HE KT KEN Scheepvaart buiten plan atoomramp Symposium in Gent over delta UITVINDING VLASSER BEKROOND Briefwisseling over Oosterschelde VLOERBEDEKKING VOOR ééN CENT „IN ZEELAND GEEN KLIMAAT VOOR KUNSTSCHOOL" Folder over taak waterschappen YMZ HEEFT KRITIEK OP RAMPENREGELING Wijziging in SCZ- programma Secties Zeeuwse culturele raad stad idiedag Ir diteit dappelen Goes VAARVERBOD Aanhoudend zacht GUNNING WEG- VERBETERING IJZENDIJKE- GRENS AANGEHOUDEN Beroepszaak over huurauto- bedrijf voor G.S. Voorlichtings avond over kerncentrale in Borssele Graauw Donderdag 17 januari 1974 ggevers' itscommissie van de volgende vergadering entehuis te Heinkens- |30 uur. De commissie van de muziekvereni. Irage in de kosten van llotte moet de evene. pcommissie zich nog over een verzoek van „St.-Cecilia" te 's. |hoek. Deze fanfare augustus van dit jaar |-jarig bestaan. Ter ge]e. hiervan wil men een organiseren en daar. vordt van de gemeente leldelijke bijdrage ge- en onzer verslaggevers) fS In de Prins van te Goes wordt vrijdag |uari door de Federatie Verenigingen voor Be- orlichting Schouwen- nd, Tholen en Sint tzand, Noord-Beveland, iren en Oost en West leveland in samenwer- net het consulentschap de akkerbouw en de tehouderij te Goes een lag gehouden over de pit van de aardappe ls deze bijeenkomst, i 10 uur begint, zal ir. ■an Loon, medewerker jt proefstation voor de loüw, spreken over de van de Nederlandse )pelteelt in West-Europa, :er Van Loon zet dan dat de consumptie van ipelen in heel Europa alende tendens vertoont [it dan voor een nauwer tussen teler en hande- te zorgen dat de kwa- 'an de aardappel zoveel pk op de wensen van de )rs is afgestemd, olgens houdt de heer L. j directeur van Aviko >n inleiding over de it en de verwerking irdappelen, waarbij hij der .neer ingaat op het ft in de afzet van aard- de voedingsmiddelen- •ie een belangrijkere s gaan innemen, ionalisatie van de aard- feit in het licht van valiteitsprodukt" is het erp dat daama door de Remijn van het consu- ap voor de akkerbouw rundveehouderij aan de vordt gesteld. De vier- 'laatste inleider van de- liedag is ir. M, Heuver- :onsulent voor planten en onkruidbestrij- in de landbouw, die n zal hebben over ge* ch er miner met betrek- it de kwaliteit van con s-aardappelen. Daarna er een forum gevormd L. de Wit als voorzit- inleiders en de heer J. als leden Dit forum de vragen van de aan- ingaan. ak B 1.18.4; 3 De Gan- ,5; 3 x 25 meter wis- estafette jongens onder 5aar: 1 Luctor 1.08,9; 2 ak 1.10,6; 3 De Ganze x 25 meter wisselslag meisjes onder de 12 De Ganze 1.31,6; 2 ak 1.32,0; 3 Luctor i x 25 meter wisselslag e jongens onder de 12 Onderdak A 1.27,3; 2 ak B 1.29,1; 3 Luctor 1 x 50 meter vrije slag s meisjes 12 jaar en 1 De Gan:e 2.42,5; 2 ak B 2-45,2 3 Luctor 1 x 50 meter vrije sla? 12 jaar en ouder*: 1 ak A 2.14.4; 2 Onder- 2.26.8: 3 De Ganze TAND: 1 Onderdak A ten; 2 Luctor A 359: 3 ize 334: 4 Onderdak B Luctor B 233. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vereniging Milieuhygiëne Zee land heeft in een gisteren uitgegeven verklaring kritiek geleverd op een aantal onderdelen van de rampenregeling voor de kerncentrale Borssele die dezer dagen door de burgemeester van Borsele is afgekondigd. De kritiek richt zich o.m. op het feit dat de regeling valt of staat met de hulporganisatie die haar in geval van nood moet uitvoeren. De VMZ vindt, dat niet volstaan mag wordeji met de op vrijwillige basis georganiseerde hulpver lening. Er moet (zo schrijft ook Eurotom voor) een echte hulporganisatie in het leven worden geroepen, wier leden een gedegen kennis van de gehele materie bezitten. Be halve de waardering voor het verantwoordelijkheidsgevoel van de overheid, die de ram penregeling heeft ontworpen, heeft VMZ ook kritiek, omdat naar haar mening niet is vol daan aan de wettelijke ver plichting van de overheid om de gezondheid van de bevol king te waarborgen. Zo houdt de regeling geen rekening met de geografische ligging van de kernenergiecentrale aan de Westersohelde. „De internationale zee scheepvaart passeert op-korte afstand (1000 meter) de kern energiecentrale Borssele", zcT zegt de VMZ. Radio-actieve besmetting bij een o-ngeval is niet ondenkbaar. In de rege ling ontbreken de bepalingen tot beveiliging van de zee scheepvaart en die binnen scheepvaart B.V. door het in stellen van een vaarverbod. „Het hoeft hier geen betoog", zegt de VMZ, „dat radio-actief besmette schepen hun gevaar lijke last zullen verspreiden in de diverse aanloophavens". Volgens de VMZ moet naast de thans afgekondigde rege ling minstens een daarmee sa menhangend calamiteitenplan voor de Westerschelde worden opgesteld. Kritiek heeft de VMZ ook op de basisnormen die het rampenplan heeft voor het treffen van maatregelen bij het optreden van radio actieve straling in de omge ving. De hierbij gebruikte nor- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door he KNMI op woensdag om 18.00 uur: Plaatselijk regen of motre gen en temperaturen aanhou dend boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3. min- temp: 0 tot 4 graden boven normaal, max. temp: 0 tot 5 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3. min. temp: 2 tot 6 graden boven normaal, max temp: l tot 6 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 Drocent De waterhoogten van woens dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat. Konstanz 286 °nv. Rheinfelden 210 - 3. Straatsburg 195 pis 10. Plit- tersdorf 364 p]s 7. Maxau 421 P]s 5, Plochingen 169 pis. 2, Mannheim 240 onv. Steinbach }32 - 3. Mainz 267 - 2, Bingen 148 - 4. Kaub 184 - 3. Trier «i Pis 12. Koblenz 216 - 6. Keulen 197 - 1. Ruhrort 365 onv, Lobith 992 - 4 Panner- aense kop 959 Nijmegen '9I- 1. IJsselkop 863 onv. Eefde IJssel 416 pis 10, Deven ter 296 - 11. Monsin 5500 - 20. Borgharen 4045 - 5. Belfeld Pis 25. Grave beneden de sluis 523 pis 8. Morgen, vrijdag 18 janua- ®e,'gen op Zoom 11.43 Bansweert 10.57 en 23 44 lemeuzen 10.30 en 23.16. V issingen 10 02 en 22.46. Wemeldinge 11.33. men, uitgedrukt in de een- heidsmaat REM, moeten wor den verfijnd, vindt de VMZ, omdat kinderen bij een be paalde stralingsdosis die voor volwassenen onschadelijk kan zijn, relatief veel grotere ge varen lopen. Hun kans op let sel in het celsysteem is twee tot tienmaal groter dan bij volwassenen, aldus de VMZ. De vereniging vindt ook, dat er, wat het evacuatieplan in de rampenregeling betreft, te weinig rekening is gehouden met de mogelijkheid van. een werkelijke kernramp, waarbij grote hoeveelheden radio-acti viteit zich in de wijde omge ving kunnen verspreiden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-GENT In het gebouw van de Rijks Uni versiteit van Gent wordt op woensdag 13 februari een tweede interdisciplinair sym posium gehouden, onder de naam „De Gouden Delta". Het symposium wordt geor ganiseerd door de universitai re werkgroep „Noord-Vlaande ren - Delta Zuid" met mede werking van de Belgische Stichting Leefmilieu. Het symposium, dat om 9.00 uur begint wordt geopend door prof. dr. H. Gysels van de Gentse universiteit. Vervol gens geeft prof. ir. J. J. Peters van de Vrije Universiteit te Brussel een „model voor de studie van de verontreiniging van het Schelde-Estuari- um", Ir. J. Theunis van de Ant werpse zeediensten behandelt daarna de waterbouwkundige problematiek van de Wester schelde en de geplande infra structuurwerken, die direct een Bel-gisoh belang dienen. Van Nederlandse zijde nemen dr. E. van der Maarel (Nijme gen), ir. Tj. Deelstra (TH Delft) en ir. A. J. Beenhakker (Rijks Planologische Dienst) aan het symposium deel. Prof. v. Marei geeft de relatie aan tussen ecologie en planologie, gie. Ir. Deelstra behandelt de ecologische aspecten van „de nederzetting", terwijl ir. Been hakker als onderwerp uitkoos: Goed dat er grem-zen zijn! - Zeeuwsch-Vlatnderen in ruim te en tijd". Het symposium wordt beslo ten met een college door prof. dr. M. Anselin van de Rijksu niversiteit te Gent, die de pro blemen rond de ruimtelijke ordening ir. Noordwest-België bespreekt. Tenslotte wordt de BRT-film „Het verdronken land van Saeftinge" ver toond. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stich ting cultuurspreiding Zeeland heeft in het evenementenpro gramma voor januari enkele wijzigingen moeten aanbren gen. De voorstelling door de to neelgroep Centrum van het stuk De Neus (24 januari in de schouwburg te Middelburg) wordt vervangen door een op voering van Souveniers onder regie van Han Bentz van den Berg De voorstelling op 29 janua ri van Penthesilea (toneelraad Rotterdam) is geheel afgelast wegens de vernietigende kri tieken, die dit stuk heeft ge kregen. Er komt waarschijn lijk een vervangende voorstel ling, eveneens door de toneel- raad uit Rotterdam, op een andere datum. De produktie Hamiet-Kies (25 januari te Oostburg) is afgelast wegens ziekte van de regisseur. 9 Vlasser Verstraten aan het werk met zijn vismatrijkmachine. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN-OOST- BURG Vlasser J. Verstra ten uit Sint-Jansteen ziet ne gen jaar inspanning beloond. Zijn „vlasmatrijgmachine", die een zeer belangrijke arbeids- en kostenbesparing in de vlas verwerking betekent, is door de jury voor de prijsvraag land- en tuinbouwmechanisatie 1974 bekroond. De machine is vanaf volgende week te zien op een tentoonstelling in de RAI in Amsterdam. Tot op heden was de vlas verwerking een zeer arbeids intensief karwei, met daar naast grote risico's omdat men bij dit produkt zo afhankelijk is van de weersgesteldheid. De heer Verstraten heeft, in samenwerking met hts-leraar E. van- Looy een systeem ont wikkeld, waardoor de verwer king van vlas zeer vereenvou digd wordt. „Op de plukmachnie kunnen twee naaimachines aange bracht worden, die het ge plukte vlas in matten rijgen, van net zoveel kilo als jezelf maar wilt. Die matten worden te drogen gelegd en daarna opgerold. Twee opgerolde mat ten vormen een schelf, waaro- verheen een dekzeiltje gelegd kan worden", zo zegt hij. Tot nu toe wordt vlas eerst in bussels van 4 te drogen gezet op het land en daarna met mankracht opgetast in schelven. „Met ons systeem kan 1 man in een uur een hectare vlas op schelven zet ten. Op de oude manier heb je daar wel tien man voor no dig". Door het afdekken van de vlasmatten op het land krijgt de regen geen invloed meer en kan het vlas niet zwart wor den of gaan broeien. Dit heeft een belangrijke invloed op de kwaliteit van het uiteindelijke vlaslint. Met een simpele grijper kunnen de matten vervolgens getransporteerd worden naar de roterij waar ze gerepeld en geroot worden. Na het roten worden de matten aan droog lijnen te drogen gehangen en vlak voordat het gerote vlas de turbine in-gaat voor verkrij gen van het vlaslint gaat de mat pas uit elkaar. Bij dit sysieem, waarvoor bij desikundigen een grote be langstelling bestaat, gaat geen vlas verloren wat opbrengst- verhogend werkt, ongeveer 100 kilo vlaslint per hectare. De arbeidsbesparing wordt door de heer Verstraten, die afgelopen jaar met dit systeem geëxperimenteerd heeft, ge schat op 70%. „Erg gunstig, want juist in de vlasindustrie is praktisch niet aan personeel te komen", zo zegt hij. De totale kosten besparing schat hij aan de hand van verworven gegevens O-P 1500 tot 2000 gulden per hectare. De kwaliteit van het vlaslint tenslotte blijkt beter te zijn, zoals te lezen is in een schriftelijke reactie van een vlasspinner. Voordeel van het systeem is ook dat de naaimachines ge plaatst kunnen worden op de thans in gebruik zijnde pluk- machin-es. Voor het realiseren van die naaimachine is contact gezocht met de heer J. Boo- gaert uit Oostburg. die er in slaagde een dergelijke machi ne te laten construeren. Op het systeem is al patent aan gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —Er is een pittige discussie ontbrand tus sen de in Brugge wonendie ir. A. Mertens en de Middelburg se leraar K. Glas. De laatstge noemde tradht bij hertialing de publieke opinie te mobiliseren om onverbloemd te kiezen voor een zowel veilige als snelle oplossing van het Oos- tersiohelde-vraagstuk. Hij is van mening, dat de Zeeuwse bevolking zich in meerderheid moet uitspreken voor de oplossing die in de Delta-wet wordt aangeboden: afdamming va® de zeearm. Tussen heem en ir. Mertens woedt momenteel een soort pa- pierenioorlog, waarbij lange en felle brieven de wapens zijn. De Brugse ir. Mertens be strijdt de heer Glas op een aantal gronden o.a. deze: Af sluiting van de Oosterschelde kan catastrofale (economische) gevolgen hebben voor de rest van Nederland en voor Vlaan deren door de verstoring van het hydraulische evenwicht. De Oosterschelde noemt Mer tens een „Zeeboezem en geen secundaire vaarweg". In het jaar 2000", zo profeteert Mer tens, „zal men dat terdege in de gaten krijgen". Zowel de Nederlandse als de Belgische waterstaat verwijt hij ofwel onbegrip en onkunde of (wat zijn landgenoten betreft) re gelrechte wetenschappelijke fraude. De heer Glas heeft uit de opmerkingen en publikaties van de heer Mertens begrepen dat deze de Oosterschelde pro blematiek vooral ziet in sa menhang met het vraagstuk van de bevaarbaarheid van de Westerschelde, in het bijzon der voor wat betreft de be reikbaarheid van de haven van Gent voor sohepen van 125.000 ton. De heer Glas: „Aan deze doelstelling offert Mertens met het grootste ge mak de veiligheid van een groot aantal mensen op". Hij zegt verder: „De veiligheid van mensen is niet in guldens, nooh in franken te waarde ren". Wat de technische kant van de afsluiting betreft zegt de heer Glas: „De waterstaals- kunde is thans zo ver gevor derd dat vrijwel alle nadelen van de afsluiting (inclusief het verwateren van mossels) leniet kunnen worden gedaan. De toestand- van het Greve- lingenbekken toont nu reeds aan dat de milieufanatem on gelijk hebben". De heer Glas heeft overigens nog een bij zondere verklaring voor de mentale ommezwaai van de biologen, die (zo zegt hij) .aanvankelijk geijverd hebben voor een zo groot mogelijke opbrengst agrarisch produkt per eenheid van oppervlakte, ten koste van het milieu en die zich nu bij wijze van overdreven boetedoening ke ren tegen de afsluiting van de Oosterschelde uit bezorgdheid voor het milieu". In de internationale discus sie tussen Glas en Mertens gaat het overigens warmpjes toe. Mertens vergelijkt de Middelburgse leraar vriende lijk met de Nazi-leider Göring en Glas op zijn beurt vraagt zich af welke frustraties ten grondslag liggen aan de om standigheid dat ir. Mertens momenteel zo fel het metier (waterstaat aanvalt, waaruit hijzelf is voortgekomen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op het bureau van Provinciale Water staat te Middelburg heeft de aanbesteding plaatsgevonden voor de verbetering wegens verbreding van de weg IJzen- dijke-Rijksgrens. Er waren 17 inschrijvingen. De hoogste inschrijver was het aannemingsbedrijf Leenhouts B.V. te Sluis met 1.638.000 gulden. De laagste inschrijver was de aanmemingsmaatsehap- pij Zeeuwsch-Vlaanderen b.v. te Biervliet, met een be drag van 1.450.300 gulden. De gunning is aangehouden. Het te verbeteren wegge ■deelte is 2900 meter lang. In het bestek is een verbreding van de hoofdrijbaan van de ruim 5 meter nu, tot 6 meter 70 voorzien. (Van een onzer verslaggevers)' MIDDELBURG - Op 26 fe bruari zal voor de eerste ka mer uit Gedeputeerde Staten in hoger beroep een zaak die nen die is aangespannen door de heer H.E.C. van den Hemel uit Terneuzen. De heer Van den Hemel had aan B. -en W. van Terneuzen een vergunning gevraagd om een huurautobedrijf te mogen exploiteren. Het Terneuzense college heeft dit geweigerd, waarna de heer Van den He mel beroep heeft aangetekend bij G.S. van Zeeland. Voor de behandeling van dit administratieve geschil is ook de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in district Zeeland uitgenodigd, en tevens een vertegenwoordiger van B. en W. van Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als ver volg op de Brandt t.v.-uitzen- ding van j.l. zondagavond over de kerncentrale te Borssele wordt vanavond (donderdaga vond) in het Verenigingsge bouw in het dorp Borssele een voorlichtingsbijeenkomst ge houden, welke wordt georga niseerd door een achttal mi lieugroepen. De bijeenkomst is bedoeld voor alle geïnteresseerden, niet alleen uit de gemeente Borssele, maar ook uit de wij de omtrek. Tijdens de bijeenkomst zul len deskundigen van verschil lende disciplines, waaronder Afcent, op vragen die bij de bevolking leven, informatie verschaffen, aldus de organisa toren van de avond. De bij eenkomst begint om 8 uur en is voor iedereen vrij toeganke lijk. Een aantal jongelui betrok gistermiddag al de wacht voor de Terneuzense winkel TERNEUZEN Hoewel in Terneuzen de mensen niet be hept zijn met de uitverkoop koorts die vandaag (donder dag) begint, waren er gister middag toch al liefhebber die wilden profiteren van de spe ciale aanbieding van de firma Habo (woningtextiel) in de Terneuzense Axelsestraat. In de middag hadden al en kele kinderen post gevat voor de deur. Zij verklaarden er de gehele nacht te zullen blijven. Later zetten twee heren een tent neer met de kennelijke bedoeling er de nacht in door te brengen. Later voegden zich er ook nog twee oudere dames bij, die eveneens verklaarden de nacht voor de deur te zul len doorbrengen. De oorzaak van deze belang stelling was dat de HABO aan de eerste klant, die vandaag de winkel betreedt, een hoe veelheid vloerbedekking, ge noeg voor een kamer, voor de somma van één cent verkoopt. De tweede klant moet, even eens voor een kamer slechts één dubbeltje betalen en de derde klant een gulden. Oude re winkeliers in Terneuzen constateren met enige spijt dat de seizoenopruiming van te genwoordig lang niet meer de spanning oplevert van vroeger, nu zij -zij het zonder voor ieder waarneembare reclame- reeds acht dagen geleden met de seizoenopruiming mochten beginnen. Kaarten Aan een kaart- wedstrijd in café P. de Calu- we in Graauw t.b.v. de mu ziekvereniging „Nooit Ge dacht" hebben 72 personen deelgenomen. De uitslag is als volgt: 1 F. van Cauteren-J. Sorber, 2 K. Synesael-A. de Baar, 3 P. Totte-R. Bauwens, 4 P. Synesael-A. de Koster. De verliezersronde: 1 E. de Bak ker-P. Jonkers, 2 J. de Rijk-J van den Branden, 3 A. Verras- A. Heyens, 4 B. Plasschaert-J. Baart. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het diep- delverswerk in de verschillen de secties van de Zeeuwse culturele raad begint steeds duidelijker vruchten af te werpen. In de vergadering van de raad op 24 januari a.s. zal een groot aantal voorstellen en aanbevelingen aan het college van G.S. worden behandeld. De onderwerpen die daarbij aan de orde zijn, bestrijken een breed scala aan culturele activiteiten en voorzienin gen. Zo komt er een museum nota aan de orde, waarin wordt gesteld dat er in Zee land op vrijwel alle onderde len van de taak en doelstelling van de musea, duidelijke ach terstanden en leemten zijn. Samenwerking tussen de mu sea onderling inventarisatie van het totale museumbezit, krachtige financiële steun, van lokale en provinciale overhe den, stichting van een centraal depot voor museumstukken die niet geëxposeerd worden, een gemeenschappelijk docu mentatie- en een aankoopbe leid voor moderne kunst zijn (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De inge landen van de Zeeuwse water schappen hebben ditmaal bij hun aanslag voor het dijkge- schot-1973 een geïllustreerde folder aangetroffen, die in woord en beeld uiteenzet wel ke taak de waterschappen in Nederland hebben. Bovendien is in het geval van het waterschap Walcheren een vouwblad bijgevoegd dat bij zonderheden verschaft over de geschiedenis van dit water schap. over de taken waarvoor het zich gesteld ziet en over de begroting voor het lopende jaar. De algemene folder is be doeld voor de mgelande van alle Nederlandse waterschap pen. Behalve het waterschap Walcheren zullen ook de ove rige Zeeuwse waterschappen „eigen" informatie aan de al gemene folder gaan toevoe gen. De Unie van Waterschappen, die verantwoordelijk is voor de uitgave van de kleurenfol- der omschrijft als voornaamste waterschapstaken: de bescher ming van het land tegen het water van zee en rivieren, de zorg voor de waterhuishouding het beheer en onderhoud van land- en vaarwegen en (als jongste taak) de zorg voor de kwaliteit van het water. Over deze laatste taak zegt de Unie v. Waterschappen, dat het zelfreinigend vermogen van het oppervlaktewater in Nederland bij lange na niet- meer voldoende is om de im mense hoeveelheden huishou delijk, argrarisch en industrieel afvalwater te zuiveren. In de komende jaren zullen honder den zuiveringsinstallaties, die te zamen investeringen van honderden miljoenen guldens vergen, de natuur te hulp moeten schieten. Een kaart in de folder maakt duidelijk hoe centraal de func tie van de waterschappen in Nederland is. Slechts eenderde deel van het Nederlandse grondgebied bevindt zich op het niveau dat van nature ho ger ligt dan de zeespiegel. Vrijwel geheel Zeeland en West-Brabant kan men be schouwen als „kunstmatig" bewoonbaar gemaakt, dank zij dijken en bemalingssyste- Het waterschap Walcheren geelt wat dit betreft actuele informatie, door de thans in voorbereiding zijnde plannen te noemen, zoals: het op delta hoogte brengen van de boule vards te Vlissingen, de bouw van de zeewering te West- Kapelle en de versterking van de zeewering ten oosten van Vlissingen. enkele noodzakelijkheden. De museumnota betreurt het, dat er in het Zeeuwsch- Museum te Middelburg te weinig ruimte is voor het ten toonstellen van archeologische vondsten. Zeeland mist trou wens ook een instantie die zich bezig houdt met de aan koop van hedendaagse beel dende kunst. Een van de meest in het oog lopende conclusies van de ZCR secties betreft de sociaal culturele ontwikkelingsschets. De secties zeggen, dat het niet wenselijk is om in Zeeland een kunstschool op te richten wegens het ontbreken van een algemeen cultureel klimaat waarin zo'n kunstschool ge dijen kan. Ook voor een Zeeuws symphonieorkest is Zeeland beslist te klein. Als men de muziekcultuur wil be vorderen, aldus de sectie, dan is het beter om uit te gaan van de muziekscholen, die een duidelijke service functie zou den moeten krijgen. Algemene muzikale vorming op de scho len staat hoog genoteerd. Een van de ZCR-secties heeft naast dit alles, nog het idee van een cultureel dienstencen trum gelanceerd. De Zeeuwse culturele raad zal zich ook buigen over een plan van de sectie cultuurbe houd om de verschijning van een reeks kleine monografieën op het gebied van bodemvond sten en historie mogelijk te maken. Het eerste deeltje in de reeks zal, zo hoopt men gewijd zijn aan Marnix van St.-Aldegonde. Verder komt er een schets- plan voor een werkcentrum voor biologie en geologie ter tafel. Dit centrum heeft ten doel de hedendaagse opvattin gen over natuur- en natuurbe heer in ruime kring bekend heid te geven, steun te verle nen aan het onderwijs in ver wante vakken en hulp te bie den aan organisaties die zich bezig houden met natuuron derzoek en natuurbeheer. Een bioloog zou het team van me dewerkers aan het centrum leiding moeten geven.

de Stem | 1974 | | pagina 3