Italië Vogelmoord m Volksverzekering ziektekosten dit jaar geregeld „Dringend verzoek" bisschoppen inzake liturgie MAZDA BIB Emigratie meer in trek Vlieggat ia leiding Gebruik alleen 4 goedgekeurde euch. gebeden NATUURONDERZOEKER VERWACHT RAMP OVER VIER JAAR MARKT RAMP BALANS In Turkije wel degelijk martelingen Te kort KERK IN BEWEGING Wildgr roei Acht papiep uw pen Sportverdwazing Open en bloot Argentinië strenger tegen guerrilla's slechts f 10.395.- had u niet gedacht hè... Zaterdag 26 januari 1974 15 (Van een onzer verslaggevers) Het vogeltje trilde in de handen van de man. De pupil len, die zich wijd geopend hadden in het duister van het hok, staarden niet-begrijpend naar het helle zonlicht. Een scheermes, roodgloeiend, brandde door het netvlies. Een tweede hand brak meedogenloos beide pootjes en begon de veren te plukken, terwijl de folterende pijn zijn hopeloze boodschap overseinde naar het nietige brein. De man lachte zacht, tevreden over een vakbekwaam uitgevoerde hande ling. Hij hing de vogel in een kooi aan een boom, verborg zich in een hut van riet en gras, en wachtte, het geweer in de aanslag. Het duurde niet lang. Een zwerm van vogels kwam naderbij, gelokt door het huilen van hun soortge noot. De man richtte en zijn vinger spande zich over de trekker Een magino-linie staat de Inquisitie; die in bestiali- Een vogel ruimt veel effectiever, veiliger, en goedkoper insecten op dan een vergif. Het is het enige wapen waar een insect geen verweer tegen heeft. Een vogel eet gemiddeld 100 insec ten per dag. Hoe onbe grijpelijk snel een plaag van insecten kan ont staan, als de vogel zijn werk niet verricht, blijkt uit het volgende sommetje: Stel dat 1 in sect 3 maal in de zomer nakomelingen krijgt en dat elk wijfje 50 wijfjes verwekt. Dan zijn er na 1 zomer 50 tot de macht 3 insectenwijfjes, ofwel 125.000. In de tropen, waar een insect niet door de winter gestopt wordt, plant het zich 6 maal per jaar voort. Of wel 50 tot de macht 6 ofwel 15.625.000.000 in secten. „Alleen een com puter kan dit bijhou den", aldus Ernst Bar- tels, natuuronderzoeker uit Zandvoort die de vo gelmoord een halt wil toeroepen. Zijn somme tje gaat van voorzicht""'" ramingen uit. dwars over Italië en Sicilië. 2.000.000 jachtakten, 5.000.000 geweren. 1.512.000.000 patronen. 400.000 vang-, slag- en fclap- netten. Lijmstokken. Kleine kanon nen. Een extra lang jachtsei zoen. 250 wapenfabrieken. Dit alles wordt ingezet om trekvogels neer te knallen. Trekvogels voor de consump tie, de export, de vraatzucht En de sport. Per jaar worden tussen de 250.000.000 en 1.000.000.000 vogels gedood. Met methodes waar een Graaf Dracula zich voor zou schamen; die ont leend lijken aan de tortuur technieken van de Gestapo en teit niet te overtreffen zijn. En die niet alleen getolereerd worden door de overheid, maar zelfs aangemoedigd. Pro testen en gedocumenteerde be schouwingen over de op han den zijnde catastrofe ten spijt. Want een machtige lobby- houdt de vogelmoord in stand. De fiscus incasseert jaarlijks 330.000.000 uit de jachtvergun ningen, en een levendige in dustrie profiteert indirect (vervoermiddelen inclusief motorboten, geluidsbandjes, wapens, horeca). De hoogsten in het land ma ken er zich actief aan schul dig, en oo»k voor de laagsten is het een recreatie-annex-bron- van-inkomsten. Senatoren, rechters, ministers, fabrieksar beiders, priesters, maffia, net te burgers, volwassenen en kinderen geven zich over aan dit volksvermaak. Jongens van 12 die zoet zijn geweest, krijgen van pa een kinderrevolver om vogels van af korte afstand neer te knal len. Het jachtseizoen is ver lengd „om ook de arbeider een kans te geven." Op de markten hangen tien duizenden vogellijkjes aan touwen en palen en een van de populairste gerechten is een bord met 25 karkasjes van winterkoninkjes. Niet alleen Italië, maar ook België en de Balearen maken zich aan deze grootschalige moord schuldig. Niet alleen op ethische rede- nen is deze slachting onaan- vaardbaar, maar ook om rede- t; nen van zelfbehoud. Vogels, van de toendra's tot Kaapstad, eten insecten, ge middeld 100 per dag. Zij rui men het surplus op van dat bizarre, onaards aandoende le ger van mini-wezentjes die b natuurlijk hun eigen functie hebben in de huishouding van de natuur, maar die bij de ge ringste verstoring van het evenwicht zich ongelimiteerd kunnen voortplanten. insecten, bevrijd van hun na tuurlijke opruimers, zijn onge looflijk sterk in opmars. De FAO, de internationale landbouworganisatie van de VN, moet vergif (insecticiden) spuiten om nog iets van de oogsten te redden. Maar insecten zijn resistent. Zij leren wonderbaarlijk snel te lieven met een vergif en de FAO moet steeds krachtiger en nieuwere verdelgingsmid- delen inzetten. Voor 1985 moet 600.000 ton vergif worden uit gestrooid. Vergif dat meestal harder toeslaat bij andere diersoorten dan bij insecten. Volgens de Zandvoortse na tuuronderzoeker Ernst Bartels (69) dreigt over een jaar of vier een massale ramp, waar van in eerste instantie Afrika het slachtoffer wordt, maar die ook gruwelijk hard in Eu ropa zal toeslaan. Dan is „the point of no return" bereikt, het punt waarop geen terug keer meer mogelijk is, en er zoveel vogels zijn geliquideerd dat de insecten geen tegenspel meer hebben. Bij tellingen aan vogelstations is de volgende achteruitgang geconstateerd: grauwe klau wier (91%), winterkoning (80), roodstaart] e (68), grote karakiet (64), gewone gras mus (59), grauwe vliegenvan ger (51), zanglijster (34) en litis (28). Volgens de onderzoeker Cous- teau is al 30% van het leven vernietigd. Want het vergif wordt verspreid en komt uit eindelijk in de zqe terecht waar het nieuwe slachtoffers maakt. Bartels heeft een grootscheeps „5 sporen programma" opge steld om te redden wat er te redden valt. Hij wil de Euro pese en Afrikaanse openbare mening mobiliseren en de zaak tot een primair gespreks thema maken. 9 ERNST BARTELS. Hij heeft een handtekeningen actie opgezet die een sneeuwbal moet worden en scholen ingeschakeld die cor respondentie met Italiaanse scholen moeten voeren; hij wil uitspraken van politieke partij en en drijft zeli's naar maatre gelen als een toeristenboycot van Italië en in mindere mate België en de Balearen. Hij heeft een stichting in het le ven geroepen (Mondiaa-l Alter natief. De Ruyterstraat 94, Zandvoort tel. 02507-4210: men kan hier reageren) en verzendt brieven naar minis ters en ambassadeurs van lan den tussen de noordpool en Zuid-Afrika. Want de vogel moord is geen beperkt pro bleem van een land of een angst-igel-uid van natuurmin naars, maar een affaire die direct de hele wereld treft in de eerste levensbehoeften en waarvan de gevolgen die van de olie-boycot verre overtref fen. Ook wil Bartels centra oprichten in het hele land om van daaruit effectiever te wer ken. JAN KOESEN Verminkt, blind en met ge broken pootjes worden vogels in kastjes opgehangen om door hun lokroep andere vogels in de val te lokken. Omdat er veel meer vogels worden gedood dan er bijko-1, men, is de biologische balans ernstig in gevaar. Vooral in de zuidelijke continenten zoals De handel in vogellijkjes floreert op de Italiaanse markten. Voor een maaltijd zijn soms twin- Afrika, dreigteen ramp. De tig vogeltjes nodig. Ze worden in Italië beschouwd als een ware lekkernij. AMSTELVEEN (ANP) Het wetsontwerp volksverze kering ziektekosten zal dit jaar nog van de grond moeten komen. Staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid en milieuhygiëne zei dit donder dagmiddag in Amstelveen op een extra vergadering van de Ziekenfondsraad ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de raad. Ook staatssecre taris P. J. J. Mertens van soci ale zaken woonde de jubi- Ieumvergadering bij. De heer Hendriks zei, dat de ontwikkeling van weten schap, techniek en research in de afgelopen periode het beeld van de volksgezondheid heb ben bepaald. Dit heeft volgens hem geleid tot een eenzijdige ontwikkeling die nadelig is voor de volksgedondheid zelf zowel als voor de financiële kant ervan. Als voorbeeld noemde hij de tendens om in toenemende mate mensen op te nemen in ziekenhuizen en andere instel lingen, terwijl bekend is dat „hospitalisatie" ook schadelijk voor de gezondheid kan zijn. Ook het overmatig gebruik van geneesmiddelen levert volgens de staatssecretaris steeds grotere gevaren op. Wetenschap, research en techniek zijn in het verleden te weinig gericht geweest op een verbetering van de struc tuur van de gezondheidszorg. De steeds verdergaande diffe rentiatie en specialisatie zijn niet verwerkt in een overzich telijk en samenhangend ge heel De overheid is van plan, meer duidelijkheid te schep- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De laatste maanden van het vorig jaar is het aantal Nederlanders dat naar een ander land wil emi greren met 15 procent geste gen. „Ook als we de seizoenin vloeden buiten beschouwing laten, is er van een opmerke lijke stijging sprake", zegt de heer H. van Luyk, emigratie- voorlichter van de Nederland se emigratie dienst in Den Haag. „Emigranten naar Canada melden zich altijd rond deze tijd omdat ze, na de strenge winter in Canada, rond april aan de slag kunnen. Het gaat natuurlijk maar om hele klei ne aantallen, maar er is een onverklaarbare stijging. Ik durf, zoals sommigen doen, echter geen direct verband te leggen tussen de oliecrisis en het oplopen van de emigratie- cijfers. Een Nederlander emi greert nu eenmaal niet op stel en sprong", besluit de heer Van Luyk. pen en stringentere normen te gaan stellen. Van het allergrootste belang noemt hij net, dat er vaart wordt gezet achter de tot standkoming van één landelijk informatiecentrum waarin alle gegevens over het geneesmid- delengebruik en het verwij- zings- en voorschrijfpatroon worden vergaard. Als de be trokkenen niet op vrijwillige basis tot samenwerking willen komen, zal bij wettelijke maatregel een landelijk infor matiecentrum in het leven worden geroepen, aldus de heer Hendriks. DEN HAAG (ANP) Ge deputeerde staten van Zuid- Holland hebben toestemming gegeven voor de bouw van de hoogspanningsleiding op de Maasvlakte die van de centra le landinwaarts gaat lopen. Een deel van ruim een km. van de leiding mag nog niet worden aangelegd, omdat G.S. dit als „vlieggat" open willen houden voor de miljoenen trekvogels die zich jaarlijks in zuidwestelijke richting langs de kust verplaatsen. Dit heeft de, Zuódhollandse gedeputeer de ir. N. Buijsert vrijdag meegedeeld. Gevreesd wordt dat de trek vogels zich houden doodvlie- gen tegen de hoogspannings kabels, indien de leiding ge heel bovengronds zou worden gebouwd. Daarbij zou op de zuidwestelijke punt van de Maasvlakte, waar de leiding een knik moet maken, een soort fuik ontstaan, waar de vogels, naar verondersteld wordt, massaal zouden invlie gen en een voortijdig einde zouden vinden. f) LONDEN (DPA) In Tur kije worden politieke gevan genen wel degelijk gemarteld, al zegt de regering van niet, aldus een woordvoerder van Amnesty International vrijdag in Londen. De organisatie spreekt de verklaring van woensdag van de Turkse regering tegen, dat uit een onderzoek gebleken is dat alle besehlldigingen om trent martelingen onjuist zijn. Amnesty International zegt over honderden in bijzonder heden gaande verklaringen uit de eerste had te beschikken over het martelen van mensen die sinds 1971 om politieke redenen gevangen zitten. UTRECHT (ANP) Aan de priesters en allen die actief bij de liturgie betrokken zijn hebben de bisschoppen van Nederland het „dringende ver zoek" gedaan zich bij de eu charistieviering voortaan te beperken tot de vier officieel door Rome goedgekeurde eu charistische gebeden. Dit schrijven zij in een brief aan de priesters over de rond zendbrief betreffende eucha ristie gebeden van de Romein se congregatie voor de ere dienst De brief is gedateerd op 11 december 1973, de dag waarop de bisschoppen in Bre da bijeen waren met mgr. A. Bugnini, secretaris van deze congregatie. Namens de paus schreef de congregatie op 27 april 1973, dat het momenteel niet oppor tuun leek om aan de bisschop penconferenties een algemene machtiging te verlenen tot het samenstellen of goedkeuren van nieuwe eucharistische ge beden. „Daarentegen leek het meer opportuun aan te drin gen op een uitgebreidere kate- chese omtrent de aard en het wezen van eucharistisch ge bed". in 1971 had de congregatie een internationale commissie samengesteld om te onderzoe ken welke wensen en praktij ken er in deze in de verschil lende landen bestonden, of het nuttig zou zijn nieuwe teksten goed te keuren en welke crite ria men daarbij zou moeten aanleggen. Het bleek dat bijna overal in de wereld nieuwe teksten waren ontstaan, soms goedgekeurd door de bisschop pen en ter goedkeuring voor gelegd aan Rome. Zo dienden de Indonesische bisschoppen tien nieuwe teksten bij Rome m. Nederland vroeg de beves tiging van elf .canones". Van de commissie maakte nok pater dr. P. Vriens ofm. cap. secretaris-generaal van de kerkprovincie en destijds voorzitter van de nationale raad voor de liturgie deel uit. De commissie adviseerde in het najaar van 1972 de moge- lijkheid te scheppen het aantal canonteksten al naar gelang de behoefte voor bepaalde stre ken, uit te breiden en de goedkeuring toe te vertrouwen aan de bisschoppenconferen ties. Dit advies dat de congre gatie doorgaf aan de Heilige Stoel, werd echter niet over genomen. In hun verklaring vragen de bisschoppen hun priesters de in 1970 verschenen nieuwe Romeinse orde van dienst voor de viering van de eucharistie naar vorm en inhoud diep gaand te bestuderen en zich eigen te maken. Zij kunnen een beroep doen op deskundi gen om hen hierin te helpen- De bisschoppen vragen voorts dat de priesters de gelovigen vertrouwd maken met de aard en de uitdrukkingsvormen van de Romeinse liturgie. De bisschoppen zijn van me ning dat de eenheid van de Romeinse ritus een belangrijk goed is in de kerkelijke tradi tie, omdat beschermd en bs- vorderd moet worden. Zij achten het juist dat de Aposto lische Stoel zich het recht voorbehoudt om zo'n belang rijke zaak als gebruik eucha ristische gebeden te regelen. „Zo wordt de eenheid van de kerk, waarvan de viering van de eucharistie het centrum is aldus de bisschop- bevorderd" pen. Het nieuwe Romeinse mis saal bevat, aldus de verkla ring, een rijk traditioneel ge- bedsgoed. „Misschien zijn wij, als Nederlandse kerk, in het jongste verleden te kort ge schoten in de overweging van dit gebedsgoed. Het onbeken de konden we daarom ook niet beminnen", zo zeggen de bis schoppen. Het Romeinse missaal biedt volgens de bisschoppen ruime mogelijkheden tot aanpassing, zowel in Romeinse canones, met de ruim 80 prefaties, als in welkomstwoord, predicatie en voorbeden. Wellicht, zo zeggen de bisschoppen, is te weinig gebruik gemaakt van de vrijheid tot aanpassing die de eenheid van de romeinse ritus laat. ,Is hier sprake van een zekere vooringenomenheid van onze kant"?, zo vragen zij zich af. Meer aandacht voor de eu charistische gebeden uit het missaal zal de eucharistie ten goede komen, vinden zij. „De ze eucharistische gebeden be palen de aard van de Romein se traditie met betrekking tot de eucharistie. Dit eigene moeten wij bewaren", aldus de bisschoppen. van ons allen, als het gaat om onze taak in de wereld van vandaag, om onze dienst aan de medemens". Tegen diegenen in Neder land en daarbuiten die het doen voorkomen als hier vaa een chaos of wildgroei in de eredienst sprake is, zeggen de bisschoppen dat er zekere fou ten zijn en worden gemaakt. In het tweede deel van hun verklaring wijzen zij op de vernieuwing van de eredienst, zoals deze in de Nederlandse KritlSpll kerkprovincie sinds het twee- de Vaticaans concilie op gang is gekomen en opgegroeid. „Het is onderdeel van de kerkvernieuwing, die wij con stateren en waarover wij ons oprecht verheugen. Wij moe ten daarbij voegen de groei in verantwoordelijkheidsbesef „Maar deze wegen niet op te gen de verworvenheden, die wt zojuist hebben vastgesteld en waarin wij worden ge steund door onderzoekingen, die op dit terrein zijn ver richt" De bisschoppen wijzen op de belangstelling voor de zon dagse liturgie en dê bewuste en actieve deelname van de gelovigen, ook aan de voorbe reiding daarvan. Zij zeggen de verdieping van deze vernieu wingsbeweging te willen blij ven stimuleren. „Daarbij spre ken wij de hoop uit, dat zij die door deze vernieuwingsbe weging wat van onze kerk vervreemd dreigen te raken, omdat ze aan de oude ver trouwde patronen gehecht wa ren, zich toch weer thuis zul len voelen nu de vernieu wingsregeling een rustiger bed ding gevonden heeft". verschillende van deze gebe den deze proeve noch de toets der kritiek in de nabije toe komst zullen kunnen door staan". Sommigen dragen een te particulier karakter of verto nen te sterk het stempel van een bepaalde auteur of een bepaalde situatie om voor al gemeen gebruik in aanmer king te koimen", zo zeggen de bisschoppen. Er zijn er ook onder die voor hen onaan vaardbaar zijn, omdat men te recht kan twijfelen of een vie ring met zo'n gebed wel een eucharistieviering genoemd kan worden. „De bisschoppen hebben zich daartegen steeds met klem verzet, telkens wan neer ze met deze twijfelachti ge teksten werden geconfron teerd. Door gebruik te maken van het Romeinse missaal ver mijdt men dit gevaar. Dit be tekent echter niet, dat we hier ook niet van ervaringen moe ten spreken, die voor de toe komst van betekenis kunnen zijn", aldus de verklaring. Een commissie van de natio nale raad voor liturgie heeft in een rapport aan de bis schoppen reeds een oordeel over de in omloop zijnde ge beden uitgebracht. Volgens de commissie zijn er momenteel acht eucharistische gebedan die de toest der kritiek naar vorm en inhoud hebben door staan. Het betreft hier acht van de elf experimentele ta felgebeden, welke als aan hangsel waren opgenomen in het Nederlandse altaarmissaal van 1970. Deze acht eucharistische ge beden zijn onder het hoofd stuk „gebeden voor privége- bruik", afgedrukt in het nieu we „missaal voor zon- en feestdagen". Het betreft tafel gebeden van II. Oosterhuis (2 stuks), de Nijmeegse Boska- pel, J. Bolscher, J- Duin, H. Wegman, P. Chapel en een tafelgebed naar de anaphora van St.-Jacobus. De bisschoppenconferentie zal alles doen om van de apos tolische Stoel de goedkeuring voor deze gebeden te krijgen, zo besluiten de bisschoppen. Brieven voor ueze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bif pubfi'katite zullen dezm vermeld worden. Slechts bif hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brio- ven (verkor» of onverkort) betekent niet dat de redactPe het In alle gevallow eens is met Inhoud, e.q. strekking. Bij de wedstrijd Ajax - AC Milan op woensdag j.l. over woog ik bij mezelf bij het aanhoren van de hartverwar mende en verheffende herken ningsmelodie van alle interna tionale voetbalwedstrijden, eerlijk geput uit de 9e sym- phonie van Beethoven: alle Menschen werden Brüder (und auch Sehwestem) al of niet met behulp van bierfles jes, handgranaten enz. als aan moediging, meer een vertwij felende klaagzang. Gelukkig is de wedstrijd gunstig (althans voor ons!) ver-lopen, anders was de bijna doorgeroeste granaat uit Zich zelf al van narigheid ontploft met als gevolg (weer) zoveel -mannen, gesterkt :s, geeft goed waakt ervoor krijgen van doden! door r voorb" geen Ajakk, SLUIS. BERNARD - BRUNS Het is een verdienste van de VARA dat zij gisteren de nieu we serie over Sex heeft uitge zonden; het vereist dacht ik nog steeds enige moed om dit on derwerp duidelijk aan de orde te stellen. Dat het hard nodig is, staat voor mij absoluut vast. Een groot deel der jeugd is ondanks snoeverij slecht of helemaal niet voorgelicht. De opvoeding bestaat dikwijls nog steeds uit eten geven en kin deren naar school sturen en verder vrijwel geen of weinig geestelijk contact tussen ou ders en kinderen. Wat wil men dan? BREDA W.J. KOCH (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES De Ar gentijnse kamer van afgevaar digden heeft vrijdag een wij ziging van het wetboek van strafrecht goedgekeurd die president Peron de door hem gevraagde bevoegdheden geeft de strijd tegen de guerrilleros aan te binden. Het goedgekeurde wetsont werp, waaraan de senaat al eerder zijn goedkeuring heeft gegeven, heeft een openlijke breuk in de Peronistische be weging teweeggebracht. In de kamer kunnen de Peronisten gewoonlijk rekenen op de 143 stemmen van hun afgevaardig den. Voor het desbetreffende wetsontwerp spraken zich vrijdag echter maar 128 afge vaardigden uit en 62 waren tegen. Dit wijst erop dat er onder de Peronisten ook te genstemmers waren. Uit pro test tegen de nieuwe wetge ving hebben acht Peronisti sche afgevaardigden hun ont slag al aangeboden. Het wetsontwerp verbiedt elke politieke organisatie waarvoor de regering geen toestemming heeft gegeven en stelt zware straffen op het „aanzetten tot geweld". iJPNIEUW hebben de vijf blanke bisschoppen en een ne ger-bisschop van Rhodesië in een gemeenschappelijk schrij ven geprotesteerd tegen de rassenpolitiek van de regering Smith. DE politie in Rotterdam heeft door de aanhouding van vijf jongemannen een serie inbra ken opgelost, waarbij voor f 100.000 werd gestolen. (ADVERTENTIE) Zij doen een beroep op des kundigen om het vele nieuwe liturgische materiaal kritisch te bestuderen en naar waarde te rangschikken, met name wat betreft de in Nederland ontstane eucharistische gebe den. „Wij zijn van oordeel dat 165 km/a motor met bovenliggende nokkenas ruimte voor 5 volwassen personen enorme kofferruimte 2 snelh. ruitewissers elektrische ruitesproeiers uchteruitrijlampen waarschuwingsknipperlicht - kooikarrosserie gescheiden remsysteem slaapstoelen signaallichtgelaagd glas in de voorruit... (ook leverbaar met automatic) benzi neverbruik bij 100 km/u 112 1 inkt. BTW Imp. tevens dealer voor den haag e.o.: AUTO PALACE - DE BINCKHORST B.V. - BINCKHORSTLAAN 312-322 - DEN HAAG - TELEFOON AUTOBEDRIJF DONKERS off. Mazdadealer Dorpsstraat 41 Chaam, Tel 01619 - 228 Dealer voor Zeeuws-VIaanderen AUTOBEDRIJF DE OUDE Mr. F. J. Haarmanweg 56, Terneuzen, Tel. 01150 - 5755 Vert. G. Lootens, Tel. 01157 - 536 Dealer voor Etten-Leur e.o. GARAGE VAN DEN BOOMEN Oude Bredaseweg 35, Etten-Leur Tel. 01608 - 2289 Dealer voor Oosterhout e.o. AUTOBEDRIJF A. SNEIJERS Bredaseweg 37-41, Nwe Bouwlingstr., Oosterhout, Tel. 01620-23434 Dealer voor Breda e.o. AUTOMOBIELBEDRIJF JOOP FOKKEMA Deinzestraat 385 Breda Telefoon 01600-75137 70516 Dealei voor Raamsdonl e.o. GARAGE JANSEN Luitenambachtstraat 41. Raamsdonk. Tel. 01621 -2805 GARAGE VAN RIEL Gen. Maczekstraat 8-14, Breda, Tel 01600 - 33825 GARAGEBEDRIJF H. GLERUM Flierstraat 104, Lage Zwaiuwe, Tel. 01684- 430 Dealer voor Zeeuwsch- Vlaanderen GARAGE ED VOERMAN Paardenmarkt 15, Hulst, Tel. 01140 - 2104 AUTOMOBIELBEDRIJF A. v. d. WOU Tramstraat 37, Dongen, Tel. C1623 - 2619

de Stem | 1974 | | pagina 15