Mies Bouwman stapt over naar Avro Escalatie van crisis in Engeland NIXON IN UITNODIGINGSBRIEF Energietekort bedreigt vrede Invaliden zonder beroep rechtstreeks aanvragen Egypte dreigt bij Suez-front ya Zeven kerken voeren samen financiële actie Arts pleegde zelfmoord na schot op z'n vrouw tEDIENDE NAVO MIST GEEN RAKETTEN Oliebrand door fout van Israël sn HEATH PRAAT MET TUC Overheid gaat deel verliezen De Tijd dragen EXTRA-BENZINEBONNEN BOMANS „KERKBALANS '74" WORDEN? Godfried RGSTERS/ ERZORGSTERS oothandel woningtextiel .goudstikker b.\ ivevrouwestraat 22 irgen op zoom .01640-37255* onze magazijnen ïnjonge kracht oma's, wel een flinke tstekend salaris, er. licitanten wordt verzoet h in verbinding te stellen t de heer J. Goudstikker. jthandel woningtextiel goudstikker b.v. evrouwestraat 22 jen op zoom 01640-37255* jroothandel woningtextiel s. goudstikker b.i ievevrouwestraat 22 bergen op zoom el. 01640-37255* binnenland buitenland NEDERLAND Generaal wil praten met St.-Martinus Scherts en jokkernij MIJNWERKERS ft ft ft ft ft ft ft ft ft salaris volgens landelijk fspraken wordt rekeni^ Br. Ganzevles, tel. 05760- an goudstikker Vrijdag 11 goed ische (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de Navo in Brussel heeft donderdagavond verzekerd dat er ,jn geen enkele Navo-installatie raketten vermist worden". Een woordvoerder van het Belgische ministerie van buiten landse zaken verklaarde woensdag dat grond-luchtraketten ver dwenen waren uit militaire opslagplaatsen in Europa en dat veiligheidsdiensten uit verscheidene Europese landen daarover inlichtingen hadden verstrekt. Als gevolg van de waarschuwing van de veiligheidsdiensten werden op veel Europese luchthavens (ook Schiphol) uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Tot woensdag circuleerden in België en andere Westeuropese landen steeds sterker wordende geruchten dat Palestijnse ver zetsstrijders een of meer Sam-7-raketten Europa binnenge smokkeld hadden. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Mies Bouw man (44) is overgestapt van de VARA naar de AVRO. De ze stap is niet gebaseerd op principiële overwegingen, zo vertelde zij ons gistermiddag op een nieuwjaarsbal van de AVRO. „Ik vind dat als je tien jaar bij dezelfde omroep hebt gezeten, je zo op elkaar bent uitgekeken dat nieuwe impulsen nodig zijn", aldus Mies Bouwman. Wat ze bij de AVRO gaat doen in het komende winter seizoen haar contract be gint pas per 1 oktober is nog niet bekend. Wel wordt gedacht aan een achttal afle veringen. Of dat echter inter views dan wel showprogram ma's zullen worden valt nog niet te bekijken. Mies Bouwman die bij de VA RA zich ontwikkelde van „Zo is het" tot „Een van de Acht", blijft in haar hart dezelfde vrouw. „Niet iedereen bij de VARA is links, niet iedereen bij de AVRO is rechts", zo zegt zij nogal cryptisch. Daar mee wil zij zeggen dat het ouder worden, het ervaren ra ken in de omroepwereld niet aanleiding zijn geweest tot een verschuiving naar rechts voor wat haar persoonlijke in stelling betreft. „De enige om roep waarbij ik echt niet zou willen werken is de TROS", aldus zéér beslist Mies Bouw man, die overigens vindt dat op amusementsgebied moeilijk te praten is van links of rechts. Bij nadere navraag wil zij toegeven dat eigenlijk maar drie omroepen voor haar in aanmerking komen, de AVRO, de VARA en de KRO. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Om zeven uur donderdagavond is in de (Van onze redactie buitenland) SAN CLEMENTE President Nixon heeft de regeringen van de grote geïndustrialiseerde landen er op gewezen dat het energietekort „de voorspoed en de stabiliteit in de we reld bedreigt". In zijn gisteren gepubliceerde uitnodigingsschrijven aan Cana da, Japan en zes Europese landen, waaronder Nederland (dat positief heeft gereageerd), ter bijwoning van een energieconfe rentie op II februari in Washington, verklaart Nixon dat het energietekort „politieke en economische krachten dreigt los te slaan die aan de voorspoed en stabiliteit in de wereld ernstige en onherstelbare schade zouden kunnen toebrengen". Het tijdelijke Witte Huis. in San Clemente in Californiè publiceerde ook een brief van Nixon aan dertien olieprodu cerende landen, die hij erop wijst dat hij geïndustrialiseer de, olieverbruikende landen naar Washington heeft uitge nodigd, in de hoop later een conferentie van verbruikers- en producerende landen te kunnen beleggen. AMSTERDAM (ANP) De overheid gaat een deel van de tekorten van het dagblad „De Tijd" dragen tot een maximum van twee miljoen. De regering heeft met de Verenigde Nederlandse Uitge versbedrijven N.V. uitgeef ster van het dagblad afge sproken dat overheid en V.N.U. samen tot een maximum van drie miljoen gulden de be drijfsverliezen zullen dragen in de verhouding twee derde (overheid) een derde (VNU) Voorwaarde is dat De Tijd mi nimaal 55.000 abonnees houdt, dat gedurende drie jaar. De B.V. Christelijke Pers uitgever van het dagblad Trouw en de z.g. kwartetbla den zal binnenkort een ver zoek tot minister Van Doorn (CRM) richten om steun van de overheid bij de exploitatie van de dagbladen van de uit geverij. Ontwikkelingen in de in ternationale energiesituatie hebben verbruikers- en produ cerende landen tegenover elk aar 'aatst", aldus de Ameril ïse president. „De wereld staat voor een funda mentele keus die van grote invloed kan zijn op de inter nationale politieke en econo mische verhoudingen voor de rest van deze eeuw". Er liggen twee wegen open, aldus Nixon. „We kunnen ie der onze eigen gang gaan met het vooruitzicht op steeds gro ter wordende verdeeldheid, erosie van vitale onderlinge afhankelijkheid en toenemen de politieke en economische strijd. Of we kunnen samen werken en de eenheid en sa menwerking voor het welzijn van alle mensen bevorde ren". Nederland Juicht het voor stel van Nixon toe. Het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde donderdag avond mee, dat die Neder landse regering met president Nixon van mening is dat dit overleg spoedig gevolgd dient te worden door een bijeen komst tussen consumenten- en producentenlanden en dat het nodig zal zijn ook de ontwik kelingslanden bij de bespre kingen te betrekken. De rege ring is van mening dat de door president Nixon voorge stelde procedure stimulerend kan werken op een voortva rende uitvoering van de be sluiten die tijdens de topcon ferentie zijn genomen. Overleg plegen over de wijze waarop de negen zullen worden verte genwoordigd, aldus het minis terie van Buitenlandse Za ken. Kamerlid Anneke Goudsmit van D'66 is gisteren in Amster dam in het huwelijk getreden met mr. Naat Kingma (r.). D'66-fractieleider Jan Terlouw kwam het echtpaar ook geluk, wensen. Anneke Goudsmit wil haar eigen naam blijven dragen. APELDOORN - Generaal- majoor L. A. D. Kranenburg, territoriaal bevelhebber Oost (TBO) wil op korte termijn met het voltallige hoofdbestuur van St.-Martinus, de katholie ke vereniging vam militaire ambtenaren beneden die rang van tweede luitenant, rond de tafel gaan zitten om de be staande moeilijkheden uit de weg te ruimen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Invaliden zonder beroep kunnen hun extra benzinebonnen het bes te rechtstreeks aanvragen bij de directeur-generaal van het verkeer in Den Haag. Dit heeft de voorlichtingsdienst van Verkeer en Waterstaat bekend gemaakt als reactie op de stroom van klachten van invaliden, die de extra benzinebonnen bij de normale distributiecentra niet te pak ten kunnen krijgen. pegin deze week deelde minister Westerterp in de Eerste Kamer mee dat de re gering besloten had de in validen, die geen beroep uit oefenen, maar die toch op een auto zijn aangewezen, alsnog een extra toewijzing van hen- zinebonnen (voor 40 liter per maand) te geven. De distribu tiecentra hebben echter geen richtlijnen op dit punt gekre gen. Het gevolg was dat veel invaliden tevergeefs bij de distributiecentra om benzine bonnen aanklopten. Invaliden, die menen voor de extra toe wijzing in aan merking te komen, moeten een brief schrijven aan de directeur-generaal van het verkeer, Plasmanweg 1 in Den Haag. Links bovenaan de envelop moet de letter A ge schreven worden. In de brief moet staan of men vrijstel- 'iug van de betaling van mo torrijtuigenbelasting heeft. Als dat zo is moet een foto kopie van die vrijstelling worden meegestuurd. Heeft men geen vrijstelling dan moet de verklaring van een arts of de gemeenschap pelijk medische dienst te Am sterdam worden opgestuurd waaruit blijkt dat men invali de is en op de auto is aan gewezen. Bij deze verklaring dient een fotokopie van het kentekenbewijs van de auto meegestuurd te worden. In de brief moet bovendien ver meld worden dat men geen beroep uitoefent en geen ex tra toewijzing heeft ontvan gen. De Algemene Nederlandse Invaliden Bond is gemach tigd formulieren te verstrek ken waarop de aanvragen kunnen worden ingediend. Het kantoor van de ANIB is gevestigd in Tilburg, Kuiper straat 45 (tel. «13 - 320723). Het kantoor is geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5. Om olie uit te sparen gaat de dagboot Hoek van Holland-Harwich een uur lan ger over de oversteek doen De vaartijd wordt nu een dikke zeven uur in plaats van zes. Een woordvoerder van de maatschappij Zeeland, die de dagdienst Hoek-Harwich ex ploiteert, bleef overigens don derdag het antwoord schuldig op de vraag hoeveel olie men door de bezuiniging denkt te kunnen besparen. „Dat hangt van zoveel factoren af b.v. weeromstandigheden. Dat zullen we gewoon moeten er varen", zo zei hij. De bezui nigingsmaatregel blijft voor lopig tot maart van kracht Het vertrek uit Hoek wordt een kwartier vervroegd tot 11.15 uur. De Belgische Petroleum- federatie dat is de vereni ging van oliemaatschappijen in dat land heeft de re gering te Brussel gevraagd de prijzen voor olieproduk- ten te mogen verhogen. De federatie heeft geweigerd be kend te maken met hoeveel ze de prijzen verhoogd wil zien. In België houdt men er re kening mee, dat de prijs van een liter superbenzine, als de prijsverhoging wordt toege staan en dat wordt zeer spoedig verwacht zou kun nen stijgen van ruim 88 cent nu tot ongeveer een gulden Stookolie, zo meent men ln België, zou meer dan 35 cent per liter kunnen gaan kosten in plaats van de ruim 31 cent die ze nu kost. Het algemeen ziekenhuis in het Zweedse Malmoe bfedt iedere bloed-donor die met zijn eigen auto komt om bloed af te staan, drie liter benzine aan. De directie vreest dat de op 8 januari In Zweden ingevoerde benzine distributie donors ervan ca) weerhouden naar het zieken huis te komen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET-C ÏIRO-JERU ZALEM Het Libanese blad „Al Shark" nejft gisteren ge meld dat Kissinger zijn derde reis door het Midden-Oosten heeft vervroegd om de drei ging van een verrassingsaan val van Egypte op Israël af te wenden. Het blad citeerde Arabische diplomaten in Cairo, die zou den hebben gezegd dat presi dent Sadat van Egypte had besloten om weer tot militaire actie over te gaan „vanwege de vertragende tactiek van Is raël bij de besprekingen over de scheiding van de troepen aan het Suez-front". Ondertussen neemt de span ning aan de bestandslijn in het Suez-gebied toe als gevolg van de bewegingen van de strijdkrachten van Egypte, die hun posities naar voren schui ven. Dit heeft een VN-woord- voerder gisteren in Cairo be kendgemaakt. Hij zei dat het niet mogelijk was de Egypte- naren van hun positieverbete- rin af te houden. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban zei dat Israël wacht op de komst van Henry Kissingei, voordat het met een voorstel voor de scheiding van de troe pen langs het Suez-kanaal komt. Kissinger vliegt van daag naar Cairo en morgen naar Jeruzalem. In Israël wordt over het al gemeen nogal pessimistisch gedacht over het welslagen van de vredesconferentie in Genève. 73% van de Israëli's, die door net Instituut vooi Communicatie in Jeruzalem werden ondervraagd ant woordde met „nee" op üe vraag of ze menen dat de onderhandelingen met hlgypte in de loop der komende maan den tot vrede zullen leiden. (ADVERTENTIE) Woorden, die Godfried Bomans graag hanteerde en ook omzette in daden. Zo schreef hij in 1953 ƒ54 een uitvoerige 'mystificatie' onder de titel Thomas Robert Spoon, was in die tijd trouwens ook nog reporter vanuit Rome,- rubriekschrijver en radio-mede werker en bekroonde begin december al die activiteiten met een optreden als Sinterklaas op de twee Nederlandse ambassades te Rome, nl. bij het Vaticaan en bij het Quirinaal. Ja, Bomans hield van mystificaties. Dat blijkt ook weer uit de nieuwe keuze van zijn Nagelaten werk: Bomans beziet mensen en dingen voortdurend vanuit onverwachte gezichtshoeken, waardoor hij steeds weer weet te boeien en te verrassen. Thomas Robert Spoon en andere verhalen in 160 blad zijden (met 17 pentekeningen van omslagontwerper Stefan Mesker) voor 9,50 bij elke boekhandel. Een uitgave van Elsevier In 't kort VOLGENS IN Nairobi ontvan gen berichten heeft de droogte in het Noorden van Kenia vee! mensenlevens geëist en is de helft van de veestapel om het leven gekomen. MANUEL BENITEZ, „El Cor- dobes", heeft besloten na een afwezigheid van enkele seizoe nen weer als stierenvechter in de arena op te treden. DE GRIEKSE componist en dichter Mikis Theodorakis heeft meegedeeld dat hij zijn artist'eke werk heeft opge schort om zich te gaan wijden aan het gewapend verzet voor de bevrijding van zijn land. NA EEN langdurige ziekte is op 83-jarige leeftijd overleden de bekende filmproducent Mi chel Salkind. „Het proces" van Kaf ka is zijn bekendste film. BIJ DE Franse tv zijn gisteren stakingsacties begonnen. Deze zullen vandaag en morgen worden voortgezet. RHODESIë heeft ruim 8.000 negers uit het grensgebied rus sen Mozambique en Rhodesië naar andere delen van het land laten overbrengen. EEN VLIEGTUIG van de Co- lumbiaanse maatschappij Sa- tena is in bergachtig gebied bij Bogota neergestort. De 26 in zittenden ziin allen om het le ven gekomen. DE 66-jarige Lidia Tsjoekov- skaya is uit de Russische schrijversbond gezet omdat ze de natuurkundige Andrei Kaehrov heeft verdedigd. BINNENKORT is de benoe ming te verwachten van oud staatssecretaris mr. J. Groshei de (43) tot burgemeester van Rijswijk onder de rook van Den Haag. 1 TED SZULC, oud-diplomatiek redacteur van de New Vork Times heeft de CIA beschul digd van het beramen in 1965 van een moordaanslag op de Cubaanse premier Fidel Castro. ambtswoning van premier Edward Heath van Engeland het overleg begonnen tussen de regering en de leiding van het T.U.C., de vakbonds federatie waarbij tien mil joen werknemers zijn aange sloten. Premier Heath had het T.U.C. uitgenodigd en die had de uitnodiging onmid •dellijk aangenomen. Het was hoog tijd voor een nieuw gesprek nu bij de vier weken oude stiptheidsactie bij de spoorwegen, een staking van machinisten is gekomen waardoor donderdag honderd duizenden forensen strandden en een groot deel van het Britse spoorwegnet waarover kolen en sta-al worden getrans porteerd, werd lamgelegd. De verontwaardiging over het uitvallen van treinen was groot onder het Britse publiek. De machinisten legden hun werk neer uit protest tegen de aanzegging van de spoorweg directie dat treinbestuurders die weigeren in de cabine plaats te nemen, een dagloon verliezen. Lord Carrington, maandag door Heath benoemd op de nieuwe post van energieminis ter, noemde de situatie in het hogerhuis „uitzichtloos". Hij voorziet nieuwe elektriciteit- besparende maatregelen als de crisis blijft voortduren. „Het parool voor eenieder is iets uit te draaien", zei hij. Carringtons collega van ar beidsvoorziening, William Whitelaw, herhaalde in het la gerhuis dat de regering zich zal blijven verzetten tegen „excessieve looneisen". „De regering deelt het in zicht niet dat het beter is conflicten tegen elke prijs bij te leggen", zei hij. Als gevolg van de driedaag se werkweek in Engeland zijn nu 800.000 werknemers werk loos. Het zijn er 116.000 min der dan woensdag. De leiding van de mijnwer- kersbond heeft opnieuw een verzoek van de regering haar aanhang op te dragen het werk normaal te hervatten, af gewezen. De stiptheidsactie van de mijnwerkers wordt voortgezet. De mijnwerkers verrichten geen overwerk. Heath kreeg een brief van Len Mu-rray, secretaris-generaal van het TUC, waarin deze toe zegde dat als de mijnwerkers een loonsverhoging krijgen die ligt boven het inflatieplafond van de regering, andere bon den geen soortgelijke eisen zullen stellen. Het is dit voor stel dat de premier deed be sluiten de TUC op Downing- street 10 uit te nodigen voor een gesprek. Mevrouw Winifred Edgar in Londen maakte zich tot tolk van het ongenoegen van velen, toen ze zei: „Het zit me tot hier. Je weet niet wat er mor gen weer gebeurt. Maar er zal wat met dit verrotte land mnet.en gebeuren." A „Broeder uit het Westen, (Hoe kunnen we uitleggen dat jij onze broeder bent?) de we reld houdt niet op bij de drempel van jouw huis, noch bij de rivier die de grens van jouw land vormt... ...en ook niet bij de zee, die zo uitgestrekt is, dat je er soms de betekent* van de oneindigheid in meende te ontdekken. Aan de andere kant van je drempel, achter de zee, gaat de grote strijd verder. Mensen met warme ogen, en handen zo hard als de aar de, omhelzen 's nachts hun klnde- ren, en gaan weg voordat het licht wordt. Velen van hen zullen niet terugkomen. Maar wat geeft datT Wij zijn mensen die genoeg hebben van boeien, voor ons is vrijheid meer waard dan het leven. Van jou, broeaer, verwachten we en aan jou geven we niet de hand van liefdadig heid, die misleidend is en verne dert, maar de hand van kameraad schap, bewust, niet vrijblijvend. Hoe kun je die weigeren, broeder uit het Westen?" Dat was de nieuwjaarsgroet van het Frelimo, de bevrij dingsbeweging in Mozambi que, zoals die staat afgedrukt in het blad van het Angola Comité. En u weet waartegen die bevrijdingsbeweging in Mozambique, en die in Angola, en die in Guinee Bissau, vech ten. Tegen Portugal, niet waar. Maar nu iets anders. Ik kan geen olie meer zien, weet dat? Olie? Het komt me de strot uit. Allez, ik stop ermee voor heden. Troost u, morgen is er weer een dag, alsmede een aflevering van MERIJN PS: Ik ben weg. Groeten aan de Patron. CVan onze correspondent! TEL-AVIV Een Israëli sche luchtdoelraket van het Amerikaanse Hawk-type heeft per ongeluk de nu ruim een week brandende olievelden bij Aboe Rodeis aangestoken. üe raket werd volgens de iegerwoordvoerder in Tel- Aviv op een Egyptisch vlieg tuig afgeschoten, miste zijn doel en viel op de zich in de Golf van Suez bevindende olie-bronnen van Aboe-Rodeis. Volgens de Israëlische staats radio heeft een Amerikaanse correspondent dit bericht in strijd met de regels van de militaire censuur verspreid. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Voor de eerste maal voeren in de tweede helft van januari de grote en enkele kleinere kerken in Ne derland een geheel gezamen lijke geldwervingsactie. Onder het motto „Kerkbalans '74, met meer verwachting" vra gen de zeven kerken hun le den om bijdragen of verhoging van hun bijdragen voor het pastorale werk in de eigen larochie of gemeente en daar mee voor het werk van de kerk in eigen land. Het oecumenische karakter (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het staat nu vrijwel vast dat de 49-jarige Utrechtse huisarts H. B. zich zelf van het leven heeft be roofd, nadat hij eerst een of enkele malen op zijn vrouw had geschoten. Alle tot nu toe ontdekte feiten leiden tot die conclusie. Zo zijn op zijn han den verbrandingsprodukten van kruit aangetroffen. Een en ander is gisteren, een dag na de schietpartij in de Utrechtse woning van het echtpaar, meegedeeld door in specteur H. de Boer die de leiding van het onderzoek heeft. Alleen in theorie zou er nog een andere toedracht mo gelijk zijn, aldus de heer De Boer. Överigens moeten er nog enkele zaken worden nage zocht. Zo zouden er drie of vier schoten zijn gelost, ter wijl nog maar één kogel is gevonden. In het wapen, een kleine revolver met kaliber punt 22, zaten vier lege hul zen. Zorgvuldig onderzoek van die hulzen kan uitsluitsel ge geven of ze al dan niet kort na elkaar zijn afgeschoten. De kogel die zijn vrouw in de hals heeft getroffen, heeft op miraculeuze wijze geen en kel vitaal deel van de hals geraakt. De gerechtelijk pa tholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust, heeft gisteren de ver wondingen van mevrouw B. onderzocht om erachter te kunnen komen vanuit welke richting zij is geraakt. Volgens de verklaring van mevrouw B. is zij, toen haar man begon te schieten en zij werd geraakt, met haar hoofd op het aan recht gevallen en even bewus teloos geweest. De arts had geen vergun ning voor de revolver, volgens inspecteur De Boer een modern type. In het huis is verder een verzameling antieke wapens gevonden, waarvan er enkele nog bruikbaar waren. De arts was een wapenliefhebber. van de actie wordt behalve door het gezamenlijk actievoe ren (dezelfde folders enz.) ook benadrukt door het feit dat binnen de actieperiode, van 14 tot 26 januari, de zg. Week der Gebeden valt. Het gezamenlijk optrekken gaat echter niet zover als bv. bij de actie „Kom over de Brug", dat alles in één pot gaat. De kerk leden geven hun bijdragen dus aan hun eigen kerk. Bisschop H. Ernst van Breda zegt in een begeleidend schrij ven: „De stijging van kosten maakt de zorgen voor het le vensonderhoud van de pasto res er; voor de gebouwen steeds groter. Slechts wanneer u bereid bent door het afstaan van een deel van uw inkomen een stuk medeverantwoorde lijkheid te tonen, kunnen wij de pastorale zorg behouden. Op die manier kunnen wij te vens bouwen aan de toekomst, want wij dragen ook verant woording voor de volgende ge neraties". De actie, waaraan meedoen de evangelisch-Lutherse, de oud-katholieke, de rooms-ka- tholieke, de hervormde kerk, de gereformeerde kerken, de remonstranten en de doopsge zinden, richt zich tot 9,5 mil joen van de 10,3 miljoen Ne derlanders, die zich tot een kerkgenootschap rekenen.

de Stem | 1974 | | pagina 9