Hervormde gemeente collecteert ideeën NIEUW BOEK GEREED VAN M. AALBREGTSE GEDICHTEN VAN LEZERS Oogst van twee weken Krea Cabareti Gaaikeri SCHUUR MET VOGELS IN ROOK OPGEGAAN Wudder Kezantenaors PJZ presenteert revue en toneel Plattelandsvrouwen hielden nieuw jaars bijeenkomst Scholieren korfbalden in Goes Kerstmis Euterpe Kikkerstad Oli ie Huls! Terug Tevreden? Broos B.o.Z nu dicht: meisjes naar Rijen stad streek f GAS Vogelwaarde VERWEER Roerdomp uit Finland in Oostkapelle Kloosterzande In Oud-Vosmeer Donderdag 10 januari 1974 M. Aalbregtse. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De 82-jarige Oostburgse oud-gemeentese cretaris de heer M. A. Aal bregtse heeft een nieuw boek toegevoegd aan de langzamer hand lange rij van publikaties, die hij over plaats en streek heeft geschreven. Nu heeft hij de laatse hand gelegd aan het boek „Wudder Kezantenaors", waarin hij een beschrijving geeft van lief en leed bij het beleven van geboorte, huwe lijk en overlijden in het voor malige landje van Cadzand". „Ik ben al sedert 1970 bezig geweest met het bijeengaren van gegevens, in dezelfde trant als ik bezig was voor mijn boek Kezandse kost", vertelt de opmerkelijk vitale oud-gemeentesecretaris. In to taal 59 volgetikte vellen wordt het wel en wee van de Kezan- tenaor verhaalt. „Opmerkelijk zijn natuurlijk de verschillen tussen vroeger en nu", aldus de heer Aal bregtse. „Allerlei kleine ge bruiken die vroeger traditie waren het boek behandelt de periode 1899 tot heden zijn nu allang verdwenen. Ei genlijk zonder dat de mensen het diikwijls beseffen. Maar ik stel mij zo voor dat na het lezen van mijn boek de men sen zullen zeggen: „Ja, dat is waar, zo ging dat vroeger". De tekst is doorspekt ipet anekdotes en sappige uitspra ken. „Anders wordt het veel te droog en leest het niet ge makkelijk". aldus de bejaarde auteur. Hoe gemoedelijk vroe ger het leven in het rustige West-Zeeuwsch-Vlaanderen was wordt wel getypeerd door het verhaal van een vader die op het gemeentehuis een tweeling komt aangeven. De man had al flink wat kinderen en op de vraag hoe zijn kinderen moes ten heten, antwoordde de va der dat de gemeentesecretaris maar wat moest verzinnen want hij wist het niet meer. Wanneer zijn boek ver schijnt weet de heer Aalbregt se nog niet. „Ik moet nog con tact opnemen met de druk ker". Aan het schrijvershonorari um zal het overigens niet lig gen. „Ik hoef er niets voor te heb ben. Ik doe het als hobby en ik blijf er erg fit bij. Het boek als het uitgegeven wordt, zal verlucht worden met historische foto's. „Er komt zelfs een foto in van een meisje in een doopdeken, zoals die vroeger gebruikt werd. En produkten van Jan de Prentenknipper die aan het eind van de vorige eeuw met schaar en papier bijbelse tafe relen uitbeeldde, ontbreekt evenmin". Bij het hoofdstuk huwelijk geeft de heer Aalbregtse een beschrijving hoe de contacten vroeger tot stand kwamen. Dat ging meestal via de ker mis. De kermissen namen in het openbaar leven vroeger een grote plaats in, tegenwoor dig is dat niet meer zo". Een gebruik dat ook al niet meer ingeburgerd is is het rondgaan van lijkbidders, na het overlijden van een inwo ner. „In Aardenburg gingen er zelfs twee rond als er een patriciër was overleden. Dit en nog veel meer verdwenen gewoonten en gebruiken heb ik voor het nageslacht wilen vastleggen". Dit boek is niet het laatste van de produktieve Oostburgse auteur. Kant en klaar ligt al een tekst voor een boekje over de grenspalen in Zeeuwsch- Vlaanderen. „Maar dat zal dit jaar nog niet verschijnen. Volgend jaar misschien", zo beloofde de heer Aalbregtse. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeland (P.J.Z.) houdt enke le ontspanningsavonden, waar van de eerste zaterdag 19 ja nuari om 19.30 uur in hotel Du Commerce te Oostburg be gint. Na de opening door voorzit ter Joop Basting wordt een revue opgevoerd door Toni Risseeuw, Frans Temmerman, Corrie d'Hont, Marjan van Swaal, Jan Luteijn, Mar ja Basting en J. Basting. Vervolgens gaat men begin nen aan het toneelstuk „Ruwe Stormen", een snel in drie be drijven van P.L- van Prooijen- Bogaerds. Aan dit spel werken mee: Bram van Hoeve, Conny de Vey, Anton Casteleyn, Le- vina Flikweert, Adrie Buteyn, Piet van Iwaarden Cees Ver- hage. Anneke Basting, Ria Pladdet en Daniël Dekker. Met de regie is mevrouw S. van de Hooft-de Feijter belast Hetzelfde programma wordt vrijdag 25 januari in hotel De Zwaan in Zuidzande en vrij dag 8 februari in café Willem Beukelsz te Biervliet Tepre- senteerd. Ook op de 'twee avonden wordt om 19.39 uur begonnen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Soms wordt tijdens de diensten van de Nederlands Vervormde Gemeente in Aardenburg geen geld gecollecteerd. De diensten spelen zich hierbij af om bepaalde thema's, waarbij in plaats van geldelijke bijdra gen, ideeën worden gevraagd. De thema's die in de loop der tjjd behandelt zijn waren: Wat te doen met de kerk goederen, roken, verkeer, milieu en laatstelijk energie. De gezinsdienst over Crisis in de Energie werd 2 decern ber gehouden. Er kwamen een groot aantal ideeën binnen' aldus diaken ir. P. van Donke laar, „de meeste hadden be trekking op de kerk, het ker kelijk leven en het beheer van de kerkelijke goederen, maar daarnaast waren er ook sugges ties betreffende het persoon lijk leven en voor wat de overheid zou kunnen doen"'. Tijdens de laatste gezins dienst werd gevraagd om soli dair te zijn met de nood in de wereld van vandaag en die van morgen. „Hierin dreigen tekorten aan materialen en aan energie. Dat heeft minder te maken met de Arabische oliesjeiks en meer met onze eigen hebzucht en gemak zucht. Wij vragen nu uw idee en voor beter gebruik van energie", zo stelde de inleider tijdens deze dienst. Een den ideeën heeft al tot concrete staippen geleid. -Gesuggereerd werd of het n-iet mogelijk is dat de kerken in Aardenburg meer bij elkaar te gast gaan zodat niet elke zondag drie of vier gebouwen verwarmd moeten worden. Dinsdagavond reeds heeft een bespreking tussen de Aardenburgse ker ken over dit idee plaats gehad. Een andere suggestie kreeg onmiddellijke uitvoering. Ka- techesatie en bijbelkring vin den nu plaats in de pastorie, die toch verwarmd is. De gemeente Aardenburg heeft inmiddels een brief ont vangen naar aanleiding van de energie-ideeën. Interessant is de suggestie om een stadsme ghaangas-installatie te bouwen. Dit gas kan gemaakt worden uit varkens- en kippemest, af valstoffen die thans een grote watervervuiling veroorzaken, waarvoor miljoenen kostende installaties gebouwd moeten worden. Andere suggesties aan het gemeentebestuur waren het gelegenheid geven tot hout- sprokkelen, nu duizenden bo men rond Aardenburg gerooid moeten worden; subsidie op het verbeteren van isolatie van woningen het uitschake- (Van onze correspondent) OOSTBURG De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft een nieuwjaarsbijeenkomst gehou den. Rond 14.00 uur wairen veel leden verzameld in hotel Ma- besoone in Oostburg. Aandach tig werd geluisterd naar inleiding door de dames Leen houts en Risseeuw die eind vorig jaar een cursus hebben gevolgd aan de Volkshoge school Merid-on in Frankrijk. Beide dames raadden de aan wezige leden aan indien zij daarvoor tijd konden vrijma ken eens een cursus hij dit instituut te volgen. Ook werd, op verzoek van de leden gistermiddag nog maals de film „Werken op de boerderij met paarden" ver toond. Tegen vijf uur gister middag keerden de dames huiswaarts en kon men op een geslaagde nieuwjaarsbijeen komst terugzien. Danseursus Eind deze maand wordt er in het dorps centrum van Vogelwaarde een danseursus georganiseerd, als daarvoor voldoende belangstel ling blijkt te bestaan. De cursus zal onder leiding staan van de Hulster dansle- raar Gaby van de Lavoir en wordt gehou-den op zaterdaga vond van 20.00 tot 21.00 uur. In totaal zullen vijftien lessen gegeven worden, die vier gul den per les kosten. Alle be kende dansen, zoals quick- hep, foxtrot, wals en Engelse w-als staan op het lesprogram ma. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan de bar in het dorpscentrum, tijdens de uren dat dit geopend is of bij O. Vosveld, Jul-ianastraat 19 in Vogel-waarde, tel. 255. Zodra bekend is, diat er voldoende belangstelling voor de cursus bestaat, zal over het tijdstip van aanvang nadere informatie worden gegeven. len van straatverlichting bij volle maan. Een alternatief ge bruik van het leger zag men in de Aardenburgse hervorm de gemeente- ook wel zitten „Schakel het leger in voor de kolfenproduktie uit eigen mij nen", zo werd als idee aange dragen. En verder zou de plaatselijke industrie gestimu leerd moeten worden tot het maken van produkten die energie besparen zoals wind en gasgenerators en kolenka chels. Misschien klopt men niet te vergeefs bij de overheid aan Toen in de St.-Baafs werd ge collecteerd voor verkeersidee en en deze binnen twee dagen bij het gemeentebestuur op ta fel lagen, bleek reeds voor de daaropvolgende zondag een aantal suggesties voor verbete ringen van de verkeerssituatie in en om Aardenburg te zijn aangebracht. De hervormde gemeente in Aardenburg staat midden in de wereld en maakt daarvan een springlevend deel uit, dat is wel duidelijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Oost kapelle op Walcheren is een zeldzame roerdomp gevangen. De circa 74 centimeter grote vogel was blijkbaar ziek, want het dier liet zich gemakkelijk pakken. De roerdomp had een lange reis achter de rug, zoals bleek uit de ring, die hij aan zijn linkerpoot had. waarop stond vermeld „Museum Hel sinki". Volgens een woordvoerder van het Nederland-s vogeltrek en vogelriragBtation in Arn hem, Wa-ar onder andere alle in Neder land aangetroffen ge ringde vo-gels sediert 1911 wor den geregistreerd, is er in hun 60-jarigp praktijk nog nimmer een roerdomp uit Finland ge meld. Een roerdomp is een zeer schuwe moerasvoigel, die in hoofdzaak 's nachts actief is. Het verenkleed is bruin-geel, donkergevlekt en bruin ge streept. De bovenkop is zwart. Bij gevaar neemt de roerdomp de zogenaamde paalhouding aan. Het dier staat dan dood stil met de lange groene sna vel recht omhoog, zodat het met het camouflage ve renkleed vrijwel een geheel vormt met het riet, waarin de roerdomp zich overdag schuil houdt. Als de vogel zich be dreigd voelt, richt hij de vlijmscherpe snavel recht vooruit op de tbelan-ger. Het voedsel van een roer domp bestaat uit moeras- en waterdieren, muizen, ratten e.d. Het mag als iets heel bij zonders worden aangemerkt dat een roerdomp uit Finland in Nederland terechtkomt, om dat de broedplaats in Finland niet alleen zeer klein van om vang is, maar er bovendien weinig van deze reigerachtige vogels broeden. Zuid-Fin! an-d is namelijk de uiterste grens van de soort in geheel Euro pa. (Van onze sportmedewerker) GOES Het micro-korfbal- toernooi voor leerlingen van middelbare scholen dat door het Goese Togo in sporthal De Bevelanden werd georgani seerd had een geanimeerd ver loop. In poule A waren de uitsla gen: Christelijk Lyceum 1 - Chr. Nijverheids Amb. school 30, Chr. Mavo 1 - Chr. Ly ceum 1 1—2, Chr. Nijverheids- - Amb.school - Chr. Mavo 1 4. Winnaar Christelijk Lyceum 1. Poule B: Goese Lyceum 1 - Dusseldorp Mavo 40 Goese Lyceum 1 - Chr. Lyceu-m 2 51. Chr. Lyceum 2 - Dussel dorp Mavo 02. Winnaar Goe se Lyceum 1. Finale: Christelijk Lyceum 1 - Goese Lyceum 1 24. Uitslagen niet-korfballers: Chr. Lyceum A - Chr. Lyceum B 01, Chr. Lyceum C - Amb. Nijverheid 10, Chr. Lyceum B - Chr. Lyceum C 40, Chr. Lyceum B - Amb. Nijver heidsschool 30 Winnaar werd Chr. Lyceum B. Regelmatig sturen de trouwe lezers van deze rubriek gedichten^naar ons toe, die dan zo snel mogelijk in deze rubriek een plaatsje krijgen. De laatste twee weken heb ben we enorm veel ge dichten giekregen. En dat juist in een tjjd dat het Zeeuws Dagboek in verband met de feestda gen enkele keren niet is verschenen. We menen nu het geduldig wach ten van de dichters en dichteressen onder onze lezers te moeten belo nen met het beschikbaar stellen van een volledi ge rubriek voor het pu bliceren van alle gedich ten. Met Kerstmis kwam Ema nuel Rond Bethlehem in Israël Het land bezet door de Ro meinen Die het joods volk deed ver dwijnen Daar werd de Schepper van 't heelal Geboren in een arme stal Zoals voorspeld door de pro feten Het Goddelijk kind zou Je zus heten Zo niu tweeduizend jaar nadien Wil men er weer bezetting zien Nu zijn het miljoenen Ara bieren Die er geen Kerstmis willen vieren De vrede die het kind ons bracht bezweren zij met olie macht Door boycot willen zij de wereld tonen in Israël mag geen jood meer wonen. Koning Herodes zag ge vaar in 't kleine kind vain nog geen jaar En gaf bevel aan zijn solda ten de baby's moesten het lveen laten En Israël die kleine staat met 'rondom bloeddorstige haat Is thans het teken aan de wand Het wil blijven in hun eigen land VOGELWAARDE BERTUS DE ROOY Zoals een gekooide vogel niet vliegen kan Verlangend kijkt, naar die in vrijheid leven Zo spreekt het hart, dat niet verwoorden kan. De taal, nooit geleerd toch gegeven. Alleen die luistert zal ver staan. Dieper gaat, dan de schijn rimpelloze vlakte, De sporen vindt, die achte loos Door anderen zijn nagelaten. Behoedzaam de deur naar de vrijheid ontsluit. De keten van het verleden verbreekt. En het licht door de beslagen ruit. Het leven binnentreedt. KLOOSTERZANDE L.S. Een enkele herinnering aan Aardenburg, in besloten kring daar wordt steeds vrolijk ge danst en gesprongen en het gaat er gezelig en ongedwongen men kan er van alles volop genieten de een met de krulbol, de ander met gaaischieten ook voetbal, korfbal, volley bal en zwemmen biljarten en kaarten* ze zijn gewoon niet te temmen. De bejaardensozen tellen ook mee iedere week is het kaarten met veel lust en vree in Coendsdike gaat het er ook.gezellig aan toe een woord van lof aan de Aardenburgse jeugd ze zijn steeds bereid voor het goede met vreugd ze verzorgen bij gelegenhe den ook de zang in de kerlk dat is een zeer mooi en ver dienstelijk werk ze geven ook concerten als het winter is en trekken volle zalen, dat is zeker en gewis. De fanfare met majoretten, drumband genoemd om zijn prima spel, wijd en zijd geroemd in prachtig kostuum, ja, dat is tip-top luisteren zij alle feestelijkhe den op zo zijn er nog meer verma kelijkheden jammer genoeg voor mij on bekend gebleven. Zo zie je. in Aardenburg is het gezellig wonen dat heb ik hier eventjes aan willen tonen. AARDENBURG MEVR. E. v. d. H. (90 jaar) z'n De olieman heeft kraantje dicht gedaan We vragen ons wel af, waar om heeft hij dat gedaan Waarom niet in de zomer, het is hier toch zo koud Zijn wij in Nederland dan wel zo stout. De autoloze zondag is over al bekend Dat is zowaar niet prettig, we zijn te veel verwend. Maar zo erg is dat ook weer niet, weg mogen vast niet klagen We hebben voor de autosport nog iedere week 6 dagen. Ruim zestig'jaar geleden ik weet 't nog zo goed Dan hadden we zelfs geen fietsen, dus ieder ging te voet Soms kilometers naar 't werk, ik was toen 16 jaar Een auto kenden we hele maal niet en 't kwam toch voor elkaar.' Al hebben we zelf geen auto, :k hoop op betere tij den. Dat alle mensen 's zondags weer auto mogen rijden En dat die vreemde olieman, z'n kraan laat open-'aan Dan zal 't met de crisis in ons land misschien nog gaan gaan laten we allen zuinig zijn met olie en met gas Dan is 't nog te redden, maar nooit meer zoals 't was. KLOOSTERZANDE Gedicht van een dame van 76 jaar Jij oude stad van vroeger jaren Die velen aanbad door je aan te staren Je oude poort en je hoge toren Wat bij je behoort het wordt niet verloren Je smalle straten al eeuwen oud Zijn 's nachts zo verlaten het staat ze vertrouwd De mooie geluiden van je carillon Die het leven beduiden toen je bestaan er begon Je statige daken ze staan er zo dicht Waar mensen ontwaken on der levendig licht Jij oude stad van vroeger jaren Toen men vergat je aan te, staren Want ook bij jou tussen je vesting Waar het woord van trouw soms ook verging Ik stond te staren naar ge bouwen in de stad Die je herinneringen bewa ren toen de mensen ze ver gat Van vroeger pronken in een vroegere tijd Waar je herinneringen ver zonken met verleden spijt Toch ben je er nog met je oude verleden Je hebt je voor een oorlog niet gemeden Jij oude stad van vroeger jaren Die velen aanbad door je aan te staren Je wallen zo breed en om je heen In groen gekleed en je poor ten van steen Die de schoonheid van je oude stad bepalen Die de oude tijd voor ons zo dikwijls doen verhalen Want het heelal dat je in je grachten blinkt Het sterrental het lijkt het verleden dat zingt Maar je carrillon stoorde mijn gedachten Ons lied werd gesmoord tot diep in je grachten. R. D. uit V. Ik ga dood, morgen nog maar ik geef er niets om want de wereld is toch rot. Dit gedicht droomde ik van nacht had ik zeker nooit ver wacht maar in deze tegenwoordige tijd heerst er niets dan ruzie en nijd. Oorlog, armoede, ziekte en honger daar is onze' wereld mee ge confronteerd. Heeft het nog wel zin om hier te leven, maar heeft God niet de op dracht gegeven, om een goed leven op aarde te leiden? Vooral voor onze medemen sen te zorgen de dag vandaag, maar ook nog morgen. Ieder die in de politiek is geïnteresseerd zal wel iets hebben ge leerd.. Want zoals de politiek mu wordt gedreven valt er op deze aarde niet te leven. Als wij de inflatie niet be strijden komen er nog zéér slechte tijden. Zo kan het beslist niet lan ger gaan, wil onze weelde blijven be staan. Dan zijn er nog die Arabie ren. Zij hebben het Westen in hiun macht. Maar ondanks de olieboycot tégen ons land hoe groot de gevolgen, wees blij, want wij gaan weer teruig naar het verleden die tijd dat wij nog met paarden reden. Een rustig leven gaan we tegemoet en dat doet ieder mens toch goed? Laten wij leven, zoals voor ouders hebben gedaan, alleen dan blijft de wereld bestaan. Laten wij leven zoals God wil in vrede Zoals het ééns was, heel lang geleden. Als wij allemaal het voor beeld geven valt er op deze aarde ndg te leven. Alleen door naastenliefde blijven wij bestaan, en zal deze wereld nog niet vergaan. Eddy Taelman, Hulst Intussen is er weer een jaar voorbij Maar zijn we nu allemaal even blij? Veel is er niet veranderd in dit jaar De toestand is overal even naar Veel landen zijn in oorlog met elkaar Elders vliegt men eikander in het haar De ene vrede is nog niet gesloten Of ergeng anders klinken al weer schoten. Ieder jaar begint men weer met frisse moed Maar, owee, als het jaar zich ten einde spoedt Dan blijven er van gedane wensen Bitter weinig over, beste mensen Zoals de natuur zidh ieder jaar herhaalt Zo wordt ook ons leven elke dag bepaald Door factoren die we nauwe lijks kennen En telkens is het rennen, rennen, rennen We lopen elkaar zowat voor bij En kunnen niet meer wadi ten in een rij Het mooie in de natuur zien we niet Bijna geen mens die daar nog van geniet. We bezien iedere wijziging Als een hele grote verande ring 't Is net als kinderen in een kleuterklas De nieuwe dingen zien als door een vergrootglas De welvaart wordt bekeken door een matglas Geen mens is dan ook meer in zijn sas J ongeren gebruiken steeds meer hasj Het is dus niet meer zoals het was Tevreden zijn met iets kent men niet meer Altijd maar blijven klagen, keer op keer Hoe komt het dan toch, dat we telkens weer Steeds maar blijven vragen om meer en meer Net als we nooit leren van eigen fouten Zeggen we elkaar ook de waarheid ongezouten En spuien w.e kritiek, vaak niet eens terecht Werkelijk, we hebben het niet zo slecht Laten we het huidige toch waarderen En het kleine niet meer ne geren. Dan zullen we ons niet beze ren En dit jaar ons behoorlijk weren! J. C. V. D. VREDE ZAAMSLAG Eindredactie Bas Augustijn Donderdag 10 januari 19: Schieting Aan de bej denschieting in de zaal bij de Waal hebben 46 schut deelgenomen. De hoge w ging naar Fl. Aarssen Kloosterzande. De eerste vogel was voor L. van D men uit Koewacht. De tw£ Zijvogel ging naar Th. Bi uit Kloosterzande. Het groo. aantal kleine vogels werd geschoten door P. van Gas uit Kloosterzande en E. L; bert uit Vogelwaarde, beic met een totaal van v stuks. IV an een onzer verslaggever BERGEN O P ZOOM Confectieatelier Broos in Bt gen op Zoom suède-koni Broos volgens het handels: gister is inmiddels toch g sloten. De twaalf modinett zijn echter tot eigenaar Brq voor hen een ontslagvergu ning heeft ontvangen voorl plg tewerk gesteld in zijn at lier in Rijen. D emeisjes wc den 's morgens om negen u door een busje opgehaald 1 het Bergse atelier en 's avon om zes uur weer terugj bracht. De industriebond NF heeft als voorwaarde hierl gesteld dat de heer Broos zi modenettes weer het norm; salaris uitbetaald. Hij hei die voorwaarde geacceptee: Zoals gemeld betaalde de he Broos de dames van het Ber se atleier de laatste week v. december sléchts een guldj netto per dag en over de ee ste week van januari 9 guld^ per dag. Motief voor die ma a regelen was dat de modinett „niet hard genoeg gewerl zouden hebben". De industri bond NKV zal het te wein. betaalde salaris via de rechti navorderen. (Van onze correspondent). OUD VOSMEER Woen damiddag is bij de famil Van D. in Oud Vossemeer ed schuurtje met daarin verschi lende duiven en andere voge in vlammen opgegaan. De heer Van D. had in hi schuurtje een kachel staan oi gezlende tijd van het jaar vogels wat warmte te geve) Vermoedelijk is de pijp in ht dak te warm geworden en i het hout gaan branden. D brandweer van Oud-Vosse meer en Tholen kon niet voor komen diat het schuurtje me de vogels totaal uitbrandde. EEN goederentrein van d Duitse spoorwegen is woen? dag op het baanvak Rheine Bentheim op een gekanteld Nederlandse truck geredei Daarbij werd de cabine va de wagen afgerukt. De chaui 'eur had de cabine al veria ten.

de Stem | 1974 | | pagina 4