SpORï GEMISTE STRAFSCHOP VOOR NAC FATAAE Brutaal FC Amsterdam overbluft Ajax m V er lies komt hard aan Cruyff inspireert Barcelona opnieuw WILLEM VAN HANEGEM ZWUGT DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND I JÉ» KNVB regelt zaken rond WK Lotto huwelijk^ f TOTO BETROUWBAAR GELD LENEN IB M eieeld LMscre«t Q«ea Kwijtschelding oQ Geen 'nformatie d »at w maanden, anroo» ,/AAOJor 96b Hotterdam 9lO> int (nu-w 1747 ao ireekendi Ql#> 020-921747. STEM samen uit iamen thuis i op discrete wijze een r'ljn van twee mensen id brengen, vertellen graag in onze nieuwe te. Op een moderne 'oorde wijze kunt ook 1 serieuze partner ont- Via nltrum europa nd grootste bureau met IpNLIJKE bemiddeling. door Raad van Toe- bon lij gratis en vrljblij- nieuwe brochure ..Wie wat wij doen" in een envelop, zonder al dus 100% discretie. mtrum europa 1073, Beverwijk. Tele* 510-26720 of Centrum I Vinkenbos 3, Ulven- j Breda). t erfenis 250 v. munten I j) oude vestzakhorlo- ■verken) f 125,-. Tel. of 652405. 3e hoogte nm 1 dan. Eik» 5. Maar waar (Van onze sportredactie) BREDA NAC heeft gistermiddag geen enkele kans gehad om het puntentotaal van tien uit te breiden. De Bredase formatie werd door het goed spelende Haarlem' volkomen kansloos naar een 03 nederlaag gevoetbald. Kansloos, ondanks het feit, dat Ton Smits in de tweede helft de kans kreeg met scherp te schieten vanaf elf meter, toen NAC „slechts" met 10 achterstond. Smits, die tegen NEC wel raak knalde, faalde nu. Haarlem doelman Poldervaart had zelfs niet veel moeite met de te zacht ingeschoten schuiver. jwiiarmb»fc 9 Het fatale moment voor NAC - Tom Smits schiet de penalty in die door doelman Poldervaart zal worden gestopt. De door scheidsrechter Jon ker wegens hands van Hoe ven terecht toegekende straf schop vormde in feite de' enige kans geweest, die MAC gistermiddag kreeg om tot scoren te komen. Voor de rest had Haarlem de zaken volle dig in handen. Barry Hughes had zijn mannen het veld inge stuurd met de opdracht om NAC maar te laten komen om dan via counters toe te slaan. Aan dat „komen" kwam NAC echter met uitzondering van de eerste twintig minu ten 'van de tweede helft in het geheel niet toe. zodat Haarlem de partij volledig naar zich toe kon trekken. Voeg daarbij het gegeven, dat Arie Delmotte als voorstopper en Jantje Blom als rechter vleugelverdediger, op zijn zachtst gezegd niet bepaald hun beste wedstrijd van dit seizoen speelden. Ook Frans Vermeulen, die zijn tegen stander Bobby Vosmaer te veel vrijheid verschafte, bleek niet op dreef. Het eer ste doelpunt van Haarlem was daar een treffend voor beeld van. Heel de NAC-de- fensie richtte zich op de bij een corner van Sadek mee naar voren gekomen centrale verdediger van Haarlem, Hoe ben. Sadek prikte de bal met grote precisie op het hoofd van de volkomen vrijstaande Piet van de Berg, die Jan de Jong dan ook beheerst klopte. Na rust had Henk Wullems de NAC-trainer een verras sing in de persoon van Theo Dierckx, die de tegenvallende Frans Bouwmeester kwam vervangen. Wullems: „Ik moest gewoon meer aanval lend gaan denken". Wullems had echter beter de tegen Boszhard falende Blom kun nen uitwisselen. Dan had Vermeulen de vleugelverde diging op zich kunnen nemen en Dierckx zijn vertrouwde positie op het middenveld. Wullems: „Dat heb ik niet ge daan, omdat er dan te veel verschuivingen in het elftal zouden komen". NAC startte de tweede helft wel feller. De sterk spelende Ton Smits moest te veel alleen opereren om ook maar enige kans op succes te hebben. Smits ont ving namelijk te weinig steun van Vreijsen en speciaal Brouwers, die weer uitblonk in het op de grond liggen. Toch zou juist Smits dus die unieke kans krijgen om NAC langszij te brengen, maar nog maals zijn te zwak ingescho ten trap van elf meter lever de Poldervaart weinig moei te op. Barry Hughes: „Het mo ment van de strafschop, dat is het enige geweest, waarop ik even bang was, dat het als nog fout zou gaan. Toen die gemist werd, wist ik dat we ruim zouden winnen". En een ruime zege werd het, want Haarlems linkerspits Bosz hard strafte even later een fout van Jan Blom af (de NAC-verdediger vergat ge woon de bal weg te trappen) en zeven minuten voor tijd maakte Piet van de Berg er 03 van uit een glaszuivere voorzet van Boszhard. Tussen deze twee Haarlem treffers had Henk Wullems nog een beroep gedaan op Henk van Rooy (Delmotte ging er uit), maar ook „de lange" kon het niet maken in een falende formatie ROB VAN BEURSEN m -I m (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM „En we kunnen nog veel beter", blufte FC Amsterdam-trainer Pim van der Meent na de 10 winst van zijn „liverdjes" op Ajax. „Want de bal die Piet Fransz uiteindelijk achter Heinz Stuy schoot, had al veel eerder in het Ajax-doel moeten liggen. We hebben de Ajax-verdediging veelvuldig uitgespeeld. En daarom zeg ik: „Ajax is nog goed uit het Olympisch Stadion wegge- kofen". Ajax kreeg eindelijk (nadat CSKA Sofia en AC Milan reeds in Europees verband de zwakke plek bij de Amster dammers had blootgelegd), nu ook in de nationale compe titie de rekening gepresenteerd. Reeds veelvuldig was aan het licht gekomen dat het geniale uit het aanvalsspel bij Ajax is verdwenen. Tegen ploegen als Telstar en FC Gro ningen konden de tekortkomingen nog duidelijk worden weggewerkt, maar in uitwedstrijden gaat het Ajax steeds minder goed af. 9 Jan Mulder is voor de zoveelste maal kansloos in een recht streekse confrontatie met tegenstander Koopman. (Van een onzer verslaggevers) BARCELONA Barcelona won ook de wedstrijd tegen tlcne met 20. Het terrein was wederom dank zij Cruyff uit- verkocht, met ongeveer 90.000 toeschouwers. Elche deed niets anders dan verdedigen, dit tot groot ongenoegen van het publiek. Het was een zeer ruwe wedstrijd, die ontaardde in gevaarlijk spel door het optreden van de scheidsrechter in de eerste helft, n[e alles van Elche toeliet. Het duurde tot de elfde minuut voor at de Barcelona-doelverdediger Sadurni zijn eerste bal kreeg. In de 30ste minuut stopte de noelverdediger van Elche Es- beste man van V? was' een Hard schot ensi- In de 31ste mi- ivJL Ë,e£ ®che haar eerste eeRt„r'arcelona kreeg in de ™te heift een twaalftal cor- rw«..de 34s;t6 minuut werd nor, tegen de grond gelo- n maar de scheidsrechter j ®e.en penalty, maar alleen een vrije trap. ij de tweede helft dii»AM ^nuyff drie verde- Marv', ë?r zuiver door naar de t echter over knal- 1 CW« re 50ste minuut wordt hinne te,£en de grond gelopen Penalty strafschopgebied. wanL'W0I5t .door een zenu- en slecht genomen de 55ste !?®r Etopt de bal. In minuut, op een vrije trap van rechts genomen door Rexach maakt Marcial geen fout en het is 1-0. In de 60ste minu-ut een vrije trap aan de rand van het strafschopgebied. In de 75ste minuut mist Sotil, die vandaag geen geluk had, een opgelegde kans om te sco ren. In de 78ste minuut een vrije trap van 20 meter geno men door Marcial werd door de keeper corner gestompt. In de 85ste minuut krijgt Cruyff in zuiver buitenspelpositie een bal toegespeeld. Hij wacht even, maar de scheidsrechter laat doorspelen en Cruyff schiet dan van 5 meter afstand kalm langs de doelverd-ediger. 2-0. De scheidsrechter stuurde de Elche-aanvoerder Llompart uit het veTd. Ook Indio wordt we gens natrappen uit het veld gestuurd. Roda JC bewees dat nog kort geleden in de bekerwedstrijd in Kerkrade. Pas na harde strijd, en niet zonder geluk zeggen de Limburgers, werd Roda JC ver slagen. Maar de ploeg van George Knobel moest het tegen FC Amsterdam helemaal op eigen kracht uitvechten. De voortreffelijk leidende Leo van der Kroft liet zich niet mislei den door de Amsterdamse ster ren. Resoluut en zonder pardon regelde Van der Kroft de zaken in het veld. En tie Johnny Rep eenmaal al te duidelijk liet zien dat hij een andere houding van Van der Kroft verwachtte, kwam dat Rep onmiddellijk op een waarschuwing te staan. Ajax voelde zich vanaf de eerste minuten niet zo geluk kig in de Amsterdamse Kuip. De ruim 35.000 toeschouwers hadden wel lange tijd nodig om uit de twee ploegen een duide lijke favoriet te kiezen, maar toen FC Amsterdam door de middenvelders Jaap Vissers, Chris Dekker en Leen van der Merkt steeds meer greep kreeg op het vertragende, weinig verrassing brengende breed- tespel van Ajax, viel de voor keur steeds duidelijker in liet voordeel van FC Amsterdam uit. En terecht. Want Ajax mocht dan meer aan de ba) zijn, ook vaker in de omge ving van het strafschopgebied, van Jan Jongbloed verkeren, de daden van FC Amsterdam hielden niet alleen meer ge vaar in, maar waren ook dui delijk sensationeler. Het waren juist de midden velders Jaap Visser en Leen van der Merkt die ook dank baar profiteerden van de wan orde die er vaak bij Ajax heerste. Want bij Ajax werden al in de opbouw fouten ge maakt. Door Arie Haan bij voorbeeld, maar ook door Wim Suurbier, Horst Blankenburg, de nog altijd volledig uit vorm zijnde Piet Keizer en zelfs door Johan Neeskens. Daardoor kon het zelfs voor komen dat zowel Vissers, Van der Merkt als Dekker met ga ve trucs twee of drie Ajacie- den op rij konden uitspelen. Voor Van der Lem en Van der Merkt kwamen er na dergelij ke staaltjes van brutaal FC Amsterdam-aanvalsspel moge lijkheden. Kansen op doelpun ten, maar Van der Lem en Van der Merkt faalden beiden vanuit volledig vrije posities. Maar dat alles werd FC Am sterdam niet fataal. En dat kwam voornamelijk omdat routinier Jan Fransz in de tweede helft op tijd naar vo ren snelde. De eens bij Ajax onder contract staande FC Amsterdam-verdediger ver scheen in de 12e minuut van de tweede helft in het Ajax- strafschopgebied, toen zijn clubmakker Jaap Visser een vrije trap mocht nemen. Na wat chaotisch '"en-en weer-, getrap en ook wat geluk, kreeg de 37-jarige Fransz de bal voor zijn voeten. De daarna volgende actie dezid Ajax de5 das om: 1-0. „Wat heb je als verliezer te vertellen", zei een wat ont moedigde Ajax-trainer George Knobel later. „We zullen ge woon de hand in eigen boezem moeten steken. We zullen dat met elkaar moeten uitpraten. Maar daarover hoeft niets in de krant te staan. Dat is een kwestie tussen mij en de jon gens", aldus Knobel. De eerste Ajax-nederlaag van dit seizoen had nog uitgesteld kunnen worden, wanneer Piet Keizer maar enige vorm had (ADVERTENTIE) Fa. WETSTEIJN muziek- en f f- speelautomaten ROTTERDAM tel. 010254331 JACK ARENTSEN S Zoltan Varga probeert het met. een omhaal, maar de Hongaar is ook ditmaal weinig succesvol. gedemonstreerd en Johnny Rep iets minder gehaast was| geweest bij de kansen die er toch wel voor hem kwamen. Maar juist die gehaastheid kenmerkt op dit moment het Ajax-spel. De souplesse van eens, heeft thans plaats ge maakt voor wilskracht en met wilskracht alleen éom. men niet ver genoeg tegen ploegen als FC Amsterdam. „Maar", aldus Knobel, „volgens mij is het heel lang geleden dat een ploeg kampioen van Neder land werd, zonder ook maar één nederlaag te hebben gele den. Dus geen paniek". Eens te meer werd gistermid dag in het af en toe stormach tige Amsterdam ook duidelijk dat de Hongaar Zoltan Varga beslist niet de opvolger gaat worden van Johan Cruyff. Varga kwam als spitsspeler niet aan de bal. Op vrij sim pele wijze werd hij door Koopman uitgeschakeld. De sober, maar resoluut werkende Koopman, had na rust ove rigens ook al geen moeite met de toen in de strijd gebrachte Ja- Mulder. Koopman: „Het zijn leuke jongens, die Varga en Mulder. Maar geen wonder- voetballers". FC Amsterdam behoefde gis teren ook geen wonderploeg te zijn om Ajax eens de zwarte piet in handen te spelen. Pim van der Meent koeltjes: „Ik zal de jongens dinsdag eens extra op de fouten wijzen die ze tegen Ajax hebben ge maakt. Want FC Amsterdam wordt dan wel sub-top ge noemd, voor mij is het gewoon een topploeg. En dat beseft men nog niet volledig. Daarom werd vorige week ook ineens onnodig van Haarlem verlo ren". Ajax zit juist in een perio de dat men ook nog tegen AC Milan op woensdagavond voor de Super Europa Cup moet spelen duidelijk in zorgen. .De ploeg", aldus de kleine verdediger Frits Flinkevleu- gel, „kent plotseling ook wat angst voor de tegenstanders. En dat was voor mij dé grote sensatie bij deze wedstrijd". ZEIST (ANP) Het bands- bestuur en het bestuur betaald voetbal van de KNVB hebben zaterdag tijdens een vergade ring in Zeist de zaken geregeld rondom de organisatie en bege leiding van het Nederlands elf tal bij het wereldkampioen schap voetbal. Er is een bestuur wereldkampioenschap voetbal benoemd, bestaande uit de he ren Hogewoning, voorzitter Brokx (organisatorische zaken) en Zwikstra (financiën) en Zon (voetbaltechnische zaken). Jack van Zanten is als alge meen medewerker aan dit be stuur toegevoegd. De secreta ris/penningmeester van de KNVB, Henk Burgwal, zal als secretaris van het bestuur we reldkampioenschap voetbal op treden. De verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de financiële en organisatorische zaken is in handen gelegd van de heer Burgwal, die als direc'eur van een tevens ingesteld bureau were'dkampioenschap voetbal, zal fungeren. De bemanning zal vanuit het bondsbureau van de KNVB geschieden. De verantwoordelijkheid voor de technische zaken is toever trouwd aan Rinus Michels, die als supervisor van het Neder lands elftal is aangetrokken. Dr. Fadrhonc zal met inschakeling van andere bondsoefenmeesters nauw met hem samenwerken. De medische staf van de KNVB zal vanzelfsprekend ter beschikking van het technisch apparaat staan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Willem van Hanegem, na elke wedstrijd steevast in het middelpunt van supporters en journalisten en vrijwel altijd te verleiden tot enkele gekruide opmerkingen, zweeg gisteren na het duel tegen AZ 67 (4-0 voor Feye- noord) zeer hardnekkig. Hij wilde geen commentaar geven op het feit dat hij in de rust :aan- caach Wiel Coerver gevraagd had of Theo de Jong zijn plaats op het middenveld mocht overnemen. Coerver voldeed aan het verzoek van ,De Kromme" en zette De Jong, die aanvankelijk wegens zijn vormdaling buiten het elf tal was gehouden, in de twee de helft inderdaad in. Ook Coerver wilde er echter weinig woorden over vuilma ken. „Houdt het er maar op dat Willem de overwininings- premie ook aan Theo gunde", zei de Limburger na afloop, om er even later nog aan toe te voegen: „Laten die vier middenvelders onderling maar uitvechten wie er de sterkst» is" Een ding is echter 'duidelijk. Willem van Hanegem maakt momenteel een van zijn groot ste depressies uit zijn carrière mee. Geplaagd door blessures raakte hij zijn vorm kwijt en nu de meeste verwondingen genezen zijn, is het moeilijk het juiste ritme te hervinden. Daar komt dan nog bij dat „De Kromme" emotioneel zeer sterk betrokken is geweest bij de verwikkelingen rond het Nederlands elftal, en dat hem daardoor in de laatste weken zeer weinig rust is gegund Van Hanegem vocht in de eer ste helft van de wedstrijd te gen AZ meer tegen zichzelf dan tegen zijn directe oppo- Feyenoord - AZ '67 X NAC - Haarlem 'x NEC - PSV X FC A'dam - Ajax X FC Gron. - MVV Roda JC - Graafs. Xl Den Haag - Sparta 'X Telstar - GA Eagles X Heracles - Eindh. Vitesse - Helmond PEC - Wageningen X SVV - Heerenveen FC VVV - Fort. SC Dc cijfers van sporttoto 26 van 12 en 13 januari zijn: aantal deelnemers 465.309; inleg 1.0G9.028,prüzenbedrag 452.198,le, 2e, 3e prijs en premie elk 113.049 Er had den tic.h gisteravond 2 deelne mers gemeld voor de le prijs. HAMBURG (DPA) De winende getallen in de Duitse Lotto zijn: 1 15 22 28 37 48. Resc vegetal: 18. Olympianum- mer: 7259. nent Joop Wildbret, vooral ook omdat de Alkmaarder een zeer slechte dag had. De architekt van de Feyenoord-aanval speelde trouwens niet onver dienstelijk, legde met enkele magnifieke passes de basis voor flitsende aanvallen, maar raakte te gauw ontmoedigd als hij een fout maakte. Ook er gerde hij zich te veel aan zijn medespelers die hem verschil lende keren over het hoofd zagen toen hij de diepte in was gesprint. Waarschijnlijk zag Van Hane gem het niet meer zo zitten en vroeg hij daarom om vervan ging maar het lijkt in ieder geval hoog tijd dat de bijna 30-jarige middenvelder de hel pende hand wordt toegestoken nu het hem allemaal wat over het hoofd groeit. Zoals gezegd Van Hanegem draaide voor rust eigenlijk helemaal niet zo slecht als hijzelf misschien ge dacht zal hebben, zoals ook eigenlijk heel Feyenoord een goede indruk maakte. En om dat AZ vooral op het midden veld technisch geschoold en ook fris tegenspel bood, ont stond een voor de 25.000 toe schouwers uiterst aantrekke lijk duel. Vooral de Rotterdammers, die soms tot verrassend vlotte combinaties kwamen, schiepen zich legio kansen. Er werd er echter slechts een van benut in de eerste helft, deels door onfortuin, deels doordat Vooys attent reageerde. In de 23ste minuut maakte hij echte- een levengrote fout. toen hij een konbal van Schoenmaker, na een voorzet van de goed spe lende Ramliac via ziin li"haam over de liin liet caramboleren. 1-0. Verder k"-am Feyenoord niet, dat enkele malen opgelucht mocht ademhalen toen onder andere Nygaard en Frank door Treytel nog net van scoren konden worden afgehouden. Arbiter Beek hielp de Rotter dammers in de tweede helft echter over het dode punt heen. Theo de Jong ging tij dens een duel met Mol demon stratief tegen de grond en hoewel weinigen er een straf schop in zagen mocht Schoen maker toch. van elf meter raak knallen. 2-0. AZ 67. waar Suurendonk en Theuns in de ploeg kwamen, ïru'a een ve.slagen elf tal ciat nog wel terug vocht, maai .och de overtuiging dui delijk miste. Misschien hadden de AU 'aarders nog wat meer moed gekregen als het schot van Kist in de 24ste minuut van de tweede helft in het Fay noord-doe! was verdwenen in plaats van op de lat uiteen te spatten of als Schaafstra daarna de terugspringende bal achter Treytel had gejaagd in plaats van hem over te knal len. Kort daarna verdween de spanning helemaal toen Ressel binnen vier minuten tweemaal koel raakschoot, 4-0. Enkele schoonheidsfoutjes in Je Rotterdamse defensie kon den daarna niet meer door de Alkmaarders worden uitge buit De grootste beroering ontstond in de laatste fase toen Kristensen woedend op een beslissing van Beek rea geerde en in een oowe'ling het gebaar maakte de bal kei hard in de richting van de scheidsrechter te schieten. Kristenspn 'ging op de bon evenals Ttq-v,na0 ^;e £nj. fweo_ -,•,„1 o"-""1*"!ijk de bal mat de hand spelde.

de Stem | 1974 | | pagina 7