taketten gestolen uit Europese militaire depots Nixon nodigt Nederland uit voor olie-top Vandaag Goudmak Koffie BEMANNINGSLID JAGER VERMIST v Supertanker ramt marineschip Olieprijzen worden tot april bevroren Nederlander gewond door kogel Rijkswacht Mr. Scholten betrokken bij opmerkelijke grondverkoop Utrechtse arts gedood bij schietpartij iiimenkort ruimere voorlichting over prijsstijgingen Vraag op arbeids markt daalt snel Consumentenbonden praten volgende week weer met Lubbers '73 dollar lager Prijsstijging in 8?2 procent EDITIE VOOR ZEELAND BESLUIT OPEC-LANDEN: Man dood na val met bromfiets Kettingtransacties met terreinen in bestemmingsplan Andel Onderzoek Drietal percelen Donderdag 10 januari 1974 114e jaargang no. 17531 ||RECTEUR DR W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR L LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Een woord voerder van het Belgische mi nisterie van buitenlandse za ten heeft woensdag officieel bekend gemaakt dat in de laatste tijd verscheidene lucht- loelraketten verdwenen zijn it militaire opslagplaatsen in luropa. Hij wilde niet precise- en of het hier om West- of ost-Europa gaat, maar wel ;ei hij dat de alarmtoestand die sinds enige tijd geldt voor vliegvelden in Europa, het ge volg is van inlichtingen die veiligheidsdiensten van ver scheidene landen in Europa over deze diefstallen verschaft hebben. Zowel bij het Belgische mi nisterie van defensie als bij het NAVO-hoofdkwartier in Brussel was officieel niets be kend over deze diefstallen. Tot nu toe was aangenomen dat Palestijnse verzetsstrijders een of meer SAM-7 raketten Europa hadden binnengesmok keld. De verklaring van de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken gaat verder dan de verklaring die hij eerder op. de dag gaf. Toen zei hij slechts dat er niets bekend was van de aan wezigheid van sam-7 raketten op het Belgische grondge bied. (Zie ook pagina 9.) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft woensdag zes Westeuropese landen, Canada en Japan uitgenodigd om op 11 februari deel te nemen aan een conferentie in Washington over het olietekort. De uitge nodigde Europese landen zijn Nederland, West-Duitsland, Engeland, Italië, Frankrijk en Noorwegen. Nixon heeft de premiers of staatshoofden van deze landen gevraagd hun mi nisters van buitenlandse za ken af te vaardigen naar de conferentie. Volgens de be kendmaking van het Witlte Huis heeft Nixon ook een boodschap gestuurd aan de re geringen van de olieproduce rende landen. Hij heeft hen op de hoogte gfebracht van zijn voorstel en geopperd dat olieproducerende en oliever- bruikende landen misschien op een later tijdstip een geza menlijke conferentie kunnen houden. West-Duitsland heeft Nixons uitnodiging aanvaard. Neder land bestudeert de „modalitei ten van Nixons voorstel" nog, zo liet gisteravond Buiten landse Zaken weten. Reeds eerder heeft Nederland posi tief gereageerd op een soort gelijk voorstel van minister Kissinger. Frankrijk en Enge land toonden zich gisteravond terughoudend over Nixons voorstel. AMSTERWOEDE GELUWD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit steekproeven van de consumen tenorganisatie is gebleken, dat de hamsterwoede on- tier de huisvrouwen is geluwd. Ook kreeg men de indruk, dat uiteindelijk toch niet op jrote schaal huishoudelijke artikelen extra zijn ingeslagen fcoals aanvankelijk was aangenomen. Dit is ter tafel gekomen tij dens een gesprek tussen de minister van Economische Za ken, drs. R. Lubbers en verte genwoordigers van de Consu mentenbond en het Konsu- menten Kontakt. In samenwerking met het ministerie van Economische Zaken gaan de consumenten organisaties een speciale voorlichtingscampagne houden over de prijsstijgingen. Ge dacht wordt o.a. aan t.v.-spots. Minister Lubbers staat positief tegenover dit plan, dat nog nader wordt uitgewerkt. Ook moeten in de (latere) toekomst de ondernemers prijsverhogingen op hun pro- dukten melden. Hiertoe is een wijziging van de prijzenwet nodig. Drs. Lubbers bleek gis teren tijdens het gesprek in Den Haag bereid maatregelen in die richting te bevorderen. Ook wil deze bewindsman zo snel mogelijk de concurrentie in het bedrijfsleven via wette lijke maatregelen laten ver sterken ten gunste van de con sument. Een krachtige concur rentie maakt de kans op ster ke prijsverhogingen verhou dingsgewijs minder. WISSELEND BEWOLKT Maximumtemperatuur zes graden. STAD EN STREEK Arbeidstijdverkorting in Zeeland. Pagina 3 Terneuzense raadsleden stoppen ermee. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Minis ter beslist nu snel over Veronica-zendtijd. Pagina 9 Prijzenchaos bij plastic vuilniszakken. Pagina 10 FINANCIëN EN ECONOMIE Hoe meer koeien, hoe duurder melk. Pagina 11 RADIO EN TELEVISIE KRO filmt De Viersprong in Halsteren. Pagina 13 SPORT Ajax door pech achter volgd. Pagina 15 AMSTERDAM De koers fan de Amerikaanse dollar [leeft woensdag op de Amster damse wisselmarkt als gevolg fan diverse factoren, een tame- fik grillig beeld vertoond. De f°ers moest echter, evenals op fe andere wereldvalutamark- jan, fors terug. Na een opening fan 2.9600 kwam de slotkoers PP f 2.9380, drie cent beneden ye slotkoers van dinsdag. (ADVERTENTIE) bonen ^JQrsnelf iltermaling vacuum verpakt pak 250 gram Daarnaast willen de consu mentenbonden meer prijsin formatie, wel of niet in sa menwerking met het ministe rie van Economische Zaken, gaan geven. Speciale aandacht gaijn zij daarbij schenken aan de prijzen voor groepen arti kelen. Hierdoor kan de huis vrouw en de consument ge makkelijker bepalen, welke produkten goedkoop en-of duur zijn. Die prij so verzichten voor reeksen produkten zullen ook per provincie of regio worden verstrekt, omdat de prijzen soms in het ene deel van het land hoger liggen dan elders. Volgende week wordt het overleg, vooral over het prijsbeleid, met drs. Lubbers voortgezet. Tot nu toe is het aantal meldingen van ongerechtvaar dige prijsverhogingen bij het departement van Economische Zaken achtergebleven bij de klachten, die begin 1969 bin nenstroomden na de invoering van de BTW. De Economische Controledienst (ECD) heeft geen toename van de overtre dingen geconstateerd. Er is duidelijk een spreiding van de krachten. Tot nu toe kan de ECD het cohtrolewerk gemak kelijk aan, o.a. vanwege de extra 200 ambtenaren, die op pad zijn. In totaal houden nu 400 ambtenaren de prijzen scherp in het oog. 1 0 Dit is Hr. Ms. onderzeebootjager Noord-Brabantdie in de mond van de Westerschelde in aan varing kwam met een Britse olietanker en daardoor een gat in de romp opliep. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijzen zijn vorig jaar totaal met ruim 8 procent gestegen. Dat blijkt uit een publikatie van het mi nisterie van Economische Za ken. Het prijsindexcijfer nam in 1973 met 8,2 procent toe. De raming van het centraal planbureau was 8 procent. In december stegen de prij zen met een half procent. Voor brood, groenten, vis, margari ne, meubelen, woningtextiel en huisbrandolie werden stij gingen geregistreerd. Voor fruit trad een daling op. Verwacht wordt dat de eerste maand van dit jaar de prijsverthoging als gevolg van sterke stijging van grondstoffen heel wat ho ger zal uitvallen. Zoals bekend wordt er nu al rekening ge houden met een totale prijs stijging dit jaar van meer dan 13 procent. (Van onze redactie buitenland) GENèVE De voornaamste olie-exporterende landen ter wereld (georganiseerd in de OPEC) hebben gisteren na een conferentie van drie dagen laten weten dat zij de ge- industrialiseerde landen van het Westen tot 1 april de tijd geven om aan te tonen dat zij de inflatie kunnen opvangen. Tevens moeten de winsten van de oliemaatschappijen be snoeid worden. Gedurende deze periode zul len de inkomsten uit de olie maatschappijen niet worden verhoogd, aldus de verklaring, omdat de „tax reference pri ces" onveranderd blijven (Dit zijn de fictieve olieprijzen aan de hand waarvan de produce rende landen vaststellen hoe hoog de belastingen zijn die de maatschappijen hen sehul dig zijn). Als de olie-importerende landen niet kunnen bewijzen dat zij de inflatie aan kunnen en dat zij de winsten der maatschappijen niet kunnen gaan drukken, dan zullen de (Van onze redactie binnenland) WEERT De 27-jarige ge huwde P. van der K. uit Weert is dinsdagavond in een ziekenhuis in zijn woonplaats opgenomen met een schotwond in de borst, nadat Belgische Rijkswachten in het grensdorp Molenbeersel zijn auto hadden beschoten. De toestand van de man is ernstig, aldus de politie in Weert. De controle op het rijdend verkeer in de grens streken is momenteel bijzon der intensief in verband met de jacht op Palestijnse com mando's. Van der K. was op weg naar huls toen hij in Mo lenbeersel werd aangehouden door een politiepatrouille. Hij negeerde het stopteken en reed door. Ook het stopteken van de verderop geposteerde rijks wachten bracht hem niet tot stilstand. Een van hem moest uit lijfsbehoud opzij springen. De rijkswachten schoten toen enkele keren op de auto van Van der K. Een van de kogels trof hem in zijn borst en drong door tot in een long. De man reed door naar zijn huis in Weert. Daar zakte hij in elkaar. Het is niet bekend waarom Van der K. de stopte kens heeft genegeerd. olieprijzen der produktielan- den blijven stijgen, aldus is op een persconferentie meege deeld door de Iraanse minister voor Oliezaken, Jamsjied Amoezegar. Maar tezelfdertijd sloeg de minister de verwach ting door hemzelf enige da gen geleden opgewekt de bodem in dat de terugkeer van dekracht van de dollar zou gaan leiden tot een verla ging van de olieprijzen. „De vei-gadering". aldus Amoeze gar, „was zeer moeilijk en hard geweest". Maar op vier punten was men unaniem tot overeenstemming gekomen: De economische commissie van de OPEC zal voortgaan met het bestuderen der prij zen en trachten „binnen de kortst mogelijke tijd" een prijzenstelsel voor ruwe olie op lange termijn te schep pen. De vaste verhouding tus sen de feitelijke marktprijs en de (bovengenoemde) tax refe rence prices zal worden opge heven. De ministerscommissie van de OPEC zal haast zetten ach ter de schepping van een ont wikkelingsbank die de onder ontwikkelde landen moet gaan helpen bij het betalen van hun olierekeningen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Woensdag morgen rond half acht heeft de 16.704 brutoton metende Britse supertanker „Tacoma City" op de Westerschelde op de rede van Vlissingen de jager Noord- Brabant van de Koninklijke Marine midscheeps aangeva ren. De jager die een gat in de romp opliep van zo'n 4 me ter begon onmiddellijk water te maken. De machinekamer en het ketelhuis liepen direct vol water. Een van de opvaren- dèn, de korporaal-machinist G. G. van Erf, raakte gewond. Een ander bemanningslid, de 19- jarige le klas-machinist P. Die- derick uit Sneek, wordt ver mist. De gewonde is direct na de aanvaring met de loodsboot van boord gehaald en aan wal gezet waar een ambulance klaar stond, om hem naar het Bethesda-Ziekenhuis af te voe ren. De oorzaak van de aan varing is niet bekend en ook een beetje .onbegrijpelijk. Het oorlogsschip dat met het zusterschip De Eemskerk en het fregat Van Spijk al sinds enige dagen op oefening was kan een snelheid van 30 tot 40 mijl per uur bereiken, de tan ker nog niet de helft. De sche pen beschikten over goede ra diocontacten en de Britse tan ker had een loods aan boord. Volgens een verklaring van de Marinevoorlichtingsdienst in Den Haag dreigde het En gelse schip tegen een boei te varen, om hem te ontwijken is de tanker waarschijnlijk te ver door geschoten. Direct na de aanvaring heeft de Belgische sleepboot „Leie" de sleper de Ruiter van de Vlissingse sleep dienst vastgemaakt aan de Noord-Brabant, terwijl het.ber- gmgsvaartuig de Jacomina van de firma van de Akker langszij de jager is gaan liggen om in te kunnen grijpen zo gauw dit mogelijk mocht blijken. De buiksteven van de super tanker werd tijdens de aan varing helemaal in het oorlogs schip gedreven. Vandaar dat de Noord-Brabant een gat in de flank van ongeveer 4 me ter had. De Noord-Brabant is naar het dok van de Scheldewerf in Vlissingen-Oost gesleept, daar heeft men het schip leegge pompt. Binnen in de machine kamer verwachtte men het lichaam van het vermiste be manningslid aan te treffen. (Van onze correspondent) ST.-PHILIPSLAND De 68-jarige heer J. de Rooij, af komstig uit Wouw, is woens dagavond in het St.-Franciscus- ziekenhuis te Roosendaal over leden tengevolge van een val met zijn bromfiets. De heer De Rooij was woensdagmorgen sa men met een vriend uit zijn woonplaats vertrokken om te gaan vissen in St.-Philipsland. Eenmaal bij de visplaats aan gekomen ontdekte de vriend, dat de heer De Rooij was ach tergebleven. De vriend ging daarom terug en vond de man op de weg liggen naast zijn brommer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 14 februari zal de Raad van State de beroepen behandelen die de Rotterdamse advocaat jhr. mr. Th. Sandberg en de aannemer P. H. van der Stoel uit Vin- keveen hebben ingesteld tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant waarbij het bestem mingsplan ,,'t Dijkje" in de vroegere gemeente Rijswijk (N.-B.) gedeeltelijk werd goedgekeurd. Beide appellanten hebben een verschillend uitgangspunt en doel: jhr. Sandberg komt in beroep tegen de goedkeuring, terwijl de aannemer juist be zwaar maakt tegen het niet goedgekeurde gedeelte. Maar op de achtergrond van de hele affaire is de rol in het geding die de toenmalige burgemees ter van Rijswijk, Andel en Giessen, het anti-revolutionai re Kamerlid en straks CDA- kandidaat bij de Brabantse Statenverkiezingen mr. J.N. Scholten, zou hebben ge speeld. Formeel gaan de bezwaren van jhr. Sandberg zowel tegen de bestemming „bedrijventer rein", die aan ,,'t Dijkje" is gegeven de appellant heeft er van het kasteeltje dat hij in Rijswijk bewoont het uitzicht op als tegen de gang van zaken bij de totstandkoming van het bestemmingsplan. In 't kort komt het erop neer dat ,,'t Dijkje" oorspronkelijk een agrarische bestemming had, maar dat B. en W. van RijS' wijk de aannemer Van der Stoel in staat stelden er een opslagterrein van baileybrug gen van te maken door buiten de Wet op Ruimtelijke orde ning om een artikel uit de bouwverordening te hanteren. „Onjuist gebruik van deze verordening", oordeelt de be kende planologische jurist prof. mr. R. Crinse le Roy. En de adviseur van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, die over deze kwestie aan de Raad van State rapport moet uitbrengen is het daarmee eens. Van de zijde van het ministerie wordt dan ook aan de Raad van State op meer dan één grond trou wens geadviseerd alsnog goedkeuring aan he't bestem mingsplan ,,'t Dijkje" te ont houden. Wij herinneren eraan dat er ook administratief een merk waardige procedure is ge volgd omdat dé aannemer Van der Stoel de koopsom voor de Rijswijkse industrieterreinen op de privérekening van de burgemeester stortte. Vast staat dat het grootste deel van dat bedrag inderdaad voor het aangegeven doel is gebruikt. Over een restant van dertig mille loopt nog een onderzoek door de rijksrecherche dat ech ter ondanks de lange duur nog weinig concreets heeft opgele verd. Inmiddels is echter gebleken dat er nog een andere opmer kelijke grondtransactie in de gemeente Andel heeft plaats gevonden. Bij het kadaster van 's - Hertogenbosch staan namelijk de volgende lotgeval len geregistreerd van een drietal percelen grond. Ze werden in de jaren 1967 en 1968 gekocht door de burge meester, mr. J. N. Scholten voor een bedrag van f 14 950,-. Op 17 maart 1969 heeft mr. Scholten deze terreinen voor f 43.434,- verkocht aan de arts A.M. den Hollander in Baren- drecht. (Vervolg op pagina 9) UTRECHT (ANP) In de woning van de 49-jarige Utrechtse huisarts H. B. op het Kanaleneiland heeft zich woensdagmorgen een schiet partij afgespeeld, waarbij de huisarts zelf om het leven is gekomen en zijn 41-jarige vrouw is gewond. Volgens de politie, die nog geen juist beeld van de toe dracht heeft, ziet het ernaar uit dat een jarenlang slepend hu- welijksconflict tot de schoten heeft geleid. Onduidelijk is nog wie de schoten heeft gelost. De vrouw is in het ziekenhuis ge hoord, maar haar verklaringen zijn volgens de politie te ver ward om er een beeld uit te krijgen. Verhoor van patiënten die woensdagmorgen op het spreekuur van de arts zijn ge weest, maakte duidelijk dat er drie schoten zijn gelost. Het wa. pen, een revolver, is in de keu ken van de woning gevonden. De politie werd door me vrouw B. gebeld met de mede deling „kom onmiddellijk, er is geschoten, als er niet open in". Bij aankomst deed de vrouw zelf open. De agenten vonden de arts op de eerste verdieping van de woning an nex praktijk in de keuken met een schotwond in het achter aan de hals. Zij is niet levens gevaarlijk gewond. DEN HAAG Het aantal werklozen is vorige maand met ruim 21.000 gestegen tot 130.950. Per 19 december 1973 waren er 106.490 mannen en 24.460 vrouwen werkloos, al dus het Ministerie van Sociale Zaken. Ais gevolg van de grondstoffenschaarste is aan een groot aantal bedrijven werktijdverkorting verleend. In alle provincies steeg de werkloosheid en daalde de vraag naar arbeidskrachten. De indruk bestaat bij Sociale Zaken dat wegens de energie problemen bedrijven een af wachtende houding aannemen met het indienen van vacatu res. Daarnaast werd de werk loosheid in de aan Duitsland grenzende provincies sterk beïnvloed door het terugkeren van bijna 8000 pendelaars. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN NOORDSTRAAT 32 TEL. 2215 ST. JANSTEEN HOOFDSTRAAT23 TEL 3875

de Stem | 1974 | | pagina 1