Makarios en die van Grivas. In een korte verkla ring zei Makarios: „De dood van generaal George Grivas- Dighenis heeft het Grieks-Cy priotische volk diep geroerd... Ik sluit niet in het minst de ogen voor zijn enorme bijdra ge aan de bevrijdingsstrijd van het Grieks-Cypriotische volk, waardoor hij een bijzon dere plaats in de geschiedenis inneemt. Het Grieks-Cyprioti sche volk zaïl altijd de herin nering aan generaal Grivas in ere houden. Het heeft mij veel leed gedaan dat ik het de laatste twee jaar voortdurend oneens ben geweest met de generaal over daden en activf teiten waartoe hij werd ge bracht". Wie iets wil hebben wat hij niet in één keer kan betalen, moet er gewoon voor sparen, liefst automatisch. Voor een vakantiereis of een auto, een caravan of een bootje. Maar evengoed voor de studie van de kinderen of voor de aanbetaling van een eigen huis. De makkelijkste, veiligste en zekerste manier van sparen is via een spaarrekening bij de Rabobank. Neem een Automatisch-spaarplan bij de Rabobank Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken.

de Stem | 1974 | | pagina 5