KS Tennisvereniging SJEF vierde zilveren jubileum f ft 1 deerd klassieke en moderne meubelen it de hele wereld! ijjj ■Jig (>5!~ jijpMIDDELBUBG F L j Uitspraken kantongerecht Oostburg GLOBE ACTIEF IN ZEELAND mis ZEEL&Mfi IIJKE KOOP HELE Dure sportwagen gevonden in Sluis Van dag tot dag Jubilerende Krebbers met Kersjes in Vlissingen ECHT KORDEEL MET FEESTA VOND IN ROODE LEEUW LOTERIJ ZONDER VERGUNNING Sterke drank Autobanden Dieren ters OPER\ per maand 1 maand r maand 6 UUR I IREDA MGEN! TREKT!! Breskens MIDDELBURGS DILETTANTEN TONEEL SPEELT BLIJSPEL tAAA. itr - - .ÜI&CUVs.. nieuwe markt 9» roosendaal Verkecmndaars Nederlands Kamer orkest naar Axel •Xv.v.Vv Optreden van Gewestelijk Orkest gaat niet door Lisore komt naar Terneuzen Jules Croiset in Middelburg Jeugd en Muziek draait weer films FILM VAN FERRERI IN ZEEUWSE PLAATSEN Weekenddienst Stem-redactie Zaterdag 26 januari 1974 oedkoper. Een lening van maand. ïgrepen, d.w.z. de rente, crijgt dus echt 10.000,-1 rag zijn alle lasten inbe- ons lenen. >m een verbouwing gaat n die u teveel kosten (per spreekt natuurlijk vanzelf, e leningen verstrekt. Ook eigen huis bezitten. (Een zijn, en zulke hypotheek s gaan kopen (of dit eken tot 90, 100 en Ie. Dit geldt ook als lieuwe eerste hypo- en de aankoop met n worden, en zulks delijk blijven. verdere gegevens over ita leningsvorm omgaand nacht bereikbaar) tot 6 uur EETKAMER van, Moodi, >EEL! (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Met een feestavond in hotel De Roo- de Leeuw heeft de Aarden- burgse lawntennisvereniging S.J.E.F. (Steeds Jong en Fit) zijn 25-jarig bestaan ge vierd. Voor deze avond wa- Stroper De rijkspolitie te Breskens hield autobestuurder G. van P. aan, die in zijn auto een wild konijn bleek te ver voeren, dat door hem was doodgereden. Aanvankelijk werden zowel de auto als het konijn in beslag genomen. De auto kreeg hij later terug. Te gen hem werd proces verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Het Mid delburgs Dilettantentoneel zal op de vrijdagen 1 en 8 februa ri een voorstelling geven van het blijspel „Veertig Karaat", in de Middelburgse stads schouwburg. De regie van dit bliisDel tn elf taferelen, dat geschreven werd door Barillet en Gredy, is in handen van de heer Henk van Pelt. De voorstellin gen beginnen beide om acht uur. ren leden, oud-leden, nog in leven zijnde oprichters, ver tegenwoordigingen van be vriende clubs in West-Z.- Vlaanderen en bestuursle den van het district uitgeno digd. Voorzitter J. Trapman gaf een kort overzicht van het wel en wee van de ver eniging. Wie Aardenburg zegt denkt daarbij steeds ook aan oud burgemeester Sjef van Dongen en onbewust wordt verband gelegd tussen de naam van de tennisvereniging en de oud burgemeester. „En terecht", aldus de heer Trapman. „Wij hebben de heer Van Dongen 25 jaar geldeen ook officieel gevraagd of wij deze naam mochten voeren, want daar mee wilden wij hem eren. Hij is de grote animator geweest voor het sportpark, waarvan wij gebruik mogen maken. Uit waardering heben wij toen deze naam gekozen". Van de oprichters noemde de heer Trapman dokter De Jong, de heer en mevrouw Van de Hoek, mevrouw De Milliano-Haverlanë, de heer en mevrouw J. Paridaen en de heer Van de Schriek. S.J.E.F. is een financieel ge zonde vereniging, aldus de heer Traipman, die door een voorzichtig beleid te voeren wat armslag heeft gekregen. „Vandaar ook deze jubileum feestavond", zo zei hij. De vereniging speelt in competi tieverband met twee teams in respectievelijk de 4e en 5e klas. „Oi hebben we in de 3e klas gespeeld, maar met vere nigingen in kleine plaatsjes als Aardenburg is het zo dat wanneer je goede spelers hebt, die meestal als ze zo'n 19 of 20 jaar zijn de vereniging ver laten. Zij gaan dan bijvoor- (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Tussen Kerstmis en Nieuwjaar werd door de heer F. Picavet van de rijks politie in Sluis een zeer dure Franse sportwagen onbeheerd aangetroffen achter het stad huis. Het was een Citroen SM, met Maseratimotor, catalogus prijs 51.365 gulden. De deuren waren niet afgesloten en het contactsleuteltje zat er nog op. Bij navraag in Frankrijk ontdekte de Sluise politie dat het nummerbord oorspronke lijk was afgegeven voor een Renault. „Kennelijk is de wa gen gestolen en via de fabriek proberen wij nu uit te vissen wie de eigenaar is", aldus de heer Picavet. ,,'t Is andera wel een wa gentje", zo zegt hij. „Er zat nog net benzine genoeg in om hem naar het bureau te rijden, dus stapte ik achter het stuur. Maar ja, je bent gewend aan zo'n Volkswagentje, dus ik gaf gas en zat bijna op de ach terbank. Dat was wel een ge waarwording, zo'n raspaardje te besturen. Nu staat hij in de garage te verroesten, ,,'t Is jam mer". Wat er met de wagen gaat gebeuren als de eigenaar niet wordt opgespoord is nog niet bekend. „Misschien wordt-ie wel verkocht, ,'t Zou anders een fijn patrouillewagentje zijn", zegt de heer Picavet peinzend. beeld elders studeren of zich vestigen en dan ben je ze kwijt' Het recreatieve tennissen, gezellig onder elkaar, staat dan ook hoog in het vaandel van de vereniging geschreven. Een laddercompetitie, waarbij een lager geplaatste speler een hoger geplaatste kan uitdagen en bij winst diens plaats op de „ladder" mag innemen is afge schaft. „Daar kwamen soms kleine onenigheden over en daarom doen wij dat niet meer". Het gezelligheidselement is bij de officiële wedstrijden overigens ook wat minder ge worden, vindt de heer Trap man. „Vroeger dronk je na de wedstrijd met verliezers en winnaars nog een drankje. Nu worden de wedstrijdformulie ren als het ware op de baan ingevuld en na de wedstrijd stapt men gelijk in de auto's om huiswaarts te keren. Ei genlijk wel jammer". Naast de officiële competitie kent de vereniging natuurlijk zijn clubkampioenschaippen. Tijdens de gisteravond gehou den feestavond werden de se niorkampioenen dan ook ge huldigd. De junioren hebben dit festijn al achter de rug. De vereniging kent nog geen le denstop. „En voor 30,per jaar kan men hij ons lid wor den", aldus de heer Trapman, (ADVERTENTIE) "WT-.VIXCT1''',.-.'..'..,. 'T?.. u s .,6Efioe« °p r y /ij V: A (Van onze correspondent) OOSTBURG De transport ondernemer C.J.B. uit Water landkerkje moest zich voor de kantonrechter te Oostburg, mr. C. van Hees verantwoorden voor het honden van een lote rij op 16 juli te Waterland- kerkje, zonder daarvoor de no dige machtiging te bezitten. Verdachte voerde aan dat hij dit voor een comité had gedaan, dat zich beijvert om in Waterlandkerkje een beetje leven in de brouwerij te bren gen. „Bovendien", zo zei hij, „heb ik hierover inlichtingen gevraagd aan een gemeente ambtenaar". Deze ontkende dit echter schriftelijk. Zelf had verdachte er maar f 58,aan overhouden Hij meende dat alles in orde was. De officier van justitie, mr. W. Mijnssen, begreep de promotion van Wa terlandkerkje wel, maar eiste toch een geldboete van f 100 onvoorwaardelijk en f 500 voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De kanton rechter mr. Van Hees, zag het gehele geval ais een stunt en veroordeelde B. tot een onvor- waardelijke boete van f 50. De fabrieksarbeider O.E. de N. uit Aardenburg, die niet en "■D. uit Hoofdplaat, die wel was verschenen, hadden na de nodige geestrijke dranken te hebben genuttigd, een krat bier weggenomen en een eind verder op de weg neergegooid. Zij waren zo zat als een orgel, zo werd er geconstateerd. In ieder geval was een en ander niet zonder gevolgen gebleven. De officier van justitie wild® er geen drama van maken, evenmin als de kantonrechter. SBai»-1. Eis en uitspraak f 25 wegens baldadigheid en f 25 wegens dronkenschap. De winkelier te Sluis, J. van de V. had in zijn localiteit in totaal 49 flessen sterke drank, waartoe hij geen vergunning had. De verkoopwaarde be droeg rond duizend gulden. De officier van justitie, mr. W. Mijnssen, wilde verdachte niet te zwaar treffen voor het ge val dat hij zich de nodige vergunningen zou willen aan schaffen en eiste een boete van f 50 maar bovendien ver beurdverklaring van de in be slag genomen drank. De uit spraak luidde conform. De garagehouder en land bouwer J.P.B. uit Oostburg, kon maar niet begrijpen dat hij op een stuk van zijn land geen vierhonderd oude auto banden mocht hebben, zodanig dat zij gemakkelijk te zien zijn. „Dat is in strijd met de landschapsverordening Zee land" zo trachtte de kanton rechter mr. Van Hees, evenals de officier van justitie, mr. Mijnssen, hem duidelijk te maken. Vereachte voerde aan dat die banden nodig zijn om het (nog groene) snoeihout van bomen te verbranden. „Dat kan alleen met oude ban den. Noch olie, noch iets an ders deugt daarvoor. Hij wist daarbij ook nog te vertellen dat het waterschap Het Vrije van Sluis en de gemeente Oostburg bij hem banden kwamen halen voor hetzelfde doel. Dat deed aan de overtreding niets af. „U zou onthefing kunnen vragen", zo opperden de beide magistra ten, Mr. Mijnssen vroeg een boete van f 300,- waarvan f 250 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en oprui men van de banden binnen een maand na inwerkingtre ding van de proeftijd. De kan tonrechter veroordeelde B. tot f 300 voorwaardelijk met de proeftijd van twee jaar en op ruimen van de banden binnen een maamid na ingang van de ^proeftijd. Vanuit Frankrijk had de veehandelaar en -houder J. V. uit Axel 39 runderen inge voerd. E was wel een geldig EEG-certificaat, maar geen ge zondheidscertificaat. Een en ander bleek echter op een misverstand te berusten en daarom werd verdachte, op ver zoek van de officier veroor deeld tot schuldig zonder straf. Mejuffrouw M, de R. uit Sluis werd bij verstek veroor deeld wegens het in bezit heb ben van teveel (6) honden. De officier eiste verbeurdverkla ring van de m beslag genomen dieren. De kantonrechter oor deelde conform. De uit Mlerkerke (B) af komstige Van den A werd bi] verstek veroordeeld tot f 125 boete wegens het (doen) rij den met vrachtauto's met zand die te zwaar waren geladen H.T. uit Groede reed te Oost burg met een auto, die alleen nog voor de schroothoop deug de, zonder rijbewijs en zondei verzekeringspapieren. De offi cier van justitie, mr. Mijnssen wilde hem dit keer nog een eis tot voorlopige hechtenis besparen, maar eiste f 100 voor het rijden zonder geldig rijbewijs, f 100 voor de in siefchte staat verkerende auto en voor het rijden zonder ver zekeringspapieren f 300 waar van f 250 voorwaardelijk met een proeftijd "van twee jaar. Mr. Van Hees veroordeelde verdachte conform. P.J. van O. uit Breskens was op 29 mei te Oostburg met zijn auio m botsing géko men met een 14-jarige meisje, dat op de fiets te zamen met enkele vriendinnetjes, voor hem reed. Het meisje ver klaarde dat zij geheel rechts van de weg reed. Verdachte en een getuige zeiden dat zij op de linikerweghelft reed. Zowel de katonrechter als dte officier van justitie achtten het horen van andere getuigen noodzakelijk. R. de H. administrateur te Sas van Gent, was op 16 sep tember op een kruispunt nabij IJzendijke in botsing gekomen met een andere auto, omdat hij geen voorrang had verleend. Er waren ,ook nog gewonden bij Eis en uitsnraak f inO. De Rotterdamse vertegen woordiger WD had op het kruispunt Boulevard-Lange- weg op 16 juli een aanrijding veroorzaakt, doordat, zoals bij verklaarde zijn voet van de oedaal schoot. Eis f 100.- uit spraak f 80 De zaak tegen mevrouw J F. uit Vissingen, die op 25 februari op riikswee 58. onder Groed" een aanrij ding had veroorzaakt, werd opn'euw behandeld. Een te- geniivvpr had rdotseliog moeten uitwijken en was tegen een verkeersbord terecht gekomen. Rekening houdend met het niet in orde zijn van de lam pen van de tegenligger, eiste de officier tegen mevrouw F. een boete van f 100. De uit spraak was conform. Het regent Globe produk- ties in Zeeland, na Moliè res' Ingebeelde Ziekte, Mor timer's Claudius, Del- lagh's Vleug van Honing wordt nu in de Prins van Oranje in Goes woensdag gespeeld Ibsen's Wilde Eend. Siem Vroom en Hans Bos winkel spelen daarin de hoofdrollen. Van Hendrik Ibsen bracht Globe al in vorige seizoenen „Een Vijand van het Volk" en „Hedda Gabler". De The atercritici waren toen net zo enthousiast als bij dc pre mière van De Wilde Eend. Een stuk, hoe moeilijk dan ook, dat het zien waard is. Een voltreffer van Globe. In het eerste bedrijf doet Ibsen de stand van zaken uit de doeken. De rijke machtige Werle is zijn leven lang over lijken gegaan. De oude Ekdal is één van de slachtoffers. Hij heeft zaken gedaan met Werle, maar door toedoen van zijn compagnon belandt hij in de gevangenis. Hier door is Ekdal volkomen af hankelijk en losgeslagen. Werle had wat goed te ma ken jegens hem. En ook je gens de zoon van Ekdal: Hjalmar. Werle had in het verleden een affaire met Gi- na, een jonge huishoudster, die tevens zijn maitresse was er. die een kind van hem verwachtte. De sluwe Werle combi neerde al de zaken die hij goed te maken had. Hij be kostigde de opleiding van Hjalmar; installeerde hem vervolgens als fotograaf; deed hem met Gina huwen. En de oude Ekdal mocht op gezette tijden wat schrijf werk verrichten voor Werle, waarvoor hij meer betaald kreeg dan de gewoonte was. Hjalmar is volmaakt geluk kig in de wereld die hem voorgeschoteld is. Hij wordt door zijn vrouw, vader en dochter zeer bewonderd. Zij zien een geniale uitvinder in hem, een kunstzinnige dro mer inplaats van de lege huls die hij werkelijk is. Dr. Relling, een vande be langrijke figuren in het stuk, vindt dat men de mensen hun levensleugen moet laten, want ontneemt men hun hun illusies, dan ontneemt men hun meteen hun geluk. Gregers, de zoon van Wer le is een jeugdvriend van Hjalmar, en stond als kind sterk onder invloed van zijn moeder. Werle haatte zijn vrouw. De zoon Gregers be sluit, alles wat door toedoen van zijn vader is misgelopen, „goed" te maken. Hij krijgt het onzalige diee in het gezin van de Ekdals alles te zuive ren en op basis van helder heid en eerlijkheid alles op nieuw op te bouwen: zonder succes. Hij begaat de gruwe- 0 De wilde eend is liet symbool van de vrijheid en tegelijk het offerdier in Hendrik Ibsen's gelijknamige stuk. lijkste ongelukken Als al het geluk is geruïneerd en iedere poging om goed te doen heeft gefaald, vraagt hij het kind Hedvig, het dierbaarste dat zij bezit: een kreupele wilde eend, te do den. Zij zegt hem dit offer toe. Echter inplaats van de eend, doodt zij zichzelf. De Zweedse cyniast Ing- mar Bergman zei over De Wilde Eend: „Ik ken geen ander stuk van Ibsen dat zo doortrokken is van. een diepe sympathie voor iedereen. Zelfs de schurk wordt met bittere genegenheid gete kend" Het dubbelconcert voor ho bo en viool van Bach is het hoogtepunt in het concert van het Nederlands Kamerorkest op zaterdag, 9 februari in Axel. GOES WOENSDAG, 30 JANUARI Zuidelijk Toneel Globe speelt Ibsens Wilde Eend. Prins van Oranje, Goes, 20 uur. MIDDELBURG VRIJDAG, 1 FEBRUARI Veertig Karaat, Schouwburg, 20 uur. ZIERIKZEE VRIJDAG, 1 FEBRUARI De Hoofdstad Operette met Die Lustige Witwe, Concertzaal Zierikzee, 20 uur. VLISSINGEN VRIJDAG, 1 FEBRUARI Amsterdams Philharmonisch Orkest, St.-Jacobskerk, 20 uur, FILM EN FILMHUIS Donderdag, 31 januari De Veste Goes 20 uur; maandag, 28 januari Zuiderbaken Middelburg-Zuid 20 uur; vrijdag, 1 fe bruari Kuiperspoort Middelburg 20 uur; Film „De Audiëntie" *1 j I - J Het optreden van het ge westelijk orkest met Wilma Driessen (sopraan) en Ber nard Kruyssen (bas), dat vandaag in de r.k. kerk te Wes'tdorpe gehouden zou worden gaat niet door. Het optreden voorlopig uitgesteld wegens ziekte van Wilma Driessen. Op vrijdagavond 8 februari orengt UIT in Zeeuwsch- Vlaanderen in Terneuzen, een klein programma met Liselore Gerritsen, Laurens van Rooyen en Harry Sacksi- Veel muziekliefhebbers zullen zich nog het uitver kochte conccert herinneren, dat het Amsterdams Philhar- monisci.- Orkest eerder dit seizoen in Terneuzen gaf. De jubilerende Herman Kreb bers - hij is 40 jaar solist - wist het publiek toen tot groot enthousiasme te bren gen door een schitterende vertolking van het vioolcon cert van Brahms. Het is niet toevuiLig dat Herman Krebbers op 1 fe bruari om acht uur in de St.- Jaeobskerk te Vlissingen weer solist is bij het APhO. want dit Amsterdams orkest en de „Paganini Olandese" (Zoal.- Krebbers wel in Italië wordt genoemd), onderhou den al vele jaren nauwe con tacten met elkaar en de naam van Krebbers prijkte dan ook op tientallen APliO- programma's. Vandaar deze jubileumconcerten in Zee land. Tijdens het a.s. concert in Vlissingen, zal men Krebbers zelfs in twee verschillende werken kunnen beluisteren, Na de meesterlijke Ouverture Euryanthe van Carl Maria von Weber, waarmee Anton Kersjes en zijn APKO het concert zullen openen, speelt Krebbers het beroemde vi oolconcert van Bruch. De in 1920 gestorven comoonist Max Bruch, heeft zijn be kendheid tot op heden voor namelijk aan dit concert te danken. Na de pauze staat een heel ander werk op het Drogram- ma. Krebbers speelt dan de Zigeunerweisen voor viool en orkest van Pablo de Sarasa- te. Deze in 1908 gestorven componist was zelf een vio list van een hoge technische begaafdheid en zoals veel vi olisten raakte ook hij geïn spireerd door de meeslepen de zigeunermuziek, hetgeen o.m. resulteerde in het com poneren (en spelen!) van deze virtuoze Zigeunerweisen. Met een uitvlering van het pittige marsje, de dans van de suikerfee, de wilde Russi sche dans, de betoverde A- rabische dans, de Chinese dans, de dans van de Mirli tons, en de prachtige Btoe- menwals, die volgen op de Ouverture miniature van Tsjaikow.sky's sprookjesach tige suite „De Notenkraker", zal dit komende Vlissings^ concert worden besloten te Vlissingen, aanvang 20.00 uur. De solospeler Jules Croiset brengt op donderdag, 7 fe bruari, zijn aan Vincent van Gogh gewijde toneelspel in de Middelburgse Schouwburg. De volgende week draait het Jeugd en Muziek Film huis „Gav" (de Koe) een film van een Iraanse regis seur Daryush Mehrjui. Deze film heeft recht op een dub bele aandacht: Ten eerste omdat we ken nis maken met een onbeken de cineast (zijn tweede speelfilm), ten tweede omdat die film uit een land komt dat nooit verder meetelde in de internationale cinema. Gav heeft iets van een volksverhaal: de enige koe in het dorp sterft de eigenaar die erg veel hield van het dier, raakt door zijn droef heid zo van streek dat hij zioh verbeeldt dat hij zelf de koe is geworden, hoewel zijn buren van alles proberen om hem te troosten. Naast as pecten van Arabisch mysti cisme (de identifikatie van het geliefde object) vindt men een sohrandere kijk op actuele problemen van de derde Wereld, het ontbreken van politieke routine, de ge varen en obsessies van een ingekapselde gemeenschap, angst voor de wereld daar buiten. Eindredactie Bas Augustijn Volgens Ferreri zelf is zijn film l'Udienza (De Audiën tie) een analyse van een macht, die bezig is te ontbin den maar die nog gevaarlijk is. En daarmee bedoelt hij het Vaticaan. Joannes XXIII, zegt hij, was een beetje Kroestjef van de rooms-ka- tholieke kerk Misschien had Roncalli deze kerk een ande re allure gegeven, meer sym pathisanten gewonnen, maar de oecumenische weg is niet die van de radicale verande ring: de kerk van Johannes is diezelfde als die van Pau- lus VI. De hoofdfiguur in zijn film op dat thema is een mar uit de provincie die de paus persoonlijk wil spreken. Hij belandt in steeds nosere regionen en steeds weer pro beert men hem langs zijwe gen af te voeren. Na een schitterende Kafka-achtige ommegang sterft de mar tenslotte op de trappen van het Vaticaan. De film mag in Italië niet vertoond wor den. Dat Marco Ferreri (gebo ren 1928 in Milaan) een van de meest pessimistische re gisseurs is laat zich niet al leen van zijn films afkijken ir. interviews geeft gij grif toe dat hij alleen filmt om dat hij toevallig het vak ge leerd heeft. Verder nu' kan hij in zijn films met ontdek ken omdat ze toch uiteen maar tot de culturele ghetto's van de bourgeoisie doordrin gen. Ferreri werkte eerst on dei Visconti, Antonioni en de Si- ca alvorens zijn eerste soeel- film in 1958 (El Pisito) te maken. L'Udienza is reeds zijn vijftiende film. Andere bekende films van Ferreri zijn o.a.: Het zaad van de mens; Liza en Dillinger is dood. De film draait in verschil lende Zeeuwse plaatsen. Zie hiervoor Van dag tot dag el ders in deze rubriek. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren A. Koopman, tel. 01180 7438 (voor Midden- Zeeland) en G. van B^rkei, tel. 01150-4866 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen).

de Stem | 1974 | | pagina 9