!s BV Oudejaarsprijsvraag I ]OB EEN GQEdE brengt stroom van Inde M. I i i 0 1 lezerscomnientaren Zeeland" b.v, IDEWERKER Zaterdagbijlage van 19 januari 19 74 Zn. Zunderf n dat weten we snoeg als je onze eide test hebt In april start er jwe cursus op de jpleidingsschool en. Daar word je i voor één der itelijke politie- in de provincies en Limburg en ite Nijmegen. J Doordraver Merijn Corrector Duur Bezorging Reclame (te openen reisbureau in [kennis heeft van moder. lg in het toerisme en die pan de ontwikkeling van vrn. uit [eisbureau ,,De Magneet- AAN KLANT liutsen voor 2/3 van de l/ates - kragen enz. voor lie reparaties, omwerking |of jasje zeer voordelig I MET WOORD AAN DE LEZER! (Van een onzer verslaggevers) BREDA Wat doe je als kranteman, als bin- |nen veertien dagen ver over de duizend oplos- gingen binnengebracht worden van de oudejaars- [prijsvraag „Wie wordt lezer van het jaar?" Je [gaat eens stilletjes achterover zitten en glim- llacht dan gelukzalig. Want het is een prettige gewaarwording: honderden en honderden in zenders, van wie de meesten dan ook nog de moeite hebben genomen om een oordeel over onze (en uw) krant te geven. We kunnen daar eerlijk in zijn: wij ontvangen niet iedere dag zoveel brieven en briefkaarten over een bepaald onderwerp. Goed, er is een bedrijvige communicatie tussen u lezers en De Stem. Maar het aantal van die gevallen haalt de drie nullen toch niet. U heeft op allerlei manieren gereageerdkort, lang, veel met gedichten, positief, gematigd of negatief, met tips, met verzoeken, met aanmer kingen. En in ons hart waren we blij met het aantal positieve reacties. Het gaf ons de indruk dat De Stem meer voor u is dan een dagelijkse hoeveelheid bedrukt papier, dal deze krant bij u leeft. De prijzen zijn inmiddels uitgereikt. U begrijpt dat er geloot is, want het aantal goede inzendin gen was zeer groot. De beeldjes van Truus de Ligt-Zöllner zijn op hun plaats van bestemming. Daarmee was voor ons de kous nog niet af. Uw reacties waren zo spontaan, spraken ons zo aan, dat we een greep uit de grote stapel hebben gedaan om u hieronder een bloemlezing te kun nen geven. laUr&il iMT-fabriek te poropleiding (b.v. net ervaring in de lontinudienst. schoon bedrijf en |elburg geen ollicitatiebrief te I Middelburg. I chemische industrie, tan Hercules BV, figing van Hercules 4., is in Den Haag Jebedrijven bevinden I en Middelburg. SLATERS WORDT HEEHim. Hen en aan- 'at van toe- en in gesloten enden aan.- J.van derZwan, ersoneels- ng Gemeente- inenhof 19, hage. I I I 02-0057 „De Stem" is de dagelijkse huisvriend van mej. J. Reuvers uit Dinteloord. „Een ander blad heeft voor mjj geen waar de. Ook voor de bezorger alle lof". Merijn krjjgt om zjjn oren van mej. Reuver. Hij schreef over de vrije bakkersdag op 2 januari. „Luister eens goed Merijntje die mensen heb ben die dag hard verdiend. Wij gunnen de bakkers die dag van harte na al die zware feestdagen". „Uw krant Is erg goed. Er staat veel in. Men kan 't ge bruiken voor school (werk stukken). Laat 't zo door gaan", hoopt S. van Enschot uit Zevenbergen. We doen ons best. Een kritische krantelezer (van nog verschillende andere dagbladen) is de Bredanaar Van de Bosch. „Ik vind het persoonlijk fijn dat uw krant er ook is. U durft tenminste de waarheid te schrijven en de mensen met eerlijk nieuws onder de ogen te komen. Ik ben nog blij dat die overne ming toen niet is gelukt (U weet nog wel)", meent hij- Waardering heeft de heer Van de Bosch voor de sportredactie en de zaterdagbijlage Vrij uit- Frank Govaert uit Hulst vindt De Stem de doordraver van het jaar 1973. Dat Merijn daar niet aan gedacht heeft! Goed op de hoogte van het nieuws, maar geen eigen standpunt, schreef A. Vla- mings uit Dinteloord. Maar H. Dierx uit Sluiskil denkt daar anders over: Alt, sopraan of wat voor stem, niets is zo zuiver als Dagblad De Stem. Een goede krant voor de fa milie Doorsnee, zegt P. van der Bom uit Breda- H. van Leest uit Zevenbergschenhoek ziet het zo: „Voor mij is hij onmisbaar, alleen de adverten ties vind ik ergerlijk". Mevr. Th. Dreef-Wessels uit Breda ziet in deze krant een „tik keltje sensationele koppen". Maar dat mag ze wel. Verder is de „zetting wat slordig ge regeld", maar ook dat mag ze wel. Wij niet zo. Nic. Schoen makers uit Chaam meent dat sr „soms niets bijzonders in staat". Zo eerlijk zijn wij nou, wij maken geen nieuws. IJzersterke logica van J. C. Boom uit Breda: „Als ik De Stem niet goed vond, had ik al lang een andere krant". Twee Dongenaren die eens met elkaar^ moeten gaan pra- ■en: „Ik vind het een goede krant, alleen de foto's zijn soms onduidelijk" (Ad Ver hoeven). „Foto's zijn goed ver zorgd en de tekst is ook goed" (Goof van Bragt). Hoe zit dat? „Een onmisbaar verschijnsel "ussen andere verschijnselen", relativeert M. Timmermans uit Oudenbosch. „S.v-p. meer stadsnieuws en Merijn moet olijven", luidt de waardering van P. v. d. Velden uit Breda, khjn (haar?) plaatsgeno(o)t(e) L. Vermunt vindt hetzelfde: „Merijn moet blijven". Wil hij zelf ook. v. d. Maagdenberg uit Etten-Leur gooit het over ®en heel andere boeg'; „ze moeten de krant vroeger be- in»getlI ,ya,aF. er staat genoeg stelt hij ons gerust. H. rijn niet weg te denken en de sportverslagen goed uitge- MjjSJS" breid. Corn. Verhoeven houd ik altijd bij, evenals de kunst- ËS.Ï5,' rubriek. Er worden wel nogal figü: eens regels door elkaar ge- j drukt", vermaant J. M. Ligt- voet-Van Rijthoven uit Ooster hout. Ingrid Wijsevelde uit Hulst wil eerder de totoprijzen in de krant. Maar we kunnen ze toch niet eerder geven dan Den Haag (het totobureau) ze heeft uitgerekend. We maken niemand blij met een dode mus. Voor Ingrid moet er nógjTimftaag meer aandacht besteed worden jy» aan vrijetijdsbesteding. Daar bij horen ook de prijsvragen die ook door jongere mensen op te lossen zijn. „Lees al 50 jaar De Stem, zegt dat niet voldoende?". (mevr. Knoop, Made). De Stem is dé krant voor West-Brabant, meent J. Somers uit Steenbergen. Nu we toch aan het stemmen zijn: „De stem van Merijn in De Stem is voor mij de stem van De Stem"! (C- de Laat uit Breda). Een stemmig heer schap. „De krant van het ÜF&VT jaar", aldus mevr. A. Lucas m uit Lage Zwaluwe. dagbijlage Vrijuit- Mevr. Broos uit Breda vindt de krant in zijn geheel de laatste jaren enorm vooruitge gaan. „Heel eerlijk moet ik zeggen dat ik het fijn vind dat 't blad niet zo heel erg rechts meer is, maar het ook eens van de andere zijde bekijkt". Het eerste wat mevr. Broos doet is 's morgens kijken of er een commentaar in staat. Ver der vraagt ze ons jongelui te waarschuwen voor de gevol gen van druggebruik. „Verbruikt te veel papier! Zonde van de bomen!!", zegt P. Dekker uit Borssele. Daar willen we nog wel eens een boom over opzetten. Mej. A. Horward uit Breda wil juist nog wat meer nieuws uit bin nen- en buitenland- „Dank u", schrijft ze bij voorbaat- Mevr. J. Rieffe uit Prinsenbeek ziet het als volgt: „Gelukkig niet synthetisch, maar wel een su perieure synthese van diverse vormen van informatie". Kuijpers uit Dongen schrijft aat de krant „zijn vroegere öekrompenheid heeft laten va zen, maar nog te weinig een «'gen mening geeft". Rudie van Breda oordeelt «redelijk goed, maar mag best jets linkser zijn". Ook M. öenrauwen uit Zundert wil Wat: een uitgebreidere zater- „Ik wil De Stem niet missen en ook Merijn niet. Zolang ik kan blijf ik abonnee". Mej- Kormans uit Breda blijft har telijk welkom. Berry Bracke uit Terneuzen ook, ai vindt hij de politieke artikelen te kort. „Merijn is veel te socialistisch. Veel streeknieuws en goede strips. Sport is in orde". Me rijn is een stripfan. M. Kwek- keboom-De Dreu uit Geertrui- denberg beluistert een „ros sig" geluid in De Stem. „Niet helemaal rood, noch zuiver wit. Ze heeft wel een bolster, maar waar zit de pit'? Gerard Brouwers uit Sprun- del is het meest in zijn sas met de „hoofd- en sportkrant"- Vrijuit is wat minder. Mevr- W. van Reyen-Roels uit Etten- Leur weet vooral Corn. Ver hoeven, Henk Egberts en Me rijn te waarderen. „Ietwat so-ialistisch getint- Commentaar is duidelijk, Me- „Een onmisbaar stuk papier, wat je elke dag weer op moet ruimen". Bij u ook al, mevr. A. Verhoeven te Zevenbergen? Joost Gielen uit Etten-Leur wil op de voorpagina wel eens wat leuks hebben. „Dan kun nen de dingen die niet zo leuk zijn op de tweede of derde pagina komen. Merijn moet op de voorpagina", schrijft Joost keurig op de lijntjes. Hij heeft een goed advies voor de sport- krant van maandag: „Ik moet soms naar de standen zoeken. Zet ze toch steeds op dezelfde plaats, net als Suske en Wiske en de RTV-programma's". We zullen het doorgeven aan de sportredactie- Wim van der Veeken (Ma de) hoopt in 1974 op net zo veel informatie als in 1973. „Veertien van de vijftien vra gen kon ik zonder moeite op schrijven". De familie Span genberg uit Oosterhout wil dat er meer aandacht besteed zal worden aan meer nationale ge beurtenzssen. „Links, rechts in de maat, anders wordt de le zer kwaad", rijmt A. J- Scheel uit Axel. Dat merken wij ook wel eens. H. Ligtvoet uit Raamsdonks- veer trouwde op 2 mei 1957 en toen al kwam De Stem in huis. „Nu na 16 jaren is er nog steeds De Stem. De krant met een eigen gezicht. Rang of stand, arm of rijk, zelfs de leeftijd speelt geen rol. De 0 Prijswinnaar van vorig jaar, F. Jansen uit Teteringen stuurde deze cottage van vignetten en koppen uit De Stem. krant met een gewoon eerlijke en gezonde inhoud voor ieder een". De bezorger van de krant bij mevr. Van Teteringen-Van Beers in Zevenbergen krijgt een extra pluim. Een korte tijd is ipevrouw geen abonnee geweest, maar „ik ben nu toch al wel weer een paar jaar terug. Ik kan spreken uit on dervinding. Er is geen beter blad". De pluimen steken we op onze hoed. Een heel ander geluid uit Etten-Leur, waar mevr. Schets constateert dat het met het nieuws wel snor zit; „wel valt het op dat „corrector" een uit stervend beroep schijnt te zijn". Komt u eens kennisma ken met onze correctors. Ha rold Stallaert wil graag meer over hockey in de krant. De sportredactie houdt inderdaad wel eens af. A. W. Goossens uit Geertruidenberg is van mening dat wij ons politiek wat kritischer moeten opstel len, terwijl A. van Loon uit Rijen de redactionele inhoud van onze Stem best vindt; dit geldt eveneens voor de rest. „In een woord: prima"! Of zoals A. J. Nieuwkoop uit Willemstad het uitdrukt: „Pi- cobello, superdelux". drukken, 'n prijs winnen wil mij toch niet zo lukken". Van mevr. Modderman mogen wij doorgaan te informeren. We doen ons best. José van den Broek uit Ter- heijden leest meer streekkran- ten, maar ze vindt er niet een zo goed als De Stem. Wel zon ze graag een bespreking van de radio- en t.v.-programma's van de vorige avond in de krant terugvinden. Zo'n be spreking na de eerste uitzen ding van Merijntje Gijzen „De Stem is een gezellige krant met nieuws in elke trant. Wereldgebeuren en streekgevallen worden offici eel en door Merijn bijgehouden. Daarnaast zijn Suske en Wis ke ook zeer in trek. En soms kun je lachen als er een woord fout is gezet". Wij ook, Oosterhoutse inwoner Roeien, als een boer die kiespijn heeft. G. van den Boer-Noy uit Rijen heeft waardering voor de „realistische stukken van Greet Buchner en Jacques Levij". Mevr. E. Kamp-Taver ne uit Breda wil alleen meer ruimte voor „informatie en ontwikkelingsartikelen voor de vrouwen". „Dit wel popu lair houden maar natuurlijk niet alleen maar over kinde ren, huishouden en wasmidde len". ren is gedacht, terwijl er leu ke stukjes van Merijn zijn. E. Kuypers-Van Loon uit Dongen vindt De Stem een duidelijke, leesbare krant. „Artikelen en commentaren worden geschei den. Er wordt de lezers geen mening opgedrongen, zo hoort 't tenslotte ook". J. de Putter uit Terneuzen is blij dat hij nu onze krant heeft. „Tegenwoordig krijgen we tenminste wat berichten door en goede commentaren. Elke lezer zal men het nooit naar zijn zin kunnen maken, en er mag uiteindelijk ook wel een iets geschreven wor den waar men het niet direct mee eens is". Hulde voor deze tolerante meneer De Putter. Daarentegen vindt Corrie de Bruyn uit Breda dat De Klai- ne Stem groter moet worden. En H. de Kroon-Marijnissen uit Terheijden zegt: „Boorde vol nieuws en taalfouten". Zo, zo. Ger van Schijndel (Lange- weg) constateert een klein na deeltje. „Er staat altijd zoveel reclame in, soms nog meer dan nieuwsberichten". Mevr. Konings-Lodiers uit Sprundel ziet het aldus: Het is een hele goeie, anders had ik hem niet". Zo is dat ook. G. de Meulder uit Breda gebruik te een variatie op een bekend gezegde: „Geen commentaar, goed commentaar'" Bij M. Kuypers-Oomen in Breda wordt de krant zeer in tensief gebruikt: le om 7 uur, heerlijk vroeg, gelezen door mijn man; 2e om tien uur door de vrouw des huizes: 3e om 7 uur in de avond door de baby van 10 maanden verscheurd en gekreukeld, waar ook hij enorm veel plezier aan be leeft". Mevr. C, P. de Leeuw- Schoonen uit Zevenbergen heeft sinds 1970 een hobby die alles te maken heeft met deze krant. „Ik knip bijzondere ge gevens uit en die bewaar ik. Ik wilde er dit jaar mee stop pen, maar dat lukt niet. Laatst was er visite en kwam er een gesprek over iets dat in 1970 gebeurd was. De Stem had daar veel over geschreven. Dus ben ik al de stukken gaan halen en heb ze voor de ver baasde ogen van de visite op tafel gelegd". De postbode Sjaak Ooster ling uit Groede kan via zijn beroep zien hoe veel deze krant wordt gelezen. „Ik vind het geweldig hoe de krant de laatste twee jaar verbeterd is. Henk Postma, onze eigen popmaniak, mag in zijn „pop praat" niet zoveel afkraken van Anny v. d. Pluym in Raamsdonksveer. Henk krijgt wel meer fanmail. „Rechts ge tint", is het korte maar duide lijke commentaar van J. Brok uit Etten-Leur. Mevr. D. Modderman-Kooien uit Bergen op Zoom heeft Me rijn als favoriet „Hij infor meert met aparte gein". Ver der rijmt zij: „Het stadnieuws is ook voor mij belangrijk, weet graag wat er zoal in mijn omgeving gebeurt. Ook prijsvragen en puzzels zijn naar mijn zin, los ze allemaal op maar stuur ze zelden in. Maar dat mag de pret niet vond José leuk om te lezen. Merijntjes naam is gevallen. F. de Klerk uit Nieuw-Vosse- meer leest deze krant al 45 jaar. „Of hij ook goed is". Zou Merijntje hem ook wel eens gelezen hebben? J. Broer uit Oosterhout heeft deze krant zien groeien. Vanaf de tijd dat de naam nog „Avondster" was. En nu nóg is hij prettig te lezen, goed van opmaak (ook dat is prettig om te horen, opmaakred.) en met een modern jasje omgeven. Houen zo. A. Nuiten uit Prin senbeek is kort, maar krach tig: „Knap duur". Martha Schets uit Terheijden heeft er ook een originele kijk op: ,,'s Maandags te dun, 's zaterdags te dik", Kops-Verhoef uit Breda het weer helemaal niet mee eens: De Stem? Het is jammer, maar het moet worden gezegd, er staan veel fouten in. L. Caljouw-Dubbelman uit Hooge Zwaluwe heeft ons heel wat te vertellen. „Ik zou ie dereen, van welk geloof of overtuiging ook, willen aanra den De Stem te lezen. Ik zou ook wensen dat vooral de gp- wone man zijn inbreng meer in de krant zou zetten. Soms heb ik sterk de indruk dat alle kranten teveel hun me ning door andere mensen, als de Hoofdredactie, laten bepa len". Daarnaast zou mevr. Cal- jouw willen dat vooral de vrouwen wat meer de krant zouden lezen „in plaats van flauwe nel-lectuur". „Nu is el ke huisvrouw als dwaas aan het hamsteren en op sensatie belust, want er komt een nieu we oorlog. En wat kunnen we doen als het zover zou komen? Alleen het vege lijf zien te redden. Maar vooral geen pa niek" Juist: De Stem is voor haar en hem, zoals velen had den geschreven. Een heel ander hoofdstuk snijdt Jan Beenhakkers uit Gilze aan. „Goed, maar teveel reclame". M. Dubbelman-De Kok uit Willemstad waardeert het dat er ook aan de kinde- En ik ben niet alleen. Ik moet ze verspreiden, dus ik kan het weten". Mirjam Sips uit Oos terhout vindt dat er meer strips in moeten komen. Haar plaatsgenoot Bert Visser (15), die een zeer overzichtelijk overzicht maakte over de in houd („Merijn: Ontzettend goed, het beste uit de hele krant", „Voorpagina: Over zichtelijk" enz) is het met haar eens. Mevr. Van Dongen uit Etten-Leur heeft al eens eep prijsje gewonnen en is daar nog steeds dolgelukkig mee. J. van Gugten uit Breda vindt deze krant maar „belab berd gedrukt", terwijl Anja van den Broek uit dezelfde plaats ook al veel zetfouten constateert. Dat ontneemt haar niet de moed om plannen te hebben om journaliste te wor den. Rieja van Aart van De Kleine Stem is eens bij haar geweest en dat weet Anja zich nog steeds te herinnneren. E. Heeger uit Breda oordeelt „betrouwbaar en sportief" en v/at meer is: „zonder veel drukfouten". Zo ziet u maar weer. Maar daar is mevr. Joost van den Wildenberg en A. M. van Kuik, beiden uit Breda, gooien het over een andere boeg: Met nog meer sport is ie „het van je" (zegt dé eerste) en „meer actueler sportnieuws" vraagt de twee de. Aniela van Gooi uit Breda wil meer van NAC in de krant. Méér binnen- en buitenland se commentaren vragen J. B, Hartman uit Breda (een ande re dan onze eigen J. H. Bart- man) en J. A. Kouwenberg uit Prinsenbeek. De heer Kou wenberg rijmt: „De spaarzame commentaren op pagina 1 staan er alleen als er is 'n kritieke zaak, ze geven steeds 'n evenwichtige kijk erop en zijn steeds raak. Zo ook de commentaren op het tweede gedeelte van de krant, zij ge tuigen van wijsheid en gezond verstand. Ze zijn steeds in zeer duidelijke taal verwoord, en vaak denk je, werden ze door de heren politici maar gehoord!" En de politici die we hier hebben, verhuizen dan nog naar Den Haag ook. J. C. van Ham uit Prinsen beek dankt „journalisten, drukkers en zetters, want uit eindelijk verzorgen zij de let ters". En: „De bezorging is goed, precies zoals het moet". De heer H. Kemp woont pas sinds september in Rijsbergen. fin is ook pas vanaf die tijd abonnee. Voorheen woonde hij in Voorburg. Zijn mening: „Uw commentaren lees ik met genoegen. Merijn is vaak kos telijk en laat het betrekkelijke der dingen zien. Al met al een goede krant. Handhaaft u een evenwichtig, onafhankelijk be leid wat voor onze streek van groot belang is". Twee korte tot slot: „Een dag zonder krant is een dag zonder hoofd" (M. van Schijn del, Raamsdonksveer) an: „Heeft een beetje weg van Kohoutek" (A. Raas, Bres- kens). Dit was dan een keuze uit in totaal 1150 brieven en briefkaarten. Bedankt alle maal. We zullen bezien of en hoe wij aan uw wensen tege moet kunnen komen er is ook een papierschaarste! en op uw kritiek zullen wij ons terdege bezinnen. REDACTIE.

de Stem | 1974 | | pagina 15