BUFFELJACHT IN AUSTRALIË Contrai pijr „Peter [iemand prikkel Italiaanse pers kraakt AC Milan Moordhobbyen uitgestorven Noord-A ustralië binnenland buitenland fis Genadeschot Maandje moorden Slechte dag tarr 5f| SYDNEY Nu grazen er nog buffels in Noord-Australië, een gebied twee keer zo groot als Frankrijk, maar als de autoriteiten blijven toestaan, dat hele kudden systematisch worden vermoord, zal de buffel binnenkort van de Australische vlakten verdwe nen zijn. Jagers doen hun uiterste best, zo lijkt het, om de buf fel zo snel mogelijk uit te roeien. De Australische rege ring heeft er weet van. Maar wat moet je als regering doen? Hoe kun je in zo'n enorm gebied, waar slechts 64.000 mensen wonen, toe zicht houden op de mannen, die uitsluitend uit zijn op een goed gevulde geldbuidel en die aan het evenwicht in de natuur geen boodschap hebben? Je kunt voorschriften maken. Strenge voorschriften, waar aan de heren zich maar te houden hebben. Regerings ambtenaren met de beroeps jagers meesturen, die erop toezien dat uitsluitend vol wassen mannetjesdieren wor den neergeschoten in voor de jacht vrijgegeven gebieden. Maar dat alles zal slechts een pleister op een etterende wonde blijken te zijn, want de buffelmoord is daar in Noord-Australië een complete industrie geworden. Groepen Jagers stropen met complete mobiele slachtin richtingen (abattoirs van golfplaten, vriesinstallaües en slachtbanken) de vlakten af. In de voorste gelederen van deze karavanen: de cow boys in hun jeeps met aan hangers. Geroutineerd omsin gelen zij de zoveelste kudde om plotseling een uitval te doen. De volwassen mannetjesdie ren worden geïsoleerd van de rest van de kudde, die snel een veilig heenkomen zoekt. Eén schot frontaal ln de kop, tussen de ogen, afge vuurd met een zwaar kaliber geweer ls meestal voldoende om de buffel te doden. Soms overleeft een sterke broeder een dergelijk, net niet goed gericht schot. De regerlngsvooischriften zeggen dan, dat er nog een keer geschoten moet worden, maar al te vaak wordt het genadeschot „vergeten" om munitie uit te sparen. Zo kan het gebeuren dat nog leven de hevig bloedende en stuip trekkende dieren met behulp van een voor op de jeep gemonteerde lier, op de aan hanger getrokken worden. mogelijk zijn vrachtje af te leveren bij het mobiele abat toir. Daar wacht namelijk de regeringsambtenaar, die er op toe moet zien, dat de aangevoerde dieren niet lan ger dan l uur dood zijn. Langer dood betekent: niet meer geschikt voor menselij ke consumptie, want in de hitte van de vlakte is het bederf een trouwe metgezel van elke jager. Snel wordt het beest in het abattoir in stukken gehakt om vervolgens een voorlopi ge laatste rustplaats te krij gen in de - eveneens mobiele - vriescellen, in afwachting van transport naar de voor naamste afnemer: Amerika, waar corned-beef nog altijd een veelgevraagd artikel is. Wanneer de karavaan verder trekt naar de volgende vlak te blijven de stille getuigen van de zoveelste moordpartij achter: koppen, huiden, beenderen en ingewanden. „Dank je wel", zeggen de vuil nismannen van de Australi sche natuur, de dingo's. „Dank je wel", zeggen ook de jagers, die voor 'n maandje moorden gemiddeld zo'n 2000 gulden schoon in het handje vangen. Maar het meest dankbaar is de boss van elke jagersgroep, die voor een jachtpartij van drie maanden van zijn opdrachtgevers - de vleeshandelaren in de haven steden - 60.000 gulden krijgt. Buiten de beroepsjagers zlju er nog twee groepen, die de Australische buffel het leven zuur en zelfs totaal onmoge lijk maken: de beunhazen, die ln kleine groepjes opere ren en de zondagsmoorde naars, die alleen maar „voor de sport" komen. De laatste groep kent geen groter genoegen dan 'n lei- der-buffel in het achterwerk te schieten, waarna het ge wonde dier met zijn meute op de vlucht slaat. Dan be gint de lol voor de zondags- Jagers pas goed, want op zo'n moment klinkt het signaal: met z'n allen er achter aan en raken wat je raken kunt. Nog bonter maken de beun hazen het: zij zijn helemaal op het geld, en dus op vlees uit. Vindingrijk als zij zijn hebben ze ontdekt, dat je veel meer verdient als je van elke neergeschoten buffel uitsluitend het snel te ver wijderen vlees meeneemt en de rest aan de dingo's laat. Zo maken ze op een bijzon der slechte jachtdag altijd nog zo'n 150 gulden per man, maar de dagen dat de op brengst 1000 gulden per per soon is, zijn minstens zo tal rijk. (Van onzt HOOGERHEIDE Ziji voor René Pijnen het einc onenigheid met BIC-pIoegl werk op de baan. Ieder jaa der en de Franse ballpointf een nieuw contract. Stri' waaraan Pijnen zou deelnt mogelijk zesdaagsen rijden zeer beperkt aantal. Pijnei Maar eind vorig jaar verha kwam er geen akkoord. De winterseizoen Londen e van BIC, dat hem zo lang i zien, laten schieten. Reden te zeggen, toen Peter Post René Pijnen, die deze win ter vrijwillig nog een zesdaag se miste („In Ziirich ben 1! niet gestart, omdat de baandi recteur en ik verschilden vai mening over de hoogte va: het startgeld"), ziet het we zitten bij Raleigh. Hij heef alle vertrouwen in Post, bi. wie zijn baanwerk zeker nie in het gedrang zal komen. Pij nen: „Ik ben blij dat ik bi Post zit. Ik geloof dat ik als il goed rij veel hebben kan aai Post, Financieel gezien. Hi kan als hij wil veel doen. He is geloof ik zijn bedoeling om meer baanrenners erbij te ne men. Als dat gebeurt kan hi natuurlijk eisen gaan stellei bij baandirecties". Ook wat zijn prestaties be treft denkt Pijnen zijn voor deel met de in het wielerme- tier doorknede Post te kunner doen. „Ik geloof niet dat ik nog lets van Post kan leren", aldui de geroutineerde pistier uil Hoogerheide. „Maar ik heb ie mand nodig, die me prikkelt, En dat kan Post nogal goed. Hij kan je verschrikkelijk op jutten. Verder doet hij er ont zettend veel voor. Hij heeft ei at voor gezorgd dat we he beste van het beste krijgen. Allemaal Italiaanse spullen. Het zal een goed gesoigneerde ploeg zijn. Daar ben ik van overtuigd" Maar Pijnen weet ook dat er veel van de ploeg geëist zal worden. En van hemzelf. Zo wel op de baan als op de weg. Wat de weg betreft ziet de Westbrabander nu veel meer perspectief dan bij BIC, waar hij gedoemd was ten dienste van vedette Luis Ocana te rij- ROME (AP) De meeste Italiaanse dag bladen schreven donder dag in hun commentaren op de eerste wedstrijd om de Supercup tussen Milaan en Ajax dat Mi laan met zijn 10 over winning puur geluk heeft gehad en dat Ajax duidelijk overheerste. „Chiarugi's doelpunt was een gelukstreffer", zo schreef II Messaggero „Met de overwinning op Ajax hebben de Italiaan se spelers de mythe weer doen opleven dat het Italiaanse voetbal het niet van taktiek maar van verrassings aanvallen moet hebben. Na deze wedstrijd heeft Milaan de naam gekre gen van het meest ge lukkige team van het hele Europese continent. Het sportblad Corriere Dello Sport schreef dat Ajax duidelijk domi neerde „ofschoon de Eu ropese kampioenen veel van hun kracht hebben verloren toen zij Johan Cruyff lieten gaan". Over de Ajax-aanval schreef het blad: „De Ajax-aanval zonder Cruyff was eentonig, en niet in staat om de over weldigende atletische en technische overheersing om te zetten tn een doelpunt".

de Stem | 1974 | | pagina 14