tijdens lezing voor de steltkluut TOMBEUR VRAAGT AANDACHT OOR PROBLEMEN ZWARTEN HOEK 'lan Smitsschorre is voorlopig ran de baan UITSLAGEN COMPETITIE 1IIB HULST RAMPENPLAN GEVAARLIJKE PRETENTIE Raadslid noemt college wispel turig Dolleman kreeg maand gevangenisstraf jEN VOORN UIT GEZET IN GROTE GAT Actiegroepen in telegram stad streek Nog niet te laat 70NINGBOUWVERENIGING- )1RECTEUR T. VAN ROOI] ötie aan ksbureau rclolie- odukten Draaibrug Bibliotheekbus ook naar St. Jansteen A. de Badts breekt lans voor welzijn Kieldrecht Vrijdag 11 januari 1974 2 Eindredactie Bas Augustijn - met een bus van uw tschappij van Kruinin- Veerhaven (vertrek uur) naar Kruiningen- >n (aankomst 15.10 erbij opgemerkt dat de relde tijdstippen ont- i zijn aan het N.S.- ■boekj e. zien de goede verbin- gingen mijn vrouw en van 15 maanden eens mee. Kruiningen-Veerhaven omstreeks 15.00 uur AMZ-bus aan die stopte de vertrekhal van de Toen deze bus echter 5.10 uur nog niet bij de verscheen, ging ik met een reiziger op verken- uit. Dechauffeur van us bleek in een ge- 'tje bij de pont aan de te zitten en op onze „Waar blijft de bus" zijn antwoord: „Die ver pas om 16.00 uur, want rijden op oudejaarsdag rgsdienst". De kennisge- dat dit niet in de dienst- ing staat vermeld N.S.-spoorboekje, maar ms de andere reiziger niet in het boekje „Sa- verkend streekvervoer 3e provincie Zeeland") door de chauffeur afge- met de mededeling ïmer, maar niets aan te Daar sta je dan met 5-maanden oude peu- kan dan ook niet nala- u te berichten dit een kwalijke zaak te vin- Dat openbaar vervoer in ind veel te wensen aat weet bijna iedereen r woont, doch dat zulke ties bestaan was een ve. overigens slechte er- <g. zendt, die we in 't Zeeuwse i kunnen afdruk- ok wat tekst erbij e weten waar de r gaat. Foto's en nt u sturen naar De Stem. Nieuw- in Terneuzen. Na krijgt u de foto's k van ons onge- terug. Hier volgt aflevering van: et. Sint-Jansteen to kort eerste wereldoorlog 14 - 1918 een prachti- orenmolen rijk was, l de ouderen van bo- 60 jaar zich nog wel '.ren. Deze molen is in het jaar 1920 afge- en was laatst in ge- bij de familie Dubois Jansteen. De funda- van deze molen zijn nwèzig op het erf van ttier in de Brouwerij- e St. Jansteen. nstaande foto, waar- ■chts een gedeelte van en zichtbaar is, werd :n tijdens de werel- Het is een recon- van een smokkel- (uiaarbij men met de p twee douaneambte- ziet met een wandel- barbij de ene een re- hanteert. Als figurant e zaak fungeerde de arsknecht Frans eertijds een bekende jpeler te Sint Jansteen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Ingrijpende wijzi gen op het gebied van de (terafvoer en het intensieve ibruik van de omliggende inden voor veeteelt, vor- nog steeds een recht- teekse bedreiging voor het ,jeke krekengebied Zwarten goeli onder Axel. ■Voor deze problemen heeft Gentse kandidaat-politie- ■nmissaris F.L. Tombeur gis- ■ravond tijdens een lezing ■der auspiciën van de vogel- Rcht De Steltkluut in Axel Log eens aandacht gevraagd. heer Tombeur heeft de af lopen maanden studie ge- akt van de wijzigingen, die h in dit natuurgebied vol kken en hij is daarbij tot conclusie gekomen, dat er .•ake is van een geleidelijke akeling. De oorzaak daar- i: menselijk ingrijpen. )e Belgische kandidaat-poli- ;ommissaris vreest, dat iral de plannen van het wa- schap om een nieuwe sloot i te leggen, ernstige conse- ■nties kunnen hebben, omdat daardoor de afvloeiing van het water wordt gewijzigd en een gevolg daarvan is, dat het leefpatroon van de voorko mende vogels wordt ver stoord. Bovendien bestaat er een pian tot het verbreden en uit baggeren van de rijks waterlei ding in dit gebied. Volgens de heer Tombeur gaat deze ver breding ten koste van het om liggende weiland, terwijl het uitgebaggerde fosfaat- en ni- traatrijke slib gedumpt zou worden op dat weiland. Daarnaast brengen al deze werkzaamheden mee dat aan- en afrijdende vrachtwagens de rust zodanig zullen versotren, dat de meeste vogels wel een ander heenkomen zullen zoe ken. Dit zware verkeer heeft verder een bodemverdichting en verontreiniging van de om geving tot gevolg. Overigens wordt Zwarten Hoek ook nog door andere ge varen bedreigd, aldus de heer Tombeuf. Daartoe behoort ook de steeds verdergaande veront reiniging van de kreek door een overmatig gebruik van kunst mest en bestrijdingsmiddelen op de omliggende plaatsen. En op de tweede plaats is er nog het stelselmatig ploegen van delen van het rietveld, waar door eveneens kostbaar natuur gebied verloren gaat. Ook de mogelijke verlegging van het motorcrossterrein van Axel in de richting van Zwarten Hoek Kan volgens de heer Tombeur nadelige consequenties heb ben. Aan zijn betoog voegt hij toe, dat het nog niet te laat is voor het natuurgebied als er nu wordt ingegrepen. Het is de moeite waard om Zwarten Hoek van de ondergang te red den, want er zijn tot op heden 205 verschillende plantesoor- ten waargenomen en 137 vo gelsoorten. Zwarten Hoek ver loor in de zeventiende eeuw door bedijking het contact met de zee en is daarna min of meer een eigen leven gaan leiden. Het omliggende weide gebied vormt een wezenlijk onderdeel van het natuurge bied, omdat er een constante wisselwerking bestaat tussen de kreek enerzijds en het wei land anderzijds, aldus de heer Tombeur gisteravond m Axel. De bezorgdheid van de poli tiecommissaris met betrekking tot Zwarten Hoek wordt ge deeld door zowel de vogel wacht De Steltkluut als de stichting Het Zeeuwsche Land schap. Dat is ook een van de redenen, dat de Steltkluut de heer Tombeur heeft uitgeno digd om zijn visie te geven op de ontwikkelingen. De heer G. Sponselee van de vogelwacht daarover: „Wc willen in bredere kring naar voren brengen wat de waarde van zo'n natuurgebied is voor het Zeeuwsch-Viaamse land schap. Er wordt wel gezegd dat we niet te mopperen heb ben, omdat er als compensatie van verdwijnende natuurge bieden zo links en rechts wat bossen bijkomen, maar die kunnen dergelijke unieke na tuurgebieden natuulijk nooit vervangen" KOEWACHT De leden van de Koewacht- se hengelaarsvereniging kunnen er zeker van zijn, dat er het komend visseizoen weer wel een visje te verschalken zal zijn. De firma Burger en co uit Berg-Ambacht heeft gistermiddag in opdracht van de hengel- vereniging 1000 kg bo venmaatse voorn uitge zet in het grote gat" in Koewacht. De komende weken zal nog een voorraad brasem, glasaal en snoek volgen. De afgelopen weken zijn er al karper en snoekbaars uitgezet, zodat het binnenkort weer de moeite loont om een lijntje uit te gooi en. AXEL Wie door het sstelijk nieuwbouwgedeelte in Axel rijdt, ziet in al die uiige straten heel wat hui- n leeg staan. Aantrekkelij- eengezinshuizen, waar- Dr in de randstad waar- ïijnlijk lange wachtlijsten uden bestaan. Als men dan cendien nog weet dat het :else bevolkingsaantal ge rende het vorige jaar met I is teruggelopen zou men idee kunnen krijgen, dat woningbouwvereniging tr met de handen in het ar zit. Maar de heer T. P. a Rooij, de 42-jarige direc- ir van de regionale euwsch-Vlaamse Woning- uwvereniging vat het aile- al nogal rustig op. lij vertelt, dat er van de m 550 huizen van de wo- igbouwvereniging in de n Axel negentien leeg an, waarvan er al weer e zijn toegewezen. Op het e bestand van 3500 huizen n de vereniging in iuwsch-Vlaanderen staan zestig leeg, dus het valt snaai nogal mee. De heer n Rooij noemt het in ieder al aanvaardbaar en ver word. i totaal bestond het hui- overschot in december in 1 uit 23 krotten, 28 oude uingen, twee bejaarden- uugen en 36 goede wo gen. Hoe ontstaat die jstand nu? ?at betreft de westelijke uwbouwwomngen heeft heer Van Rooij zo zijn en visie: „Het is een echte (rstroomwijk. De mensen daar wonen komen over 'et algemeen van buiten de en werken vaak bij de te bedrijven in de omge- g. Binnen een paar jaar anderen ze vaak van wring of gaan zich in de geving settelen en kopen huis, De keuzemogelijk- i wordt dit jaar in Axel 'ets groter, want in heg met het gemeentebe- 'r kunnen we dit jaar de raagde contiragentering dseren. Dat betekent, dat u't jaar nog twintig wo- iwetwoningen gebouwd 'den. We weten nog niet ties waar, dat wordt nog er bekeken". rel Wat betreft de toekomst op langere termijn is de lieer Van Rooij wat voorzichtiger. „Niemand kan in de toe komst kijken", aldus de heer Van Rooij, allerlei plannen voor 1980 en 2000 blijken helemaal niet meer te klop pen. We zullen goed door dachte besluiten moeten gaan nemen. Als er een flinke uit breiding voor Axel nodig is, doordat er bijvoorbeeld meer industrieën aangetrokken zouden worden is Smits- schorre voorlopig het aange wezen uitbreidingsgebied. Maar, voegt hij er onmid dellijk aan toe, daar ziet het direct nog niet naar uit. Van daar dat alle plannen naar de toekomst opgeschoven wor den. Voorlopig is het plan Smitsschorre helemaal van de baan. Volgens mij is dit ook het enige juiste en ver standige. We kunnen pas uit gebreid gaan bouwen als er behoefte aan is". Volgens de heer Van Rooij kan het nog wel een paar jaar duren voordat de grond van Smitsschorre bouwrijp Is gemaakt. Volgende maand gaat de heer Van Rooij en zijn me dewerkers na een verblijf van twee en een half jaair in een tijdelijk gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan 2 in Axel zelf verhuizen naar het nieuwe pand aan het J.F. Kennedyplein. Geen inge wikkelde verhuistoestanden deze keer want men hoeft alleen maar de straat over te steken. Van dit gebouw, dat bin nen het jaar werd gebouwd, heeft men de bovenverdie ping ter beschikking, terwijl de PTT in mei de beneden verdieping betrekt. De onge veer tien a twaalf vaste me dewerkers hebben de be schikking over een grote hal voor het publiek, twee spreekkamers, een grote dienstruimte, kamers voor de hoofden van dienst, stencil-, lichtdruk- en archiefruimte, vergader- en kantineruimte, een directiekamer, keuken en sanitair. Voor het oude gebouwtje dat demontabel is, zijn ver schillende gegadigden, zodat nog niet bekend is, wat daar mee gaat gebeuren. I" een onzer verslaggevers) 1 In een motie, ge- aan het rijksbureau voor Pheprodukten pleit de ge- fteraad van Sluis ervoor prtminatie op het platte- I hij het toewijzingsbeleid Jwrdolieprodukten op te Rn 1 op gewezen dat ""Hoen voor benzine door inwoners van Sluis alleen afgehaald kunnen worden in Breskens, een energie- en tijd rovende rit van 40 km. Boven dien moeten ook de buitenlan ders die in West-Zeeuwsch- Vlaanderen extra benzine aan vragen zich tot dit postkantoor wenden voor het verkrijgen van hun bonnen. Door het rijksbureau is Breskens' postkantoor als enige in West-Zeeuwsoh-Vlaanderen (alle andere postinstellingen in dit gebied zijn hulppostkan- toren) voor het afhalen van deze bonnen aangewezen. De situatie geldt aldus deze motie, niet alleen voor West- Zeeuwsoh-Vlaanderen maar voor geheel Nederland buiten de grote steden. In de motie wordt aangedrongen op het aanwijzen van alle post- en hulppostkantoren voor het af halen van benzinebonnen. De motie zal voor adhesie ter kennis worden gebracht aan alle Zeeuwse gemeenten. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voor het eerst in hun nieuwe clubgebouw heeft de bridgeclub „Hulst" een jaarvergadering gehouden. Vanaf dit moment zal de club definitief de competitie-drives en andere drives spelen in het nieuwe culturele centrum. De uitslag van de competitie 1973, tweede deel, werd bekend ge maakt. De resultaten waren: A-lijn: kampioen werden Mevr. Biesbroeck - Heer Bom- maert (algemeen gemiddelde 60,71 procent),2. D.D. Aronson - Vroome (53,39), 3. mevr. Holterhues, 4. HH. Snuver- inck - Bruggrave, 5. echtpaar Louwen, 6. mevr. de Jong - hr. Heijndrickx, 7. D.D. van Roosmalen - Beaart, 8. D.D. de Boer - Smulders, 9. mevr. Ne ve - hr. van Kemseke, 10. echtpaar Holla. De paren 9 en 10 degraderen naar de B- lijn. B-lijn kampioen werden mevr. v.d- Dries - hr. Bies broeck (algemeen gemiddelde 60,75 procent), 2. H.H. Neve - Bar (56,81), 3. echtpaar Del- tour-Dursap, 4. D.D. Stolte - v.d.Linden, 5. D.D. Laget - van Esbroeck, 6. H.H. Zilver schoon - d'Hondt, 7. echtpaar Brand, 8. echtpaar Soonieus, 9' D.D. Bosch - Bogaert, 10. H.H. Aronson - Vroome. De paren 1 en 2 promoveren naar de A- lijn, de paren 9 en 10 degrade ren naar de C-lijn. C-lijn: kampioen werden echtpaar Nijenhuis (algemeen gemiddelde 58,97 procent), mevr. Hillegen-hr. Melchers (58,87), 3. echtpaar de Kerf, 4. mevr. Heijndrickx - hr. de Jong, 5. echtpaar v.d. Velde, 6. echtpaar Bax, 7- echtpaar de Kort, 8. echtpaar van Poelje, 9. echtpaar Buijs, 10. echtpaar Sit. De paren 1 en 2 promove ren naar de B-lijn. Op veler verzoek zal men trachten een damesbridgeclub op te richten, die wekelijks zal gaan spelen, eveneens in het cultureel centrum. Deze club is voor iedere liefhebber toegankelijk en men speelt buiten de organisatie van B.C. Hulst. Geïnteresseerden kun nen zich hiervoor opgeven bij de dames: Mevr. Aronson, Ta bakstraat 23 Hulst tel. 3222, mevr. Biesbroeck - heer Blom en mevr. Louwen, Gentsestraat 5 Hulst. Bij voldoende deelname wil men starten op woensdag 15 januari. Tevens deelde de voorzitter mee, dat alle cursis ten van de laatste cursus toe traden tot B.C. Hulst. Na nog enkele bridgetechnlsehe pro blemen behandeld te hebfcen, werd de vergadering gesloten, waarna nog een korte wed strijd werd gespeeid- (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Vanat vrijdag 11 januari (vandaag; zal ook Sint-Jansteen regelma tig bezocht worden door de bibliotheekbus, die in de plaats komt van de vaste uit- leenpost. De bus zal voortaan elke vrijdag van 14.00-15.00 uur en van 18.30-19.30 uur op Het parkeerterrein tegenover de kerk staan. Vergadering D.S.V. In Draaibrug hield de Draaibrug- se Sport Vereniging zijn eer ste ledenvergadering sedert de oprichting van DSV op 1 april vorig jaar. Luc Plasschaert werd tot voorzitter gekozen en mej. Lidy Mabesoone werd se cretaresse, terwijl Etienne Bonte de functie van penning meester blijft vervullen. De club die nu ruim 30 leden telt, bestaat uit zowel dames als heren, nu zich ook een dozijn vrouwelijke leden hebben aan gemeld. De club zal ook in 1974 gesponsord wordoi door de firma Blaeke uit Aarden burg. In het afgelopen vereni gingsjaar sprong DSV op de bres voor het behoud van een partij knotwilgen Het volgende seizoen zullen er twee wielerkoersen in Zeeuwsch-Vlaanderen meer worden betrokken bij de Skol wielercompetitie. De koersen die hiervoor in aanmerking komen zijn die in Terneuzen en Clinge. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS „De welvaart van Sluis is de blinkende kant van de gemeentelijke medaille. De donkere kant is dat we het met die welvaart zo druk heb ben dat er weinig tijd over blijft voor onze jongeren, be jaarden en gehandicapten. Als we dat eerlijk durven te onderkennen, moeten we be reid zijn deze zorgen voor een deel te delegeren en te finan cieren naar personen en instel lingen die daarvoor bedoeld zijn. Dit zei gisteravond de heei A. de Badts in zijn algemene beschouwingen tijdens de be grotingsbehandeling in Sluis. „Hoe belangrijk de midden stand ook is voor ons, de aan dacht voor andere groeperin gen mag daar niet minder om zijn". In dit verband pleitte hij o.m. voor open bejaarden werk gecombineerd met de bouw van bej-aa-rdenwoningen. De zorg voor de jeugd is volgens hem teveel gericht op de geor ganiseerde sportbeoefening. „Voor andere vrijetijdsbeste ding is men aangewezen op bars en dancings, vaak over de grens met alle gevaren van dien". Accommodatie voor de jeugd is moeilijk te krijgen. Echter niet voor een kapi taalkrachtige schietvereniging zoals is gebleken. Elke leuke accommodatie die in Sluis vrijkomt, wordt echter inge palmd door de middenstand. Zo bracht de jeugd de raadsle den onder ogen. Bij het opheffen van de wo ningnood in Sluist wordt zo zei hij voorts te weinig reke ning gehouden met de smalle beurs. „Een goed woning bouwbeleid zorgt voor een ruim keuzepakket voor elke beurs en smaak", zo was zijn mening. „Net zo min als een pastoo, het geloof kan geven, kan de gemeente het welzijn geven. Het kan wel bevorderd wor den door een open beleid en een zo klein mogelijke afstand tussen bestuur en bestuurden. Het imposant zijn van ons stadhuis b.v. veroorzaakt alleen dat de hoge drempel nog ver sterkt door wat decorum en stijl. De recente nieuwjaarsre ceptie wijst in die richting", aldus de heer De Badts. Parochiegrenzen Op grond van een beslissing van het Belgische ministerie van justitie zijn de parochiegren zen tussen Kieldrecht en Meerdonk gewijzigd. Het sa menvallen van de gemeente grenzen met parochiegrenzen leverde voor de bewoners van „Klein-Meerdonk" heel wat problemen op, omidat de buurt vier kilometer van Meerdonk- centrum is verwijderd, terwijl het vlak bij Kieldrecht ligt en op kerkelijk gebied ook vaak op Nieuw-Namen is aangewe zen. Aan deze moeilijke situa tie bij begrafenis en huwelijk, vooral ook met het oog op het ontbreken van openbaar ver voer. is nu een eind geko men. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het rampenplan voor de kerncentrale Borssele dat vandaag door burgemeester G. van Waes van Borsele officieel ten doop is gehouden, is een werkstuk van goedwillende, maar niet competente personen. Deze conclusie hebben de actiegroepen „Commissie Borssele ad hoe, het Moratorium, Komitee Nederland en de afdeling Zeeland van de Stroomgroep „Stop Kalkar" getrokken. Zij hebben, zoals wij reeds op de voorpagina meldden, hun vernietigend oordeel aan vier ministers per telegram kenbaar gemaakt. Volgens het telegram hebben 23 ondeskun- digen het plan bedacht. Het telegram luidt verder: „Deze leken hebben in hun rampen plan ook geen rekening gehou den met de bij de wet in artikel 33 van het Euratom- verdrag vereiste wettelijke en bestuursrechtelijke bepalingen tot naleving van deze normen. Evenmin hebben zij in hun rampenplan betrokken de bin nen de richtlijnen Euratom ge stelde noodzakelijke maatrege len met betrekkingen tot het onderwijs, de opvoeding en de beroepsopleiding. Tenslotte ei sen de richtlijnen van Eura tom dat deze bepalingen wor den uitgedragen in overeen stemming met de bepalingen welke in dit opzicht in de andere lidstaten toepasselijk zijn. Het clubje van Borssele heeft zich nissmer georiën teerd over enig rampenplan in andere lidstaten. Nog minder is het bekend met de bepalin gen in andere lidstaten. Deze êisen, met name die van on derwijs etcetera zijn uiteraard voor de gemeente Borsele on uitvoerbaar. Uitsluitend de landelijke overheden der lid staten zijn hiertoe competent. Bij het uitblijven van tijdige en vereiste stappen van de minister moet het onverant woord worden geacht dat de burgemeester van Borsele sa men met bb, politie en brand weerchefs van Middelburg, Vlissingen, Terneuzen nage noeg in de direkte gevarenzo ne een kwasi rampenplan pre senteert om de onrust onder de Zeeuwse bevolking weg te nemen. Nu hier en daar de beginjaren van de kerncentra les de allergevaarlijkste zijn moet de poging van burge meester Van Waes om het hi aat van de landelijke over heid op te vullen als een ge vaarlijke pretentie worden aangemerkt. In de nota van toelichting op de wet van 9 oktober 1969 stelt voor het veiligheidsrappor* dat in het bijzonder Ook een analyse wordt gegeven van het aldus nog mogelijk te achten ern stigste ongeval. Aangezien na mens de minister van defensie niet is deelgenomen aan het rampenplan moet een deskun dige analyse van ernstigste ongeval uitgesloten worden geacht. Een verrassingsraket- aanval op de kerncentrale met overslaande brand naar de naburige Totalraffinaderij ge legen naast de bebouwde kom van Borsele is niet voorzien. In de memorie van toelichting op de wet van 27 oktober 1965 wordt ten aanzien van de da gelijkse gevaren gesteld dat de Kans op ernstige kernonge vallen echter niet geheel kan worden uitgesloten aangezien niet vermeden kan worden dat factoren als menselijke vergis singen en tekortkomingen of mechanische gebreken een rol spelen. Praatjes vullen geen gaatjes er is geen geld voor een hulporganisatie er zijn geen fondsen voor onderwijs evenmin voor opvoeding en beroepsopleiding, er is geen materieel, er is geen organisa tie", aldus het telegram. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT B. en W. hebben ten aanzien van het verkrijgen van grond ten be hoeve van de aanleg van een gemeentelijk sportpark in Westdorpe nogal wispelturig gehandeld. Deze kritiek uitte de heer Van Waes (gemeente belangen) in de raadsvergade ring van Sas van Gent. Hij doelde op het feit dat B. en W. eerst met een andere grondeigenaar hadden onder handeld over de verkrijging van de grond in erfpacht ach ter het gebouw Concordia, maar daarna in zee waren ge gaan met de voetbalvereniging RIA-Westdorpe. De voorzitter burgemeester drs. W. Dusarduyn, verwierp de kritiek van de heer Van Waes. Dat uiteindelijk een overeenkomst met RIA was gesloten was zo merkte wet houder De Belair op, uitslui tend gebeurd om financiële overwegingen. De heer W. Garskamp (PvdA) drong er op aan dat In de pachtovereenkomst met RIA de bepaling zou worden opgenomen dat de pachtduur van 25 jaar verlengd kan wor den. Dit met het oog op meer zekerheid betreffende de geïn vesteerde voorzieningen op het sportveldencomiplex. Met alge mene stemmen hechtte de raad echter zijn goedkeuring aan de erfpachtovereenkomst van de gemeente met RIA. De heer Bokmans plaatste bij de gemeentelijke verorde ning die voorziet in het voeren van reclame op of in de gemeentelijke sportaccommo daties, de kanttekening dat hij deze verordening te gedetail leerd vond. Wethouder W. Colsen merkte op dat de sport raad zich volledig achter de voorgestelde verordening had gesteld. Een voorstel van de heer Bokmans om het bedrag van 1 25 dat jaarlijks voor het maken van geluidsreclame aan de gemeente moet worden overgemaakt, uit de verorde ning te schrappen werd niet door een raadsmeerderheid ge steund. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De offi cier van justitie van de recht bank in Middelburg heeft don derdagmiddag acht weken ge. vangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en toezicht van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs geëist tegen de twintigjarige W. A. Th. uit Hulst. De jongeman reed vorig jaar in Lsmswaarde met zijn auto in op S., een broer van de jongen die hem in een café gepest had. Dat hij de jongen niet doodreed was te danken aan het feit dat deze tot twee keer toe zich met een nood sprong in veiligheid wist te brengen. De zaak is al op 13 september van het vorig jaar voorgeweest bij de politierech ter maar ze moest worden uit gesteld in verband met de houding van de verdachte. Die meende namelijk volledig in zijn recht te staan. De politie, rechter wilde uitvoerig rap port over de mentaliteit van T. De politierechter veroordeel de de verdachte gistermiddag tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, twee jaar proeftijd, toezicht van het ZCBA, een geldboete van 250 gulden omdat de jongeman toch niet meer over een auto beschikte en herhaling van het geval onwaarschijnlijk moet worden geacht, aldus de poli tierechter Op 2 juli van het vorige jaar brak er in huize N. te Kloosterzande een enorme vechtpartij uit. Alle gezinsle den bleken goed in de olie .e zijn. De 37-jarige F.N. vertel de de rechtbank een zeer vreemd verhaal. Hij was op de bewuste dag in zijn ouderlijk huis op bezoek. Met zijn broers was hij op cafébezoek geweest en thuisgekomen was F. in slaap gevallen. Toen hij zijn ogen opendeed zag -ij zijn moeder met een broodmes staan. Hij dacht diat zij hem wilde steken. Daarom vloerde hij zijn moeder vakkundig en pakte haar het mes af. Broer D. schrok daar zo verschrikke lijk van dat hij tussenbeiden wilde komen. Daarop moest D. net ontgelden. F. stak naar diens keel maar de klap schampte af via de borst op de arm. Hij stak nog eens terwijl zijn broer al hevig lag te bloe den. F. ging als een wildeman tekeer verklaarden de aanwe zigen later te .enover de poli tie. Zoals zij het vertellen is net beslist niet gebeurt, stelde F. tegenover de politierechter. Hoe kunnen ze dat nu weten. Ze waren allemaal zelf stom dronken. Ik was helemaal niet door het dolle. De officier vond de steek partij een ongelukkige aange legenheid. Een beetje onbe grijpelijk is de zaak wei, want F. staat als gunstig bekend. Dit geval moet beslist als een incidenteel voorval worden beschouwd, meende de officier. Het achtte het niet bewezen dat F. zijn broer opzettelijk van het leven had willen bero ven. Maar hem werd wel ten taste gelegd dat hij zijn broer zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. F. werd conform de eis veroordeeld tot een week gevangenisstraf voor waardelijk, twee jaar proeftijd en 200 gulden boete.

de Stem | 1974 | | pagina 7