„Prestaties niet meer op de eerste plaats Ondanks overwicht verlies voor Ajax FINALISTEN EUROPESE TITELSTRIJD KADER 47-1 KNOBEL: „NEDERLAAG WAS NIET VERBIND" Happel mogelijk naar FC Brugge T r ainingskamp Oranje-elftal in Hiltrup HOOGOVENTOERNOOI IN TEKEN VAN TIMMAN SUNDERLAND UITGESCHAKELD Sporttoto 1 sport Nieuwe sponsor voor de Wiso Donderdag 10 januari 1974 17 SCHENK SCHAATST DOOR Ard Schenk: verptlehMngen nakomen. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Ard Schenk gaat, zij het met frisse tegenzin, nog enkele maanden door met schaatsen. Zijn aankondiging, dat hij zou stoppen, trok hij gistermiddag in, nadat het WI- SO-bestuur hem een bedrag van 4000 gulden had uitbetaald en hem had toegezegd, dat ook de andere 15 rijders op datzelf de bedrag kunnen rekenen. Na afloop van een langdurig gesprek tussen hem en het WI- SO-bestuur op de Haagse kunstijsbaan liet Schenk weten: „Nu het geld er toch blijkt te zijn, wil ik me niet aan mijn verplichtingen onttrekken." Een uitspraak waar wel uit blijkt wat het schaatsen op dit moment voor de veelvoudige wereldkampioen nog betekent. Schenk: „Het feit dat ik nu toch doorga, wil niet zeggen dat er voor mij iets is veran derd voor wat betreft mijn in stelling ten opzichte van het schaatsen. Het leveren van prestaties komt niet meer op de eerste plaats. Ik heb nu an dere verplichtingen, die zwaar der tellen." Overigens beeft Schenk gister middag toch een kleine con cessie gedaan. Hij ging name lijk akkoord met een uitbeta ling van 4000 en niet van 5000 gulden, zoals contractueel was overeengekomen. WlSO-secre- taris H.J. van Marie deed ta melijk onduidelijk over de resterende 1000 gulden. „Inge houden in verband met de be lasting", verklaarde hij eerst, om daar later weer op terug te komen. Aan onduidelijkheid trouwens opnieuw geen gebrek bij deze proforganisatie. Nadat de rij ders kort tevoren nog te horen hadden gekregen dat er geen geld was voor de uitbetaling van de tweede termijn, bleek dat er woensdag plotseling wel te zijn. Ard Schenk: „Daar begrijp ik ook niets van. Ik heb dinsdagavond van een van de bestuursleden ge hoord dat er niets was. Dat we maar naar Rattvik moesten komen om daar dit weekeinde te rijden en dat we daarna wel iets zouden ontvangen. Op dat moment heb ik het besluit genomen om te stoppen". De heer Van Marle noch Schenk sr. konden veel duidelijkheid verschaffen over de manier waarop men op het laatste moment aan de 64 mille ls gekomen die nodig zijn om alle rijders een bedrag van 4000 gulden uit te keren. Een van de sponsors (Stella Ar- tois), die tot nu toe nog niets had betaald, schijnt met een bedrag van 10 mille over de brug te zijn gekomen. Verder kreeg Schenk sr. van een groep Alkmaarse „schaatsen- thousiastelingen" een bedrag van 25 mille toegezegd, overi gens wel op voorwaarde dat er nog een proftoernooi in Alk maar zal worden georgani seerd. Een aanbod dat de WI- SO gretig accepteerde. Van Marle: „Het toernooi dat aan vankelijk gepland was medio februari in Den Haag ver plaatsen we gewoon naar Alk maar" Van Marle ontkende dat de rijders hun geld niet zouden hebben gekregen, wanneer Schenk zich niet zo keihard had opgesteld. „Wij hadden deze prikkel niet nodig. De WISO zal aan al zijn verplich tingen voldoen en zou de rij ders nooit in de kou hebben laten staan". Ard Schenk dacht er duidelijk heel anders over: „Als ik dit zo niet g spesld had hadden we nu nog geen cent gezien". Schenk zei ook nog dat hij niet akkoord was gegaan met alleen het be talen van de Nederlandse rij ders plus Erhard Keiler, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. „Allemaal of geen een stelde hij. Ard Schenk zal vrijdag naar Rattvik afreizen, een dag later dan Jappie van Dijk en Jan Bols, die vandaag naar Zwe den vertrekken. Verkerk ver blijft al in Noorwegen. Schenk en Bols komen maandag al weer terug. De Scandinavische toernee die aanvankelijk was gepland blijft verder beperkt tot een wedstrijd in het Noor se Savallen, begin februari. In sportief opzicht zal er, zo verwacht hij zelf, voor Schenk niet veel roem zijn weggelegd in de nog resterende wedstrij den. „Mijn conditie is bepaald niet optimaal. We moeten maar kijken hoe het gaat". Een opmerking die opnieuw aanduidt wat het schaatsen voor Schenk nog betekefit. JACQUES VAN LEEUWEN MILAAN (ANP) De show was voor Ajax. De over winning (10) voor AC Milan. Op het moment dat Ajax het sterkst speelde, kwam er een lichte nonchalance in de acties. AC Milan, de super-professionelen, de verdedigers, de overspeelde ploeg, de belachelijk gemaakten in hun eigen huis door een steeds speels tikkend Ajax, sloeg toe op het moment dat de macht van Ajax het grootst leek. Chiarugi maakte de treffer die Ajax velde, veertien minu ten voor tijd. Een elftal, dat zich vjjf kwartier sterk had verdedigid kan dat ook het laatste kwartier, zelfs als de tegenstander van de allure van Ajax is en het lukt gemakkelijker wan neer die ploeg aangeslagen is. Dat waren de Amsterdam mers na de toevalstreffer van Chiarugi. 0 Chiarugi scoort het enige doelpunt. Doelman Stuy is volkomen kansloos. Het resultaat was onrecht vaardig en als uitslag volko men in strijd met de werke lijkheid. Ajax echter krijgt over een week nog een kans AMSTERDAM (ANP) Hans Vultink zal volgende week in Düsseldorf proberen de eerste Europese biljarttitel van dit seizoen te veroveren. Vultink komt dan van 17 tot en met 20 januari in een van de hallen van de „Neue Mes- se" uit tegen de Belg Ray mond Ceulemans. De Spaanse titelverdediger José Galvez, diens landgenoot Miguel Espona, de Westduit sers Dieter Müller en Günther Siebert, de Fransman Roland Dufetelle en de Oostenrijker vranz Stenzel. De Nederlandse kampioen begint het toernooi hgen Stenzel. De „papieren" finale volgens het Japanse systeem is de partij tussen vultink en Ceulemans. Het wereldkampioenschap fflker kader 472, waarin on- 'o landgenoot Hans Vultink mjn vorig jaar in Krefeld ver overde titel moet verdedigen, 's een paar maanden uitge steld. Het kampioenschap zou medio mei in Buenos Aires worden gehouden. Zonder op gaaf van redenen hebben de Zuidamerikanen nu laten we ten de titelstrijd naar de eer ste helft van augustus te ver- Plaatsen, een juiste datum "ebben zij nog niet opgege "en. om aan te tonen dat de ploeg zonder Cruijff niet alleen sterk kan voetballen maar ook nog kan scoren tegen een elf tal als AC Milan dat al zijn kwaliteiten in dienst stelt van de verdediging en hoopt op een gelukje. De pech voor Ajax was dat het ongeluk kwam nadat de sublieme doel man van AC Milan Vecchi vooral Neeskens van Ajax- doelpunten had afgehouden. AC Milan-Ajax was niet te vergelijken met 'n echte cup wedstrijd. Aan het duel, met 10 ge wonnen door de Italianen, ont brak, zeker in het eerste half uur, die normale bekerachtige felheid. Bovendien was er een ander gegeven dat een vrij mat beeld veroorzaakte. AC Milan namelijk, geen kampi oen meer sinds 1968, zesde op de Italiaanse ranglijst van dit moment is geen elftal, geen schakelende eenheid. Het is een ploeg die in twee stukken uiteen valt. Drie bekwme aan vallers, Turini, Rivera en Chi arugi en nog zeven veldspelers van wie het middentrio zich bij voorkeur leunend terug trekt op de laatste linie, die zich graag door Karl Heinz Schnellinger in de mandek king laat commanderen. De drie Italiaanse aanvallers ver dedigen met uitzondering van Turini nimmer mee Daardoor lieten zij Ajax alle gelegenheid rustig op te bou wen uit de verdediging. Middenveldspel was er nau welijks, een gevecht om het middenveld zeker niet. Ajax schoot stap voor stap naar vo ren, tik voor tik terug van tijd tot tijd, maar liep zich vast in de muur van zeven mensen van wie Schnellinger en Mal- dero het middelpunt vormden. Ajax kon enigszins vertra gend spelend, eigenlijk doen wat het wilde tot op 30 meter van het doel en diende slechts te waken voor uitvallen. Krol, Blankenburg en Suurbier vin gen het trio afwachters van AC Milan gemakkelijk op. De punten- van de Milanese drie tand waren niet scherp en vooral Neeskens en Haan kon den betrekkelijk ongeremd aanvallen. De offensieve acties ondermijnden, mede dankzij zeer sterk positioneel spel, de zekerheid van Milan dat slechts incidenteel uit zijn verdediging brak. Een enkel schot van Chiarugi, een poging uit een indirecte vrije trap van vijf meter, toegekend na een overtreding van Suurbier tegen Rivera door de niet ob jectief leidende Zwitser Rudy Scheurer, sprong weg op de muur verdedigers in het doel, Daar tegenover stonden ze ker zo goede mogelijkheden voor Ajax door Haan en Nees kens. Vecchi greep de bal, door Haan kogelhard ingescho ten, sterk. Scheurer keurde te recht de treffer van Neeskens af wegens buitenspel. Echt pottenbreken kon de Ajax- aanval verder ook niet, want Mulder was slechts zelden aanspeelbaar. De keren dat de bal dreigend in zijn richting kwam was gering en onbe straft duw en trekwerk van Schnellinger en Maldero vol doende om het gif uit de mo gelijke acties te neutraliseren. De superioriteit van Ajax groeide naarmate het duel vorderde. Horst Blankenburg werd een machtige heerser in de stromende regen die Ajax helemaal niet deerde. De om singeling van het zich met man en macht verdedigende AC Milan werd strakker. Aan de show van Ajax kleefde slechts een smetje, het elftal scoorde niet, al paste Jan Mul der zich beter aan in de com binaties. Na een goed kwartier was Neeskens heel dicht bij een treffer na een ongrijpbare actie van Haan en Keizer. De bal sprong van die lat teiruig en geen twee minuten later moest Vecchi op de schoen van Neeskens vallen om een doel punt te voorkomen. Het was allemaal net Iets te mooi. Ajax raakte te zeer van eigen kracht overtuigd, hoe zeer daar ook alle reden toe was. Op totaal onverwachte wijze sloeg AC Milan terug. Een verre uittrap van doelman Vecchi kon Hulshoff niet on derscheppen. Blankenburg had alles kunnen klaren maar speelde te zacht terug in de richting van Stuy. Het was niet meer goed te maken, Chi arugi sprintte door, ontweek de grijpende handen van Blankenburg en scoorde. Veer tien minuten voor het einde werd het eerste schot van de tweede helft op Stuy gelost, die bal was onhoudbaar. AC Milan dat in alle opzichten de mindere was geweest en kans loos leek, ging jubelend en winnend van het natte gras in het San Siro stadion. MILAAN (AP) Na afloop van de wedstrijd verklaarde Ajax-coach George Knobel in de kleedkamers dat zijn team niet verdiend had te verlie zen. „We hebben nog steeds hoop dat we de supercup voor de tweede keer zullen verove ren omdat we de nadelige marge van een doelpunlt vol gende week woensdag moeten kunnen overbruggen", zo ver klaarde hij. Vervolgens gaf hij zijn ver dediging de schuld voor het enige en beslissende doelpunt van linksbuiten Chiarugi. „Onze verdedigers Ietten niet voldoende op", aldus Knobel. De Ajax-spelers waren het erover eens dat zij minstens een gelijk spel verdiend had den en dat het zware veld hen uit hun spel had gehaald. AC Milan-coach Nereo Roe- co was het ermee eens dat Ajax minimaal een goal had verdiend toen het zijn ploeg in de tweede helft een lange tijd in de loopgraven joeg. „Maar in plaats daarvan scoorden wij en dat komt op het conto van Chiarugi's klas se en killersinstinct", aldus Rocco. „We zullen hard moe ten vechten om onze voor sprong in Amsterdam te be houden", zo zei Rocco, „want zelfs zonder Cruyff is Ajax een geduchte tegenstander". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kans is groot dat oud-Feyenoord-trai- ner Ernst Happel door de Brugse kampioen FC Brugge in dienst wordt genomen om de daar ontslagen coach Leo Canjels op te volgen. Manager Hutsenbaut benader de de Oostenrijkse trainer de ze week officieel in Spanje. Happel werd enkele weken geleden door zijn werkgever Seviila ontslagen. Commentaar van Ernst Hap pel: „Ik wil nog graag een week bedenktijd, omdat ik ook nog steeds hoop op een funktie bij het Nederlands elf tal. Ik wacht dus nog maar eventjes af, ook omdat ik nog wat zaken in Seviila heb af te handelen". FRANKFURT Het „Wald- hotei Krautkramer" in Hiltrup (zo'n 3 kilometer buiten Münster) zal het trainings kamp worden voor het Neder lands elftal tijdens het we reldkampioenschap voetbal in West-Duitsland. Het Waldhotel is bijzonder geschikt voor een trainingskamp. Niet alleen ligt het hotel vrij geïsoleerd (aan' een kunstmatig meer in de bossen) er zijn tevens voldoen de mogelijkheden om despe- lers optimaal op de wedstrij den voor te bereiden. Bij het hotel zijn verschillende sport velden en trimbanen. ■Sr Hat hotel ligt ongeveer 75 ki lometer van Enschede. De sta dions van Hanover en Dort mund, waar Nederland de eer ste wedstrijden tegen Uruguay Zweden en Bulgarije speelt, liggen respectievelijk een klei ne 200 en 60 kilometer van Hiltrup, Wereldkampioen Brazilië heeft ook al voor het gehele toer nooi een onderkomen gevon den. De Brazilianen slaan drie trainingskampen op. Men start mididen mei in Herzogenhom; een in het Zwarte Woud als het ware verstopt plaatsje. Herzogenhom ligt op 1350 meter hoogte en geniet al leen bij skiërs en bergbeklim mers bekendheid. Een voet balveld is er niet te vinden; wel een eenvoudige sporthal. In Naustadt (op 18 km af stand) zijn de eerste voetbal velden. Enkele dagen na de loting hebben Gerd Müller en Hen nes Weisweiler (trainer Bo- russia Mönchen Gladbach) ie der afzonderlijk hun prognoses gemaakt. Weisweiler en Müller verwachten dat in groep 1 West-Duitsland eerste wordt, in groep 2 Brazilië, in groep 3 Nederland en in groep 4 Italië. De tweede plaatsen in deze groepen zijn volgens Müller en Weisweiler voot Oost-Duitsland, Schotland. Uruguay en Polen. Voor de tweede finale-ronde zou dan de volgende indeling tot stand komen: poule A: Duitsland, Nederland, Schotland en Po len^ poule B: Italië, Bra zilië, Oost-Duitsland ep Bulga rije. it Hennes Weisweiler wilde daarna niet verder ingaan op het verdere verloop van het toernooi. Gerd Müller wel en hij verwacht dat West-Duits land en Italië als winnaars uit de groepen A en B te voor schijn komen, waarna West- Duitsland in München het we reldkampioenschap wint. Op de tweede plaatsen in Groep A en Groep B ziet Müller de ploegen van Nederland en Bra zilië eindigen. In die strijd om de derde en vierde plaats ver wacht Müller dat Brazilië tê sterk zal zijn voor Nëderland. WIJK AAN ZEE (ANP) Het 36ste Hoogovenschaak toernooi, dat maandag in Wijk aan Zee wordt geopend, zal in het teken van Jan Timman staan. Deze 22-jarige internati onale meester is vermoedelijk het grootste talent sedert Eu- we in de twintiger jaren zijn opmars naar de wereldtop be gon. En schakend Nederland hoopt naast Euwe en Don- ner óp een derde groot meester. Nu het voor de goe gemeente steeds twijfelachti ger wordt of Ree, Enklaar of Langeweg deze hoge status zullen bereiken wedt men op Jan Timman. Vooraf even een rechtzet ting. Het is a) niet zeker, dat de door Timman in december in Londen behaalde toernooi winst werkelijk door de we reldschaakbond als grootmees ter-resultaat zal worden er kend, en b) ook als dit wel het geval zou zijn en Hastings zou eveneens een dergelijk succes opleveren, dan heeft Timman nog niet aan de voor waarden voldaan. Men dient namelijk twee resultaten te boeken met een minimum van totaal 25 partijen in de desbe treffende wedstrijden. Tim man heeft er dan...24 achter de rug. Het Hoogoven-toernooi zou dus de beslissende door stoot kunnen opleveren. Dat is voor de Nederlander geen prettig besef. Evenals bij grootmeester Donner en an dere nationale topspelers blijkt het spelen in vaderland se wedstrijden een zekere psycmsche druk op te roepen. Het „hup Holland" stoort een schaker in hevige mate en geen enkele bezigheid is zo snel ontregeld als creatief schaakpresteren. Jan Timman kan in Wijk aan Zee een grootmeesterre sultaat boeken als hij 9 punt uit 15 duels verwerft. Dat lijkt een haalbare kaart. Als de andere deelnemende land genoten Donner, Enklaar, Ree, Langeweg en landskampioen Sosonko (ofschoon hij nog niet de Nederlandse nationaliteit bezit) op dreef zijn, kunnen zij eveneens naar dit cijfer reiken. Naast de Nederlanders lij ken vooral de Tsjech Smejkal met 2.595 rating punten de knapste van de klas en de spectaculaire Joegoslaaf Pla- ninc twee spelers, die er borg voor kunnen staan, dat het aantal grootmeesterremises be perkt zal zijn. Vechtschaak zal bovendien zeker worden ge- etaleerd door de Amerikaan (paspoort Australië) Walter Browne en de Westberlijner Joachim Hecht. Voorzichtiger zal de kersverse Hongaarse grootmeester Adorjan door het leven gaan, evenals de Roe meen Ghitescu, doch de Joe goslaaf Matulovic is tot alles in staat. Hij speelt voor de eerste keer in ons land. Wat de Bulgaarse grootmeester Ra- dulov gaat doen is onzeker, terwijl het voormalige Spaan se wonderkind Pomar alle kanten uit kan. Dit hangt nauw samen met zijn lichame lijke conditie, die erg onge lijkmatig is. In de meestergreep onder gaat oud-jeugdkampioen Chris Baljon een harde vuurdoop. De Nederlandse meesters Ha- roch, Kuijpers en Van Schel- tinga zullen het evenmin ge makkelijk krijgen. Een verras sing kan hier de deelneming van de Amerikaan Tarjan op leveren. Hij boekt namelijk imponerende successen in Amerikaanse wedstrijden, of schoon hij geen titelhouder is. Wel bezit hij 2.415 ratingpun- ten, meer dan menige interna tionale meester op zijn conto heeft. Van de overigen, Antunac (Joegoslavië), Bechtiar (Indo nesië), Ciocaltea (Roemenië), Eising (W.-Duitsland) Forintds (Hongarije), Garcia (Cuba), Keene (Engeland), Kurajica (Joegoslavië, doch sedert en kele jaren ln Amsterdam woonachtig), Mohrlock (W.- Duitslamd) Popov (Bulga rije) en Pytel (Polen) mag men aannemen dat zij vecht schaak zullen leveren. Dit houdt verband met het feit, dat de winnaar van de mees tergreep voor de grootmeester- groep '75 zal worden uitgeno digd. De meestergreep heeft categorie 7 van de wereld schaakbond. Het meesterre- sultaat ligt er op 9 pnt. ln de 12 speelsters tellende Internationale damesgroep ko men voor Nederland uit: Landskampioene Ada v.d. Giessen, Rie Timmer en Carla Bruinenberg. De winst zal wel een nek-aan-nek-race worden tussen de Roemeense Katy Ni- colau en de Hongaarse me vrouw lvanka. LONDEN (ANP) Beker houder Sunderland heeft de derde ronde van de Engelse voeitba'Lbeker niet overleefd. In de replay tegen Carlisle Uni ted wend op eigen terrein met 01 verloren. Het enige doel punt kwam van de voet van Martin.. Westiham United werd eveneens door een lagere club uitgeschakeld. Hereford Uni ted bleef met 21 aan de winnende hand. De beslissen de treffer werd gemaakt door Jones. Het in de eerste divisie nog ongeslagen Leeds United bereikte de vierde ronde door thuis Wolverhampton Wander ers met 10 te verslaan. Zes minuiten voor tijd scoorde Jo nes voor Leeds. Archie Gem- mill was de grote man bij Derby County. Met drie doel punten had hij een groot aan deel in de triomf op Boston United (61). De uitslagen van de woens dag gespeelde replays uit de derde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker (FA Cup) zijn: Boston United - Derby County 16, Hendon - Newcastle United 0—4, Here ford United - Westham United 21, Leeds United - Wolver hampton Wanderers 1—0, Lu ton Town - Port Vale 42, Sunderland - Carlisle United 01, Swindon Town - Ports mouth 01. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 25 van 5 en 6 januari j.l. zijn: aantal deelnemers 428.709, inleg f 976.456,-. Prip zenbedrag f 413.040,-; le prijs, 4 winnaars, die elk bruto f 25.815,- ont vangen, 2e prijs, 149 winnaars, die elk f 693,- ontvangen, 3e prijs, 1908 winnaars, die elk f 54,10 ontvangen. De premie ten bedrage van f 103.260,- wordt na het ver strijken van de reclaimeter- mijn op woensdag 30 januari a.s. bij loting toegewezen aan een der le-prijswinnaars. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Wiso heeft een nieuwe sponsor gevonden. Het is de Westduitse firma Bommelunder. Deze firma stelt zich garant voor de tekorten, die eventueel geleden worden b(j de schaatswedstrijden die door de Wiso in Noorwegen en Zweden gehouden worden.

de Stem | 1974 | | pagina 13