Bornholm, eiland in Denemarken vakart|lr^4 1 HESE Zó komt men er Zó liggen de prijzen mm wSm IK8& Inlichtingen Bornholm is een van de vijfhonderd Deense eilanden. Het is ongeveer 40 km lang en wat minder breed, heeft een opper vlakte van ruim 588 km2 en 48.000 inwoners, die voorna melijk leven van de visvangst, de landbouw en in de zomer van het toerisme. De kustlijn is 105 km lang en het eiland krijgt nog net een tik mee van de warme Golfstroom hetgeen de temperaturen zeer ten goede komt. Bornholm wordt de laatste jaren bezocht door zo'n 350.000 toeristen, vorig jaar waren het er 360.000 en men mag aannemen dat hun aantal in 1973 werd overtroffen. Rolstenen Haringrokerij Jeugdherberg Visstekje Klippen Door Jan Smets en Hen Bollen Geweldig Textielloos Bornholm gelegen in de Oostzee tussen Zweden en Polen is uitsluitend over zee ol door de lucht (35 minuten van af Kopenhagen) bereikbaar. Wie gaat rijden en varen heeft keus uit verschil lende mogelijkheden: a) rijden naar Travemünde in Noord- Duitsland, daar inschepen aan boord van een veerboot van de TT Linie en de rederij Badene 66. De vaartijd naar Bornholm bedraagt 9 V2 uur. b) rijden naar Neustadt bij Lübeck, daar inschepen op een veerboot van de rede rij Deilmann; vaartijd eveneens W2 uur. c) rijden naar Kopenhagen, vandaar per veerboot in 7-8 uur naar Bornholm. d) rijden naar Puttgarden ten noorden van Lübeck, vandaar per veerboot over steken naar Rödbyhavn in Denemarken, dan 200 km. rijden naar Kopenhagen, daar scheep gaan naar het Zweedse Lymhamn, dan 80 km. rijden naar Ystadt in Zuid-Zweden en daar op de veerboot naar Bornholm, 2Vz uur, varen. De laatste route is de meest omslachtige en tijdrovende, maar kan uitkomst bie den aan mensen die te laat boeken voor een van de andere verbindingen. Tijdig d.w.z. enige maanden tevoren, reserve ren is absoluut noodzakelijk. Wat kost de overtocht We nemen als voorbeeld de veerboot van Neustadt naar Rönne op Bornholm. De tarieven waren dit jaar voor een retourtje: vol wassenen 98 Dmark, kinderen van 6-18 jaar 49 Dmark, kinderen onder 6 jaar gratis, studenten en gepensioneerden 70 Dmark, auto tot 4.25 meter 108 Dmark, caravan tot 6 meter 198 Dmark. Voor een gezin, bestaande uit vader, moeder, een kind van 8 en een kind van 5 jaar, plus auto en caravan komt de overtocht v.v. dan op 551 Dmark. Uitsluitend iag- diensten. Voor een gezin van dezelfde samenstel ling (met auto en caravan) komt de overtocht van Travemünde naar Rönne op 1300 Deense kronen, ongeveer 620.-. Heenreis overdag, terugreis 's nachts. In de supermarkt Brugsen te Allinge/- Sandvig noteerden we in augustus 1973 de volgende prijzen, alle in Deense kro nen: brood 1.60-3.-; broodjes 4 stuks 1.30; pakje roggebrood 1,17, roggebrood per kg 3.82; knackebröd 2.45 pakje; aardap pelen 2.25 kg; sla 1.95 stuk; tomaten 1.50 kg: bloemkool 4.50 stuk; bananen 2 per kg; druiven 4.95 bakje; champig nons 2.50 Vi kg; paprika 2.00 per st.; jam vanaf 2.40 pot; margarine vanaf 2.90 per kg; kaas vanaf 8.40 kg.; eieren 0.50 stuk; melk vanaf 1.32 ltr; yoghurt met vruchten 2.30 ltr.; salami 23 kg; diepvrieskip 4.95; gehakt 14 kg; vlees ongeveer 23 kg; bier 1.87 pijpje; wijn 17 per 1% ltr; tonic, grapefruit, bitter le mon 88 flesje; campan 45; wodka 68; aquavit 45; koffie 13.50 V2 kg; sigaret ten 8.50 p. 20; ijs 0.50-2.50 kr. Huurprijs zomerhuis vóór 24 juni van 300-600; van 12-26 aug. 500-800; na 26 aug. 300-600. Huurprijs appartement in voor- en na seizoen (zie boven) 200-400; in hoogsei zoen 300-500. Uur paardrijden: 13-20; uur tennissen 4- 7 (per week 25-30); huur fiets per dag vanaf 6, per week vanaf 35; huur 'boot met buitenboordmotor 20 per uur, zon der motor (roeiboot) 10; huur zeilboot per uur 20. 1. D. Kroon 46 ct. Voor inlichtingen over Bornholm: Deens Verkeersbureau, Keizersgracht 518 te Amsterdam, tel. 029-226717, of Verkeersbureau Bornholm, Hammershus- vej 2, Sandvig, Bornholm. Boekingen voor de veerboten bij de reisbureaus. Het zijn niet alleen de eilanden in de Middellandse Zee die een grote aantrek kingskracht uitoefenen op de Europese toerist. Ook in de Oostzee floreren de vakantie-eilanden. Bornholm is een van de grotere en -althans voor de Seandina- viërs- een van de bekendste. Vóór de oorlog werd Bornholm als vakantie-ei land ontdekt door de Duitsers die er na dien een tijd om andere dan toeristische redenen neerstreken. Het werd zo ongeveer de langste bezet ting in West-Europa, want de Duitse commandant weigerde zich over te ge ven aan de Russen; de man gaf de voor keur aan Engelsen of Amerikanen maar die kwamen er niet, en hij moest door de Russen tot de orde worden gebom bardeerd. Nu vormen de Duitsers ongeveer de helft van de toeristische bevolking van Born holm naast Denen, Zweden en steeds meer Nederlanders. Bornholm is enigszins driehoekig. De noordwestkust is een klippenkust waar de steile rotsen op enkele plaatsen tien tallen meters hoog uit zee oprijzen en zoveel wind breken dat de zeespiegel vaak onwaarschijnlijk rimpelloos lijkt en in de namiddag bij dalende zon unieke kleur- en schaduweffecten veroorzaken. (W Y •-*7- liet is fraai kamperen in Dueodde aan de zuidoostkust waar men de tent praktisch op het strand maar onder de spar- rebomen kan zetten. Unieke zomer van het noorden De zuidkust lijkt veel op Schouwen-Dui- veland, enorme sneeuwwitte stranden met lage duinen en een kalme zee, en daarachter een strook bos. De oostkust is weer anders met rolstenen in het water en kleine keistrandjes alsmede een paar zandstranden. Het centrum van het eiland bestaat uit akkers en weilanden, bos- en heidevlak tes, die vooral in de noordelijke hoek bijzonder mooi zijn. Daar waad je door de hei en de kamperfoelie geurt er heer lijk. Van oudsher is de noordwestkust hét toe ristische centrum. Wij kwamen terecht in Allinge en Sandvig, twee vissersplaatsjes met vrij drukke centra en bedrijvige ha ventjes. Sandvig bezit een zandstrand dat als enige op het eiland niet vrij toe gankelijk is. Je moet ervoor betalen, 3.50 kronen liefst (tienrittenkaart is goedko per) maar je beschikt dan meteen over een fors zwembad met verwarmd water. dens een enkele Duitser die zich moeilijk kan beheersen. De hoofdplaats Rönne is een stadje om eens een kper te winkelen, in het bin nenland wenken de helgekleurde houten boerderijen in de kraakheldere dorpjes en een paar stokoude ronde vestingker- ken waarvan de architectuur opvallend Het weer op Bornholm is stabiel met de meeste zonuren van de Oostzee. We had den er vorig jaar een paar dagen regen, maar echt kil werd het nooit. En de af gelopen zomer was 't er -zoals praktisch overal in Europa- uitzonderlijk warm. Op Bornholm komt de Scandinavische zomer tot een unieke bloei. Bornholm is eerst en vooral een eiland om te kamperen, ook al vanwege de economie. Ons budget, streng bewaakt, bleek een kleine twintig procent boven dat van thuis te liggen, voornamelijk om- dat wij in onze vakanties niet kunnen leven van alleen melk en vruchtensap. Uit eten gingen we bijna nooit, dat kan natuurlijk wel op Bornholm, het wemelt er zelfs van de gezellige eethuisjes, maar die zijn alleen gunstig in prijs als je je beperkt tot koffie of slap bier en een zeer eenvoudige hap. Een beetje menu kost beslist geld en wat erg spijtig is: de Bornholmers zetten hun gasten veel te weinig vis voor, redenerend dat zulks een teken van armoede is. deraan het plateau en slechts door een kleine weg gescheiden van zwembad en strand ligt Sandvigs Lejerplads, een van de mooiste campings van het eiland. Bornholm is een twintigtal campings rijk, variërend van zeer primitief tot luxe. Die van Sandvig heeft slechts twee ster ren, maar dat moet een foutje in het ad ministratieve systeem zijn, want we heb ben zelden zo fraai gekampeerd. Het ter rein is ruim van opzet, er staan rijkelijk bomen, er is een afzonderlijk terrein voor „loslopende" jeugd, de camping is voortreffelijk voorzien van douches en toiletten, men staat er geen tweehonderd meter verwijderd van de dorpswinkels en toch ligt de camping in een rustige afzondering. voortreffelijk onderhouden wegennet is Bornholm overigens een ideaal eiland voor een fietsvakantie, hetgeen bij het ontbreken van bergen en heuvels geen inspannende bezigheid behoeft te zijn. Het strand wordt bewaakt en schoonge- houden en is voorzien van speeltuig voor de kinderen. Achter dat strand rijst de bodem tot een klein plateau, dat aan de westkant bij de klippen snel daalt. On Zo uit bed ben je in een paar minuten aan het strand en even lang duurt het naar de wondermooie wandelpaden door de hei en naar de klippen van de west kust waar ook de visstekjes voorhanden zijn. Om vanuit Sandvig naar de andere kus ten te komen heb je niet meer dan drie kwartier per auto nodig. Met zijn kleine, Merkwaardigerwijs is er aan de zuidkust met die uitzonderlijk mooie stranden nog maar weinig toeristische outillage aan wezig. Er staan een paar belegen badho- tels, men vindt er bij Dueodde enkele zeer mooie campings (direct aan zee), alsmede een jeugdherberg, maar enig dorp van betekenis is er niet. Dat maakt die zuidkust een ideaal oord voor mensen die prijs stellen op een rus tige vakantie in de bossen en onmiddel lijk aan zee, maar gezinnen met tieners die 's avonds iets anders willen dan luis teren naar het ruisen van de zee doen er beter aan hun heil wat noordelijker op het eiland te zoeken. Wat doe je op Bornholm? Om te begin nen zwemmen en je overgeven aan het strandvermaak. Verder veel wandelen naar de klippen, kijken naar meeuwen en wilde geiten en genieten van de fantasti sche rijke flora, 's Morgens in alle vroegte uitvaren met een bootje naar de visgronden. Een fiets huren en het eiland verkennen. Een jammerlijk misverstand, want het ei land heeft -alleen al door zijn fameuze haringrokerijen- een grote faam wat vis betreft. Wie in het hoogseizoen op Born holm anders dan op een camping wil verblijven, zal lang tevoren moeten re serveren. Er zijn zeer fraaie vakantie huisjes, vooral aan de oostkust zagen we juweeltjes, maar daarvoor betalen de Duitsers zulke schandalige prijzen (tot 1000 kronen per week) en ze zijn er zo vroegtijdig bij bovendien dat het weinig zin heeft daarnaar te solliciteren. Vroeg of laat kom je dan op textielloze stranden, waar het „oben ohne" de ge woonste zaak van de wereld is en waar een enkele naturist in Adams costuum ligt te zonnen; dat laatste dan voorname lijk op intieme strandjes waar men onder elkaar is. Het klinkt allemaal veel sexiër dan het is, in wezen is het een onschul dig vermaak met inachtneming van el- kaars privacy, zo in de geest van: men ziet elkaar wel, maar loert niet, behou- We waren, waarom zoiets verbergen, een beetje stuk van Bornholm. We vonden het een geweldig eiland met een groot aantal mogelijkheden. Ongetwijfeld wa ren we beïnvloed omdat we het getroffen hadden met de camping, met het weer, met de verbindingen (veerboot), er liep bijna niets mis. Ondanks alle scepsis die je na zo'n ge slaagde vakantie moet hebben, rest toch de overtuiging dat we hier te maken hebben met een ijzersterke vakantiemo gelijkheid, die individueel reizende, een beetje aan improviseren gewende, niet te dun in het geld zittende Nederlanders bijzonder veel genoegen kan verschaffen. J.S. De oude man en de De oude man en de zee (meerminnen) zee (meerminnen) Het oude mannetje kon zijn ogen niet geloven. Hij stond op het strand bij Gudjelm en op een meter of vijf afstand lag een groep jongedames in topless. Aar zelend deed hij een stap voorwaarts keerde zich om naar zijn hoopje kleren, viste zijn bril op en zette die op zijn neus. Toen keek hij voor de tweede keer en kwam tot de ontdekking dat zijn onbe- glaasde ogen het óók goed hadden gezien. Inderdaad - topless. Hij cirkelde met langzame pas om de dames, liet zijn puntbaardje af en toe een wip maken, begaf zich toen zeewaarts zo langzaam als zijn spillebenen hem wilden dragen, bedacht toen dat zwemmen met bril ook niet alles zou zijn en keerde op zijn schreden terug, er daarbij wel voor zorg- dragend dat hij niet van de route af- week, zodat hij andermaal van de meer dan welgevormde frontpartijen kon ge- nieten. Na korte tijd in de zee verwijld te heb ben maakte hij nog twee keer omtrek kende bewegingen tot groot vermaak van de toplesses, trok zijn natte zwembroek uitstond in al zijn oudemannetjes naaktheid op het strand, hees zijn onder danen en billetjes in een droge zwem broek, zette bril en pet op en gaf gehoor aan de ingeving ook eens elders op het strand te gaan gluren. rk zag hem een honderd meter verderop wederom stilstaan bij een groepje „oben- ohne-meisjes" die hem aanvankelijk met berusting lieten begaan, maar die, toen de oude wat al te lang en al te indrin gend op hen neerkeek, als bij toverslag overeind sprongen en een rondedans om hem maakten waarbij datgene wat op de Deense stranden gewoonlijk onbedekt blijft uiteraard niet in ruste was. Na een minuut of wat kwam de oude man in zijn baardje mompelend op zijn basis terug, kleedde zich vliegensvlug om en was hij een hond dan zou de uit drukking hij droop af met de staart tussen de benenniet misplaatst oeuioest zijn.

de Stem | 1974 | | pagina 6